Cjrocn ^warts jexels in het harL, „Redders aan de wal" zijn onmisbaar Biem Vlaming (22) met lege handen terug uit Kameroen Extra vroege veerdiensten eug<lige hasjischrokers ingen met weggelopen meisjes op stap ilmlerdelen verongelukte auto spoorloos Taverne Riche DANSEN NIEUW f498,— ELECTR0HUIS Ook op Texel meer donateurs nodig Inbraak in paviljoen Woensdag ringrijderij op Groeneplaats Bromfietser reed Duitse aan Directeur ..Huize Irene" naar Wolvega 17 jarige Bromfietser zwaar gewond Carrouselrijders gaan naar Op meer D.V.C. wandeltocht organiseert Teleurstellend slot van boeiende reis Vis moeht niet met vliegt mg mee Poging om drukte te spreiden administratieve kracht G 25 JULI 1969 82e JAARGANG No. 8387 I N.V. r/h Langevcld Dc RooU 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 ury de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 E KOOG Woensdag werden twee irige jongens uit Zeist voor de offi- van justitie te Alkmaar geleid, ndagmiddag waren zij op heterdaad apt toen zij in Daalders Super- li; kt te De Koog enkele zonnebrillen nanien. Een der knapen trok toen dolkmes en bedreigde de winkelier, hulp van anderen had men het etal echter gauw in bedwang, waar- Ie politie werd verwittigd. e politie ontdekte dat de jongens in bezit waren van een stuk hasjisch jat de twee in gezelschap verkccr- van twee meisjes, 16 en 17 jaar oud, waren weggelopen uit een Rijks- rhting in Nijmegen. Ze hadden de rard en de student in Zeist ontmoet naren met hen meegereisd naar el, maar ze meerdere dagen clan- kampeerden in een duinpan. insdagavond omstreeks 11 uur werd Ie ondiepe sloot aan de Witteweg bij i Hoorn het wrak aangetroffen van NSU personenauto. Naderhand ik dat de 19-jarige postbode W. T. Kamp Linthorst (Duitsland) de eige- r was. De jongeman was volgens »n verklaring omstreeks half acht in scherpe bocht gekanteld en in de it terecht gekomen. Hij was gewond t;( aakt, maar had toch zonder hulp het ik verlaten en zich onder medische tandeling gesteld. Hij had o.m. een itelbeen gebroken. Bevreemdend is el dat twee wielen, een reserve- 1, de accu en enkele kleinere onder- «;n aan de verongelukte wagen ont ken. Deze moeten zijn gestolen tus- acht en elf uur 's avonds. De politie t een onderzoek in. (advertenties I.M.) Vanaf hedenavond in o.lv. het Combo LES GERMAINS LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Een wasautomaat van Zanker voor slechts O Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.i 18 ct. per mm. excl. 4»/o BTW Woensdagochtend ontdekte de heer H Koopman, dat in het door hem ge- hte paviljoen aan de Nattevlaksweg de Dennen was ingebroken. Er was raam vernield en er was voor onge- r ƒ250,aan snoep verdwenen, orts bleek een twintigtal flesjes fris- inken te zijn leeggedronken. De aarschijnlijk jeugdige) daders hebben de inbraak verwondingen opgelo- getuige de bloedsporen op het ka- te glas. Algemeen is bekend, dat de KNZHRM op Texel twee redding stations heeft: te De Koog is het lijnwerp- en wipper toestel gestationeerd en De Cocksaorp is de basis van de motorstrandred- dingboot. Minder bekend is dat de hele KNZHRM functioneert bij de gra tie van instellingen, rederijen, banken en particulieren, die door hun vrij willige bijdragen het reddingswerk mogelijk maken. Veel bedrijven heb ben offerreddingbootjes en busjes en de bedragen, die hiermee worden ver zameld, vormen elk jaar een belang rijke som. Wie de KNZHRM wil steu nen, kan echter ook „redder op de wal" worden. Hij ontvangt dan twee keer per jaar het orgaan „De redding boot" plus een handig kalendertje. In „De Reddingboot" wordt een opsom ming gegeven van recente reddings operaties. Uit het overzicht 1968 blijkt dat de reddingboten van de KNZHRM 169 maal in aktic zijn gekomen om diensten te verlenen; in slechts 14 gevallen be trof het loos alarm. 170 mensen werden behouden aan wal gebracht of uit ge vaar bevrijd, waardoor het totaal aantal geredden sedert de oprichting van de maatschappij steeg tot 9615. Het aantal „redders op de wal" steeg van 44.658 tot 45.299 en dat was maar goed ook, want de kosten stegen minstens even snel en er moest worden voortgegaan met per fectionering van het reddingmaterieel. Voor wat betreft Texel en omgeving zijn de volgende akties te memoreren, letterlijk ontleend aan het jaarverslag Kotter in de Eierlandse gronden. 23 april maakte te 17.02 de kustwacht Eierland alarm, aangezien een kotter in de Eierlandse gronden naar de wal dreef. De msrb. Ida Mary (De Cocks- dorp) werd te 17.16 gelanceerd en be reikte de kotter WR 77 te 17.35. Op ge roep kwam één man te voorschijn, die, na op het gevaar van de positie attent gemaakt te zijn, laconiek antwoordde, dat ze waren gaan slapen en het anker blijkbaar was gaan krabben Te 18.27 was de Ida Mary terug in het boothuis. Wind n.w. 3. Opblaasbaar plastic bootje omgeslagen 15 juli te 15.30 zagen badgasten op het strand bij de vuurtoren van Eierland, dat een plastic bootje met een man erin omsloeg en de drenkeling door de sterke ebstroom naar buiten werd gedreven. Te 15.50 werd de msrb Ida Mary ge lanceerd om de drenkeling te zoeken; ook een vliegtuig van de O.S.R.D., een landingsvaartuig van de Kon. Marine, een vlet van de reddingbrigade en de wippertruck van station De Koog deden aan deze zoekaktie mee. Tot donker werd gezocht, de drenkeling werd ech ter niet gevonden. Rubber bootje omgeslagen Op het bericht van de kustwacht Eier land, dat nabij de vuurtoren een jachtje was omgeslagen, werd 31 juli te 18.10 de msrb Ida Mary (De Cocksdorp) gelan ceerd. Wind n.w., 4, buiig. De Duitse eigenaar van het rubber bootje, die zich er aan had weten vast te houden, werd door de Ida Mary ge red. Zijn echtgenote had inmiddels zwemmend het strand weten te berei ken. Terug aan het strand met het boot je op sleeptouw te 18.50 De eigenaar schonk een bedrag van 25,onder dankzegging voor de zeer snelle hulp verlening. Stranding van de Leda 31 augustus te ongeveer 0 1.30 strandde bij paal 16 op het Texelse strand het houten vrachtscheepje Leda. De 3 man bemanning schoot vuurpijlen af, die door twee jachtopzieners werden op gemerkt. Zij maakten alarm en te onge veer twee uur vertrok de wippertruck van station De Koog naar de stranding plaats. Daar aangekomen bleek dat de drie Britse opvarenden in het licht van het zoeklicht van de Landrover van de Rijkspolitie naar het strand hadden kunnen waden, zodat hulp niet meer no dig was. De Leda was door een Engelsman in Denemarken voor ƒ10.000,gekocht om het tot jacht te laten ombouwen en was nog niet verzekerd. Aangezien de eige naar de kosten van berging en reparatie niet meer kon opbrengen, deed hij af stand van het schip. De Leda werd enige tijd later tijdens een storm totaal uit elkaar geslagen. Vuurpijlen, vlammen en rook 24 oktober meldde de kustwacht Eier land te 0.2.20 twee rode vuurpijlen te hebben waargenomen en vlammen en rook op een onverlicht vaartuig in de richting van de ET 6-boei. Te 02.45 werd de msrb. Ida Mary gelanceerd, die in de aangegeven richting begon te zoeken. Windstil. Aangezien de Ida Mary te 04.10 nog niets had kunnen vinden, werd besloten noodverkeer in te stellen en ook de mrb. Carlot van Terschelling uit te sturen. Een patrouillevliegtuig van de O.S.R.D. begon daarop het ge bied af te zoeken, evenals een Duitse kustvaarder, een bevoorradingsschip en het m.s. Adonis van de K.N.S.M. On danks het afvuren van parachutefakkels werd niets waargenomen. Te 5.40 ont dekte de Ida Mary tenslotte de KW 22, 5 mijl noord van Eierland. Aan boord was door kortsluiting brand ontstaan en de gehele elektrische installatie was uit gevallen; vervolgens was het schip door motorstoring aan de grond gelopen. In middels had de bemanning de brand weten te blussen en de motorstoring verholpen. Het schip was met het op komen van het water weer vlot geko men. Assistentie bleek niet meer nodig. Onbegrijpelijk blijft echter, dat men aan boord van de KW 22 niet heeft be grepen dat naar hen werd gezocht. Een stakellichtje zou voldoende zijn geweest om de zoekaktie snel te hebben kunnen beëndigen. Aanvaring in dichte mist 28 november meldde de kustwacht Eier land aan de plaatselijke commissie te Texel dat nabij routeboei ET 3 het Brit se vrachtschip Ashington en het Griek se vrachtschip Tyhee met elkaar in aanvaring waren geweest en dat de Ashington dreigde te zinken. Aangezien de bemanning van de mrb. Prins Hen drik (Den Helder) in Delfzijl was om de nieuwe motorreddingboot Suzanne naar Den Helder over te varen, werd beslo ten de msrb. Ida Mary te lanceren Te 23.45 vertrok de Ida Mary in dichte mist naar de plaats van het ongeval; vanuit Terschelling de mrb. Carlot. We gens de grote slagzij van de Ashington achtte de gezagvoerder het raadzaam een gedeelte van de bemanning van boord te laten gaan. De Duitse coaster Leda, die evenals enige andere schepen, waaronder de sleepboot Holland, te hulp was gesneld, nam 15 van de 26 opva renden over. Aangezien de Leda naar Noorwegen onderweg was, werd beslo ten de opvarenden over te zetten op de Nederlandse coaster Vesda, die even eens standby hield en IJmuiden als be stemming had. (vervolg naar pagina 2) Woensdagavond wordt van half aoht tot half negen m het kader van het folkloreprogramma een ringrijderij ge- ihoiMen op de Groeneplaats. De deelne mers rijden met paard en wagen en zijn in oud-Texels costuum gestoken. De folklorestichting werikt in deze nauw samen met de vereniging voor Vrienden van het Paard. Wie aan de ringrijderij wil meedoen, wordt ver zocht zich spoedig op te geven bij de secretaris van de Paardensportvereni- gin, de heer P. C. Hin, telefoon (02223) 465. DE KOOG Mej. Gisela D. uit München Gladbach werd maandag aan het hoofd gewond toen zij over het fietspad van de Pontweg wandelde en daarbij werd aangereden door de 18- jarige bromfietser Jacob L. Zij kon na medisch behandeld te zijn naar haar va kantieadres terugkeren. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 juli tot en met 22 juli 1969 Geboren: Joanna Martha, dv, Meijert Bakker en Emma M. Veeger; Edwin Johannes Hermanus, zv. Wilhelmus K. M. Verweij en Petronella A. M. Koene; Marina, dv. Klaas van Tatenhove en Aaltje Hiemstra; Anna Catharina, dv. Dirk W. Burger en Ieke B. Bergstra. Directeur P Hoeksma van het ge meentelijke bejaardenhuis „Huize Irene" heeft per 1 oktober a.s. ontslag genomen Met ingang van die datum wordt hij adjunct-directeur van een verzorgingshuis te Wolvega. Het ont slag hangt samen met het feit, dat een van de kinderen van het gezin Hoeksma wegens een gehoorstoornis voor het vol gen van onderwijs is aangewezen op een instituut in Groningen. Sinds april 1966 bekleedde de heer Hoeksma het direc teurschap van „Irene". Het gemeente bestuur hoopt dat direct in de vacature kan worden voorzien. Er zijn reeds sol licitaties ontvangen. De 17-jarige cv-montcur R. B. B. werd maandagochtend ernstig gewond toen hij, komende van zijn woning, on oplettend de Duinweg opreed en daar gegrepen werd door de van links ko mende vrachtauto van de rietdekker N. Luiken (41) uit De Waal. De botsing kwam hard aan. De jongeman liep meerdere botbreuken en een zware her senschudding op. Hij werd in ernstige toestand naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Zondagmiddag wordt in de omge ving van Den Hoorn een wandeltocht van 15 'km. gehouden, georganiseerd door de mondharmonicaclub „De vro lijke cowboys'' (DVC). Gestart wordt om 14.00 uur op het ZDH-terrein aan de Witteweg. Deelnemers betalen ƒ1,50 inschrijfgeld. De route voert door de mooie natuurgebieden in de omgeving. GESLAAGD De heer G. Mamnus jr. te De Cocks dorp deed te Utrecht met gunstig ge volg examen voor het diploma Vakbe kwaamheid voor het cafébedrijf. Ook behaalde hij 'het diploma Handelsken nis voor het Horecabedrijf. Een afvaardiging van de Vereniging \oor Vrienden van het Paard gaat maandag 4 augustus naar Opmeer om daar deel te nemen aan het concours- hippique. Ze zullen onder leiding van de heer Du Porto het carrouselnummer uitvoeren, dat ook op de Texelse paar densportdag veel succes oogstte. Het gezelschap vertrekt 's morgens met de boot van 9.00 uur van Texel. Wie als toeschouwer meewil, dient zich snel op te geven bij secretaris P. C. Hin in Spang, telefoon (02223) 465. BLIKSCHADE De 52-jarige H. J. G. uit Oudeschild wilde dinsdag rond het middaguur op het Schilderend te Den Burg met zijn Mercedes wegrijden, waarbij hij niet lette op een achterop komende Opel Record, bestuurd door J. Brusse (45) uit Rotterdam. Laatstgenoemde wagen kwam zeer onzacht met de Mercedes m aanraking en werd aan de rechterzijde flink ingedeukt. De Mercedes werd aan de linkervoorzijde beschadigd. In de nacht van dinsdag op woensdag keerde de 22-jarige Oosterender Biem Vlaming op Texel terug, na een verblijf van achttien dagen in het Afrikaanse Kameroen. Hij was een beetje ontmoe digd, niet over de reis naar het verre land, maar over het mislukken van wat een uniek experiment had kunnen wor den, het overbrengen van een vrij grote hoeveelheid levende tropische vis voor de aquariumvereniging „In Aqua Vita" op Texel. Biem Vlaming vertrok op 3 juli naar Kameroen om er zijn vriend Jaap Vlaming uit Oosterend op te zoeken. Deze verricht er al geruime tijd ont wikkelingswerk op het gebied van land bouw en pluimveeteelt. In zijn vrije tijd is Jaap echter ijverig bezig met het verzamelen van allerlei vissoorten, die hij dan ter bestudering „op sterk water" opstuurt naar Texel. Daar heeft de aquariumvereniging er nl. veel belang stelling voor en ook het NIOZ. Het op sturen van levende vis bleek echter op veel bezwaren te stuiten. Eén keer mis lukte een transport, omdat de zending teveel oponthoud ontmoette, waardoor de levende have wegens kou en zuur stofgebrek omkwam. Op de zaterdag 26 juli (morgen) en 2 augustus zal TESO door het inleggen van extra vroege boten trachten de dan te verwachten topdrukte enigszins te spreiden. Op genoemde zaterdagen vertrekken van Texel dc boten om 5.00 en 5.30 uur en van Den Helder om 5.00, 5.30 en 6.00 uur. Ook op zaterdag 9 augustus zullen waarschijnlijk extra vroege diensten worden gevaren. Daar voor wordt verwezen naar de publi- katie bij de VVV-bureaus. In verband met de mogelijk zeer lan ge wachttijden midden op de dag wor den de toeristen geadviseerd het kleine ongerief van (het vroege uur op de koop toe te nemen en zoveel mogelijk van deze extra diensten gebruik te maken. Bungalowexploitanten, hoteliers, campingexploitanten en andere logies- verstrekkers worden verzocht het bo venstaande aan hun gasten hekend te niaken. STOPTEKEN GENEGEERD Toen de 24-jarige S. woensdagmiddag op de Stenenplaats wegens onnodig he vig claxoneren, van een wachtmeester een stopteken kreeg, reageerde hij daarop niet en reed door. Er werd pro ces verbaal tegen hem opgemaakt. Ideaal zou het zijn als de viszending als handbagage door een vliegtuigpas sagier zou worden meegenomen en die mogelijkheid deed zich voor toen kot- tervisser Biem Vlaming het stoute plan opvatte om een paar weken vakantie op te nemen en een reisje naar Afrika te maken. Hij werd deskundig geïn strueerd door voorzitter Harry Ellen van de aquariumvereniging. Niets werd aan het toeval overgelaten. Biem zou na terugkomst op Schiphol direct moe ten kunnen doorreizen naar Texel, wat moeilijk was omdat het vliegtuig 's avonds laat aankwam. Schipper Willem van Veen van het Rijkswaterstaatbootje werd echter bereid gevonden een nach telijke oversteek te maken. Het heeft echter niet gebaat, want Biem kwam in de nacht van dinsdag op woensdag om half twee met lege handen in 't Horntje aan. Betalen Bij vertrek uit Kameroens hoofdstad, Yaoundé, was op het laatste moment een kink in de kabel gekomen. Bij het wegen van de bagage werd vastgesteld dat zich in de vier zorgvuldig verpakte plastic zakken levende vis bevond en de chef van de bagageafdeling stond niet toe dat deze mee het vliegtuig ingingen. Tenzij Biem bereid was direct ruim ƒ225,te betalen. Zoveel geld had hij echter niet bij zich en tijd om het van elders te halen was er ook niet. Jaap Vlaming deed nog een poging om de Nederlandse ambassade ter bemiddeling in te schakelen, maar intussen stond het vliegtuig op vertrekken en Biem moest er in allerijl heenrennen om nog op tijd te zijn. Het afscheid van zijn vriend schoot er bij in. Het pakket met bijna 100 kleurige vissen, waarvoor op Texel de aquaria stonden te wachten, bleef achter. Jammer Jammer, ook van het werk, want Jaap en Biem zijn er geruime tijd voor aan het vissen geweest in verschillende wateren. De Oosterenders maakten in Kameroen een 2000 km. lange rondreis om zoveel mogelijk van het grote land te zien. Het was een interessante be levenis. Hier en daar werd geïnfor meerd naar visrijk water en op drie verschillende plaatsen werden goede vangsten van vooral Aphisemion-soor- ten gedaan. GEVRAAGD per 1 september 1969 Jaarbetrekking. MODEHUIS MOERBEEK, DEN BURG

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1