Cjroen 'Zwartsjexeh in het hart-, laad schoorvoetend akkoord met combin ati e verzorgin gshuis/flats Maar verpleeghuis in Den Burg moet voorrang krijg en Duin laagste inschrijver voor bouw van 69 ww-woningen IIWIII J. WESTDORP KAMPTE MET GEWETENSVRAAG Hedenavond en zaterdag J taverne <^icUe DANSEN LES DUC Trio John Bus Vrij veel belangstelling bij hel strijden Tractorbestuurder aan de dood ontsnapt TEXELtoerist twee pagina's groter NIEUW f498,- ELECTR0HUIS 82e JAARGANG No. 8385 COURANT pre N.V. v/h Langtveld De Rooty 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesowlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Vercchtynt dinsdags en vrgdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop Raif- f ei scab ank; Amro-bank. Postgiro 652. Aboon. prtys ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per ram. excl. 4°/<> BTW Deels schoorvoetend en met twee te- enstemmen heeft de gemeenteraad insdagmiddag ingestemd met het plan an B. en VV. om het rusthuisplan voor osterend te vervangen door een plan oor een kleiner verzorgingshuis (21 edden) en negen bejaardenflats. De igenstemmers waren de heren F. Stan- aart (Texels Belang) en A. Dros »vdA). Tot verwondering van de an- eren stemde de heer J. J. VVestdorp óór, hoewel hij in de voorafgaande esprekingen niet bepaald als voor- lander had laten kennen en zelfs met :n tegenvoorstel was gekomen. Zoals bekend was het de iheer West- orp die de suggestie had gedaan het lan voor een verzorgingshuis te Oos- iremd te vervangen door een plan voor bejaardenwoningen met centrale wrzieningen. Voordelen daarvan zou- en zijn dat veel meer bejaarden zou- en kunnen worden gehuisvest voor etzelfde geld, dat deze bejaarden een rotere mate van zelfstandigheid zou- en kunnen behouden en dat de ex- oitatie aanmerkelijk gunstiger zou jn. Wethouder Daalder vertelde dat et voorstel van de heer Westdorp hem el had aangesproken, maar het bood sen oplossing voor het probleem van mensen die niet meer in staat zijn dfetandig te wonen. Een aanvaard- sar compromis vormt de door B. en voorgestelde combinatie. Alle richtingen akkoord De heer C. Timmer stelde zich vol- dig achter het voorstel van B. en W. ij zei met diverse instanties van ai rlei „richtingen" te Oosterend te héb- en gesproken, die er ook enthousiast i'er waren. Men deelde echter niet de ees van B. en W. dat bij de bouw van m groter tehuis moest worden ge- eesd voor onderbezetting of bezetting »r bejaarden waarvoor geen indicatie staat. Men vindt het geprojecte* rde irzorgingshuis eerder te klein dan te bot. Mej. A. G. Luijsterburg vond het hele oject te Oosterend veel te klein op zet. Ze zou zowel verzorgingshuis als i flats veel uitgebreider willen zien, dat de bejaarden van heel Noordelijk ixel er terecht kunnen. Ze vreesde it de gemeente nu dezelfde lijdems- opgaat als met „Irene" is gebeurd: in te klein huis met een te dure „top". 1 voorzag een financieel debacle, en >nd het onjuist er vanuit te gaan dat bejaarden die de hoge pensionsprijs et kunnen betalen maar van de bij- andwet moeten trekken. Met de com- natie van een verzorgingshuis en be- ardenflats was ze gelukkig, maar dan *>r véél meer mensen. Grotere eenheden Ook de heer J. J. Westdorp toonde di niet geluikikig met de tussenweg B. en W. hadden gekozen. Het stre- n moest volgens hem zijn gericht op ote eenheden bejaardenflats of be- ardenwoningen. Dat is een algemene bdens; de behoefte aan rusthuizen erzorgingstohuizen) wordt niet meer sterk gevoeld. Het plan van B. en W. >nd hij „vlees noch vis". „Het voor- d niet in een behoorlijk verzorgings huis want wat zijn nu 18 bedden en het biedt ook weinig perspectief aan de zeer grote groep bejaarden die voorlopig nog zelfstandig willen wonen maar toch een zékere begeleiding wen- sen" De heer Westdorp verwachtte dat de exploitatie van de 18 bedden van het verzorgingstehuis een dure zaak zou worden en dat men later wel eens spijt zou kunnen krijgen. Hoewel de heer Westdorp de plaatsgebondenheid van de bejaarden in Oosterend en omge ving onderkenden zou hij toch liever zien dat men in Oosterend uitsluitend bejaardenwoningen bouwde en wel een flink contingent. Liever bij „Irene" De mensen die verzorging nodig heb ben moet men naar Den Burg laten gaan waar die achttien bedden beter aan Irene kunnen worden toegevoegd. Dit bejaardenhuis zou dan beter kun nen draaien. De heer Westdorp vond dat B. en W. met hun plan in feite het zg. open bejaarden werk tegenhouden. Dat open bejaardenwerk kan het best van de grond komen als veel bejaarden in een complex wonen. De heer Standaart dacht er ongeveer hetzelfde over. Ook hij voelde voor centratie van bejaardenhuisvesting waardoor de centrale voorzieningen, leiding en personeel zo effectief en economisch mogelijk zouden kunnen functioneren. Hij zou er wel voor voe len dat eventueel in alle dorpen be jaardenwoningen of bejaardenflats worden gebouwd, maar verzorgings- of verpleegtehuizen moeten worden ge concentreerd om er geen peperdure zaak van te maken. De heer P. Smiit onderstreepte dit betoog en koesterde zelfs de vrees dat bij het alsmaar stijgen van pension- prijzen in verzorgingshuizen er weer stand zal ontstaan om in zo'n verzor gingshuis te trekken met alle nadere gevolgen van dien. Hij had begrip voor de gebondenheid van Oosterenders aan Oosterend maar wilde daaraan toch ook weer niet te zwaar tillen want dat geldt in feite overal op Texel. „Dan zou je in Den Hoorn ook een rusthuis moeten lbo uwen want daar zijn de mensen ook plaatsgebonden". De heer Daalder: Er zijn door de rusthuisplan nen voor Oosterend zekere verwachtin gen gewekt; daaraan kun je nu niet voorbij gaan. Wethouder Daalder wees er verder op dat bij het geplande com plex in Oosterend in de toekomst meer dere bejaarderiiwoningen kunnen wor den gebouwd, waardoor toch wel enigs zins aan de wens van grotere concen tratie tegemoet wordt gekomen. De staf voor zo'n klein verzorgingshuis hoeft niet zo duur te zijn, als men geen voortdurend zieke of zwaar demente bejaarden opneemt; die horen in het verpleegtehuis. Dat men in Irene met een dure „top" moet werken hangt juist samen met het feit dat men daar bij gebrék aan een verpleeghuis, de „zware gevallen" moet opnemen en verzorgen. De heer P. Stmit dacht niet temin dat exploitatie van een zo klein verzorgingshuis geen haalbare kaart is. Eerst verpleeghuis In ieder geval zullen in het verzor gingstehuis te Oosterend geen bejaar den worden opgenomen die in een ver pleeghuis thuishoren, benadrukte Mr. Sprenger. Waaruit volgt dat eerst het verpleeghuis te Den Burg gereed zal moeten zijn alvorens de combinatie be jaardenwoningen - verzorgingshuis te o.l.v. het dans- en showorkest en vanaf zondag avond o.l.v. het bekende todh het combinatievoorstel van B. en W. steunde. De heer C. Timmer vond 't niet nodig alles in Den Burg te con centreren. „Als in Oosterend geen gun stige exploitatie mogelijk is dan moet het complex daar groter worden opge zet maar het moet in Oosterend blij- iven". Desgevraagd deelde de heer Daalder nog mee dat het door gemeentearchi- téct v. d. Struijs gemaakt schetsont werp de mogelijkheid biedt om desge wenst later van twee kamers van 'het verzorgirngsgedeelte om te bouwen tot één bejaardenwoning. De heer Westdorp kondigde aan een tegenvoorstel te zullen doen; bouw van uitsluitend bejaardenwoningen in Oos terend. Dit kwam echter niet in stem ming omdat het voorstel van B. en W. het meest verstrekkend was en derhal ve eerst in stemming werd gebracht, met de genoemde uitslag. Tijdelijk VHD-directcur Accoord ging de raad met het afsto ten van de gemeentelijke destructor. De heer Dros informeerde wie direc teur van de Veterinair Hygiënische Dienst zal worden, nu de heer H. de Boer naar elders is vertrokken. Burge meester Spreniger maakte een „vérs be sluit" openbaar door mee te delen dat is besloten een waarnemer in tijdelijke dienst aan te stellen. Momenteel wor den besprekingen gevoerd om nauw te gaan samenwerken met andere vlees keuringsdiensten in Noordholland waardoor binnenkort wellicht geen di recteur meer nodig is. Naar aanleiding van enkele begro tingswijzigingen merkte de heer West dorp op dat de Postweg in slechte toe stand verkeert. De wegkanten brokke len af en 'hier en daar zijn diepe kuilen ontstaan; een en ander is het gevolg van veel te intensief gebruik. Ook de Sehilderweg en Oosterenderweg zijn niet best. De aanschaf van een verrijdbare noodikleuterschool had ieders instem ming. Het verplaatsbare gebouw, dat aanvankelijk moet dienen voor de CVO-kleutersChool, blijft eigendom van de gemeente en kan naderhand voor allerlei doeleinden worden gébruikt. Voor de financiering werden twee geldleningen aangegegaan: een lening van 714.000,van de Raiffeisertbanlk Texel en een lening van 7 50.000,van de Nutsspaarbank Den Helder. Op de vraag van de heer Westdorp of op een dergelijke wijze ook in het gebrek aan een kleuterschool te Oudeschild moet worden voorzien, antwoordde Mr. Sprenger ontkennend. Daar kan een normale verbouwing worden uitge voerd want de geldlening vormt geen probleem. Wittekruislaan In de rondvraag drong de heer F. Standaart erop aan de resten van het kapot gewaaide Diaramagebouw aan de Pontweg snel op te ruimen. Hij pleitte voorts voor éénrichtingsverkeer in de Wittekruislaan. Het is daar bijzonder druk geworden als gevolg van dé re cente verkeersmaatregelen. De buurt bewoners hebben B. en W. door middel van een verzoekschrift om maatregelen gevraagd. De heer Joustra zei dat reeds over de kwestie is gesproken. Het is dé bedoeling de onoverzichtelijke kruising Wittekruislaan, W agemakerstraat, Schoonoordsingel te beveiligen door te verbieden dat het verkeer uit Wage- makerstraat en Schoonoordsingel de Wittekruislaan oprijdt. Verder zal het ANWiB-richtinigsébord, dat nu op de hoek Wittekruislaan-Kogerstraat staat, DEN HOORN In Den Hoorn hoeft men er geen spijt van te hebben dat het cud-Texelse 9pel „Strijd om de man en de vrouw'' in ere is hersteld. Dinsdagavond was de belangstelling zowel van de zijde van de toeschou wers als van deelnemers(sters) bijzon der goed. Het muziekkorps D.E.K., als boerenlkapél, verleende onontbeerlijke medewerking. Op 22 en 29 juli zal weer worden ge streden, op hetzelfde terrein. (Aan het Klif, achter „De Narcis"). worden verplaatst naar de hoek Bur- geihoutslraat-Kogerstraat waardoor ook een ontlasting van de Wittekruis laan wordt bereikt. Toch is de Witte kruislaan niet overmatig gevaarlijk, al dus de heer Joustra. De weg is breed en er zijn behoorlijke trottoirs, maar toegegeven moet worden dat het er vooral op maandag en woensdag bui tengewoon druk is. Verder zal een ver warrend ricfotingiboid op de hoek Ko- gerstraat-Akenbuurtsweg worden ver anderd. Volgens de heer Westdorp moet ook de verwijzing naar het centrum op de Elemert verdwijnen, maar dat zou volgens wethouder Joustra indruisen te gen het streven om zoveel mojgelij'k auto's, kwijt te raken op de parkeerter reinen, nog afgezien van andere ver strekkende consökwenties zoals het moeten wijzigen van de onlangs ge plaatste verwijzingsborden. De heer Joustra zei van mening te zijn dat de huidige verkeersregeling in Den Burg goed bevalt. De héér F. Standaart had gemerkt dat 300 kampeerders hun tent op de noodkamping De Krim hebben opgezet, hoewel nog niet-alle kampeerterreinen op Texel vol zijn. Hij drong erop aan De Krim werkelijk als nood terrein te beschouwen en er niet eerder gebruik van te maken dan nadat alle Texelse campings zijn bezet. Voorlichtingsambtenaar Mejuffrouw A. G. Luijsterburg zou graag een gemeentelijke voorlichtings ambtenaar willen benoemen. Zij wees op de vele ingezonden stukken, die de laatste tijd in de Texelse Courant ver schijnen. „De inzenders geven veelal blijk van onwetendheid maar hun klachten werken door en de gemeente krijgt de schuld, vooral omdat van gemeentewege nooit op dergelijke stuk ken wordt gereageerd. Zo ontstaat er veel geroddelen gekanker. Een enkel weerwoord zou veel kunnen verduide lijken; we hoeven er toch niet altijd het zwijgen toe te doen!" Mr. Sprenger vond benoeming van een voorlichtings ambtenaar niet nodig, dat zou volgens hem alleen maar tegemoet komen aan de neiging van bepaalde mensen om zonder navraag zomaar iets te schrij ven. „We hebben een hele massa voor lichtingsambtenaren. De mensen kun nen beter geen onzin schrijven. Wie iets wil weten moet zich wenden tot het gemeentebestuur". Mej. Luijsterburg: „Neem nou de slechte toestand waarin de Kaapstraat verkeert. Daar wordt over geklaagd en men kijkt ons erop aan. Mr. Sprenger liet weten dat het ge meentebestuur bereid is op serieuze in gezonden stukken commentaar te geven als de krant daarom vraagt. (In het verleden was het college daartoe nooit bereid red.). Journalistiek (advf*rt.pntip T M 1 - vci«iiemSa«U!iB Oosterend in gébruik wordt genomen. Voor de gedachte om Oosterend tot be jaardencentrum voor heel Noobdelijlk Texel te maken voelde Mr. Sprenger niet veel. Als de mensen tóch uit hun dorp wegmoeten, kunnen ze net zo goed naar Den Burg. De voorgestelde combinatie is bedoeld voor Oosterend alleen. Mej. Luijsterburg vond het niet juist om de staf van „Irene" kostbaar of on evenredig zwaar te noemen. Er is daar niet eens een eerste verpleegster; daar wordt al jaren vergeefs naar gezocht. Gewetensvraag De discussie kabbelde nog geruime tijd verder. De heer Westdorp zag zich voor de gewetensvraag gesteld welk alternatief er zou zijn, als het plan van de voorgestelde combinatie zou worden afgestemd. Hij zag zelf dat alternatief niet, blijkens het feit dat hen tenslotte Aannemer C. II. F. Duin te Den Burg is bereid om voor ƒ1.971.340,69 wo ningwetwoningen te bouwen in op dracht van de woningbouwvereniging Texel. Hij was daarmee de laagst in schrijvende van de vijf aannemers die aan de aanbesteding deelnamen. De woningbouwvereniging had zeven aannemers uitgenodigd om in te schrij ven maar de Fa. Gebr. Bruin en de Fa. Y. Schakel trokken zich terug. Duin werd op de voet gevolgd door dé .Fa. H. Daalder Zonen uit De Cooksdorp die het complex voor DEN HOORN Dc 16-jarige Wim Roeper, werkzaam op het bedrijf van de heer II. Tjepkema in de Prins Hen- drikpoldcr, mag van geluk spreken na het ongeluk dat hem zaterdagmiddag overkwam toen hij met de tractor op het land werkzaamheden uitvoerde. Hij kwam zo dicht bij de sloot dat de trek ker kantelde en in het water stortte. Wim Roeper kwam eronder, dreigde door het wegzakkende zware gevaarte in de modder te worden gedrukt. Danik zij zijn slanke postuur wist hij zich via een nog zeer kleine opening naar boven te worstelen en op de kant te klimmen. Hij had toen echter al een hoeveelheid water en modder binnengekregen. Onlangs deed zich op Texel een soortgelijk ongeluk met dodelijke afloop voor. Per 1 januari zal een veiligheidsca bine voor een tractor verplicht worden gesteld. De eerstvolgende editie van de toeris tenkrant TEXELtoerist zal ongeveer anderhalve pagina Duitse tekst bevat ten. Om te voorkomen dat dit ten koste gaat van het Nederlandstalige deel zal TEXELtoerist nummer 4 twaalf pa gina's tellen. Op deze wijze wordt zo veel mogelijk rekening gehouden met het feit, dat over enkele weken bijna de helft van de op Texel verblijvende toe risten uit Duitsers bestaat. In de eind volgende week te versprei den editie is nu ook wat meer ruimte ontstaan voor advertenties. Adverteer ders raden wij aan niet te volstaan met een Nederlandse tekst, maar er ook een Duitse vertaling bij te plaatsen. Voor correcte vertaling wordt desgewenst door ons gezorgd; daaraan zijn geen kosten verbonden. Advertentieteksten moeten uiterlijk dinsdagavond a.s. in ons bezit zijn. Dat geldt ook voor andere berichten, die in de toeristenkrant moeten worden opgenomen. Tot dusver is de medewer king van de zijde van de verstrekkers van toeristisch nieuws voortreffelijk. Niet zo verwonderlijk, want velen heb ben reeds geconstateerd, dat een in TEXELtoerist aangekondigd evenement opvallend veel belangstelling trekt Dc krant wordt goed gelezen, vooral dank zij de vlot functionerende verspreiding vanuit tientallen toeristische centra. Overigens is ook het jongste nummer van de toeristenkrant al bijna uitver kocht, ondanks het sterk opgevoerde aantal exemplaren. Drukkerij Langeveld de Rooij Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741 TREKKING LOTERIJ TEVOKO Dinsdag werd de trekking van de loterij van Tevoko verricht. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: /200,op lotnummer 858; ƒ100,op lotnummer 487, 50,op lotnummer 1245, ƒ25,op lotnummer 572; ƒ10, op lotnummers 151 en 1198. y Voor zover de prijzen nog niet zijn bezorgd, kunnen zij worden afgehaald bij de heer M, Th. Zijm, Wagemaker- straat 20 te Den Burg. (advertenties I.M.) Nu er toch gesproken werd over voorlichtingsproblemen merkte burge meester Sprenger op, dat de persbehan deling in de Texelse Courant van de kwestie Ceres aanvankelijk slecht was. In de berichtgeving was men verre van objectief. Naderhand heeft de krant zich gerehabiliteerd door de hele kwestie alsnog volledig en juist uiteen te zetten. (vervolg naar pagina 2) Een wasautomaat van Zanker voor slechts ƒ2.023.200,wil bouwen. Verder werd ingeschreven door de Fa. Drijver (ƒ2.050.050,—); B. Gieze (72.139.400,—) en Koorn 2 166.843, Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te Haarlem zal worden gevraagd met de door Duin opgegeven prijs accoord te gaan. De beslissing kan enkele maanden op ziéh laten wadhten, zodat pas in het najaar met de bouw kan worden be gonnen. Uitvoering van dit omvangrij ke plan zal ongeveer andeiihalf jaar vergen. De woningen komen aan de Burdetstraat, ongeveer achter het VTB- gebouw, waar aanvankelijk de nieuwe ULO-sohool was geprojecteerd. LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1