mmimsm Wat is nu nog 10 km. WÊÊÊSÊSHÊ Aansluiting trein-boot t Nieuwe verfmethode wordt in raadhuis toeepast Cereshotel Nieuwe dienstregeling Spoorwegen Dc NS hebben per 1 juni hun dien sten in Noord-Holland uitgebreid en' verbeterd Uitgebreid door op het tra ject Den Heider-Alkmaar op werkdagen twee treinen per uur te laten rijden. Verbeterd: door sneltrein, elk uur, op het traject Haarlem-Uitgeest. Deze trein rijdt op werkdagen van Amsterdam via Haarlem naar Den Helder v.v. Op zon en feestdagen rijdt hij alleen tussen Alkmaar-Haarlem-Amsterdam. Wie in die doorgaande trein van Den Helder naar Amsterdam v.v. rijdt, hoeft niet bij te betalen voor de omweg, verze kerde ons de lokettist in Den Helder. De rijtijd is 20 minuten langer dan van de sneltrein Den Heider-Amsterdam via de Zaanstreek. De aansluitingen boot-trein in Den Helder zijn helaas, ook bij de nieuwe dienstregeling weer niet best. De ver trektijd van de sneltrein naar Amster dam via Zaanstreek, iets na het hele uur, geeft een wachttijd van 42 tot 45 minuten. De treinen van Den Helder via Haar lem naar Rotterdam of Amsterdam ver trekken even voor het halve uur. De tijd tussen de aankomst van de boot en het vertrek van de trein, 7 tot 9 minu ten, is officieel geen aansluiting. Wie richting Haarlem en Rotterdam wil, moet een uur later vertrekken Wil men deze aansluiting toch probe ren te halen, dan is het wijs om tevoren een treinkaartje bij VVV te kopen en het instappen in de bus te bespoedigen door met gepast geld of een vijfritten- kaart te betalen. Omkering van de vertrektijd van TESO ifop het halve uur van Texel) zou verbetering geven, omdat in Den Helder voor richting Amsterdam 12-15 minu ten, voor richting Haarlem 35 minuten tijd zou zijn. Voor de terugreis naar Texel geeft de aankomsttijd van de sneltrein uit Am sterdam, 6 of 7 minuten voor half, geen aansluiting met de direct daarop ver trekkende boot en is de wachttijd dus 64 minuten De trein via Haarlem arri veert om 3 minuten na het hele uur en geeft dus wel een goede aansluiting. De aansluitingen op heen- en terug reis overziende, is het voor de trein reizigers toch wel jammer, dat de dienstregelingen van de NS en TESO weer voor een heel jaar vastliggen. Zouden de NS de vertrektijden uit Den Helder precies om de 30 minuten kunnen doen verlopen en de aankom sten evenzo, dan zou TESO voor een goed aansluitende dienstregeling kun nen zorgen. Moge dat door overleg tus sen NS en TESO op 1 juni 1970 verwe zenlijkt worden. D. O. PUBLIEK KAN RADIOUITZENDING MEEMAKEN DE KOOG In beperkte mate kan publiek worden toegelaten bij de recht streekse radiouitzending van de KRO op 21 juni van kwart voor 11 tot kwart voor 12 's avonds vanuit Taverne Riche te De Koog. Men dient op tijd aanwe zig te zijn Aan het programma „Op slag van zondag" wordt o.m. meege werkt door Hetty Berger, Theo Stok king, Bab Bouver, George Tor en het kwartet Ted Powder. Het is de bedoeling de muzikale bij drage te onderbreken met intervieuws met de burgemeester, Teso-directeur De Gorter, VVV-directeur Dekker en een oud-schapenhouder. Er zijn ca vijf tig personen uitgenodigd. De rest van de plaatsruimte is beschikbaar voor an der belangstellend publiek. WIM BOON MET DERDE PRIJS TERUG VAN KONKOERS DE COCKSDORP De accordeonist Wim Boon uit De Cooksdorp is zondag met slechts een derde prijs teruggeko men van het te Schagen gehouden di- strictskonkoers van de Nederlandse Accordeon Associatie. Hij heeft blijk baar meer aandacht aan het pieren- spitten dan aan de muziekstudie be steed, zo vermoedt zijn leermeester Henny Kok. Wim Boon kwam uit in de superieure afdeling. Nelly Brouwer uit Oosterend speelde in de jeugdafdeling en verover de daar een derde prijs. Annie Vonk (Oosterend), Ina Winter (De Koog) en Hans Mosk (De Koog) behaalden vol doende punten om voor het diploma in aanmerking te komen. Wim Boon en Nelly Brouwer zijn nu gerechtigd deel te nemen aan het lan delijk konkoers van de N.A.A. te Zeist. Door 't schildersbedrijf van B. Beum- kes wordt bij het verven van de vele radiatoren voor het nieuwe raadhuis, een volkomen nieuwe methode voor het aanbrengen van verf toegepast Sikkens' Lakfabrieken brengen een apparaat in de handel, waarbij van een zuig-perspompje gebruik wordt ge maakt. Door een slang pompt men de verf op uit een vergaarbak en door een flexibele andere slang perst het appa raat de verf naar een mondstuk met tamelijk wijde opening. Men houdt de opening boven de delen van de radia toren, die geverfd moeten worden. De verf vloeit dan over die gedeelten. Vandaar oök dat van een giet-vloeima- chine gesproken wordt. Men bereikt niet meer snelheid dan met een verf spuit, maar er is veel minder damp- ontwikkeling. Daarom kan het appa raat in een afgesloten ruimte als de kelder van het nieuwe raadhuis wor den gebruikt IIOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 juni 4.14 en 17 02; 11 juni 5.28 en 18.02; 12 juni 6.28 en 18.51; 13 juni 7.18 en 19.36; 14 juni 8.04 en 20.18. ROUTES AVONDVIERDAAGSE Woensdag 11 juni, 10 km. LTS, linksaf Emmalaan, Beatrixlaan, bij de R.K. school rechtsaf, na de school linksaf, de Lijnbaan, door De Zes, links af Kogerstraat, bij Buitenlust linksaf, voorzichtig de Pontweg oversteken, dan langs De Lelie, daarna rechtsaf Wes- terweg op dan de le weg rechtsaf (de Westerlaanweg) daarna linksaf, dat is de Duinweg, rechtsaf Grensweg, links af Gerritslanderweg (verharde weg) dan linksaf Ploeglanderweg, daarna' linksaf Rozendijk, rechsaf Smitsweg, op het eind linksaf Westerweg, dan langs Immetjeshoeve en Boysveld, Pontweg oversteken, dan door Plan Zuid voor de vijver rechtsaf naar de LTS Woensdag 11 juni, 15 km. LTS, linksaf Emmalaan, Beatrixlaan, 3e weg rechtsaf voor de St. Jozefschool langs, dan linksaf door de Lijnbaan, langs De Zes bij de Kogerstraat links af, bij Buitenlust linksaf, Pontweg voorzichtig oversteken, langs De Lelie, dan rechtsaf Westerweg, daarna le weg rechtsaf Westerlaanweg, dan linksaf de Duinweg, dan rechtsaf Grensweg, op het einde linksaf Gerritslanderdijkje, doorlopen en langs Museum rechtdoor tot (de randweg (verharde weg) dan linksaf de Westerslagweg tot bijna bij Bos en Duin, voor Bos en Duin linksaf het fietspad op, dan eerste weg rechts af i(iDuiningsweg), dan rechtsaf Ploeg landerweg, dan linksaf de Rozendijk op daarna rechtsaf de Smitsweg in, op het einde linksaf de Westerweg, langs Im metjeshoeve en Boysveld, langs Kac- zor, via Plan Zuid, voor de vijver rechtsaf naar de LTS. Donderdag 12 juni, 10 km. LTS, rechtsaf Emmalaan, Bernhardlaan aflopen tot aan de Waaldervveg, hier rechtsaf, richting De Waal, bij de Bo- mendiek linksaf, in De Waal bij de driesprong linksaf dus niet De Waal in daarna bij de eerste weg linksaf dit is de Middelweg, dan weer de eerste weg links dat is de Westerboersweg, dan eerste weg rechts af voor witte huisje langs, naar Sarasani, daarna Koger straat, De Zes, Lijnbaan, Hollewal, Weststraat, ^Violenstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats. Donderdag 12 juni, 15 km. LTS, rechtsaf Emmalaan, Bernhardlaan doorlopen tot aan de Waalderweg, hier rechtsaf naar De Waal, dan linksaf over de Bomendiek, door De Waal, op het einde van De Waal over de Ooster- enderweg richting Oosterend, dan bij Bargen linksaf, dat is de 2e weg (de eerste is een doodlopend slag naar Bar- gerhof) einde weg linksaf, dat is de Laagwaalderweg, dan le weg rechtsaf, dan weer le weg rechtsaf, de Middel weg, dan linksaf de Westerboersweg, dan le weg rechtsaf langs witte huisje naar de Kogerstraat via Sarasani, Ko gerstraat, De Zes, Lijnbaan, Hollewal, Weststraat, Molenstraat, Zwaanstraat, Groeneplaats. jpsir. 6rl».«n lino - balUa t«éol«K»4aS?4nl4 no 4* AfO. „Burgemeester en Wethouders stel len de Raad voor alle tien bezwaar schriften ongegrond te verklaren". Met deze lakonieke, dik gedrukte zin ein dig het artikel over de hotdbouw in 't poldertje Ceres in de Texelse Courant van j.l. vrijdag. Wat ons betreft mag er nog een zin onder staan met nog iets grotere en dikkere letters na melijk; „Burgemeester en Wethouders hebben weer eens een blunder begaan". Wij kunnen enigszins begrijpen dat een nette krant, zoals de Texelse Courant zoiets niet over B. en W. wil of durft schrijven. Gelukkig hebben wij geen enkele reden dat niet te doen. Waarom we zo tegen die hotelbouw zijn behoeven we hier niet meer te vertellen; de 10 bezwaarschriften zeg gen dat duidelijk genoeg. Waarom B. en W. voorbij moeten gaan aan het advies van de Werkgroep Recreatie Texel is ons een raadsel. De enige reden kan, volgens ons, zijn dat ze „er wel iets in zien". Zo'n hotel, zo'n prachtige congresruimte, dat brengt in die rustige hoek van Texel, ook wat leven in de brouwerij, daar kunnen wc een stuik „beter" van worden (ja, ja). Wij krijgen zo het idee nee, we we ten het eigelijk wel zeker dat er op Texel een aantal „vooraanstaande" he ren rondlopen met enorme oogkleppen voor. Ze zien met (willen niet zien)) dat ze een uniek stukje Nederland moeten besturen en dat ze daar een beetje zui nig op moeten zijn. Wij begrijpen heus wel dat Texel niet blijven kan zoals dat vroeger was, dat er nieuwbouw moet komen en allerlei toeristische voorzieningen, maar als dat door gaat op de wijze zoals dat nu ge beurt, dan zien we de toekomst van het eiland somber, heel somber in. Het kan toch ook op een heel andere, een ver standiger manier Logische, voor zichzelf sprekende be zwaarschriften worden zo, zonder meer van de tafel geveegd, alles moet wijken voor de kip met haar (na-maak) gouden eieren. (Zie oök het artikel over de heer S. de Waal in dezelfde Texelse Courant). Redelijk gestelde argumenten zijn kennelijk niet meer in staat de ogen te openen. Daarom vinden we dat het dan nu eens tijd wordt, dat er flink tegen de schenen geschopt wordt van de he ren, die het niet waard zijn in het be stuursapparaat van ons eiland te zitten. Die met al hun bedrijvigheid en ge wichtigdoenerij toch op een verschrik kelijke manier falen We hopen nu alleen nog maar, dat onze gemeenteraad blijk geeft van een ietsje meer gezond verstand, en wat verder kijkt dan haar neus lang is A. J. en L. J. Dijksen BEJAARDENHUISVESTING Door een louter toevallig gesprek kwam ik te weten hoe men hier in De Koog van gemeentewege met bouw grond en bouwplannen „speelt". Als men speelt is men niet ernstig en dat men dit zelfs op dit gebied niet is, of wil zijn, bewijst dat er onwil be staat om ernstig te zijn. Ik wil direkt met de deur in huis vallen om te tonen dat mijn mening als hierboven gegeven gegrond is. Het gaat om een plan, dat de fami lie Wuis had om op een haar toebe horend stuk grond aan de Ruysweg be- jaardenwomngen te bouwen en zo aan de bejaarden m De Koog tenminste de mogelij'kJhead te openen in hun eigen dorp hun levensavond rustig door te brengen. Nu ligt deze grond helaas in het uitbreidingsplan en dit is zo'n hei lige koe, dat er niet aan te wrikken is. Toch wil ik dat proberen door in de pers weer te geven hoe men in de kringen van vele bejaarden over deze aangelegenheid denkt en via de „Ko ningin der Aarde" de gemeente met de neus op de feiten te drukken. Door nl. deze grond te onteigenen verzaakt de gemeente zijn plicht dooi de bejaarden in De Koog deze unieke gelegenheid te ontnemen dat er ook ten hunnen behoefte eindelijk eens iets werd gebouwd. Door de onteigenmg van deze grond zal de gemeente zelf de rijke vruchten van deze zo mooi en gunstig gelegen grond plukken en zijn plannen kunnen verwezelijken er slechts drie permanente woningen op te bouwen en deze te koop aan te bie den aan iedereen ook buiten het eiland Texel, wellicht zelfs aan onze Ooster buren. De bejaarden van De Koog zal men in de verre toekomst wellicht ook wel eens helpen, maar dan in een ge deelte van het dorp, lang niet zo rus tig gelegen en zo zonder drukke stra ten te moeten passeren te bereiken ge - bied. In Nederland heeft men nu eenmaal een eigenaardige visie op het bejaar- denvraagstuk. Zonder enige aandacht te schenken aan de individuele behoef ten veegt men ze allen op een hoop en de een of andere luxieuse inrichting in. die de meesten niet eens kunnen beta len en daar mag men dan zonder enige levensvreugde van zijn eigen huishou ding zo lang mogelijk te mogen voeren, op het einde gaan zitten wachten. Som migen bevredigt dit misschien, maar zeker niet allen. In Engeland waar ik enige tijd heb gewoond pakt men het vraagstuk heel anders aan. In dat land laat men de bejaarde zo lang mogelijk in eigen wo ning, maar men ontvangt de warme maaltijd uit een kantine, er komt ie mand voor boodschappen en het nood zakelijke schoonmaken en dit is een heel wat mindere kostbare geschiede nis dan al die lucifersdozen die wij in Nederland aan onze bejaarden toewij zen. U zal wel heel weinig aandacht schenken aan deze cri de coeur, want men vecht tegen de gemeente nu een maal altijd met de rug tegen de muur, maar een volk, dat prat gaat op zijn democratische gezindheid behoort ook aan de bejaarden„inspraak" (om dit modewoord te gebruiken) te verlenen en niet langer over hen en zonder hen hun lot te beslissen. Studenten geeft men wel inspraak, zij zijn immers de jeugd en de toe komst, maar zonder verleden is er nu eenmaal geen toekomst, vandaar mijn pleidooi voor de bejaarden van De Koog. Mej. A. J. de Wit, De Koog LANDBOUW EN VEETEELT „HONGERIG" GRAAN De laatste dagen zijn we een aantal keren bij percelen graan gehaald, die plaatselijk duidelijk in groei achterblij ven en daarbij tevens een minder goede kleur laten zien. Eén van de zaken waar een akkerbouwer dan direkt aan denkt is het zgn. mangaangebrek. Een ziekte, die vooral in de polders nog al eens voorkomt. Het valt ons telkens weer op, dat het ook voor heel ervaren akkerbou- kers niet eenvoudig is om bij het voor komen van afwijkende plekken de diag nose te stellen. Welk „geel" is nu te wijten aan mangaangebrek en wanneer wijst het op een andere afwijking Ik geloof, dat we als eerste dit moe ten onthouden. Bij mangaangebrek is er wel een duidelijk gele kleur, maar de groei van het gewas blijft niet merkbaar achter bij die van gezonde plekken. Het gewas maakt hoogstens een wat slappe indruk. Verder zijn er bij de meeste graansoorten tevens be paalde vlekken op het blad aanwezig. Bij zomergerst zijn dit kleine grijs bruine vlekjes. Bij tarwe is de kleur van de vlekken lichter en ze zijn bo vendien veel grofgr. Het verschijnsel bij haver is zeer typisch. In het midden van het blad komt een grijze vlek, of een aantal van deze vlekken voor, ter wijl de top van dit blad groen blijft. Ander „geel" Ook bij „zure ziekte" hebben de meeste granen een duidelijk gele kleur, maar er is dan altijd ook een achter blijven in de groei. Dit is een wel zeer kenmerkend verschil met mangaange brek. Het „geel", dat we de laatste dagen telkens tegenkomen heeft naar onze mening echter nog een andere oorzaak. We zien het vooral op de lichtere gron den en ook op percelen waarvan de structuur te wensen overlaat. Het heeft naar we menen direkt te maken met de vele regen van de laatste maanden. Dit vele water heeft naar twee kanten ongunstig gewerkt. In de eerste plaats door een verslech tering van de structuur. Vooral de zware regen in de eerste helft van maart heeft ongunstig gewerkt. Dit il lustreert zich plaatselijk door „verzo pen" plekken, maar ook de rest heeft er een tik van gehad. Ook na de eerste helft van maart zijn er herhaaldelijk perioden geweest met een teveel aan water. PUPILLENCOMPETITIE ZATERDAG 7 JUNI 1969 Pupillen Texel b-De Koog b 02 Texel c-Oosterend b 00 MEDEDELINGEN S.V. Texel Woesdagavond trainen voor de vete ranen van 8 tot 9 uur. ADRES VOOR BELANGIIEBBEï^ De Afdeling Schelpdiercultuur het Rijksinstituut voor VisserijonJ- zoek, eertijds gevestigt te Wemelde (Zld), is met ingang van 1 mei j.l yj plaatst naar polder 't Horntje, post 0» deschild (1819), telefoon (02226) 343 GESLAAGD Voor het examen N.I.L.-cursus ejti trisoh lassen slaagde aan de LTS Den Burg, de heer C. P. Koopman. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/o B.T.W. Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17, Den Burg. Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 De ooievaar heeft zich bij ons vergist, Heeft niet naar kikkertjes gevist, Wat hij heeft gevonden, is naar de Fokkers toegezonden. Erik Jan J. Fokker J. S. Fokker-Bouwman Hogereind 22, De Waal, Texel, 5 juni 1969. H.H. Schapenhouders. Wij kunnen Uw schapen scheren. C. Harkmans, Groote Sloot 184, St. Maartensbrug, tel. (02249) 328 Gezinsverzorgster zeer gedupeerd. Wie nam woensdagmorgen mijn fiets mee van De Ruyter- straat 32. Gaarne terug mej. A. Zielman, tel. 2552 Wie wil onze 3 poesjes van 6 weken? Snijders, Duinrust, Randweg K 97 Te koop een Miele was machine en een afwas machine. Te bevr. bij M. Knol, pension „De Klim op", De Koog, tel. (02228) 331 Te koop Rap Rocky. Te bevragen bij Kees Welbo- ren, Loodmansduin, Den Hoorn Wie heeft mijn linker bruine schoen met gesp en steunzool gevonden, omgeving Hermanshoeve. Bas Huisman, Schoon- oordsingel, telef. 2637 Te koop pr. Duitse her der, 14 mnd., pr. stam boom. Te bevr. Dijkstra, Camping Kogerstrand, pl. M 56 Met blijdschap geven wij U kennis van de ge boorte van onze dochter Natalie Maria Jaap v.d. Berg Sonja v.d. Berg- Teunisseri 9 juni 1969, Rozendijk H 97, Den Burg. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter Gezina Gerda Wij noemen haar Gerda. J. Koopman-Scholtanus P. Koopman Texel, 7 juni 1969, Schilderweg S 22, Oudeschild. Bert de Rue en Iet Mulder hebben het genoegen u kennis te geven van hun voornemen in het huwe lijk te treden. Dit zal plaatsvinden op vrijdag 13 juni om 11.00 uur in het stadhuis van Haar lem. Kerkelijke inzegening om 14 00 uur in de „Gedach teniskapel", Croesen- straat, Overveen, door de weleerw. heer ds. F. H. Veenhuizen. Receptie van 15.30-18.00 uur in het kerkelijk cen trum, Ramplaan 112 te Overveen. Oosterend, Oranjestr. 19. Haarlem, mei 1969, Theemsstraat 62, Toekomstig adres Stresemanlaan 41, Haarlem (Meerwijk). P Voor al de blijken belangstelling, onden,* bij ons huwelijk op dag 27 april j.l. ie Hoorn en vooral voort spontane reacties daai willen wij U op <j wijze, mede namens familie recht hartek/j danken. De heer en mevr<vwi M. J. den Boer-] Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Hiermede geven tö U kennis, dat hedes door een noodlottig ongeval, van ons jj Weggenomen onze lie. ve zorgzame man e vader Hendrik Broekman, echtgenoot van Jacoba de Bruijn, op de leeftijd van jaar. J. Broekman- de Bruij L. N. Broekman M. C. 't Hart- Broekma R. 't Hart H. Broekman A. Zielman M. I. Broekman Tienhoven W 3, De Waal, Texel, 9 juni 1969. De rouwdienst j huis zal worden houden donderdag, juni, n.m. 1.30 u waarna de begrafeni op de N.H. begraï plaats te De Waal. Zeer bedroefd geef ik kennis, dat in het St Lidwinaziekenhuis te Den Helder, na gesterkt te zijn door het H. Sacrament der Zieken, rus tig en kalm en vol overgave van mij is heen gegaan, mijn innig geliefde en uiterst zorg zame vrouw Cornelia Witte, echtgenote van Jac. van Heerwaarden. Zij bereikte de leeftijd van 54 jaar. Jac. van Heerwaarden Oudeschild, Texel, 7 juni 1969, Loodssingel 38. De plechtige Eurachistie-viering zal plaats hebben op woensdag 11 juni a.s. om 10.30 uur in de R.K. kerk van de H. Martinus te Oude schild, waarna de begrafenis op het kerkho! aldaar. 1-1. Voor alle belangstelling en gelukwensen in welke vorm ook ontvangen bij ons zilveren huwelijks feest, willen wij U, ook namens onze kinderen, heel hartelijk danken. A. van der Vis D. van der Vis-Vonk Oosterend, Texel, juni 1969. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 ba iet; Diep bedroefd geve; we kennis van ha heengaan van lieve zuster en de ki2- deren hun lieve tante C. v. Heerwaarden' Witte Tr. Gieles-Witte G. Gieles Siem, Agnes Thea en Hans 7 juni 1969, 't Horntje, Texel. EIERLAND 10 kilometer bedraagt de gemiddelde afstand, die U slechts moet af leggen,om bij GARAGE DROS te kunnen komen. In ons modern geou-\ tilleerde bedrijf,wat geheel gericht is op de grootst mogelijke SERVICE, welke wij onze cliënten geven. ,t 9AKAGS DROS ma

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2