Sommige algen voor gevaarlijk zwemmers De diepvries is 45 jaar geleden uitgevonden WkOF¥\E m ROTATOR [f ROOM BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER ET DE ZILVEREN LEPEL ïrinkivater oorzaak van braakziekte Heerlijke weekend- Brand: 2066 k^Voor volmaakt Ij^koffiegenoL eede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1969 „Zwemmers en E. ONDER DE TITEL ]gen" schreef de bacterioloog dr. L |en Dooren de Jong in de N.R.C. een lort ingezonden stuk dat voor de ko- nende zomer een ernstige waarschu- ing bevat. Allereerst deelde hij mee dat door 'aat- en stikstofbemesting de algen- >loei in de wateren (plassen en meer- veel sterteer geworden is dan roeger, toen er minder afvalwater erd geproduceerd. Ondanks die algen komen, aldus de ,uteur, een aantal microscopisch zidht- lare zogenaamde blauwwieren voor, jie in hun protopla9ma gevaarlijke oxinen herbergen: resp. de „fast" en ]e „very-fast deathfactor". Dat klinkt te beginnen al niet erg bemoedi gend, want als ik dit zou moeten ver- l'alen kom ik tot: een snel de dood ver oorzakende stof èn nog een héél snel je dood veroorzakende substantie. Vee sterft binnen 24 uur DE AANWEZIGHEID van deze wie ren is hier te lande in bepaalde plassen ;econstateerd. Vee en gevogelte dat i'an dergelijk in bloei verkerend water dnnkt, kan er binnen 24 uur aan ster- 'en. Dit werd o.a. in de Verenigde Staten, Zuid-Amerika, Zuid-Afrika, Australië en in Rusland waargenomen. De dieren ,terven door aandoeningen in het cen traal zenuwstelsel en stoornissen in de lever. Zo ver komt het gelukkig niet bij de cwerrunende en badende mens: de muf- 'e smaak en de troebele toestand van iet water zal deze ervan weerhouden iet te drinken. Toch kunnen hoeveel heden hiervan tijdens het zwemmen worden ingeslikt en aandoeningen van iet maag-darmkanaal teweeg brengen; :ij uitwendig contact met dit water :an de huid worden aangetast. De auteur nioemt ook de namen van rnkele boosdoeners: het zijn de algen Microcystis aeruginosa, Anabeana ilos-aquae e.d. Kwaadspreker .GOEDS EN VEEL kwaads over al gen". Zo luidde de titel van een opmer kelijke voordracht die dr. Den Dooren de Jong op 22 februari 1968 voor het klinisch Genootschap te Rotterdam ueld. In deze uitvoerige verhandeling heeft lij vele mertcwaardigheden over de wondere wereld der wueren meege deeld. Enkele passages daaruit laat ik lieronder volgen. De algen behoren tot de Thallophyta, een groep van planten die gekenmerkt is door het gemis van stengel en bla deren; ze worden onderverdeeld in vele klassen. Geladen DE ALGEN behoren tot de merk waardigste organismen van de natuur; ze zijn als het ware geladen met vitali teit en ze beschikken over een onge looflijk aanpassingsvermogen. De groenwieren bevatten als kleurstof het békende chlorofyl; daarnaast kennen we de blauw-, bruin- en roodwieren al naar de aanwezigheid van Fycocyanine, Fycoxanthine of Fyco-erytrine. Hun veelvormigheid is onvoorstel baar groot. Ze kunnen microscopisch klein zijn, zoals bijvoorbeeld de overal aanwezige Ghlorella vulgaris, maar ook wel 100 meter lang. Zulk een lengte wordt bereikt door het voor de Cali- fornisdhe kust ronddrijvende bruinwier Macrocystrs, dat het gewicht heeft van een flinke boom. Hun wijze van voortplanting kan op bacteriële wijze, dus door eenvoudige deling geschieden, zoals bij de Cyano- •^fyceeën. Bij andere algen kan de voort planting seksueel zijn via een uiterst ingewikkeld reproduktiesysteem. Maar er zijn nok tal van andere bijzonderhe den. Tomatensoep ALGEN KUNNEN in het ijs leven of in het water van hete bronnen bij 85° C., hoewel de deling hetgeen met radioactieve isotopen is geconstateerd boven 73° C. ophoudt. Hun hoofdrij'k is het water, nl. de zee, danikzij hun aanpassing aan het zoutgehalte. Ze vermeerderen zach ook sterk in brak water (fucussoorten tegen zeeweringen e.d.) en zo wordt de scha kel gevormd naar de algen die in zoet water voorkomen. De immense aantallen van gekleurde algen (Noctula) kan zo groot zijn dat de zee daardoor het uiterlijk kan krij gen van tomatensoep. De Rode Zee dankt zijn naam aan sterke vertegen woordiging van Trichodesmium. In het Oude Testament wordt in Exo dus 7 21 melding gemaakt van een bloedrode verkleuring van de Nijl. De daarmede gepaard gaande stank en vis sterfte behoeft niet zonder meer te worden toegeschreven aan giftigheid van de aanwezige algen. Ze kunnen in rotting zijn overgaan en het daardoor veroorzaakte zuurstofverbruik kan oor zaak zijn geweest van de genoemde sterfte. Ziekten bij mensen IN HET VERDERE betoog van dr. Den Dooren de Jong komen dan ook de in zijn ingezondenstuk genoemde blauwgroene algen ter sprake. De onweerlegbare toxiciteit van al gen voor zoogdieren maakt het in hoge mate aanneimlijk dat wieren ook bij de mens ziekteverschijnselen teweeg kun nen brengen. Inderdaad bleék, dat deze na het drinken,resp. inslikken van met algen verontreinigde wijn, melk, fruit, vis, e.d.; voorts na contact door zwemmen in met algen begroeid water. De verschijnselen daarbij zijn bij de mens meer chronisch, bijgevolg meer cryptogeen; ze kunnen daarom gemak kelijk aan andere ooi-zaken worden toe geschreven. Bij spruw-adhtige syndromen in Por to Rico kon de alg Protot'neca worden •geisoleerd en als de oorzaak van deze ziekelijke verschijnselen worden aan gewezen. In drinkwater EN ZO ZIJN er in de loop der jaren in verschillende delen van de wereld bij afzonderlijke mensen of bij grote groepen van personen ziekelijke stoor nissen waargenomen, waarvan de oor zaak eerst niet duidelijk was, maar waar de ooi-zaak gezocht moet worden in een algenintroxicatie. Het is in hoge mate waarschijnlijk, dat „het rotterdammertje" (braakziek te), de maag-darmstoornis, die in vroe ger jaren voorkwam bij personen die pas in Rotterdam waren komen wonen, aan toen in het drinkwater aanwezige algentoxinen moet worden toegeschre ven. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de chlorering van het Rotterdamse drink water hieraan een einde gemaakt. ALS THOMAS B1RDSEYE niet in 1924 was gaan vissen in Labrador, in het noordelijkste puntje van Amerika, zou hij ook nooit bemerkt hebben dat een levende vis zo uit het water ge haald, bij een temperatuur van 45 gra den C. onder nul dadelijk bevroor. Maar dat wisten de vissers van Labra dor ook al. De verdienste van Bird- seye is, dat hij bestudeerde wat er met de vis gebeurde als ze later in warmer water werd gedompeld. Het bleek dat ze bij een gunstige tempe ratuur gewoon ontdooide en lustig verder zwom, zonder nadeel ondervon den te hebben van de tijdelijke be vriezing. Hieruit concludeerde Birds- eye dat nel en bij grote koude be vriezen het leven conserveert en dat op die manier cellen en sappen van dierlijke of plantaardige oorsprong vers zouden blijven. Met die overtuiging voor ogen begon de heer Birdseye een klein diepvries- fabriekje voor vis. Dit werd een zoda nig succes, dal hij een compagnonschap aangeboden kreeg door een groot le vensmiddelenconcern. In korte tijd nam de diepvries een grote vlucht Andere firma's volgden, soms met andere me thoden, doch het was altijd diepvries. De nieuwe methode overvleugelde de ijskasten, die slechts tot doel hadden de waren koel te houden. Met diep vries is alles onbeperkt houdbaar en dat is veel waard. COPYRIGHT STUDIO AVAN ci. - A-228t3 In geval van brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt zowel voor over dag als 's avonds en voor alle dorpen. 228. Als we nu nog even terugden ken aan strip 224, dan herinneren we ons hoe brigadier Piet was weggevlucht uit het nederige stulpje van de gepen sioneerde boef Joepie Scheermes. Hij had een besluit genomenkonden we toen lezen. Welk besluit? Wel. hij was teruggegaan naar de politie en had graag zijn uniform weer aange- trdklken. „Vandaag nog slaan we toe'., had hij de commissaris voorgesteld. „Die stomme Kille Bill dacht, dat-ie me te pakken had. En die nóg stomme re Joepie Scheermes heeft zijn mond lelijk vooihijgepraat. Ik weet nu pre cies wat Kille Bill van plan is.en geloof maar dat ik hem een beste te leurstelling bezorgen zal!" En zo geschiedde het, dat Kille Bill in de val liep. Langs allerlei sluipwe gen en stille paadjes was hij doorge drongen tot de stad Gravendrecht, doch toen sloot zich de strik. Plotseling do ken uit allerlei stegen, portieken en zijstraten zwaargewapende agenten op, die de vrachtauto tot stoppen dwongen. „HALT! POLITIE!" donderde de stem van brigadier Piet, die zelf midden op straat stond en de actie leidde Eventjes nog probeerde Kille Bill te vluchten, maar hij merkte al gauw, dat dit een vruchteloze poging was. Berus tend stak hij toen zijn handen omhoog, toen hij brigaditr Piet's zware revol ver in zijn rug voelde. „Jammer van alle moeite, welke ik eraan besteed hebwas alles wat hij zei. Ongeveer op hetzelfde moment voer een groot passagiersschip de haven uit, op weg naar Japan, Aan boord bevond ziich een droevig gestemde dr. Yokdto. Hij was nu alles kwijt.zijn vriend- sahap van de smid. en ook zijn on volprezen schepping de „sportcompu- ter" DE DIEPVRIESINDUSTRIE zal oök in Europa 9poedig de gehele levensmid delenbranche beheersen. Men kan het bijna zo dwaas niet bedenken of het zal in diepvriestoestand te koop zijn. Zelfs de taarten bij de banketbakker worden hier dan (gelijk in de V.S.) vers en wel bevroren en als stenen opgetast Wanneer u ze wilt opdienen, behoeft u ze slechts te ontdooien en u hebt een heerlijke verse taart op tafel staan, ook al werd die weken geleden vervaar digd. Veel particulieren hebben zich reeds een diepvriesapparaat aangeschaft en het voordeel hiervan is, dat de huis vrouw in een verloren ogenblikje voor dagen tegelijk kan kopen. Wat voor volgende dagen bedoeld is, kan ze da delijk invriezen en het blijft goed en komt op de bewuste dag kersvers op tafel. Voor vlees is het helemaal ideaal, men kan bouten zolang goed en vers houden als men wil. Alles wat in het jachtseizoen werd geschoten, kan be waard worden tot een willekeurig tijd stip van het jaar. Aangezien niet iedereen is staat is zich een dergelijk kostbaar diepvries- apparaat aan te schaffen, zijn er vooral op het platteland enorme d'iepvriesin- stallaties ingericht waarvan grote en kleine cellen verhuurd worden. Een boer die een dergelijke cel heeft ge huurd, kan er alles instoppen en op die manier profiteren van de gemeenschap pelijke diepvriesinstallatie. Het enige nadeel is, dat men het ding niet aan huis heeft. Er staan ook in ons land al heel wat van dergelijke collectieve diepvriesapparaten. Wikken en wegen TOOH HEEFT DE diepvries in ons land nog niet die vlucht genomen, die ze in de V.S. nam Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Vermoedelijk moeten we het zoeken in het feit, dat de Nederlander niet zulke hoge eisen stelt als de Ameri kaan, die dadelijk bereid is het nieuw ste snufje te accepteren. Ook is de Amerikaanse vrouw bereid voor een gemakkelijker leven grote bedragen neer te tellen De Nederlander is an ders, die weegt en wikt. Men gaat bij ons dadelijk de voordelen afwegen te gen de meerkosten. En aangezien diep vries altijd meer kost dan zelf verrich te arbeid, gaat de Nederlandse huis vrouw er niet zo snel toe over. Pas als het beslist noodzakelijk is, komt er geld op tafel en dan nog redeneert menigeen dat diepvries slechts noodzakelijk is in een bepaalde periode in het jaar, dal er weinig vers te krijgen is. Hierbij den ken we aan groenten en fruit. Toch kan een diepvriesinstallatie ook in de winter onschatbare diensten bewijzen Met name voor het langer goed houden van vlees, vleeswaren en vis. In heel wat gezinnen zouden de maaltijden vlotter kunnen worden toebereid en meer variatie kunnen bieden als ook de Nederlandse huisvrouwen thuis over een keukendiepvriesinstallatae beschik ten. Met de stijgende welvaart komt ook die luxe binnen het bereik van meer Europeanen. iuuiiiiiiiiniuuiJiuiiuiuiiuiiyyiiuiiuiiuuiuiiiiiuiiiiuuiiiiiiii llllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllliUIUHIUIIIIIIIllllllllllilllilllllllllllllllllllUUM FEUILLETON door TOM LODE WIJK 19. Onder andere omstandigheden zou Reindert Stok zijn vertoornde em ployé bij de arm hebben gepakt en ge zegd: „Nou Piet, néé.... ga zitten, steek een sigaar op, spuit maarop, maar doe geen overijlde dingen". Nu stond zijn pet er niet naar. Hij had hommeles gehad met de schuurbaas, hij liep te piekeren over Tweehuijsen, hij had zuur ontdekt in de schuur en „on top of it1' was Magda voor een paar dagen weg en dan voelde hij zioh als op een onbewoond eiland. „Je denkt toch zeker niet dat ik op mijn knieën ga liggen om je te houen?" vroeg ihij grof. „Niet in 't minst". Nu het hoge woord uit was, was de Braber akelig kalm. En laten we er verder niet over pra ten, we winden ons allebei op. Maar eind volgende maand vertrek ik". „Waarom ga je niet meteen?" „Om de boel hier niet in 't honderd te laten lopen, en omdat ik u niet de voldoening wil geven te kunnen zeggen dat u me er uit geschopt hebt. Versta me goed, meneer Stok, ik zeg op. Niet u mij". jDan zeg ik jou bij deze op". wDat kunt u niet eens en dat weet u heel goed, het Arbeidsbureau zou het u gauw vertellen". „Dienstweigering?" „Omdat ik een avond van mijn vrije llJd will geven om de belangen van de ^ak met mijn baas te bespreken? La ten we er een punt achter zetten, me- iiuuiiuuuujiiiiiiiiiiiitiuiiiiiiiuiiiiuiuiuuyiuiu' neer Stok. Morgen hebben we er allebei over geslapen en dan kunnen we het rustig regelen. U hebt nog maar niet een-twee-drie een ander". „En daar maak jij misbruik van". „Vader", zei Nel opeens, „u bent on billijk. Praat nou alsjeblieft niet ver der, u maakt het alleen maar erger". „Jij ook al!".toornde Reidert Stok. „Ach", zei ze moedeloos, ,,elk woord dat we nu nog praten is olie op het vuur. Kom, ga mee naar huis, dan zet ik koffie en dan eten we samen". „Ik ga niet naar huis, ik eet wel bui ten de deur", en hij stormde weg. Ze stonden tegenover elkaar. „Waarom deed je dat nou, Piet?" „Jij ook al?'1 vroeg hij en opeens moest hij lachen, want datzelfde had Reindert zo even tegen zijn dochter ge zegd. „Ik schijn de enige te zijn die hier zijn gezonde verstand houdt". „Je hebt gelijk", zei hij spontaan. „We stonden als twee kemphanen te genover elkaar". „En tenslotte is !hij de baas, én de oudste". „Met het laatste ga ik akkooid, het eerste doet hier niet er zaïke". „Maar je moet niet weggaan". „Moet je nu zeggen! De kogel is door de kerk. Je hebt 'het gehoord, niet?" „Wat kan een man als mijn vader is, anlders doen dan zeggen „ruk uit?" Dat vindt hij er bij horen. Hij zou liever zelf de boekhouding doen, dan iemand soebatten". „Gelijk he«eft-ie. Maar hij heeft het gezegd". „Piet, als ik vraag of je blijft, blijf je dan?" Ze voelde opeens hoe gespannen ze was. Ging het nu om een goede kracht voor de zaak alleen? Hij scheen haar gedachten te raden. „Denk je aan de zaak?" vroeg hij. Ze schudde flauwtjes het hoofd, zag hem niet aan. „Nel, zou jij zelf het naar vinden als ik wegging?" De gedachte dat zoiets mogelijk zou zijn. was pas bij hem op gekomen toen hij de woorden uitsprak. Ze richtte het hoofd op. Ze zag hem aan. „Ja" zei ze. Zo stonden ze tegenover elkaar, zwij gend, peilend elkanders gedachten. En opeens zag hij in Nel Stok nog een an der dan de kameraad met helder in zicht en scherp verstand „Zijn we dan toch.... vrienden van elkaar". „Ik wil niet dat je weggaat", zei ze. „En ik wil niet weg van jou.Op eens vonden hun handen elkaar. Hij voelde haar sterke stevige hand de zij ne omklemmen. „Voor jou zou ik heel veel willen doen of laten, Nel". „Doe me dan niet het verdriet van er tussen uit te gaan". „Als je vader er mee akkoord gaat, dan blijf ik. Om jou". „Hij gaat er mee akkoord. Daar zorg ik wel voor. Hij heeft nu al spijt als haren op zijn hoofd. Maar maak het hem niet moeilijk". „Ik begin met mijn excuus te maken. Je hebt gelijk, hij is de oudere, en ik heb hem geprikkeld. Maar ik was zelf erg geprikkeld. Nu niet meer. Dat komt door jou". „Dus je hebt me nodig". „Dat begin ik in dit uur opeens te beseffen". samen gaan morgen- „Piet?" „Ja?" „Zullen we avond?'' „Reuze idee. Is mijn VoIk9w agent je goed genoeg?" „Laten we es demokratisch doen niet?" Piet de Braber reed stralend naar huis. Moet je wel wezen, dacht hij, ruzie met de baas, ontslag, en even goed fluiten. Hou ik van haar? We hebben elkaar een hand gegeven. Volgens de film moest ze nu haar armen om je hals slaan en moesten onze lippen elkander vinden in één lange, innige kus. 't Leek er niet op. En toch reed hij fluitend verder. HOOFDSTUK VIII Waarin Reindert Stok een medewerker kwijtraakt, en zijn dochter een man krijgt. Het was uitgekomen zoals Nel voor speld had Vader Stok was een driftig man, maar dat duurde nooit lang. En toen Piet de volgende moigen, zonder ergens anders over te praten, zijn ex cuus maakte, niet voor wat hij gezegd had, maar wel voor de manier waarop, wist Reindert Stok met zijn figuur geen raad, want hij besefte heel goed dat zijn eigen verkeerde aanpak van de zaak de jonggeman tot die scherpe op merkingen en tot dat overhaast ontslag hadden geleid. „Nou ja, jong", zei hij, waar twee kijven hebben beiden schuld en juist omdat ik de oudste ben, had ik mijn verstand moeten gebruiken. Zand er over. En wat dat ontslag betreft, laten we dat ook maar als een slip van de tong beschouwen". „Dat was het bij mij niet", zei Piet voorzichtig. Reindert keek hem ver baasd aan. „Je wilt toch niet zeggen dat je wel overwogen de benen neemt? Gisteren was je in een kwade bui". „Die kwade bui, zoals u het noemt, kwam later pas. Maar meneer Stok, het spijt me, ik zoek iets anders. Ik heb eigenlijk al iets anders, maar daar is geen haast bij". „Dus je bent al die tijd al bezig met iets anders?" vroeg Reindert nijdig. „Ach nee, u weet, mijn oom, meneer Zandvoort, heeft dat boekhoudbureau Hij wordt met alleen een dagje ouder maar hij heeft van moderne boekhou ding ook niet zoveel verstand als nodig zou zijn. En hij heeft me al meer dan eens gevraagd, of ik hem niet zou wil len komen helpen, dan zou ik later de zaak kunnen overnemen. Kinderen heeft hij niet, zoals u wel weet". „Hm", zei Reindert een beetje tevre dengesteld, want dit was toch anders dan hij dacht, maar tegelijk stak zijn ontstemming opnieuw op. „Heb je het hier dan zo rot, dat je met alle geweld weg moet?" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5