EHjgEES I Prinses Beatrix met gezin op Texel Hovercrafts voor Terschelling en Amsterdam Concurrentie voor rederij Doeksen Cruise door het waddengebied Volgende muand proefvaarten op de Waddenzee Onze adressen Geslaagd aan de Landbouwhiiishoudschool Roestvrij stalen pedaalemmer nu f 13,60 Parkeren as bij !t"BAKKER geenproblee Mariniers voorkwamen catastrofe Bejaarden met twee bussen de provincie in Geslaagd voor zweefvliegbewijs Brand: 2066 De kans wordt steeds groter, dat volgend jaar de eerste Nederlandse hover crafts in lijndienst gaan varen. Na enig uitproberen de komende twee maan den zal beslist worden of het vaartuig technisch en commercieel aan de eisen voldoet. Bij ja zullen de voertuigen in de zomer van 1970 heen en weer gaan schuiven tussen Harlingen en Terschelling (en mogelijk ook Vlieland), en van uit Amsterdam toeristische evenementen gaan bevaren (Marken en Volendam, Zaanse Schans). Van rederij Doeksen, tot nu toe nog de enige die (met gewone schepen) van Harlingen naar Terschelling en Vlie land vaart, mag het allemaal, zij het niet van harte. Doeksen, die nu op een drukke vakantiedag vijfduizend mensen op vier boten over vaart, is een soort drijvende navelstreng voor 't Wadden eiland. Al het goederenvervoer gaat via zijn schepen, en ook het transport van de schoolgaande kinderen en de andere eilandbewoners. Doeksen vaart zomer en winter en het moet wel heer bar weer zijn, wil de boot in de haven blij ven liggen. „Kijk, en daar zit nou de moeilijk- iheid in", legt direkteur J. Doeksen uit. ,.Nu komt een volkomen Engelse affaire in de zomer onze zaak afromen. Wij stelden toen de VVV voor de keus: of onze kaarten blijven verkopen, of de kaarten voor die hovercraft. Maar niet allebei". De verkoop van de bootkaartjes van Doeksen loopt namelijk helemaal via de Tersdhellinger WV, die daarvoor van Doeksen gratis een huisje aan de haven heeft gekregen èn jaarlijks vijf duizend gulden subsidie ontvangt. „En ze weten: wanneer ze met moeilijkhe den zitten kunnen ze altijd aanklop- In verband met enkele wijzigin gen laten wij hieronder op over zichtelijke wijze de adressen en evt. telefoonnummers volgen van correspondenten, redacteur en be zorgers van onze krant. Redacteur Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, telefoon (02220) 2403. Bij geen gehoor drukkerij Texel se Courant, Parkstraat 10, tele foon (02220) 2741, Den Burg. Correspondenten OOSTEREND C G. Vlaming, „De Bol", O 163 a, telefoon (02223) 252; OUDESCHILD: J. Th. Boom, De Ruyterstraat 125, tel. (02220) 2853; DE WAAL: W. Albers, Sommel- tjesweg 1, tel. (02220) 2577; DE KOOG: A. Blok v.d. Velden, Dorpsstraat 48, tel. (02228) 226; DEN HOORN: F. Zwanenburg, Naalrand 9, tel. (02226) 272; DE COCKSDORP Vacant, men wende zich tot de redacteur te Den Burg. Sportcorrespondenten: s.v. Cocksdorp I. v. d. Linden, Kikkertstraat 3, telefoon (02222) 216; Z.D.H.: W. de Porto, Herenstraat 21, Den Hoorn, tel. (02226) 316; s.v. OosterendP. Kooiman, Mo lenbuurt W 43, Ooslerend, tel. (02223) 332, en P. Kikkert, O 18, Oosterend, tel. (02223) 323; s.v. Texel. D. Dapper, Schilder end, Den Burg; Texelse Boys: A. Wessels, W. van Beierenstraat 46, Den Burg, tel. (02220) 2988; s.v. De Koog A. Mosk, Dorps straat, De Koog. Bezorgers DEN BURG: P. van Heerwaarden, Warmoesstraat 40; DE COCKSDORP. A. van Hoorn Lzn., Kikkertstraat 59, tel. (0222) 293; DEN HOORN: G. Wilner, Heren straat 15, tel. (02226) 210; DE KOOG: B. Eelman, Boodtlaan 10, tel. (02228) 422; OOSTEREND: F. Beijert, Oranje straat 10. OUDESCHILD: mevr. van Malde- gem, Heemskerckstraat 2; DE WAAL: J. Fokker, Hogereind 22, tel. (02220) 2170. Voor het opgeven van adverten ties wende men zich tot de druk kerij (Parkstraat 10), telefoon (02220) 2741. Advertentieteksten voor de krant van dinsdags moeten vrijdags voor 12 uur binnen zijn; adver tentieteksten voor de krant van vrijdags moeten woensdags voor 12 uur binnen zijn. Van later ont vangen teksten kan geen plaat sing gegarandeerd worden. pen". Het bedrijf dat de hovercrafts gaat exploiteren, N-Tours uit Amster dam, legde sleohts een eenmalig voor schot van vier a vijfduizend gulden op tafel voor de WV. Omstandigheden die er vanzelfspre kend toe hebben bijgedragen dat de VVV, op een speciale ledenvergadering voor die keuze gesteld, voor Doeksen koos. VVV-direkteur K. Roy aards ver fijnt deze beslissing nog wat: „Eigen lijk beslist natuurlijk de VVV als ge heel dat niet, maar de leden. En die zijn stuk voor stuk met allerlei senti menten aan Doeksen gebonden; hun schoolkinderen gaan vrijwel gratis over en ook het vervoer van toeristische at tracties, zoals muziekkorpsen naar het eiland, gaat voor niets. En ze leven al lemaal van het toerisme". Verkenning Inmiddels maakt N-Tours zidh over dit alles geen zorgen. In juli en augus tus gaat het met de hovercraft 'ter plaatse de route èn de markt verken nen, en het volgend vakantieseizoen hoopt het regelmatige diensten te gaan 'houden. Achter de naam N-Tours gaan zes grote maatschappijen schuil: NBM, NZH en NACO (drie streekbusbedrij- ven, dochters van de spoorwegen), Eagle Tours (dochter van NZH), rederij Koppe en de Metropolitan Travel Ser vice (bureau dat trips voor buitenlan ders organiseert). Bovendien is Europa- bus (jdoehter van NBM) er nauw bij be trokken. N. Tours betrekt zijn vaartuigen van Hover Marine uit het Engelse South ampton. Het betreft geen „gewone" ho vercrafts, maar een semie-amfibie, een soort boot van het catamaran-tvpe met een luchtkussen tussen de twee drijvers Dit soort hovercraft wordt beschouwd als een boot, moet bij het varen ook zestig centimeter water hebben en kan dus niet het land op. Hoe de dienstregeling volgend jaar zal gaan lopen kan N-Tours nog niet zeggen. Manager R. van der Meer: „Het gunstigste is natuurlijk, wanneer je met twee boten kan varen, eentje Harlin- gen-Tersohelling-Vlieland-Harlingen, en eentje precies andersom". De heer Van der Meer rekent op alle medewerking. „De burgemeester van Vlieland heeft al gezegd dat hij erg te vreden over het plan is, omdat dagre creatie nu mogelijk wordt. De hover craft (zeventig kilometer per uur) doet ongeveer een half uur over de reis, en als alles heel goed gaat kunnen we in een uurdienst varen". Duurder „Het zal natuurlijk wel veel duurder worden dan de boot van Doeksen". De gewone bootreis kost zeven gulden voor een retour; eilandbewoners gaan voor half geld. De heer Doeksen noemde voor de hovercraft een prijs van twaalf gulden voor een enkele reis; de heer Van der Meer kan er nog weinig over zeggen. „Maar een en/kele reis zal wel duurder ikomen dan e'en retour van Doeksen." In die hoge prijs ziet hij geen be zwaar. „Als het erg druk is zullen de mensen best wat meer voor een over tocht willen neertellen. Ze zijn er veel sneller, want de reis bij Doeksen duurt twee tot twee-en-een-half uur" (vol gens de rederij zelf: arideiihalf uur) „en ze hoeven niet op een stampvolle boot mee. Daar mogen maar 1500 man op, maar als het erg druk is zijn het er wel 2500." „Absoluut met waar!" reageert de heer Doeksen fel. „Dat is gewoon vuil spuiterij. Er komen beslist niet meer dan 1200 mensen op de boot. Om eer lijk te zijn: het is dan geen pleziertje om over te varen. Maar op dat aantal (is altijd een strenge controle, èn van onszelf, èn van de waterpolitie." Concurrentie met Doeksen ziet ma nager Van der Meer nielt. „Met de kaartverkoop zullen we geen proble men hebben. Als het niet via de VVV kan, zetten we gewoon een busje met een man van N-Tours neer. En wat Doeksen betreft: die heeft geen enkel privilege. Hij zal moeten samenwerken en dat ook zeker gaan doen". Rederijdirekteur Doeksen kent het schip: „In april kreeg ik een brief van Hover Marine of ik zo'n boot wilde hebben. Ik kon hem alleen kopen, niet huren. En ik moest betalen vóór 1 au gustus, en zou hem dan vóór 1 april 1970 krijgen. Dat heb ik niet gedaan, want het is per slot van rekening een investering van 7,5 ton" (volgens N- Tours: één miljoen). Het is voor de rederij-direkteur een duidelijke zaak: „De Engelsen willen onlder druk hun apparaat leveren, dat. al in Rotterdam ligt. Ik ben daar al eenis meegeweest op een proefvaart, met een perskaart, en al die persmensen waren weinig enthousiast." Volgens de heer Doeksen heeft de ho vercraft van N-Tours van de scheep vaartinspectie wel een vergunning voor Terschelling gekregen, maar niet voor Vlieland. De heer Van der Meer: „Daar is mij niets van bekend. Dat regelt Ho- ver Marine zelf." VW-direkteur Roy aards ziet in elk geval al gevaren: „Die hovercrafts gaan Terschelling dagjesmensen brengen, en dat zien we liever niet." De heer Van der Meer ziiet het zo somber niet: „Terschelling is geen type eiland voor dagjesmensen. Vlieland wel". Vrijdag 4 juli Den Burg. 20 00 uur, Groeneplaats. optreden gezamenlijke muziekkorpsen en drumbands met een taptoe. Jan Ayeslag, paal 12, 19.00 uur, viswedstrijd. Den Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Zaterdag 5 juli Oosterend, 14 00 uur, Rommeltjesmarkt in de Blazerstraat. Den Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Zondag 6 juli Nabij Oostcrend, terrein Dros, autocross van dc M.A.B.-club Texel. Den Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Woensdag 9 juli Den Burg, Wezentuin, 20.00 uur optreden Ma rinierskapel, 's Middags folklore. Den Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Donderdag 10 juli De Koog. strand, 9.30 uur, strandfeest van de Oranjevereniging. 14.00 uur kinderspelen op de speelweide. Den Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Zaterdag 12 juli Den Burg, Hogebcrg, 14.00 uur, zeepkisten race. Den Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Zondag 13 juli Den Hoorn, 19.00 uur, strandloop, start van het parkeerterrein. Den Burg, 20,00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Assistenten A diploma: Marjan Bak ker ;Monica Bakker; Ria Beers; Mardie Boekhof; Trudy van Boven; Saskia Dogger; Anrae Drijver; Annelies Hin, Hanny Maas; Nelleke Sohagen; Anet Starink; Paula Trap; Rita Veeger, Greetje Vlaming; Jelly Wassenaar; An- nemarie Witte; Magda Witte; Miek Wit te; Annelies Zijrn; Netty Zijm. Assistenten H diploma; Conrie Bak ker; Dia Bakker; Toos Bakker; Annie Baihorst, Alie Bruin; Gerda Heerschap; Etty Huisman; Corrie Kok; Lia Koning; Marja van der Meer; Nannie de Ridder; Anneke Roeper; Tilly Schoo; Jozien Veldwisdh; Carla Welboren; Willy Wuis. O.V.B. diploma (Oriëntatie Verzorgen de Beroepen): Gientje van Bentihum; Yvonne Bezuyden; Aukje Bootsma; An nie Bais; Martha Bakker, Rommy de Boer; Agaath van Heerwaarden; Jannic Huisman; Emmie Hin; Marthie Jeen- sma; Petra Kikkert; Fia Kooger; Ida Kaczor; Anneke Krul; Liesbeth Kui per; Ada Lexmond; Annelies Lubsen; Corrie Maas; Etty Mechielsen; Jannie meedenidorp; Dieuwie van der Meer; Douwelien Roeper; Nellie Smit; Dorien Snik; Bregje Schouwstra; Ina van der Sliikke; Huabertje Stolk; Els Veeger; Anneke Witte; Ria Witte. Deze aanbieding is geldig t/m vrijdag 11 juli a.s. Ijzerhandel/supermarkt Tel. 2346 Duinbrand in kiem gesmoord Dinsdagmiddag tegen vier uur ont stond door onbekende oorzaak brand in het duin nabij het amfibisch oefen kamp Texel. Het vuur vond een over daad aan voedsel in de vorm van een kurkdroge en uitgestrekte begroeiing van duindoorns en ander laag geboom te. Het brandje werd door mariniers van de Mók ontdekt. Hier werd alarm geslagen en met eigen mensen en mate riaal werd direkt de strijd aangebon den. In korte tijd slaagden de mariniers erin ide vammen te bedwingen; ze voorkwamen daardoor ongetwijfeld een catastrofe. De Texelse brandweer hoef de niet in actie te komen. OOSTEREND Dinsdag gaan de be jaarden van Oosterend en wijk O op reis. Ze zullen diverse plaatsen in Noordholland bezoeken. Er wordt ge reisd met twee bussen. Eén bus staat om 8.15 uur gereed op de hoek bij P Brans te Oost en de andere staat bij het dorpshuis „De Bijenkorf", vanwaar bei de bussen om half nagen vertrekken. GESLAAGD De heer C. M. Minnes uit De Koog slaagde te Den Haag voor het diploma Derde Stuurman Grote Handelsvaart. Dinsdag 24 juni studeerde A M. Laan aan de Technische Hogeschool te Delft af als scheikundig ingenieur. Maandag 30 juni behaalde M. C, Laan aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam de akte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in de Lichamelijke opvoeding. De heren Fred Kikkert (Eierland), Ben Gieze jr. (Eierland), Dick du Porto (Den Burg) en Eddy van der Star (Eier land) deden met gunstig gevolg examen voor het Zweefvliegbewijs. De geslaagden zijn allen lid van de zweefvlieg club Texel. Ze zijn nu ge machtigd zonder instructeur te vliegen en mogen ook passagiers meenemen. De Texelse zweefvliegclub telt mo menteel 28 leden. Er is nog plaats voor nieuwelingen. W ZON, MAAN EN HOOG WAU Dc zon komt op 6 juli op om 4.28 gaat onder om 21.01 uur; 9 juli op uur cn onder om 20.59 uur. Maan: 6 juli L.K.; 14 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 4 juli 12 01 en 5 juli 0.06 c» 6 juli 0.38 en 13.11; 7 juli 1.14 cd 8 juli 2.06 en 1449; 9 juli 3.10 eo 10 juli 4.24 en 17 03; 11 juli 5.39 es 12 juli 6.43 en 19.07. Aan het strand ongeveer een uur hoog water. CONSULTATIEBUREAU V(K ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de zijn, worden op het bureau ve: op de tijden dat hun eigen hc zitting heeft. Deze tijden zijn als dokter Barnard, woensdag 9 ju! 13.00 tot 15.00 uur. dokter Elias, woensdag 9 juL 15.00 tot 16.00 uur. WEEKENDDIENST ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur to maandagochtend 8 uur. Dokter COUTINHO, Den Burf (02220) 2023. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cod telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot e maandag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burj (02220) 2414. DIERENARTSEN van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoos PROTESTANTSE KERKD1ENSTI zondag 6 juli 1969 HERVORMDE GEMEENTEN' Den Burg, 10.00 uur, ds. Froentjes De Cocksdorp, 10.00 uur, ds. Soesan collecte instandhouding eredienst Den Hoorn. 9.00 en 10.30 uur, ds Via Dc Koog, 9.00 uur, ds. Waardenburg 10.30 uur, ds R. Reilsma 9.00 en 10.30 uur kindcrdicnsl ia Schuilhut". 19.30 uur, wika J. Picterscn, jeug De Waal, 10.30 uur, ds. Waardenburg Oosterend 9.45 uur ds. Rozemond collecte voor de kerkeraadskas Oudeschild, 11.00 uur, ds. Rozemond GEREFORMEERDE KERK Den Burg, 9.00, 10.30 en 19.30 uur ds. K. A. Schippers uit Amersfoort Oosterend, 10.00 en 19.30 uur, ds, Ka Gistermiddag om half twee is het koninklijke jacht „Piet Hein" aangekomen in de haven van Oudeschild. Aan boord waren prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen. Een der opvarenden van dc begeleidende politieboot RP 4 ver telde ons, dat het prinselijk gezin een korte vakantie komt doorbrengen; het bezoek is streng incognito. Morgen vertrekt de Piet Hein naar Harlingen. Ge durende de periode dat het jacht in Oudeschild ligt afgemeerd, zullen de prinses en haar gezin waarschijnlijk aan boord blijven. Naar verluidt zou van daag een rondvaart op de Waddenzee worden gemaakt. Op het programma staan ook bezoeken aan Vlieland, Schiermonnikoog en Rottum. De aankomst van de „Piet Hein" (met de standaard in top trok uiteraard veel bekijks. Vele mensen dromden langs de kade in de verwachting dat de prinselijke familie aan wal zou stappen. Die hoop ging echter niet in vervul ling. Wel was men er getuige van hoe de drie honden van de prinses werden uitgelaten. In geval van brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt zowel voor over dag als 's avonds en voor alle dorpen. NOODSLACHTINGEN Voor noodslaoh tingen in de periode 5 juli tot en met 11 juli telefoon 2182, b.g.g. telefoon 2069. GEREFORMEERDE GEMEEN! Oosterend, 11.15 en 16 30 uur dienst in de Ned. Herv. kerk DOOPSGEZINDE GEMEENM Den Burg, 9.30 uur, br. C. Inja (Baan kerkbusje Den Hoorn Oostcrend, 10.45 uur, br. C. Inja R.K. KERKDIENSTEN 5 en 6 juli Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag 9.00 en 10 30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 zondag 8.30 en 19.30 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 en 10.$ Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 en 10.30 uur TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,60; elke regel méér ƒ0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4 B.T.W. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Naar het buitenland met vakantie? Reisverz. ƒ0,50 p.p.p.d. Per auto? Kent U alle verkeersre gels daar? Onbeperkte rechtsk.bijst.verz ƒ0,40 p.d. per auto. U neemt Uw polis meteen mee. J Dekker, Kogerstr. 33, tel. (02220) 2833 Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon- oordsingel 17. Den Burg. Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777. Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Nu volop aardbeien. M. Huisman, De Veen, te lefoon 2203 Te k. z.g.a.n. vouwbare comb wandelwagen, coe wagenzak, bedje e Te bevr. Warmoe 63, Den Burg Te koop aanj wit ijzeren ledikai grootmoeders tijd (02220) 2617 Komt met vroi dochter a.s. woen „Hotel Texel" en eens van een fijne Kunt U in 't pak 1 zoveel te beter, allen maakt dan een van de mooie van de Folklore i Te koop nieuwe appelen. J Gasthuisstr. 16, t< Er wordt bezorgd. Te koop een loopt goed, ƒ20, Heerwaarden, B 103, Iepenhof -

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2