GO SARA INTERNATIONAL Waarom zo'n TEXELtoerist Ie Jaargang nummer 3 Pagina 5 av door A. Andre de la Porte Andri Binsbergen Wat is er eigenlijk aan de hand in de popbusiness? Gaan de vernieuwingen nu nog sneller, splitsen zich al speciale groepen af, begint er van binnen uit weer discriminatie te ontstaan Inderdaad er is veel veranderd. De dirty sound, de dirty image, het onver zorgde uiterlijk en de opzettelijk onver zorgde kleding is bepaald geen mode meer. Hip betekende daarna fris, fleurig getailleerd. De heupbroek werd strakke soul broek, Sam en Dave, het top Soul duo uit de States, kwam in 1968 ook nummer één in Nederland. En toen? En nu En morgen Brian Jones, jarenlang slaggitarist van de Rolling Stones, verdronk op 3 juli 1969 in zijn eigen zwembad. Het kan allemaal zo afgelopen zijn. Wat heeft dit nu allemaal met SARASANI te maken, zult u zich af vragen. We willen u alleen maar duide lijk maken, dat iets dat vandaag in is, helemaal in, helemaal volgens de laat ste trend en de laatste mode, morgen of overmorgen onherroepelijk uit kan zijn. Leefklimaat De organisatoren van Sarasani wen sen u allemaal een eigen bungalow toe, liefst met twee auto's en luxueuse in richting, daarna kunt u zich alleen nog maar een grotere bungalow toewensen met een zwembad of zoEn mis schien komt u er daarna achter dat dat het toch niet helemaal is, Waar het op aan komt is dat we om standigheden scheppen, een leefklimaat zogezegd, waarin we ons zelf kunnen zijn, en steeds meer ons zelf worden. En daar nu wil Sarasani aan mee wer ken, dat doen we al ruim drie jaar en dat blijven we doen Nieuwe vrienden Daarvoor hebben we een sleepin platform, waar je door de gemoedelijk heid van de oud-Victoriaanse meubelen uit grootmoeders tijd, haast vanzelf tot nieuwe vrienden komt. Als er tijd voor is, ontstaan er hele gesprekken aan de garderobe, kassa en vooral aan de bar met de SARA-mede- werkers. Proberen we zoveel mogelijk aan de verzoeken tegemoet te komen van mensen met speciale platen- wensen En ook speciaal daarvoor hebben we weer onze elektrische lichtmachine op gesteld, een geheel nieuw watergordijn gebouwd en ander psychedelisch licht- matenaal. Regelmatig zingt bij ons MOJO HARRY (songs van Dylan, Donovan en Blues), die om politieke redenen Zuid-Afrika de rug heeft toe gekeerd. Vrij. En ook deze zomer gaan we weer veel met kaarsen, bengaals vuur en bloemen werken. Het belangrijkste is, dat men zich bij ons vrijer voelt dan waar dan ook Maak er deze paar we ken vakantie een bijzonder feest van, alle mogelijkheden zijn daarvoor aan wezig. En daarvoor nu, right boy, SARASANI. Zaterdag 12 juli Grandioze underground avond Met medewerking van Super Sister en Cosmos Light show en Sakrale Manifestaties. Zondag 13 juli Universal delight more and more. Maandag 14 juli Swinging Soul Machine de swingende soul sensatie no. 1 van Nederland. Dinsdag 15 juli Golden Earrings (in de Donderdag 17 juli Brainbox, ook al weer een paar hits in Veronica's top veertig. Vrijdag 18 juli Look Around (naast de Hepstars de tweede topgroep uit Zwe den). Zaterdag 19 juli Marva Hodges and the Moody Sec. Soul. Zondag 20 juli Chockfull. Maandag 21 juli Les Baroques (nieuwe formatie). Dinsdag 22 juli Cuby's Blues band (voor de blues-liefhebbers). Woensdag 23 juli The Buffoons. Donderdag 24 juli Blues Dimension Verder worden nog verwacht: The Gun, The Bonzo Dog DooDah band en en verschillende andere buitenlandse groepen VOGELRIJKDOM? Dat Texel het vogeleiland" wordt genoemd hoeft niet meer gezegd te worden. Het is iedere toerist die op Texel zijn vakantie doorbrengt zonder twijfel be kend. Hoe je al die vogels te zien kunt krijgen is echter voor velen nog een open vraag, en óók waar je ze zien kunt en hoe ze heten. Op deze en dergelijke vragen poogt dit artikel een ant woord te geven. Informatie spe ciaal voor de leek dus, doch met daar tussendoor zo af en toe wat informatie voor de meer fervente natuurliefhebber. lexels „nationale vogei (foto Nol Binsbergenj Texel „hèt vogeleiland" te noemen is wellicht wat overdreven. De andere Waddeneilanden maken zeker ook aan spraak op het predikaat „vogeleiland". De hele rij ligt in de trekoute van on telbare vogels, die in het najaar hun kille noordelijke zomerresidenties ver laten en er in het voorjaar weer naar terugkeren, lange tijd verblijven in het zeer voedselrijke Waddengebied en er zelfs in vele gevallen overwinteren. Het Nederlandse Waddengebied is het belangrijkste voedselterrein voor ontel bare duizenden vogels van vele soorten, eenden, ganzen, steltlopers, en het droogleggen van de Waddenzee zou een ware ramp betekenen voor deze dieren. Om die reden wordt er niet alleen van Nederlandse zijde protest aangetekend tegen de plannen tot drooglegging, maar ook van de zijde van internationale na tuurbeschermingsorganisaties. Naast die talloze trekvogels de eerste verschijnen al in augustus, de laatste trekken nog in juni door naar het noorden verblijft er een groot aantal broedvogels op ons eiland. Tot nog toe zijn er meer dan 110 soorten broedend op Texel vastgesteld; een respectabel aantal, dat je op maar wei nig plaatsen elders in de wereld op zo'n kleine oppervlakte zult kunnen aan treffen. Texel is landschappelijk bijzonder veelzijdig. Het bestaat niet alleen uit duinen, maar er zijn uitgestrek te weidegebieden, duinmeertjes, moerassige gebieden in de lage pol ders, je vindt er de welhaast unieke strandvlakte van de Slufter, een ge varieerd bos, kwelders en heide vlakten. Daarom wordt Texel in de folders van de VVV nogal eens „Holland in een notedop" genoemd. Elk type landschap trekt zijn „eigen" vogelsoorten aan, waaruit de grote variatie van Texel's vogel wereld te verklaren valt. Waar Iedere Texelaar kunt u beschouwen als een natuurliefhebber. Nogmaals overdrijving? Waarschijnlijk wel, maar u zult welhaast iedere Texelaar kunnen vragen waar de mooiste vogelgebieden zijn. Op de vier VVV-kantoren zult u in ieder geval uitputtend daarover in gelicht kunnen worden. Daar kunt u ook brochures kopen, waarin uitge breide informatie wordt gegeven over de belangrijkste natuurreservaten en de rondleidingen die daarin worden geor ganiseerd. De meeste terreinen worden beheerd door Staatsbosbeheer (voor het grootste deel de gebieden in de duin strook) en door de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Ne derland. Langs de dijk Aan de kant van de Waddenzee wordt de kust van Texel gevormd door een dijk, die deels kaarsrecht is (met name in het zuiden), deels met talloze grillige bochten het land van de zee scheidt. Een van deze bochten is een aantal jaren geleden bij het verhogen en verstevigen van de zeewering recht getrokken, waarbij een kleine plas ont stond, waarom op het ogenblik een ver woede strijd woedt tussen natuur- en landschapbeschermers enerzijds en ge meentebestuur en enkele hotelbouwers, die voorstanders zijn van het bouwen van een groot hotel op deze plaats, an derzijds. Hoe deze strijd zal aflopen is nog niet te zeggen. Intussen ligt de plas er, ingesloten tussen oude en nieu we dijk, overgeleverd aan een natuur lijke plantengroei. Vogels hebben er be zit van genomen, nog niet veel welis waar, maar in groeiend aantal. Naast de vreemde rondgerugde zwarte koeten, die er met hun kleine roodgekopte jon gen rondzwemmen, zie je er allerlei soorten eenden, kapmeeuwen en veel zwaluwen, die laag over het water sche rend allerlei insecten vangen. Als in de komende jaren de dijk tussen Oude- schild en De Cocksdorp eveneens ver hoogd zal worden, zullen vele andere bochten ook rechtgetrokken worden. Veel van de unieke bochtige dijk zal dan verdwijnen, doch tevens kunnen dan meer plasjes van de soort bij „Ceres" ontstaan. Rijdend in auto of op fiets langs de dijk van zuid naar noord of omgekeerd, treft u overal water en weiland aan. In de ondiepe dijk- sloten, die in deze tijd van het jaar vaak helemaal droog komen te staan, huizen talloze vogels. Daarvan zijn de sierlijke witte, zwart gebandeerde kluten met hun dunne opgewipte snavel, zonder twijfel de meest opvallende. De kluten gaat het voor de wind op Texel. Zij broeden er nog in een be hoorlijk aantal en kunnen overal in alle rust de meeste van hun broed gebieden liggen op beschermd terrein hun jongen grootbrengen. Overal ziet u deze gracieuze vogels met hun jongen, waarvan sommige al vliegvlug zijn en zich alleen door een wat grauwer veren kleed van de ouders onderscheiden. Ook de scholekster, zwart-wit met opvallend rode snavel en vleeskleurige poten, treft u op vele plaatsen met jongen aan. Een geweldige druktemaker die schol ekster. Luid laten deze vogels hun schelle „tepiet-tepiet" horen, som? staan ze daarbij met vier, vijf bij elkaar, de snavels recht naar beneden gericht, driftig schreeuwend en nu en dan in ganzenpas achter elkaar aanhollend. Vreemde vogels. De lieuw, zoals hij op Texel genoemd wordt, zouden we de „nationale" vogel van Texel kunnen noemen. Opvallend, luid blijk gevend van zijn aanwezigheid, overal aanwezig, in zomer en winter. In de Mokbaai zit reeds jaren een volkomen wit, albino exemplaar, een populair object van vele fotografen. Meeuwen en sterns Langs de dijk kunt u ook de talrijk op Texel broedende kap- of kokmeeu wen zien. Een sierlijke meeuw met rode snavel en poten en een chocolabruin kapje. Een plaats waar ze dichtbij de weg talrijk broeden is het kleine reser vaat in het zuiden van het eiland, de „Petten". Daar nestelen, op kleine eilandjes in een ondiepe plas, ook vis- diefjes (onze gewoonste sternsoort) en de veel daarop gelijkende noordse sterns. Beide hebben een rode snavel, doch de visdief heeft er een zwarte punt aan. Bovendien is de staart van de noordse stern iets langer dan die van zijn algemener voorkomende familielid. Moeilijk te zien, maar doe uw best. In de Petten nestelen ook kluten, en verder kieviten onnodig te zeggen hoe die er uit zien tureluurs en scholeksters. Misschien ziet u hier ook grutto's; brui ne vogels met lange poten en lange snavel, het mannetje met een rood bruine nek, het wijfje wat valer. In het duingebied van het eiland zijd een aantal wandelroutes door de vogel- reservaten uitgezet, zoals bijvoorbeeld bij de Bollekamer, een reservaat gelegea bij de weg van Den Hoorn naar het strand In dit gebied, grenzend aan het waterwingebied van Texel en vooral n voorjaar en winter erg vochtig, huizei veel water- en weidevogels. U ziet er talloze kuifeenden, de mannetjes zwar, met witte flanken, het wijfje sobei bruin, koeten, kieviten, tureluuri grutto's en natuurlijk^.ook de oven! boven Texel luidzingende leeuweriken die tijdens hun zang vaak volkomen on zichtbaar ver omhoog vliegen en dat alleen nog maar te horen zijn. De op d: leeuwerik lijkende, maar veel kleinen en bovendien van een spits snavelt]* voorziene graspieper doet het heel wa! bescheidener. Ook hij begint jubelend omhoog te vliegen, maar juist op he', ogenblik dat de gang erin komt, gaat in glijvlucht weer naar de grond. Zeker last van hoogtevrees. In de Bollekamer kunt u ook jonge koekoeken aantreffen die nog gevoerd worden door hun pleeg ouders, hier meestal graspiepers, die een geweldige taak hebben aan het vol stoppen van deze voor hen toch gigan tische kinderen. Verder kunt u hier et elders in het duin vele andere soortet vogels aantreffen: wulpen, grote bruir* vogels met een lange gebogen snavel, torenvalken, die voor zij zich op hui prooi (meestal muizen) storten lucht stilstaan („bidden" noemt me: dat), misschien ook de overdag jagendt velduilen, die hier en daar nog in hei duin broeden, de in het net nestelend* rietgorzen, getooid met een donker bruin kapje, en natuurlijk stormmeea- wen en de zilvermeeuwen. Zilver meeuwen grote dieren met een fora len gele snavel met rode vlek aan de puisl broeden vooral in de Westerduinei vogelbroedterrein van Staatsbos- en Lepelaars met jongen (foto Nol Binsbcrgen) beheer aan 't Westerslag. Zij zijn nog; eens roofzuchtig en om die reden is hui aantal in het verleden beperkt ten gun ste van andere vogelsoorten. Een familielid van de zilvermeeuw, <k wat kleinere stormmeeuw, die een groe nige snavel heeft en een heel ander roep (kèw, kèw de zilver roepi kliauw en kok-kok-kok) heeft zich laatste twintig jaar op Texel sterk uit gebreid en komt nu haast overal in hi duin voor. Een andere vogel die sterk i aantal is toegenomen is de kauw, ome kleinste kraaiensoort, die pas omstreeks 1940 voor het eerst broedend op Texel werd aangeroffen en nu zo langzamer hand voor de andere vogels een plaii begint te worden. In het duin broede ze in konijneholen, waaraan geen ge brek is. Lepelaar! Texel's meest beroemde vogel is os getwijfeld de lepelaar. Een koninklijk verschijning, wit, getooid met een sier lijke kuif en een eigenaardig gevormde maar heel functionele snavel, waarm« hij zijn voedsel uit het water zeeft. I* pelaars broeden in de Muy en in Geul, duinpiassen met uitgestrekte riet velden. maar helaas in een afnemer-! aantal. Zijn er jaren geweest dat er M a 150 paren op Texel broedden, nu is he aantal gedaald tot 20 a 25 paren. Hoe lang duurt het nog voordat deze zeld zaamheid geheel van het eiland verdve nen is? En wat is de oorzaak van de: achteruitgang"7 Zonder twijfel moet verontreiniging van het water van Waddenzee, waaraan ook de gro' sterns, die vroeger met duizenden Texel broedden, ten slachtoffer gevallen, als grote schuldige word* aangewezen. De lepelaars kunt u op tochten over Texel overal en altijd or moeten. Misschien ziet u er een lan? de dijk of in de Mokbaai, op het wa bij de Schorren of zomaar langs de va in een slootje. tie 10 be scl Pr pe in Tf; (3 D. top 5 met laatste hit, terug uit U.S.A.), Woensdag 16 juli Cuby and the Blizzards, in nieuwe formatie nu nog beter De (slechte) weg langs de Waddendijk tussen Oudeschild en Oosterend is een geliefkoosde route voor vele vogelliet hebbers en zomaareens-vogelkijkers. Je kunt er vele vogelsoorten ik noemde u er al een aantal van dichtbij zier, en vaak zonder veel moeite (met name vanuit de auto ook fotograferen Naast de genoemde soorten ziet u er ook de onopvallende, zwartgekraagde bont- bekpleviertjes, waterhoentjes (zwart met rode snavel), bergeenden (grote witte eenden met donkere kop en ban den op de rug en een rode band om de borst) en andere soorten eenden. Die bergeenden ziet u vooral ook veel in de Mokbaai en bij de Schans, de oude fortificatie ten zuiden van Oudeschild In de duinen (advertentie I.M.) New! Improved! Nu nóg sterker! Met extra zegels! Sarasani witter kan het niet. Neu! Nouveau! Dwars- gebakken, in smaakverzegelende doordrukstrip! Met chlorax! Als een witte tornado! Er is geen betere. Go Sara International! Exportkwaliteit!

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 16