Groen ZwartsJexeh in het harL, .pinde strijd om poldertje Ceres" nog niet in zicht O O J'Elleboog ELECTROHUIS Verlichting ELECTROHUIS f&wM ti£ immw wou Uit goed voor U! Taverne „Riche" Trio Frans Pietersen Voor BRUID en BRUIDEGOM Modehuis MOERBEEK CAFE-BAR DANCING bollen en puntjes ■3*pia>Tt Hotelkamers imnaas ifMSi ïéSSMs) 27 JUNI 1969 82e JAARGANG No. 8379 Ijj.V. v/h Langcvcld De Rooij |llDen Burg, Texel Tel. 2741 t de Graaf, Keesonilaan 43, Den I0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coop Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW FILMVOORSTELLING UITGESTELD De filmvoorstelling die de heer Siem de Waal maandag in „De Oranjeboom" zou houden is tot nader aan te kondigen datum uitgesteld. Daarom zaterdag a.s. naar Café-bar-dancing daar speelt voor U Uw modehuis Zo zal het omstreden hotel er volgens de plannen van de N.V. Ceres gaan uitzien. In het lage gedeelte links z|jn de hotelkamers en appartementen, totaal ca. 200 bedden, gepro jecteerd. Het hoge centrale gedeelte is de con gresruimte waar maximaal 1000 mensen kun nen vergaderen. De vüver met het eilandje is een verwarmd zeewaterzwembad dat ook ge schikt zal worden gemaakt voor zwemwed strijden. Er kunnen vier banen van elk vijftig meter in worden uitgezet. Tussen open bad en het gebouw ziet men het overdekte zwembad en de sauna-inrichting. De zwembaden en de sauna zullcu ook door niet-hotelgasten kunnen worden gebruikt, wat uiteraard ook geldt voor het restaurant. Op de voorgrond de personeels- woning. Rechtsboven bü de djjkafgang het benzinestation, waarvan de N.V. Ceres inmid dels echter heeft afgezien. Op de tekening ziet men het Cercshotel vanuit de richting Oudc- schild. De dijk links is dus de verhoogde zee wering. Goed is te zien dat het hotel met de smalle zijde naar het noordwesten (het gebied van de Hogeberg) staat gericht, waardoor er vanuit dat gebied heel weinig van te zien zal zijn. Oorspronkelijk had men het gebouw an ders willen situeren. wordt gedaan aan het landschappelijk schoon in de wijde unieke omgeving. Het komt 4 meter boven de nieuwe hoge zeedijk uit en berokkent schade aan het beeld vanuit zee, maar nog meer voor het beeld vanaf de Hogeberg (het komt Vit meter boven de oude zeedijk uit). De bouw is niet verenigbaar met het streven naar de stichting van een landschapsreservaat „Hoge Berg", in verband waarmee voor de bouw van bedrijfsgebouwen ter plaatse stringente voorwaarden gesteld worden. Het gave milieu van de bestaande nabijgelegen schansen wordt geschaad. Wij merken t.a.v. deze bezwaren op: dat het landschapsreservaat „Hoge Berg" stellig invloed van de bouw van het Ceres-hotel ondergaat maar dat die invloed toch maar vanaf enkele punten duidelijk waarneembaar is. dat de mate van die invloed nog door het gemeentebestuur beperkt kan wor den door hantering van het welstands toezicht (he nieuwe gebouw zal har- r*-~- in l.l.ri bulla» ,wsnl«ow*t?*«<d til i% 'adaklla ONDERWIJSKONTAKT EEN FLOP (een vraaggesprek) Vraag: Waarom liepen de heren Van der Eijk en Hennephof uit de vergade ring weg? Antwoord: U bedoelt de vergade ring van het Onderwijskontakt? Vraag: Inderdaad. Kunt u ons ook zeggen wat de aanleiding was tot deze stap? Antwoord: De vergadering wees hun voorstel met grote meerderheid af. Vraag: Kon dit niet berusten op een misverstand? Antwoord: Och, dat denk ik niet. De heren weten zich toch zeker goed uit te drukken! Vraag: Nu heb ik uit goede bron ver nomen. dat de vergadering na dit af schuwelijke incident de stoute schoenen aantrok, door van het dagelijks bestuur te eisen, dat genoemde feiten openlijk in een perscommuniqué vermeld zouden worden. Gaat u dit niet te ver? Antwoord: Het gaat wat mij betreft niet ver genoeg, men kan nooit te duide lijk zijn. Vraag: Waarom heeft het dagelijks bestuur deze vérgaande beslissing van de vergadering dan toch niet uitge voerd? Antwoord: Dit ging het bestuur ken nelijk te ver. Dit mysterie zal de eerst volgende vergadering aan de machteloze leden geopenbaard worden. Vraag: Mogen wij daarna nogmaals de eer hebben u te interviewen? Antwoord: Nee, dank u. Ik heb al een vieze smaak in mijn mond B. W. van Aalderen (vervolg naar pagina 2) de mensen die zich hebben lee;d tegen het plan om in het klei- J poldertje Cereseen hotel met Igresruimfe en zwembad te bouwen, D zin krijgen? Zoals bekend slaagde J piotestcomité erin op Texel 2870 pdlefreningen tegen het project te melen. Ze staan onder een peti- Gedeputeerde Staten ertoe I bewegen het raadsbesluit dat de ■elbouw mogelijk maakt, niet goed jkeuren, In overeenstemming met de fcruiielijice procedure zijn ook de lenders van bezwaarschriften tegen wijziging van de oorspronkelijke {stemming van het poldertje in de liegenheid gesteld bij Gedeputeerde iten in beroep te gaan.Zij hebben en weten van deze gelegenheid ge lik Ie zullen maken. let is echter zeer de vraag of alle be iaarden weten waartegen zij precies otesteren. Weten zij hoe het hotel er- t gaat zien en wat er in de praktijk n kan worden waargenomen vanuit t omringende landschap? De heer E. eeuwer te Den Burg, een van de ini- itiefnemcrs van het plan, is ervan ertuigd dat vooral degenen die hun mdtekening onder de petitie hebben zet niet weten waarom het gaat. Men (advertenties I.M.) Dagelijks geopend, m.m.v. „The Specials" Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texcls meest sfeervolle uitgaansgelegenheid LEKKERE BROODJES ONDERWEG heeft gelezen over een hotel en stelt zich een flatachtig geval voor dat in het lan delijke gebied van de Hogeberg enorm zal storen. Niemand heeft ooit een teke ning gezien of zich gerealiseerd dat Bur gemeester en wethouders de consekwen- ties van de bouw pijnlijk nauwkeurig hebben onderzocht. Naar aanleiding van de bezwaar schriften werden op de binnendijk van het poldertje zelfs masten geplaatst van dezelfde hoogte als het te bouwen hotel, waarna men samen met o.a. de direk- teur van de Provinciale Planologische Dienst het aangrenzende landschap in trok om te zien vanuit welke punten de ze masten waren te zien. Daarbij bleek dat het te bouwen hotel vanuit de Dool- hofweg helemaal niet zichtbaar zou zijn terwijl dat t.a.v. Schansweg, Zuidhaffel- derweg en Middelweg slechts van en kele punten het geval zou zijn. De nieuwbouw wordt alleen zichtbaar van af de Waterweg, de Westergeestweg en vanuit de P.H. polder. Alleen het hoog ste deel van het hotel (een klein gedeel te) zal tegen de lucht afsteken, maar dan beslist niet meer opvallen dan bij voorbeeld het gemaal De Schans en zelfs aanzienlijk minder in het oog springen dan de nettenschuur van 't NIOZ op de dijk van 't Horntje. Juist door de om ringende dijk wordt het hotel, ondanks dat 't groot is, een onopvallend gebouw Het zelfde hotel zou elders op Texel veel meer in het oog springen. Vrees voor onrust in het naburige landschapsreservaat is ongegrond want het gaande en komende verkeer maakt gebruik van een weg die ook zonder de hotelbouw zou worden verbreed. Bo vendien bevindt zich tussen het poldertje en het binnenland een brede dijksloot. Eenzijdig voorgelicht De heer Breeuwer kan zich natuur lijk voorstellen dat de omwonenden tegen het plan hebben geprotesteerd. Het is nu eenmaal prettiger om een on gerept gebied naast de deur te hebben dan een hotel met zwembad en con gresruimte. Maar dat zovele andere mensen bereid waren hun handtekening onder de petitie te zetten kan alleen verklaard worden door gebrekkige voorliching. Bovendien waren er mas sa's, veeal jeugdige ondertekenaars, die zich in het geheel niet voor de kwestie interesseerden maar de vriendelijke aanbieders van de petitie (leeftijdgeno ten) graag ter wille wilden zijn. In de Texelse Courant zijn vele tegenstanders in ingezonden stuk ken aan het woord geweest terwijl in dat blad ook uitvoerige aan dacht werd besteed aan de bezwaar schriften. Toen de redakteur terugkwam van vakantie merkte hij dat zijn waarnemer de argumenten die B. en W. tegenover de bezwaarschrif ten hadden gesteld (en waarop de gemeenteraad later zijn welwillen de houding jegens het Ceresplan baseerde) uiterst summier had ver meld, waardoor de indruk kon ont staan dat zowel raad als B. en W. bitter weinig aandacht aan de land schappelijke problematiek hadden geschonken. De waarheid is echter dat er waarschijnlijk niet eerder een kwestie is geweest waaraan zoveel voorbereidend onderzoek is vooraf gegaan alvorens de Raad advies werd uitgebracht. Daarom duurde de eigenlijke behandeling in de ge meenteraad maar enkele minuten. De kwestie was immers al van alle kanten belicht! De gemeenteraad was eenstemmig voor de hotelbouw, wat ook al veelzeggend is. Als ar gumenten op het gebied van na tuur- en landschapsbescherming in het geding zijn is men meestal sterk verdeeld. In dit geval echter was men unaniem van mening dat van aantasting van het landschaps- schoon niet of nauwelijks kon wor den gesproken en dat het hotel, een voor Texel zeer aantrekkelijk ob ject, er moest komen. De heer Breeuwer verwacht dat ook Gedeputeerde Staten met de hotelbouw zullen instemmen. Daar mee is de strijd nog niet ten einde want de schrijvers van de bezwaar schriften zullen dan in beroep gaan bij de Kroon. Omdat de strijd nog in volle gang is en ter rehabilitatie van de gemeente raad (die er nu van kan worden ver dacht zonder kennis te hebben genomen van voor èn tegen voor B. en W. door de knieën te zijn gegaan) geven wij hieronder in hoofdzaken de geuite be zwaren weer en in extenso de ar gumenten die B. en W. er tegenover hebben gesteld en die door de raad wer den onderschreven. 1. Het hotel heeft een dergelijke massa en bouwhoogte, dat ernstig afbreuk

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1