Er zijn meeuwen en meeuwen Voortreffelijk cabaret van Rients Gratama I1 Vogelswel en wee (XIV) VISITEKAARTJES wwwww door A. J. Binsbergen In de Texelse Courant van vrijdag 28 maart j.l. stond een ingezonden stuk van de Jagersvereniging, waarin werd gezegd dat meeuwen tot 15 april geschoten mogen worden. De indruk werd gewekt dat alle meeuwen tot die datum onbeschermd zijn, maar dat is pertinent on juist. De grote mantelmeeuw (Larus marinus) is gedurende het hele jaar onbeschermd. De kok- of kapmeeuw of zoals ze hem op Texel noemen de zwartkopmeeuw (La- rus ridibundus) en de zilvermeeuw (Larus argentatus) zijn niet beschermd tot en met 15 april en vanaf 15 juli. In de broedtijd zijn deze twee soorten dus beschermd. Daarentegen worden in de broedtijd op z.g. Vogelver gunningen F eieren van deze vogels geraapt en ook wel vogels geschoten ter bescherming van andere vogelsoor ten. Vooral de zilvermeeuwen zijn rovers van jonge vo gels, die in de kolonie weinig andere vogels in hun buurt dulden. De Staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk bepaalt steeds voor een periode van twee jaren, gedurende welke tijd de zilver- en kapmeeuw onbeschermd zijn. Bovengenoemde periodes gelden voor 1969 en 1970. Dat deze soorten onbe- sahermd zijn, wil nog niet zeggen dat iedereen er maar op los mag knallen. Iemand met een jachtakte of een z.g. vergunning ex artikel 53 van de Jacht wet heeft verder geen vergunning no dig. Ieder ander die overlast van deze vogels heeft moet een Vogel vergunning G aanvragen. Ik reageer op het ingezonden stuk mede op aandringen van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Vogels. De indruk werd gewekt alsof ook an dere soorten meeuwen, zoals bijv. de op Texel veel voorkomende storm- meeuw, geschoten kunnen worden. Dat is dus niet zo. Kapmeeuw Veel vogelkijkers, weinig vogels De afgelopen Paasdagen hebben een ongekend groot bezoek van vogellief hebbers aan Texel te zien gegeven. Er waren veel Hollandse en Duitse toeris ten getooid met verrekijker en foto toestellen, maar er waren ook veel Bel gen, .Fransen, Engelsen en zelfs Zwe den. Terwijl de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie een kamp op Texel had, verbleef er ook een groep uit Malmo van de Zweedse zusterorgani satie, de S.F.U. In februari al waren er twee groepjes van deze jeugdbond op het eiland geweest. Die hebben intus sen reklame gemaakt. Veel vogels waren er echter (nog) niet. De kraanvogels zijn waarschijnlijk Goede Vrijdag vertrokken. Lepelaars zijn er (hopelijk nóg) niet veel. Veel zangvogels, zoals tjiftjaf, fitis, tapuit, roodstaart en zwartkoptuinfluiter wa ren er ook nog niet (op een enkeling na), zodat het bos vrij stil was. Ook op het wad ontbraken nog veel soorten, die in andere jaren al begin april ruim schoots aanwezig zijn, zoals de groen- pootruiter en de oeverloper. Tweede Paasdag zag ik bij de Bol de eerste boerenzwaluw. Diezelfde dag was ook een huiszwaluw waargenomen. Bij de Bol was het een drukte van be lang. Tientallen „vogelmensen" met kijkers, telescopen en telelenzen. Vlak bij de weg zwom een mannetje ijseend, een vrij ongewone verschijning, die zich rustig liet bekijken. Waarschijnlijk had het dier wat stookolie op zijn ve renkleed, normaliter zou hij daar niet zijn blijven zitten. Door velen is hij gefotografeerd. Op de Bol, maar veel verder van de weg dan de ijseend, zat een roodhalsfuut, ook een zeldzame wintergast. Al met al zijn de vogelaars toch wel aan hun trekken gekomen, dank zij het geweldige weer. Als we dat nog een paar dagen houden, zal het in de Texel se vogelwereld zonder twijfel snel drukker worden. Het gezelschap Rients Gratama heeft woensdagavond in de Burgemeester De Koning-hal een voortreffelijke uitvoe ring gegeven van het cabaretprogram ma „Vingertje in de pap". Dat ge beurde in het kader van het Wikor- paasfestival en het publiek bestond derhalve uit niet-Texelse jongeren, aan gevuld met een betrekkelijk kleine schare andere belangstellenden. Dat Rients Gratama zich kan rekenen tot de cabaretgroepen van Nederland, heeft hij woensdag overtuigend bewezen. In een flitsend programma, voor driekwart neerkomend op een one man show, wer den in conference en lied tal van actuele toestanden op bijzonder geestige en uiterst fijne wijze op de hak genomen. Gratama en zijn vier muzikale mede werkers slaagden erin het gehoor van begin tot eind te boeien en vrijwel voortdurend te laten schaterlachen, tweeëneenhalf uur lang. Het is een bij zonder onbevredigend idee dat zo woi- nig Texelaars deze gelegenheid hadden aangegrepen om deze uitnemende voor stelling mee te maken. Zoals het hoort in het actuele cabaret leverde de politiek veel inspiratie, even als onderwerpen als medezeggenschap in de ondernemingen, de jacht naar car rière, de antierage, de sport enz. De leden van de tweede kamer („kale en radikale hoofden") kregen een stevige veeg uit de pan. Dat de boerenpartij in Amsterdam zoveel aanhang heeft, had Gratama niet verbaasd. Natuurlijk niet: waar walletjes zijn, is ook land en be oefenen boeren niet het één na oudste beroep ter wereld? Over Luns: „Het is net een lintworm. Je knipt er telkens een kabinet af, maar hij groeit er steeds weer aan". Over het huidige kabinet: „Dit kabinet maakt géén fouten; wie werkt maakt fouten". Een der beste bijdragen was het „gesprek" tussen werknemers en directeur in een groot bedrijf, over de medezeggenschap. Het had, zoals bij veel goede humor, een zeer schrijnend kantje, want het kwam er toch maar duidelijk uit dat de werk nemer over het algemeen niet in staat of bereid is zich in de ingewikkelde economische problematiek van de be drijfsvoering in te leven. Een gesprek bleek wel mogelijk over de noodzaak van aanleg van een nieuw toilet in de kantine.... Gratama stak ook op niet mis te verstane wijze de draak met de verbroedering die door de sport zou worden veroorzaakt, waarbij hij een voortreffelijke stukje mime ten beste gaf. Een topper was het lied „Trappetje af", over een levensloop in omgekeerde volgorde, de meest originele bijdrage. Heel goed was ook het lied over het „maagdekein op Texel", een persiflage op een oud-Hollands gezang en over het SCHIETOEFENINGEN Te Breezanddijk op 15 en 16 april a.s. van 9.00 - 19.00 uur met 81 mm. mortier en 105 lang 23. Sector Noordelijke grens vanuit Breezanddijk de Afsluit dijk richting Den Oever, Zuidelijke grens een lijn van 180° vanuit haven Breezanddijk, diepte 1*2 km., hoogte 3500 meter. niets betekenende middelmatige man netje, dat in zijn auto echter een „rot mannetje" wordt. Uitvoerig werden alle politieke partijen en kerken geken schetst. Over de VVD: rechts van lijf en leden. De Nederlandse katholieken zijn voor de paus een schrikbeeld, aldus Gratama, zoiets als Eucalypta voor Paulus. Zo dolde Gratama lang en onver moeibaar door. Hij moet beslist nog eens terugkomen. S.V. DE KOOG A.s. zaterdag hopen we weer verder te gaan met de bouw van de kleedka mers. Jongens, iedereen, die maar enigszins gelegenheid heeft verwachten we zaterdagmorgen op het veld Er is nog heel veel te doen en de tijd begint te dringen. JEUGDDIENST IN HERVORMDE KERK Zondagochtend, aanvang 10 uur, wordt in de Herv. Kerk te Den Burg een jeugddienst gehouden. Voorganger is de heer J. C. Graaf uit Den Helder over „De kracht van de opstanding in ons leven". Meegewerkt wordt door een koperkwartet. WEEKENDDIENST ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur. Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 2414. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 13 april 1969 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10.00 uur de heer Graaf uit Den Helder, Jeugddienst. De Cocksdorp 10.00 uur ds. Soesan Den Hoorn, 10.00 uur, ds. Visser bediening van de Doop De Koog, 10 30 uur, jeugdkapcl. 19 30 uur, ds. Waardenburg. bevestiging ambtsdragers. De Waal, 10.00 uur, ds. Waardenburg bevestiging ambtsdragers Oosterend, 9.45 uur, ds. Rozemond Oudeschild, 11.00 uur, ds Rozemond GEREFORMEERDE KERK Den Burg, 10.00 uur, ds. R. de Vries van Nede 16.45 uur ds. R. de Vries Oosterend, 10.00 en 15,00 uur. ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur, ds. Koopmans R.K. KERKDIENSTEN weekend 12 en 13 april 1969 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur. De Koog zondag 10.00 uur De Cooksdorp: zondag 10.00 en 19.30 u. Oosterend; zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur. Bestuur op de helling NEDERLAND MOET GEWESTEN KRIJGEN Overheidje spelen in Nederland is geen gemakkelijke zaak. Regering, pro vincies en gemeenten de drie belang rijkste bestuursvormen vliegen el kaar regelmatig in de haren over de vraag wat nu eigenlijk wiens bevoegd heid is. Moeilijkheden doen zich steeds vaker voor. Dat is, als men de deskun digen mag geloven, niet zo vreemd. Het Nederlandse stelsel is, menen zij, bar ouderwets en voldoet al lang niet meer aan de moderne eisen. Vooral de ge meenten moeten het ontgelden. Het systeem, dat plaatselijke gemeenschap pen binnen de omlijning van een stads muur voor een deel hun eigen wetten mogen vaststellen, stamt nog uit de middeleeuwen. De stadsmuren zijn ver dwenen, maar de plaatselijke bevoegd heden zij hardnekkig overeind geble ven. Vooral bij die gemeenten doen zich moeilijkheden voor. Al tientallen jaren worden, op last van het ministerie van Binnenlandse zaken, gemeentegren zen veranderd, gemeenten opgeheven of samengevoegd. Het gaat nooit zonder strijd. Protestoptochten naar Het Bin nenhof, waarbij men zich vrolijk be roept op eeuwenoude rechten, zijn een normaal verschijnsel. Toch zijn al die verschuivingen en herindelingen niet meer dan lapmiddelen De tijd is nu rijp, meent een studie commissie, om de bestuursvorm in Ne derland drastich op de helling te zetten. De commissie, samengesteld door het Instituut Contact Randgemeenten in samenwerking met het ministerie van Binnenlandse zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, pleit vurig voor de instelling van gewesten in Nederland. In zeer diplomatieke taal overigens, want men weet zo langza merhand wel hoe lang de tenen zijn van het merendeel van de 930 Nederlandse gemeentebesturen. Wie de in det wet vastgelegde gemeentelijke autonomie ook maar heel even bedreigt, kan, hoe goed hij het ook bedoelt, rekenen op stug verzet van vele plaatselijke opper hoofden. Achtergrond van alle problemen is, hoe kan het anders, de geduchte be volkingsgroei in Nederland en de nood zaak om alsmaar meer huizen, fabrie ken, scholen, schouwburgen, wegen en wat wij nog meer nodig hebben te bou wen. De -grote gemeenten in Nederland zijn vrijwel allemaal volledig volge bouwd. Bevolkingsgroei en openbare voorzieningen houden echter niet op bij onzichtbare gemeentelijk grenzen. De grote gemeenten komen dan ook vrijwel allemaal om hulp aankloppen bij hun huurlieden. Vaak ontaardt dat in een wat kinderachtig gevecht, waarbij woorden zoals zelfstandigheid, over heersing, bemoeizucht en inhaligheid als stokslagen heen en weer vliegen. De studiecommissie meent, dat de in stelling van gewesten men denkt aan zo'n dertig tot veertig van deze nieuwe bestuurslichamen deze moeilijkheden kan voorkomen. De klassieke leer van de gemeentelijke autonomie moet daar bij maar even worden vergeten, merkt de commissie argeloos op. De gewesten moeten zich vooral bezighouden met de zaken, die niet meer door de gemeen ten alleen kunnen worden opgelost: eco nomische ontwikkeling, volkshuisves ting, openbaar vervoer, verkeer en recreatie. Het gewestelijk bestuur kan de gemeenten aanwijzingen op deze gebieden geven, maar moet, als de ge meenten stout blijven en niet luisteren, ook gewestelijke verordeningen kunnen maken. Het bestuur van een gewest zou op dezelfde manier tot stand moe ten komen als dat van de gemeenten, de bevolking kiest de gewestraad door middel van algemene verkiezingen, de Kroon benoemt een voorzitter. Nederland heeft al een instelling, die wat weg heeft van zo'n nieuw gewest, de Rijnmondraad in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Dit „district" heeft echter nauwelijks een eigen zeggen schap, de samenwerkende gemeenten zijn en blijven zelfstandig en maken daarvan, als het hun uitkomt, uitbun dig gebruik. Het is 's lands bestuurders inmiddels wel duidelijk geworden, dat deze districtsvorm ook geen ideale ma nier is om de bestuursproblemen op te lossen De nieuwe gewesten moeten heel wat meer bevoegdheden krijgen dan de huidige Rijnmondraad. Het rapport van de studiecommissie, dat is gebaseerd op een uitgebreid on derzoek door de Vrije Universiteit te Amsterdam, is gestuurd naar de poli tieke partijen, naar vrijwel alle gemeen ten, naar provincies en naar het minis terie van Binnenlandse Zaken. De ko mende maanden kan men heel wat discussies verwachten. De bestuurders, die bang zijn voor hun zelfstandigheid en vastberaden de mouwen opstropen om de eigen positie tot het bittere einde te verdedigen, hebben één troost. De commissie stelt nadrukkelijk voor om uitgebreid toezicht te houden op het tot standkomen van de gewesten en de ma nier waarop zij gaan werken. Niet alleen moet de regering daartoe een speciaal bureau oprichten, ook de provincies (die eveneens een deel van hun taak aan de gewesten moeten afstaan) moe ten opdracht krijgen een alziend oogje in het zeil te houden. Die nieuwe taken bieden de huidige bestuurders boven dien ook een redelijk uitzicht op pro motiekansen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 15 april, van 14.00 - 16.00 uur. dokter Barnard, woensdag 16 april van 13.00 - 15.00 uur dokter Elias, donderdag 17 april, van 14.00 - 15.00 uur EEN PRAKTISCH KA DO artj EEN PRACHT SORTERING BIJ ZEND S.VJP. VROEGTIJDIG UW ADVERTENTIES IN TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/o B.T.W. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg tel. (02220) 2470 - Rijwielverhuur Kievit, Kogerstraat. Verhuur van eerste klas materiaal. Aardappels?? „Irene"!! De allerbeste. P. Eelman, Nieuw Leven B 12, tel. 3038 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags k pension Visser, Schoon- oordsingel 17. Den Burg Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land. telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. Alle verzekeringen en financ. J. Dekker, Koger- straat 33, tel. (02220) 2833 FOLKLORE: Wees hartverwarmend particulieren, laat onze stickertjes Uw ruiten sieren Kamer gevraagd, van 1 mei tot 1 september. D, Lont, Amsteldiepstr. 38, Den Oever, Wiermgen FOLKLORE: Stickertje, stickertje, op de ruit, wat zie je er toch schattig uit Te koop 2-pers. Engels ledikant met 2-delig bin- nenveringbed. Beatrix- laan 66, Den Burg Te koop goed onderh. RAP bromfiets. J. Pran ger, Dennenlust B 164, tel. (02220) 2589 Te koop gevraagd voer- bieten. P. Kooiman, Mo- lenbuurt, tel. (02223) 332. Te koop prima con sumptieaardappelen. G. de Geest, Postweg C 15. Eierland Heden en zaterdag bes te bloemkoolplanten. M. S., De Zes no. 9 Nog geen geld genoeg voor aankoop van auto, caravan, motor enz. Uw financiering en verzeke ring ligt klaar. J. Dekker, Kogerstr. 33, (02220) 2833 Met grote vreugde ge ven wij U kennis van de geboorte van onze zoon Dirkjan Jaap Wij noemen hem Dirkjan. A. S. Kooiman-Huygen Th. J. Kooiman Dorpsstraat 37a, De Koog, Texel, 10 april 1969. Met dank aan God ge ven wij kennis van de ge boorte van onze zoon en mijn broertje Richard A. K. van Tatenhove- Eelman H. W. van Tatenhove Marion Texel, 7 april 1969. Botterstraat 6, Oosterend, Blij en dankbs richten wij U dej van Juliette en Miranda zusje van Linda en dochtertjes vü J. P. Krotji M. Krotje-B Kerkstraat 19, Oct Texel, 8 april 196s Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje Jolanda Anna Wij noemen haar Joke. P. Geertsema-Spigt J. Geertsema Christa De Koog, Texel, 2 april 1969, Kogerveld K 22a. Blij en dankbaar be richten wij U de geboorte van onze zoon Martinus Cornelis Wij noemen hem Marco. Th. Witte-Smit G. Witte Barentszstraat 12, Oudeschild, 10 april 1969. Wij zijn blij U in kennis te kunnen stellen van de geboorte van onze doch ter Miranda H. Bruijn-Bakker B. Bruijn Den Hoorn, Texel, 8 april 1969, Klif 38. Op 20 april hopen wij met onze lieve ouders P. A. Beers en J. Beers-Zoetelief hun 25-jarige huwelijks feest te vieren. De H. Mis uit dank baarheid is om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper. Dat ze nog lang voor ons gespaard mogen blij ven, is de wens van hun dankbare kinderen Jan - Betty Piet - Willeke Ruud Anneke Sjef - Nely Ria Gelegenheid tot felicite ren van 15 00 tot 16.30 uur in café-restaurant „Casino". Den Burg, Texel, april 1969, Molenstraat 30,. ld, Met grote vreu ven wij U kennis geboorte van oi en broertje Leopold Adri F. F. Beekhi J. Beekhuis- Marco, Ange lee en Johnny Den Burg, Texel, 5 april 1969, Schilderend 43. Tijdelijk adres; huis „Parkzicht" Helder. Met grote bij geven wij U kenj de geboorte dochter Poulin J. en P. Vert Den Burg, Texel, 4 april 1969, Schoonoordsingel I ina iel lee Voor ons onver* nam de Heere opi morgen in Zijn j P 1 lijkheid op, onze vrouw, moeder, huwd- en grootro zuster en schoom Engeltje Ellt echtgenote vi Reijer van der Va in de ouderdom v jaar. Gezang 121. Uit aller ns R. van der Vil Bejaardentehuis Den Burg, 6 april 1969. De teraardeb ling heeft inrci plaatsgehad op dag 9 april te end, Texel. Tot ons grote driet is op 4 trouwe lid en i bestuurslid Wim Krugf'en h op 27-jarige k van ons heengegi Zijn sportivitt trouw voor de ging zal ons alt; herinnering blijvc Rust in vrede, Bestuur en 1 der S.V. Dei Tot onze droefheid geven wij U kennis heden in het Centraal ziekenhuis te All® van ons is heengegaan onze lieve man, en vader Cornelis Zegel, echtgenoot van T. van der Vis, in de leeftijd van 47 jaar. T. Zegel-van der Vis M. Zegel-Boon Marjan Guus Frouwke Wim Hanneke Fup Lida Melle Den Burg, Texel, 4 april 1969, Parkstraat 16. De teraardebestelling heeft inmiddels pk1 gehad.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2