Wereld wordt vergiftigd; vogels zijn de eerste slachtoffers 4 K -S-sSft HOVERCRAFTS HEBBEN RUST IN ZEEHONDENKRAAMKAMER NIET ERNSTIG VERSTOORD Vogelswel en wee (XVI) «M Bijzonder jubileum in de jeugdherberg Keramiek en cartoons WEEKAAfMBIEDING HANDIGE GAZ0NVEGER NU f92,50 Parkeren is bij 2222BAKKER geen probleem Bouwvergunningen afgelopen maand Brand: 2066 door A. J. Binsbergen r t De mensheid is bezig in steeds sneller tempo de wereld ten gronde te richten. Nog blijft de mens zelf buiten schot, zijn het in de eerste plaats insecten, vissen, vogels die uitgemoord worden, maar is door verschillende geleerden al niet betoogd, dat de gevolgen voor de mens al merkbaar worden? Grote hoe veelheden gif in moedermelk, haaruit val, kanker door uitlaatgassen en ande re luchtverontreiniging, het is nog maar een begin. Allerwegen beginnen de mensen ver ontrust te raken Rachel Carson met haar boek „Dode Lente" was een van de pioniers van de grote verontrus ting. Nu staan de kranten er dagelijks vol van. Vergiftiging van het Rijnwater: duizenden tonnen dode vis schuldige: waarschijnlijk slechts 1 vat van 100 kilo insectenbestrijdingsmiddel. 100 kilo Drieëntwintig schepen, die dit insectide van de Hoechst fabrieken vervoerden, werden geïnspecteerd. Niets te vinden. Hoechst maakt genoeg vergif om alle rivieren van de wereld levenloos te maken. Op de Lüneburger Heide maakt een boer zijn spuit- werktuigen schoon: alle vis in een meertje dood. In het Molenvliet bij Zwijndrecht is een groot aantal vissen gedood doordat waarschijnlijk een tuin der zijn gereedschap in de Vliet heeft schoongemaakt. Vandaag las ik „Wenen Radiowagens van de Oostenrijkse po litie patrouilleerden gisteren langs de rivier de Traun om de bevolking te waarschuwen tegen het eten van vis, die, naar wordt verondersteld, is vergif tigd door chemicaliën". Langzame vergiftiging nog erger In al deze berichtjes is sprake van een snelle, direkte vergiftiging. De vissen gaan dood doordat ze water met chemi caliën binnenkrijgen. Veel meer komen echter vormen van een indirecte ver giftiging voor door allerlei soorten ver ontreiniging. Als we nu eens de situatie op Texel vereenvoudigd bekijken, krij gen we het volgende verloop, een boer bespuit op het land zijn gewas, door de regen raakt het in de grond en via het drainagesysteem in de sloten. De slo ten die vaak al volkomen „dood" zijn monden uit in zee, waar de dan nog maar geringe concentratie vergif opge nomen wordt door het plankton. Dit is het voornaamste voedsel voor vissen. De vissen krijgen echter in zee nog een te geringe concentratie binnen. Zij vormen echter op hun beurt het voedsel van de grote sterns. Deze zijn in nauwelijks tien jaar vroeger broedden er zo'n 40.000 in het Waddengebied van Texel ver dwenen en broeden nu alleen nog maar op Griend in een aantal van een paar honderd paar. Deze indirecte vergifti ging speelt een grote rol bij de sterfte van roofvogels. Duiven eten het met insecticide behandelde zaaigraan; de buizerden die de duiven eten gaan er aan dood. Insecticiden hebben de bedoe ling insecten te doden, maar elk jaar moet er weer opnieuw gespoten wor den In veel gevallen neemt de plaag eer toe dan af; de insecten raken resis tent. Wie er wel dood gaan? De insec tenetende vogels, natuurlijke vijanden van de grootste vijanden van de mens. Algeheel verbod nodig Wil de mens de natuur en daarmee ook zichzelf niet te gronde richten, dan zal er een algeheel verbod van gevaar lijke bestrijdingsmiddelen moeten ko men. In Zweden is het gebruik van ge chloreerde koolwaterstoffen (DDT, aldrin, dieldrin enz.) en van kwikver bindingen al verboden; in Denemarken is een begin gemaakt, Nederland volgt volgend jaar, overal gaat men beseffen, dat het zo niet langer kan. Staatssecretaris Kruisinga van Volks gezondheid gaat op het congres van de Wereldgezondheidsorganisatie in Boston een internationaal verbod van DDT en aanverwante chemicaliën bepleiten. De Europese consumentenbonden - hebben de regeringen van de EEG-landen ge vraagd om scherper toezicht op de wa tervervuiling. In het Europese parle ment hgeft de Nederlander Boersma be- Visdicfjes verdwijnen foto: Nol Binsbergen toogd, dat de insecten met met schade lijke chemicaliën bestreden moeten worden, maar met insectenetende vo gels; de broedgelegenheid voor die vo gels moet worden bevorderd. Waddenzee vervuilt, maar ook de Noordzee Binnenkort wordt een vuilwaterpers- leiding, die bij het Groningse Wester- nieland op het Wad uitmondt, in ge bruik genomen. Er wordt gesproken over de rioolwaterleiding voor Gronin gen, Drente en Overijssel, die op de Eems zou moeten uitmonden. In de Raad van Vlissingen werd vorige week ge sproken over plannen voor een perslei ding naar de Westerschelde. Waarom geen rioolwaterzuivering vroeg men. Antwoord: daar is geen geld voor. Ge lukkig is men zo verstandig ge schrokken door de recente verontrus ting rond de Rijnvergifliging de zaak nader te bekijken. Ondertussen monden al overal riolen uit op de Noordzee. Aan het gezonde baden in de zee moeten we gaan twijfelen, zeker in de nabijheid van Nieuwe Waterweg, Westerschelde, Noordzeekanaal. Maar vonden we vroe ger al niet „Helders streetvuul" op het strand? Hoe lang zal „De gezonde apotheek" nog gezond zijn? Op Texel We zijn nog wel eens geneigd te den ken, dat het ons mooie eiland allemaal niet zo'n vaart loopt. Er is nog „frische Luft" genoeg, het zand van het strand is lang zo goor niet als bij Schevenin- gen, over massale vogelsterfte hoor je niet. Maar kijk eens naar onze sloten. Er zit haast geen leven meer in. Dan mag het water wel helder zijn, maar op de bodem ligt een grijze sliblaag, teken van vervuiling, die alle leven onmoge lijk maakt. Kikkers zijn er al haast niet De jeugdherberg „Panorama" beleef de dinsdag een bijzonder jubileum. De heer D. de Vries uit Utrecht verbleef er voor de 25e keer, zoals gewoonlijk als leider van een groep jongeren. De heer De Vries, als leraar biologie ver bonden van het Reformatorisch college Blaucapcl te Utrecht organiseert bij wijze van hobby trektochten voor de jeugd, waarbij hij als gewaardeerd en populair leider optreedt. Hij heeft er al 85 van dergelijke trektochten langs de Nederlandse jeugdherbergen opzitten, waarvan dus 25 naar Texel. Het jubileum is niet onopgemerkt voor bijgegaan. Dinsdagavond werd de heer De Vries, die volgend jaar met pensioen gaat en dan waarschijnlijk met de trek tochten zal stoppen, letterlijk en fi guurlijk in de bloemetjes gezet. Tijdens de avondmaaltijd zat hij op een met bloemen gesierde „troon" en namens het plaatselijk bestuur van de N.J.H C. was de heer G. A. Oskam aanwezig om de jubilaris toe te spreken. De heer Oskam, mede sprekend namens het hoofdbestuur van de NJHC, memoreer de het vele dat de heer De Vries voor de jeugd heeft gedaan en roemde zijn capaciteiten als leider en organisator. Propagandist De heer De Vries heeft de hele na oorlogse geschiedenis van de jeugdher berg op Texel meegemaakt. Hij kwam er al toen de jeugdherberg nog een verbouwde Texelse stolpboerderij was, beheerd door de familie Bakker. Door het uitdragen van zijn enthousiasme over zijn bezoeken aan Texel zijn vele anderen tot een trektocht naar Texel verleid, zoals uit talrijke voorbeelden valt af te leiden. Namens de NJHC overhandigde de heer Oskam een pla- tenbon. Ook jeugdherbergvader Veld- wisch bood zijn gelukwensen aan; als geschenk overhandigde hij een foto boekje van Texel. meer. Het algolopen voorjaar zijn al verscheidene lepelaars dood gevonden. De olieramp, waarbij duizenden Eider- eenden, zwarte zeeëenden en andere zeevogels sneuvelden, ligt nog vers in ons geheugen. Van de duizenden vis- diefjessterns die uitsluitend vis eten die vroeger op Texel broedden, zijn er niet veel meer over. Kiekendieven beginnen overal in ons land zeldzamer te worden. Ook riool gevaarlijk Zelfs het heldere water dat door de rioolwaterzuivering weer op de natuur lijke waterlopen wordt geloosd, is fu nest, omdat het een hoog gehalte aan stoffen mineralen bijv. bevat, die als het ware een bemesting voor het water vormen. Het water krijgt een sterke ontwikkeling van plankton, al gen en kroos. Het doordringen van licht in het water wordt belemmerd. De zuurstof wordt schaarser, zodat vissen en andere dieren er niet meer in kun nen leven. Bij het afsterven van plank ton en waterplanten vormt zich een modderlaag op de bodem, die onnatuur lijk dik is en alle leven onmogelijk maakt. Stinkend water, zonder enig dierlijk leven. Vloeiweiden maken de problemen natuurlijk nog groter en zijn door hun stank bovendien ook zeer on aangenaam voor de mensen. Om te besluiten twee korte commen taren uit andere kranten. Het Vader land schrijft „Het drama van de vergif tiging van de Rijn schijnt tenslotte mee te vallen". De Friese Koerier (Laurens ten Cate) „De vergiftiging van Rijn, Waal, Merwede, IJssel en IJsselmeer, plus wat er allemaal nog verder onder de rotzooi zit, is een godgeklaagd schan daal". Ik sluit me graag aan bij Ten Cate Geruststellende berichtjes hebben we niets aan. Willen we de wereld leefbaar houden, dan moeten we massaal ten strijde trekken tegen de verpesting van ons mi lieu. Zachtheid maakt stinkende won den. De vogels zijn in dit stukje nauwelijks aan bod gekomen. Bescherming van de vogels is echter niet los te denken van de algehele bescherming van de natuur, waarvan ook de mens deel uit maakt. De Culturele raad van Noordholland, de Federatie van VVV's en de buson derneming NACO hebben in de kop van Noordholland een aantal cultu- reel-toeristisch-tolkloristische manifes taties inqericht en deze in aantrekke lijke routes verbonden t.b.v. de vakan tiegangers in de kustgebieden. In het kader van deze route zijn op Texel twee exposities ingericht en wel een keramiektentoonstelling en een ex positie van cartoons. In het dorpshuis 't Skiltje, de Ruyterstraat 61 te Oudeschild, staat de tentoonstelling „Versteende Vormen" opgesteld. Hierover wordt in de cata logus het volgende gezegd „Keramiek is een inheemse kunstuiting in ons gewest. Hij is sinds de vroegste beschavingen van onze voorouders bij ons geweest en kenmerkt de smaak en kunstzin van iedere generatie". De expositie is tot 10 augustus a.s. dagelijks geopend van 10.00 - 12.00 uur en is vrij toegankelijk, een catalogus is verkrijgbaar voor ƒ1,00. Tijdens de zomermaanden is er een permanente tentoonstelling in „de Wor- steltent" aan de Rozendijk bij de Den nen, van tekeningen en cartoons van llarry Tielemans. Deze expositie is de gehele dag (ook 's avonds) kosteloos te bezichtigen. Een bezoek aan deze exposities wordt van harte aanbevolen. Uw gazon in korte tijd geheel schoon met een geschikt voor afgemaaid gras, bladeren en takken. Borstel loopt op kogellagers. Werkbreedte 45 cm. Deze aanbieding is geldig tot met 17 juli. Ijzerhandel/supermarkt Tel. 2346 SPUITVOETBAL IN DE KOOG DE KOOG De Texelse brandweer en de sportvereniging De Koog werken nauw samen bij de organisatie van een gecostumeerde spuitvoetbal wedstrijd. De natte strijd begint om acht uur woensdagavond op het terrein van S.V De Koog. Brandweer en deelnemers gaan er om half acht in optocht heen Die optocht start bij de boswachterij en er wordt muzikaal aan meegewerkt door Excelsior uit Oosterend. In de optocht worden ter opluistering ook oud brandspuiten meegevoerd. GESLAAGD De heer Nico van Heerwaarden uit De Cocksdorp slaagde te Schagen voor het diploma aspirant-gezel timmeren. TOERISTEN VAN „DE TURKSE TENT" ORGANISEERDEN ZELF KINDERSPELEN DE KOOG Een groep vakantie gangers van „De Turkse Tent" te De Koog heeft het gisteren druk gehad met het organiseren van kinderspelen. Van tien uur 's morgens tot één uur 's mid dags hebben circa 200 kinderen zich vermaakt met zaklopen, boegsprietlo pen, koekhappen, blikjes werpen, blok jes rapen, ringsteken enz. De heer L. Brink, beheerder van het terrein, was blij dat er in de krant melding van werd gemaakt. Wijzende op het feit dat de organiserende badgasten alle steun en medewerking hebben gekregen, zei hij: „Misschien stimuleert het andere campings om ook eens iets te organise- r enin samenwerking met de oudere gasten. Die hebben daar zelf ook lol in. Over het algemeen laat men de men sen teveel aan hun lot over. Niet ieder een is in staat zichzelf te amuseren, vooral niet bij minder goed weer. Dat geldt vooral voor kinderen die dan een plaag voor hun ouders worden". ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 13 juli op om 4.35 uur en gaat onder om 20 56 uur; 16 juli op om 4.39 uur en onder om 20.53 uur. Maan 14 juli N.M.; 22 juli E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 11 juli 5.39 en .18.09; 12 juli 6.43 en 19.07; 13 juli 7.38 en *20.01; 14 juli 8.27 cn 20.52; 15 juli 9.12 en 21.35; 16 juli 9.51 en 22.16; 17 juli 10.25 en 22.50; 18 juli 10.56 cn 23.24; 19 juli 11.25 cn 23.53. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Siebinga, dinsdag 15 juli 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 16 juli van 13.00 tot 15.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 16 juli van 15.00 tot 16.00 uur. in 1 De Hovercrafts, die enige tijd op de Waddenzee zijn gebruikt bij het zoeken naar olie en aardgas, hebben de zeehondenbevolking weinig last bezorgd. Die conclusie verbindt de heer G. J. de Haan, directeur van het Texels Museum, aan het feit dat vrijwel geen te vroeg geboren zeehondenjongen zijn aange troffen. Enkele jaren geleden toen op de Wadden zonder Hovercrafts seismisch onderzoek werd uitgevoerd ten behoeve van een oliemaatschappij, werden bij het museum maar liefst 21 te vroeg gehoren zechondenjongen aangevoerd, die naderhand allen stierven. Geen wonder dus dat algemeen werd verwacht, dat de lawaaiige Hovercrafts een soortgelijk verschijnsel zouden ver oorzaken. Er is echter slechts één te vroeg geboren zeehond in het museum gebracht. Twee verdwaalden Het gaat de zeehondenbevolking blijkbaar goed. Er zijn dit jaar zelfs aanmerkelijk minder jonge robben bij hun moeder vandaan geraakt dan in de meeste jaren. Tot dusver zijn slechts twee verdwaalde zeehondjes bij het museum bezorgd. Begin deze week arriveerde een jonge rob, die moeder loos bij Ameland was gevonden en gisteren werd er een bezorgd uit Wie- ringen. Bij de familie Wenzel te Uit- Burgemeester en wethouders ver! den aan de navolgende personen, dernemingen en instellingen de daa omschreven bouwvergunning. iDe 'heer H. Troost te Den Hoorn de uitbreiiding van een winkelpand de Herenstraat; de heer J. J. K<w voor de verandering en uitbreiding een woning aan de Molendwarssö mej. A. G. Luijsterburg te De K voor de bouw van een zomerhuis ter Boodtlaan K 1 a; de heer J. te De Koog voor de bouw van eec rage aohter Ruijslaan 1; de hes Boon, 't Noorden O 144 voor de sing van een dakkapel; dokter Co; ho te Den Burg voor de uitbreiding twee woonhuizen aan het Schilder de heer C. Timmer te Oosterend de bouw van een woonhuis aan de! derstraat; het aannemersbedrijf J. Koorn Mzn. te Den Burg vooc bouw van een showroom met aan de Wilhelminalaan; mevr. M.i d. Berg-Witte voor de bouw van dakkapel aan het pand Schilderen de kerkvoogdij van de N.H. Gen* Oosterend voor de verandering va ikerik; de heer Jac. W. Lut te Denl |üa voor de verandering van een wi pand aan de Badweg te De Kor; heer H. Simons te Schellingwoude de uitbreiding van een woonhuis as Wageninigseweg C47; de Coop Ra dei senbanik te Den Burg voor de ii isi: van een garage aan de Warmoessö to NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 12 juli tot en met 18 juli 2182, b.g.g. tel. 2406. ec tek In geval van brand altijd \t (02220) 2066. Dit geldt zowel voori| dag als 's avonds en voor alle d«| WEEKENDDIENST ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur. Dokter BARNARD, Oosterend, (2223) 234. Dokter ELIAS, Den Burg, tel. ((5 e( 2039. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot ea maandag 13.00 uur Zr. RIETVELD, Den Burg, (02220) 2414. legi te! Zat n d huizen, het tweede adres waar jonge robben worden opgevangen en grootge bracht, zijn zelfs nog helemaal geen dieren bezorgd. Record aantal De heer De Haan is met de geringe „aanvoer" van dit jaar gelukkig, vooral omdat in het museum bepaald geen gebrek aan zeehonden is. In de bassins bevinden zich daar nu totaal 16 robben, op genoemde twee na allen oudere exemplaren. Behalve één stinkrob en één kegelrob zijn het vertegenwoordi gers van de in het Waddengebied le vende soort Phoca Vitulina. Voor het aan de kost houden van dit record aantal is per maand 1500 kg. vis nodig. DIERENARTSEN van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur L. F. IIOUTER, Den Burg, tel. 2521 PROTESTANTSE KERKDIENSIE zondag 13 juli 1969 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10.00 uur, ds. Froentjes collecte voor de Schuilhut De Cocksdorp, 10 00 uur, ds. Soesan collecte instandhouding eredienst Den Hoorn, 9.00 en 10.30 uur, ds. De Koog. 9.00 uur, ds. J. H v Bokhofl 9.00 en 10.30 uur kinderdienst in Schuilhut". 10.30 uur, ds. J. H. v. Bokhovc 19.30 uur, ds. Reitsma, jeugddiet* Dc Waal, 10.30 uur, ds. P. J. de Geetë Oostcrend, 9 45 uur, ds. J. P. B. Visser Oudeschild, 11.00 uur, ds. P. J B. Visü DUITSE DIENST De Koog, 20.45 uur, Pfarrer ZüU^c in de Ncd. Hcrv. kerk te Dc Kool GEREFORMEERDE KERK Den Burg. 9.00, 10.30 en 19.30 uur ds. K. A. Schippers uit Amersfoort Oosterend, 10.00 en 19.30 uur, ds. Krt GEREFORMEERDE GEMEEMfet Oosterend, 11.15 en 16.30 uur dienst in de Ned. Herv. kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 9.30 uur, ds, Koopmans dienst voor alle wijken; aansluiting rusthuizen. R.K. KERKDIENSTEN 12 cn 13 juli Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. 19.30 uur (Duitse De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag 9.00 en 20.00 uur 10.30 uur (Duitse V je De Cocksdorp: zaterdag 19.30 i L. zondag 8.30, 10.00 en 19.30o)oo Oosterend: zaterdag 19.30 uur zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 en 10.31 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 8.00 en 10.30 uur 9.00 uur (Duitse Mis) het rdt leer mei et I at i sche ngel ille: rei ■M Ma r v< ekoi iet e ei laar acet' ford lil oter oloo uric en. pral iom( ran öve:

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2