Zo baadt en zwemt U &m%wi mdekukeltjesweer op igeleiland Texel veilig in zee Mi, tóf TEXELtoerist Ie jaargang nummer 2 Pagina 9 Is fm Eb en vloed TEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXEI-toeristTEXELtoerSsf xel EN 3uq echte „cendckukeltjesvveer" enkuikensvvcer), zoals de Texelaars op de eerste warme dagen in Voorjaar noemt, die dagen waarop odemoeders met hun kuikens in de verschijnen, is reeds voorbij. overal op het eiland kunt u nog lei soorten eenden met hun jongen IDc meest opvallende daarvan zijn t sierlijke bergeenden, grote bonte met een rode band om de borst |n rode snavel. Deze eenden broe- konijnenholen in het duin en i met hun jongen, zodra die uit i zijn gekropen, dwars over het ei- loaar de YVaddcnkust. Eendcmoc- |staan erom bekend nogal slordig b, zodat het geen wonder is, dat ze Ie soms wel 10 jongen waarmee ze fctart gaan er vaak maar een paar louden. Komen die „verloren" een- pen echter een andere moedereend dan sluiten ze zich zonder meer kar aan en worden dan meteen ge- ftteerd. Zo zie je soms een oude eend ongen van verschillende grootte. 1 natuurgebied waar je altijd wel (enden kunt aantreffen is de oude „De Schans", een kilometer ten n van Oudeschild, één van de vele Bingen op Texel van de Vereniging fehoud van Natuurmonumenten. t u ook de sierlijke kuifeenden, Imet witte flanken en getooid met Kun afhangend kuifje. De wijfjes Jdeze eendesoort, die ongeveer 10 ■geleden op Texel als broedvogel |heen, maar zich sindsdien overal s land sterk heeft uitgebreid, zijn ■bescheiden bruin gekleurd en de fn lijken ook in niets op woerden. De Geul, één grote eendenvijver vele soorten eenden bijeen zit- het duinmeertje de Geul op de int van het eiland, een vogel- Iterrein dat door Staatsbosbeheer t beheerd. Vanaf een dit voorjaar wde uitkijkpost op het duin kunt end op een bank, de vogels onge- bekijken. U ziet er veel kuif een- wilde eenden (de gewone, huis- in-keuken eend), tafeleenden (met 'ttiine koppen), wintertalingen eenden met een groenbruine ook meerkoeten (plompe zwarte Is met een witte snavel), water- zwarte kopkmkkende vogels |®en rode snavel en een wit achter- kapmeeuwen en vele andere vo- Misschien krijgt u één of enkele laars, die in het riet van het duin- broeden (9 paar), te zien of één 'e diep in het verborgene levende 'meesje. Overal hoort u het gekras 'e karakiet en/of het wat melodi- gezang van de rietzanger, de lang de triller van de sprinkhaanriet- - zo hoog van toon dat velen 'let kunnen horen - of het zachte van de kleine fitis. Kortom, een 'gebied om urenlang stil te genie- De witte lieuw jaren zit er in de Mokbaai soms I hij ook wel eens ergens anders op eiland een witte scholekster, lwnoemen ze zo'n beest op Texel, •albino vogel het enig kleurige hem is zijn oranje snavel is één de grote bezienswaardigheden van ei'and, door vele fotografen reeds *uwigd. Scholeksters kunnen heel worden, soms wel meer dan 30 jaar, 't er goede kans is, dat wij hem nog wat jaren zullen houden. De schol- •T zouden we de Texelse vogel 'par excellence' kunnen noemen, je treft he moveral op het eiland aan, hij geeft overal luide blijk van zijn aanwezigheid en broedt op de meest uiteenlopende plaatsen, soms zelfs bovenop schapen boeten of tuinwalletjes. Verzamelen geblazen Begin juni begon de hooi-oogst op Texel en niet zodra waren de eerste wellanden van het lange gras ontdaan, of er verschenen kleine groepjes grut to's en kieviten op het land. Bij het maaien komen veel jonge vogels om het leven, talrijke broedsels gaan ook door andere oorzaken verloren (roverij van kraaien of ratten), kortom al deze vo gels hebben geen jongen groot kunnen brengen en maken zich daarom klaar om ons land weer te verlaten. Overal in het land kunnen we echter ook jonge vogels aantreffen, vooral kieviten, die in tegenstelling tot de grutto's meestal de voorkeur geven aan kort grasland en daardoor minder gevaar lopen. Kieviten herkent u meteen aan het fier rechtop staande kuifje. Grutto's zijn langbenige en -snavelige vogels, bruin op de rug, lichter het mannetje heeft hals, het wijfje is wat soberder ge kleurd. Deze echt Hollandse weidevo gel kunt u overal in Waalenburg aan treffen, waar de eerder genoemde ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten een groot reservaat bezit. Hier ziet u ook stellig de kleinere neef van de grutto, de drukke tureluur (bruin, rode snavel met zwarte punt, rode po ten), die graag op palen of andere hoge posten zit. Misschien treft u er ook nog de kemphaantjes aan, die^r in het voor jaar hun schijngevechten houden. Tureluur met jongen Texel, hét schapeneiland; Texel, het voqeleiland. Het gouden bol- tje, zoals de Texelaais zelt hun eiland zo graag noemen, heeft vele bijnamen, waarvan de twee genoemde wel de bekendste zijn. Het Texelse landschap wordt ge stoffeerd door een schapenbevol king die groter is dan het aantal Texelaars en toeristen samen, maar het aantal vogels is nóg veel groter. Niet alleen broeden er duizenden vogels (in meer dan 110 soorten), maar bovendien doen ontelbare trekvogels het ei land in voor- en najaar aan. In dit artikeltje vertellen wij u iets over de vogelrijkdom van het eiland, waarbij wij u dan te vens enkele tips geven voor het genieten daarvan. Are Tesselse feugels Andere Texelse vogels, die u beslist zult zien, zijn de kluten. Deze gracieuze dieren (wit met zwarte banden, lange grijze poten en een dunne, opgewipte snavel) kunt u bijvoorbeeld zien aan de weg langs de dijk tussen Oudeschild en Oosterend of in het meertje de Pet ten ten noorden van de Mokbaai. Daar ziet u ook visdiefjes en de sterk daarop lijkende noordse sterns visdiefjes hebben een rode snavel met een zwarte punt, de noordse sterns missen de zwar te punt en kapmeeuwen. Deze vogels broeden dichtbij elkaar op enkele kleine eilandjes in de plas, waar ook vaak bergeenden zitten. In de olie Toen in maart van dit jaar door een nog onbekend schip een grote lading stookolie in zee werd gepompt, kwam een groot aantal zwarte zeeëenden, eidereenden, zeekoeten, alken, futen en nog andere soorten zeevogels om het leven. In het „vogelsanatorium" van het Texels Museum (moet u beslist bezoe ken!) verblijft nu nog een aantal van deze stookolieslachtoffers. Ze zijn zo goed als dat ging schoon gemaakt en water, dan blijkt hun verenpak, waarop zien er goed uit. Maat zet je ze in het normaliter het water geen enkele in vloed heeft, nog zo lek als een zeef, zo dat ze drijfnat worden en zinken of van kou omkomen. Dat is het trieste met de slachtoffers van stookolie onder de vo gels: de verontreiniging is vrijwel al tijd fataal en met al zijn kunde kan ook de mens de vogels niet -meer volledig beter maken. Eidereenden broeden nog in een klein aantal op de noordpunt van het eiland: door olie, parasieten en ver giftiging zijn ze in enkele jaren tijds sterk afgenomen U kunt ze echter toch nog in vrij grote aantallen zien op de zee tussen Texel en het buureiland Vlieland, waar ze vanouds talrijker zijn dan hier. In dit artikel hebben wij u enkele tips gegeven voor het zelf zien van de vogels Voor baders en zwemmers. 1. Baad of zwem bij voorkeur op het bewaakte deel van het strand. 2. Overtuig u vóór ihc't baden of zwem men van de aard van het strand, de stroom en de windrichting. Laat u undien u met de situatie onbekend bent of daaromtrent in twijfel ver keert VOORLICHTEN: 'het bad- ipersoneel, de strandpolitie zijn u gaarne van dienst. Let ook op de eventueel aanwezige waarschuwings borden. 3. Volg de aanwijzingen van strandnn- litie en badpersoneal terstond en gx trouiwelijk op. 4. Ziet u anderen in moeilijkheden, maak dan waar mogelijik liefst in samenwerking met deskundigen gebruik van reddingsmiddelen, die op menig strandgcdeelte aanwezig zijn (lijnen, reddingsstokken e.d.). 5. Ga niet te water korte tijd na een maaltijd of als uw lichaam bezweet is. 6. Laat kinderen NOOIT zonder toe zicht van een volwassene baden of zwemmen. Voor baders (niet-zwemmers) 1. Baad nooit vlak bij of vanaf strand- 'hoofden of andere obstakels. Bewaar een ruime afstand (op zijn minst 40 meter). 2. Ga bij enigszins krachtige branding zeker niet verder dan tot de heupen in het water. Let op kuilen in de zeebodem. 3. Ga, wanneer de wind van land af waadt, niet verder dan tot het mid del in zee; de zeewaarts gerichte bo- venstroom bemoeilijkt de terugkeer. Bij deze wind kan het spelen met drijvende voorwerpen (bv. autoban den, luchtbedden, ballen e.d.) door 't afdrijven levensgevaarlijk zijn voor de spelers. 4. Vóór de kust liggen, althans daar waar de duinen zijn, gewoonlijk 2 tot 4 zandbanken. De geulen tussen die banken en evenwijdig aan de kustlijn lopende, noemt men zwinnen De banken zijn op onregelmatige af standen onderbroken door trekgaten (muien). Zij lopen ongeveer lood recht op de kust en vormen de ver binding van de zwinnen met de zee. Vermijd deze trekgaten zoveel moge lijk, maar vooral bij vallend tij en aflandse wind, de zeewaarts gerichte stroom kan daar sterk zijn. 5. Ails u, op een zandbank staand het water ziet stijgen, steek dan direkt ihet zwin over, in de richting van het -strand. 6. Raakt u toch in een mui en voelt u een sterke trek naar zee, tracht dan niet krampachtig tegen de stroom in te gaan. Probeer zolang u grond voelt, zijwaarts 'n bank te bereiken. Als u voelt, dat u de toestand niet meer meester bent, bewaar dan uw kalmte en trek de aandacht van de 'badgasten dn uw nabijheid of op het strand Roep om hulp! Grijp uw hel per niet vast: laat aan hem het ini tiatief. Voor zwemmers. 1. Wees altijd voorzichtig in zee. Ook goede zwemmers kunnen in moei lijkheden geraken. 2. Ga nimmer, wanneer een sterke landwind waait alléén op een onbe waakt strandgedcelte zwemmen. 3. Mocht u in een muistroom terecht komen, laat u dan rustig zwemmend of drijvend door de stroom meevoe ren. U komt dan spoedig in rustiger water. Nu kunt u via banken en zwinnen naar de kant terugzwem- men. 4. Tracht niet op een vooraf bepaald punt aan land te karnen; regel uw richting naar wind en stroom. Deze zijn onbetwist sterker dan u. 5. Vertrouw niet uitsluitend op uw zwemkunst en bedenk dat een al te groot zelfvertrouwen niet alleen uw aiigen leven doch ook dat van uw redders in gevaar kan brengen. Laat daarom valse schaamte u er niet van weerhouden de aandacht te trekken, wanneer u ook maar even het gevoel hebt de situatie niet meer meester te zijn. 6. Doe ook uw voordeel -met de regels, die voor baders gelden. ■Mm op het eiland. Er zijn echter ook moge lijkheden meer over de vogels, en ook de rijke plantenwereld van het eiland, te leren tijdens een rondleiding door één van de vogelreservaten van Staatsbosbeheer of Natuurmonumenten, van onderen, t Voor inlichtingen over deze excursies, een roodbruine die dagelijks worden gehouden, kunt u zich wenden tot het kantoor van Staats bosbeheer of één van de bureaus van de VVV Texel. De VVV heeft ook ge- illustreerde brochures met gegevens over de vogelreservaten en een lijst van op Texel waargenomen soorten in voor raad. Door Natuurmonumenten is een wat uitgebreider gidsje uitgegeven, dat u ook bij de VVV kunt krijgen. Een goede gelegenheid om vogels te zien is ook een wadexcursie, waarbij u dan tevens te weten komt waarom de Waddenzee zó aantrekkelijk voor de vogels is, dat er in voor- en najaar hon derduizenden verblijven en hun voed sel zoeken. Wilt u zich wat verder in de vogels verdiepen, dan zijn een goede verre kijker (die u voor een 75,al kunt kopen) en een vogelboek (bijv. ,,De Vo- gelgids" of „Zien is kennen") onmisbaar. En dan wordt u natuurlijk meteen lid van de Vereniging tot Bescherming van Vogels of de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten (folders bij de VVV). OPENSTELLING POSTKANTOREN OP TEXEL Kantoor Maandag tot en met vrijdag 8.30-12.30 u.; 14.00-18.00 u. 8 30-10.30 u., 14.00-15.00 u.; 17.00-18.00 u 8.30-9.30 u.; 14 00-15.00 u.; 17.00-18.00 u 1) 8 30-11.30 u.; 14.00-15.00 u.; 17.00-18 00 u. 10.30-12.30 u.; 14 00-15.00 u.; 17.30-18.00 u. 10 30-12.30 u.; 14 00-15.00 u.; 17.30-18.00 u 9 30-13.00 u.; 14.00-15.00 u. Zaterdag 8.30-11.30 u gesloten gesloten gesloten gesloten gesloten 10.00-12.45 u. Den Burg De Cocksdorp Den Hoorn De Koog Oudeschild Oosterend PTT-post Kogestrand 2) 1) alleen voor de maand juli. 2) De PTT-post in de garage op de camping „Kogerstrand" alleen voor het afhalen van post restante stukken, bestemd voor De Koog; tevens beperkte verkoop van postzegels. DE PTT-BUSSEN WORDEN OP TEXEL OP DE VOLGENDE TIJDSTIPPEN GELICHT Plaats maandag tot en met vrijdag zaterdag Den Burg 6.50 en 17.05 uur 6.50 uur De Cocksdorp 5.50 en 15.45 uur 5.50 uur Oosterend 6 00 en 16.00 uur 6.00 uur Den Hoorn 7.00 en 17 00 uur 7.00 uur De Koog 6 20 en 16.00 uur 6.20 uur Oudeschild 7.30 en 17.15 uur 7.30 uur Haven 't Horntje 7.45 en 17.45 uur 1) 7.45 uur 1) Geattendeerd wordt op het feit dat de bus bij het havengebouw op 't Horn- tje het laatst van heel Texel wordt gelicht. In spoedeisende gevallen en als de bussen elders op het eiland al geleegd zijn, kan men dus hier tot 17.45 uur post bezorgen die de volgende dag op de plaats van bestemming moet zijn. POSTZEGEL- EN BRIEFKAARTENAUTOMATEN Op de camping „Loodsmansduin" te Den Hoorn en bij het postkantoor te De Koog zijn onlangs briefkaarten- en postzegelaulematen geplaatst. De automaat bij het postkantoor te Den Burg levert echter geen briefkaarten. Dc drukste gedeelten van het Texelse strand worden bewaakt. Vanuit hun op de duinrand staande wachthuisjes houden de badmeesters (Utrechtse studenten die daarvoor een oplei ding hebben gehad) de baders voortdurend in dc gaten. Het is zaak dat hun aanwijzingen stipt worden opgevolgd. Onderstaand geven wjj een opsom ming van tijdstippen waarop het hoog water is bij Oudeschild in de komende drie weken. Laagwater valt gemiddeld ruim 6 uur na hoogwater. Aan de an dere zijde van Texel, dus aan het strand, is het een uur eerder hoog water Niet alleen voor sportvissers, maar ook voor baders is het nuttig met dc tijden van eb en vloed rekening te houden. Men baadt en zwemt het veiligst bij opkomend water. 28 juni 6.48 en 19.23; 29 juni 7.49 en 20 23; 30 juni 8.44 en 21.15; 1 juli 9.39 cn 22.05; 2 juli 10.32 en 22 51; 3 juli 11.19 en 23.31; 4 juli 12.01 en 5 juli 0.06 en 12.36; 6 juli 0.38 en 13.11; 7 juli 1.14 en 13.53, 8 juli 2.06 en 14.49; 9 juli 3.10 en 15.53; 10 juli 4.24 en 17.03; 11 juli 5.39 en 18.09; 12 juli 6.43 en 1907.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 11