=L arendvissend en peurend padden wijs worden Paardensportfeest Zaterdag 19 juli: TEXELtoerist Ie Jaargang nummer 3 Pagina 9 Tsjechische pianist geeft concert in De Koog Saisonseelsorge AutomobilistenWichtig Liebe Feriengaste Een ritje te paard mag U niet missen TEXEUoeristTEXELloeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist TEXELtoerist Zaterdag 19 juli wordt te Den Burg het jaarlijkse concours-hippique gehou den, georganiseerd door de „Vereniging voor Vrienden van het Paard". Zoals ge woonlijk is de plaats van handeling de speelweide, die o.a. bereikbaar is via de Keesomlaan. De ingang bevindt zich ongeveer tegenover het politiebureau. De speelweide is een ideaal terrein, ook voor de toeschouwers. Het is omgeven door bomen en er zijn duizenden zit plaatsen. Voor een consumptietent wordt gezorgd, zodat men er rustig de gehele dag kan blijven. Om negen uur 's morgens beginnen reeds de paardenkeuringen van het VLN, de vereniging die zich beijvert Vangst We zijn intussen aangekomen op de plaats waar het net overboord moet. Er Wordt tweemaal aan de bel getrokken en de veertig meter lange kabel waar aan het platvisnet zit, wordt gevierd, hen blik op het echolood leert ons dat de grond 12 meter onder het schip zit, 20 diep wordt dus gevist. Om zoveel Zondagavond 13 juli 20.30 uur zal de Tsjechische pianist Drahomir Toman in de bar van het Badhotel Prinses Juliana te De Koog een piano-soiree geven. Het programma vermeldt o.m. de na volgende werken J. S. Bach Preludium en Fuga F. Chopin Sonate Op. 35 met Treur mars en 2 etuden. B. Smetana Polka en Boheemse dans A. Dvorak Humoreske L. Janacek Ein weggeflogenes Blattchen. J. Hurnik Groteska F. Liszt Polonaise. De heer Toman, die momenteel op Texel met vakantie verblijft, bood spon taan dit concert voor de Texelaars en gasten te verzorgen Betrokkene stu deerde muziek aan het Praagse Conser vatorium In 1947 verwierf hij een 3e prijs op het wereldjeugdfestival in Praag. Als solist trad hij op in een reeks van Tsjechische orkesten en in de Oostenrijkse philharmonie en de Phil harmonic van Ostrau. Hij trad op in 1000 concerten en verzorgde ook een duizendtal jeugdconcerten. Hij trad op in Engeland en Frankrijk. Hij begeleidt ook wel enige Tsjechische violisten en treedt samen op met de succesvolle Tsjechische klarinetist Prof. Arno Vla dimir Riha. Tenslotte is hij een bekend pedagoog. Onder zijn leerlingen telde hij o.m. Z.K.H. Prins Sihemoni Siha- noek van Cambodja. De entreeprijs voor dit concert be draagt ƒ2,00. Wahrend der ganzen Hauptsaison im Juli und August stehen Ihnen deutsche römisch-katholische Seelsorger zur Ver- fügung. Unser Team besteht aus einem Priester und zwei Laien, so dass wir vom 29 Juni ab jeden Sonntag drei hl. Messen feiern können: in Den Hoorn um 9.00 Uhr; in De Koog um 10.30 Uhr; in Den Burg um 19.30 Uhr. Beschreibung unseres Standortes: Unser Zelt, erkennbar an einem kleinen Fahnchen mit der bekannten gelben Kirche, steht auf dem grossen Camping- platz „Kogerstrand", und zwar vom Ort aus gesehen auf der rechten Seite. Für Ihren Urlaub wünschen wir Ih nen schone sonnige Tage und gute Erholung. Im Namen des Bischofs von Essen In bestimmten Orten auf der Insel z.B. Den Burg, De Koog u.a. bcstehen bei den Parkgclegenheiten sogen. „Blauc Zonen". Man erkennt sie an den dicken blauen Umrandungen auf dem Strassenpflastcr. Ilier ist die Parkzeit begrenzt! An den Parkschildcrn kann man die zugestandene Parkzeit ablesen. Beim Parken innerhalb der blauen Um randungen ist eine Parkscheibe eine gelbe Pappscheibe mit verstellbarer Zeiteinteilung seitens der Verkehrs- polizei vorgcscliriebcn. Bei der Ankunft müssen Sie auf dieser Parkscheibe die Ankunftszeit einstellen, die Parkscheibe im Wagen zur Strassenseite sichtbar aufhangen, damit die Polizei kontrollie- ren kann. Die Parkscheibe erhalten Sie kosten- los bei allen Büros der V.V.V. Wollen Sie sich ftrgcr und event. Kosten er- sparen, holen Sie sich schnell diese Parkscheibe. Sie wissen: auch in Hol land schützt Unkcnntnis nicht vor Strafe. Sie sind auf die schone Insel Texel gekommen, um für einige Wochen aus- zuspannen und sich an Leib und Seele zu erholen. Das kann man nirgendwo besser als hier. Vielleicht weiss der eine oder der andere schon, dass seit Jahren in De Koog evangelische Gotlesdienste in deutscher Sprache gehalten werden. Viele Deutsche lieben diese Einrichtung, die es nur an einigen Brennpunkten der Touristenverkehrs in Italien, Dane- mark, österreich und Holland gibt. Der evangelische Gottesdienst in deutscher Sprache findet in diesem Jahr an jedem Sonntag um 20.45 Uhr in der Hervormde Kerk in De Koog statt Dort haben wir auch gemein- same Singabende mit den hollandi- schen Christen an jedem Donnerstag um 20.30 Uhr. Seit acht Jahren führe ich im Auftrage des Aussenamtes der Evangelischen Kirche in Deutschland diesen Dienst In jedem Jahr bereitet er mir mehr Freude. Ich wünsche Ihnen gute Erho lung und freue mich auf eine Begeg- nung mit Ihnen. Zühlke, Pastor an der Dietrich-Bonhoeffer-Kirche in Hamburg „Het goat erom de mensen een idee |e geven van wat er op de bodem van Waddenzee leeft. We halen van I/les naar boven en het leukste is dat passagiers die krabbenschelpen In vissen nog mogen meenemen óók!" af zegt de heer A. C. Slooten, schip- fcer van de Wormer 8, een tot hek- dotter verbouwde sleepboot, die twee- mi daags met passagiers de Wad denzee opgaat. Dat gebeurt in het ka ter van de aktie „Wees wijs met de Waddenzee"die wordt gevoerd door den van de jeugdorganisaties voor aluurstudie, de landelijke vereniging lof behoud van de Waddenzee en het Iexels Museum. Uit wat schipper Slooten ons vertelt, (jlijkt dat het museum, met name di- cteur G. J. de Haan, de grote gang- naker van deze boottochten is geweest, fvenals trouwens van de Robbentoch- en, die ook dagelijks worden gemaakt. We staan naast de schipper in de tuurkast van de Wormer 8. We hebben |iet gezicht op het voordek, waar de assagiers zitten, vertederd kijkend haar het uit het gezicht verdwijnende judeschild. De stemming is goed; het veer is rustig. Maar ook bij enige wind ligt de Wormer 8 nog zo vast als een puis op de golven, vertelt Slooten. „Ja, vat wil je? Het is een zeewaardige ostzeesleper met een groot eigen ge- vicht en een motor van 700 pk". Texelstroom Evenwijdig aan de Texelse oostkust larend koerst de Wormer 8 naar het jfoordelijke „kopje" van de Texel- jtroom, oostelijk van Oosterend. Hier liggen de „visgronden" waar het net |nkele malen overboord gaat. Een deel wan het gezin Slooten vaart mee. Doch- ler Truus toont zich een enthousiaste Iropagandiste door de megafoon te Irijpen en in twee talen de passagiers Ie verwelkomen. Ze vertelt dat het doel pan de actie is het behoud van de Waddenzee in de huidige staat en ze letoogt dat dit in de eerste plaats in liet belang is van de mens, die recht leeft op een dergelijk stuk ongerept latuurgebied met de complete voedsel keten, die het zo boeiend en uniek maakt. Oiule bekende „Gerrit de Haan is een oude bekende an me", vertelt Slooten als hij uitlegt :hoe het allemaal gekomen is". „Als inimator van de Wees-wijs-actie vroeg 'ij me Robbentochten te gaan houden, ïou, dat was geen eenvoudige zaak. Ik ilde er graag aan beginnen, want ik 'oelde wel voor die aktie. Maar toen ik een paar boten overtollig en ik vat gerekend had en met meneer De lorter van TESO overleg had gepleegd, :wam ik tot de conclusie dat ik daar iet dit schip en deze bemanning eco- lomisch niet zou uitkomen; niet zo verbazingwekkend, want TESO is er lestijds ook mee gestopt. Het is een ioeilijk zeegat en bovendien zou ik vanuit Oudeschild moeten opereren, ant mijn schepen steken diep. We ebben toen nog geprobeerd een klein vpe landingsboot van de Marine te e kopen, die maar 40 cm. diepgang lebben en waarmee we vanuit het ha- -entje van De Cocksdorp de tochten "ouden kunnen maken. Maar zo'n ding vas niet te krijgen en vanaf dat mo- nent zochten we naar iemand, die wel o staat zou zijn de excursies te maken. Jie hebben we gevonden Piet Slik uit ludeschild beschikte over een boot met ilatte bodem en kende het zeegebied lovendien als zijn broekzak. Hij was jovendien idealistisch genoeg om zich 24 uur van de dag voor het werk in te letten. Want je kunt 's nachts niet weg lopen bij een boot, die aan een steiger aan het Eierlandse Gat ligt. Je kunt rustig schrijven, dat het door het en thousiasme van Piet Slik mogelijk is .eworden de Robbentochten te houden". mogelijk bewoners van de zeebodem te vangen, zit voor het net een ketting, die door de grond woelt. Alles wat op of zelfs gedeeltelijk in de grond zit, wordt daardoor omhoog geworpen en in het net opgevangen. Een minuut of twin tig wordt getrokken, dan klinkt ander- maal de schcepsbel en wordt het net opgehaald. Vol spanning groepen de passagiers op de achtersteven bijeen. Eindelijk hangt het net boven water en kan door de jeugdige hulpbemanning van de Wormer 8 aan boord worden getrokken. Hoop leven Een ogenblik later ligt de vangst op het dek: een wriemelende hoop leven. Staartklappende schollen, botjes en scharren, boosaardig kijkende knor hanen en ponen, massa's zeesterren en vooral krabben, véél krabben, die het zij-achterwaarts op een lopen zetten en een goed heenkomen proberen te vin den tussen de voeten van de passagiers. Soms springen die voeten geschrokken opzij en klinkt gegil, als ze van vrou welijke passagiers zijn. Minder griezelig vinden ze de heremietkreeften, die hun weke achterlijf in een verlaten slakke- huis hebben verborgen. Het is door gaans allemaal erg onschuldig gedierte, dat boven water wordt gehaald, maar enkele keren is het gebeurd dat levens gevaarlijke pijlstaartroggen uit het net rolden en deze mochten beslist niet door de passagiers worden meegenomen. Ook Pietermannen zijn gevreesd, maar daar mee is het lijstje van gevaarlijke dieren uitgeput. Souvenirs Uit het net komen ook vissoorten, die heel makkelijk zijn te prepareren en dan als souvenir kunnen worden be waard. De zeenaalden bijvoorbeeld; familieleden van het bekende zee paardje. Deze vis heeft een leerachtige pantserhuid en kan gedroogd worden na enige dagen in een bad formaline te hebben gelegen. Hetzelfde geldt voor het harnasmannetje. Nogmaals gaat het net overboord. Bij de ochtendvaarten wordt meestal twee keer gevist; 's middags drie keer. Zo maken de passagiers spelenderwijs kennis met de levende have van de Waddenzee. Mogelijk wekt dat meer diepgaande belangstelling voor de le vensprocessen in dit natuurgebied en dat zou kunnen betekenen dat er weer enkele liefhebbers zijn bijgekomen voor wie de Waddenzee meer is dan een bij eb gedeeltelijk droogvallende vlakte, zoals op school is geleerd. En het ge volg daarvan zou kunnen zijn, dat die mensen van de Waddenzee zullen zeg gen: Laat dat nu maar zo blijven, waarmee het doel van de aktie zou zijn bereikt. ANDERE MOGELIJKHEDEN De Wees wijs-linc is niet de enige mogelijkheid om een tocht op de Wad denzee te maken. De oude botter TX 44 van schipper D. Hutjes is vervangen door een moderne kotter, die overigens hetzelfde nummer draagt. Dagelijks, ook op zaterdag en zondag, wordt gevaren van 10.30 tot 13.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Er kunnen maximaal 46 personen mee Tijdens de tocht worden garnalen gevangen en wel op de ouderwetse manier: met sleepnet en borden. De garnalen worden aan boord gekookt en onder de passagiers verdeeld. Gevangen vis wordt verloot, met uitzondering van tong en paling. Kosten ƒ5,per persoon; groepen re ductie. Op aanvraag en bij voldoende belangstelling kunnen ook speciale tochten voor sportvissers worden ge maakt of tochten naar Wieringen. De TX 27 „Alcida Everdina" van schipper A. Blom, is een mooi garnalen- kottertje, dat sinds 16 juni ook met pas sagiers is gaan varen. Aan boord gaat het dan net zo toe als bij de normale garnalenvisserij in de winterperiode en dat wil zeggen dat wordt gevist met het zg. bokkentuig, twee netten die ter weerszijden van het schip over de zee bodem worden gesleept. Schipper Blom neemt niet meer dan 29 passagiers mee, zodat men alle ruimte heeft. De vangst wordt onder de opvarenden ver deeld. Er wordt dagelijks gevaren van 10.00-13.00 uur en van 14.00-17.00 uur, ook op zaterdag en zondag. Kosten ƒ6,50; kinderen tot 12 jaar ƒ3,50. Speciaal en uitsluitend voor henge laars vaart het ms. „Rival", een voor malig vrachtschip, van schipper Jac. v.d. Star. Er kunnen 20 hengelaars mee, die er van verzekerd kunnen zijn, dat zij naar de visrijkste plekjes van de Wad denzee worden gebracht. Er wordt ge varen 's morgens van 9.00-12.30 uur; 's middags van 13.00-18.00 uur en 's avonds van 17.00-23 00 uur. Kosten ƒ10,per persoon. TEXELtoerist heeft al eens eerder betoogd hoeveel voldoening het geeft als de vakantie op Texel tot een avontuur wordt gemaakt door elke dag iets an ders te doen. Twee of drie weken lang niets anders „ondernemen" dan passief in de zon liggen, geeft achteraf geen voldoening. Deze keer willen we wijzen op de mogelijkheid om eens een ritje te maken met het oudste vervoermiddel ter wereld, het paard. Op Texel houden drie bedrijven zich met de verhuur van rijpaarden aan toeristen bezig. Het is een misverstand om te denken dat al leen ervaren ruiters hier genoegen aan kunnen beleven. Ook de man of vrouw die voor het eerst de trouwe vierbener bestijgt, kan zonder moeilijkheden een ritje maken. De verhuurder zal in zo'n geval wel een extra rustig en gemakkelijk dier geven. Gewoonlijk wordt gereden in groepsverband langs speciaal daarvoor aangelegde paden in het bos, de ruiter paden van Staatsbosbeheer. Het groep je wordt doorgaans begeleid door een gevorderde ruiter van de manege om een oogje in het zeil te houden en om beginners de nodige aanwijzingen en tips te geven. Behalve de omstreeks een uur durende tochten door het bos, be staat de mogelijkheid, meestal in de avonduren, een langere rit te maken naar het strand. Goede ervaring Een der Texelse manege-exploitanten, de heer H. Koorn, vertelde ons dat het overgrote deel van de mensen, dat een paard komt huren, nooit eerder heeft gereden. Dat de eerste ervaring door gaans niet slecht is, wordt bewezen door het feit, dat veel eerstelingen voor een tweede of derde keer terugkomen. Paardrijden heeft nu eenmaal iets avon tuurlijks, dat ver uitgaat boven het rijden met auto's of ander twintigste eeuws gerij. Vooral veel jonge mensen zijn haast aan het paardrijden ver slaafd. Het is een bijzondere ervaring om nu eens te worden vervoerd door iets dat niet door een drukknop en pe daal is te bedienen, iets levends Wie op Texel een paard wil huren, kan terecht bij een van de volgende adressen Manege Dc Hoefslag, Okusweg H 92 (De Dennen) te bereiken via zijweg 11 van de Pontweg, telefoon (02220) 207. Kikkert rijpaarden- en ponyverhuur, Bosrandweg. (Het eind van zijweg 16 van de Pontweg). Zoetelief Manege, „Waalenburgerhuis", tel. (02228) 235. Standplaats bij „De Waddenparel" aan de Bosrandweg bij voor instandhouding en kwaliteitsver betering van het landbouwluigpaard in Nederland. Er wordt deskundig, maar ook voor leken boeiend commentaar bij gegeven, 's Middags om kwart over een zal de ringmeester de ring voor geslo ten verklaren en zullen de eerste prij zen in het nieuwelingennummer worden verreden. De jury zal beslissen welk paard de oranje rozet krijgt opgespeld en de commentator zal daarbij wijzen op tal van interessante bijzonderheden. Na het optreden van een van de Texelse muziekkorpsen defileren de bekroonde paarden en worden de prij zen bekend gemaakt. Boeiend schouwspel Het éénspan „open klasse" is jaarlijks een boeiend schouwspel met als inzet de Zilveren Zweep, aangeboden door het gemeentebestuur van Texel. Zonder assistentie van de heer wordt het da mesnummer verreden: bij voorbaat een van de hoogtepunten! Het tweespan voor het concourswagentje en later nog aangespannen voor de landbouwwagen zijn nog andere voorname rubrieken. Het geheel wordt afgewisseld met o.a. optreden van de ponyclub „De Klepper- tjes" voor deze ruitertjes is ook nog een concours, aangespannen voor de ponywagen muziekkorps, springrui ters. Show Het shownummer van dit jaar wordt ongetwijfeld het carousselnummer, onder leiding van en uitgevoerd door leden van de „Vereniging voor Vrienden van het Paard", die met recht trots kun nen zijn op de vererende uitnodiging dit speciale nummer te komen uitvoeren te Opmeer op het aldaar te houden Con- cours-Hippique op maandag 4 augustus a.s.. In de aktiviteiten van deze vereni ging vormt dit hippisch gebeuren een climax

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9