Kragemakers vechten in Waalenburg AGENDA BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Electrohuis Bakker uitgebreid 'mbM FILMNIELWS ogels, wel en wee (XVI) Voor Texels vrienden E BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1969 door A. J. Binsbergen Van april tot juli houden de eniphaanljes hun toernooien. Op o0s eiland is één van de vaste erblijfplaatsen van deze vech- ersbazen het terrein van Natuur- onunienten in Waalenburg. Van- de weg door het reservaat, zo vel rechts (in drassig terrein) als links (op een boven het grasland uitstekende bult) kan men ze zien, jodat op sommige dagen de auto's met vogelliefhebbers en zomaar- eeos-kijkers zich langs de weg aaneenrijen. De balts van de kemphaan is éen van de merkwaardigste ge dragingen van vogels. Het uiter- bjk van de vogels gedurende de broedtijd is bovendien sterk ver schillend van dat in de rest van het jaar. Zijn alle mannetjes van juli'augustus tot april volkomen aan el kaar gelijk, in het voorjaar bezitten zij terk in kleur verschillende kragen. Zo gjn er zwarte kragen, roodbruine, grij ze, grijsgestreepte, beige en volkomen vitte en nog allerlei variaties daar tussen. Bovendien is de huid tussen de Ooen en de snavel kaal en met wratten bezet; ook deze kale huid verschilt in kleur. Apartheid Op de baltsplaatsen van de kragema- kers, zoals de kemphanen op Texel wor-' den genoemd, bestaat een strikte inde ling in rangen. Zo zijn er mannetjes, die zich een vaste plaats veroverd hebben, er zijn, mannetjes die om een plaats moeten vechten, geen vast „honk" be zitten, en dan zijn er nog de verschop pelingen, die helemaal geen eigen ge bied bezitten, er niet om vechten, maar door de anderen, de bezitters, van tijd lot tijd op hun honk geduld worden. U moet zich hierbij voorstellen, dat een baltsplaats is verdeeld in een aantal „honken" (territoria) van ongeveer 30 cm m doorsnee. Die worden dus bezet door de bezittende klasse, de z.g. „honk- mannetjes", een gedeeltelijk door de middenstand in de vorm van de z.g. „randmannetjes". De andere vogels, die geen eigen honk hebben, zitten om of tussen de honken, nemen soms plaats in een honk, bij een van de bezitters daar van. Vechten vindt plaats tussen de bezit ters van de verschillende territoria, tussen bezitters en indringers, dus tus sen honkmannetjes en randmannetjes. De z.g. „satellietmannetjes" nemen aan de gevechten doorgaans niet deel. In deze toernooien komen uiteraard aller lei standen en typische gedragingen voor, naast de gevechten om het territo rium ook vertoon om de wijfjes te lok ken. Opvallend is dat de aktiviteit sterk toeneemt, zodra wijfjes op de baltsplaats aankomen. Meestal vinden dan ook de paringen plaats. Wit minder in tel dan zwart Nu is het merkwaardige dat in het algemeen donker gekleurde kragen be horen tot de bezittende klasse Wit is veel minder in tel witte kragen zijn altijd „satellietmannen". Aangezien de kleur van de kraag voor het leven vast staat, zijn de vogels gedoemd altijd te blijven in de klasse waarin ze begonnen zijn. Alleen tussen de rand- en honk mannetjes bestaat de nodige uitwisse ling. Zo kan een mannetje beginnen als randmannetje, op middelbare leeftijd opklimmen tot honkman en op oudere leeftijd weer aftakelen tot randman. Naast de kleur van de kraag zelf speelt die van de pluimen boven op het hoofd ook een rol zo is bijv. een mannetje met een witte kraag en donkere plui men meestal geen niet-bezitter. Wijfjes bijzonder onopvallend De wijfjes, de kemphennetjes, zijn «m stuk kleiner dan de haantjes en hebben niets opvallends in hun veren kleed. Ze lijken wel iets op een tureluur, maar hun poten zijn sober bruin ge kleurd. Hierdoor, èn doordat ze vrijwel geen geluid voortbrengen, vallen ze weinig op. Hun nesten bouwen zij goed verborgen in het gras, zodat het erg moeilijk is ze te vinden. Op de weg Vroeger vochten de Waalenburger kemphaantjes op de weg, die toen nog zo'n oud landweggetje was, met een paardepaadje in het midden. Ze hebben het nog korte tijd nadat de weg ge asfalteerd was volgehouden, maar zijn toch geweken voor het snelverkeer. Voor de oude Texelfilm heeft mijn va der indertijd de vogels nog op weg ge filmd. Toen we vorige week op Terschelling een paar dagen vakantie doorbrachten, hebben we daar kunnen genieten van de kemphanen langs het fietspad van Oos terend naar Midsland. Ze houden erg van kort gras en daar was het in meer dan voldoende mate aanwezig. Overi gens is niet alleen Texel „vogeleiland". Ook Terschelling zou deze bijnaam met ere dragen er zijn maar weinig vo gels die je hier wel en daar niet ziet. Ik ben er dan ook best aan m'n trekken gekomen, ondanks het minder fraaie weer. Er valt op het ogenblik bijzonder veel te genieten op ons „Gouden Boltje". Overal zie je in het land de vogels op hun nesten zitten of rondlopen met hun jongen. Bij de Petten, in de Mokbaai en langs de dijk bij Dijkmanshuizen lopen verscheidene kluten met hun grappige donsjongen rond. Er zijn heel wat van die beestjes op de foto gezet; het aantal lelelensen en kijkers was wel opvallend. Vanuit de auto laten de vo gels zich meestal helemaal niet storen, zodat je ze in alle rust, op je gemak, be kijken kunt. INGEKOMEN PERSONEN Johannes G. de Winter, van Amster dam, De Clercqstraat 95" naar Den Burg, Kogerstraat 19; Johan Metselaar, van Twisk, Dorpsweg K 159 naar Den Burg, Schilderend 124; Lészló Tóth, met gezin, van Berkhout. Baarsdorper- meer 6 naar OudesChild, H 43; Johanna Iiuisinga, ev. Spaans, met zoon, van Weesp, Jan Prinsstraat 9 naar Den Burg, Emmalaan 9; Vroukje Knol, van Westst werf Wolvega,, Haulerweg 60 naar De Koog, Ruyslaan 22; Liesbeth F. J. Marinus, van Vleuten-De Meern, Evertsenstraat 2 naar De Cocksdorp, C 35; Hermina Kluiter, van Nieuwe- schans, Tichelweg 14 naar Den Burg, H 96; Elisabeth van Ricl, ev. Kikkert, van Hoorn, Ramen 33 naar Den Burg, II 120; Hans van der Klift, van Drie- bergen-Rijsenburg, Loolaan 100 naar De Koog, Ruyslaan 21; Jan Bruggen- kamp, met gezin, van Bolsward, Grote Kampen 14 naar Den Burg, B 176; Jo hannes P. Beers, van Uithoorn, Adm. Tromplaan 71 naar Den Burg, Molen straat 30; Judith A. van Ginkel, met zoon, van De Bilt, Utrecht, Prins Bern- hardlaan 28 naar De Koog, zomerwo ning achter K 37; Hendrik A. J. Gans, van Den Helder, Het Nieuwe Diep 5, naar Den Hoorn, H 131, Johannes G. Kuil, van Den Helder» Tiet Nieuwe Diep 5, naar Den Hoorn, H 131; Jan de Bruin, van Doorn, Mariniersweg 7 naar Den Hoorn H 131; Ernst E. van Bavel, van Katwijk, Wassenaarseweg 75, naar Den Hoorn, H 131; Geradus Marinus, met gezin, van Loosdrecht, O Loos- drechtsedijk 131 naar De Cocksdorp C 35; Meijert Mulder, met gezin, van Wieringen, Elft 22 naar Den Burg, Ele- mert 12. TEXELSE MARKT Aangevoerd 850 lammeren, prijzen ƒ120,tot 7144,Handel lui - duur. 1 koe ƒ1000,—. 220. Waarom was er zoveel ontstelte nis te zien geweest op het anders zo rustige gelaal van smid je Verholen? Laten we eerlijk zijn: voor een partijtje gezond knokken was hij heus niet bang Doch nu vervulde hem iets van grote zorg. De heer Sjakie Jansen, beter be kend als de atonale dichter Sacha Jan- sonius, had namelijk gemerkt, dat zijn vrienden-kunstenaars niet opgewassen waren tegen de soldaten, die dagelijks gehard worden met onbegrijpelijk ruwe oefeningen. Het ging er dus op lijken, dat de ongewassen kracht der cultuur STEUNT HET RODE KRUIS Het Nederlands Rode Kruis, in 1867 opgericht naar het voorbeeld van J. H. Dunant, heeft thans te veel taken om in kort bestek te bespreken. Wij noe men in de eerste plaats het korps vrij willigers, allen bevoegd om eerste hulp te verlenen. Veel leden van dat korps stellen jaarlijks een week van hun va kantie beschikbaar om te helpen aan boord van het hospitaalséhip de „J. Henry Dunant", of in het Dunanthuis te Zeist, waar invaliden een zorgeloze vakantie komen doorbrengen. De „Dunant" maakt jaarlijks een dertig weektochten met zeventig chro nisch bedlegerige patiënten aan boord. Op doze manier is het mogelijk gewor den dat mensen, voor wie de wereld bestaat uit vier muren, toch nog een zekere afleiding hebben. De leden van het Rode Kruis Korps achten het een eer aan de afleiding mee te werken. Het Dunanthuis in Zeist: veertien weken per jaar worden de deuren van dit vakantieoord, midden in de bossen, opengezet om onze gehandicapte mede mensen blijheid en gezelligheid te bie den. En ook daar staan de Rode Kruis- helpers en -helpsters steeds gereed. Tot de andere taken behoren: de bloedtransfusiedienst, een van de beste in de gehele wereld. Duizenden Neder landers staan ieder half jaar hun halve liter bloed af om hun medemens-in- nood te redden. De Moedermclkcentralc, die als „tus senpersoon" fungeert tussen de moeder die haar teveel aan melk wil afstaan voor een baby die hieraan gebrek heeft. De Trombosedienst. Verpleegsters, daartoe speciaal opgeleid, nemen thuis- liggende trambose-patiënten bloed af. Na onderzoek in het laboratorium, wordt door de dokter de samenstelling en dosering der medicamenten vastge legd. De Hoornvliesinstanties. Vele Neder landers hebben schriftelijk vastgelegd, dat zij na overlijden hun hoornvlies be schikbaar stellen voor degenen, die niet of nauwelijks meer kunnen zien. Ook hier is het Rode Kruis de tussenper soon. Wij noemen verder nog de bijna 1000 hulpposten langs de wegen en de lek- tuurvoorziening voor zieken. Gaarne wekken wij onze lezers op dit Rode Kruis dat zoveel goed werk verricht, bij de komende kollekte ruim te willen bedenken. Zaterdag 31 mei De Koog, viswedstrijd op het strand voor gasten en Texelaars. Zondag 1 juni De Koog, viswedstrijd op het strand voor gasten cn Texelaars. Dinsdag 3 juni Den Hoorn, nedrlaagwedstrijd De Mok-ZDH Zondag 8 juni Gezelligheidsrit paardensportvereniging Juist voor de pinksterdrukte is de verbouwing, uitbreiding en inrichting van Electrohuis Bakker n.v. in Texels drukke Weverstraat gereed gekomen. Een modern bedrijf, dat in de kop van Noordholland nauwelijks zijn gelijke heeft, getuigt van de wil om Koning Klant zo goed mogelijk van dienst te zijn. Alle afdelingen zijn opnieuw gegroe peerd en meestal ook uitgebreid, waar door niet alleen het assortiment aan zienlijk groter werd, maar vooral de service beter tot zijn recht kon komen. Radio, teve en aanverwante artike len zijn in grote verscheidenheid over- en schone kunsten het danig moest af leggen tegen de brute kracht van het veldgrijs en de soldatenlaarzen, stom pen, schoppen en trappen „Dan maar de fik erin", knarsetande Sacha. „Wij, kunstenaars, denken nu eenmaal anarchistisch. Wij willen oude, gevestigde instellingen wegvagen. En wat is daarbij nuttiger dan een doosje Koning Dagoberts Bloedeigen Ziekte- bestrijdende Piratenluci'fers!" En hoeplaaarrrrts! Daar ging de eerste vlam al aan. „Wel poffer-de- hier-en-gunter!" gromde Sacha. „We BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Jan Jacob, zv. Fedde de Jong en Gerarda H. Sleutel; Annie Theodora Jannie, dv. Hendrik G. Strick en Jannie Haan; Monique Daniëlle, dv. Adriaan C. Mantje en Wilhelmina E. Groot; Annette Francisca, dv. Andries de Ridder en Agatha A. Groeneweg. Ondertrouwd: Pe'trus N. van der Zande en Johanna A. Witte; Marius W. Trap en Cornelia van der Zee; Abraham J. Van Hoogen en Lucy Eel- man. Ooverleden; Anna G. Bos, oud 62 jaar; Grietje Huisman, oud 77 jaar; Elisabeth J. Dogger, oud 84 jaar; Engel tje Bakker, oud 79 jaar. De samenwerking van Museumvere niging en Vriendenkring Texel blijkt goede gevolgen te hebben. Bij de ver schijning van het tweede nummer van het tijdschrift „Texel" mag dit zonder voorbehoud worden geschreven. Het is goed van vormgeving en druk, rijk van foto's voorzien en bovendien van een inhoud, waarvoor de redakteur Andri Binsbergen alle lof verdient. De heer D. Mus schreef een aardig artikel over een tocht per zweefvlieg tuig over ons eiland en spreekt de hoop uit, dat vakantiegangers in de toekomst gelegenheid zullen krijgen om deze mooie sport tegen een verlaagd tarief te beoefenen. Andri Binsbergen behandelt enkele facetten van de' recreatie-voorziening en is van mening, dat we ons niet al te ongerust behoeven te maken over to neelvoorstellingen, buitenlandse dans groepen enz., waarvoor een vorig jaar maar geringe belangstelling was. Texel blijft veel gasten trekken, volgens de schrijver zal men het vooral in kwa liteitsverbetering op allerlei gebied moeten zoeken. Wij hebben een eiland waar families komen, daar behoren wij aan te dënken. Men is uit op rust en weet zch op eenvoudige wijze te ver maken. Maar een vuil strand, dat slecht wordt bijgehouden en stinkend afval water zijn daarvoor geen aanbevelin gen. Een zuiveringsinstallatie voor rioolwater, ruime parkeerplaatsen, goe de wegen naar het strand zijn een ver eiste. Hij schenkt aandacht aan het geplande „Kerckeland van het Staats bosbeheer en aaht zowel op economisch als schoonheidsmoticven het behoud van de mooie oude landschappen nood zakelijk. Geen hoogbouw aan het Horn- tje of elders in of bij de landschappen. Spaar bovenal de bochtige oude dijken, tuinwallen en schapenboeten, zelfs als dit miljoenen kosten zou. De zeer lezenswaardige uitgave met een artikel van de heren H. Kievits en G. Gerrits over oud Den Hoorn sluit met een fraai gedicht over ons eiland van mevrouw P. J. Carrière-Bilheimer. zichtelijk opgesteld, van zoeken is geen sprake meer. In de afdeling gramofoon- plafen is vooral het populaire genre groter van omvang geworden. Wat geldt voor deze afdeling mag trouwens gezegd worden van alle bedrijfsonder delen: men trachtte overal keuze en service op te voeren. En een reisje „overzee" is daardoor overbodig ge worden. De oppervlakte verlichtingsor namenten is dubbel zo groot geworden, door een verantwoorde inkoop kan in allerlei genres en prijzen worden gele verd. In onze tijd van hoge lonen heeft Electrohuis Bakker vooral ook grote aandacht aan de doe-het-zelvers ge schonken, die in het ruime magazijn vlak achter de eigenlijke winkel afzon derlijk geholpen worden door een er varen monteur, die graag alle moge lijke hulp en voorlichting geeft. Als wij nog vertellen dat de vloer oppervlakte van het bedrijf bijna 700 m2 bedraagt, dat vooral ook de afdeling expeditie ingrijpend werd ver anderd en last not least een keurige kantine getuigt van een juiste sociale instelling, dan is er alle reden om de familie Bakker met het vernieuwde be drijf geluk te wensen. hebben de fakkels toch zeker niet voor niets meegebracht!'' „Hoeraaaaü! De fakkels gaan weer aan!" brulden Sachas vrienden opge togen. „Steek de boel in de fik, jon gens! Het hele dorp moet er aan! Laat het knetteren met huizen, kerk en leger en al!! Er blijft geen steen op de ande re!" De vastbesloten en kwaadaardige ge zichten van dikke Sacha en zijn adju danten voorspelden waarlijk niet veel goeds (Wordt vervolgd) Zaterdagavond 8 uur draait in City theater „Ten eeuwigen dage verdoemd'' Soldaat Prewitt wordt overgeplaatst naar de compagnie van kapitein Hol mes. Deze hoopt promotie te maken door het regiment het bokskampioen schap te bezorgen; als Prewitt weigert tot de boksploeg toe te treden, geefi Holmes zijn boksers te kennen, dat zij Prewitt moet entreieren tot hij toe stemt. Sergeant Warden raadt Prewitt aan bakzeil te halen, maar zorgt ander zijds dat Prewitt de krijgsraad ontloopt als hij eindelijk tegen een sergeant in opstand is gekomen. Warden minacht Holmes en laat zijn oog vallen op diens knappe vrouw Karen. Hij dringt bru taal bij haar binnen en zij accepteert hem. Holmes heeft haar van begin af bedrogen. In de omgang met Warden vindt zij onverwacht do vervulling waarnaar zij gesmacht heeft. Intussen ls Prewitt verliefd geworden op een meisje, Alma, uit een amusementsclub. Prewitts vurige ernst en jaloezie zijn voor het meisje moeilijk te begrijpen, maar tenslotte heeft Prewitt in haar villaatje een tehuis. Hij vlucht dan ook daarheen als hij de sergeant van het strafkamp heeft doodgestoken. Holmes wordt uit de dienst gezet wegens zijn schandelijke methoden en Warden zou nu openlijk voor zijn liefde voor Karen kunnen uitkomen. Maar zij heeft be grepen, dat hij eigenlijk „getrouwd" is met het leger en zij gaan verdrietig uiteen. Onverwacht komt dan de aan val op Pearl Harbour en Prewitt gaat, ondanks Alma's smeekbede zijn com pagnie opzoeken. Maar een patrouille roept hem aan en als de altijd koppige Prewitt doorloopt, wordt hij neerge schoten. (Toegang 14 jaar, zwart-wit, breedbeeld) Zondagmiddag 3 uur draait „Vader tje Langbeen" in City-theater. „Vader tje Langbeen" is het ontroerende ver haal van een lief 18-jarig weesmeisje, dat zich plotseling ziet overgeplaatst in een wereld van luxe en vrolijkheid, door een onbekende weldoener. Later verschijnt deze weldoener ten tonele, onder een andere naam, en schenkt haar de liefde waar zij als jong meisje van droomde.Jervis Pendleton is een millionair, die een imposant huis bewoont in New York". Als het verhaal begint staat Jervis op het punt om naar Europa te gaan. Vlak bij Parijs krijgt de auto pech en Jervis loopt een ge bouw binnen om hulp te vragen. Dit gebouw is een weeshuis. Terwijl Jervis staat te wachten op de direktrice, komt hij onder bekoring van een lief wees meisje, dat de zorg voor de kleine kin deren he*eft. Hij is getroffen door de wijze waarop zij haar lot draagt en met kinderen omgaat. Dit doet hem be sluiten haar te adopteren Julie krijgt een visum en wordt naar Amerika ge stuurd, waar zij geplaatst wordt op het Walston College voor meisjes. Zij kent haar weldoener niet, hoewel zij hem een paar maal per maand een brief moet schrijven, en haar wederwaardig heden moet melden. Jervis nodigt ten slotte Julie uit naar New York met de vakantie. Jervis neemt haar mee uit en ze hebben beide een paar heerlijke da gen. Julie is van Jervis gaan houden en Jervis op zijn beurt ook van Julie1. Julie schrijft keer op keer haar wel doener „Vadertje Langbeen", die deze naam dankt aan de lange schaduw van zijn benen op de muur van het weeshuis het enige, dat de kinderen ooit van hem gezien hebben. Julie begrijpt eindelijk dat Jervis „Vadertje Langbeen" is en overgelukkig sluit hij haar tenslotte in zijn armen. (Toegang alle leeftijden). Zondag- en maandagavond 8 uur draait in City-theater „Mondo-Bizarro" Met als uitrusting een 1000 mm lens, een teledynamische microfoon en dui zenden meters film reisden twee came raploegen rond de wereld, om uit hun verbazingwekkende materiaal de film „Mondo Bizarro" samen te stellen. Eén van de gevaarlijkste karweien was wel het vastleggen van een geheime slaven- keunng en -markt in Syrië. Onder het zwaar bewapende oog van scherp uit kijkende wachten, filmden zij de ver koop van slaven en slavinnen Op de Bahama's komen afstammelingen van negerslaven bijeen om hun ritueel te vieren. Het bloed van een kip samen met dat van een slang wordt door le den van de in extase geraakte groep gedronken als het „fluïdum van het le ven". Voor 2000 yen kan men in één van de 7.220 massageinrichtingen in Japan een zeer speciale behandeling ondergaan. De Japanse schonen zijn er op getraind om niet alleen met hun handen te werken. Het bed van oud- Nederlander Jack Schwarz werd ge vormd door 17 roestige spijkers. Een wetenschappelijk gezelschap en journa listen worden verzocht naalden te in fecteren vóór de fakir ze door zijn li chaam drijft. Maar er is geen bloed te zien en de wonden zijn meteen gene zen. „Mondo Bizarro" eindigt met de indrukwekkende reportage van de (bo ven reeds beschreven), geheime slaven markt. Eén van de gruwelijkste gebeur tenissen uit de wereld van vandaag; 'n bizarre wereld. (Toegang 18 jaar, breedbeeld; in kleur). VERTROKKEN PERSONEN Han E. Engel, van Den Burg, ww aan de Burdetsraat, naar Zaandam, Zuidervaart 20; Leonard E. J. Lap, met gezin, van De Koog, K 7 naar Den Hel der, Emmastraat 32; Wïjtske Faber, ev. van 't Hof, van Den Burg, Beatrixlaan 104 naar Small land Nijega Kommisje- wei 1; Johan D. Roepre, met gezin, van Den Burg, Keesomlaan 41 naar Veere, Pelgrimstraat 37; Jacobus Pret, van Den Hoorn, H 131 naar Leiden, J. P. Coenhof 58; Herman P. Bakker, van Den Burg, Schoonoordsingel 21 naar Amsterdam, Spinozastraat 45hs.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9