Even uit de plooi komen heren! 5 1 AUSTIN Herenmode MOERBEEK Uw modehuis OPENING HOTEL ,DE PELIKAAP BLOEMBAK f3,70 D. NAGY Is ons zonnestelsel wel compleet Ook op aarde zijn maankraters te vinden ra ipd Psychologie in de topsport Thermostaten dienen de veiligheid De vergulde kif va HET HEILIGE getal zeven, dat in diverse godsdiensten en culturen een grote rol speelt of speelde, heelt ook in de sterrenkunde lange tijd een be langrijke plaats ingenomen. In de oudheid waren van ons zonnestelsel alleen de planeten lupiter, Sa- turnus. Mars, Venus en Mercurius bekend.Omdat men dacht dat de zon en de maan ook planeten waren, vertegenwoordigden zij met elkaar het getal zeven. In het middelpunt stond zo dacht men de stilstaande aarde en de planeten cirkelden daaromheen. Men zocht eenvoudig niet verder en het zou tot 1871 duren voordat William Herschel de volgende planeet, Uranus, ontdekte. Daarna werd het moeilijk om nog andere te ontdekken, omdat ze zo ver weg moesten staan, dat ze bijna niet te zien waren. Maar omstreeks 1846 rekende de Fransman Leverrier uit, dat er buiten baan van Uranus nog 'n planeet moest zijn, die een storende invloed op diens Onze schaatsers kunen er van mee pratenen onze hardlopers en onze wielrenners. Op de korte afstand moe ten zij plotseling en binnen enkele seconden een topprestatie leveren. Dat is een ongehoorde psychische belas tingdie reeds menige wereldklasse atleet deed falen.. De vaak maanden durende training, op het ogenblik van de beslissende wedstrijd afgestemd hangt niet alleen van de conditie, tak- tiek en techniek af. Medebeslissend over zege of nederlaag zijn zenuw kracht en psychische evenwichtigheid. De trainers van zeer gevoelige top sportmensen moeten derhalve in de regel vakexperts en psychologen tege lijk zijn. Het is in de praktijk moeilijker, al gemeen geldende psychologische principes op te stellen dan succes be levende oefeningsmethoden te ont wikkelen. De trainers kunnen alleen van geval tot geval beslissen, hoe de prestatie in de weg staande psycholo gische factoren uit de weg kunnen worden geruimd. De zenuwarts Manfred Steinbach, enige jaren geleden eerste achtmeter- verspringer van de Bondsrepubliek, heeft getracht, door een typologie van de sportsman hiervoor aanknopings punten te vinden. Hij onderscheidt vier atletentypen: de zelfverzekerde, die dikwijls wordt gekenmerkt door een overdreven geldingsdrang, de stem mingsmaker, die zichzelf en anderen zelfvertrouwen weet te geven, de onze kere, geremd en pessimistisch ingesteld, en tenslotte de zonderling. Zelfvertrouwen Belangrijke conclusies over de bete kenis van de psychische elementen in de topsport trok de roei-professor Karl Adam, vader" van de Duitse acht die wereldkampioen werd. Hij had de ervaring opgedaan, dat met een in tensieve training gewoonlijk sterkte ge voelens van onbehagen verbonden zijn. De overwinning hiervan geeft een ge voel van zelfvertrouwen, waaruit pres tatiereserves gemobiliseerd worden. Des te sterker het motief van het zelfver trouwen het streven naar roem of ma terieel gewin overheerst, des te minder bestaat het gevaar van een verrassend falen. Een moderne prestatietraining dwingt de atleten tot een regelmatig overwinnen van psychische beletselen, die het organisme tegen overbelasting beschermen. Zij treden eerder op dan fysische vermoeidheidsverschijnselen en houden iemand, ondanks zijn duidelijk blijkende prestatievermogen, van top prestaties af. Deze conclusies wijzen op de wetenschappelijke nog niet onder zochte betekenis van de psychologie in de topsport. Donder-speech In de praktijk zijn het tot nu toe al gemeen bekende psychologische „trucs", die trainers dikwijls op het moment dat zich een bepaalde situatie voordoet, ge bruiken om dode punten of crises in hun beschermelingen te overwinnen. Een zeer nuttige uitwerking heeft altijd weer de „strafpreek". Vermaard zijn nog altijd de „donder-speeches" waar mee Karei Lotsy voor de oorlog de Ne derlandse sportdelegaties „oppepte". Ook in andere landen heeft men er succes mee. Tijdens de Europese roei- kampioenschappen in 1963 deed bij voorbeeld de dreiging van de Duitse trainer Karl Adam voor de Olympische Spelen een andeer crew uit te kiezen, wonderen: de Duitse acht won de finale. Ook taktische aanwijzingen zijn voor hen niet in de laatste plaats psychologi sche hulpmiddelen. Het plan, de krach ten volgens bepaalde gezichtspunten in te delen, geeft psychische ruggesteun. De prestaties van een ploeg zijn ten slotte evenzo afhankelijk van de „goede geest", die er in heerst, als van de vorm van het individu. De coach van een nationaal elftal moet er wel degelijk op letten of „zijn" mensen het speciale voedsel smakelijk vinden, of zij plezier hebben bij de training enmet wie zij op een kamer huizen. Speciale aan dacht moet ook worden besteed aan de verzorging van de reservespelers. Een volgens wetenschappelijke me thoden opgebouwde training is waar schijnlijk gezien over vele jaren rich- tingaangevend voor de ontsluiting van nieuwe perstatiereserves. Toch moeten trainers nog bijna elke dag experimen teren om de tweede component voor topprestaties een aan de mentaliteit van hun beschermelingen aangepast psychologisch advies effectief te la ten werken. baan uitoefende. Hij vroeg de Duitser Galle van de Berljjnse sterrenwacht er naar uit te kijken, en op een avond vond deze ongeveer op de aangegeven plaats de nieuwe planeet, die de naam Neptunus kreeg. Tenslotte kwam men met behulp van de fotografie het bestaan van de laatste planeet, Pluto, aan het licht. Asteroïden WE WETEN nu dat ons zonnestelsel bestaat uit een ster, de zon en negen planeten, de aarde meegeteld. Daarbij komen nog hun satellieten, zoals de maan, die bij de aarde hoort. Bijna alle planeten hebben manen, Saturnus zelfs negen. Maar er is meer. De ruimte tussen de planeten wordt ge deeltelijk gevuld door brokken materie, asteroïden genaamd, met middellijnen van enkele honderden kilometers tot enkele tientallen meters. De banen van sommige erg grote zijn berekend en kregen namen als Ceres, Pallas, Juno en Vesta. Hun banen bleken erg onregelmatig te zijn. Men stelde ook vast, dat ze niet rond waren, maar de vorm van rots blokken hadden. Men wistechter niet waar ze vandaan kwamen, wat hun oorsprong was. Zoals gewoonlijk ont stonden allerlei theorieën, waarvan er een tenslotte gewonnen heeft. De catastrofe TUSSEN de planeten Mars en Jupi ter is plaats voor nog een planeet, zon der dat die anderen zou storen. Hij zou 2,8 maal zo ver van de zon staan als de aarde. En juist tussen de twee ge noemde planeten zwerven de meeste brokken rond. Zou het niet mogelijk zijn, dat daar inderdaad eens een pla neet rondcirkelde die op de een of an dere manier uit elkaar gevallen of ge sprongen is? Hiervoor zijn diverse aanwijzingen. Bijvoorbeeld de enorme kraters op de maan. Als er een planeet uit elkaar ge sprongen is, zouden de brokstukken die kraters veroorzaakt kunnen hebben. Toen men dit veronderstelde, werd aangevoerd dat dan ook op aarde zulke kraters moesten zijn en dat daar mets van te vinden was. Pas kort geleden kon de Canadese luchtmachtfotografie vaststellen, dat over geheel Canada een tiental kraters verspreid zijn, die op grote hoogte aan hun ronde vorm herkend konden wor den. Dat ze nooit eerder ontdekt wer den, komt omdat ze in de loop der eeu wen grotendeels opgevuld, begroeid en afgebrokkeld zijn door de werking van wind, water en erosie. Bovendien zijn de brokken voordat ze de aarde raak ten, gedeeltelijk door de wrijving met onze dampkring verbrand. Tenslotte zal een groot deel ervan in de oceanen terecht gekomen zijn. De kraters op de maan daarentegen zijn onveranderd gebleven na de inslag, omdat daar door het ontbreken van een dampkring al deze invloeden achter wege bleven. Samenstelling ZELFS de samenstelling van de aste roïden doet denken aan die van de pla neten. De metaaldelen zijn gelijk aan die van de aarde, de gesteenten dezelf de als in de aardkost gevonden, en ook de verhoudingen tussen de aantallen metaalachtige en steenachtige brokken komen overeen met die van een pla neet. Zoals we dus zien zijn er veel punten die voor het bestaan van zo'n planeet pleiten. Wij zullen wel nooit weten hoe ze er uit zagen, en door welke oorzaak ze verging. Een vreemd idee, als we bedenken dat de kernbommen die wij kunnen maken misschien ooit zo sterk zullen zijn, dat ze onze goede aarde uiteen kunnen laten springen. Dan zal er tus sen de planeten Venus en Mars ook plaats zijn voor een planeet, waarvan de brokstukken BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 tot en met 8 april 1969 Geboren: Peter Alexander, zv, Pieter A. Bet-sema en Willemina A. Brouwer, Jolanda Anna, dv. Jurjen Geertsema en Pietje Spigt; Dennis Bernard, zv. Ro bert P. J. Beumkes en Hendrijntje El- dering; Richard, zv. Hendrik W. van Tatenhove en Anna K. Eelman; Poulin, dv. Poulus Verhagen en Jantje Schuur man; Maarten Frederik, zv. Frederik P. Koorn en Ruurdje I Neuhoff; Mi randa, dv. Albert Bruijn en Hendrica M. Bakker; Menno, zv. Johannes Ou deman en Adriana G. Beenhakker; Juliette, dv. Jan P. Krotje en Marianne Bakker; Miranda, dv. Jan P. Krotje en Marianne Bakker. Ondertrouwd: Hans G. Ollesch en Judith F. de Geest. Overleden: Willem J. M. Krugers, oud 27 jaar. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. VERTROKKEN PERSONEN Mattheus Heijligenberg, met gezin, van Oudeschild, Haven 4 naar Den Hel der, Bloemstraat 16; Jantje Visser, ev. Hilverda, van Den Burg, Hallenweg 10 naar Hengelo (O.), Prof. F. Zemicke- straat 293. We horen tegenwoordig zó vaak van apparaten, die zijn uitgerust met een thermostaat, dat het woord wel voor niemand meer een vreemde klank zal hebben. Wasmachines, ovens, koelkas ten, strijkijzers en kachels, bijna alle maal hebben ze een thermostaat of zijn met ingebouwde thermostaat te leve ren. Maar wat is nu eigenlijk zo'n thermostaat en waartoe dient hij pre cies? In de eerste plaats is een thermostaat er voor de veiligheid. Dat kan zijn ter bescherming van het apparaat zelf, zo als bijvoorbeeld bij een wasmachine, waarin een thermostaat is gebouwd om te voorkomen dat oververhitting op treedt. Zou, door welke oorzaak dan ook, de temperatuur van de wasmachi ne te hoog worden, dan treedt de ther mostaat in werking en wordt de stroom uitgeschakeld. Hoe dat gebeurt, zullen we straks nog zien. Soortgelijke ther mostaten treffen we ook aan in ovens, droogautomaten, ventilatorkachels en zo meer. Zij behoeden dus het apparaat zelf voor vernietiging of beschadiging. We kennen echter ook de thermo staat, die de temperatuur regelt ter be scherming van het door ons gebruikte materiaal. We denken ondermeer aan de temperatuurregelaar in een elektri sch strijkijzer. In dit geval gaat het niet om het behoud van het strijkijzer, maar om dat van ons strijkgoed. De thermostaat zorgt er voor, dat onze strijker niet warmer wordt dan voor nylon, wol of zijde wenselijk is. Behal ve voor de veiligheid van ons goed, zorgt deze thermostaat ook voor een beperking van het stroomverbruik. Er wordt slechts stroom verbruikt als de temperatuur te laag dreigt te worden. Het rode lampje waarschuwt dat er stroom wordt gebruikt. Het gaat uit, zodra de gewenste temperatuur aanwe zig is. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de eerste soort thermostaten de belangrijkste zijn, hoewel ze geluk kig minder vaak in werking treden dan de tweede. Zij immers beschermen de vaak kostbare apparatuur, maar voor komen tevens dat die op enigerlei wij ze gevaar zou kunnen opleveren voor de gebruiker. Met het oog op de vei ligheid eisen de keuringsinstanties daarom deze thermostaten. Het zal u nu al duidelijk zijn, dat in een moderne wasautomaat beide soor ten thermostaten aanwezig zijn. De ene ter bescherming van de machine, de andere om het wasprogramma naar wens te doen verlopen. De werking Hoe werkt nu zo'n thermostaat? La ten we beginnen met de veiligheids- thermostaat. Deze bestaat meestal uit een buisje, dat met vloeistof of gas is gevuld. Dit buisje is gewikkeld om het verwarmingselement en staat in ver binding met een schakelaar. Bij het op lopen van de temperatuur zet het gas of vloeistof uit. Wordt nu de tempera tuur te hoog, dan treedt door deze uit zetting een schakelaar in werking. U ziet, het principe is heel simpel, maar u begrijpt ook, dat wel heel wat tech nische kennis en precisie eraan te pas komt om een en ander goed en be trouwbaar uit te voeren. De tweede soort thermostaten, waar over we gesproken hebben en die we bijvoorbeeld kennen uit onze strijk ijzers, werken volgens een ander prin cipe. Men spreekt hier wel van een bimetaal thermostaat. Hierin bevindt zich namelijk een staafje, dat bestaat uit een mengsel van twee metalen met verschillende uiteenzettingscoëfficiënt. Dat wil zeggen dat het ene metaal meer uitzet bij verwarming dan het andere Wordt nu het apparaat ingeschakeld dan wordt dit staafje óók verwarmd. Door het genoemde verschil gaat het buigen. Aan het einde bevindt zich een metalen blokje, dat door de kromming van het staafje wordt opgetild, zodat de stroom wordt onderbroken. Om nu te zorgen dat deze verbreking van het contact ook bij verschillende tempera turen plaats heeft, oefent men door middel van de regelknop druk uit op dit staafje. Hoe zwaarder die druk is, des te sterker zal de neiging om te bui gen van het staafje moeten zijn; dat be tekent dat de temperatuur des te hoger zal moeten worden opgevoerd. Het be rekenen van de juiste druk, die daar voor nodig is, vereist uiteraard weer de nodige deskundigheid. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat een thermostaat in feite is gebaseerd op vrij eenvoudige natuurkundige be ginselen. De toepassing ervan is echter minder eenvoudig. Er zijn tal van va riaties op mogelijk en hoe secuurder de thermostaat moet werken, hoe fijner werk er aan te pas komt, maar dat is natuurlijk voor strijkijzers en wasma chines niet nodig. Die zouden dan veel te duur worden. Voor precisie^-appara- ten bestaan reeds elektronische ther mostaten. Wij huisvrouwen, zijn echter allang gelukkig met de bestaande, die voor ons de warmte regelen in onze strijk ijzers, elektrische dekens, ovens, diep vriezers, koelkasten, kortom in onze huishoudelijke apparatuur. Het is voorjaar Gewoon even bij ons binnenstappen voor tijdskleding. Wij hebben een enorme keus in Jacks, Polo Pulls Pullovers Spencers Coll pullovers Sportoverhemden Cord pantalons Spijkerbroeken Badstof en velours sweaters in Terlenka, Trevira 2000, Diolen, moderne kleuren, In elke prijsklasse. P.S. Ook voor jongens. van ijker tnièr erhe HOTEL DE PELIKAAN TEXEL ZATERDAG 12 APRIL 1969 4 uur 's middags van ons sfeervolle kip - restaurant Plate-service van diverse kip-menu's speciale kindermenu's snacks diverse dranken Ter gelegenheid van de opening heerlijk kop koffieƒ0,7 (tweede kop koffie gratis) Pelikaanweg (weg 14) - De Koog - tel. (02228) 20 zwaar plastic 80 cm lang voorbuiten of binnen normale prijs 5,70 ZOLANG DE VOORRAAD STREKT voordeelpri DEN BURG OUDESCHIlt 02230-3 Prijzen incl. B. S«v«n 800 00 f 498ÖJN 3«r*n 1000 oo f B19ZJ0 Seven Cooper 1000 cc f 7493.80 Seven Cooper S f 10784, 1100 Olider I ItOO Glider f 1800 Balanza f AUTOMOBIELBEDRIJF

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 10