Qroen 7wartsJ~exels in het harL, tiptoe Texel 69 wordt drukwekkende show J'Elleboog wh*f m> mmm wou :.ii 2870 handtekeningen tegen liotelbouw in „Ceres" „Opslag van zondag" bleek zeer lichtvoetig programma Duits echtpaar ernstig gewond hij autobotsing nderwijscontact Texel kwam bijeen Ooslerender bejaarden maken trip door Noordholland Voor liet Ceres hotel Maandagavond weer films van Siem de Waal Hotels: 5,6 pet. meer buitenlands bezoek in 1967 CAFE-BAR DANCING 82e JAARGANG No. 8378 24 JUNI 1969 ^V. v/b Langcveld De Roo(j "i lDen Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlann 43, Den 52220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Rank; Nederl. Middcnstundsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm excl. 4% BTW 1160 HANDTEKENINGEN TEGEN ZEEHONDENSLACHTINGEN Texelse fanfarekorpsen en drum- zullen op vrijdagavond 4 juli rken aan een groots opgezette ale manifestatie op de Groenc- le Den Burg die de naam Taptoe 69 heeft gekregen. Het belooft gukwekkend evenement te wor- r zijn ongeveer 300 tamboers, nui- en, majorettes en vlaggendragers rokken. js een unieke gebeurtenis. Nooit kwamen de vijf drumbands en iuziekkorpsen tot een dergelijke van samenwerking. Van tal van is medewerking toegezegd om Texel 69 ongestoord te laten len. De politie zal de Groeneplaats rerkeer afsluiten. De deelnemende n en drumbands marcheren met ssenpoos van telkens drie minu- wr de Binnenburg de Groene- op, waar de muziekkorpsen zich len op het plateau voor het raad de drumbands staan op het plein, is als zich een korps of band pre- rt krijgt het publiek via de luid- ers de naam, oprichtingsgeschie- en andere bijzonderheden te ho ik muziekkorps zal twee nummers •hore brengen en elke drumband de aula van de Thijsseschool aan «esomlaan te Den Burg kwam op i j.l. het Onderwijscontact Texel de derde maal in vergadering bij- het bestuur werd het onderwijs- ct een reglement ter vaststelling boden. •wel over het concept-reglement, nadat daarin enkele wijzigingen aangebracht, geen volledige over timing kon worden bereikt, werd snslotte toch door de vergadering esteld. engevolge is thans ook het kleu- Hderwijs in het contact opgeno- Ht volgende agendapunt betrof het eg bij personeelsbenoemingen. tot een zo goed mogelijke benut- van alle Texelse leerkrachten te zullen de schoolbesturen bij tures voortaan overleg met elkaar in. Het werd verder wenselijk ge- om voor de verschillende Texelse len te komen tot een gelijke vakan- |ling. )r het schooljaar 1969/1970 werd advies opgesteld. Dit advies (inmid- aan de schoolbesturen toegezonden) de instemming van het Onder- Contact te hebben. Het gaat ervan dat zoveel mogelijk de kinderen aén gezin gelijktijdig met vakantie ïen gaan. Jaarlijks zal voortaan een elijk advies worden uitgebracht, nauw overleg met de N.V. T.E S.O. de aankomst- en vertrektijden van schoolbussen voor het komende oljaar (winterdienstregeling) vast- eld, waarbij rekening is gehouden het begin en einde van de lessen alle scholen. nder de ouders van de leerlingen, scholen voor voortgezet onderwijs ten Burg bezoeken, zal een enquete den ingesteld over de volgende on verpen. a. de vervoermiddelen; b. de middagpauze; c. het huiswerk. veneens zal een onderzoek worden steld onder de ouders van leerlin- die Texelse scholen voor kleuter- ager onderwijs bezoeken, waarbij de «nverpen uiteraard beperkt blijven a. de vervoermiddelen; b. de middagpauze. OSTEREND De bejaarden van berend maken dinsdag 8 juli een 'je naar het vasteland. Ze vertrek- met de boot van 9 uur van Texel komen met de boot van half zes uit Helder terug, waarna gezamelijk rdt gegeten in dorpshuis „De Bijen- f. iet reisje voert o.m. naar de sluizen 1 ÏJmuiden, Schiphol en Amsterdam, gaarden vanaf 65 jaar uit Ooster- d en wijk O die meewillen, worden fzocht zich op te geven vóór zater- l 28 juni bij een van de volgende Ten, allen wonende Achtertune. Jn. °uwer, tel. 429; Jn. Drijver, tel. 371 J C Roeper, tel. 204. één nummer. Uiteraard zijn alle num mers verschillend. Optreden van alle korpsen gelijk is helaas onmogelijk om dat niet alle instrumentariums gelijk zijn gestemd. Het gevarieerde program ma, dat ongeveer vijf kwartier zal du ren, wordt besloten met het Wilhelmus. De leiding van het evenement berust bij de heren A. Kuik en P. Heertjes, resp. dirigenten van „Excelsior" uit Oosterend en het Kon. Texels Fanfare korps uit Den Burg. Het publiek heeft gratis toegang. BH...» Ie.tfi - buil.» d. r.d.hll Uit de hoeveelheid ingezonden stuk ken tegen het Ceres-hoetel zouden de lezers de indruk kunnen krijgen dgt het overgrote deel van de Texelaars en gasten tegen het bouwen van dit hotel is. Dit is echter geen juiste weergave. De meeste bewoners van de P.H. Pol der zijn nl. niet tegen het hotel, en de?e hebben er toch het meest mee te maken. Het poldertje is nog steeds van de P.H. Polder. De tegenstanders hebben natuurlijk hun argumenten tegen, maar dit is onze mening: 1. Het Cerespoldertje zou een prachtig natuurgebied zijn. We vinden het, zoals het er nu bij ligt zeker niet prachtig. Bovendien zijn er maar weinig vogels, en zeker geen zeld zame. 2. Het uitzicht vanaf de Hogeberg zou bedorven worden, Wij zijn van me ning dat een dergelijk hoog gebouw een zeer mooie onderbreking van de skyline zou zijn. 3. De rust op dit deel van Texel zou zeer ernstig verstoord worden. Het is hier zo rustig dat bijna niemand ooit komt kijken hoe rustig het er wel is. 4. Het argument vóór schijnt vergeten te worden. Door in het Cerespolder tje een hoog hotel neer te zetten, kunnen veel mensen vanaf een rus tig plekje, met viswater en een strandje voor de deur, van een prach tig uitzicht genieten, en daarmee wordt de service van Texel aan de gasten alleen maar vergroot. Verwijt de boeren niet dat ze alleen uit winstbejag het poldertje aan de ho telcombinatie verkopen. (Alleen als deze vergunning krijgt gaat de koop door). Alleen omdat de andere liefhebbers, N.I.Ö.Z. en Natuurmonumenten beslist niet in aanmerking kwamen, vanwege het gevaar voor verzilting of de over last van vogels en onkruidzaden, heeft de hotelcombinatie het poldertje kun nen krijgen. Wij vinden het misplaatst dat dit initiatief de grond in wordt geboord door leden uit Den Burg (de aktiegroep). Dit is volgens ons een zaak van de om wonenden Velen van hen komen nooit of bijna nooit naar dit plotseling „mooiste plekje van Texel" geworden plekje. En als mijnheer Zeijlstra uit Amster dam, die op Texel zijn tweede woning heeft, meent op Texel de zaken te moe ten becritiseren (Groeneplaats, gemeen teraad en nu Ceres) dan zijn wij daar niet van gediend. Bovendien zijn wij gewend om voor onze eigen mening uit te komen, en verschuilen wij ons niet achter die van onze relaties. J. G. Timmerman P.H. Polder en anderen. VOORKOM STAPELBEDDENLEED Nu de vakanties naderen, gaan wij bewoners van het eiland, deze tijd met gemengde gevoelens tegemoet. Maar in elk geval toch wel met de wens, dat de mensen, die hier nieuwe krachten hopen op te doen, en soms veel geld achter laten, met genoegen zullen kunnen terug zien op een welbe stede vakantie. Helaas zijn er elk jaar wel enkele slachtoffertjes, die met 'n hersenschud ding, gebroken been of arm, op z'n minst een gehechte wond, een deel van hun vakantie, en vaak daardoor mede die van hun ouders, bedorven zien. Er vallen nl. elk jaar wel enkele kinderen uit de stapelbedden, met de boven be schreven gevolgen. Zouden de huisjesverhuurders daar niet op eenvoudige wijze een einde aan kunnen maken, door een voorziening te treffen, die het uittuimelen belet, door een plank of stang aan te brengen bij het bovenste bed. Dit zou kinderleed besparen en de doktoren onnodig werk. Mevrouw Van Loon, Den Burg Vrijdagochtend om 11.40 uur werd de heer H. Althoff uit het Westduitse Dorsten en zijn echtgenote vrij ernstig gewond toen zij op de kruising Wester- slagweg-Randweg-Nattevlaksweg wer den aangereden door de 61-jarige J.ïf. uit Haarlem. P. kwam met zijn Mercedes van de Randweg en merkte op de onoverzichte lijke kruising de van rechts van het strand komende Volkswagen van de Duitser niet op. Bij de botsing werd de VW in de flank geramd en kwam tegen een boom tot stilstand, totaal vernield. Het echtpaar moest met o.a. een gebro ken arm, hersenschudding en kaakfrac- tuur met een extra boot naar het zie kenhuis worden vervoerd. De Mercedes kwam ook tegen een boom tot stilstand en werd minder ern stig beschadigd. GESLAAGD De heer R. A. Zandstra te Den Burg slaagde voor het diploma Hoger Be roepsonderwijs voor Scheepstuigwerk- kundige. Aan de HTS te 's-Gravenhage slaag de de heer Jac. Hin Dzn voor het diplo ma Werktuigbouwkunde. Aan de Nederlandse Fotovakschool te Den Haag slaagde de heer Jaap Mets te Den Burg voor het vakdiploma fotogra fie. S.V. TEXEL Dinsdagavond aanvang 7 uur de ne derlaagwedstrijd tegen „De Mok", voor opstelling zie kastje. Vrijdag 27 juni om 8 uur is er een algemene vergadering met enige zeer belangrijke agendapunten. Alle leden van 16 jaar en ouder worden verwacht. De training is met ingang van 26 juni tot nader bericht stopgezet, dit m.h.o. op de vakanties. De vertoning van Texelse films door Siem de Waal uit Zuid-Afrika, vorige week in hotel „De Lindeboom-Texel" trok zeer veel belangstelling. De zaal was tot en met de laatste plaats bezet. De netto-opbrengst, ten bate van het zwembad, bedroeg 207,15. Omdat gebleken is dat nog zeer vele anderen de films van Siem de Waal willen zien, is besloten nog een avond te geven en wel maandag a.s. in „De Oranjeboom". 1160 Texelse schoolkinderen hebben hun handtekening gezet onder een pro testschrift tegen de zeehondenslachtin gen die jaarlijks in verschillende noor delijke landen worden gehouden in het belang van de bontindustrie. De actie was georganiseerd door me vrouw A. Zoete-Bl'om die daarbij alle steun kreeg van de respectievelijke* schoolhoofden. De handtekeningen wer den naar de Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van Dieren te Den Haag gezonden. Van die zijde werd in middels vernomen dat zij zijn doorge zonden aan de president van de we reldfederatie die deze actie organiseert en die ervoor zal zorgdragen dat de Texelse handtekeningen te bestemder plaatse komen. GESLAAGD VOOR MUZIKANTENEXAMEN Op de door de Ned. federatie v. Chr. Muziekbonden gehouden muzikanten examens te Bolsward op 21 juni slaag den de volgende leden van „Excelsior". Voor diploma A: Femmy Kuik 24Vs p. Douwe Medema 24 p.; Kees Keijser 23 p.; Rudie Timmer 2lVs p.; Jan Brouwer 19Vs p.. Voor diploma B. Betty Bakker 24 p De geslaagden werden opgeleid door de heer P. Heertjes, direkteur Muziek school Texel. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak 1 tot en met 11 juli 1969 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur M.E.T., van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtdoelartillerie. De handtekeningenactie tegen de bouw van een hotel in het poldertje Ceres is afgesloten. Een groep van 35 man is de afgelopen week op pad ge weest en heelt in totaal 3981 mensen, ouder dan 15 jaar, benaderd. Daarvan tekenden er 2870, dus 72,1%. Van de mensen die tekenden deed 83% dit om het landschap te behouden; 10% om de manier waarop de gemeen teraad deze zaak heeft behandeld en 7% was ongeïnteresseerd, maar teken de toch. Van de mensen die niet tekenden deed 19,9% dit om het economische voordeel dat zij van het Ceres-hotel verwachten; 14,7% omdat zij niet bij het behoud van het landschap geinteres- seerd waren; 54,6% omdat zij totaal on geïnteresseerd waren en 10,8% was wel tegen het hotel maar tekende om andere redenen niet. Jongeren Bij de actie viel het op dat vooral jongeren onder de dertig jaar sterk ge ïnteresseerd waren bij deze kwestie en direkt een standpunt konden kenbaar maken. Bij de ouderen was veel twijfel. Van de middenstanders verklaarde 70% zich tegenstander van het hotel; de bouwvakkers waren grotendeels vóór de hotelbouw. In de dicht bij het pol dertje gelegen P.H. polder verklaarde precies de helft van de benaderde men sen zich tegenstander van het Ceres- hotel. Hier bleken verreweg de meeste voorstanders van de hotelbouw te wo nen; de merendeels jeugdige handteke ningenverzamelaars werden op sommi ge adressen niet vriendelijk ontvangen. Wie zaterdagavond laat heelt gelui sterd naar Hilversum 1 zal tot de con clusie gekomen zijn dat „Op slag van Zondag" dat vanuit „Taverne Fiche" te De Koog werd uitgezonden een zeer lichtvoetig programma is. De liedjes, plaatjes en gesprekjes maakten een geïmproviseerde indruk en dat kon ook niet anders want het ging er za terdagavond in „Taverne Firhe" zeer geïmproviseerd toe. Honderden Texelaars en toeristen waren erheen gekomen om de uitzen ding van nabij mee te maken. Wie er met meer in kon zocht zijn heil in een der andere horecabedrijven van De Koog zodat het ook daar zeer druk was. In Taverne Riche bewogen technici, ar- tisten, belangstellenden en uitgenodig de medewerkers (waaronder een gecos- tumeerde afvaardiging van de folklore) zich als mieren temidden van micro foonkabels, muziekinstrumenten en ap paratuur. Menigeen vroeg zich bezorgd af wat hiervan terecht moest komen, maar het viel mee. Gesprekken De muzikale bijdragen o.a. van Bob Bouber die een aantal op Texel betrek, king hebbende liedjes ten gehore bracht, werden afgewisseld door gesprekjes die gastvrouw Hetty Berger met allerlei plaatselijke grootheden voerde. Me vrouw Albers vertelde bijzonderheden over het Texelse costuum („hetzelfde als het Westfriese maar de kappen worden anders gedragen") waarna de Folkloreafvaardiging met luider stem het onlangs geintroduceerde Folklore- lied zong. De heer J. Bruggeman ver telde dat de folklore volksdansgroep gaat optreden in Berlijn en maakte van de gelegenheid gebruik om erop te wij zen dat men deze zomer elke woensdag op de Groeneplaats van folkloristische activiteiten kan genieten. Hetty Berger, bij herhaling roepend hoe gezellig het er in Taverne Riche toeging (luid ge brul aan de bar onderstreepte dat), klampte vervolgens burgemeester Sprenger aan met de vraag of deze wel had kunnen slapen aan de vooravond van het Koninklijk bezoek. Geen universiteit Adjudant Gulmans verklaarde de rust op Texel door de afwezigheid van een universiteit en de heer KI Mantje ver telde dat hij 35 jaar geleden ophield met schapenhouden omdat hij meer zag in schoenen en schapenvellen. VVV-direkteur J. W. Dekker kreeg waarachtig de kans om enkele serieuze mededelingen te doen. Hij vertelde dat de trek naar Texel nog altijd zeer groot is en geen wonder want het is een ro mantisch eiland. Wat de trek uit het Oosten betreft zei hij dat het gastenbe- zoek voor 40% uit Duitsers bestaat. Di rekteur M. C. de Gorter vertelde over het ontstaan van Teso en campinghou der I. v. d. Berg liet weten dat het op Texel niet is geoorloofd dat ongehuw- den in een tent de nacht doorbrengen en de heer Th v. d Heerik beval het wadlopen als een ideale vorm van vrije tijdsbesteding aan. Stijve vingers Dat De Koog voor deze eerste uitzen ding van „Op slag van zondag" werd gekozen is te danken aan de heer Hen- ny Kok uit De Cocksdorp die goede relaties met de omroepwereld onder houdt. Zijn plan om ook zijn leerling Wim Boon een muzikale bijdrage te la ten leveren, kon evenwel niet doorgaan. De heer Kok vertelde ons dat het de bedoeling was dat Wim, Harry Mooten en leermeester Henny Kok wat op de accordeon zouden spelen. Het was zelfs in enkele programmabladen aangekon digd, maar kon niet doorgaan omdat bleek dat Wim bij het pierenspitten zulke stijve vingers had gekregen dat zijn prestatie beneden peil was. In de dorpen werden over het alge meen meer handtekeningen tegen het plan verzameld dan in het landelijke gebied. In de dorpen bedroeg het per centage ondertekenaars ruim 80%. In De Koog werden zelfs 90% onderteke naars geregistreerd. (Vrees voor con currentie?). In totaal zes gevallen wilde men niet tekenen omdat de lijstlopers langharig waren. Op het moment dat de Recreatiestich ting Texel met een uitvoerig overzicht over 1968 komt, publiceert het CBS cijfers over 1967. Een vertraging van l'/s jaar! De CBS publicatie waar het hier omgaat is de Statistiek Vreemde lingenverkeer 1967, die zich grotendeels beperkt to het buitenlandse bezoek in hotel- en kampeerbedrijven. De voor naamste cijfers betreffende de Wadden eilanden zullen wij hier vermelden. Een van de voornaamste conclusies uit de publicatie is dat buitenlandse bezoek in Nederland, gerekend naar het aantal overnachtingen in hotels, in de zomermaanden was 1967 6,4% lager was dan in 1966. Op de gezamenlijke Waddeneilanden bedroeg de teruggang 3,3% (1967 199.981 overnachtingen, 1966 193.322). Van de afzonderlijke eilanden boekte alleen Texel in 1967 (49.428) 'n vooruitgang van 5,6% t.o.v. 1966 (46.825). Texel -f 5,6% Vlieland 9,7% Terschelling 0,1% Ameland 26,5% Schiermonnikoog 17,2% Toeristengebieden Wat betreft het aandeel van de Wad deneilanden in het totale buitenlandse hotelbezoek is de situatie niet veel ver anderd in 1967. 1966 1967 A'dam, R'dam.Den Haag 46,1% 48,8% Waddeneilanden 6,5% 6,7% Noordzeebadpl. 23,6% 24,3 Veluwe 2,8% 2,8% Utr. Heuvelrug 1,0% 1,2% Het Gooi 0,9% 0,9% Z. Limburg 1,8% 2,8% Ov. Nederland 17,3% 12,5 100,0% 100,0% De samenstelling van het buitenland se bezoek naar het land van herkomst geeft ook in 1967 weer het overheer sende van de Duitsers te zien. België en Luxemburg Frankrijk Zwitserland Westduitsland Ov. landen (vervolg naar pagina 2) 1966 1967 1,2 0,9 0,4 0,3 0,5 0,4 97,1 97,6 0,8 0,8 100,0 100,0 Dagelijks geopend, m.m.v. „The Specials" Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest sfeervolle uitgaansgelegenheid

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1