4~ ROTATOR man I Sierkan Kent u ook al het NMB -woning-krediet voor een moderne keuken bijvoorbeeld? "'k i ink om de aardappelziekte! De persoonlijke lening kent u FILMNIEIIWS \NDBOUW en VEETEELT IN HET HANDIGE BL0KPAK VAN EEN VERTROUWD MERK Coral Wonderland" voor aquarianen Botter TX 44 kreeg moderne opvolger NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar ook u zich thuis voelt 0PREI5 Ivan de voordelen voor de Texelse jppcltelers boven die van hun col- I van het vasteland is, dat de be fog van de aardappelziekte hier joinder zorgen vraagt. We hebben j het oog op phytophthora, waar- met gewas te vroeg afsterft en er Idien het risico is van een flink |tc zieke knollen. I is geen zeldzaamheid, dat telers ■e vaste wal het gewas voor deze wel zes tot tienmaal bespuiten. 5 eiland is het zo, dat de meeste helemaal niet tot een bespuiting t waarbij wc kunnen vermelden t in veel gevallen ook niet renda- dj menen we, dat de bestrijding [aandacht verdient dan tot nu toe Lyal is gewees. Vooral vorig jaar vrij veel schade geweest door het bestrijden van phytophtora of het lijdig bestrijden. We denken hier- ooral aan de telers van fabrieks- nsumptieaardappelen Wat de teelt pootgoed betreft is het wel zeker, a ieder geval voor de minder vat- rassen een bestrijding niet ren- Aandacht voor enkele rassen de teelt van fabrieksaardappelen dit moment vooral het ras Mentor «lang. Vorig jaar is gebleken, dat is een grote vatbaarheid heeft voor aide stammen van phytophthora. rse percelen stierven te vroeg af, door de opbrengst te wensen over- Het risico van zieke knollen is bij as klein. Ook het ras Voran wordt steeds gebruikt voor de verbouw fabrieksaardappelen. Vorig jaar veel minder aangetast door ziekte it loof dan het ras Mentor. Toch zal lespuiting in veel gevallen rendabel ras, dat op ons eiland nog ge wordt voor pootgoed is Bintje. Het ina niet verantwoord om voor dit le bespuiting achterwege te laten, el in het loof als in de knol is Bintje er vatbaar voor phytophthora. ik het ras Climax is zeer vatbaar ziekte in het loof. In de knol min- Buitengewoon vatbaar is ook het lea, maar de oppervlakte zal waar- nlijk niet groot meer zijn. Aandacht ient ook het ras Sirtema, dat in het een grote gevoeligheid heeft voor asting door phytophthora. Nu bestrijden t feit, dat de ziekte op ons eiland ital later en in minder hevige mate iedt dan op het vasteland is er de JBak van, dat minder serieus gelet It op het moment, waarop de eerste ijding moet worden uitgevoerd. In gevallen komt men er pas toe als iekte al flink veld gewonnen heeft, et algemeen is het wenselijk om het as te bestrijden vóór het moment, rop het helemaal gesloten is. Het is iodig om ook de onderste bladeren edekken met een laagje van het he rmende middel en dit kan men niet r bereiken als het gewas volledig t staat. ink zij de op Texel veel voorkomen- loele zeewind zal het vrijwel nooit g zijn om gewassen vijf of zesmaal espuiten. In de meeste gevallen zal een één- tot driemalige bestrijding Eel kunnen worden bereikt. NIET ALLEEN STEKELS in paar weken geleden wezen wc er weer eens op, dat de bestrijding stekels in het grasland op het mo teen weer zeer urgente zaak is. On- ndruk, dat er weer een toename is het aantal „stekelpercelen" is na vorige artikeltje nog sterker gewor- Van meerdere kanten horen we de "king, dat op percelen waar een hl jaren geen stekels geconstateerd den nu weer veel stekels aanwezig Op diverse percelen is nu het goede ium om tot bestrijding over te gaan, *-is het knopstadium bcrenkt. itussen zijn het niet alleen stekels, het grasland „ontsieren". Dit voor- is ons door diverse veehouders agd naar de mogelijkheid en wen- kheid om paardebloemen te bestrij- Heel veel percelen grasland waren 'oorjaar veel te geel gekleurd door weliswaar minder onaangename, |r bij grote massa's toch ook scha lk onkruid. Ook hier moet de bestrij- ding op een vrij laat tijdstip worden uitgevoerd, nl. in de volle bloei van de paardenbloemen. Hierbij moet men er wel op letten, dat na de bespuiting het onkruid in ieder geval nog wel een week of vier de gelegenheid moet hebben om het bestrijdingsmiddel door de hele plant te vervoeren. Men kan dus niet kort na de bespuiting het grasland gaan maaien. Het beste middel om paarde bloemen te bestrijden is de groeistof 2,4-D. In het voorjaar zou het eventueel ook kunnen gebeuren met de meer be kende MCPA-middelen. Bestrijding van ridderzuring Een ander zeer schadelijk onkruid in grasland is de ridderzuring. Ze vormen enorm grote rozetten, waardoor de grasgroei op deze plaatsen volledig on derdrukt wordt. Later vormen ze een grote bloeistengel, die meer dan een meter hoog kan worden. Ze worden met MCPA-middelen niet of onvoldoende bestreden. Dit gelukt wel met een MCPP-middel, dat even eens gebruikt wordt voor de bestrijding van muur. Bij bestrijding van ridderzu ring is het wel gewenst om alleen de plekken te behandelen, waar de ridder zuring aanwezig is, omdat aanwezige klaver van MCPP veel te lijden heeft. Het juiste moment om ridderzuring te bestrijden is als de rozet volgroed is tot het doorschieten van de bloeistengel. Er wordt aangeraden om van een MCPP-middel 6 liter per ha te gebrui ken. SUBSIDIEREGELING GRONDONTSMETTING Zoals de aardappeltelers wel be kend is zal het binnenkort niet meer mogelijk zijn om eenmaal in de drie jaar op een bepaald perceel aardap pelen te verbouwen als. geen bijzonde re maatregelen worden genomen te gen het optreden van aardappelmoe heid. Gebeurt dit laatste niet, dan zal men moeten overgaan op de teelt van eenmaal in de vier jaar. Als we spreken van „bijzondere maat regelen", dan denken we aan een grond- ontsmetting met DD. Het staat wel vast, dat in die gebieden, waarin vanouds een zeer intensieve aardappelteelt wordt toegepast van de mogelijkheid van grondontsmetting gebruik zal wor den gemaakt. Om de praktijk sneller vertrouwd te raken met de grondontsmetting is door het bestuur van het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds een subsidie regeling in het leven geroepen. Bij de gebieden, die hiervoor in aanmerking komen behoort ook Noordholland. Het is de bedoeling deze regeling te laten gelden voor drie jaar, waarbij iedere aardappelteler maar eenmaal in aan merking komt voor een subsidie. De maximale oppervlakte per bedrijf is 3 ha. De kosten van een grondontsmetting bedragen ƒ500,ƒ600,per ha, waar op een subsidie kan worden verleend van ƒ250,per ha. Het ontsmettings middel moet me een injecteur in de grond worden gebracht en in enkele gevallen zal het mogelijk zijn om in gebieden, waar geen injecteur aanwe zig is een subsidie te geven op de aan koop van een injecteur. Iets voor Texel In het algemeen zal het voor de Texelse landbouwers geen „ramp" zijn als moet worden overgegaan op de teelt van eenmaal in de vier jaar. Er zijn in ons gebied practisch geen bedrijven, waar één derde deel van het bouwplan uit aardappelen bestaat. Wij verwachten daarom, dat de ani mo om tot grondontsmetting over te gaan niet groot zal zijn. Toch houden we het niet voor onmogelijk, dat enkele Texelse aardappeltelers er over denken een zekere opervlakte te laten onsmet ten. Mogelijk kan ook het feit, dat de grondontsmetting met DD tevens de zgn. T-ziekte bestrijdt een reden zijn om toch een perceel te laten behande len. Wil men voor de subsidie in aanmer king komen, dan moet dit vóór 1 juli a.s. worden opgegeven bij de Hoofd- ïngenieur-Direkteur voor de Agrarische Bedrijfsontwikkeling, Landbouwhuis, Helderseweg 8, Alkmaar. Wilt u alvorens uw aanvraag in te sturen nog nadere bijzonderheden we ten, dan zullen we u die graag verstrek ken. NOGMAALS VAN 'T RUILVERKAVELINGSFRONT Naar aanleiding van ons artikel over het verloop van de behandeling van de bezwaarschriften tegen de Lijst van Geldelijke Regelingen van de Ruilver kaveling „Texel" kregen we het volgen de schrijven. „In uw laatste artikel over de „laatste loodjes" merkt u op onder het hoofd „Commissie": „Iedere honderd gulden, die van de rekening van de reclamant afgaat moet volledig worden opgebracht door de overige eigenaren". Dit bete kent volgens mij, dat de lijst van gelde lijke regelingen dus niet het juiste be drag der lasten c.q. heeft weer kunnen geven, aangezien dus het hoofdbedrag (basis-bedrag) variabel is naarmate meer aan bezwaren wordt tegemoet ge komen. De niet-reclamanten hebben in gestemd met de ter tafel gebrachte vaststaande cijfers..Men kan zich afvra gen of er een tweede ter visielegging zou komen. Trouwens waar het eventu ele nadelige bedrag wel uit moet komen is mij niet bekend. Indien u dit nodig acht kunt u mis schien in een volgend artikel verduide lijking of toelichting geven". Tot zover dit schrijven, waarop we graag willen ingaan. „Voorlopige kostenopgave" Aan de eigenaren, die in de „Eyer- coogh" zijn geweest om inzage te nemen van hun aandeel in de kosten is een op papier gesteld kostenoverzicht voor hun eigendommen ter hand gesteld, waarop duidelijk is vermeld „Voorlopige kos tenopgave". Het is dus niet juist als in bovengenoemde brief gesteld wordt: „De met-reclamanten hebben ingestemd met de ter tafel gebrachte vast staande cijfers. In de toelichting, die gegeven werd is ook duidelijk gezegd, dat het basis bedrag nog met definitief was. Op het moment, dat de tervisielegging plaats had kon worden medegedeeld, dat het basis-bedrag waarschijnlijk met 10% kon worden verminderd, omdat het to taal van de basis-bedragen van alle eigenaren hoger was dan hiervoor moest worden opgebracht. Het juiste percentage van de aftrek kan pas worden vastgesteld als alle bezwaren zijn behandeld. Zouden er helemaal geen bezwaren tegen de aan slag zijn gekomen, dan zou de aftrek waarschijnlijk wel iets hoger dan 10% zijn geworden. Bij ernstige tegenvallers kan de 10% lager worden. Wat wel vaststaat Het is al meer gezegd, dat door de gezamenlijke Texelse eigenaren een bepaald bedrag moet worden opge bracht. Het is datgene wat overblijft als de subsidie van de Cultuurtechni sche Dienst van de totale kosten van het eigenlijke verkavelingswerk is afge trokken. Aan dit bedrag valt niet te tor nen! En zo bekeken is het dus voor 100% waar, dat iedere honderd gulden, die één van de eigenaren minder gaat opbrengen voledig voorrekening van de overige eigenaren komt. Dit kan gebeuren zonder in strijd te komen met de gegevens, die bij de ter visielegging in de „Eyercoogh" zijn ver strekt, dank zij het feit, dat er gespro ken is van een „voorlopige kostenopga ve". Na het voorgaande zal het duide lijk zijn dat dit ook geen aanleiding geeft tot nieuwe ingewikkelde bereke ningen, maar het eenvoudig vaststellen van het percentage, dat na behandeling van alle bezwaarschriften van het basis kostenbedrag kan worden afgetrokken. De leden van de Texelse aquarium vereniging „In Aqu Vita" komen vrij dagavond in de LTS-kantine bijeen om te genieten van een filmprogramma dat bestaat uit „Australia's Coral Wonder land", „Summer scene" en „Trout in the Coutry". Vooral „Australia's Coral Wonderland" is bijzonder mooi. Deze film geeft een indruk van de levensge meenschap van het grote Barrière rif bij Australië. Schitterende onderwaterop namen tonen de ongelooflijk mooie, maar veelal ook bizarre koraalvissen en tal van andere dieren die in de sprook jesachtige wereld van de koraalzee hun strijd om het bestaan voeren. Na de pauze, waarin zoals gewoonlijk vis en planten worden verloot, houdt de heer B. Schrieken uit Den Helder een praatje over Kameroen. Zoals bekend is de Texelaar Jaap Vlaming uit Ooster end in Kameroen werkzaam bij een ont wikkelingsproject. Tevens houdt hij zich bezig met het verzamelen van vissen die hij ter determinatie naar Nederland stuurt. De heer B. Schrieken, werkzaam bij het NIOZ, heeft van het tot dusver verzamelde materiaal een uitvoerige studie gemaakt en vrijdag zal hij over zijn bevindingen verhalen. De avond is ook voor introducees en gasten toegankelijk. OUDESCHILD De heer D. Hutjes te Oudeschild heeft als opvolger van zijn oude botter TX 44 een moderne kotter aangeschaft waarmee hij dagelijks vaar- en vistochten voor toeristen maakt. De nieuwe TX 44 werd gekocht in IJmuiden. Het vaartuig is 18 meter lang, 3V2 meter breed en uitgerust met een 105 pk motor. De accommodatie aan boord is afge stemd op maximaal 46 personen. Dage lijks, ook op zaterdag en zondag wordt gevaren van 10.30 - 13.30 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Tijdens de tocht worden op de ouder wetse manier, met sleepnet en borden, garnalen gevangen. De vangst wordt ge kookt en onder de passagiers verdeeld. De persoonlijke lening kent u! Maar wat te doen als u b.v. uw keuken radlkaal wilt moderniseren? Nieuwe vloer, een nieuw stalen aanrecht, moderne aanbouwkasten en dergelijke? Dan bestaat de mogelijkheid een woning-krediet aan te vragen hij de NMB. Af hankelijk van uw inkomen en aflossingsmoge lijkheden kunnen woningkredieten worden verstrekt van 2.000,- tot 10.000,-. In over leg met u wordt het te verlenen krediet, looptijd e.d. vastgesteld, b.v. f 4.000,- 60 maanden, maandelijkse aflossingster mijn 83,52. Komt u maar eens praten over dit NMB- woning-krediet. Een nieuwe vorm van persoonlijke lening speciaal voor „onroe rende veranderingen" in of aan uw huls, zoals het aanleggen van centrale ver warming, installeren van een moderne badkamer, nieuw 6anitair of het laten opschilderen van uw woning. U zult merken dat de persoonlijke service van de NMB ver gaat. U zult ervaren hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt Mel. D. J. M. Gijzen kantoor Roosendaal Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. V"rffï. f rtety.',vt.1 Zaterdag 28 juni 20.00 uur; zondag 29 juni 15 00 uur en dinsdag 1 juli 20.00 u.: Een uit twee films „De plank" en „Louis de Funes als schatgraver", be staand programma, dat de bedoeling heeft de bioscoopbezoekers twee uur lang te laten schateren. In „De Plank' zorgen de Engelse komieken Eric Sykes en Tommy Cooper voor de lol in een 50 minuten durende klucht. We zien ze als twee timmerlieden, die het nodig'/ te stellen krijgen met een doodgewone plank die in een huis gelegd moet wor den. In „Louis de Funes als schatgra ver" zien we de Franse humorist als winkelier Victor Garnier, die in goed vertrouwen zijn geld afgeeft aan een bankier die hem naderhand bedrogen blijkt te hebben. Garnier besluit om bij de bank in te breken en zo zijn geld terug te halen. Er moet een tunnel wor den gegraven en de heel familie helpt mee. De kluis wordt bereikt, maar het is geen goud dat Garnier weet te bemach tigen(Alle leeftijden). Zondag 29 juni en woensdag 2 juli 20 00 uur „Ter zake schatje", de merk waardige avonturen van een provo achtig jongmens, die kennis maakt met een charmant meisje na eerst moeilijk heden met de politie te hebben gehad. Hij vindt bij het meisje bescherming en dat leidt tot moeilijkheden, want Martin had zich die avond met zijn eigen meisje moeten verloven. Barbara krijgt echter niet de gelegenheid voor Martins avances te bezwijken, want de politie verschijnt ten tonele om alsnog een ap peltje met hem te schillen. (Toegang bo ven 18 jaar). Vrijdag 27 juni en maandag 30 juni 20.00 uur- „Benjamin, dagboek van een puber". Het is het verhaal van een on schuldige jongeman, die in de gehei men van het leven en de liefde wordt ingewijd. Na 17 jaar met zijn gouver neur in het voorvaderlijk slot te hebben gewoond, verhuist de jonge Benjamin naar het kasteel van zijn rijke tante, gravin de Valandry. Bij deze rijpe, maar mooie vrouw, omringd door kamermeis jes, bedienden en de minnaar van de gravin, sluit Benjamin zijn jeugd af met een mooi avontuur. (Toegang boven 18 jaar). CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGQLIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 24 juni 1969 Geboren: Pieter Arjen, zv, Cornelis J. de Wolf en Maria S. van Velzen. Overleden: Willem Rijk, oud 91 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Fredericus J. Veul, van Oude Niedorp Boomer Waal 2 naar Den Burg, Schil derend 94. VERTROKKEN PERSONEN Alex Vos, van Oosterend, Kotter- straat 11 naar 's-Gravenhage, Ammuni- tiehaven 11; Wijtske M. H. Faber, ev. van 't Hof, van Den Burg, Beatrixlaan 104 naar Rotterdam, Fabriekstraat 60 b (2); J. Schraag, van Oudeschild, De Ruy- terstraat 131 naar Rotterdam, Homerus straat 69; Henricus J. C. M. Struken- boom met gezin, van Den Burg, Schil derend 101 naar Egmond aan Zee, Voor straat 30; Madeion C. J. Vos van Oos terend, Kotterstraat 11 naar Beverwijk, Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 7; Caro lina M. Oudes, ev, Dijt, van De Waal, Hogereind 26 naar Velsen, Geelvink straat 27. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon kmot op 29 juni op om 4.23 uur en gaat onder om 21.04 uur; 2 juli op om 4.25 uur en onder om 21 03 uur. Maan: 29 juni V.M.; 6 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 27 juni 5.39 cn 18.14; 28 juni 6 48 en 19 23. 29 juni 7.49 en 20.23; 30 juni 8.44 cn 21.15; 1 juli 9.39 en 22.05; 2 juli 10.32 en 22.51; 3 juli 11.19 en 23.31; 4 juli 12.01 en 5 juli 0.06 en 12.36. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. NOODSLACHTINGEN Voor noodslaohtingen in de periode 28 juni tot en met 4 juli, telefoon 2182, b.g.g. tel. 2406. TETAK MET VAKANTIE Vrijdag 27 juni tramt de tafeltennis-- vereniging Tetak voor het laatst. Helaas moeten leden en bestuur terugzien op een tamelijk roerig jaar. Het bestuur hoopt dat de vakantie de leden die rust geeft die voor de vereniging zo nood zakelijk is en dat het komende seizoen met veel energie en een werkelijk spor tieve instelling wordt begonnen. Wanneer het nieuwe seizoen begint zal later worden bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling om in de competitie met een dames-, een heren- en een ju niorenteam mee te spelen, Natuurlijk staan er voor het nieuwe seizoen diverse jaarlijks terugkerende evenementen op het programma, maar ook hierover volgen later meer bijzon derheden.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7