Texel biedt snel liulp bij ongevallen -f the Tee Set Met de TX 54 naar het zeehondenreservaat Pockets ZATERDAG 2 aug. a.s. in Sarasani i m Toegang f 1.- en vijf lege doosjes ML Blue Mint of ML Pep Mint TEXELtoerist Ie jaargang nummer 4 Pagina 7 Prijsverlaging voor buitenlands gedistilleerd Aanvang 8 uur. je weet wel, die geweldige kauwgom in doordrukstrip. die de smaak verzegelt Maple Leaf maakt kauwgom van deze tijd voor de mensen van deze tijd p^f§ÉP#=| Mit dem Kutter TX 54 zum Seehundenschutzgebiet TEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist BinnEN EEN UUR IN HET ZIEKENHUIS Verontrustend idee voor menige toeristop Texel is geen zieken- uis. Wie gewond raakt bij een verkeersongeluk, een acute blinde darmontsteking, een miskraam of een hartinfarct krijgt, is aangewe- en op een der ziekenhuizen van de marinestad Den Helder, aan de ndere kant van het brede Marsdiep... Menige adspirant Texel-be- [oeker heeft zich daardoor laten afschrikken. Zo'n geïsoleerd eiland, je voor dat er eens wat gebeurt AMBULANCE"! ZIEK ENVEQVQEft TEXEt WÊÊ I De verontrusting is echter ongegrond. Éterker nog: wie verzekerd wil zijn van pelle medische hulp in een ziekenhuis het eens nodig mocht zijn, zit op Ëexel gunstiger dan in menige andere ■laats op het vasteland. U weet al dat lexel een uitstekend functionerende fteerverbinding met Den Helder heeft. Bverdag varen elk uur boten en in de Zomermaanden veelal om het half uur. flaar ook 's nachts kan in een minimum tijd een extra boot in gereedheid korden gebracht. Dat kan, als het gaat |meen patiënt die zo snel mogelijk naar t ziekenhuis moet worden gebracht, hn kwestie van leven of dood zijn. Een lltijd beschikbare boot heeft weinig zin Jonder goed georganiseerde ambulance dienst, maar ook wat dat laatste betreft Texel zich met tevredenheid op de Torst slaan. In Den Burg staan altjjd lenminste twee ziekenauto's gereed om kt te rukken, dag en nacht. Er zijn ook lenminste twee gediplomeerde ver pleegsters direct beschikbaar om bij linstige gevallen voor deskundige bege leiding naar het ziekenhuis te zorgen. Pat is geen overbodige luxe, want het kantal verkeersongelukken dat zich looral in de zomer op Texel voordoet is Ichrikbarend groot. Binnen een uur I Vooral onder druk van het toenemend ■antal slachtoffers op de weg is geen Jiddel onbeproefd gelaten om de am- lulancedienst zo snel en zo perfect mo- Ëdijk te laten functioneren. Toen zich Inlangs om vijf over elf 's avonds een Imstig verkeersongeluk voordeed, lag le gewonde om tien voor twaalf in het lekenhuis. In die tussentijd van minder lan één uur 'heeft zich het volgende Ingespeeld. Voorbijgangers melden het ongeluk n 11.15 uur bij de politie en geven te ktonisch een indruk van de ernst van situatie. De politie alarmeert de op moment beschikbare arts en geeft chauffeur van de ambulance het om zich startklaar te maken. Po en dokter spoeden zich naar de s van het ongeval. De dokter acht komst van een ziekenauto met ver- er noodzakelijk en dit wordt via mobilofoon van de politieauto naar "it politiebureau doorgegeven. Ook de eerdienst krijgt een sein. Enkele se toden later verlaat de ambulance- uto de garage en rijdt rechtstreeks aar de plaats van het ongeluk. De ver- 'eegster wordt met een taxi van huis ehaald om geen tijd te verliezen. Dok- T on eventueel de chauffeur van de mbulance (die een EHBO-diploma teft) verlenen eerste hulp, later bijge- aan door de dan gearriveerde ver pleegster). Kwartier varen In de praktijk is gebleken dat de eerboot meestal juist startklaar is als ambulanceauto met de gewonde op haven arriveert. De boot vaart uiter- ttd direkt naar de overkant en doet aar niet langer dan ruim een kwartier "er. In de ziekenauto wordt gebruik •maakt van zuurstof- en andere medi ae apparatuur om de overlevings- ansen van de patiënt te vergroten. De „Toon" Smidt, ambulance-chauffeur, dag en nacht gereed om uit te rukken. Gemiddeld 200 keer per jaar maakt hij met een patiënt een overtocht naar Den Helder, een flink deel van zijn onvrijwillige passagiers bestaat uit ver keersslachtoffers, die tot hun schade onder vonden dat ook op het rustige vakantie-eiland Texel uitkijken en voorzichtigheid geboden is. autorit van de Helderse haven naar het ziekenhuis vergt niet meer dan enkele minuten. Omdat de specialist en het ziekenhuispersoneel inmiddels ook al gewaarschuwd zijn, kan direkt met de behandeling van de patiënt worden be gonnen. Dat alles kan dus binnen een uur ge beuren. Wie kranten leest, weet dat het in steden, waar men over een heel as sortiment ambulancediensten en zieken huizen beschikt, soms heel wat langer duurt. Politie bellen De ambulancedienst kan uiteraard niet eerder in het geweer komen, dan nadat de melding is binnengekomen. Een (te) late melding leidt tot vertra gingen, die uiteraard niets met de ge ïsoleerde eilandpositie te maken heb ben. Het gebeurt een enkele keer, dat bij een verkeersongeluk massa's belang stellenden toestromen, terwijl niemand op het idee komt om de politie te bel len; men denkt dat ,,een ander" dat al heeft gedaan. Pas als ieder zich veront waardigd gaat afvragen waar die zie kenauto nu toch blijft en men telefo nisch op spoed gaat aandringen, blijkt dat men nog van niets weet. Met niet genoeg nadruk moet daarom gezegd worden, dat men in geval van ongeluk niet moet aarzelen alarm te slaan als men niet zeker weet dat een ander dat al heeft gedaan. Bel in geval van een ongeluk (niet alleen verkeersongeluk ken maar ook verdrmkingsgevallen, be drijfsongevallen e.d.) uitsluitend de po litie, telefoon (02220) 2644. Dat geldt voor alle dorpen van Texel, zowel over dag als 's nachts. Dus niet gaan zoeken naar het telefoonnummer van dokter of ambulance. Dat heeft geen enkele zin. Het leidt alleen tot verwarring. Met hart en ziel Sinds 1 juli 1965 is de heer A. A. Smidt te Den Burg in opdracht van de gemeente Texel belast met de exploita tie van het ziekenvervoer. „Toon" Smjdt doet het werk met hart en ziel en is terecht trots op de wijze waarop de ambulancedienst tegenwoordig func tioneert. Hijzelf of een altijd te roepen reservekracht is chauffeur van de fraaie Opel Kapitan ambulance, die de ge meente twee jaar geleden aankocht voor ƒ38.000,Het was de vervanger voor de veel minder geschikte Peugeot ambulance, die op een opzienbare wijze in het nieuws kwam. toen bleek dat deze auto over bijzonder slechte vering beschikte, waardoor de patiënten vrese lijk door elkaar werden geschud, wat vooral bij vervoer van kraamvrouwen en hartpatiënten een zeer bedenkelijke zaak was. Rel Er ontstond een rel. In de gemeente raad werden vragen gesteld en er kwam een commissie van onderzoek, die na lang* experimenteren bevestigde, dat de Peugeot inderdaad ongeschikt was en er het advies aan toevoegde om de kost bare wagen, die voor ƒ22.000,van de N.V. TESO was overgenomen, voortaan maar als bestelauto te gebruiken Dat laatste gebeurde niet, maar er werd besloten een nieuwe goede ambulance te kopen, uitgerust met mobilofoon, en de verbeterde Peugeot, ook met mobilo foon, als reservewagen te gebruiken. Een derde reserve werd de oudere Buick ambulance. De Opel en de Peu geot kunnen elk twee liggende en even tueel nog een zittende patiënt vervoe ren. Mede als gevolg van genoemde rel kwam de Texelse ambulancedienst in de zeer kritische belangstelling van het pu bliek te staan, wat er sterk toe heeft bijgedragen dat het ziekenvervoer thans welhaast perfekt is georganiseerd. Voor U, toerist, wellicht een gerust stellende gedachte. Rustig s.v.p. Wij wensen U van harte toe, dat U in Uw vakantie niet bij een ongeluk be trokken zult raken en dat U er ook niet een hoeft te melden. Werk mee aan een veilig verkeer op dit vakantie-eiland door de maximumsnelheid van 80 km. (of 50 km.) niet te overschrijden; wees extra voorzichtig op de tot hard rijden uitnodigende Pontweg met zijn vele zij wegen. Houdt rekening met de vakan tiestemming van vele weggebruikers, waardoor zij soms meer op de omge ving dan op de weg letten. Bedenk dat op Texel geen grote afstanden zijn; dat het dus onzin is om hard te rijden. De afstand Den Burg-De Koog legt men bij 80 km.-snelheid in de praktijk in zes mi nuten af. Bij 120 km. doet U er vier of vijf minuten over, een onbetekenend verschil, maar .het gevaar dat U loopt is oneindig veel groter. In een seizoen vallen op Texel zo'n vijf verkeersdoden, een tiental zwaar gewonden en dertig tot vijftig lichtge wonden. Zorg dat U daar niet bij komt Ten rustig vakantie-eiland, dat wel, maar met talrijke gevaarlijke kruispunten, waar zich dan ook bij herhaling veelal gecompliceerde aan rijdingen voordoen. Bovenstaande foto toont de chaos na een der vele ongelukken, die zich hebben voorgedaan op het beruchte kruispunt Westerwcg-Püpcrsdijk in de polder Waalen burg. Thans zijn hier series scbrikhekkcn en knipperlichten aangebracht. Nu voor enkele guldens meer dan de J Hollandse cognac, de Franse cognac Onze collectie is zeer groot. SLIJTERIJ ,,'T KARREWIEL" Oosterend, tel. (02223) 275 Den Burg, Parkstraat 10 De Koog, Dorpsstraat 17 De robbenboot vertrekt dagelijks op wisselende tijden van de steiger bij de reddingsbootschuur bij De Cocks- dorp. Voor vertrektijden zie overzicht elders in deze krant. Das Robbenboot fahrt taglich zu wechselnden Zeiten vom Landungssteg beim Rettungsbootschuppen bei De Cocks- dorp. Abfahrtzeitensiehe besonderen Fahrplan in dieser Zeitung.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 17