\et verschijnsel Texelkindjes Vorsicht beim Schwimnien! MADE IN TEXELtoerist Ie jaargang nummer 2 Pagina 7 Toerisme op Texel onderwerp studie Toeristische tips voor de radio -• L MIJN KINDEREN ZIJN DN DIT EILAND JE DANKEN....! CITAAT uit een brief van een 32- jarige vrouw uit Amsterdam die A een bungalowexploitant op Texel laat weten dat zij voor het sinds jaren haar vakantie niet het eiland komt doorbrengen: spijt ons zeer dat het er deze keer b van zal komen. In april verwach- we namelijk ons derde kindje en zien er een beetje tegenop om met kleintje van drie maanden op pad gaan. Wel hopen we later in het september of oktober, voor een fkje te komen maar daar hoort u wel van.De brief werd ver- fluid in c ecember vorig jaar. Een re- immetje leert dat het verwachte in juli werd verwekt, in de pe- vSie dat het betrokken gezin met va- itie op Texel was. let bovenstaande geval zou niet op- Jrkelijk zijn als het op zichzelf stond, jar het merkwaardige is nu juist dat Jer seizoen weer vele honderden toe- ienkinden op Texel worden verwekt, ienaars van logiesverstrekkende be- |ven constateren het achteraf bij her- asÜÜgw-'S Gemengde gevoelens ijj n besloten kring worden dergelijke 'aringen wel eens uitgewisseld. Ho- - en pensionhouders hebben gemeng- gevoelens over het verschijnsel. De mst van een baby is het voorjaar is velen aanleiding om voor dat jaar de vakantie af te zien en dat bete- t voor de Texelse exploitant inkom- iverlies, maar bij de meeste van zijn ega's is het menselijke nog niet door zakelijke verdrongen en zij delen in vreugde van de komende blijde ge- urtenis. Er zijn zelfs Texelaars die prat op gaan dat in juist hun bedrijf nnelijk zoveel baby's worden ver- kt. Is er nog een overtuigender be is denkbaar dat de betrokken gasten :h kiplekker hebben gevoeld? „Het is als in een dierentuin", hoorde 'ÉELtoerist-reporter iemand zeggen, aar gaan de beesten ook alleen tot ortplanting over als ze het naar hun hebben". Hij bedoelde het goed en eft niet eens ongelijk. Verklaring niet eenvoudig Verklaren van het verschijnsel is niet eenvoudig omdat diverse uiteenlopende factoren een rol spelen. Een toerist in De Koog, zelf vader van twee Texel-kindjes, is van mening dat op Texel meer toeristenkinderen worden verwekt dan in vergelijkbare andere vakantiegebieden. Waarom juist Texel naam krijgt als een vruchtbaar oord kan hij dan ook niet verklaren. Het zou kunnen dat de over het algemeen zeer goede verstandhouding tussen gast en gastheer ertoe leidt dat de gastheer zich meer dan in andere vakantiegebieden voor het persoonlijk wel en wee van zijn mensen interesseert en daarbij op het verschijnsel van de Texel-kindjes stuit. Je kunt zoiets immers alleen na gaan wanneer dezelfde gasten jarenlang achtereen blijven terugkomen en waar is dat meer het geval dan op Texel? Allemaal aan Texel te danken Met het wegvallen van de taboes rond (ken die in de sexuele sfeer liggen, 'Hen er meer aanwijzingen dat het 'and Texel in niet geringe mate bij aagt aan de bevolkingsgroei. Een overtuigend staaltje: Op een der 'T-kantoren stapte vorig jaar een •vrouw met vier kinderen binnen. Na formatie gewonnen te hebben over fgeen die dag op het eiland was te leven (TEXELtoerist bestond nog d) wees ze op haar vier welgescha- pen spruiten en verklaarde in een vlaag van openhartige mededeelzaamheid: al lemaal op Texel gemaakt. De informa- trice in kwestie glimlachte begrijpend. Zij wist al dat Texel een vruchtbaar eiland is, al zal er nog heel wat water door het Marsdiep moeten stromen voordat het als zodanig wordt aange prezen. Vruchtbaarheid neemt toe Maar hoe zit het dan met de mensen die zich tijdens hun vakantie niet beter of slechter van hun huwelijkse plichten kwijten dan buiten die gelukkige perio de? Gebleken is dat ook daar heel wat Texel-kindjes uit voortkomen. Iemand die 't weten kan („Mijn naam niet in de krant") wijst op het algemeen bekende feit dat de vruchtbaarheid van de vrouw (èn van de man) aanmerkelijk groter wordt in een periode van rust en ontspanning. Echtparen die vergeefs op kinderen wachten wordt soms wel aangeraden hun vakantie zodanig te re gelen dat de vruchtbare periode van de vrouw erin valt. Onze zegsman er gert zich echter aan de (niet serieuze - red,) suggestie van een Texelaar die zou willen dat de VVV het eiland als vruchtbaaroord ging aanprijzen. Zo van: Vakantie op Texel; kindje toe! Dat zou nogal smakeloos zijn en misbruik bete kenen van de wanhoop waarmee som mige vrouwen naar een kind verlangen. Zijn Texel-kindjes gewenste kindjes Zijn de mensen blij als ze kort na hun vakantie op Texel merken dat er gezins uitbreiding komt? Met andere woorden: Zijn Texel-kindjes gewenste kindjes? Onze zegsman: „Beslist! Daar twijfel ik geen moment aan Maar het is zeer de vraag of die kindjes er ook gekomen zouden zijn zonder vakantie op Texel. Dat klinkt paradoxaal maar het ligt toch wel voor de hand. Het gaat vaak om gezinnen uit de Randstad of Roer gebied die in een wat gespannen sfeer leven. De man heeft vermoeiend werk dat hem volledig opeist en dat doet de verhouding met zijn huwelijkspartner geen goed. Vooral in intellectuele mi lieus heeft zo'n toestand een sterk rem mend effekt op de frequentie van de geslachtelijke samenleving. De kans op zwangerschap is daardoor so-wie-so al niet groot. Waarbij komt dat men, ge plaagd door de zorg van alledag en ge confronteerd met het verontreinigde betonmilieu van de omgeving, weinig voelt voor de beslommeringen die het tweede, derde of vierde kind met zich brengt. Maar eenmaal met vakantie op Texel ziet men alles anders. Geconfronteerd met de ruimte en rust en een zee van vrije tijd waarin men onbekommerd samen langs strand, duin en dijk zwerft krijgen de oeroude driften der natuur hun kans. Vaak wordt niet gedaan om de mogelijke gevolgen te voorkomen. Probleem met een glimlach Hoewel men tegenwoordig zijn beden kingen moet hebben tegen voortgaande bevolkingsaanwas, is het verschijnsel Texel-kindjes geen probleem. Op Texel wordt er glimlachend over gesproken, èls er over gesproken wordt. Ook zon der Texel gaat de groei van de wereld bevolking voort. In China en India zit- zen zo ook niet stil. Jonkvrouwe Nicoline M. Snouck Hur- gronje, studente aan het Nederlands Wetenschapelijk instituut voor toeris me te Breda, maakt momenteel een stu die van het buitenlands vreemdelingen verkeer in de kop van Noordholland. Daarbij is Texel uiteraard niet vergeten. Ze verbleef een week op het eiland en voerde besprekingen met tal van instan ties die met het toerisme hebben te ma ken. De jonkvrouwe interesseert zich in het bijzonder voor het inkomend toe risme en verzamelt gegevens over facto ren die daar invloed op hebben, zoals de werving. De bevindingen zullen worden neer gelegd in een rapport dat per 1 septem ber klaar moet zijn. Vakantiegangers kunnen hun voor deel doen met de toeristische tips die iedere ochtend, behalve woensdag, in het programma „Toeringclub" door NCRV/KRO worden uitgezonden. „Toeringclub" wórdt gepresenteerd door Ben Smit, die ook van Texelse evenementen op de hoogte wordt gehou den. Luister van 8.33 - 8.45 uur. Für Badende und Schwimmer. 1. Man bade oder schwimme am besten vor dom bewachten Teil des Stran- des. 2. Man überzeuge sioh, bevor man ins Meer lauft, von der Art des Strandes, der Strömung und Windridhtung und lasse sioh, wenn einem die Lage un- bekannt oder zweifelhaft ist, untcr- riohten. Badepersonal und Strandpo- lizei helfen gern. Man achte auf evtl. vorhandene Warnungsschilder. 3. Man folge den Anweisungen der Strandpolizei und des Badepersonals unverzüglidh und genau. 4. Wenn andere Badgaste in Scthwierig- keiten sind, benutize man am lieb- sten zusammen mit Erf ah renen die auf vielen Strandgebieten vorhan- denen Rettungsmittel (Leinen, Ret- tungsstangen usw.). 5. Man gehe nioht kurz nach dem Es sen ins Wasser oder in verschwitztem Zustand. 6. Man lasse Kinder niemals ohne Auf- sicht eines Erwadhsenen sohwimmen oder baden. Für das Baden (Nichtschwimmer). 1. Man bade niemals dicht bei Buhnen, Wellenibrechern, Hafenmolen oder ahnlichen Hindemissen und halte immer genügend Abstand (minde- stens 40 m!). 2. Man gehe bei starkeror Brandung keint alls weiter als bis zu den Hüf- ten iny^Wasser und aohte auf Vertie- fungen n Seeboden. 3. Man ged^ 'yir bis zur Gürtellinie ms Wasser, \n der Wind vom Litnd her weh'( ^Ve seewarts gerichtete Oberströivierschwert die Rück- kehr. Bei Lam^Vind kann das Spie- len mit schwimifajaden Gegenstanden (Ballen, Reifen, Lu^matratzen und dergl.) lebensgefahrlich ;jcm; Spieier wird abgetrieben. 4. Vor der Küste liegen, jedenfalls dort, wo Dünen sind, in der Regel zwei bis vier Sandbanke. Diese Barren werden in unregelmas9igen Abstan- den von Sogöffnungen unterbroohen, die etwa senkreoht zur Küste ver- laufen und die zwisohen den Sand- banken liegenden Rinnen mit dem offenen Meer verbinden. Man vermeide diese Sogfurehen nadh Móglidhkeit, vor allem bei sinken- dem Wasserstand und Landwind. Die Strömung nach Sec kann dort sehr stark sein. 5. Wenn man auf einer Sandbank steihl und das Wasser steigen sieht, duroh- quere man unverziiglich die Vertie- fungen swischen den Banken auf dem Strand. 6. Gerat man dennoch in eine Sog- furdhe und spürt die seewarts ge richtete Kraft, so drange man nicht verzweifelt gegen den Strom, son- dern versuohe, solange man Boden unter den Füssen hat, seitwarts eine Bank zu erreichen Wenn man nidht mehr Herr der Lage zu sein glaubt, muss man die Ruhe bewah- ren. Man errege die Aufmerksamkeit anderer Badegaste. Rufe urn Hilfe! Wenn man den Boden unter den Füs sen verloren hat An einem normalen Badestrand hat man den gefaihrdeten Schwimmer sdhnell genug bemerkt. Man brauoht nur auf den Retter zu warten. Man umklammere den Hei fer nicht, sondern überlasse ihm die Initiative. Für Swimmer 1. Sei im Meer immer vorsiohtig. Auch gute Schwimmer können in Scbwie- rigkeiten geraten. 2. Wenn starker Landwind weht, gehe niemals alleine am einem unbe- wachten Teil des Strandes schwim- 3. Gerat man in einen Sogstrom lasse man sich ruhig schwimmend oder treibend mitführen, bis man in stilleres Wasser kommt. Man kann dann über Sandbanke und Lhre Taler zur Küste zurückkehren. 4. Versuohe nioht, den Strand an einer vorher bestimmten Stelle zu errei- dhen. Riohte die Sohwimmriohtung nach Wind und Strom. 5. Man verlasse 9ioh nioht allzu sehr auf seine Sohwimmkunst und bringe sein Leben (und möglicherweise auoh nodh das anderer Personen) nicht duroh übertriebenes Selbstvertrauen in Gefahr. Man lasse sich unter kei- nen Umstanden duroh falsohe Soham d^<on zurückh alten, Aufmerksam- k«bitzu erregen, wenn man auch nur eibien Augenblick das Gefühl hat, nic,iht nehr ganz Herr der Lage zu seiin. 6. Audh Ihno? können die Regeln für nich'tschwimner von Nützen sein. (De Nc derlandse tekst van dit artikel viindt u elders in teze krant) ruimte, rust en een zee van vrije tijd waarin men onbekommerd langs strand, duin of dijk zwerft herkrijgen oeroude natuurdriften hun kans met opmerkelijke gevolgen

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 15