Cjroen rwarL-Jexels in het harL, Op Texel ds het goed parachutespringen 'Elleboog B. en W. zullen niet aandringen op goedkope partieuliere bouw Afstoten destructor betekent belangrijke bezuiniging SKs ot dusver één ■gebroken beeu AFE-BAR ANCING Tsjechische pianist geeft concert in l)e Koog Geen spoedige uitvoering van plan i\oord-West N.V. Greko te Rotterdam neemt werk over Taverne „Riche" dansen Trio John Buss AG 11 JULI 1969 EXELSE WW' 82e JAARGANG No. 8383 te N.V. v/h Langcveld De RooU m 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 larry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bonk: Ncderl. Middenstandsbank; Coop Raif- fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr|js ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW )2i afgelopen week deed zich op het veld Texel een zeldzame gebeurte- voor. Een vrouwelijke paracliutiste van de uit Rotterdam afkomstige divingclub The Flying Dutchmen, l bij het neerkomen een been. Zo'n tluk lijkt de bij velen levende me te bevestigen dat parachute sprin- een zeer gevaarlijke sport is die ook uitsluitend beoefend wordt mensen die levensmoe zijn. ttyen Rienks, de 23-jarige instruc- van de Skydivers, ladht daar har- ik om. „Zo'n incidentje komt edht hoogstzelden voor. Paraohute- ngen is even veilig als elke andere one sport. Ilk kan me niet iherinne- aat er ooit een dodelijk ongeluk bij ebeurd en er worden per jaar toch duizenden sprongen gemaakt". In vrije val naar de aarde. Met het vr|jc val- springen mogen zich alleen zeer ervaren parachutisten bezig houden. Altijd open 'aar de leek het eerst aan denkt lat zo'n parachute mogelijk niet igaat. Rienlks: „Een complete wei- ng heb je noo-it; m Nederland is tenminste nooit voorgekomen. Maar aan deniken wij niet eens als we ngen Het is onze zorg zo nauwkeu- mogelijk op het gemarkeerde punt te koen, dat is de sport. Plus na- lijk beheersing van de lichaams- ling tijdens het afspringen, de af- ng en het neerkomen. Een verkeer- ïouding bij het neerkomen kan als ngelukkig uitpakt een stijve neik, ekte spier, verstuikte enkel of ge in been tot gevolg hebben". Gunstig terrein Skydivers houden voor het eerst et bestaan van de club een spring- dus ook voor het eerst op Texel. »e i keus viel op Texel omdat het een e p ekkelijk rustig vliegveld heeft zo- paradhutisten en luchtverkeer el- niet hinderen. Boyen Rienks, die zijn clubgenoten Bob wordt ge- nd, maalkte met het vliegveld ken- toen hij met enkele andere sprin- een demonstratie kwam geven in kader van „Oosterend Present". Ve geven regelmatig zulke de- straties" zegt de jonge instructeur, or ons zit er een belangrijk stu!k in- len in waardoor we de kosten wat nen drukken. We zijn kort geleden in Warffum en Soheveningen ge- il: De paradhutesport heeft het ^Üjk. Aanspraak op suibsidie kan worden gemaalkt; alles moet uit zak worden betaald. Ondanks de forse inkomsten uit demonstraties, be taalt iemand per sprong nog altijd J 15,tot ƒ17,Maar een elitesport is het daarom nog niet. In onze club zijn alle lagen van de maatschappij zo'n beetje vertegenwoordigd. We hebben er een advocaat bij, maar ook een tim merman, als je dat tenminste als twee uitersten wilt beschouwen. De gemid delde leeftijd ligt ron'd de 21". Kist bier Het gesprek staakt. Meer dan een ki lometer bóven het Texelse vliegveld hebben twee parachutisten zich losge maakt van het vliegtuig en komen als zeepbellen naar beneden. Het zijn nieu welingen en Boyen let scherp op de houding van armen en benen Via de megafoon worden aanwijzingen gege ven, die merkwaardig genoeg, ondanks de vrij grote afstand goed worden ver staan getuige de reacties van de sprin gers. Eén van de para's komt precies voor het terras van het vliegveldre staurant neer. De mensen op het terras applaudiseren. Exploitant Herik Zirk- zee heeft er een kist bier om verwed dat het zo precies niet zou lukken. Dat bier is hij kwijt, maar de kosten zullen wel goedgemaakt worden door de als gevolg van de parachutistenactiviteit op het terras sterk toegenomen drukte van vakantiegangers die meestal niet weglopen zonder iets gegeten of ge dronken te hebben. In het graan Maar waar is de andere springer ge bleven? Het is een meisje; de toeschou wers hebben haar achter het dak van een boerderij aan de andere kant van de weg zien verdwijnen. Een kwartier tje later komt ze hijgend aanlopen. Ze is midden in een graanveld terecht ge komen en heeft het met een boze boer aan de stok gehad die schadevergoeding eiste. De zaak zal wel in der minne worden geschikt, maar als de schade werkelijk ernstig is komt de verzeke ring eraan te pas. „Een parachute zoals wij die gebrui ken is voor 100°/o bestuurbaar", vertelt Boyen verder. Hij brengt ons naar het terreintje bij het tankstation van hot vliegveld waar de gebruikte parachutes weer keurig in elkaar worden gevou wen. „We gebruiken zogenaamde gemo dificeerde koepels. Daarmee is het mo- tus g üe in I juiste lichaamshouding (advertentie I M 'agelijks geopend. m.v. The Specials' >antoorstraat Den Burg ws '"betwist Texels meest 'tervolle uitgaansgelegenheid gelijk op een centimeter nauwkeurig neer le komen. Op dead center, zeggen wij. Dat moet je dan natuurlijk wel eerst hebben geleerd. Je kunt sturen door aan de riemen te trekken, waar mee je bepaalde sleuven in de koepel vergroot of verkleind". Serpentine Alvorens met springen wordt begon nen, wordt nagegaan welke invloed de wind op de drift hóeft. Het vliegtuig gooit precies boven de plaats waar de para's straks moeten neerkomen een zg „streamer" uit, een soort serpentine. De afstand tussen het punt waar de streamer neervalt en die van het punt waar de parachutisten moeten neerko men, wordt bij de berekening ingecal culeerd. De in 1965 opgerichte club telt 33 leden. Er zijn totaal vijf clubs in Ne derland. Op Texel wordt gelogeerd op de camping van de heer Van der Star. Er zijn vijf vrouwelijke leden, waaron der drie nieuwelingen. De paradhute sport kenit een stelsel van springver- gunningen en brevetten, die een aan wijzing zijn voor de graad van geoe fendheid. Afgezien van de periode van slecht weer is de afgelopen dagen bijna voort durend gesprongen. Wie er nog wat van wil zien kan vandaag, morgen en zondag terecht. Zondagavond vertrek ken de para's weer naar hun thuisbasis in Rotterdam. Zondagavond 13 juli 20.30 uur zal de Tsjechische pianist Drahomir Toman in de bar van het Badhotel Prinses Juliana te De Koog een piano-soiree geven. Het programma vermeldt o.m. de na volgende werken J. S Bach Preludium en Fuga F. Chopin Sonate Op. 35 met Treur mars en 2 etuden. B. Smetana Polka en Boheemse dans A. Dvorak Humoreske L. Janacek Ein weggeflogenes Blattchen. J. Hurnik Groteska F. Liszt Polonaise. De heer Toman, die momenteel op Texel met vakantie verblijft, bood spon taan dit concert voor de Texelaars en gasten te verzorgen Betrokkene stu deerde muziek aan het Praagse Conser vatorium. In 1947 verwierf hij een 3e prijs op het wereldjeugdfestival in Praag. Als solist trad hij op in een reeks van Tsjechische orkesten en in de Oostenrijkse philharmonie en de Phil- harmonie van Ostrau. Hij trad op in 1000 concerten en verzorgde ook een duizendtal jeugdconcerten. Hij trad op in Engeland en Frankrijk. Hij begeleidt ook wel enige Tsjechische violisten en treedt samen op met de succesvolle Tsjechische klarinetist Prof. Arno Vla dimir Riha. Tenslotte is hij een bekend pedagoog. Onder zijn leerlingen telde hij o.m Z.K.H. Prins Sihemoni Siha- noek van Cambodja. De entreeprijs voor dit concert be draagt ƒ2,00. In de afgelopen raadsvergadering stelde de heer J. J. Westdorp (PvdA) de vraag of op Texel niet veel goed koper gebouwd zou kunnen worden dan nu het geval is. Hij noemde woningen in Schermcrhorn, die, niettegenstaande een grondprijs van ongeveer ƒ50,toch slechts ƒ27.500,zouden hebben ge kost na aftrek van premie. B. en W. hebben nader geïnformeerd bij de dienst van gemeentewerken van De Rijp (waaronder Schermcrhorn ressor teert). Daar zei men dat het door de heer Westdorp genoemde voorbeeld minder geslaagd is, omdat bij de bouw van de bedoelde woningen vrij veel moeilijkheden zijn geweest. Alge meen kan gesteld worden dat de wonin gen te goedkoop waren en de kwaliteit minder goed. Momenteel worden in de zelfde gemeente redelijk goede wonin gen gebouwd voor ƒ40.000,incl. ƒ9000,tot ƒ10.000,aan grond. De gemiddelde grondprijs bedraagt onge veer ƒ40,per m2 en de terrcingrootte is 225 m2. B. en W. merken op dat in september 1967, dus bijna 2 jaar geleden, aan de fa. Duin opdracht werd gegeven 22 wo ningen voor de woningbouwvereniging Texel te bouwen, waarvan de bouw kosten op ƒ22.318,per woning kwa men. Deze woningen zijn in alle op zichten goed gebouwd, aldus het college. Op grond van het bovenstaande zien B. en W. geen mogelijkheden om te be werkstelligen dat door particuliere bouwondernemers goedkopere wonin gen worden aangeboden dan tot nu toe het geval is. Den Burg Noord-west Het plan van de firma Drijver om in Den Burg west (een groot terrein dat door Beatnxlaan, Akenbuurtsweg, Pontweg en Westerweg wordt omsloten) een groot aantal woningen te bouwen, zal niet op korte termijn gerealiseerd kunnen worden, zo antwoorden B. en W. op een andere in de raadsvergadering gestelde vraag. Om het plan te kunnen uitvoeren zal eerst het bestemmingsplan moeten worden gewijzigd. Het terrein is nu toekomstig woongebied zonder na dere detaillering. Het ontwerpen van 'n gewijzigd bestemmingsplan is nu erg moeilijk, omdat andere plannen, zoals Den Burg oost, Den Hoorn, De Koog en de recreatiegebieden eerst uitgewerkt moeten worden. Voorts is het vrijwel Het gemeentebestuur stelt de raad voor de gemeentelijke destructor, deel uit makend van de Veterinair Hygiëni sche Dienst, op te heffen en het des- tructicmatcriaal per 1 augustus 1969 toe te vertrouwen aan de N.V. Greko te Rotterdam. Reden voor de afstoting is de zeer onrendabele exploitatie van dit VHD-ondcrdcel. Uitvoerig overleg is gepleegd met de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de Veterinair In specteur van de Volksgezondheid ©n de N.V. Greko. Greko wil het destructiewerk onder bepaalde voorwaarden voor Texel doen De N.V. zal niet zelf het destruotiema- teriaal kunnen afhalen bij slagers, vee houders e.d. zodat de gemeente Texel met het verzamelen ervan zal worder. belast evenals met de afvoer naar het gemeentelijk slachthuis te Den Helder of Sdhagen. Greko betaalt de gemeente een vergoeding van ll/z cent per kg. voor onthuld materiaal en 4Vfe cent voor niet onthuid materiaal. Ook zullen bij slagers beenderen e.d worden afge haald evenals gebruikt vet bij patates frites-toa'kkerijen. De Greko zal voor het verzamelen van het regelmatig af te halen materiaal speciale vaten ter besdhikking stellen. Gratis auto De N.V. stelt een in haar bekirijf overcomplete destruotieauto gratis be schikbaar. Deze wagen is aan de grote kant, maar de gemeente hoeft geen rente en afschrijving op te brengen. Aan de hand van de praktijkervaring in de komende periode kan worden na gegaan welk formaat wagen te zijner tijd moet worden aangeschaft. De ex ploitatiekosten van auto en chauffeur komen voor rekening van de gemeente. Eén van de beide gemeente-slagers zal een deel van zijn dagtaak worden inge schakeld als chauffeur van de bedoel de vrachtauto. Van Rijkswege zal een bijdrage van 50% worden verstrekt ter gedeeltelijke dekking van de voor rekening van de gemeente komende kosten. Mocht de last te zwaar blijken, dan kan de rijks- steun nog worden verhoogd. Bezuiniging De voorgestelde afstoting betekent een belangrijke bezuiniging. De jaar lijkse kosten van de destructieafvoer nieuwe stijl bedraigen naar verwachting 26.600,na aftrek van de opbrengst van het destructiematerdaal en de rijks subsidie van 50% blijft ten laste van de gemeente ƒ10.800,De bezuiniging bedraagt uiteindelijk 2.600,per jaar. Maar omdat voor de eerste maal gratis een auto wordt besdhikbaar gesteld zijn de exploitatiekosten daarvan de eerste tijd aanmerkelijk lager. Verder is er nog het voordeel van ƒ7.500,omdat een van de gemeenteslagers als chauf feur gaat fungeren, genoemd bedrag komt in mindering op de salariskosten. zeker dat van de zijde van de PPD be zwaren zullen worden gemaakt, zolang Den Burg oost niet nader is uitgewerkt. Enkele andere in dit verband van be lang zijnde punten zijn of in dit gebied al dan niet een winkelcentrum moet worden geprojecteerd. Voorts staat nog niet vast hoeveel ruimte er nodig is voor het rusthuis dat „Sint Jan" hier wil bouwen. Ratten Wat de rommelige toestand nabij de molen van Oudeschild betreft, merken B. en W. op dat een deel van het be doelde terrein eigendom is van de ge meente en een ander deel van particu lieren. Door de gemeente is het eigen terrein opgeruimd en is getracht de aanwezige ratten te verdelgen. De par ticuliere eigenaars die alle mogelijke rommel op het terrein hebben, zijn in gevolge de algemene politieverordening aangeschreven dit op te ruimen. De Bolder De centrale werkplaats De Bolder zal binnenkort te klein zijn geworden. Op het voorstel om de eveneens binnen kort vrijkomende gebouwen van ge meentewerken voor een deel bij de werkplaats te trekken, antwoorden B. en W. dat dit in het uiterste geval, bij wijze van tijdelijke maatregel wel kan. Aan deze oplossing zijn voor de dienst van gemeentewerken echter grote be zwaren verbonden. Naar een andere eveneens tijdelijke oplossing wordt nog een onderzoek ingesteld; dit is ook het geval ten aanzien van een definitieve voorziening. Pachtafkoopkosten Op de vraag of de kosten van pacht- afkoop (geval C. J. Commandeur) reeds in de grondprijs voor het industrieter rein waren gecalculeerd of dat daarmee alleen rekening wordt gehouden bij het nog uit te geven gedeelte, antwoorden B. en W. dat de genoemde kosten bij iedere exploitatie-opzet worden opge nomen onder de kosten van grondver werving. De kosten hebben geen be trekking op het huidige complex in dustrieterrein. Bij de berekening van de grondprijzen voor toekomstige uit breiding van het industrieterrein, waar voor nog een exploitatieopzet moet wor den gemaakt, zal met bedoelde pacht- afkoop rekening worden gehouden. Borden De gevaarlijke kruising Vogelenzang- Kogerstraat zal van een bord „gevaar lijke krusing" worden voorzien. Ten slotte delen B. en W. mee, dat de „kernen" Midden- en Zuid-Eierland van naamborden zijn voorzien, evenals Oost en 't Horntje. EVANGELISATIE Maandagavond 14 juli wordt in „De Witte Burcht" (Molenstraat 19), een evangelisatiesamenkomst gehouden, waarbij door de heer A. Postma uit Ede het woord zal worden gevoerd. Aan vang 20 00 uur; toegang vrij. GESLAAGD VOOR TYPEDIPLOMA Voor het diploma machineschrijven 165 slaagden de dames Carla Spigt, Emmy Groot en Corrie Terpstra. GESLAAGD Mej. Minke Bakker slaagde te Rot terdam voor het diploma etaleren en etalageschrift. Zij Wlgde een cursus van het Nëderlands Talen Instituut. (advertenties I.M.) Vanaf heden in o.l.v. het bekende Aanvang 19.30 uur. LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1