Schapenboeten tot de ondergang gedoemd? T opdrukte 3 augustus: autocross Publiek moet zelfdiscipline I opbrengen Speciale route voor foto-amateurs VERVOLG VAN PAG. 1 itTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerisi TEXELtoerist TEXELtoerist Ie jaargang nummer 4 Pagina 11 „Oberbayern" auf Texel „Oberbayern" op Texel Wadden,ree ïcksdorp 'PeSkifher, YUegveld Oosterend Jjfcpe Koog DeWaaJ. 'DenHoorr^ É-V-.^HORS; maar de maand juni is op Texel toch wel het einde. Niet alleen omdat het de droogste en zonnigste maand is met de langste dagen, maar omdat de zomer dan pril is. De natuur is nog bezig te ontluiken, het jonge leven kondigt zich aan. Alles is nog fris en vitaal, wat - look geldt voor de mensen op Texel, die nmi-gasten met extra blijdschap ont vangen. :l We fotografeerden Marga tegen de achtergrond van een schapenboet, een typisch Texels bouwsel, dat in het andschap een kenmerkend element vormt De (meestal) rieten kap van de wet is aan de westkant schuin, in ver end met de wind. De boeten dienden als opslagplaats van hooi en ander voer voor de schapen op afgelegen stukken 'and. Als schaapskooi werden ze nooit gebruikt, het Texelse schapenras is nl. winterhard en verblijft onder alle om standigheden onder de open hemel. Geen functie Toen als gevolg van de ruilverkave ling het land van elke boer tot één ge heel werd samengevoegd, verloren de hoeten veelal hun funktie en raakten jn verval. Evenals de boeren elders in not land hebben Texelse agrariërs de grootste moeite om de eindjes aan el kaar te knopen en voelen er meestal niets voor een boet waar ze niets aan hebben, ten koste van veel geld te restaureren. Er staan momenteel nog ruim 80 boeten op Texel; tientallen staan op instorten, maar gelukkig zijn er ook enkele gerestaureerd. Intussen beginnen de Texelaars steeds meer te ontdekken, dat ze op een eiland met een uniek landschap wonen en de roep om meer boeten voor de ondergang te be hoeden, wordt sterker. Zomerhuisjes Een van de mogelijkheden is het restaureren financieel aantrekkelijk ma ken door toe te staan, dat de boeten als zomerhuisjes aan toeristen worden verhuurd, maar anderen zien daarin grote bezwaren omdat het uiterlijk en omgeving dan zodanig zou worden aan getast dat het landschap juist zou wor den geschaad. Het laatste woord is daarover nog niet gezegd en intussen valt de ene boet na de andere in elkaar. Gehoopt wordt dat van rijkswege de subsidiemogelijkheden worden ver ruimd, zodat de boeren kunnen worden bewogen toch hun boeten te laten op knappen. Met de boeren valt wel te praten. Sommigen hunner zijn zelfs zo van het belang van de instandhouding van het Texelse landschap overtuigd, dat ze over de financiële bezwaren zijn heengestapt en hun boet keurig hebben laten restaureren. In een dertigtal ge- wordt geredigeerd, gedrukt en uitgegeven door de N.V. v/h Langeveld de Rooij, Postbus 11, Parkstraat 10 te Den Burg. Tele foon (02220) 2741, onder auspiciën van de Adviescommissie voor het zomerrecreatiewerk waarin zijn vertegenwoordigd de Stichting Cultureel Werk Texel, Recreatiestichting Texel, VW Texel, Raad voor het zomerwerk der Kerken, Stichting Texels Mu seum, Stichting Texels Folklore, Groep Texel Rijkspolitie, Orkava- afdeling Texel en Hocra-afdeling Texel. ANDELERD DWARS DOOR Op de palen, waaraan de blauwe drie hoekige Texelrouteborden zijn beves tigd, zitten op de zg. Kijk-Kiek-Punten nu ook metalen plaatjes met de af beelding van een fotograferend man netje. Een groen bordje betekent: hier valt een mooie foto te maken en een rood bordje wijst op een extra-mooi foto-onderwerp. Wie, gewapend met camera en toebehoren, de fotoroute wil volgen wordt aangeraden een speciaal voor de Texelse fotoroute geschreven informatieboekje af te halen bij de VVV Texel of bij het bureau van de Stichting te Amsterdam (Singel 32). In het boekje vindt U tal van waarde volle aanwijzingen en tips. land. (Vervolg van pagina 1) mogelijk van deze extra diensten ge bruik te maken. Het zeer vroege tijdstip mag wat on gerief geven; uren in de rij staan is ook niet alles. Na 9.00 uur 's morgens neemt de drukte bij de veerdienst gewoonlijk snel toe, tot ongeveer 3 uur 's middags. Wie niet vroeg kan of wil vertrekken wordt geadviseerd in ieder geval deze uren te vermijden en gebruik te maken van de diensten tussen 15.00 en 18.00 uur. Het is uiteraard nog beter om in plaats van zaterdag op vrijdag of zon dag te komen of te gaan. Vooral kam peerders, die niet aan huurafspraken zijn gebonden, kunnen zich zo veel er gernis besparen. Bovenstaande adviezen gelden alleen voor automobilisten. De voetgangers, fietsers en bromfietsers hoeven vrijwel nooit te wachten. LANGER VOGELRIJKDOM Ook de wandelaar die alleen maar laar het strand wil, zal zich verbazen iver de enorme vogelrijkdom. Reeds bij iet betreden van het pad, nabij de laats waar de 's Hertogeniboschweg in iet duin uitkomt, zijn in het dichte •truilkgewas tal van vogels te horen en ;e zien, niet alleen de algemene soorten zoals rietzangers en paapjes, maar ook een vogel als de grauwe klauwier, vaarvan het aantal broedparen op Texel op de vingers van een hand kan orden geteld. De twee autocrosses, die de Texelse Motor-, Auto- en Bromfietsclub ieder jaar organiseert, zijn verreweg de drukst bezochte evenementen op Texel. De eerste cross van dit jaar trok maar liefst 5500 bezoekers. Zondagmiddag 3 augustus, aanvang twee uur, wordt weer een cross gehouden en de kans is groot dat het bezoekersaantal dan nog groter zal zijn, gezien de grote toeris- tendrukte, did momenteel op Texel heerst. De cross wordt verreden op een daar voor ideaal terrein, gelegen bij Oóster- end. Het is door sloten omgeven en be schikt zelfs over een soort tribune in de vorm van een dijk. Vrijwel alle cou reurs zijn Texelaars. Bij de vorige cross was dat ook het geval, maar de eerste prijs ging toen naar een rijder van het vasteland. De Texelse coureurs hebben zich heilig voorgenomen, dat zoiets een tweede keer tot elke prijs moet worden voorkomen en dit chauvinisme zou wel eens tot sensationele toestanden kunnen leiden. Bij het crossterrein is ruim vol doende (gratis) parkeergelegenheid. De entreeprijs bedraagt ƒ3,50; kinderen tot 14 jaar betalen ƒ2, ROEDKOUmiES zegt de heer Mantje. Als blijkt dat de mensen het vertrouwen beschamen gaat het pad weer dicht". Om van het na tuurschoon te genieten is het beslist niet nodig het pad te verlaten. Dat zou bovendien bijzonder schadelijk zijn voor de begroeiing. Gehoopt wordt dat de mensen geen rommel op het pad zullen achterlaten. Te vrezen is dat de hoop ijdel is. Tijdens de korte wande ling konden al tal van plastic bekertjes, zakjes en andere verpakkingen worden opgeraapt. Het publiek realiseert zich meestal niet dat vooral plastic proble men 'geeft omdat het in tegenstel ling tot „ouderwetse" verpakkingsma terialen nauwelijks vergankelijk is en dus jarenlang zijn ontsierende wer king behoudt. De wandelroute, voor zover deze door droog duinzand loopt, wordt met hooi begaanbaar gemaakt. Het aangrenzende zand wordt met helm beplant. Dit werk is nog niet geheel gereed. Het pad door de Geul is wèl voltooid. Staatsbosbeheer getroost zich de laat- ile jaren belangrijke inspanningen om haar bezittingen voor liet publiek te »ntsluiten. Ook op Texel zijn de laatste jaren gro- le bedragen uitgegeven aan recreatieve voorzieningen en het eind is nog niet n zicht. Een tamelijk vérgaande con- >00 essic aan het publiek is de aanleg van vrij te betreden wandelpaden dwars loor vogelkolonies die tot dusver her- vt netisch waren afgesloten en alleen jnder leiding van een vogelwachter en n kleine groepen kon worden bezocht. Jen pad van ongeveer 800 meter is ge maakt door De Muy en een wat langer pad loopt van de camping Loodsmans- luin door de zuidelijke punt van De Geul. Beide paden komen uit op het strand en ze zullen, zo wordt verwacht, dan ook vooral worden gebruikt door itrandbezoekers. Vooral het pad van De Muy loopt door een schitterend duingebied, vooral aantrekkelijk is door zijn varatie in dantengroei, die samenhangt met het feit dat plaatsen met sterk uitcenlopen- c ie milieufactoren worden doorkruisd. Er zijn natte en droge plekken, stukken 'H die dicht met struiken zijn begroeid en bij het naderen van het strand tornt men door een zone van kalkmin- 41 lende vegetatie. Wandelaars betreden het pad in de Muy. Wie het geluk heeft de wandeling in het gezelschap van een kenner te ma ken, ziet nog veel meer. Wij hadden dat geluk toen we met bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje de 800 boeiende meters naar het strand bij de Slufter aflegden. VOGELWEIDE Hij wees ons op velduilen, kiekendie ven, valken en tal van andere vogels maar ook op vlinders en andere insec ten die hun rol spelen in de ingewik kelde levensgemeenschap van het duin. Het pad voert ook langs een stukje weidegebied. Met de pachter ervan is overeengekomen dat hier geen kunst mest wordt gestrooid een maatregel die is beloond met een enorme drukte van grutto's en andere weidevogels. Verderop, bij het naderen van het strand loopt het pad langs twee meeu- v/enkolonies. Eerst een 300 paren tel lende kolonie zilvermeeuwen en dan een 500 paren tellende stormmeeuwen- kolonie. NESTJE KIJKEN... De vogels zijn reeds aan de passe rende bezoekers gewend want ze ver laten hun eieren niet of op hert laatste moment. Vooral hier is het zeer ver leidelijk om letterlijk van het goede pad af te dwalen en het door ornitho logen zo verfoeide „nestje kijken" te gaan beoefenen. „Van het publiek wordt veel zelfdiscipline verlangd", Begin en eind van de wandelroute door de vogelreservaten worden met dit bord aangege ven. Laatstgenoemd pad is aanmerkelijk langer, begint bij de camping Loods mansduin en loopt o.a. door het vogel- rijke waterwinningsgobied. De kam peerders maken er al dankbaar gebruik van om naar het strand te lopen. Wan delen over de klinkerweg was geen pretje door de telkens passerende auto's. Gehoopt wordt dat veel vakan tiegangers van het pad gebruik zullen maken; dat betekent ook ontlasting voor de parkeerplaats bij het strand Die parkeerplaats is overigens onlangs aanmerkelijk vergroot, óók al met geld van Staatsbosbeheer. De heer Mantje trok een hele och tend voor zijn pers-excursie uit. Gaan de van De Muy naar De Geul werd ook een bezoekje gebracht aan de speelwei de te De Koog waar de staat speeltoe stellen voor kinderen heeft geplaatst, De jeugd kan er zich kostelijk verma ken, zelfs bij slecht weer want zojuist is een klim- en speelschuur gereed ge komen die er uitziet als een geweldige blokhut. Op het lage dak mag naar har telust geklauterd worden. BARBECUE Noemenswaard is ook de braadroos terplaats die Staatsbosbeheer op een terrein aan de Randweg in de Dennen heeft ingericht. Toeristen die een ge zellige barbecue willen aanrichten te midden van de natuur kunnen gebruik maken van de hier gemetselde con structies. Ze moeten natuurlijk wel zelf houtskool, spiritus en vlees meene men. Blijkens de houtskoolresten onder de roosters hebben reeds mensen van de hier geboden gelegenheid gebruik gemaakt. Helaas is ook gebleken, dat sommigen het verschil niet kennen tus sen een barbecue en een doodgewoon en voor het omringende bos zeer ge vaarlijk kampvuur. De mannen van de Staat houden daarom wel een oogje in het zeil. Eine der besonderen Attraktionen, die in dieser Sommcrsaison auf Texel gebo- ten werden, ist cine „Oberbayem"- Schau unter dem Titel „Münch'ner Oktoberfest auf Texel", und zwar am Mittwoch, den 6. und Donnerstag, den 7. August, abends 8 Uhr. Vor 2 Tagen wurde ein grosses Fest- zelt auf dem Gelande neben dem V.V.V. Büro in De Koog aufgebaut Ein Wochende zuvor stand dieses Zelt noch auf Terschelling. Mit verschiedenen Frachtwagen ging der Transport über Harlingen und Den Helder nach Texel. Musik und Gesang bringt die Tiroler Alpenrose Kapelle. Besonders auch für die deutschen Gaste versprechen die Abende stimmungsvoll und gemütlich zu werden. Eintrittskarten 3,75, drei Tage zu vor bei den V.V.V. Büros De Koog und Den Burg. Eén van de attrakties, die dit zomer seizoen op Texel worden gepresenteerd, is een „Oberbayern"-show onder de titel „Münch'ner Oktoberfest op Texel", en wel op woensdag 6 en donderdag 7 augustus, 20 uur. Voor twee dagen wordt een grote feesttent op het terrein naast het VVV- kantoor De Koog geplaatst. Het week einde daarvóór staat deze tent nog op Terschelling. Met vele vrachtwagens wordt het transport via Harlingen en Den Helder naar Texel gebracht. Muziek en zang worden verzorgd door de Tiroler Alpenrose Kapelle. Vooral ook voor de Duitse gasten beloven de avonden zeer gezellig te worden. De toegangskaarten a 3,75 zijn ver krijgbaar vanaf drie dagen tevoren bij de V.V.V.-bureaus te De Koog en Den Burg. vallen betreft het boeten, die op de zo genaamde monumentenlijst staan en dat betekent dat aanspraak kan worden gemaakt op forse subsidies van rijk, provincie en gemeente. Het is wel ver velend, dat in zo'n geval dusdanige eisen worden gesteld voor wat betreft toe te passen materialen en technieken, dat het subsidiegeld ongeveer opgaat aan extra kosten. Onlangs bezweek een der fraaist gelegen schapenboeten onder de last van zijn ca. 200 jaren. Het op de oostelijke helling van de Hogeberg staande bouwsel zal echter toch worden hersteld, want de eigenaar heeft het verkocht aan de „Stichting Agrarisch Beheer ten behoeve van het Natuurbehoud Texel" („Sabena") die inmiddels voorbereidingen voor restauratie heeft getroffen. Zur gefl. Beachtung BETR. GELDUMWECHSELN Das Umwechseln von Deutsche Mar ken kann ausschliesslich bei den hiesigen Banken am Groeneplaats bezw. Binnenburg zum jeweiligen Tageskurse stattfinden. Vielfach geht man irrtüm- lich zur Rijkspostspaarbank im Post- Postgebaude; diese Bank ist nur Spar- kasse und wechselt leider nicht. In samenwerking met de VVV Texel heeft de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie op Texel een 75 kilometer lange fotoroute uitgezet. De route, die samenvalt met de reeds lan ger bestaande VVV Texel-route, is be doeld om fotograferende toeristen te wijzen op plaatsen die er zich bijzonder voor lenen om gefotografeerd te wor den. k lTEXEL-rOTOROUTEC75k

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 9