Willi 200 gulden geven wij voor uw oude wasmachine bij aankoop van een ZANUSSI wasautomaat. Ktra eieren rapen met »4Nffl Damesmode Moerbeek JAN AGTER UTD-LE6V0EDER >////////A?Z~f//////////A Firma A. BAKKER Azn Voor de laatste keer Tweelingen bij schapen rubriek voor I On.w ^-«lakiu- LANDBOUW en VEETEELT voert tot winst eenvoudige bediening geweldige spoelkracht roestvrij stalen trommel geheel geëmailleerde kuip uitgeschakelde centrifugegang sterke pomp Radio-TV storingvrij 1 jaar garantie Den Burg, telefoon (02220) 2114 U als pluimveehouder heeft één doel voor ogen: zoveel mo gelijk eieren rapen. UTD stelde VOLLEDIGE LEGVQEDERS samen, die in de praktijk bewezen een prima resultaat te geven; U raapt extra eieren en daar gaat het om. Bestel nu UTD-Leg voeder VERKRIJGBAAR BIJ Oudeschild H. Kuip, De Koog - 02228-225 l Kuip, Oudeschild - 02220-2532 Pokhuis en kantoor - 02220-2601 Het schrijven van de heer K. Troost in de rubriek „Wat ik zeggen wou" geeft me aanleiding nog eenmaal op bovenstaand onderwerp terug te ko men. In de eerste plaats dit. Het was niet voor iedereen en ook voor mij niet he lemaal duidelijk, wat de heer Troost met „zijn antwoord en advies" aan de heer Keijser bedoelde. Het is me niet bekend of de heer Keijser het advies opgevolgd heeft om de in het schrij ven van de heer Troost genoemde per soon te raadplegen over het onder werp „tweelingen bij schapen". Ik heb dat wel gedaan. Bedoelde persoon vertelde mij het volgende. Het schrijven van de heer Troost was niet tevoren met hem besproken. Hij had bovendien z'n geheugen moeten op frissen om er achter te komen wat ,.de andere kaas" was, die hij aan de heer Keijser zou kunnen aanbieden. Intus sen is het mij na het verhaal van de heer Z. wel duidelijk geworden, waar op de heer Troost doelde. Dit verhaal is als volgt. Toen Z. op een bepaald moment met de schapenhouderij wilde beginnen kreeg hij van iemand het advies om ooilammeren te kopen van een bedrijf, waarvan bekend was, dat het een goed typisch Texels schaap had. Vooral de kwaliteit van de wol liep er wat uit. Toen Z. zich met het bedrijf in verbin ding stelde bleek, dat er op dit bedrijf overwegend eenlingen werden geboren. Het was voor Z. geen aanleiding om de koop niet te laten doorgaan. Hij kocht een koppeltje keurooien. die overwegend afkomstig waren van een linggeboorten. En nu „de andere kaas". Toen be doelde ooien op de leeftijd waren, dat ze moeder werden kwamen er overwe gend tweelingen. De heer Z. verklaarde dit als volgt. De ooien op het bedrijf, waar de heer Z. zijn lammeren kocht, hadden het erfelijk wel in zich om twee lammeren te geven, maar door de wijze waarop ze gehouden werden kwam die erfelijke aanleg er niet uit. Toen ze op een bedrijf kwamen, waar ze royaler werden gehouden kwamen er prompt twee lammeren per schaap. Weet u nog wat de veeteeltdeskun- doge, die ik een paar weken geleden in deze rubriek noemde ons als voor lichters voorhield? „De rundveestapel op ieder bedrijf in ons land heeft het erfelijke in zich om per dier 5 000 kg en mogelijk zelfs 5.500 kg melk te ge ven en als dit niet het geval is, dan is het de taak van de voorlichters om na te gaan wat er aan de uitwendige om standigheden mankeert". KUILEN OF HOOIEN? Als de vraag gesteld wordt kuilen of hooien, dan is dit zeker geen nieuw onderwerp. Toch kreeg ik deze vraag nog weer eens serieus voorgelegd. De man, die met deze vraag bij ons kwam vertelde mij. dat hij deze vraag stelde, omdat hij en z'n 'zoons het over het ant woord niet eens waren. Als oudere boer voelde hij er het meeste voor om al het gras, dat in het voorjaar niet nodig was voor de beweiding om te zetten in hooi. De zoon wilde een gedeelte van dit gras bestemmen voor het maken van kuilgras. Naar ik meen hebben veel Texelse boeren op bovenbedoelde vraag de laat ste jaren een duidelijk antwoord gege ven. Als we in gedachten nagaan welke oppervlakte grasland zo'n jaar of vijf tien geleden in het voorjaar gemaaid werd voor kuilgras en welke opper vlakte dit de laatste jaren is, dan blijkt duidelijk, dat zeer veel Texelse veehou ders doelbewust een gedeelte van het voorjaarsgras bestemmen voor het ma ken van kuilgras. De motieven van de vragensteller Als eerste reden om het voorjaars gras uitsluitend te bestemmen voor het winnen van hooi noemde de man in kwestie, dat er op het bedrijf in ieder geval hooi nodig is. Hij zag dit als de eerste levensbehoefte van melkkoeien. En daarom in het voorjaar in de eerste plaats zorgen voor hooi. Een tweede motief om het voorjaars gras voor hooi te bestemmen. In het voorjaar kan je hooi maken. Voor gras, dat in augustus en september over is heb je geen keus. Dat moet wel kuil worden, want hooien is dan meestal niet meer mogelijk. Deze oudere boer had nog een derde pijl op de boog. Kuilgras „stinkt" al tijd, of bijna altijd. Hooi kan wel eens wat stoffig en schimmelig zijn maar de onaangename geur van kuilgras heeft dit hooi toch niet. Een echte vraag voor deze veehouder was of je nu met kuilgras meer voeder- waarde van het land haalde dan met het maken van hooi. De motieven van veel veehouders en de voorlichters Hooi is inderdaad een zeer belangrijk ruwvoer in de winter. Vooral goed hooi heeft een hoge waarde. Maar wij me nen, dat een combinatie van hooi en kuilgras de kans op een goede produc tie beter maakt. Dit geldt vooral voor voorjaarskuilgras. De voorziening met bepaalde vitaminen van dit kuilgras is aanmerkelijk beter dan van hooi en be ter ook dan van kuilgras, dat in de herfst wordt gewonnen. Zonder hooi zal het in de meeste gevallen niet gaan, maar het is wel gebleken, dat vooral naast voordroogkuilgras de hoeveelheid hooi zeer kan worden beperkt. Er zijn ons ook gevallen bekend, waar met suc ces naast een goede maaikneuskuil maar 4 - 5 kg hooi per dag wordt ge geven. „Voorjaarsgras kan je hooien", zei deze oudere boer. Het is echter geble ken dat het in de meeste jaren zo is, dat het voor een goede beweiding van belang is, dat omstreeks 15 - 20 mei 'n gedeelte van het grasland kan worden gemaaid. Zonder vroeg maaien is het dikwijls eTg moeilijk om een goede overbrugging te krijgen tussen de eer ste weiden en het gras, dat beschikbaar komt op de gemaaide percelen. In die periode zie je de melkkoeien vaak lo pen in veel te lang gras, waar geen melk in zit. Hooi maken van gras, dat omstreeks 15 mei wordt gemaaid is vrij moeilijk. O^k al kiest men voor de voordroogmethode bij het inkuilen, dan is toch de veldperiode aanmerkelijk korter dan bij hooien. Het is naar ik meen maar nauwelijks nodig om de bewerking, dat kuilgras stinkt te weerleggen. We hebben daar over tot in den treure geschreven in deze rubriek. Mogelijk, dat de onjuiste conclusie van deze oudere boer vooral berust op het feit, dat hij tot nu toe uitsluitend herfstgras heeft gekuild. Het staat nl. wel vast, dat het veel moeilijker is om een goede kuil te ma ken van herfstgras dan van voorjaars gras, hoewel het eerste zeker niet on mogelijk is. Het is een soort hobby van me om regelmatig een paar kuilgrasmonsters als .passagiers" in m'n auto te hebben. Uiteraard kies ik daarvoor monsters van de betere en beste kuilen. Het staat voor mij vast, dat wanneer ik de oudere boer ook als passagier had, dat hij dan niets van z'n „medepassagiers" zou bemerken. Afgezien van het feit, dat gras voor kuilgras in het algemeen gemaaid wordt in een vroeger stadium dan gras voor hooi. waardoor de voederwaarde direct al hoger is, kunnen we toch zeg gen, dat de verliezen bij een goed sy steem van kuilen lager zijn dan bij de tot nu toe meest toegepaste methoden van hooien. Alleen bij een goed ventilatiesysteem kunnen we de verliezen even laag hou den dan bij een goede methode van kui len. En jammer genoeg moeten we con stateren, dat het aantal bedrijven met hooiventilatie tot nu toe veel kleiner is dan het aantal bedrijven, waar vol gens een goede methode wordt inge kuild. We hopen, dat dit artikeltje ook een rol mag spelen bij de beslissing, die er uiteindelijk op het bedrijf van de vra gensteller zal worden genomen en dat ook andere Texelse veehouders er iets mee kunnen doen. BETRAPT Vorige week vertelden we u het ver haal van de voorlichter en z'n sier- struiken. Hij paste z'n landbouwken- nis toe op de siertuin en kwam er daardoor toe zoveel kalkmeststoffen te gebruiken, dat het met de sierstruiken een teleurstelling werd. Ik rekende er op, dat de lezers dóór zouden hebben, dat dit een stukje „autobiografie" was, d.w.z. dat de schrijver dezelfde was als de bedoelde voorlichter. Dat blijkt niet het geval te zijn, getuige het feit, dat aan de colle ga, die ook op Texel werkt, gevraagd werd of hij deze misstap had begaan. Ook het volgende voorval wijst er op. Toen ik één dezer dagen op een afge legen plek bezig was om wat turfmolm bij elkaar te halen om op deze manier weer een enigszins „zuur" millieu te scheppen hoorde ik me toeroepen: „Zo, bent u zelf die voorlichter?" Hoewel de man in kwestie z'n brood niet ver dient in de landbouwsector wist hij toch wel zoveel van deze zaak af, dat hij dadelijk het verband wist te leggen tussen het verhaal van vorige week en het feit, dat ik bezig was turfmolm bij elkaar te garen. Vertrouwen niet verloren Het verbaasde me eerlijk, dat dezelf de man direct daarna de vraag stelde: „Kunt u in uw rubriek ook zo af en toe niet eens iets schrijven voor „tuinders". Hij was zelf een grote liefhebber van het verzorgen van een moestuin en voelde daarbij ook behoefte aan voor lichting. Dit verzoek bereikt mij niet de eerste keer. Maar dat een dergelijk verzoek komt, direct nadat gebleken is, dat ik in ieder geval van een siertuin niets af weet, is verrassend. Hetzelfde geldt ook voor mijn kennis van een moestuin, hoewel ik daar direct aan toe kan voe gen, dat de eisen voor een moestuin dichter bij die van de landbouw liggen als voor de siertuin het geval is. Maar u zult begrijpen, dat ik me er verder voor wachten wil om te schrij ven over zaken, waarvan ik te weinig afweet. Als er werkelijk dingen door te geven TOER-IN NOORDHOLLAND Ook dit jaar hebben de Culturele Raad Noordholland, de Federatie van VVV's boven het Noordzeekanaal en de busonderneming NACO in de pro vincie Noordholland ten noorden van de lijn Alkmaar-De Rij p-Hoorn een aantal cultureel-toeristisch-folkloristi- sche manifestaties opgenomen en sa mengesteld en deze in aantrekkelijke routes verbonden ten behoeve van de vakantiegangers in de kustgebieden en de dag- en weekrecreanten uit de Randstad. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de route onder het motto: „Uit! De kunst in" als één geheel werd gepre senteerd, zullen ditmaal voor de maan den juli en augustus een viertal geva rieerde dagroutes worden uitgezet, on der de titel: TOER-IN noord-holland. Naast een belangrijke subsidie van de provincie hebben ook de regionale organisaties StOK (Stichting Ontwik keling Kop Noord-Holland) en SOW (Samenwerkings Orgaan Westfries land), alsmede een aantal betrokken gemeenten financiële steun toegezegd. In samenwerking met regionale en plaatselijke culturele commissies en VVV-vertegenwoordigers zijn er in de regio Westelijk en Oostelijk Westfries land, de Noordkop en Texel (de laats- genoemde twee participeren voor de eerste maal) aparte routes ontstaan, waarin naast de bestaande musea van Alkmaar (Stedelijk Museum met o.m. een collectie antiek speelgoed); de Rijp (Rijper Museum); Hoorn (Westfries Museum); Enkhuizen (Zuiderzeemu seum met tentoonstelling „Volen- dam"); Den Oever (Wieringer Museum- boerderij); Den Helder (Marinemu seum) en Texel (Texels Museum en Wagenmuseum) ook zijn opgenomen: de unieke beeldentuin van Nic. Jonk in Grootschermer; rondvaarten in de Langedijk („Rijk der Duizend Eilan den") en Enkhuizen (inpoldering Mar kerwaard); films te Schagen en een „Creatief Atelier" in Callantsoog en tvordt er gedacht aan tentoonstellingen ran moderne en minder moderne kunst in Alkmaar (werken van Charley Toorop in het Stedelijk Museum); Hoorn (Utrechtse en Bergense Kunst in het St, Jansgasthuis 1563); Enkhui zen (Tsjechische Kunst in de Drom- medaris); Medemblik (wandkleden in Kasteel Radboud); Hoogwoud (oude kaarten en prenten in de Herv. kerk); Schagen (poppencolleetie); Den Helder („Kleur op Papier" t— nieuwe collectie gouaches van de Cult. Raad Noordh.); Texel (keramiekcollectie en „American Pop-art"); Warmerhuizen (Westfriese Kunst in de Ursulakerk); Heerhugo- waard (tentoonstelling over Rembrandt) Oosterland (werken van Antje Ypelaar) Bergen (Bergense kunstenaars) en beel- den-en-route in Midwoud en Den Oe ver. Er zal een acht pagina's tellende krant verschijnen in een eerste oplaag van 50.000 exemplaren, die gratis ver krijgbaar zal zijn bij de VVV-, NACO- en ANWB-kantoren in Noordholland; campings en horecabedrijven, waarin naast uitvoerige routebeschrijvingen en informatie omtrent de overige beziens waardigheden, zwembaden, recreatie oorden, markten, speeltuinen, enz. in het gebied op de binnenpagina's een per dag gerubriceerde agenda voor de pe riode 28 juni - 1 september van de VVV evenementen in het gebied is opgeno men en een overzicht van de vaste eve nementen in de gehele provincie TOER-IN noord-holland gaat van start op zaterdag 28 juni en eindigt 31 augustus. In de komende weken zal het pro gramma der routes definitief worden vastgesteld. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. zijn, waarvan ik met voldoende zeker heid weet, dat ze van belang kunnen zijn voor Texelaars met een moestuin jan zal ik dit echter niet nalaten. DENKT U ER OM Hier volgt een verzoek, dat we vrij wel ieder jaar aan het begin van het groeiseizoen doen: Als er in de komen de maanden op Uw bedrijf dingen te zien zijn, waarvan U het vermoeden hebt, dat ze voor anderen en speciaal voor de landbouwvoorlichters van be lang kunnen zijn, laat het dan weten Ook al ben ik nu plm. 30 jaar bij de landbouwvoorlichting werkzaam, toch lopen we telkens tegen dingen aan, die we bij onze voorlichting in woord en geschrift kunnen gebruiken. In de afgelopen week haalde een ak kerbouwer ons bij een perceel, waar hij vorige herfst een bestrijding tegen kweek had laten uitvoeren met TCA. De reden, dat hij ons vroeg was in eer ste instantie niet, dat hij ons het goede resultaat wilde laten zien. Eerder het tegendeel! Mede op ons advies had hij deze bestrijding laten uitvoeren, maar op het moment dat hij ons uitnodigde om te komen kijken, zette hij achter het resultaat nog een groot vraagteken. Bij ons bezoek hebben we niet alleen dat vraagteken kunnen weghalen, maar zelf nog weer eens met eigen ogen kunnen constateren, dat kweekbestrij- ding met TCA in de herfst goede resul taten geeft. Op een gedeelte van het perceel, waar de kweekbezetting minder ernstig was en om*die reden geen bestrijding werd uitgevoerd, kwamen de bekende groene scheuten al te voorschijn, ter wijl daarvan op het behandelde deel geen sprake was.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7