4% 4%% 5% 6% 7% AMRO BANK AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPÜTER MET DE ZILYEMEN LEPEL Sierlon AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK [EEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 JULI 1969 Zaterdag 12 juli i Burg, Hogeberg, 14.00 uur, zeepkisten- Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Zondag 13 juli n Hoorn, 19.00 uur, strandloop, start van parkeerterrein. i Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Maandag 14 juli i Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Dinsdag 15 juli i Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Woensdag 16 juli Koog. plm. 19 30 uur, sportveld, spuitvoet- q Burg, folklore. Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Donderdag 17 juli n Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn Vrüdag 18 juli Koog, 19.00 uur, zeeviswedstrijd, einde TjJ-g Burg. 19.30 uur, openluchtbijcenkomst het Leger des Heils met jeugdcombo, op Groeneplaats. n Burg. 20.00 uur. „Sarasani", beatfestijn. Zaterdag 19 juli •n Burg, 9.00 uur, paardesportdag op de ■lweide, Emmalaan. isterend, 14.00 uur, rommeltjesmarkt in de uerstraat t.b.v. restauratie N. H, kerk. •n Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. Zondag 20 juli «terend, grasbaanrace op terrein van Dros L or motoren van 50 cc., georganiseerd door y AB -club Texel. :n Burg, 20.00 uur, „Sarasani", beatfestijn. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Jasper, zv. Johannes J. Joosten en Anna E. van Heerwaarden; Marcel Jan Cornells, zv. Cornells M. Duijzer en Trientje Roorda; Marjan, dv. Pieter Brouwer en Antje C. Hooimeijer; Diana Afina Petronella Johanna, dv. Jacob 'Dijker cn Catharina M. den BrOk» Anthonius Johannes, zv. Johann M. Boom en Theodora P. Bakker; Biem, zv. Hendrik Troost en Trijntje Lap; Jo hannes Franeiscus Sebastiaan, zv. Jo hannes ,F. Halsema en Geertruida de Ridder; Daniëlla Clasina Petronella Be- sirée, dv. Hendrik T. Koorn en Petro nella M. Wijgergangs; Annette Jacoba, dv. Herman J. Boekei en Anneke van Dijk. Overleden: Marie G. Veerdig, wv. Baijs, oud 58 jaar; Jacob Zwaan, oud 76 jaar; August J. Martin, oud 68 jaar, K'laartje Witte, ev. Reuvers, oud 78 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Jacobus Hin, van 's-Gravenhage, Aerssenstraat 207 naar Oudeschild, Heemskerkstraat 21; Roelof A Dries- sen, van Doorn, Mariniersweg 7 naar Den Hoorn EI 131; Abraham C. Drink- waard, van Wemeldinge, Bonzijweg 17 b, naar Den Burg, Julianastraat 18; Pieter N. O. Lampers, van Apeldoorn, Prinsenlaan 2 naar De CockSdorp, Kik- kertstraat 88; Catharina G. J. M. Kalk- sma, van Harlingen, Rommelhaven 6 a, naar Den Hoorn, Herenstraat 12; Graig R. Rogers, van U.S.A. naar Den Burg, Gravenstraat 2; Ferdinand C. J. Graaf, van Hongkong naar Den Burg, Groene plaats 11; Adrianan C. M. van Maarse- veen, van Utredht, Dr. P. van Hoek- laan 13 naar Den Burg, Lijnbaan 33; Dirkje Plomp, ev. Bonewit, met gezin, van Utredht, Nifterlaeplantsoen 13 naar Den Hoorn, Herenstraat 58; Johanna H. Stapel, van Staphorst, Gemeenteweg 182 naar Oudeschild, De Ruyterstraat 60; Antonie van Wieringen, van Hilver sum, Hendrik Smitslraat 24 naar De Koog, Dorpsstraat 2; Andrieke Hompe- nius, van Hoevelaken, Oosterdorps- slraat 93 naar De Koog, Dorpsstraat 39; Cornells D. Duinker, van Amihem, Lijs terstraat 10, naar De Waal, W 27. VERTROKKEN PERSONEN Rudy J. Hondebrink, van Den Hoorn H131 naar Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; Arthur R. G. H. Zandstra, van Den Burg, Elemert 14 naar Heiloo, Doe- terslaan 28; Sigrid E Wieringa, ev. Loncin, van Oudeschild, S 26 a, naar België, Medhelen, Ziekeliedenstraat 6. Tot 7% rente! rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. ■miminiminiminimmininunminui FEUILLETON door TOM LODEWIJK llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH 17. Hij wist ook heel goed dat de jon- de Braber dit allemaal heel goed aankon, er alles van wist en brandde Fan verlangen om de hele administra te met één reuzenzwaai te modernise ren en aan te passenniet slechts aan het heden, maar vooral aan de toe- tamst Hij wilde zidhzelf niet bekennen dat hij dit niet wilde, omdat 'hij zélf daardoor overcompleet zou raken, en zélfs als hij zijn functie bleef bekleden, log slechts het boegbeeld zou zijn van het schip, waarop Reindert Stok het be vel voerde, maar waar dan de Braber het stuurwiel zou omklemmen. En omdat hij dit zichzelf niet wilde toegeven, zocht hij naar andere motie ven. Arbeidsbesparende methoden zag hij als bevorderaars van luiheid en ge makzucht. Van het kaartsysteem zag hij alleen maar het risico dat zo'n kaart tan verdwijnen, en daarom hield hij ast aan zijn dikke, onhandelbare kan toorboeken. En in het algemeen was het refrein van Tweehuysens liedje van verlangen naar de goeie ouwe tijd „het is altijd goed gegaan zo, waarom zou den we veel geld o-ver de balk gooien aan al die nieuwigheden?" Tussen hem en Piet de Braber was er altijd een stille strijd. Daarbij kwam, dat Reindert Stok bepaald geen kan toorman was, hij was typisch de man taigs de weg. Hij had geleerd op Twee- huysen te vertrouwen, en dat was hem nooit slecht bekomen. Daarbij had hij een hekel aan veran dering. Hij zou niet gauw iemand ont slaan, alleen al omdat hij dan weer aan een nieuwe moest wennen. Hij kende het bedrijf van haver tot gort, wist waar alles te vinden was, en dat moest maar zo blijven, anders tastte je mis. In de grond der zaak zag hij, evenals zijn bejaarde procuratiehouder, er tegen op dat op een gegeven moment in zijn be drijf methoden zouden toegepast wor den, waarvan hij zelf de samenhang niet meer zag. Hij moest het zichzelf bekennen dat soms als Piet de Braber zat te praten, hij de draad kwijtraakte, het niet zo gauw snapte. Dat was grie zelig. Dat gaf je het idee dat je oud werd, het niiet meer kon bijsloffen. Todh was er nog een ander griezelig idee, namelijk dat zo'n flinke knappe vent die overal -terecht kon, eenvoudig de zaak te ouderwets zou gaan vinden en de benen nemen. Dat zou betekenen, dat dan de zaak inderdaad ouderwets begon te worden! Als Piet de Braber op een goeie dag het zou vertikken verder te vechten tegen de bierkaai, en een andere baan zoeken, dan, wist Reindert met onfeilbare zekerheid, verloor hij niet alleen een beste kracht, maar dan verloor hij oök de toekomst. Dan werd hij één van die mensen die zeiden ,,'t zal mijn tijd nog wel duren" maar daarvoor had Reinde'rt Stok de firma Reindert Stok „en Zoonen" niet ge sticht! Hoe trots was hij geweest op dat naambord. Na hem zouden anderen de zaak verder groot maken. Hij had die niet gesticht en zich ongelukkig ge werkt om het zaakje straks te likwide- ren, of aan een concurrent over te doen! En zo verzeilde Reindert van de wal in de sloot. Want hij wilde nóch Twee- huysen laten gaan, nóch de Braber missen. Nu eens gaf hij de Braber toe, wanneer die op een bepaald punt iets voorstelde waarvan ook hem wel dui delijk was dat het een verbetering was, dan weer kwam hij in het straatje van Tweehuysen door voorgestelde veran deringen op de lange baan te schuiven, en meestentijds koos hij de weg van de minste weerstand door er niet te zijn, geen tijd te hebben, andere dingen aan zijn hoofd te hebben. Zo hoopte hij het te rekken en vertrouwde er vaag op dat alles wel op zijn pootjes zou terecht komen. Maar de jonge de Braber zag door die manoeuvres heen. Hij was er van overtuigd, dat niet alleen het bloembol lenvalk maar iedere zaak op zichzelf toe gerust en gereed moest zijn om de zich duidelijk aftekenende ontwikkelingen in Europa en de rest van de wereld het hoofd te kunnen bieden. Alleen een man die dacht „het zal mijn tijd nog wel uitdienen" en die zich van de toe komst niets aantrok kon het zich ver oorloven, de ogen daarvoor te sluiten. De firma Stok Zoonen moest niet achteraan komen, maar in het concert van de toekomst een eerste viool spe len. Dat was nu wat Reindert zich maar zo moeilijk kon begrijpen: dat een jongen als Piet de Braber zich daar dik cm maakte. Het was toch zijn taak niet? Hij begreep dat niet, al was er van medezeggenschap in het bloembol- lenbedrijf nog gans geen sprake, vele jaren lang vele employé's helemaal op eigen houtje en vaak zonder dank van de baas, de medeverantwoordelijkheid hadden gedragen voor het bedrijf waar aan zij hun krachten gaven, en dat Piet de Brber een van die mensen was. Eén van die mensen die het bedrijf eenvoudig niet kunnen zien als een broodwinning. Voor wie de zaak waar in zij we'rken, hun zaak is. Maar al stond Reindert Stok met zijn ideeën nog stammend uit de verleden tijd, hier vreemd tegenover, zo veel temeer vond hij begrip bij Nel Stok! Zij was een dochter van haar vader. Maar ze was van een andere tijd. Terwijl hij bij voorkeur in het verleden keek, waarin de bloembollenman er altijd nog in ge slaagd was de boot te halen, was haar blik op de toekomst gericht. Zij had een zakenlhoofd. En terwijl haar vader met zijn ingeroeste ideeën over een „man- nenbedrijf" er niet toe kon komen se rieus naar haar te luisteren, merkte ze dat de jonge boekhouder van die voor oordelen niet de minste last had. Zij begreep waarvoor hij vocht, zij steunde hem, en daar kwam nog bij dat zij meer nog dan hij de zaak voelde als haar zaak. Hij heette Piet de Braber, maar zij heette Nel Stok. En al kende die firma dan ook alleen Rein Stok Zoonen" de doChter liet zich echter niet uitvlak ken. Tussen haar en haar broer Bas groei de dan ook een steeds grotere verwij dering. Bas, begreep ze, al was hij dan geen kwaaie vent, was te gemakzuch tig van aard, te weinig zakenman, te weinig bedrijfsleider. Hij dreef op de leiding van zijn vader en probeerde zelf in zijn werk voor de zaak zoveel moge lijk het nuttige te verenigen met wat hij als het aangename beschouwde. „Rentetrekker", spotte Nel. Zolang Reindert de touwtjes in han den hield, liep dat niet zo in de gaten, hoewel de reizigers, Koopman die naar Zweden ging, van der Velde die Enge land bereisde en Merkman die goede zaken deed in Duitsland, meermalen meesmuilend keken naar de orders waarmee hij thuiskwam en vooral naar de prijzen die hij maakte. Hij teert op het geld dat wij verdienen, zeiden ze, maar ze hielden toch nog genoeg over, en 't gezag van de oude Reindert was groot genoeg om ze in toom te houden Nel Stok, zeiden de mensen wel eens, deed haar naam eer aan. „Ze heeft een bezemsteel ingeslikt", zeiden de jongens. Ze was lang en ze liep heel recht op. Ze had mooi blond haar, een goed figuur, hoewel dezelfde jongens onder elkaar beweerden dat je aan haar brosje moest zien waar de voorkant was, ze had een regelmatig gezicht, prachtige tanden, grote grijze ogen en ze droeg e»en bril die meer dan iets anders het uiterlijk van een stren ge schooljuffrouw gaf. Ze was in haar kleren iets stijfjes en droeg altijd plat te schoenen omdat ze tóch al zo lang was, en daarenboven, zei ze nuchter, spaart het je tenen. Ze zwom als een otter, tenniste hard en scherp en op de Kaag was geen wind haar te krach tig, als ze in haar kleine B M. over het water scheerde. (wordt vervolgd) feuKniiiiiüiiiiiiflli 226. Platvink-Jantje had gelijk: de sportcomputer en de vrachtwagen van Guurt OlyhoeCk gingen in snel tempo over in handen van Kille Bill en zijn kornuiten. En daar stonden smid je Ver holen en dr. Yokito nu...., eenzaam dn het bos...., beroofd van alles wat ze zo lang met hand en tand verdedigd hadden. „Een mooie boel....," zeti de smid. „We hebben ons allerlei geheime agenten en allerlei internationaal ge spuis van het lijf weten te houden, we hebben daarbij zelfs hulp gehad van 'n zökere brigaldiier Piet, doch tenslotte is Kille Boll ons tóch nog te slim af ge weest. We zijn 'hem kwijt, die fraaie sportcomputer „Arremaar jouw schurd!" riep de kleine Yokito driftig. „Waarom huur hij een oude, rangzame vrachtauto om dwars door het gevaarnjke bos te rij den? Waarom bracht jij mij niet in jou engen snerre wagen naar de haven toe? Ik zeg jou één ding, Venhooren! Het spijt mij, dat ik ooit één voet binnen jouw deur heb gezet!" „Nou Yokito.zei de smid, uiter lijk héél kalm. „Jij bent wel een bij zonder dankbaar mannetje hè?" „Een gereerde doctor hoeft niet dankbaar te wezen", antwoordde Yo kito. „Wetenschap kent geen gevoerens van dank!" „Jij hebt tijdenlang voor noppes mijn bed gebruikt en mijn eten gegeten. vervolgde de smid. „Het was een srecht bed en he»t was sredht eten", vond dr. Yokito. „Ik hou niet van erwtensoep met vette kruif en stamppot met worst! Wij Japanners elen rijst!** „Dan moet je vooral héél snel naar Japan teruggaan", beet de smid van zich af. „Ga jij maar mee naar huis, Yckdito! Pak je koffertje' en verdwijn! Je hoeft geen minuut langer bij me te blijven dan stnkt noodzakelijk is!" En met grote stappen liep de smid voor de kleine Japanner uit. Kijk, daar gaan ze over de Kerkbrink, het grote plein, dat nu weer vredig en rustig de dorpskern van Rijkhuyzen be heerst (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5