Jouw- en woningtoezicht ontdekte fouten maar trad niet op - lededeling van J. Witte (KVP) in raadsvergadering Raad wacht op afsluiting van het onderzoek Schrijfmachines Berenburg? U bedoelt natuurlijk Sonnema Berenburg! %JBerenM rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT De gemeenteraad heeft dinsdagmid- ag geruime tijd gediscussieerd over de ijnlijke kwestie van de te groot ge- juwdc bungalows op het terrein van heer G. van der Star in Eierland. lgemecn was men van mening dat er auwelijks twijfel over hoeft te bc- [aan dat de betrokken opdrachtgevers ebben geweten wat zij riskeerden iaar dat 't feit dat 't gemeentelijk toe- icht heeft gefaald ook in de beoorde- ng moest worden betrokken. Enkele aadsletlen vonden dat door het uitblij- en van toezicht en maatregelen de in ruk is gewekt dat de gemeente wel rat door de vingers wilde zien en dat et bouwen van te grote bungalows tilzwijgend werd toegestaan. Enig op en baarde de mededeling van de heer Witte (KVP) dat bouw- en woning- lezicht wèl eens op het terrein van an der Star is geweest. Dat was in ktober 1967 en twee huisjes werden oen te groot bevonden. Maatregelen leven echter uit, waardoor anderen ferden geïnspireerd ook groter te bou- ren dan de 45 m2 die krachtens de ge- ieentelijke seizoen verhlijvenverordc- is toegestaan. Met nadruk werd fan de zijde van B. en W. gesteld dat Ie tekeningen waarop de houwvergun- ing werd verleend, wèl correct waren, len week dus bewust van deze teke- lingen af. Van de gemeenteraad werd verigens geen besluit verlangd. Het etrof hier een mededeling van B. en O |V.; het onderzoek wordt nog voortge- et. Burgemeester Sprenger gaf in het ort een overzicht van de gebeurtenis- en op het terrein van Van der Star. Zie krant van vorige week vrijdag), lij zei dat kleine afwijkingen van de oorgesohreven 45 m2 wel zijn toege- taan (ca 10%) maar dat voor veigro- ingen van 10 - 30% nooit toestemming gegeven. Mr. Sprenger onderstreepte net nadruk dat het bouwtoezicht on- 'oldoende is geweest. „Onder bouwtoe- icht dient te worden volstaan het col- ege van B. en W. met de diensten. Ver- ere onderscheidingen hebben wij tot lusver niet gemaakt en wensen wij ook net te maken". Slopen De he'er J. Witte betreurde de incon- ekwentie. Menig bouwwerk dat op exel niet met vergunning of niet in ivereensteanming met de vergunning is gebouwd, werd door de gemeente lesloopt. Hier kon men echter onge- toord zijn gang gaan. Overtreding van de verordening op 0 grote schaal vond de heer S. Keijser VVD) een aanwijzing dat de voorge- ehreven maten voor zomerhuizen te dein zijn. Heel toevallig had de heer F. Stan- laart in een vorige raadsvergadering lepleit voor vergroting van de toege- lane oppervlakte voor zomerhuizen, lij was van mening dat het gebruike- ijke wooncomfort van deze tijd een op- ►ervlakte eist van ongeveer 60 inplaats an 45 m2. De heer Westdorp wilde van B. en W. weten of zij daaromtrent 1 een beslissing hadden genomen. Mr. iprenger: „Waarom wilt u dat weten?" Vaarop de heer Westdorp antwoordde iat bij een positief antwoord de over redingen op het terrein van Van der tar wel iets anders moeten worden be teken. Het streng optreden tegen een ituatie die kort daarop a.h.w. gelega- iseerd wordt, zou weinig bevrediging even, temeer daar ook van de zijde an de gemeente fouten zijn gemaakt, h. Sprenger wilde de discussie echter uiver houden en hield de mening van iet college over de grotere zomerhui- en nog even voor zich. Na afloop van le discussie deelde hij evenwel mee lat B. en W. inderdaad besloten heb ben te bevorderen dat de bouw van aan- ienlijk grotere zomerhuien wordt toe- estaan. De maximum oppervlakte zal gorden gebracht op 70 m2. Een wijzi- ing in deze zin van de seizoenwoon- erblijveuverordening zal worden voor- esteld. Ook zal een regeling worden «troffen voor het gebruik van zomer woningen buiten het seizoen. Mej. A. G. Luijsterburg vond dat de >«Ussing over eventuele vergroting in de toegestane oppervlakte er niets deed. „Ze zijn bewust in overtre- geweest en zullen dat een beetje loeten voelen, terwille ook van dege- *n die zich altijd wel keurig aan de bepalingen hebben gehouden". Mej. ■uijsterburg geloofde nauwelijks in de Pede trouw die B. en W. in sommdge ievallen veronderstellen. Er moeten maatregelen genomen worden; geen tand erover, aldus mej. Luijsterburg. De heer F. Standaart geloofde wel in een zekere mate van goede trouw. „Van de 49 bungalows zijn er maar vijftien volgens de voorgeschreven ma ten gebouwd. Men is het als. 'n usance gaan beschouwen om royaler te bou wen. Eén is ermee begonnen. Toen an deren zagen dat daartegen niets werd ondernomen, deden die ihet ook, denkende dat het kennelijk modht. For meel zijn ze natuurlijk fout maar je kunt in zo'n geval toch niet meer van een misdrijf spreken". De heer P. Smit had een andere me ning. Hij vond de mededeling van B. en W. dat het bouwtoezicht onvoldoende is geweest, een dooddoener. „Als de po litie een vrije dag heeft, kan ik ook niet gaan stelen. Iéder die daar heeft gebouwd wist dat hij over de streep ging". Het tekort aan personeel was volgens B. en W. een der oorzaken van het ge brekkige toezicht. De heer C. Koorn (CHU): Wist het college dat er bij bouw- en woningtoezicht gebrek aan personeel was? En hoe zit het met de kaartjes die bij een bouwvergun ning worden afgegeven en die door de aan nemer bij het afsluiten van bepaalde fasen van de bouw moeten worden op gestuurd. Is dat met de bedoelde bun- galowbouw niet gebeurd?. De heer C. H. Roeper (PvdA): Waren de tekeningen waarop de vergunning werd verleend wel correct? Als de te keningen wel de juiste maten vermeld den, kan van goede trouw nauwelijks sprake zijn. De heer Alb. Dros (PvdA): Het gaat 'hier over het terrein van Van der Star. Is op andere bungalowterrei nen op Texel misschien ook te groot gebouwd? En wat verstaan B. en W. precies onder „reorganisatie" van de dienst van bouw- en woningtoezicht? Kleine afwijkingen Mr. Sprenger antwoordde dat de raad over deze zaak is ingelicht op cle eerste vergadering waarin dat moge lijk was. Ook nu is het onderzoek nog niet gereed. Nog niet alle betrokkenen zijn gehoord. Het woord „slopen" is door B. en W. nie»t gebruikt; daarover moet nog worden beslist. Als op Texel elders is gesloopt, gebeurde dit na vol tooid onderzoek. In de gevallen waar in geringe mate (10%) van de tekenin gen werd afgeweken met goedvinden van bouw- en woningtoezicht,kan ui teraard niet van kwade trouw worden gesproken en zo'n geval heeft zich en kele keren voorgedaan. De discussie over de wenselijkheid om in de toe komst grotere zomerhuizen toe te staan staat gdheel los van deze zaak. De heer Daalder zei met nadruk dat geen enkele bouwvergunning is afgegeven die niet aan de vereiste maten voldeed. Bij Van der Star werd gewerkt met drie stan daardmodellen, waarop in het algemeen de bouwvergunningen werd afgegeven. Communicaticgebrek Naar aanleiding van de mededeling van Mr. Sprenger dat in sommige ge vallen een afwijking van enkele meters van de goedgekeurde tekening is toe gestaan, vroeg de heer Witte waarom B. en W. daarover nooit iets aan de raad hebben meegedeeld. Mr. Sprenger: We wisten het niet. De heer Witte: „Het ontbreekt dus aan communicatie tussen B. en W en bouw- en woning toezicht". Het leCk Mr. Sprenger monniken werk om over heel Texel na te gaan of op meerdere terreinen de malen zijn overschreden. De heer Westdorp drong erop aan de raad in kennis te stellen alvorens tegen de overtreders maatregelen worden ge nomen. Mr. Sprenger wilde dat niet be loven, maar als het even kan zal het gebeuren. De heer Standaart vond dat eerst moet worden nagegaan of ook el ders overtredingen zijn begaan alvo rens maatregelen te nemen. De door de heer Koorn bedoelde kaartjes zijn niet verstuurd, aldus Mr. Sprenger. De heer Daalder ging nog even in op het gesignaleede personeels gebrek. „Al een paar jaar geleden heb ben we geconstateerd dat begeleiding en toezicht op de bouw soms in de ver drukking kwam. We hebben toen een jonge ambtenaar aangesteld, missrhien oök uit zuinigheidsoverwegingen, maar dat wordt nu herzien. In ieder geval moet stringenter toezidht worden uit geoefend". Geen tekort De heer F. Standaart leek niet zo erg te geloven in het personeelstekort bij bouw- en woningtoezicht. Hij wilde wel eens weten hoeveel bouwaanvra- gen er jaarlijks worden ingediend, hoe veel plannen daarvan gerealiseerd wor den en hoe vaak men gemiddeld een bouwwerk zou moeten controleren. Hij meende dat de controle wellicht kan worden vereenvoudigd als de aanvra gers een verklaring tekenen dat zij zich aan de goedgekeurde tekening zullen houden. „Dat zou dan ten overvloede zijn", aldus de heer Daalder. „Ook zon der handtekening is men verplicht zich aan de tekening te houden". Twee raadsleden maakten do verga dering niet mee mevrouw J. Koning- Bruin (PvdA) en de heer J. Barendregt (Texels Belang) resp. wegens ziekte en vakantie. Aan het begin van de bijeenkomst las Mr. Sprenger een brief voor van de oommissaris van de koningin die na mens de koningin dank bracht voor de ontvangst die hare majesteit onlangs bij het officiële werkbezoek aan de ge meente Texel was bereid. Verzocht werd de dank te willen overbrengen aan allen die met uitvoering en voor bereiding van het bezoek betrokken zijn geweest. Een brief was binnengekomen van de heer Th. v. d. Laan over de volgens hem onbillijke omslagregeling bij het in rekening brengen van de aanleg van waterleiding naar het strand. De raad ging ermee akkoord dat B. en W. de brief in behandeling nemen en er pré advies over uitbrengen. Actie-commité Van het „Actiecomité Eierland" was een brief binnengekomen met een aan tal vragen over de trage voortgang van het Krimplan. Burgemeester Sprenger wae van mening dat B. en W. de brief wel konden afdoen door het actiecomi té een antwoord te sturen, maar ver schillende raadsleden wilden graag in zage hebben van zowel de brief als de beantwoording en gingen ermee ak koord dat B. en W. er pré-advies over zullen uitbrengen. De Staatssecrclaris van Onderwijs liet per brief weten dat dc heren De Winter en Hennephof met ingang van 1 augustus a.s. zijn aangewezen tot con rectoren van dc Rijksscholengemeen schap. Zij zullen een gelijkwaardige plaats in de schoolleiding innemen. de echte Dockumer sinds 1860, getrokken van meer dan twintig heilzame kruiden, volgens oeroud familierecept, pittig en opwekkend. Distilleerderij F.J. Sonnema Dokkum iindJ 1W2 Hun taken zullen in onderling overleg zoveel mogelijk gelijkelijk worden ver deeld waarbij de taak van de heer De Winter zoveel mogelijk op de beharti ging van dc belangen van de mavo afdeling gericht zal zijn en de taak van dc heer Hcnncphof op die van de athe neum-afdeling met later havo. De heer Dc Winter krijgt de persoonlijke titel van „directeur". iDe beslissing van dc Staatssecretaris stemt niet geheel overeen met de wen sen die de gemeenteraad daaromtrent heeft geuit, maar niemand voelde er voor nogmaals over deze kwestie te gaan praten. De brief werd voor ken nisgeving aangenomen. In de stiohtingskosten van zuive ringsinstallatie met riooltoevoer te De Koog zal door het rijlk aanzienlijk wor den bijgedragen, mits vóór 1 januari 1970 met de aanleg wordt begonnen. Ook de provincie heeft een definitieve toezegging gedaan, zo bleek uit een llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'brief van het provinciaal bestuur. De voorbereidingen voor het project zijn momxteel gaande. Een mooi geluid, vond de 'heer Westdorp, maar hij vroeg zidh wel af of tijdig goedkeuring op de financiering afkomt. In de eerstvolgen de raadsvergadering komen nadere me dedelingen, beloofde Mr. Sprenger. Met de schriftelijke beantwoording van de in de eerdere vergaderingen ge stelde vragen gingen de raadsleden ac- coord. De heer J. Witte (KVP) zou echter graag zien dat de borden die de namen aangeven van de kernen Midden- en Zuid-Eierland wat zouden worden ver plaatst. Genoemde kernen beginnen nl. al vóór het boid. De heer Westdorp bleef bij zijn me ning dat op Texel verre van goedkoop wordt gebouwd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Arjen Gerard Bernard, zv. Adrianus van der Knaap en Marene S. van Beelk; Olaf Adrianus Anthonius, zv. Anthonius L. Pieters en Simpha R. J. Brinkkemper; Petra, dv. Pieter Brouwer en Trijntje A Druif; Edith Andrea, dv. Sijbrand C. Keijser en Al berta A. Jellema. Ondertrouwd: Martin J. F. Fiser en Trijntje Visser; Arnold Looijer en Geertje C. Prins; Antoni J. van Groe ningen en Fijtje Timmer. Overleden; Klaartje Witte, wv. Reu vers, oud 78 jaar. Ómleè JE* DE SLAK EN DE IIAAS Hij ontmoette me op één van de Texelse bedrijven. Op een daq, waar op heel veel mensen na de invoering van de vijfdaagse werkweek hun ge wone werk niet plegen te doen. Daar om was hij wat verwonderd om mij daar op die dag te ontmoeten. Er volgde een gesprekje, waarbij 't er over ging of het inderdaad wel juist was om meer te doen dan strikt nodig is. Toen ik de opmerking maak te, dat lang niet iedereen daarvoor waardering had, was zijn reactie„Je moet ook maar zo denken: De slak en de haas vieren gelijk nieuwjaar"Een niet onaardige uitdrukking. Ik vraag me echter af of het juist is om deze wijsheid altijd en overal naar voren te brengen. Is het wel waar, dat uitein delijk „de slak" en „de haas" op de zelfde tijd „ergens" aankomen? Een tijd, waarin je iets gewaar wordt van het feit of een veehouder het houdt bij de zegswijze van de man, die uk hiervoor bedoelde, of dat hij meer waarde hedht aan die andere zegswijze: „Met moet het ijzer smeden als het heet is", is de tijd van de voederwin- r.ing. Wc hebben het dus de afgelopen periode weer kunnen meemaken. Ondanks alle adviezen van de zijde van de Voorlichtingsdienst om het gras voorkuilgras of 'hoo-i geen dagenlang onaangeroerd op het veld te laten lig gen hebben we het de laatste weken weer kunnen waarnemen, dat zelfs bij zeer gunstig weer gras voor kuilgras of hooi na 'het maaien vier tot vijf da gen op dezelfde kant bleef liggen. Het is natuurlijk helemaal niet nodig om je wat aan te trekken van op- en aanmerkingen van boeren en boerinnen van het vasteland over het te lang op het veld laten staan van geperst hooi. Je hebt als boer nog wel zoveel vrij heid, dat niemand je daarover lastig kan vallen. Maar als je er in geslaagd bent om het hooi na een gunstige veld- periode droog in het pak te krijgen is het toch wel een vreemde zaalk om het hooi daarna nog drie of vier weken aan „hokken" te laten staan om het dan eindelijk als het een paar keer flink is nat geregend binnen te halen. Als het straks nieuwjaar is Het zal inderdaad wel zo zijn, dat de man, die zidh het vuur uit de sloffen loopt om ruwvoer van goede kwaliteit in het vak te krijgen op dezelfde dag nieuwjaar houdt als z'n follega's, die het „piano'' aan heeft gedaan. Of ze ook onder dezelfde omstandigheden nieuwjaar zullen vieren is voor mij geen vraag, al weet Lk heel goed, dat boer-zijn niet alleen een zaak is van bij tijd en wijle de rug er eens flink onder zetten. De lezers van deze ru briek weten heel goed, dat er ook nog de kwestie is van het in de vingers hebben. Maar ik meen wel te mogen zeggen, dat kennis, inzicht en de han den uit de mouwen steken heel dikwijls samen gaan. Als we ieder jaar weer constateren, dat er tussen de boerenbedrijven enor me verschillen zijn in de financiële uit komsten, dan heeft dit naar onze me ning ook iets te maken met het feit of men het houdt bij de wijsheid van de slak en de haas of bij die van het sme den en het hete ijzer. NEEM RUIM ZAAIZAAD Een punt, waaraan mogelijk in het verleden wel eens wat te weinig aan dacht is gegeven, ook in deze rubriek, is de kwestie van de hoeveelheid zaai zaad bij het inzaaien van blijvend grasland en kunstweiden. Op akkerbouwbedrijven hoor je nog al eens de opmerking maken: „Je moet het land niet vol zaaien, het moet vol groeien". In deze opderking zit een kern van waarheid, al wil ik daar di- rekt aan toevoegen, dat men met de vermindering van de hoeveelheid zaaizaad ook te ver kan gaan. Ik denk in dit verband vooral aan het streven om de zaaizaadhoeveelheid bij suiker bieten zo klein mogelijk te houden. In het achterhoofd van veel suikerbieten telers leeft de gedachte, dat we moe ten komen tot het zaaien van de bie ten op eindafstand. Dat hieraan het risico is verbonden van een te dunne stand van de bieten hebben ook dit jaar enkele telers ondervonden. In dit artikeltje wilden we het ech ter hebben over de zaad'hoeveelheid bij het inzaaien van grasland. Onder ideale omstandigheden. In de Rassenlijst voor Landbouwge wassen worden voor de diverse meng sels, die gbrui'kt worden voor inzaai van blijvend grasland zaadhoeveelhe- den per hectare genoemd. In een aan tekening, die we in bedoeld hoofdstuk vinden is vermeld, dat genoemde hoe veelheden gelden als onder gunstige omstandigheden wordt gezaaid. Lk geloof, dat het goed is om er re kening mee te houden dat het zaaien lang niet altijd onder goede omstandig heden en op de meest gunstigs manier gebeurt. Als de grond iets droog en kluiterig is, dan staat het wel vast, dat een deel van het zaad het niet tot plantje brengt Op een lichte en losse grond is er alle kans, dat een deel van het zaad zo diep komt te liggen, dat het niet tot kieming komt. Wordt er breedwerpig gezaaid, dan moeten we er rekening mee houden, dat ben de nabewerking een gedeelte van het zaad onvoldoende grond krijgt en een ander deel te diep wegraakt. Als we over breedwerpig zaaien spreken, dan valt daaronder ook het zaaien met een kunstmeststrooier en het zaaien met een zaaimachine waarvan de pij pen zijn verwijderd. We kunnen m.i. alleen van zaaien onlder ideale omstandigheden spreken als dit geheurt in een voldoende voch tige, 'behoorlijk aangedrukte en fijne grond, waaihij het zaad met een zaai- rnadhine op een goede diepte in de grond wordt gebracht. Hoeveel zaad Toen ik dezer dagen een gesprek had met een overkantse collega over dit on derwerp vertelde hij mij, dat in zijn gébied bij de inzaai van blijvend gras land nooit minder dan 40 kg zaaizaad iper ha wordt genomen. Dit is 25 - 30% meer dan de hoeveelheid, die door de Rassenlijst wordt voorgeschreven. Hij was van oordeel, dat in ieder geval geen risico mocht worden genomen voor een bezuiniging van 30,tot 40,op de kosten van zaaizaad. Ik 'kan het hiermee wel eens zijn. Bijzondere aandacht vraagt o.i. de hoeveelheid zaaizaad bij het inzaaien van een kunstweide van Italiaans raai- gras. We zijn hier zeer beslist aanvan kelijk uitgegaan van een te kleine hoe veelheid zaaizaad. Dit is voor een deel ooik veroorzaakt door het onvoldoende rekening houden met de grofheid van het zaad van het zgn. tetranploïode Italiaans raaigras. Op het moment me nen we te moeten adviseren om voor de inzaai van een kunstweidc, die be stemd is voor de voederwinning 50 kg zaaizaad per ha te nemen. Als er hiel en daar teleurstellingen zijn over de resultaten van een kunstweide van Italiaans raaigras, dan is dit voor een deel ook te wijten aan het gebriuk van te weinig zaaizaad.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7