Cjroen '/tvartsjexelsin het L ele gids: onbruikbaar Logement De Zeven Provinciën herkrijgt oude bestemming Karweitjes-actie Lubertischool leverde f1284,26 op uitvoering van al uw effecten orders Adverteerders gooiden geld in het water Discotheek „Vat 69" dansen Muziekschool op zoek naar gebruikle instrumenten „Wees Wijs lijn" schakelt tweede •Jn sehip Redakteur afwezig Zwembad weer stap naderbij jartementen en har dancing Cafetaria, kamers, app£ Cafetaria vanavond gaat open *>YYYt^ Belangrijke mededeling voor onze abonnees op het vasteland Voor boslandschool Suriname Grasbaanrace voor motoren op 20 juli? J'Elleboog Bar Dancing AG 23 MEI 1969 82e JAARGANG No. 8370 i e N.V. v/li Langeveld De Rooij 5 il Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- fciscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 kw. 40 et incasso. Advert.: 18 ct per mm. excl. 4% BTW Dezer dagen is over heel Texel de arlijkse zaken- en beroepenlijst be- rgd, beter bekend als „de gele gids" 'e vermoeden dat de meeste cxcmpla- Ln inmiddels al in de vuilnisbak zijn Igooid. Terecht, want voor Texel is de elc Gids een vrijwel onbruikbaar ;ng, waar niemand mee gebaat is be- alve de uitgever, die er in is geslaagd liefst dertig Texelaars te verlei en tot het plaatsen van een peper- ure advertentie. In eerder uitgegeven Gele Gidsen wa- n de Texelse telefoonabonnees opge- omen tussen abonnees uit een reeks ndere plaatsen in Noordholland. Het ing was daarom voor Texelaars al di- Sct onaantrekkelijk. In de jongste edi- .e is daarin verandering gebracht door exel als geheel achterin de gids op te emen. Maar dat is dan ook de enige erbetering want wie zijn ogen over de exelse pagina's laat dwalen, ziet al auw dat de opsomming van telefoon- bonnees uitmunt door onvolledigheid, fgezien van het op zichzelf nogal ver- arrende systeem van opgesomde na- en onder bepaalde beroepen en be kijven, waardoor de gids door iemand onder engelengeduld al gauw opzij ge- ooid wordt. Onvolledig Bij een oppervlakkige beschouwing agen we volgende onvolledigheden en nlogische dingen. Volgens de gids doet i Texel alleen de heer J. A. Hillen aan de Parnassiastraat te De Koog aan „Amusement en Recreatie". Bij de utomobielbedrijven ontbreekt garage i in De Koog. Bij de „Banken" ont- kt de Nutsspaarbank; die wordt wèl genoemd onder „Spaarbanken". We meenden dat Texel zeer rijk was aan bars; volgens de gids zijn er echter maar drie „Bars en Bodega's". Naar Smullies Bar, Vat 69, Karsseboom enz. zoekt men vergeefs, enkele daarvan staan wèl on der café's. Eén benzinestation Volgens de gele gids is er maar één benzinestation: Witvliet en Westerlaken aan de Pontweg. Bij de opsomming bloemisten ontbreekt Vita Nova. Er worden maar twee „Dancings" ge noemd. Bij „Dag- en nieuwsbladen" ont breken de agentschappen van Parool, Vrije Volk, Volkskrant enz. De op Texel werkzame journalisten zijn ner gens genoemd. Failliet Bij „Elektrische artikelen, Install, en Onderh." staat alleen de heer S. Rente naar in Oosterend genoemd. Jan Agter, Elektrohuis, J. C. Dros enz. zijn blijk baar failliet of voortvluchtig Wie con tact wil opnemen met het beatcentrum „Sarasani" moet zoeken onder het „vanzelfsprekende" kopje „Exploitatie maatschappijen". Bij „Etalagever zorging" misten we de naam van de hr. N. Slijderink. Onder „Doe het Zelf" stond alleen v/h Jan Koorn Mzn. ge noemd en niet de fa. A. v.d. Vis Zn. en Artima. In de opsomming fotografen en fotohandelaars ontbreekt bijv. C. Bremer in Oosterend. Onder „Heren kleding" staat alleen Beekman. Moer beek en Zegel zijn blijkbaar geëmi greerd. Bij „Horloges en klokken" staat alleen C. J Leijdekkers. Horloger Bak ker op de Groeneplaats wordt op dat gebied kennelijk als een beunhaas be schouwd, maar hij staat wel genoemd onder „juweliers". Het kopje „Opti- ciëns" waaronder Bakker ook zou kun nen staan, komt helemaal niet voor in de gids. (advertenties I.M.) De „Kamerverhuur" stelt op Texel blijkens de gids weinig voor; er worden maar twee adressen genoemd. Bij „kam peerterreinen" misten we Texels groot ste camping „Loodsmansduin". Kam- peerartikelen worden daar volgens de Gele gids wèl verkocht, ook bij de fa. Lut, maar verder nergens op Texel. Wie bijvoorbeeld het Maartenhuis te De Koog in de gids wil opzoeken en kijkt onder „Kindertehuizen", vindt daar alleen de Bremakker en Zeemans duin, maar het Maartenshuis staat als „Johannes Stichting" genoemd onder „Stichtingen". Totaal worden slechts drie stichtingen genoemd, dus dat stelt op Texel ook al weinig voor. Onder „Musea" misten we het Wagenmuseum te De Waal. De N V. v/h C. R. Keijser Co. staat niet genoemd onder Graangroothandel, ook niet onder Kunstmest, maar daar onder staat wel de CAV, echter niet de LTB. Bij Radio- en televisietoestellen staat de fa. Vonk niet genoemd, bij „Petroleum" staat wel de TOC maar niet Rab. Daarentegen staat Rab weer onder „Huisbrand- en industrieolie", maar hier laat de TOC het afweten. Twee rederijen Blijkens de Gele Gicls is er maar één speelgoedzaak op Texel, is er maar één rijwiel- en bromfietsverhuurder en zijn er twee „Rederijen" en wel de N.V. TESO en de fa B. J. v.d. Knaap Zo nen. Joh. Bakker te Den Hoorn ont breekt bij „timmerwerken" en bij slij terijen de fa. De Wit. Verder dienen onze lezers er voor de komende zomer rekening mee te houden dat er maar één IJssalon is op Texel, althans die in druk wekt de Gele gids. We zouden nog een tijdje kunnen doorgaan Maar dat is niet nodig om de conclusie te kunnen trekken dat de Gele Gids op Texel een misser is. Zoals gezegd hebben toch een dertig tal Texelaars geadverteerd tegen een tarief van ongeveer TIEN GULDEN per millimeter hoogte. De middenstanders, die een annonce lieten plaatsen van 5'/s x 4 centimeter waren daarvoor ƒ448,90 kwijt, in maandelijkse termijnen te betalen. De meeste adverten ties waren wat kleiner, zo gemiddeld 3 centimeter hoog, maar die „cffektievc propaganda" kwam de opdrachtgever op ƒ333,te staan. De advertenticaquisiteurs van de Gele Gids hebben dus voor ongeveer ƒ10.000,aan orders afgesloten. Omdat vrijwel geen sterveling meer dan één keer deze gids doorbladert, kan worden gezegd dat dit geld in het water is ge smeten. 't weekend Toegang 18 jaar. LEKKERE BROODJES ONDERWEG In de afgelopen jaren zijn tal van Texelaars begonnen met het bespelen van een of ander instrument. Velen van hen zijn om een of andere reden met de studie opgehouden, zodat deze instru menten ergens ongebruikt in een kast of op zolder liggen Bij de muziekschool bestaat evenwel gebrek aan diverse in strumenten. Er zijn tal van leerlingen die graag een accordeon, gitaar, piano, blokfluit of orgel zouden willen overne men. Wie iets heeft aan te bieden wordt verzocht contact op te nemen mef de heer P. Heertjes, Thijsselaan 66, Den Burg, telefoon 3159. Speciaal voor sportvissers in De heer A. C. Slooten uit Wormer, die de afgelopen zomer in het kader van de actie „Wees wijs met de Waddenzee" boottochten voor toeristen organiseerde, zal ook dit jaar met twee schepen gaan werken. Naast de tot hekkottcr ver bouwde sleepboot „Wormer 8" zal nu ook het voormalige bergingsvaartuig „Simon" worden ingeschakeld. Dit is een 100 ton metend, 23 meter lang en vijf meter breed schip, dat speciaal is ingericht voor gebruik door sportvis sers. Er is plaats voor 65 passagiers. De „Simon" komt half juni naar Oude schild Morgen arriveert daar reeds de „Wormer 8". Het vaartuig is inmiddels van betere accommodatie voorzien; on der meer is gezorgd voor een „koffie kamer". De heer Slooten zal op het ha venterrein een kantoortje inrichten. Hij heeft daarvoor magazijnruimte gehuurd van het Stoombootkoffiehuis. MET PINKSTEREN WEER RONDVLUCHTEN Ingaand eerste Pinksterdag worden door King Air Service uit Seppe weer rondvluchten boven Texel gemaakt. King Air blijft tot eind augustus op het vliegveld Texel gestationeerd. De rond vluchten duren een kwartier. Ook is het mogelijk een opleiding sportvlieger te volgen terwijl gebrevetteerden van King Air een toestel kunnen huren. Onze redakteur is tot 7 juni met va kantie. Zijn taak wordt waargenomen door de heer J. A. v.d. Vlis, B 68 (Zuid- Haffel) te Den Burg. Deze is overdag gewoonlijk te bereiken in de drukkerij. Op zijn huisadres beschikt hij evenwel niet over telefoon. Telefonische bood schappen voor hem worden echter gaar ne aangenomen aan de zaak (2741 of 2403) en in spoedeisende gevallen direct doorgegeven. Directie Texelse Courant Gemeente mag tot ƒ153.000, subsidiëren Gedeputeerde Staten van Noordhol land gaan er in principe mee akkoord, dat de gemeente Texel maximaal ƒ153.000,bijdraagt in de stichtings- kosten van het zwembad te Den Burg. Dit is in korte tijd een tweede belang rijke stap op weg naar de realisering van dit belangrijke project. Onlangs werd uit het Provinciale Fonds voor de Sportaccommodaties een bedrag van 50 000,toegezegd. De re- kreatiestichting Texel zal ƒ150.000, bijdragen en gehoopt wordt dat de bij drage van de bevolking tot ƒ25.000' zal stijgen. '1 Wachten is nu op de rijks bijdrage van ƒ300.000,Gedeputeerde Staten hebben daaromtrent aan de mi nister van economische zaken een gun stig advies uitgebracht. Eind vorig jaar werden de totale kosten van het zwem bad begroot op ƒ678.000,Daar is per 1 januari j.l. 8°/o BTW bijgekomen, ter wijl ook op een kostenstijging van ruim 5°/o moet worden gerekend. de- het BOLLEN EN PUNTJES OUDESCHILD Toen wij in augustus 1967 een artikel schreven over de toe ristische mogelijkheden voor Oude- schild, kwam daarin onder meer de heer J. Klomp, woonachtig in het voor malige logement „De Zeven Provinciën" aan het woord. Hij vertelde zijn be drijf graag aan de kant te willen doen om zijn pand te verbouwen tot pension. Hij vond er zich echter te oud voor en kondigde aan dat de zaak te koop was en dat een ander het mocht proberen. Dat laatste was nieuws voor de heer J. D. Koning te Oudeschild. Hij nam contact op met de heer Klomp en dat leidde er tenslotte toe dat hij het grote pand onlangs overnam en eigenhandig met de verbouwing begon. Die verbou wing is nu voor een goed deel gereed. De voormalige schilderswinkel is ver anderd in een cafetaria en er zijn zeven kamers voor de verhuur gekomen. Een ander deel van het gebouw wordt nog door de familie Klomp bewoond, maar als deze een andere woning heeft gevonden zal de dan vrijkomende ruim te worden verbouwd tot twee apparte menten. Voorts is het de bedoeling de achter het oude pand gelegen schilders werkplaats te zijner tijd te verbouwen tot bar-dancing. De 20-jarige Dick Koning zwaait in het nieuwe bedrijf de scepter; hij hoopt binnen enkele weken de vereiste papie ren in bezit te hebben. Vanavond is ca fetaria „De Zeven Provinciën" voor het eerst geopend. Tot nu toe werd U elk kwartaal door de PTT een kwitantie voor het abonnementsgeld aangeboden. Aan incassokosten was U aan ons (en waren wij aan PTT) ƒ1,ver schuldigd, óók als U niet thuis was of om andere reden niet aan PTT betaalde. Op een abonnementsprijs van ƒ3,90 per kwartaal zijn deze incas sokosten wel heel erg hoog. Daar om zullen wij met ingang van 1 juli overgaan tot een gemakkelij ker, moderner en voor U gratis manier van incasseren. Vóór 1 juli ontvangt U van ons een accept girokaart over het der der èn vierde kwartaal 1969. Derhalve verzoeken wij u het abonnementsgeld nog niet te wil len voldoen, maar te wachten tot U van ons een accept girokaart ontvangt. Bij voorbaat danken wij U voor Uw medewerking. Administratie Texelse Courant DE KOOG Door het verrichten van karweitjes tegen betaling en door het dankbaar aanvaarden van enkele gitten hebben de leerlingen van de vijfde en zesde klasse (en enkele enthousiastelingen uit de vierde klas) de afgelopen viertien dagen een bedrag van f1284,26 bijeen gebracht. Het geld is bestemd voor een in zeer behoeftige omstandigheden verkerende boslandschool diep in het binnenland van Suriname. Het was een aktie die geheel op eigen initiatief van de kinderen is gevoerd. Vorig jaar brach ten zij al f500,bijeen; toen werd het geld aan voedsel besteed. Het gebouw heeft dus ongeveer zelfde bestemming gekregen, die eeuwenlang gehad heeft. Dat het pand de naam draagt van het vlaggeschip van De Ruijters oorlogsvloot is niet toe vallig. De beroemde vlootvoogd, die vrij regelmatig in Oudeschild kwam als zijn schepen op de rede lagen, heeft er eens overnacht. De „admiraalskamer" is er nog en bevindt zich in het gedeelte, dat nu nog door de familie Klomp wordt bewoond. Waarschijnlijk zal de kamer ook kunnen worden gehandhaafd als de appartementen worden gebouwd en het zou dan best eens kunnen blijken, dat veel vakantiegasten het een opwin dend idee vinden om te mogen slapen op de kamer, waar zich eens de be roemdste held uit de vaderlandse ge schiedenis ter ruste begaf. Advertenties I.M. NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken Hun onderwijzer, de heer E. Stoer, is bijzonder tevreden over het resultaat van de actie, vooral als hij het betrek kelijk kleine aantal kinderen (25) dat hierbij betrokken was, in aanmerking neemt. Volgens hem is het enthousias me het gevolg van het feit, dat men weet waarvoor het geld bestemd is. Met de betrokken Boslandschool, die op 200 km. van Paramaribo is gelegen, wordt intensieve correspondentie- on derhouden. Dat is begonnen toen de heer Stoer twee jaar geleden contact kreeg met een collega, die als evangelist aan de Boslandschool is verbonden. Deze man staat voor onvoorstelbare moeilijkheden om zijn schooltje (een in ternaat voor 77 kinderen) draaiende te houden. Een groot probleem vormt de verbinding met de buitenwereld. Buitenboordmotor Dit werd acuut toen de buitenboord motor van de korjaal, voor de ver binding met de dichtsbijzijnde medi sche post (3 uur varen) onklaar raakte en moest worden vervangen. Het geld daarvoor ontbrak, waardoor het inter naat min of meer geïsoleerd raakte. De verhalen over deze en andere met geld gebrek samenhangende misère van de school in het verre Rijksdeel maakten diepe indruk. Toen enkele kinderen op het idee kwamen om wat aan de nood te doen, was het niet moeilijk om de an deren daarvoor enthousiast te krijgen. De Kogers lieten graag karweitjes op knappen en betaalden er royaal voor. Een praatje door de heer Stoer bij de Zusterkring had tot resultaat dat deze dames cakes gingen bakken, die door de kinderen aan de man werden ge bracht, ook voor het goede doel. Ook het deelnemen aan de jeugdmarkt op Koninginnedag bracht geld in het laatje. De organisatie was goed. De kinderen maakten gebruik van werkkaarten, die met het ingevulde bedrag door de op drachtgevers moesten worden afgete kend, wat afdoende controle mogelijk maakte. Steun De leerlingen van de Luberti-school hebben nu steun gekregen van een school in Middelburg, die voor dezelfde Boslandschool ook een actie heeft ge voerd. Deze (grotere) school bracht ƒ2500,bijeen, zodat niet alleen een buitenboordmotor kan worden gekocht, maar ook andere zaken waaraan be hoefte bestaat zoals waterleidingbuizen e.d Dinsdag is met de aktie gestopt, maar dat houdt niet in dat de Bosland school aan de Tapanhomi nu verder aan zijn lot wordt overgelaten. Gedacht wordt nu aan een aktie, waarbij het minder op liefdadigheid aankomt. Het is wellicht mogelijk dat de bosnegers houtsnijwerk en andere inheeemse kunst en curiosa naar Texel sturen om daar te worden verkocht. De heer Stoer vindt dat nu al op kleine schaal is aangetoond hoe ontwikke lingshulp het beste tot zijn rech komt. Er is één betrekkelijk klein project a.h.w. geadopteerd. Daarmee is contact gelegd waardoor de kinderen zich sterk met het lot van hun leeftijdsgenoten elders betrokken konden voelen. Voorts was precies bekend waarvoor het geld nodig was en door het voortzetten van het contact, het sturen van foto's e.d. kan ook worden nagegaan dat het geld daarvoor ook werkelijk is gebruikt. De kinderen hebben het gevoel de Bosland school een stukje vooruit geholpen te hebben en die voldoening is nodig om de animo levend te houden. Het bestuur van de Motor, auto- en bromfietsclub Texel heeft liet gemeen tebestuur gevraagd op 20 juli van dit jaar bij Oosterend een grasbaanrace voor lichte motoren te mogen houden. Het evenement zal worden verzorgd door een 50-tal racers van de grasbaan racevereniging „Gorredijk". Gebruik wordt gemaakt van motoren van 50 cc. Ook Texelse bezitters van lichte moto ren zullen bij het evenement kunnen worden ingeschakeld. De race wordt ge houden op het terrein waar de MAB- club gewoonlijk haar autocrosses houdt. Deze crosses zulen ook dit jaar worden gehouden en wel op 6 juli en 3 augustus. Advertentie I M. dagelijks geopend. Zaterdag en zondag Dutch Trio Expres 2de Pinksterdag disco-avond met disc-jockey Ik hèèw öltóós öl seit dot je moet uutkieke fóór 't gele gevaar

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1