TEXEL: PARADIJS VOOR aptoe Texel 69 wordt idrukwekkende show Aankoop Centrale Texel Eiland biedt tal van mogelijkheden vVAN DER MEERy Z.B. superbenzine Jan Bruin tekent toerisme op Texel TEXELtoerist te jaargang nummer 2 Pagina 3 Bijbeltentoonstelling in schuilkerk DEN BURG - DE KOOG - DE COCKSDORP Wi jkvcrpleegsters helpen loeristen Wat te doen in geval van brand op Texel? VVV kantoren op Texel nu elke liter centen voordeliger •XELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELteeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerisI SFOIIVISSEIS e Texelse fanfarekorpsen en drum- zullen op vrijdagavond 4 juli erken aan een groots opgezette tale manifestatie op de Grocne- te Den Burg die de naam Taptoe 69 heeft gekregen. Het belooft idrukwekkend evenement te wor- Er zijn ongeveer 300 tamboers, mu- ten, majorettes en vlaggendragers trokken. is een unieke gebeurtenis. Nooit r kwamen de vijf drumbands en muziekkorpsen tot een dergelijke van samenwerking. Van tal van is medewerking toegezegd om >e Texel 69 ongestoord te laten pen. De politie zal de Groeneplaats verkeer afsluiten. De deelnemende en en drumbands marcheren met de Doopsgezinde kerk te Den wordt sinds 23 juni een bijbel- instelliug gehouden, georganiseerd de Raad voor het Zomerwerk der en op Texel in samenwerking met iederlands Bijbelgenootschap. De pitie geeft op boeiende wijze een van de betekenis van de bijbel in ip der eeuwen. tentoonstelling is geopend van 10 uur en van 14 tot 17 uur. De en- 'ijs bedraagt ƒ0,50; kinderen tot 12 0,25 kerkgebouw ligt, als zovele gezinde „Vermaningen" op Texel, in het dorp verscholen, zelfs zo eel Texelaars van het bestaan niet en. Wie de tentoonstelling wil bej n zal er echter geen moeite mee n. Men moet zijn op Diek, onge- tegenover het pension „Op Diek". een tussenpoos van telkens drie minu ten door de Binnenburg de Groene plaats op, waar de muziekkorpsen zich opstellen op het plateau voor het raad huis; de drumbands staan op het plein. Telkens als zich een korps of band pre senteert krijgt het publiek via de luid sprekers de naam, oprichtingsgeschie denis en andere bijzonderheden te ho ren. Elk muziekkorps zal twee nummers ten gehore brengen en elke drumband één nummer. Uiteraard zijn alle num mers verschillend. Optreden van alle korpsen gelijk is helaas onmogelijk om dat niet alle instrumentariums gelijk zijn gestemd. Het gevarieerde program ma, dat ongeveer vijf kwartier zal du ren, wordt besloten met het Wilhelmus. De leiding van het evenement berust bij de heren A. Kuik en P. Heertjes, resp. dirigenten van „Excelsior" uit Oosterend en het Kon. Texels Fanfare korps uit Den Burg. Het publiek heeft gratis toegang. „Voor sportvissers is Texel een der aantrekkelijkste eilanden voor onze kust", schrijft Stef de Bruin in zijn „Zeehengelatlas voor Texel - kop van Noordholland". Dat hij gelijk heeft kun nen duizenden sportvissers bevestigen, die jaarlijks naar Texel komen om hun geluk te beproeven. De mogelijkheden zijn legio. Het eiland is omgeven met zeer goed viswater en meerdere Texe laars die het belang van de komst van* de sportvissers onderkennen, hebben gezorgd dat hier alles te koop en te huur is wat een hengelaar zich maar kan wensen. Niet alleen zijn bij tal van zeer goed gesorteerde zaken alle denkbare benodigdheden te koop; ook het onmis bare aas (pieren) is overal uit voorraad leverbaar terwijl er uitgebreide moge lijkheden zijn om alleen of met gezel schap de Waddenzee op te varen om de sport verder van de kant te beoefenen. Een drietal bedrijven aan de Oostkust van het eiland houdt zich bezig met ver huur van bootjes: de Gebroeders Duin- ker te Nieuweschild, J. Brouwer (Vlie- straat 10 te Oosterend) en A de Smidt (polder 't Noorden O 153), De Duinkers beschikken over een vloot van 16 bo ten, Brouwer heeft er 15 en De Smidt 13. Het materiaal voldoet aan zeer hoge veiligheidseisen, maar dat neemt niet weg dat voorzichtigheid geboden is en dat men de aanwijzingen van de ver huurder stipt dient op te volgen. Het kan geen kwaad het boekje van Iwan Gary „Veiliger vissen op zee en wad" aan te schaffen waarin alles staat wat een zeevisser wél en niet moet doen. Het kost 3,00 en is verkrijgbaar bij AHB, Nicolaas Witsenstraat 10 te Am sterdam. Sportvissers toneu trots de vangst van een half uurtje hengeleu. De laatste tijd wordt hij Texel veel paling gevangen. M IN GROENTEN EN FRUIT „Een klasse apart" Vakantiegangersdie in hun woon plaats regelmatige hulp ontvangen van een kruisverenigingkunnen deze verpleeghulp in onverleg met huis arts en wijkverpleegster en in over eenstemming met plaatselijke regelin gen ook verkrijgen op het vakantie adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het geven van injecties. De behandelende arts dient de vakantie ganger dan een briefje met gegevens mee te geven. Wanneer iemand, die met vakantie is, ziek wordt en een arts raadpleegt, kan, indien nodig, op vertoon van de lid maatschapskaart van een kruisvereni ging, ook de hulp van een wijkverpleeg ster worden verkregen. Buitenlanders, die in ons land hun va kantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens de hulp van een wijkverpleeg ster verkrijgen. Deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren, die hen zo nodig naar een wijkverpleeg ster van een der kruisverenigingen kan verwijzen. Er zijn drie kruisverenigingen in ons land, nl. het Oranje-Groene Kruis (prot. chr.), het Wit-Gele ruis (r.k.) en het Groene Kruis1 (algemeen). Op Texel is alleen een vestiging van het Groene Kruis en wel aan de Witte- kruislaan te Den Burs. Moeder natuur is een vrouw vol raad selen. Dat is er de oorzaak van dat de sportvisser bij het uitoefenen van zijn hobby voor allerlei verrassingen kan komen te staan. Wat vandaag als een goed stekkie geldt omdat de een na de andere er met een prachtig zoodje vis vandaan komt, kan morgen wel zijn uitgestorven. De afgelopen weken werden op de Waddenzee bij Texel zeer grote hoeveel heden paling aan de haak geslagen. Mis schien hebt u ook deze week nog suc ces maar het kan plotseling zijn afgelo pen. Een verklaring is er niet. Als alle factoren bekend waren, zou veel van de spanning en charme van de sportvis- serij verloren zijn. Op het strand Vooral aan het strand zijn de vang sten zeer wisselvallig en niet altijd af hankelijk van het weer. Algemeen geldt dat men bij opkomend water de meeste kans heeft op succes. De stenen strand- hoofden waarvan het zuidelijk deel van de westkust van Texel is voorzien, zijn prachtige visplaatsen. In de diep uitge slepen plekken rond de dammen is ook bij afgaand water wat te vangen, want hier zoekt veel vis een toevlucht. Bij het binnenhalen dient men zo hoog mo gelijk op te draaien om te voorkomen dat de haak in het boven het zand uit stekende rijshout (fundering van de dammen) blijft vastzitten. Kans op succes bij vissen vanaf het gewone zandstrand kan men vergroten door de toestand eerst bij laag water in ogenschouw te nemen. Kijk waar zich muien bevinden (stroomgaten tussen de zandbanken); daar komt bij stijgend water de meeste vis! Diep water Algemeen geldt dat men de diepe plekken moet opzoeken. Uit het door zijn grote diepte en sterke stroming voor zwemmers levensgevaarlijke water bij het strand noordoostelijk van de vuurtoren is al heel wat vis opgehaald. Bij zuidoostelijke wind en „mak" water ken vanaf het strandje tussen vuurtoren en reddingboothuis makreel en geep worden verschalkt. Op het strand tussen vuurtoren en paal 9 moet men niet op meer rekenen dan platvis. Ook aan Texels oostkust is het zaak de diepste plekken op te zoeken. Van de veerhaven tot Oosterend ligt de dijk aan de Texelstroom en hier worden op tal van punten vaak aardige resultaten geboekt. Geschikt zijn de havensteigers van Oudeschild, de dijk bij het gemaal Dijkmanshuizen en de Hornt (even ten noorden van de haven van Oudeschild Ook de Kaap bij Oosterend geldt als een leuk plekje evenals de dijk van de polder 't Noorden ter hoogte van het Prins Hendrikhotel. Op laatstgenoemde punt zijn de kansen op bot en paling groot. Bij de Hornt wordt nogal eens een geep opgehaald. Geroutineerde hengelaars vissen ook achter de Schorren. Om het diepe water te bereiken moeten ze er een half uurtje lopen voor over hebben maar ze komen dan ook in het zg. Kil, waar veel bot zit. Dat kan alleen bij laag water en het is zaak tijdig terug te keren om niet door de snel opkomende vloed in moei lijkheden te komen. Wie een bootje huurt heeft niet met het tij te maken. De verhuurder sleept hem naar een geschikt plekje en als daar niets blijkt te zitten is hij graag bereid de betrokken hengelaar(s) ergens ander heen te brengen. Geen wonder dat de belangstelling voor het vissen uit bootjes bijzonder groot is. Tijdig bespre ken is absoluut noodzakelijk. Wat ge makkelijker ligt het met een groot sportvisserssch,ip als de „Rival" van Jac. v d. Star. Die vaart met 20 hengelaars 's morgens van 9.00 - 12 30 uur, 's mid dags van 13.00 - 18 00 uur en 's avonds van 17.00 - 23.00 uur.Ook de te Oude schild gevestigde Wees wijs line houdt zich met hengelaarstochten bezig en eventueel ook de TX 44 van D. Hutjes. Alle genoemde grotere schepen hebben de haven van Oudeschild als basis. De kleine huurbootjes vindt men te Nieu- wenschild en de polderdijk van Het Noorden achter het P.H.-hotel. Het hangt van het gedrag van de sportvissers zelf af of ook in de toe komst overal mag worden gevist. Het is zaak dat men bij het vissen van de dijk geen stenen lospeutert om de hengel te kunnen vastklemmen; in het verle den zijn daardoor ernstige beschadigin gen ontstaan. Laat ook geen haken, ny lon snoeren en ander visgerei op de dijk achter. De dijk is nl. aan schapenhou ders verpacht en het is gebeurd dat schapen in het nylon verward raakten of zich aan de haken ernstig verwond den. De kans is klein maar als u ooit een Pieterman of Pijlstaartrog (Pielrog, zeggen de Texelaars) vangt, wees dan voorzichtig De Pieterman (overigens een smakelijke vis) is aan vinstralen en kiewdeksels voorziën van giftige stekels Een steek van de pijlstaartrog kan zelfs dodelijk zijn. Denk niet dat een rubber laars afdoende beschermt; de scherpe staartstekel slaat daar dwars doorheen! Ook binnen Op Texel is ook binnenwater. Voor nagenoeg alle binnenwater is een ver gunning nodig die men kan kopen bij de heer C. Visman te De Cocksdorp (Kikkertstraat 7). Een vergunning voor het hele seizoen kost 5,65. Een maand- vergunning kost 3,35; een weekvergun- ning 2,25 en een dagvergunning 0,55. De heer Visman heeft in de afgelopen jaren veel vis uitgezet. In de Rogsloot bij De Cocksdorp kan men terecht voor paling en witvis zoals karper, voorn en zeelt. Ook in het Eierlandse kanaal, het water dat de oostzijde van de polder Eierland begrenst, zit veel paling. Het bekende snoekwater „Wegesweel" wordt door particulieren gepacht en is dus voor toeristen niet als viswater be schikbaar. In geval van brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt zowel voor over dag als 's avonds en voor alle dorpen. Hoofdkantoor Groeneplaats 9, Den Burg, telefoon (02220) 2844; De Koog, Dorpsstraat t/o Brink, tel. (02228) 218; De Cocksdorp, Kikkertstraat 2a, tel. (02222) 233; Den Hoorn, Klif 4, telefoon (02226) 273; Oosterend p/a cafetaria „Jatry", Ach tertune 9, telefoon (02223) 483. het kleine merk met de grote daden. Tank bij het OK station van de Waalderstraat 53, Den Burg Aankoop Centrale Pompen crz GROOT PRRREER- Terrein <r DEN BURG UJRRLDER^TRBRT RICHTING DE IN ML

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 13