Groen ^warGjexeh in het harL> 1wee Hovercrafts op Texel aangekomen i Fanfarekritiek Texelse Courant deed veel stof opwaaien v. &M- sss^-öft- x mm. hn legtuighelliog De Mok ideale basis m aprilgrap BSO boten ondergingen lokbeurt in Amsterdam Geen krant na Pasen e NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Van resultaat lijstcollecte hangt veel af Koninginnedag Den Burg wordt weer door GVT georganiseerd VARA televisie in juni naar Texel In toekomst meer amusementsmuziek Volgend coneert niet in De Koning-hal^; 1 APRIL 1969 82e JAARGANG No. 8356 V. ?/h Langeveld De Rooij Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesoinluan 43, Den 220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per nun, excl. 4% BTW gjgËta treft ongelukkig dat het vandaag maar het is toch echt waar xel momenteel over een Hover- beschikt. Niet de haven van rhild maar de voormalige vlicg- [lling van „De Mok" biedt sinds lagavond ligplaats aan twee Ho- fts van Hoverwork ltd uit Wight, bekend was het oog aanvankelijk EU e reparatiehelling van de haven ludeschild gevallen, maar omdat iven in de weekenden stampvol s ligt werd naar een geschikter uitgekeken. De aan de Mokbaai :n helling die vroeger door de vliegtuigen van de Marine werd ikt en nog in uitstekende staat ert, was de ideale oplossing van gplaatsprobleem. Niet alleen is er genoeg om twee Hovercrafts op het droge te kunnen zetten, het is ook militair en dus voor rs afgesloten terrein zodat men reel last zal hebben van nieuws- cn en de daaraan verbonden risi- •rdagavond om half zes kwamen ee luchtkussenvoertuigen die door (rullende turbinemotoren sterk de icht trokken de Mokbaai binnen. iegen uur 's morgens waren ze van idikust van Engeland vertrokken, idden dan ook niet bijzonder hard iren", in verband met de hoge Onder gunstige condities zoals (rijwel voortdurend voor de Wad- gelden, halen de Hovercrafts 'n id van 90 km. per uur. Hoewel :hts 12 centimeter boven water id) zweven zijn golven tot 1,50 m. geen bezwaar De Hovercraft it" hier makkelijk tegenop, wat de vrij hoge snelheid voor de nden eohter geen pretje is. Geen passagiers I SRN 6 Hovercraft biedt plaats |8 personen. Er zou dus makkelijk ssagiersdienst mee kunnen wor- JonderhoudenVolgens de heer Jiinslra, directeur van Service In- Itional (de onderneming die ojm. de Re formaliteiten voor de komst van 'd na elkaar hebben beide diesel- rische veerboten van Teso in het een onderhoudsbeurt ondergaan. Marsdiep" was van 10 tot en met laart bij Verschure in Amsterdam e „Texelstroom" verbleef van 24 28 maart bij de Amsterdamse gdok Maatschappij. De boten kun- er nu weer voor een jaar tegen. de luchtkussenvaartuigen 'heeft gere geld) wordt aan een passagiersdienst met gedacht. De Hovers zullen uitslui tend worden gebruikt 'bij Seismisch on derzoek in de gehele Waddenzee, in op dracht van Petroland N.V. Naar ver wachting zullen daarmee enkele maan den zijn gemoeid. eD machines zijn voor het werken in de gedeeltelijk droogval lende Waddenzee ideaal; ze kunnen letterlijk overal komen. Dat laatste heeft nogal wat ongerustheid gewekt in kringen van natuurbeschermde in stanties. Juist dank zij de ontoeganke lijkheid, kan een groot deel van de Waddenzee als volstrekt rustgebied worden beschouwd. Die rust zal nu bij herhaling worden verstoord en dat zou wel eens nadelige gevolgen kunnen hebben. Zeehonden Daarbij wordt o.a. gedacht aan het zeehondenreservaat bij het Eierlandse gat waar over enkele maanden de jon ge robben worden geboren. Het is zeer de vraag of van de onderneming kan worden geeist dat zij in die tijd het ge bied mijdt. Gehoopt wordt dat door overleg kan worden bereikt dat het De twee Hovercrafts bij aankomst op de vlicg- helling van De Mok. De zes bemanningsleden zijn bezig de machine op de voorgrond in juis te positie te manoevreren, wat geen zwaar karwei is omdat de Hovercrafts door het even inschakelen van de motor „gewichtloos" wordt gemaakt. Duidelijk zjju de rubber „rokken aan de onderzijde te zien, waar de lucht inct zoveel kracht onderuit wordt geperst dat de machine ruim tien centimeter los komt van de grond. Voortstuwing en besturing geschie den resp. door schroef en luchtroer, zoals bij een vliegtuig. werkschema van de Hovercrafts enigs zins aan de verlangens van de natuur beschermers kan worden aangepast. Desgevraagd zei de heer Tuinstra niet zwaar aan dit probleem te tillen. Hij verwachtte dat de natuur geen en kele schade zal ondervinden en wees op het feit dat Hovercrafts volkomen „schoon" zijn. Ze laten geen olie achter verwekken geen golven en geen beroe ring van het water door een schroef. In verband met Pasen zal de krant van dinsdag 8 april niet verschijnen. Abonnees en adver teerders worden verzocht daar mee alvast rekening te houden. Directie Texelse Courant Advertentie I.M. Evenals vorig jaar zal de gymnastiekvereniging Texel zich weer belasten met het organiseren van het Koninginnefeest in Den Burg. Zoals onze lezers zich zullen herinneren was de viering vorig jaar een eclatant succes, na een lange reeks van jaren waarin in Den Burg niets aan Koninginnedag werd gedaan, omdat gemakshalve werd verondersteld, dat hiervoor geen animo zou bestaan. De viering zal dit jaar ongeveer hetzelfde karakter hebben. Ook nu moet het spel „Wijk tegen Wijk" het klapstuk worden. De organisatie draait al op volle toeren. Er dreigt slechts één kink in de kabel: gebrek aan financiën. Voor de viering is vrij veel geld nodig, belangrijk meer dan vorig jaar. Daarom zal door de leden van GVT woensdagavond een lijstcollecte worden gehouden. Een groep GVT-leden gaat dan, met een geluidswagen, de straat op om alle inwoners van Den Burg om een bijdrage te vragen. Met het resultaat van deze aktie staat of valt de viering. Een nieuw onderdeel van de viering is de door het C.J.O.T. te organiseren jeugdmarkt, 's morgens op de Groeneplaats van 10 - 12 uur. Er zal aan worden deelgenomen door tal van verenigingen en scholen. Het belooft er gezellig toe te gaan. 's Middags start om één uur achter het C. E. Gollards Rustoord bij het Ziekenfondsgebouw de allegorische optocht, waaraan kan worden deelge- genomen door alle kinderen, tot en met de lagere school. Onderscheid wordt gemaakt in enkelingen, paren, groepen tot vijf personen en groepen van meer dan vijf. Het is mogelijk in school- of verenigingsverband mee te doen. Gehoopt wordt dat van diverse scholen en verenigingen initiatieven zullen uitgaan. De leerlingen van het voorgezet onderwijs kunnen weer meedoen aan de fietsrally, die om twee uur 's middags start bij de ULO-school. De organisatie van de rally berust bij de ULO. Op verschillende plaatsen rondom en in Den Burg worden vanaf drie uur kinderspelen gehouden. Deelname staat open voor alle leerlingen van het lager onderwijs. Ze komen bijeen op een centraal punt en wandelen met de spelleiders naar de verschillende punten. Het spel Wijk tegen Wijk heeft een iets andere opzet gekregen dan vorig jaar. Er zullen zich nu belangrijk meer activiteiten op de Groeneplaats afspelen. Overigens wordt weer dezelfde wij kindeling aangehouden. Deel name staat open voor alle inwoners van Den Burg, die in korte tijd bepaalde opdrachten moeten uitvoeren. De tot op dat moment geheime opdracht wordt om acht uur 's avonds aan de wijken uitgereikt en het is de bedoe ling dat de uitvoering binnen een uur „rond" is, zodat de vier verschillende resultaten op de Groeneplaats met elkaar kunnen worden vergeleken. In het kader van Koninginnedag is ook een tekenwedstrijd uitgeschreven voor kinderen tot 16 jaar. Vorig jaar kwam dit onderdeel niet tot zijn recht, omdat de tijd van voorbereiding wat te kort was, maar nu worden hoge verwachtingen gekoesterd. De in te" leveren tekening, ongeveer 30 x 50 cm. groot, moet betrekking hebben op Koninginnedag en uiterlijk 23 april zijn ingeleverd bij mevrouw E. Heerschap-Verstegen, Witte Kruislaan 23, te Den Burg. Naam, adres en leeftijd moeten op de achterzijde 'zijn vermeld. Er zullen prijzen beschikbaar worden gesteld (de grootte hangt af van de opbrengst van de lijstcollecte) voor de volgende groepen: tot 6 jaar; 6-9 jaar; 10 tot 12 jaar en 13 tot 16 jaar. De scholen zijn verzocht aan de wedstrijd mee te werken. „Zomaar een zomeravond" Op maandag 30 juni komt de VARA- televisie met groot materiaal naar Texel om er een rechtstreekse uitzen ding te verzorgen in het kader van de serie „Zomaar een zomeravond". Het wordt een anderhalf uur durende uit zending met veel muziek waarbij uit voerig aandacht zal worden besteed aan plaatselijke bijzondere activiteiten en personen. Het verzoek om Texel in deze .popu laire serie op te nemen is uitgegaan van de plaatselijke VARA-afdeling. Veel hoop op inwilliging had men niet omdat er nog driehonderd andere aan vragers waren, waaronder diverse gro te plaatsen. Waarschijnlijk mede omdat de VARA-afdeling dit jaar het 40-jarig jubileum viert viel de keus op Texel. De eerste besprekingen hebben inmid dels plaatsgehad. De verdere voorbe reidingen worden binnenkort getroffen. Er zal contact worden gezocht met per sonen en verenigoinigen die mogelijk in aanmerking komen om aan de uit zending mee te werken. (Zie verder volgend nummer) TREKKING LOTERIJ UITGESTELD Door het koude weer van de laatste weken is de Sint Jcroengroep er nog niet in geslaagd alle loten van hun grote verloting aan de man te brengen. De trekking is daarom uitgesteld tot 1 mei. Dinsdag 1 april Den Burg, Burgemeester De Koning-hal, feest- avond RHBS. Woensdag 2 april Den Burg Ouderavond LTS in LTS Donderdag 3 april Den Burg, Rode Kruisgebouw, 14 00 - 16.30 cursus kleine cadeautje voor Overkoepeling door mevrouw E. L. de Gcer-Schoonewill. Vrijdag 4 april Den Burg, dorpshuis, fotoclub De Kiekendief beginnerscursus les 16. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 1 april 7 49 en 20.09; 2 april 8.36 en 20.53; 3 aprü 9.18 en 21.33; 4 april 9.52 en 22.08; 5 april 10.25 en 23.02. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. De minder gunstige recensie in de Texelse Courant van de in januari ge houden winteruitvoering van het Ko ninklijk Texcls Fanfarecorps, heeft in fanfarekringen heel wat stof doen op waaien. Tijdens de jaarvergadering, die vrijdagavond in „Casino" werd gehou den, werd de kwestie door voorzitter- P. J. Koorn uitvoerig aan de orde ge steld. Zich wendende tot de schrijver van het gewraakte artikel, Harry de Graaf, vroeg hij zich af of het nog wel zin heeft de pers bij de uitvoeringen uit te nodigen. Hij noemde de critiek, waarvan hij de juistheid overigens nau welijks bestreed, afbrekend. Hij vrees de dat het publiek zich voortaan zou laten weerhouden de concerten te be zoeken en vond daarom dat het fanfare met deze recensie 'n slechte dienst was bewezen. De heer Koorn zei vóór ver slagen in de krant te zijn maar het moet gebeuren op een manier die een beetje in het belang van de vereniging is Als de verslaggever alvorens te gaan schrijven contact met de dirigent zou hebben opgenomen, zou hij tot een under verhaal zijn gekomen omdat hij dan op de hoogte zou zijn geweest van de moeilijkheden waarmee het fanfare kampt. De heer De Graaf, weerwoord leve rend, vond dat de heer Koorn er blijk van gaf niet te weten dat het de taak van een onafhankelijke krant is de waarheid te schrijven en eerlijk com mentaar te leveren. De waarheid was in dit geval niet aangenaam maar al het mogelijke was gedaan om de bitte re pil te vergulden door nadrukkelijk melding te maken van verzachtende omstandiogheden, zoals het nog aan el kaar moeten wennen van korps en diri gent, de kleine bezetting, de slechte akoestiek en het noemen van hetgeen wèl goed werd gebracht. Dat nu, was volgens het bestuur, juist niet in vol doende mate gebeurd. Waarop Harry de Graaf vond dat men met een uitvoe ring die men nog niet in staat is be hoorlijk te geven, beter kan waohten. Tè goed Een der mede9pelenden, de heer A. Smidt, die de redacteur niet in de zaal had opgemerkt en in een ingezonden stuk concludeerde dat een ander de re censie had geschreven, bleek nog steeds van mening te zijn dat Harry de Graaf het stuk niet geschreven kon hebben. Daarvoor was het verhaal tè deskun dig.... Had hij enkele jaren geleden niet eens bij een uitvoering opgemerkt dat hij van muziek weinig verstand had? In die korte tijd was zijn kennis op dit gebied blijkbaar enorm toegeno men. 'De redacteur voelde zich door dit zeer onverdachte compliment zeer ge streeld Ook dirigent P. Heertjes ging in een tevoren op schrift gestelde verklaring vrij uitvoerig in op de gewraakte re censie. Dat het fanfare wel eens beter heeft gespeeld (zoals in de kop van de recensie stond) bevestigde hij. „Door de overgang van de ene dirigent naar de andere zijn er grote veranderingen in het muzikale gedragspatroon gekomen. Het concert-programma is gedwongen door de omstandigheden tot stand ge- men. Dat het contact dirigent-korps niet goed zou zijn, had de dirigent ver baasd. Dat de „Sound of Music" te zwaar was, was logisch want 14 dagen tevoren was de heer Van der Wulp vertrokken, waardoor de opgave voor de bugels zeer werd verzwaard. Naast de critiek op de piston (de heer Smidt) had ook wel iets goeds kunnen worden opgemerkt zoals de mooie solo (Yes terday) en trekjes uit de negro spiri tuals. De dirigent zei onder normale omstandigheden niet tevreden te zijn igeweest met 't concert. „Uw partijken nis was nog onvoldoende en dat werkt onzekerheden in de hand. Over de cri tiek in de pers moet ik dan ook eerlijk heidshalve wel tevreden zijn, al wil ik er wel op wijzen dat het geen concours was". Werkplan Het werkplan voor het komend ver enigingsjaar vermeldt: optreden op Ko ninginnedag en bij de herdenking der gevallenen op 4 mei. De drumband neemt op 17 mei deel aan het konkoers te Medemiblik. Op 24 mei wordt muzi kale luister bijgezet aan de luilakvie ring. Verder is het de bedoeling op nog nader te bepalen data concerten voor bejaarden in de rusthuizen te geven. Het fanfare zal waarschijnlijk weer worden gevraagd mee te werken aan de avondvierdaagse. Op 21 juni gaat de drumband andermaal op konkoers en wel in IJmuiden waar onder auspiciën van Hoogovens de muzikale manifesta tie Klaroen '69 wordt gehouden. Een rondgang door het korps, ter gelegen heid van de AnjeFkollekte volgt op 29 juni. In de gedaante van Boerenkapel zal het korps meewerken aan de fcrlklo- redagen in juli en augustus. In augus tus staat voorts een taptoe van de ge- zamelijke Texelse muziekkorpsen op het programma. De dirigenten Heertjes en Knik hebben al overleg gepleegd. In september worden rondgangen in Den Burg, Oudeschild en De Waal ge houden en in december wordt meege werkt aan de Sint Nicolaasintocht en de Kerstzangsamenkomst. Verbouw Het fanfaregebouwtje aan de Witte- kruislaan zal naar alle waarschijnlijk heid worden verbouwd. De bouwvak kers onder de leden zijn bereid in hun vrije tijd het karwei te klaren en de fa. Bakker Koorn heeft toegezegd het materiaal tegen kostprijs te zullen le veren. Ook voor verf en glas zal wor den gezorgd en wel door de heer Smidt namens het schildersbedrijf Kamp. Aan de achterzijde van het gebouwtje zai bergruimte worden gemaakt, er komt (vervolg naar pagina 2) „Dekselse Courant!"

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1