Zonder de mensen zou nooit zijn ontstaan Aankoop Centrale Texel H Die Texelse Bibliothek hat 9000 Biicher zur Auswahl TEXELtoerist Ie laargang nummer 3 Pagina 3 Jan Bruin tekent toerisme op Texel nu elke liter centen voordeliger •ine speziale Auslese fiir Toeristen DEN BURG-DE KOOG-DE COCKSDORP Intspannung bei einem guten Buch.... Hele gebied vanaf 15 juli weer vrij te betreden [EXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist DEN BURG Aankoop Centrale „Texel POMPEN C Wrdlderstrrrt GROOT pr rreer- TERREIN RICHTING DE INRRL :,oo de Slufter urenlang wandelen en genieten superbenzine het kleine merk met de grote daden. Tank bij het OK station van de Waalderstraat 53, Den Burg Saisonkarte 'fan kann auch ein Buch zum Strand, It oder Bungalow mitnehmen. Dazu lalt man in der Bücherei eine Saison- 1e, muss allerdings 5,als Garan- fctrag deponieren, der bei Rückgabe i Leihbuches wieder zurückgezahlt d. riele Besucher der Insel haben die telsche Bibliothek entdeckt. Im ver- igenen Jahr wurden 34.000 Bücher- iaben notiert worunter viele an 90" iengaste. Dank der Teilnahme der iristen war die Zahl der verliehenen ther im Juli vorigen Jahres benahe hoch wie im Dezember, dem Monat dem grössten Leseinteresse. ar die Umgebung von Oosterend be let sich eine Ausgabestelle Bücherei in dem Dorfhaus „De een boog naar binnen maken, de zg. Rui- gedijk ten noorden van De Koog.. Langs die duinen lag een geul waarvan de Eendenkooi van Staatsbosbeheer het laatste restje is. Ten noorden van de geul lag een losliggend duin: Maayke- duun dat een eilandje vormde in de zandvlakte die zich uitstrekte tot het Eyerlandt toe. We kunnen ons de toen malige zandvlakte Tiet beste voorstellen als de huidige Hors aan de zuidpunt van Texel. Bij hoge vloeden werd de zand vlakte overspoeld, een verschijnsel dat werd gestopt toen de Staten van Hol land in 1629 Texel en Eyerlandt met een zanddijk verbonden. Duinmassief Tussen de nieuwe dijk en de zee lag een breed strand. De westenwind kreeg jarenlang gelegenheid zand aan te voe ren en planten als helm hielpen een handje om het vast te houden waardoor een fors duinmassief ontstond dat thans, gezien vanuit de Eierlandse polder nog opvalt door zijn rechte en gelijkmatige karakter. Aan de binnenzijde van de dijk vorm de zich een groot schor, dat alleen bij zeer hoog water onderliep en waar vee werd geweid. Het wemelde er van de vogels. Pas in 1835 werden deze Eyer- landse buitengronden ingedijkt en ont stond de huidige Eierlandse polder. De Eierlandse duinen groeiden zoetjesaan samen tot een stevig geheel. De mensen hielpen waar zij maar konden door het \m Burgwal in Den Burg neben rnPostamt befindet sich die Texel- le Bibliothek, errichtet 1965 unter m Namen: „Stichting (zu deutsch: (tung) Openbare Bibliothek Texel", tse verfügt zurzeit über eine schnell chsende Büchersammlung von etwa UO Büchern und Zeitschriften. Das gemeine Interesse ist gross, bcson- s auch seitens der Touristen. Für [creiste Leser ist insofern gesorgt als e besondere Sommerkollektion aus Deutschen Büchern, Zeitungen und (schriften zusammengestellt wurde. )as Lesen im Lesesaal kostet nichts. ralso meint, sich wahrend der Ferien ir das Weltgeschehen orientieren zu issen, weiss nunmehr, wohin er sich nden kann. Fürchtet man jedoch, die aubstimmung könne darunter leiden, greife man besser nach einem Buch der Rubrik „Entspannungsliteratur" Bijenkorf" in der Mulderstraat. Dort kann man also auch seine Lektüre aus- suchen. Dienstregelung Openbare Bibliothek Den Burg Tag Erwachsene Jugend Montag 10.00 - 12.00 Dienstag 14.30 - 16.30 16.30 - 17.30 19.30-21.30 Mittwoch 14.30 - 17.30 Freitag 14.30 - 15.30 15.30 - 17.30 19 30 -21.30 Sonnabendvormittags von 10-12 Uhr ist nur der Lesesaal geoffnet. Keine Bücherausgabe. Oosterend Donnerstag 15.30-17.30 und 19.30-21.00 Op de grens van De Muy en De Slufter, kij kend in oostelijke richting. Op de achtergrond de stuifdijk van 1629. IN GROENTEN EN FRUIT „Een klasse apart" Meer noordelijk wilde de afsluiting maar niet lukken. Een zanddijk van Oost naar West om de uitgestrekte Sluf tervlakte in tweeën te verdelen werd vernietigd door wind en water. Een in 1884 dwars door de grote Slufter aan gelegde dam werd nog datzelfde jaar door de zee verzwolgen. Toen eindelijk de grote Slufter was bedwongen werd de kleine Slufter automatisch des te groter. Een storm in 1900 deed de laat ste afsluitingspoging van de Slufter mislukken. In de toestand is sindsdien geen ver andering meer gekomen. Rijkswater staat heeft zich bij het bestaan van de Slufter neergelegd. De grote, door dui nen omgeven vlakte, met zijn verbin ding met de zee, vormt een uniek na tuurmonument. Bij hoge vloeden heeft de zee er vrij spel en dan is de Slufter een binnenzee. Het in- en uitstromende water heeft grillige, vaak diepe geulen uitgeslepen. De herhaaldelijke over stromingen hebben een bijzondere zout- minnende vegetatie doen ontstaan. Kleuren Dat plantenkleed levert een boeiend kleurenspel, dat wisselt met de seizoe nen. Menige schilder heeft er zich door laten inspireren. Er zijn plantensoorten ontdekt die praktisch nergens anders in Nederland voorkomen. In de natte gedeelten vindt men bruine en groene tapijten van zeekraal. Wat hogerop bloeit het Engels gras en begin augus tus kleurt de Sluftervlakte zich diep paars door de dan bloeiende Lamsoor. Behalve de noordelijke punt die als vogelbroedplaats gedurende een deel van het jaar niet vrij toegankelijk is, kan men hier urenlang wandelen en genieten. Slechts weinigen doen dat Ook in juli ziet men nooit meer dan enkele tientallen mensen in dit merk waardige gebied rondstappen. De mees ten beperken zich tot een kijkje vanaf het hoge duin, dat van een betonnen trap is voorzien om het de kijkers mak kelijk te maken en om te voorkomen dat de omringende kwetsbare begroei ing wordt vertrapt. Weer open Het noordelijk deel van de Slufter vlakte is vogelbroedplaats, beheerd door Staatsbosbeheer. Gedurende het eerste deel van de zomer is dit deel in het be lang van de rust van de vogels niet vrij te betreden, maar op 15 juli verdwijnen de bordjes en legt niemand U een stro breed in de weg als U hier op verken ning wilt gaan. Ook het noordelijk van de Slufter gelegen terrein De Krim (het vroegere Eyerlandt) is vanaf 15 juli vrij te betreden. WAT we nu Texel noemen, ont stond door het samengroeien van twee eilandjes: het toen veel kleinere Texel en het Ey erlandt. Heel lang geleden moeten Texel, Vlieland en het Eyerlandt één groot eiland zijn geweest, maar aan het einde van de Middeleeuwen lagen ze als drie afzonderlijke eilandjes voor de Waddenzee. Het Eyerlandt bestond uit een aantal losse duintjes, ongeveer op de plek waar we nu de Eierlandse duinen en de Krimduinen vinden. Het eigenlijke Texel was toen in hoofd zaak het karakteristieke golvende land met de tuunwoaltjes. Ten westen van dat oude land vormden zich ach tereenvolgens duinenreeksen. Achter die duinen werden na elkaar zes ko gen (buitengronden) bedijkt. Tussen die kogen en het oude land lag een baai, waar Burgernieuwland en Waal enburg (1617) werden ingepolderd. Op de oudste kaarten van Texel (1594 en 1595) eindigt 't eiland aan de noord zijde daar, waar ook nu nog de duinen Vier fasen in dc wordingsgeschiedenis van de Noordwestkust van Texel. Van links naar rechts: de toestand kort na de aanleg van dc zanddijk die het Oude Texel cu het eiland 't Eyerlandt verbond (1630); dc toestand bij het begin van de negentiende eeuw (wande lend over de zanddijk zag je toen links een breed strand en rechts een enorm gebied van schorren en kreken); kort na de storm in 1858 waarbü dc zanddijk van 1858 op drie plaatsen doorbrak; de huidige situatie. aanleggen van stuifrijzen en zanddijk- jes. In de loop van de achttiende eeuw groeide in het verlengde van de Koger duinen een uitloper naar het noorden. Tussen uitloper en zanddijk ontstond een schor dat al in 1753 werd aangeduid als „Nieuw Nederland". Het werd afge sloten in 1859 en als „De Nederlanden" verkaveld. Ten noorden van „De Neder landen" vormden zich op het strand la ge duintjes, de „Slufterbollen". Woest en ledig Zo'n 130 jaar geleden was het gebied dat we nu kennen als de natuurreser vaten De Muy en De Slufter niets dan een kaal strand met wat lage duintjes in het midden. Het gebied dat nu inter nationale vermaardheid geniet moest nog ontstaan of liever: gemaakt worden. In 1855 legde Rijkswaterstaat een zanddam over het strand, evenwijdig aan de eerder genoemde zanddijk. Ook deze zanddijk groeide uit tot een flinke duinrichel. Eind januari 1858 brak die dijk op drie plaatsen door. Het strand achter de dijk liep sindsdien bij elk tij gedeelte lijk onder water. Dat water schuurde drie geulen uit: De Muy, de grote Sluf ter en de kleine Slufter. De grote Sluf ter lag het meest noordelijk, tegen de Krimduinen aan. Het gat bij De Muy was spoedig hersteld. Er werden twee dijkjes aangelegd waartussen de nu be roemde waterplas van De Muy ont stond, de broedplaats van de Lepelaars. :ns?

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 11