'ex else families in de 17e en 18e eeuw Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekenins: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK ROTATOR rGOUDKROO^S Oplossing puzzel IX a d a tTaTb r a kTe KOFFIEMELK Voor 'n "bekroond" kopje koffie Jj LANDBOUW en VEETEELT C >»o tïrftnln^M Aanschouwelijk onderwijs AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Iveede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 MEI I960 Met genoegen brengen wij onze lezers enkele artikelen over het bovengenoemde onderwerp ont leend aan een voordracht door de heer Dr. M. D. Dijt voor de Rotary gehouden. Achtereenvolgens zul len de bronnen voor het familie onderzoek, de herkomst van de bewoners en het ontstaan van de namen behandeld worden. Bij een groeiende culturele belangstelling zullen deze artikelen hopelijk toe komstige onderzoekers van dienst zijn. bronnen van het familieonderzoek INaarmafe men verder in het verle- i zoekt, wordt het moeilijker gege- fens over Texelse families te vinden, liuqqaande tot 1811 kan men het Est en vrij gemakkelijk gebruik ma- van de registers van de Burger- jke Stand, waarin men geboorten, Lweli/ken en overlijden opgetekend jiidt. In de akten staan steeds de na men van de ouders vermeld en bij hu- lelijk en overlijden de plaats van fcboor/e. Voor de echtparen getrouwd jr 1811, d.w.z. kort daarna, vindt men Ewoonlijk in de bijlagen de namen fcn de ouders en ook wel eens die En de grootouders. |Voor gegevens van vóór 1811 komt |en onvermijdelijk terecht bij de doop- i trouwboeken van de verschillende |?rken, die op het Rijksarchief in Haar- i worden bewaard en die door ieder- fcn kosteloos iedere werkdag geraad pleegd kunnen worden. Het meest uit- ^breid zijn de boeken van de Rooms- latholieken, die voor het gehele eiland i Den Burg bijgehouden zijn. Ze be- innen al in 1644, maar er is een hiaat Joor de jaren 1649 tot 1677. Enkele la- Ere perioden zijn minder goed bijge houden. De doop- en trouwboeken van Gereformeerden (Hervormden) zijn Einder volledig. Het oudste trouwboek jan Den Burg begint al in 1624, het loopboek pas in 1700. Soortgelijke fceken bestaan nog van Den Hoorn, De waal, Oosterend en Oude Schild. De werkelijke administratie van De Koog Tevat enkele zeer oude stukken, maar J allesbehalve compleet. Bijzonder be- Ingwekkend zijn ook de grafboeken ■an Den Burg, kort na de tweede wereldoorlog teruggevonden op een Tolder van de N.H. kerk. Deze laatste joeken behoren tot de oudste in onze jrovincie. Van de Doopsgezinden uit Jroeger tijden is veel verloren gegaan, Êgenlijk begint hun administratie pas mstreeks 1770. Verrassend I Men zal begrijpen dat behalve de ge- loemde boeken ook veel andere stuk- len van de kerkelijke gemeenten be baard gebleven zijn, waarin van alles Jver de Texelse families terug te vin- len is Men doet daarbij soms verras- lende vondsten. En af en toe blijkt dat let ook vroeger nogal eens aan pais en ■rees haperde In enkele overgebleven Joeken van diakenen vindt men behal- de benoeming van predikanten, luderlingen en diakenen, ook wel korte lerslagen over huisbezoeken, ruzies, llecht gedrag en ook wel over kerkelij- Ke bestraffingen. Het oudste kerke- Taadboek van Den Hoorn is incompleet, Imdat er een deel is uitgescheurd, waarin van alles over financiële mal versaties onder een bepaalde predikant lezen was. Een studie over Texelse families blijft onvolledig zonder het raadplegen de uitgebreide notariële archie ven, die steeds per notaris bewaard en ïpgeborgen zijn. Voorts zijn er nog de verslagen van de schepenbank, de plaat selijke rechtbank, waarin van alles over iet verleden van de bevolking te vin- len is. Doodgewone ruzies, maar ook ïmstige misdrijven waarop de doodstraf >tond, komen er in aan de orde. Ook leze archivalia zijn in het Haarlemse irchief te raadplegen. Weeshuis-administratie De administratie van het Algemeen •Veeshuis, thans opgenomen in het Ge- neente-archief, waarin van alles over le wezen, maar ook over de waterleve- 'anties aan de schepen op de rede te 'inden is, bleef praktisch ondoorzocht. Het is gebleven bij een voortreffelijke beschrijving door de oude meester Schuitemaker. Dit archief is in wan orde geraakt gedurende de opstand van de Georgiërs, maar is, in opdracht van de gemeente, opnieuw geadmini streerd in Haarlem. Tot de oudste stukken waaruit geput an worden behoren een lijst van ge zinshoofden uit 1622 in het Gemeente archief van Medemblik en registers met R OiD E PIAiR.T Mi' iHiofSIA sXMJPJ5|"T T 8AjSilE;v E'R!T UL>OÏKI RjJViE'R 1L A A T S T Xw I E O E ui" "iLinirEiL^AI^FRl-1 het aantal schoorstenen in* hetzelfde archief. Er werd nl. op schoorstenen een belasting gelegd. Men sprak niet van schoorstenen maar van „rookgaten". Hierin vonden wij, dat in Oudeschild in het begin van de zeventiende eeuw en kele grote huizen waren met 3 of vier rookgaten: het waren de woningen van de Commissarissen van de Amsterdam se Admiraliteit, die in 1933 helaas afge broken zijn. De N.H. kerk van Oude schild werd pas in 1650 gebouwd. Rond de Admiraliteitswoningen is het dorp ontstaan. Huydecopcr Van veel belang voor de studie van familienamen is ook het Huydecoper Archief, dat'zich in Utrecht bevindt. Balthazar Huydecoper is van 1732 tot 1769 schout van Texel geweest. Dit ar chief bevat o m. een lijst met de namen van alle Texelse families, waaraan de beroepen van de bewoners, hun aantal len kinderen enz. toegevoegd zijn. Vol gens de heer Van der Vlis blijkt uit deze lijst dat in 1742 niet minder dan 42% van de bevolking rechtstreeks bij zeevisserij en scheepvaart betrokken was. Volledigheidshalve vestigen wij nog de aandacht op de uitgebreide overzich ten door de heer J. F. Daarnhouwer te Bussum over enkele Texelse families gemaakt, waarin o.a. de geslachten Blom en Kikkert diepgaand behandeld zijn. In een volgend artikel zullen wij iets over de herkomst van de Texelse bevolking naar voren brengen. door Dr. M. D. Dijt LEIDSE MARKT Op de Leidse markt brachten de 1542 aangevoerde lammeren (waaronder 1000 dieren uit Noordholland) 120,tot 140,op. De handel was vlot. Tf—BrUi«n - bulUn t«r«nlwow4*QAald 4* Mijnheer de redakteur, Uit mijn tuintje aan de Wilhelmina- laan is een bordje met Verboden Toe gang weggenomen. Vergeefs tracht ik de ouders van de kinderen te vinden die dit hebben gedaan. Omdat al mijn naspeuringen vergeefs gebleven zijn, wilt u mij misschien ter wille zijn op dat die ouders tot terugbezorging kun nen overgaan. Met vriendelijke dank, W. BROMFIETS BOTSTE OP AUTO DE COCKSDORP J.N. uit Krom menie reed op de tweede Pinksterdag met zijn brommer en veel te grote snel heid van De Cocksdoip in dcJ richting van de vuurtoren en haalde nabij het hoog liggende gedeelte van de weg, waar twee krommingen zijn, een auto in. Nauwelijks gepasseerd kwam hem een tegenliggende auto tegemoet en een botsing volgde, waarbij J. naar de rechterkant van de weg geslingerd werd. Nauwelijks was dit gebeurd of de eerder ingehaalde auto vernielde brommer. Deze was total loss". Beide auto's werden beschadigd. J.N. had een zware beenbreuk en is naar een Zaans ziekenhuis gebracht. UIT HET POLITIERAPPORT •DE KOOG Günther W, in een zwarte Volkswagen naar Texel geko men om de „Frische Luft", had met een vriend zijn tentje neergezet op het kampeerterrein aan de Badweg in De Koog. Toen het al goed donkèr was ging hij in zijn eentje naar het dorp om een biertje te drinken. De vriend had daaraan geen behoefte en bleef in de tent achter. Hoevéél biertjes Günther in de nacht van zaterdag op zondag heeft gedron ken weten we niet, maar het staat vast dat hij eerst nevelig en daarna be schonken raakte. Flauw drong het nog tot hem door dat hij op Texel was en dat zijn tent ergens achter de duinenrij op een kampeerterrein stond. Leunend tegen muren en deuren schoot Günther maar weinig op. Hij vond de Badweg, maar toen hij aankwam waar de weg het duin opging, zonk de moed hem in de schoenen; hoe kwam hij óp tegen die torenhoge bult? De goden waren met hem, hij zag met wazige ogen de zwar te Volkswagen waarmee hij en zijn vriend de lange reis naar Texel had den gemaakt. Hij onderscheide op de nummerplaat de letters N.Hde let ters van zijn geliefde Nordhorn. Wat leek dat oer-ver weg. In zijn roes flit ste door Günthers brein een gedachte: waarom zou hij die eindeloos hoge bult op gaan, hij kon toch veel beter in zijn vriends wagen even uit gaan slapen? Helaas was het sleuteltje onvindbaar. Gelukkig lag een stuk hout in de buurt Met minder goed gerichte bewegingen probeerde onze Günther eerst het por tier open te wrikken. Het lukte niet, hij werd er woedend onder. Ik zal er eens een paar keer op slaan, misschien helpt dat, dacht hij. Een ruit viel in scherven en dat was een probaat mid del.Na herhaalde mislukkingen kon hij het portier ontsluiten. Hij zakte ineen achter het stuur en viel in een dromen- loze roes. Zo vond hem de politieman, die moeite genoeg had hem wakker te maken en die vergeefs trachtte om opheldering over de zwaar gedeukte en beschadigde wagen te krijgen. Hij belandde in de voortreffelijk ingerichte cel van het nieuwe Koger politiebureau, verder naar hem omkijken was overbodig. Een stikdonkere nacht had zich over De Koog ontfermd toen de dienstdoen de politieman een andere Duitser op bezoek kreeg, die aan kwam geven dat zijn zwarte Volkswagen op een schan dalige manier mishandeld was. De po litieman was een scherpzinnig man en begreep dat de Duitser in de cel wel eens de dader kon zijn. De cel werd ontsloten en de reeds aardig opgeklaar de dronkaard werd ter verantwoording in het bureau gebracht. Maar hij werd volkomen helder toen bleek dat hij een verkeerde zwarte Volkswagen óók met de letters N.H. van het verre Nordhorm gerammeid had. rubriek voor ««Aw Toen ik onlangs schreef, dat ik het goede voorbeeld nog altijd een belang rijk voorlichtingsmiddel vond kreeg ik van een lezer te horen, dat het slechte voorbeeld mogelijk nog wel een be langrijker middel bij de voorliching is. Daar zit wel iets in.In het verleden heb ik ook meermalen gebruik gemaakt van „schepen op het strand" als een opwek king om het anders te doen. Maar ti zult begrijpen, dat het ook voor mij aantrekkelijker is om met „koplopers" te werken, dan met „achterblijvers". En voor de personen in kwestie geldt dit zeker. Een vorm van aanschouwelijk onder wijs, waarbij je niemand over de kuif strijkt en ook niemand e'en gevoel van minderwaardigheid geeft is het aanleg gen van een proefveld. Ze zijn de laat ste jaren zeer spaarzaam, omdat men bij de landbouwvoorlichtingsdienst meer in de richting van centrale proef velden is gegaan. Maar ook dit jaar is er toch weer een proefveld, dat ,voor de plaatselijke voorlichting van veel belang is. We bedoelen het kweekbe- slrijdingsproefveld bij J. de Visser, P.H. Polder nabij „Ceres". Wat er te zien is Toen we een paar weken geleden ge legenheid gaven om de resultaten te zien hebben daar een 20-tal boeren en boerenzoons gebruik van gemaakt. Ze waren zonder uitzondering overtuigd van de waarde van dit proefveld. Het effect op de bestrijding van de kweek is wel zeer duidelijk. Daar is echt geen vergrootglas voor nodig. Een bespuiting met 15 kg. TC A en het strooien van 20 kg gekorrelde TCA per ha, op een tijdstip tussen vier en twee weken vóór het zaaien van de" bieten geeft een sterke remming aan de groei van kweek. Eigenlijk is het zo, dat op de behandelde veldjes nog van geen groei van kweek sprake is. Bij de onbehandelde veldjes zijn er, die letterlijk groen zijn van de kweek. Ook het effect op de kweekbestrijding van een nieuw middel van Orga is goed, maar mogelijk iets minder dan van TCA. Verder zijn er aanwijzingen, dat op de met TCA behandelde veld jes ook minder muur voorkomt. Het effect van het onkruidbestrijdingsmid del Pyramin, dat algemeen wordt ge bruikt voor de onkruid'bestrijding in bieten op het onkruid muur laat nog al eens te wensen over. Op het moment, dat we dit schrijven is nog weinig of niets te zien van een remming van de groei van de bieten door de behandeling met TCA en het middel van Orga. Mede op verzoek van bezoekers heb ben we op 20 mei op een veldje, waar op nog geen bestrijding had plaats ge had bespoten met het nieuwe middel van Orga om na te gaan wat in dit stadium het effect is op de bestrijding van kweek en de groei van de bieten. Als er bietentelers zijn, die dit proef veld alsnog willen bekijken, dan is hier voor gelegenheid, Op de veldjes zijn piketten geplaatst, die aangeven welke behandeling is toegepast. Wil men met een groepje gaan, dan zijn we wel be reid om ter toelichting op he»t proef veld aanwezig te zijn. GOED EN GEMAKKELIJK HOOIEN De tijd van de voederwinning is voor de veehouders een zeer belangrijke tijd. gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kqsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3%% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6/4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. In deze weken wordt er nl. al voor een flink deel beslist o-ver de produktie van de melkkoeien in het komende winter seizoen en ook over de kosten, die deze produktie meebrengen zal. Het verschil tussen goed en slecht ruwvoer is veel meer dan 1 kg krachtvoer per dag in het winterseizoen en ook daarmee lukt het nog niet om met slecht ruwvoer tot een topproduktie te komen. De tijd van de ruwvoederwinning is ook een periode van drukke arbeid en als het tegen zit ook van spanningen. Mijn ervaring is, dat je in de tijd van de voederwinning de veehouders niet te veel voor de benen moet lopen. Het is daarom echt niet zonder reden als we ieder jaar ook in deze rubriek veel' aandacht besteden aan de methoden, die bij de voederwinning worden ge bruikt. En die er o.i. op gericht moeten zijn om goed ruwvoer te winnen met zo min mogelijk (zware) arbeid en angst. Welke mogelijkheden voor goed hooi U zult begrijpen, dat wanneer we over goed hooien spreken, dat dan de zaak van de hooiventilatie niet onbe sproken kan blijven. We hebben de in druk, dat er dit jaar toch wel weer een aantal veehouders voor het eerst hooi ventilatie zal gaan toepassen. In veel gevallen betekent dit tevens een overgaan van gebaald hooi naar los hooi. We hebben er geen misver stand over laten bestaan, dat ook ven tilatie van gebaald hooi mogelijkheden geeft. In bepaalde gevallen (weinig ruimte voor berging) zal dit ook nodig zijn. We willen er ook geen misverstand over laten bestaan, dat ventilatie van los hooi meer mogelijkheden geeft dan van geperst hooi. Inschuren van los hooi bij een gehalte aan droge stof van 65% is bij een goed ventilatiesysteem heel goed mogelijk. Het gebeurt in be paalde omstandigheden ook wel eens met succes bij een drogestofgehalte van 60%. Willen we persen, dan zullen we in ieder geval toch wel naar een ge halte aan droge stof van 70% moeten gaan. Dit betekent zeker een verlen ging van de veldperiode met één dag. En dat kan juist funest zijn, want als het tegen zit kan die ene dag ook een week of langer worden. We willen ook nog wel eens wijzen op het grote belang van goed schud den. Er bestaat vooral bij oudere vee houders een ingeroeste angst voor heel veel schudden. In de eerste plaats, om dat men er van uitgaat, dat hooi, dat al geschud ligt meer van slecht weer heeft te lijden dan hooi, dan nog op het zwad ligt. In de tweede plaats heeft men van jongsaf geleerd, dat veel schudden verlies van fijne delen geeft. Ook al zou het waar zijn, dat ge schud hooi meer lijdt dan hooi op het zwad is dit o.i. geen reden om zo lang mogelijk te wachen met schudden. Door hooi lang op hel; zwad te laten liggen wordt de veldperiode onnodig ver lengd. We moeten alles in het werk stellen om het aantal dagen, dat het hooi buiten ligt zo klein mogelijk te maken. Wat het verlies van fijne delen be treft willen we dit opmerken. Dit ver lies komt vooral op het moment, dat al van hooi moet worden gesproken. Het schudden moet dan voor het grootste deel al gebeurd zijn. Bij droog weer gaan we vanaf de eerste dag schudden. Tweemaal per dag is beslist beter dan eenmaal. Hoe gemakkelijk hooien U moet nu niet gaan denken, dat we gaan praten over een mogelijkheid, waarbij het hooien op de stoel kan ge beuren. We zullen er mee moeten blij ven rekenen, dat de voederwinning een tijd blijft, waarbij de handen uit de mouwen moeten. Toch blijft het zaak te zoeken naar mogelijkheid om de ar beid te verlichten. En dan denken we toch weer aan de hooiblazer, of nog wat preciezer aange duid aan de aanzuig blazer. Toen we een paar jaar geleden hiermee een demonstratie gaven op het bedrijf van de heer W. G. Commandeur was dit geen succes. Dit was vooral te wijten aan een tekort aan aandrijfkracht. Voor een vlotte verwerking is een elektro motor van minimaal iVz pk nodig. Vrij zeker is 10 pk nog beter. Deze kracht kan echter vrijwel nergens aan het stroomnet op Texel worden onttrokken. Op één van de Texelse bedrijven zal dit jaar nu gekwerkt worden aan een aanzuigblazer, waarbij de kracht wordt geleverd door een 15 pk dieselmotor, afkomstig van een pers. Hiermee zal het euvel van een tekort aan kracht wel verholpen zijn. Aan het eind van de pijp van de bla zer komt ook hier een hooiverdeler, die het hooi in het vak verwerkt, waar door geen of praktisch geen werk ge daan behoeft te worden voor het ver delen van het hooi in het vak. Het „afschutten" van het vak is hier gebeurd met licht bouwstaal. Op deze manier heeft dit afschutten zonder ei gen arbeid t(die was van weinig bete kenis) niet meer dan ƒ100,gekost. We hebben van deze installatie wel enige verwachting. Zodra „het spul" draait zullen we u er van op de hoogte stellen. Als onze verwachtingen werke lijkheid worden, dan zijn we hiermee naar ik meen een goede stap voor waarts op de weg naar gemakkelijker hooien.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5