Cfroen <2jvartsjexels in het hartL emeentebestuiir herziet plannen voor bejaardenhuis Oosterend Weekend was drukker dan bouwvak '68 VERZORGINGSTEHUIS EN NEGEN FLATS Spannende zeepkistenrace trok veel belangstelling J'Elleboog Blikschade 10-20-50'j,, KORTING Textielhuis ZEGEL Mobiele kleuterklas voor C.V.O. Artiesten komen in De Koog voetballen Mariniers brachten uitstekend concert in Wezentuin Rheumabureau begint pas op 12 augustus Flinke opbrengst van oliebol lenverkoop Sportwagen vernield maar inzittenden ongedeerd Ze zijn er weer: de clandestiene kampeerders Zaterdag 2364 auto's naar Texel gebracht WinnaarsSjaak Koomen en Maarten Koorn CAFE-BAR DANCING [ga*e N.V. v/h Langeveld De Rooij ftbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 ri 7 ;DAG 15 JULI 1969 82e JAARGANG No. 8384 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr(js ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4°/o BT\V Burgemeester en wethouders achten et gewenst het bestaande plan voor 30 bedden tellend bejaardenhuis te (osterend te vervangen door een pro- tct dat zal bestaan uit een verzor- jngstehuis met 21 bedden en ne^en be- tardenflats. Het oorspronkelijk geplande bejaar- enliuis zou 1,2 miljoen kosten. De heer J. Westdorp bracht in de raadsver- adering naar voren dat voor dit geld eter bejaardenvvoningen zouden kun- ien worden gebouwd, waarbij zijn ge lachten uitgingen naar 25 van dergc- ijke woningen niet beheerderswoning, entralc keuken, recreatiezaaltje en nkele ziekenkamers. Naar aanleiding van deze opmerking lebben B. en W. de kwestie nader be- iudeerd. Daarbij bleek dat gezien op- ervlakte en ligging van de grond de oor de heer Westdorp voorgestelde 25 i'orangen niet zouden kunnen worden ebouwd maar er zou wel plaats zijn oor 18 of 20 bejaardenwonmgen met oebehoren. De stichtingskosten zouden '840.000,bedragen. Rekening hou- lend met de te ontvangen bijdrage irachtens de beschikking geldelijke teun particuliere huurwoningen zal op en huur van ƒ150,per maand voor iet eerste jaar moeten worden gere- lend, een bedrag dat jaarlijks 6% zal tijgen. Zonder premie zou de huur op mgeveer ƒ240,per maand komen, lij de huur zou nog ongeveer 70, ;omen, zijnde de doorberekende kosten fan schoonhouden, toezicht, tuinonder- ioud e.d. Naast de aanwezigheid van ;en beheerder of beheerster die in ge- 'al van nood altijd door middel van 'n ilarmsysteem moet kunnen worden te- lulpgeroepen, zal om de zelfstandig- ïeid van de bejaarden zoveel mogelijk e handhaven verdere hulp, even- ueel in het kader van het te organi seren open bejaardenwerk noodzakelijk ajn. Tweede mogelijkheid Als tweede mogelijkheid beschouwen 3. en W. het bestaande plan voor een >ejaardenhuis. De stichtingskosten van «n huis voor 36 bejaarden bedragen jobaal ƒ1.150.000,De verzorgings- >njzen zullen voor een éénpersoonska- ier (waarvan er 26 stuks zouden moe- en komen) 675,per maand bedra- ;en (met rijksbijdrage ƒ578,Voor een tweepersoonskamer (5 stuks) zou den de bewoners 1125,met rijksbij drage ƒ963,moeten neertellen. Ge noemde bedragen zouden elk jaar met >'/o stijgen. De derde mogelijkheid, waarvoor B. en W. hebben gekozen, is de combina tie van eerstgenoemde twee: een ver zorgingstehuis voor 18 bejaarden en 9 bejaardenflats. De kosten worden gc- chat op ƒ955.000,De verzorgings- prijzen per maand komen voor een 1- persoonskamer van het verzorgingste huis op 735,(met rijkspremie ƒ630,Voor een twecpersoonskamer (3 stuks) ƒ1200,(ƒ1050,per maand De huur van de bejaardenflats (9 stuks) "1 ƒ240,(ƒ150,bedragen. De toe- dag voor gebruik van dienstencentrum toezicht, schoonhouden e.d. ƒ70,per uaand. Ook deze bedragen zullen jaar- ijks als gevolg van periodieke huur verhogingen stijgen. Opnamcbcleid Opname in een verzorgingstehuis zal lan plaatsvinden, indien de bejaarde toet langer zelfstandig kan wonen. Als •hterium geldt de medische en/of so- iale indicatie. Deze indicatie is niet heen noodzakelijk om het aantal be schikbare plaatsen in het verzorgings tehuis zo verantwoord mogelijk te ver delen, doch tevens indien voor de gelhe- le of gedeeltelijke betaling van de ver- Mrgingsprijs een beroep moet worden gedaan op een bijdrage krachtens de Algemene Bijstandwet. Een aanwijzing voor opname in het verzorgingstehuis kan dus zijn, dat de algemene .gezondheidstoestand zodanig' is,, dat de huishouding niet meer kan worden gevoerd, zonder dat van bed legerigheid sprake behoeft te zijn. Algemeen gesteld zijn de criteria voor opname van een bejaarde in een bejaardentehuis: a. Wanneer een bejaarde huishoudelijk of lichamelijk invalide is en geen kinderen, bevriende familieleden of kennissen heeft, noch instanties be staan, die in de behoefte aan hulp en eventuele verzorging voorzien, noch daartoe te brengen zijn. b Wanneer de bejaarde dreigt te ver eenzamen of reeds in een sociaal iso lement verkeert, c Wanneer de bejaarde sociaal niet meer te handhaven is in de omge ving waar hij woont, zonder dat er sprake is van een indicatie voor een opname in een tehuis voor psychisch gestoorde bejaarden, d. Wanneer de bejaarde niet meer in staat is de sociale eisen van de om geving te verdragen en op grond daarvan behoefte heeft aan een meer besloten bestaan in een ver zorgingstehuis. De vraag hoelang de bejaarde in een verzorgingstehuis kan worden gehand haafd hangt ten nauwste samen met de mate van vakbekwaamheid van het personeel (en* ook met het aantal per soneelsleden). Besdhikt een tehuis over één of meer verplegenden (ziekenhuisopleiding, in onze opruiming. Zie onze advertentie Het bestuur van de Vereniging van Christelijk Volksonderwijs heeft de ge meente Texel laten weten dat het niet zal lukken het hele bedrag van ƒ187.400,dat nodig is voor de bouw van een houten kleuterschool op de ka pitaalmarkt te lenen De bouw van een houten kleuterschool die volgens de •plannen zou moeten bestaan uit twee speel-werkldkalen kan daarom voorlo pig niet doorgaan. Inplaats daarvan wil de vereniging voor CVO naar een noodoplossing uitzien want voor het nieuwe schooljaar zijn reeds 47 kleu ters ingeschreven, een aantal dat in de loop van het schooljaar waarschijnlijk tot 55 zal uitgroeien. Een tweede lokaal naast het in gebruik zijnde gebouw Eben Haezer is dus zeker noodzakelijk. Het bestuur van de CVO-vereniging vraagt de gemeente nu medewerking voor de plaatsing van 'n mobiele kleu terklas, te leveren door de N.V. Salon- en Wagenbouw te Montfoort. Het noöd- lokaal kan eigendom van de gemeente Texel blijven en zal voorlopig kunnen worden geplaatst op het speelterrein van de CVO-sdhool aan de Wilhelmi- nalaan. Omdat het lokaal verplaatsbaar is, kan het later ook bij andere Texelse scholen worden gebruikt. De totale stichtingskosten van het verplaatsbare gebouw worden besomd op ƒ64.000,Het geld kan door de gemeente in zijn geheel worden ge leend. De inspect rice van het kleuter onderwijs kan zich met de aankoop verenigen. DE KOOG Op zondagmiddag 24 augustus speelt het elftal van de AVRO-televisie, dat bestaat uit beken de artiesten en enkele staffunctionaris sen van deze omroepvereniging, voet bal tegen een elftal dat is samenge steld uit Texelse horecamensen. Plaats van de strijd is het terrein van de sportvereniging De Koog aan de Boodt- laan. Om twee uur wordt begonnen. Tevoren trekken artiesten en horeca- rnensen in optocht naar het veld. Toegangskaarten zullen huis-aan-huis worden verkocht en zijn ook op het terrein verkrijgbaar. De opbrengst komt voor de helft ten goede aan het Texelse bejaardenwerk en voor de an dere helft aan verzorging van gehandi capte kinderen. aangevuld met geriatrie) en 2 of meer ziekeruverzorgsters, dan zal handhaving van de bejaarde in het tehuis (bijna) steeds mogelijk zijn, tenzij ingeval van geestelijke gestoordheid de groep als zodanig door handhaving van een gedementeerde bejaarde gedupeerd wordt. Is vorengenoemde personeelsbezet ting niet aanwezig dan moet het moei lijke besluit vallen de verpleging-be- hoevende bejaarde over te plaatsen naar een andere instelling. B. en W. motiveren hun keuze ver der als volgt: „Gezien het vrij geringe aantal po tentiële bewoners te Oosterend en om geving moet bij realisering van een groter tehuis nl. voor onderbezetting en/of bezetting door bejaarden waar voor geen indicatie bestaat worden ge vreesd. De bouw van een verzorgingstehuis te Oosterend blijft o.i. in ieder geval noodzakelijk. Wij menen dat zoveel mo gelijk rekening gehouden moet worden met de wensen van de belanghebben den, die, zoals bekend, sterk plaatsge bonden zijn, ook in sociaal en cultureel opzicht. De suggestie van de heer Westdorp menen wij dus voor ongeveer de helft te moeten opvolgen. Voor de ca 18 be jaarden die statistisch volledige verzorging wensen of behoeven, is de bouw van een verzorgingstehuis o j. ge boden". De Mariniersikapel heeft woensdag avond in de Wezentuin een voortreffe lijk concert gegeven dat door ca 1500 Texelaars en toeristen is beluisterd. Het concert, gegeven onder leiding van ka- pitein-direkteur Laro, werd aangebo den door het Amfibisch Oefenkamp Texel als een „geschenk om de goede betrekkingen en vriendschap te onder- li ould en". Met de organisatie belastte zich de VW die de nodige medewerking kreeg van het Kon. Texels Fanfarecorps (banken), de dienst van Gemeentewer ken en de firma Drijver (die voorzie ningen moest treffen om het gedeelte lijk met bouwmaterialen bezette park bereikbaar te maken). Het concert was over het algemeen populair; het lag bij het veelkoppige publiek uitstekend in het gehoor ge tuige het enthousiaste applaus dat tel kens opklaterde. Het weer hield zich bovendien voortreffelijk zodat velen te rugzien op een aangename avond waar van er dunkt ons nog steeds te weinig in Den Burg worden georgani seerd. DE KOOG In de Dorpsstraat te De Koog, nabij de kruising met de Brink, deed zich zondagmiddag om kwart voor drie een aanrijding voor. Toen een door een 22-jarige toerist be stuurde auto plotseling moest remmen werd hij van achteren aangereden door een Fiat, bestuurd door de Texelaar S.W. (22). Beide wagens werden be schadigd. Als gevolg van ziekte van de theuma- tologe dr. M. E. K. Siebers kan op 22 juli het consultatiebureau voor de rhoumabestrijding te Den Helder nog met beginnen. Gehoopt wordt dat het rheumaspreekuur op dinsdag 12 augus tus kan worden gehouden, van 9-11 uur in het GGD-gebouw. De verkoop van oliebollen door de vrouwenverenigingen op de Folklore- woensdagen loopt gesmeerd. De eersite week bedroeg de bruto opbrengst ƒ447,50 en de tweede week ƒ591,55. Diverse Texelaars brengen woens dagmiddag olie en rozijnen naar het Waaggebouw, waarmee ze de produc tiekosten aanmerkelijk verminderen. Zoals bekend komt de opbrengst van de oliebollenverkoop ten goede van het Texelse zwembad. DE KOOG In de nacht van zater dag op zondag, omstreeks twee uur, verloor de 20-jarige C.G. van G. uit Maassluis de macht over het stuur van zijn Fiat 850 sport. Hij slipte, sloeg over de kop en kwam zeventig me ter verder in de greppel van de limker- berm tot stilstand. Het ongeluk gebeur de op de Ruigedijksweg. G. was met zijn vriend opweg naar De Cocksdorp. Beiden kropen ongedeerd uit het wrak van de totaal vernielde auto. Vast staat dat zij veel harder dan de toegestane maximum snelheid hebben gereden Nu het topseizoen is begonnen stijgt ook het aantal overnachtingen van clandestiene kampeerders met rasse schreden. Het afgelopen weekend bo den vooral de bossen in de buurt van De Koog weer slaapplaats aan tiental len jongelui. Gebleken is dat velen des morgens vroeg naar de camping „Ko- gerstrand" komen om zich te wassen. Daar wouden ze dan veelal gesnapt en gedwongen voor een nacht kampgeld te betalen. De politie houdt regelmatig nachte lijke patrouilles, waarbij al vele klan- de stiene kampeerders werden gevon den en aangehouden. Het afgelopen weekend bracht enor me drukte op Texel. Vrijdag, zaterdag en zondag werd voortdurend met twee schepen gevaren. Alleen op zaterdag werden 2364 auto's naar Texel gebracht dat is méér dan hetzelfde weekend vo rig jaar, toen dc Nederlandse bouwvak- vakanties begonnen. De drukte van het afgelopen weekend werd veroorzaakt door het beginnen van de Duitse schoolvakanties en de bouwvakvakan- tics in Rijnland-Wcstfalcn. De elk halfuur afvarende veerboten konden de stroom lang niet bijhouden. Zaterdagmiddag ontstonden wachttij den van bijna zes uren. Tot midder nacht bleef Teso doorvaren. Veel kampeerders De klachten over de slechte bezetting in veel bedrijven beginnen te verstom men, maar ook in het afgelopen week- 37 jeugdige coureurs hadden inge schreven voor de zeepkistenrace die zaterdagmiddag op de Hogeherg bij jeugdherberg Panorama" werd ge houdenHet evenement bracht grote drukteook van de zijde van belang stellende ouders. De deelnemers waren ingedeeld in twee categorieën: wagens met grote en wagens met kleine wielen. Dat de wagens met grote (fiets)wielen veel voor hadden op de anderen, bleek zonneklaar uit de veel grotere snelhe den die zij bereikten en de veel lange re uitloop. En het was de lengte van de uitloop die medebepalend was voor de prijstoekenning. f De jury, bestaande uit jongelui die zijn ingeschakeld bij het zomerrecrea- tiewerk van de heer J. M. de Vries, had druk werk met meten en contro leren. Dat laatste diende voortdurend te geschieden want de toeschouwers konden soms de verleiding niet weer- staan om een „uitgerold" wagentje De avond voor de wedstrijd, dus za- n0g een duwtje te geven en soms ook terdagavond 23 augustus, treden de probeerde de coureur zijn kans op een artiesten avond i] Burg. 'e redden door zijn wagen als een autoped voort te bewegen. De wedstrijd werd van commentaar voorzien door de heer J. M. de Vries. Een favoriete rijder bij de grote wa gens was Carlo Wdtte (12) uit Den Burg. Het zag ernaar uit dat hij de eerste prijs voor het grijpen had, maar in de finale werd hij toch voorbijge streefd door Sjaaik Koomen (9) uit Den Burg. Sjaak kreeg dus de boekenbon en de ijstaart; Carlo kreeg de tweede prijs. De derde prijs ging naar Oudesehild, naar Gerrit Adriaan Janssen (9), de vierde prijs naar Peter Gieles (12) en de vijfde prijs naar Peter Sikkeleras (11). Kleine wagens De wagens met kleine wielen onder vonden veel weerstand van het van een nieuwe splitlaag voorziene wegdek. Ze leverden daarom geen bijzonder spectaculair beeld wat snelheid en uit loop betreft, hoéwei de jonge renners alles in het werk stelden om de vaart erin te krijgen. Een der wagens was zelfs voorzien van 45 kg. lood. Andere rennertjes zagen meer in „wrikken' lichaamsbewegingen waardoor het zeer lang duurde voordat het karretje in kwestie helemaal stil stond en de jury het meetlint kon uitrollen. De eerste prijs in de kleine wielen- categorie werd gewonnen door Maarten Koorn, Hallerweg 3 te Den Burg. Twee de prijs: Johan Veenbaas (8), Wagema- kerstraat 2; derde prijs Wim Vinke (13) Schilderend 26 en vierde prijs: Eelco Collou (8). De prijzen werden beschikbaar ge steld door Langeveld De Rooij N.V. end bleek dat de grootste belangstel ling bestaat voor de campings. De klei ne particuliere campings waren vorige week al merendeels volgeboekt. Dit weekend raakte ook „Kogerslrand" ge heel bezet. Op deze camping verblijven momenteel 5500 mensen. „Loodsmans duin" kreeg er het afgelopen weekend 1000 gasten bij, waardoor de bezetting van dit terrein tot 2600 is gestegen. Er kunnen er ongeveer nog maximaal 800 bij. Het aantal Duitse kampeerders be reikte hier een record. De heer Th. v. d» Heerilk, dirékteur van de Recreatie- stichting, verwacht dat „Loodsmans duin" deze wedk geheel vol zal raken. Op het noodterre'Ln „De Krim" verble ven zondagavond 300 kampeerders. Straks terugsturen Het ziet er naar uit dat het gemeen tebestuur spoedig zal worden gecon fronteerd met grote groepen kampeer ders waarvoor geen plaats meer is. Het is beslist niet de bedoeling toe te staan dat dan mag worden gecampeerd op niet-officiële terreinen. Kampeerders zullen dus moeten worden terugge stuurd, direkt of na ten hoogste één nacht op Texel te hebben doorgebracht. Voor die éénnachtkampeerders heeft de Recreatiestichting op „Loodsmansduin" een hoekje gereserveerd. Gelijk de afgelopen weken kwamen zeer weiniig gasten die nog geen ver blijfplaats op het oog hadden. Op de VVV-kantoren had men het dus niet druk met het zoeken naar kamers, tot verdriet van vooral de exploitanten van logies en ontbijt adressen. In deze sector zit duidelijk de klad. Men dient edhter in aanmerking te nemen dat het aanbod de laatste 'twee jaren enorm is gestegen bij ongeveer gelijkgebleven vraag. SCHIETOEFENINGEN Op 16 juli met uitwijkdatum 17 juli. wordt geschoten van 9.00 tot 16.00 uur in sector 0.45° - 0.75° rechtwijzend met met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleideliaht N. Haven. Vcilig- heidsschïp aanwezig. Dagelijks geopend, m.m.v. „The Specials" Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest sfeervolle uitgaansgelegenheid

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1