(j rocn Twarts-Jexels in het harL, mm o .eden L.T.B. en C.A.V. akkoord met samenwerkingsplannen Koningin komt naar Texel Internationale aanpak van natuurbescherming is een zaak van leven of dood salaris naar een spaargiro- rekening i ELECTROHUIS eide coöperaties vergaderden «EI NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Elleboog Bar Dancing Op ivoensdag 18 juni Europese beschermers vergaderden op Texel Uitbreiding van „sleebtweerakkommodatie" nodig voor sterkere groei UW Discotheek „Vat 69" dansen Voor BRUID en BRUIDEGOM Modehuis MOERBEEK pAG J 6 MEI 1969 rexELSE 82e JAARGANG No. 8368 eve N.V. v/b Langcveld Dc Rooij bus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsoinlaan 43, Den |tl, (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coöp. Rail, fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm excl. 4% BTW el de leden van de kring Texel de Centrale Coöperatie L.T.B. als van de Coöperatieve Aankoopver ing Texel zijn maandagavond ak- rd gegaan met de voorgenomen sa- werking. •als bekend zullen beide Coöpera- B per 1 juli a.s. gaan samenwerken en nieuwe onderneming: de Aan- icentrale Texel. Ie LTB-leden kwamen in De Oranje- im bijeen en tegelijkertijd vergader- in De Lindeboom-Texel de leden de C.A.V. Bij de L.T.B. bleek nog enige oppositie te zijn, maar de gc- t argumenten vonden bij de over- Ite meerderheid toch geen weer- nk.. Het feit, dat de L.T.B. met zijn holiekc signatuur in feite gaat ver- ijnen, werd niet betreurd. Wel werd proken over minder principiële as ten van dc samenwerking. Zo bc- irden sommige LTB-leden het dat de korting, die wordt genoten bij be ng binnen tien dagen, niet geldt bij C.A.V. en daarom mogelijk ook niet dc toekomstige Aankoopcentrale. »r daar valt wellicht over te praten. ommigen vonden het geen ideale atie, dat straks twee directeuren de we coöperatie zullen leiden. Twee items op een schip zou tot moeilijk en kunnen leiden. Maar ook dat ar- lent woog bij de overgrote meerder- niet zwaar. De taken van de heren ipker en v.d. Geest zullen nauwge- worden omschreven. atutair was het niet nodig de leden joedkeuring voor de samenwerking 'agen, maar ook de C.A.V. had het lijk geacht de leden uitvoerig in jêhten en de meningen over de ien te peilen. Slechts 30°/o van de bleek daaraan behoefte te heb- gezien de opkomst. Directeur P. J. iker noemde de vele voordelen van menwerking wij somden de be- ijkste daarvan reeds op in de krant '2 mei. (advertenties I.M.) dagelijks geopend. zaterdag en zondag m.m.v. Nockey FRANS VAN DIJK Eensgezind bijeen: I TB-z:mkvoerder L. J. van der Geest; CA V-directeur 1'. J. Stoepkcr; CAV-voorzitter Alb. Dros en LI B-voorzitter W. M. Bakker. Uit het antwoord op een vraag om trent de betrekkingen met het Centraal Bureau te Rotterdam en de Centrale Coöperatie van de LTB te Haarlem, bleek, dat een aantal produkten voor praktisch 100% zal worden gekocht bij de Centrale Coöperatie. Hiertoe beho ren de kunstmest en het veevoer, dat gezakt wordt geleverd. De levering van veevoer in bulk (losse vorm) zal ver zorgd worden door de leverancier, die tot nu toe de klanten van de Coöp. Aan koopvereniging bediende. Men ver wacht, dat ook een aantal leden van de LTB zal overgaan tot levering van vee voer in bulk. Als antwoord op een vraag over no dige investeringen, werd gezegd, dat het voorlopig niet nodig is om over te gaan tot uibreiding van de opslagruimte Wel zal het kantoor van de Coöp. Aankoop vereniging te Den Burg belangrijk ver groot moeten worden. Dit zou ook nodig geweest zijn als er op de oude wijze doorgegaan was, maar nu ook de direc teur en het kantoorpersoneel van de afd. Texel van de LTB daar zijn intrek neemt, is deze vergroting direkt urgent. Hoewel men meent, dat in de toe komst minder personeel nodig is in de pakhuizen, zullen er geen ontslagen vol gen. De aanpassing zal worden verkre gen door natuurlijke afvloeiing. Wat de verzorging van de boekhou ding betreft, heeft men gekozen voor het computersysteem van de Centrale Coöperatie van de LTB. Uit de uiteen zetting van de heer Stoepker bleek ver der, dat inderdaad kan worden gespro ken van een tweehoofdige leiding. Ieder der directeuren zal echter de directe aansprakelijkheid voor bepaalde taken krijgen. Deze verdeling is gebaseerd op aanleg en interesse van de directeuren en de specialisatie in het verleden. In de nabespreking bleek, dat alle aanwezigen met de voorgestelde vorm van samenwerking konden verenigen. Door een der aanwezigen werd dank gebracht aan de directeur en de hoofd- iDoekhouder voor het vele extra-werk, dat er verricht was om tot deze samen werking te komen. De heer Dros sprak als voorzitter ook zijn waardering uit voor enkele leden, die in eerste instan tie de weg hadden geëffend om tot een bespreking over samenwerking tusen de twee besturen te komen. De heer P. Dros Bzn sprak als één „der werkers van het eerste uur" in het leven van de Coöp. Aankoopvereniging „Texel" zijn blijdschap uit over de tot stand ge komen samenwerking, die naar hij hoopte binnen niet al te veel jaren tot een volledige fusie zou leiden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 mei tot en met 13 mei 1969 Geboren Mariska, dv. Hendrik J. Bakker en Cornelia C. M. Zwemmer; Eduard Cornelis, zv. Henricus J. Maas en Guurtruida C. A. Paagman; Wolter- ria Willemke, dv. Hermannes Segers en Grietje van der Star; Inse, zv. Inse C. Bonne en Annaatje Bruijn. Ondertrouwd Meijert de Waard en Henderika M. Huizinga; Ruurd Veld man en Grietje Lap, Overleden: Jansje Trap wv. Vermeu len, oud 87 jaar; Simon van der Slikke, oud 48 jaar. JEROENVERLOTING Op de volgende lotnummers van de Sint Jeroen-verloting zijn prijzen ge vallen: 274 (le prijs, linnenuitzet); 787 (2de prijs, transistorradio); 1024 (3e prijs, transistorradio). De prijzen zijn inmiddels bij de winnaars thuisbezorgd. TECHNISCHE SCHOLEN HOUDEN PINKSTERTOERNOOI OP TEXEL Zes technische scholen uit Noordhol land nemen op zaterdag 17 mei deel aan een sporttoernooi, dat in de LTS te Den Burg wordt gehouden. Het toernooi om vat de onderdelen voetbal, volleybal en basketball en wordt door de LTS Texel georganiseerd. Na aankomst en verwel koming van de deelnemers beginnen de wedstrijden om half tien 's morgens. Voetbal wordt gespeeld op het gemeen telijk sportveld, basketbal in de gym zaal van de LTS en het schoolplein. Als het weer slecht is wordt volgens een gewijzigd programma gewerkt. Om vijf uur 's middags wordt het toernooi afge sloten en worden de prijzen uitgereikt. De deelnemende scholen zijn: Techni sche school voor Hoorn en omgeving; L.T.S. Enkhuizen, Gem. Technische School voor Alkmaar en omgeving, R.K. Technische school „Sint Willibrord" te Alkmaar en de L.T.S. Texel. Belang stellenden zijn bij de wedstrijden wel kom. VERTROKKEN PERSONEN Jannetje Gieles, van Den Burg, Gast huisstraat 21, naar Bergen NH., Kerke- dijk 37, Cornelis D. Reitsma, van Oude- schild S 23a, naar Amersfoort, Bosweg 10; Anton Klein, van Den Burg, Schoon oordsingel 10. naar Maurik, Dijkhof 6 met gezin. Op woensdag 18 juni zal II.M. Ko ningin Juliana een officieel werkbezoek aan Texel brengen. De koningin zal de gehele dag op Texel verblijven. Verdere gegevens ontbreken nog. INGEKOMEN PERSONEN Maarten C. Laan, van Amsterdam, van Speijkstraat 115 I naar Den Burg, Kogelstraat 21; Johanna van der Veen, van Ede (Gld.), Boslaan 68, naar De Koog K 48; Johannes A. van der Kleij, van Rotterdam, Mathenesserstraat 17b, naar De Koog K 99, Johannes M. H. Huntjens, van Den Helder, Het Nieuwe Diep 5, naar Den Hoorn H 131; Johanna M. C. Vernooij, ev. Sturkenboom, van Woerden, Utrechtsestraalweg 52, naar Den Burg, Schilderend 101, Henderikus J. van der Veen, met gezin, van Zwolle, Hogenkampsweg 91, naar De Koog, Badweg 13; Trijntje Jongbloed, van Ferw.deel, Wanswerd 162, naar De Koog, Strijbosstraat 1. „Natuurbescherming is al lang geen zaak meer waarmee alleen NJN-crs, biologen en sentimentele vogelbescher- mers zieh bezig houden. Het is een be lang voor iedereen. Sterker nog: het is een zaak van leven en dood". Dat zegt de heer K. Zvveeres, hoofd van het Ne derlandse agentschap van het Europees Centrum voor Natuurbescherming van de Raad van Europa. Juist omdat Na tuurbescherming een belang is voor iedereen is het een probleem, dat zich bij uitstek leent voor een internationale aanpak. In Europees verband gebeurt dat in genoemd informatiecentrum. Alle acht tien landen van de Raad van Europa zijn in deze organisatie vertegenwoordigd Nagenoeg alle vertegenwoordigers wa ren vorige week in Bos en Duin op Texel bijeen om te spreken over moei lijkheden en mogelijkheden, waarmee de internationale natuurbescherming te maken heeft. De bijeenkomst stond on der leiding van de Engelsman Maitland Stobart. Om de taalbarrières te kunnen overwinnen waren twee tolken inge schakeld. Via koptelefoons kon de in Engels of Duits vertaalde toespraak van een deelnemer worden beluisterd. Tij dens de besprekingen werd onder meer overeengekomen dat de betrokken lan den publiciteitsmateriaal op het gebied van natuurbescherming zullen uitwis selen. Vooral op educatief gebied kun nen enorme kostenbesparingen worden verkregen. Waarom zou men het fraaie klcurendrukwerk dat nu voor één land is bestemd niet in een veel groter op laag aanmaken waardoor de prijs per stuk sterk kan worden gedrukt? Voorts is besloten volgend jaar weer bijeen te komen in Straatsburg, de zetel van de organisatie. Verslingerd Dat de tweede bijeenkomst van de hoofden van de Nationale Agentschap pen op Texel werd gehouden, hangt samen met het feit, dat de heer K. Zweeres aan het eiland is „verslingerd" zoals hij zegt. Planten en dieren hebben een sociale functie. Zij bepalen in belangrijke mate de leefbaarheid van het milieu. Vast staat dat ook degenen, die niet de min ste belangstelling voor biologie menen te hebben, een stukje armer worden tel kens als weer bepaalde planten en die ren verdwijnen, veelal onder druk van de oprukkende industrialisatie, die overwegend wél als een zege voor de leefbaarheid wordt beschouwd. Er zijn nog veel misverstanden. Als biologen zich bezorgd maken over het verdwij nen van bepaalde korstmossen, is dat niet zozeer om het verdwijnen van deze primitieve plantensoort als wel om het feit dat dit is veroorzaakt door lucht verontreiniging, die ook de gezondheid van de mensen aantast. Zodra als ge volg van menselijke maatregelen be paalde levensvormen verdwijnen is dit een aanwijzing dat het leefmilieu voor de mens wordt afgebroken. Telkens als een vogel of plant in een bepaald ge bied verdwijnt, brokkelt er iets af van het paradijsje, waarin de mens vertoeft. Het meest schrikwekkend zijn de ge volgen van de industrie- en landbouw vergiften. die water, lucht en bodem verpesten en Rachel Carsson inspireer den tot het schrijven van het gerucht makende boek „Dode lente". De gechlo reerde koolwaterstoffen (DDT e.d.) zijn in zeker opzicht gevaarlijker dan radio actieve afval, omdat ze in de natuur niet worden afgebroken, maar hun gif tige werking altijd blijven houden. Het gebruiken van rivieren als riool blijft ook niet ongestraft. Een rivier als de Rijn is al volkomen verpest om nog maar niet le spreken van het effekt dat de chemicaliën tenslotte veroorzaken als ze in de zee terecht zijn gekomen. Een probleem als de Rijn verontreini ging vraagt een internationale aanpak. Immers het vuil waar de Nederlanders zich (terecht) over opwinden is er door Duitsers ingegooid. Maatregelen Ook in een moderne geindustriali- seerde maatschappij is het mogelijk de natuur in stand te houden. Het komt aan op het tijdig nemen van kostbare maatregelen. Er zijn installaties om luchtverontreiniging le voorkomen. Het is waar dat als één land aan de zich binnen haar grenzen vestigende indus trieën kostbare verplichtingen oplegt om luchtverontreiniging te voorkomen, de kans groot is dat men naar industrie gebied elders uitziet. Maar als ook el ders dezelfde voorwaarden worden ge steld mogelijk door internationale aanpak komt de concurrentiepositie niet in gevaar. Ook op het beperkte ge bied van de vogelbescherming wordt bescherming op internationaal niveau als behoefte gevoeld. Een vogel, die in Nederland zorgvuldig wordt beschermd, wordt tijdens zijn trektocht over andere landen neergeschoten en is veelal ook in het overwinteringsgebied letterlijk „vogelvrij". Zo zijn tal van voorbeelden te noemen. Het Europees informatiecentrum wil voorlichting geven over al deze zaken. Het publiek moet weten waarom het gaat en ook de regeringen moeten wor den bewerkt. De informatie moet ko men van mensen met verstand van za ken en als zodanig kunnen de hoofden van de nationale agentschappen rustig worden beschouwd. Advertentie I.M. Ook in het jaarverslag over 1968 dat directeur M. C. de Gorter vrijdag tij dens de aandeelhoudersvergadering uit bracht, wordt melding gemaakt van de aarzeling in de groei van het vervoer. De afname van de stijging komt geheel voor rekening van de maanden juli, aug. en september. Als oorzaken gaf di recteur De Gorter de slechte weersom standigheden aan en de slechte vakan tieplanning. Ook dc uitkomsten van de gemeentelijke gastenstatistiek gaven 'n daling te zien. ,,In hoeverre de concur rentie van het buitenland in deze een rol speelt is moeilijk te bepalen al is waakzaamheid op dit punt zeker ge wenst. Uiteraard is vergroting van de opnamecapaciteit een belangrijke zaak doch eveneens verdienen plannen en suggesties om te komen tot een veraan genaming van het verblijf van de gas ten op Texel naar onze mening alle steun. Wij denken hierbij speciaal aan de verbetering van de zg. slechtweer- accommodatie". Totaal werden in het verslagjaar 1.441 835 passagiers vervoerd, (in 1967 1.347.582), een toename van 7%. Voorts 276.215 personenauto's (246.114), een toename van 12%, 2.577 autobussen (2195). een toename van 17%, 33.650 vrachtauto's (30.675), een toename van 10% en 62.713 (68 884) rijwielen, een afname van 9%. Het grootste vervoersaanbod viel op 29 juni. Die dag vervoerde Teso 2.411 auto's van Den Helder naar Texel te gen 2.546 vorig jaar. De nachtvaarten op 28/29 juni en 12/13 juli bleken geen succes te zijn en zullen in het komende seizoen dan ook niet meer worden herhaald Het is nu wel duidelijk dat het publiek 's nachts niet wenst te reizen, aldus de heer De Gorter. Op 20 juli was het grootste aantal „vreemde auto's" op Texel, nl. 7.852 tegen 6.488 op 5 augustus 1967. Ernstige schadevaringen hebben zich in 1968 niet voorgedaan. Wel raakte de ..Texelstroom" op 13 februari als ge- (vervolg naar pagina 2) (advertenties I.M.) NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken 't weekend Toegang 18 jaar. Uw modehuis

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1