RAADSVERGADERING Hoge spaarrente tot zelfs 6;°/o voor u VERVOLG VAN PAG. 1 Andere maatregelen Bejaardemvoningen ARISTONA T.V. 59 cm. f 495|— ELECTROHUIS de bank waar ook zich thuis voelt Ziekenboeg Weverstraat Ondemocratisch Geschenken Niet rechtvaardig A Voor w Babv Collectie Baumann Kleuterschool MANTJE schoenen Concert Asser Mannenli en Dameskoor Den Geheime salarissen Beroep ongegrond Geslaagde gymuitvoerii S.V.G. Schrijfmachine zwaren. Beter voldoen de hearings, speciale bijeenkomsten waarbij burgers met raadsleden en B en W. van ge dachten kunnen wisselen over de ge meentelijke problematiek. Ook van mevrouw Boerhorst was een brief gekomen. Zij stelde voor in het belang van de veiligheid van de school gaande kinderen ter hoogte van Den Burg een tunnel onder de Pontweg aan te leggen. Mr. Sprenger noemde het idee niet reeel en practisch onuitvoer baar, temeer daar men niet met één tunnel zou kunnen volstaan. B. en W. willen wel andere maatre gelen overwegen ter beveiliging van mensen die de Pontweg moeten over steken. De raad kan daarover voor stellen tegemoet zien. De heer Stan daart zag toch wel iets in het voorstel van mevrouw Boerhorst. De heer Westdonp meende dat door voetgan gers zelf te bedienen stoplichten nuttig zouden kunnen zijn Van de familie Wuis, ,,Opduin" te De Koog was een brief binnengekomen met het verzoek in De Koog een be paald bouwplan te mogen realiseren (om welk plan het precies ging werd niet meegedeeld). Het plan was echter strijdig met het bestemmingsplan waar voor de onteigeningsprocedure reeds aanhangig is. B. en W. vinden dat de familie Wuis alle gelegenheid heeft ge had om tegen het bestemmingsplan be zwaar te maken. Daarvan is geen ge bruik gemaakt en he't zou niet juist zijn de vastgestelde plannen nu te door kruisen. Het verzoek van de familie Wuis om de onteigeningsprocedure op te schorten kan dan ook niet worden ingewilligd. Nog niet kon worden ingegaan op het verzoek van de heer Westdorp om te discussieren over de vraag of inplaats van een rusthuis in Oosterend niet be ter bejaardenwoningen kunnen worden gebouwd. B. en W. hadden vooral de financiële aspecten van de zaak nog niet voldoende kunnen bestuderen, maar in de volgende vergadering zal de kwestie aan de orde worden gesteld. Van de heer F Standaart was het verzoek binnengekomen om de voorge- Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijk heden en bovendien ook nog 6'/20/o spaarbrieven). En daarbij een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor ieder een sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. NEDERLANDSGHE MIDDENSTANDSBANK 270 vestigingen in Nederland schreven maten voor zomerwoningen en zomerhuizen te vergroten De be hoefte aan dergelijke grotere woningen was duidelijk gebleken, zo schreef hij. B. en W. vonden het een nogal ingrij pend voorstel. Een onderzoek is gaan de en de volgende vergadering komt men met een pre-advies. In het gebrek aan een verpleeghuis voor chronische zieken, zal op provi sorische wijze voorlopig worden voor zien door twee kamers aan huize Irene te onttrekken en deze resp. als man nen- en vrouwenzaal in te richten. Wethouder Daalder, die dit belangrijke besluit meedeelde, zei dat de nood er toe heeft gedwongen op korte termijn iets aan het probleem te doen. Mej A. G. Luijsterburg zei te hopen dat deze voorlopige voorziening het stichten van een definitieve ziekenboeg of verpleeghuis met zou vertragen. Wat nu gebeurt is in ieder geval niet vol doende. Het ging mevrouw Koning- Bruin aan het hart dat nu twee kamers aan de accommodatie van .Irene" wor den onttrokken, gezien de lange lijst van wachtende bejaarden. De heer J. Daalder was het met haar eens, maar meende dat de scituatie zodanig is, dat dit offer moet worden gebracht. De heer C. H. Roeper (PvdA) conclu deerde dat een bejaarde die naar de ziekenzaal wordt gebracht, zijn eigen kamer leeg achterlaat. Hij toonde zich tegenstander van deze handelswijze. Het is beter een bejaarde op de eigen vertrouwde kamer te houden In meer dere rusthuizen wordt het belang daar van terdege ingezien en men streeft er daar dan ook naar de zieken als het maar enigszins mogelijk is op de eigen kamer te verplegen. De heer Timmer (AjR) wees erop dat een bejaarde die straks zijn kamer moet verlaten om in het verpleeghuis te worden opgenomen ook uit zijn vertrouwde omgeving wordt weggehaald. Mej. Luijsterburg meende dat Roeper geen juiste voor stelling had van het soort ziekten waar over 't in het algemeen gaat. Het zijn veelal demente of half demente be jaarden, die het juist heel fijn vinden om naar de ziekenzaal te worden over gebracht. Het is toch al mooi dat ze niet naar de overkant hoeven? 'De men sen moeten voortdurend onder controle staan; het is onmogelijk en onverant woord dat ze op hun eigen kamer blij ven". De heer Westdorp herinnerde er aan dat een verpleeghuis is bestemd voor langdurige, maar tijdelijk zieken. Iemand waarvan moet worden ver wacht dat hij niet meer beter wordt, komt in wezen niet in aanmerking voor een verpleeghuis Het voorstel tot gedeeltelijke afslui ting van de Weverstraat in het komen de seizoen gaf aanleiding tot uitvoerige discussie. Zoals bekend hebben B. en W. besloten, na overleg met o.a. de middenstand, een inrijverbod voor het Schilderend vanaf de aansluiting met de Keesomlaan en voor het Zuidelijk gedeelte van de Weverstraat tot de Parkstraat vast te stellen voor alle ver keer komende vanaf het Schilderend, uitgezonderd fitesers en voetgangers. Het inrijden van de Weverstraat vanuit de Parkstraat wordt dus ongemoeid ge laten. De heer F. Standaart herinnerde aan het voorstel van de heer C. Koorn om het verkeer in de éénnchtingsring van Den Burg in tegengestelde richting te laten rijden en vroeg of dat serieus is bestudeerd. Verder vond hij het onjuist dat B. en W. met betrekking tot hun maatregelen voor de Weverstraat met eerst de belanghebbende middenstan ders hadden gehoord alvorens met po litie, ANWB e.d. te gaan praten Wet houder C. Joustra zei niet precies te weten wat het door Koorn ingediende voorstel precies behelsde, maar was er niettemin van overtuigd dat deze sug gestie heel goed is doorgeproken. De deskundigen waren van mening dat aan het omkeren van het verkeer in de ring grote nadelen kleven. Inderdaad zijn voor wat betreft de afsluiting van de Weverstraat het laatst de midden standers gehoord, maar dat met hun belangen wel degelijk rekening is ge houden blijkt uit het feit dat het aan vankelijk de bedoeling was de Wever straat geheel af te sluiten. Met welk voorstel men ook komt, van een of an dere zijde komt er altijd wel critiek op. Het geldt hier overigens een proef. Als de regeling niet bevalt, kan iets anders worden geprobeerd. Mevrouw Koning-Bruin was het met de heer Joustra eens. ,,Het zou heel verkeerd zijn om eerst met de belanghebbenden te gaan praten. B en W. kwamen met een voorstel en dienden goed beslagen ten ijs te komen zodat zij eerst met des kundigen onderhandelden. Dat is niet zo wonderlijk." Mej. Luijsterburg wilde weten waar om het „omkeerplan" van de heer Koorn zo nadelig was. Zij wilde er wel eens een schetsje van hebben. De heer Koorn legde uit dat het omkeren van de ring een centrifugale uitwerking op het verkeer zou hebben, zodat de auto's altijd buiten het dorpscentrum terecht zouden komen, op de parkeerplaatsen, Desgevraagd zei de heer Joustra dat de meerderheid van de belanghebbende middenstanders met de nu voorgestelde regeling accoord is gegaan, hoewel er ook tegenstanders waren. De heer Standaart veronderstelde dat met het omkeren van de ring wellicht alle mid denstanders accoord waren gegaan. De heer Joustra vertelde dat dezelfde sug gestie door een middenstander naar vo ren is gebracht, maar dat 't plan door de deskundigen niet juist werd geacht. Standaart had graag willen weten wel ke bezwaren men precies tegen het om keren 'had. .,Het is toch logisch dat de voorstellers te horen krijgen waarom hun ideeen niet kunnen worden ver wezenlijkt?" Burgemeester Sprenger deelde mee dat de heer E. Noordijk die zijn biblio theek op diergeneeskundig gebied aan de gemeente ten geschenke heeft gege ven, nu ook twee schilderijen, (van A. Blok v. d. Velden en wijlen Souwlje de Wijn) cadeau heeft gedaan. De schriftelijke beantwoording van vragen die in de vorige raadsvergade ring waren gesteld, gaf de heer Timmer aanleiding B. en W. te verzoeken niet toe te staan dat autowrakken door de eigenaars worden kopot gesneden en begraven. Er is nu een autokefrkhof en daar horen de wrakken te worden heengebracht. De heer P. Smit voorzag bij kapotsnijden door de eigenaars nog een juridisch probleem. Immers, een versneden autowrak is geen autowrak, maar een hoop oud ijzer waartegen de gemeente niets kan ondernemen. Me vrouw Koning wees op de nog grote aantallen wrakken in de buurt van Ou- deschild. De burgemeester wist ervan en zei dat de eigenaars zijn aangeschre ven. In enkele gevallen ziet het er naar uit dat de gemeente de wrakken zelf op moet ruimen, uiteraard op kosten van de eigenaars. Mej. Luijsterburg vond het juist dat de kosten van de aanleg van waterlei ding naar het strand worden omgesla gen over alle strandexploitanten. ook die van De Koog. Niet rechtvaardig vond ze het dat ook de eigenaar van het strandpaviljoen, bij de vuurtoren moet meebetalen. Deze heeft de water leiding naar zijn bedrijf nl. geheel op eigen osten aan laten leggen. Mr. Sprenger vertelde dat de betrokken ei genaar, de heer Van der Laan, B. en W. heeft gevraagd om voor hem een uit zondering te maken. Na grondige be studering was het gemeentebestuur echter tot de conclusie gekomen hier nite aan tegemoet te kunnen komen. Het gaat om een oonsumptiegelegen- heid in de duinen, dus niet op het strand, wat paradoxaal tot gevolg heeft dat de heer v. d. Laan dezelfde positie inneemt als de strandexploitanten. Strandexploitant Vlaming bij Paal 9 bijvoorbeeld, heeft ook zelf de water leiding van het parkeerterrein naar zijn paviljoen moeten bekostigen, POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Dankbaar aanvaardde de raad de kostbare kunstvoorwerpen op het ge bied van de scheepvaart van Dr. Bau mann uit HiLvarenbeek. De consekiwen- tie voor de gemeente is dat voor onder houd. verzekering en vervoer moet worden zorggedragen. De heer P. Smit was niet enthousiast over het plan om de verzameling in de Doopsgezinde kerk van Den Hoorn onder te brengen. Hij zou de voorwerpen liever in een be staand museum onder brengen, waar toch al belangstellenden komen terwijl ook het toezicht eenvoudiger is. Mr. Sprenger zag het anders: „Als het mo gelijk is moeten we dergelijke aantrek kelijkheden over het eiland verdelen. Het is wenselijk dat ook Den Hoorn iets krijgt". Mej. Luijsterburg merkte op dat aan de Hoornder Vermaning nog wel het een en ander moet worden op geknapt alvorens het gebouw geschikt is om de collectie te herbergen. De raad ging accoord met het eervol ontslag van de heer H. de Boer als plaatsvervangend directeur van de VHD. Het staat nog niet vast of een op volger in deze functie moet worden ge kozen. Mr. Sprenger zei dat momenteel besprekingen gaande zijn over samen voeging van verschillende Veterinair Hygiënische Diensten. De raad verleende gaarne medewer king aan de bouw van een tweeklassige noodkleuterschool voor de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg en de bouw van een speel-werk- lokaal en aanleg van ov bij de kleuter school te Oudeschild. De heer Stan daart verbaasde er zich over dat de twee lokalen te Den Burg evenveel gaan kosten 67.000,als het ene lokaal in Oudeschild. Uit het antwoord bleek dat in Den Burg goedkopere prefab-bouw kan worden toegepast, wat in Oudeschild op technische bezwaren stuit. Naar aanleiding van de wijziging van de rioolgeldregeling ten behoeve van hotels en pensions, wees de heer J. J. VVestdorp op een onbillijke situatie voor verhuurders van woningen. De riool rechten, die recentelijk zeer sterk zijn ADVERTENTIES VROEGER INLEVEREN In verband met Hemelvaartsdag dienen de advertentieopgaven voor de krant van vrijdag 16 mei reeds dinsdag om 12.00 uur in ons bezit te zijn. Directie Texelse Courant verhoogd, mogen niet in de huur wor den doorberekend. Met het oog daarop zou het wellicht wenselijk zijn hier niet uit te gaan van het aantal toiletten maar het aantal aansluitingen op het riool. Een blok van bijvoorbeeld acht woningen zou het met één aansluiting kunnen doen. De heer Roeper vertelde dat de verhoging van het rioolgeld van 20,naar ƒ100,ook voor de Bak ker-van Maarleveldstichting (die 15 woningen exploiteert en deze kosten dus ook niet mag doorberekenen) een moeilijke zaak is. Er moet jaarlijks ƒ1200,extra worden betaald, wat ge zien de krappe exploitatierekening nau welijks doenlijk is. Bij de woningbouw vereniging scheelt het ƒ43.000, De raad ging akkoord met de verho ging van een aantal gemeentelijke le ges. De leges ter secretarie werden ver dubbeld. De rechten op huwelijksvol trekking op door de weekse dagen zijn verhoogd van J 20,tot ƒ40,die voor zaterdag, zondag en met zondag gelijkgestelde dagen van ƒ100.tot ƒ250,De meeropbrengst van secre tarieleges wordt geraamd op J 4000, per jaar. De leges voor bouwvergun ningen zijn van 6 tot 8 promille ver hoogd. Voortaan zal e*chter een degres sief tarief worden toegepast bij zeer hoge bedragen aan bouwkosten. Anders zou bij een bouwsom van bijvoorbeeld vijf miljoen, meer dan ƒ30.000,aan «leges verschuldigd zijn. Volgens de degressieregeling zou het evenwel ƒ16.640,worden. De degressieregeling gaat werken vanaf bouwsommen van ongeveer ƒ130.000,Een verhoging van de leges van kampeerexploitabie- vergunning hadden B. en W. nog niet voorgesteld met het oog op de mogelij ke invoering van woonforensen- en lo geergastenbelasting. Met dat laatste was de heer Westdorp het met eens. ..Waar om die leges niet en die voor trouwen en bouwen wel?" De heer Westdorp wil- 'de wel met de legesverhoging instem men, als ook de kampeerexploitatiele- ges zouden worden verhoogd. In het besluit waarin de nieuw voor gestelde leges staan opgesomd werden ook bedragen genoemd voor bepaalde financiële stukken, waarvoor burgers mogelijk belangstelling hebben. Een exemplaar van de gemeentebegroting met toelichting kost bijvoorbeeld ƒ50, De heer Standaart vroeg B. en W. de begroting te leveren zónder de drie bijlagen waarin onder meer de salaris sen van gemeenteambtenaren en onder wijzers worden genoemd. B. en W. had den echter geen enkel bezwaar tegen het bekend maken van deze cijfers. De heer Westdorp: Als iemand mij vraagt wat deze of gene verdient, mag hij dat van mij gerust weten. De heer Dros; 't mag wel in de Texelaar. (Onmogelijk. De gemeentebegroting wordt altijd zónder de bedoelde bijlagen aan de pers verstrekt - Red.) De heer P Smit wees erop dat een verhoging van de bouwleges niet op zijn plaats is, omdat de inkomsten aan bouwleges automatisch al enorm zijn gestegen in de afgelopen jaren. Het is nl. een percentage van de bouwkosten en die zijn in de afgelopen 20 jaar bijna verdriedulbbledDe heer C. H. Roeper had van deskundigen vernomen dat de stijging in de komende jaren nog veel rigoreuzer zal zijn. Berekend is nl. dat de bouwkosten mede als ge volg van de BTW in één of anderhalf jaar met 34% zullen stijgenHij verwachtte dat hierdoor en door stij ging van andere kosten (zoals rioolgeld en rente) de aniomo om te bouwen ge heel zou verdwijnen Mr. Sprenger vertelde nog dat verhoging van de kampeerleges voor dit jaar geen zin zou hebben omdat de exploitatievergun ningen al zijn uitgereikt. De zaak kan opnieuw bekeken worden per 1 januari 1970 als men weet welke andere ge meentelijke belastingen kunnen worden geheven. Het voorstel tot legesverhoging werd tenslotte in stemming gebracht, waarbij de heren Westdorp. Roeper en Dros zich tegen verklaarden. Het beroepsschrift van mevrouw M S. S. Baraké tegen weigering van een uitkering uit het doorstromings fonds werd door de raad na enige dis cussie ongegrond verklaard Met B. en W. was men van mening dat niet aan alle richtlijnen was voldaan. Er was geen sprake van vrijwillige verhuizing terwijl ook niet was voldaan aan de voorwaarde dat de te verlaten woning minstens twee slaapkamers meer moet tellen dan de te betrekken woning. De heer Westdorp bestreed de argumenten niet, maar vond toch dat de betrokkene op basis van menselijke overwegingen in aanmerking moest komen voor een uitkering. De heer Daalder betoogde dat de bepalingen naar letter en geest juist zijn toegepast in dit geval. De verlating was niet vrijwillig. Als de woning niet verkocht zou zijn, zou ze zijn blijven zitten. Ze wist dat ze het huis binnen drie jaar moest verlaten en deed dit weliswaar belangrijk eerder maar ze kreeg dan ook een voor haar geschikte vervangende woning aange boden. Zaterdagavond wordt in de N.R] te Den Burg door het Asser Jij, koor en het Dameskoor Den Bur? concert gegeven. Het Asser koot onder leiding van de heer B. Sein 't Dameskoor onder leiding van de J. Visser. De organisatie berust bij Contactorgaan voor Zang en Mu^ Het volgende programma zal te hore worden gebracht Asser Mannenkoor 1. Popule meus da Palestrina 2. Ave Verum Corpus Th Lavi 3. Trösterin Musik Anton Brul W. A. mJ 4. Dir, Seele des Welltalls 5 Mary had a baby negro s 6. My Lord, what a morning - negro sp.-i 7. Go tell it on the mountain negro spJ 8. Benedictus H. Müller; 9. Ambrosianischer Lobgesang - E. GebJ Korte pauze. Dameskoor Den Burg 10. Gloria H. Altink 11. Where you there when they crusified my Lord negro sphii 12. Hodie Christus natus est 1 da PaleJ 13. Salvum fac reginam A. SaaT Asser Mannenkoor 14. Nobody's darling but mine - I E. Sci.1 15. On the street where you live -I Fr. Lol 16. Poor cowboy Fr. Loeuwe L 17. Ich habe dich lieb, mein Wies Leo L 18. Heidschi, bumbeidschi LeoL DE COCKSDORP De gymua ring van SVC werd dit jaar'gek in de zaal van hotel Kikkert. He: tal deelnemers was groter dan oc: en het aantal bezoekers overttó de verwachtingen (90). Er werd c goede leiding van Jaap Mets metaj geturnd en de prestaties waren lijk vooruitgegaan het afgelopen Het meedoen aan het Texels kamp schap en het bereiken van de door twee leden is een goede stut geweest. Het enige wat de club ontbreekt is een goede gymakka datie. Hopelijk kan daar in de toekomst in worden voorzien. CONSULTATIEBUREAU VOf ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau ven op de tijden dat hun eigen bi zitting heeft. Deze tijden zijn alsr dokter Siebinga, dinsdag 13 me: 14.00 - 16.00 uur. dokter Barnard, woensdag 14 itc 13.00 - 15.00 uur dokter Elias, woensdag 14 me; 14.00 - 15.00 uur. PROTESTANTSE KERKD1ENS1 cl :o: Zondag 11 mei 1969 t 1 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10.00 uur, ds. Frocntjes, De Cocksdorp 10.00 uur ds. Soesan jgQi collecte kcrkcraadskas Den Hoorn, 10.00 uur, ds. Visser De Waal, 10.00 uur, ds. Waardenburf De Koog, 10.30 uur, Jcugdkape) 19.30 uur, ds. Waardenburg Oosterend, 9.45 uur, ds Rozemond Oudeschild, 11.00 uur, ds. Rozemond GEREFORMEERDE KERK (Te Den Burg, 10.00 uur, candiduut H Rij van Am*| 19.30 uur, candidaal H. R. Rooi He Oosterend, 10.00 en 15.00 uur, ds. KndT GEREFORMEERDE GEMEENTE (thi Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst in het Gebouw voor Chr. Belangt"- B* DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur, ds. Koopmans Oosterend, 11.15 uur, ds. Koopmans R.K. KERKDIENSTEN weekend 10,en 11 mei 1969 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag; 8.30 en 10.30 uur. De Koog zondag 10.00 uur De Cooksdorp: zondag 10.00 en W Oosterend; zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WAÏÏ> jfi De zon komt op 11 mei op om en gaat onder om 20.21 uur; 14 nW1 4.49 uur en onder om 20.26 uur. Maan: 9 mei L K.; 16 mei N M. Hoog water ter rede van OudeschiW- 9 mei 0.58 en 13 38; 10 mei 2 09 f' II mei3.40 en 16,36; 12 mei 5.09 f 13 mei 6.18 en 18.52; 14 mei 7 11 e» 15 mei 7.54 en 20.12; 16 mei 8 33 17 mei 9.09 en 21.16. Aan het strand ongeveer een uur hoog water. lat do hoor C. H. M. Mackaay, Commerclelo Voorlichting,

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2