(jroen Twartsjexelsin het OLGEND JAAR FKK-STRAND OP TEXEL? 3144 mturistenfederatie vraagt de gemeente om medewerking lors mogelijk eschikte plek Ds. W. A. Soesan gaat naar W ij n j eterp-Duu r s woud e ELECTR0HUIS Duitse coaster ramde TX 24 „Echte" bruidsparen gaan intekenen Bromfietser botste op auto Veel schade bij aanrijding Diefstal uit auto Bloemschikcursus te Oosterend Een wandelaar wilde hitte trotseren... JaG 12 AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8392 L N.V. vh Langcveld De RooiJ 111 Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif> feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advcrt.i 18 ct. per mm. excl. 4°/o BTW De Nederlandse federatie van naturistenverenigingen (NFN) te in Haag heeft de gemeenteraad en het college van Burgemeester n wethouders gevraagd eraan te willen meewerken, dat Texel vol enti jaar een strook naturistenstrand krijgt, dus een strandgedeel- waar het is toegestaan geheel naakt te verblijven en te baden, o'n „FKK"-strand (van het Duitse Frei Körper Kultur) is in het uitenland de gewoonste zaak van de wereld, maar in Nederland jn nog geen naaktstranden aangewezen. Het is echter te verwach- m dat daarin spoedig verandering komt, onder druk van economi se overwegingen en de tolerante houding die men tegenwoordig :n opzichte van naturisten inneemt. iaJ- 'ooral onder onze Oosterburen is de langstelling voor textielloze recreatie laatste jaren enorm toegenomen, ar schatting houden zo'n acht mil- :nDuitsers er zich mee bezig; een veel iiner aantal is in verenigingen geor- ird. Er zijn ongeveer 3000 Nederland- georganiseerde naturisten, ze zijn ïgewezen op speciale van de meuws- nge buitenwereld afgesloten 17 ter- nen Deze terreinen zijn dus besloten, stranden, zo is de bedoeling, zullen met zijn. Ieder mag er komen, bloot niet. Daarom is er eigenlijk maar één «takel op de weg naar FKK-stranden Nederland: de algemene politiever- dening. Verordening Punt a van artikel 68 bis van de Al- mene politieverordening der gemeen- Texel luidt: „Het is verboden zich op, m of zichtbaar van de openbare weg op, aan of zichtbaar van enige andere aats, die ,zij het ook met enige be- rking, voor een ieder toegankelijk is, bevinden,, ongekleed of gekleed in een or de eerbaarheid aanstotelijke ijze". In zijn brief aan raad en gemeente- stuur heeft NFN-voorzitter A. Stolk »n ook gevraagd genoemd punt met uitzonderingsbepaling aan te vullen, verbod zou niet van kracht moeten voor een bepaald strandgedeelte en it federatiebestuur denkt hierbij aan Hors, de zuidpunt van Texel. Deze zandplaat biedt tal van voorde- n voor genoemd doel. Het is er bij- nder stil; zelfs tijdens het topseizoen bet aantal mensen dat zich op een oment in deze uitgestrektheid ver- iakt op de vingels van twee handen tellen Bezwaren van strandbezoe- !rs die met willen, dat op „hun" strand tote mensen lopen, zijn daarom niet te •rwachten. De Nederlandse Federatie van Naturistenver enigingen heeft het oog laten vallen op dit strand aan de zuidpunt van Texel. Hier prak tiserende nudisten zullen geeu problemen ver oorzaken, zo wordt venvacht. Een andere mo gelijkheid is het stille strandgedeelte ten noor den van de Slufter. (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar C Voorts is De Hors letterlijk het eind van Texel. Niemand hoeft over het strand te lopen om een ander aangren zend stuk strand te bereiken. Er worden daarom geen praktische bezwaren ver wacht. Er hoeven bovendien geen kost bare voorzieningen getroffen te worden, hoewel een parkeerstrookje langs de weg nabij het Amfibisch Oefenkamp wel op prijs zou worden gesteld. Tal rijke borden zullen de grenzen van het naturistenstrand moeten aangeven. Wie beslist geen naakte mensen wil zien, zal niet „in de val" lopen. De heer Stolk vertelde ons dat het enige nadeel van De Hors is dat zwem mers een vrij groot stuk moeten lopen om het water te bereiken. Op het smal ste gedeelte (bij het AOK - red.) is het wel te doen, maar /daar is de stroom mogelijk gevaarlijk. Het doet er overi gens niet zoveel toe welk strandge deelte men uiteindelijk kiest. Naast de Hors is wellicht ook een stuk strand ten noorden van de Slufter geschikt. Daar over valt te praten, als de plaatselijke overheid positief heeft gereageerd. Veel animo Men zal er wel rekening mee moeten houden dat de drukte op het aan te wij zen strandgedeelte aanzienlijk zal toe nemen. („niet veroorzaakt door nieuws gierigen, want dat valt in de praktijk enorm mee.. Mensen met verrekijkers, die altijd in de nabijheid van naturis tenconcentraties geacht worden aanwe zig te zijn, zien al gauw in dat zij zich belachelijk maken"). De drukte op het eventueel aan te wijzen Texelse naturistenstrand zal, zo verwacht de NFN-voorzitter, ontstaan door zeer vele, waarschijnlijk duizenden naturisten uit binnen- en buitenland. „Kijk alleen naar Duitsland Er zijn er daar miljoenen die met vakantie willen naar een gebied met naturistenstran- den. Die gaan dus niet naar Nederland, maar dat zal veranderen als in de inter nationale naturistenpers melding wordt gemaakt van het feit, dat Texel een strandgedeelte beschikbaar heeft ge steld. Natuurlijk weten we dat niet ieder de komst van naturisten zal toe juichen, maar de tegenstanders moeten zich wel realiseren, dat een naturisten strand een geweldige injectie voor het vreemdelingenverkeer naar Texel zal betekenen, vooral in het voorjaar. Veel naturisten komen uit kringen die niet aan een van bovenaf opgelegde vakan tieperiode zijn gebonden; in mei kan men al veel drukte verwachten". Filosofie Welke „kringen' de heer Stolk be doelt, blijkt uit het rijk geïllustreerde propagandanummer van het blad „Na turisme", het orgaan van de federatie. In een verhandeling beschrijft Jaap Eg- mond het mensentype dat het naturisme aanhangt„Een naturist stelt de rust en eenvoud van de natuur tegenover de zinsbegoocheling van misleidende mas samedia. Hij stelt vrijheid tegenover haast van een jachtig stadsleven en de verslaving, verslaafdheid aan kleding, aan mode, aan schadelijke genotmid delen, aan oude en nieuwe conventies zonder inhoud. Hij zoekt geen vrijheid, die tot losbandigheid leidt, want ware vrijheid aanvaardt verantwoordelijk heid. Verantwoordelijkheid voor de le vende natuur, die aan zijn zorgen is toevertrouwd. Voor het leven en de ge zondheid van de medemens. Daarbij wil hij zeker niet voorbij gaan aan 't goede dat onze cultuur heeft voortgebracht. De naturist wil met behoud van het posi tieve in een eeuwenlange technische en geestelijke evolutie de plaats in de na tuur in zijn bestaan opnieuw bezien. Men vindt onder de naturisten van alle landen een hoog percentage onderwij zers, leraren,, wetenschapsmensen, art sen, kunstenaars e.d. Een naturist wil leven in plaats van geleefd worden. Hij wil zijn kinderen vóórleven naar zijn innerlijke overtuiging in plaats van ze met een niet of slechts ten dele waar gemaakte moraal te lijf te gaan. Daar om is hij een overtuigd beoefenaar van het nudisme. Daar hij de mens als een der wonderen van de natuur be schouwt, vindt hij geen enkele reden tot schaamte over zijn ware gedaante van „de kroon der schepping": zijn lichaam. Bij voorkomende gelegenheden verstopt hij zich dan ook niet. Met geestverwanten verkerend in een na tuurlijke omgeving, vindt hij de naakt heid vanzelfsprekend". Onderscheid Uit het aangehaalde citaat blijkt al dat naturisten en nudisten moeten wor den onderscheiden. Bij de aanhangers van het naturisme is het nudisme slechts een onderdeel van hun levensfilosofie. Goede naturisten roken en drinken niet en zijn meestal vegetariër. De nudisten scheppen alleen behagen in het „naakte bestaan" maar ook de nudist moet men volgens de heer Stolk beschouwen als een idealist. De belangen van zowel na turisten als nudisten worden door de federatie behartigd. Dat de nudisten veel talrijker zijn dan de naturisten, is wellicht een prettig bericht voor de Texelse tabakshandelaren, slijters en slagers. Over de (niet te versmaden) economische kant van de zaak is in het verzoek aan raad en gemeentebestuur overigens niet gerept. Men is van me ning dat het naturisme ook zonder het noemen van deze voordelen kan worden „verkocht". Als het tot een voorstel aan de raad komt en als een meerderheid van de raad instemt, betekent het Texelse na turistenstrand een Nederlandse pri meur. Het is niet te verwachten, dat het Texelse FKK-strand lang het enige in Nederland zal blijven. Ook elders aan de kust wordt aktie gevoerd, maar hier stuit men op veel meer moeilijkheden van praktische aard dan men op Texel verwacht. De heer J. W. Dekker, VVV-directeur, vertelde ons, dat van Duitse zijde veel belangstelling voor een naturisten strand bestaat. Elke dag komen aan vragen binnen, waarin naar de aanwe zigheid van een FKK-strand wordt ge ïnformeerd. Koninklijke goedkeuring De NFN heeft onlangs getracht haar statuten koninklijk goedgekeurd te krijgen. Het feit, dat dat (nog) niet is gelukt, heeft mogelijk misverstanden gewekt. De weigering was niet geba seerd op argwaan of afkeuring van het naturisme, maar op juridische gronden. De federatie had de zaak verkeerd aan- OUDESCHIIjD De ca 600 ton me tende coaster „Hella" uit Hamburg heeft donderdagochtend tegen 9 uur de TX 24 van P. H. Eelman uit Den Burg aangevaren. De kotter (50 fcon) had technische moeilijkheden en dreef met uitgesohalkelde motor in de buurt van de ET 10. De bemanning zag in de verte het Duitse schip met vrij grote snelheid naderen maar verwacht werd dat het schip tijdig zou bijsturen. Aan boord van de Duitser had men het kot- tertje echter in het geheel niet opge merkt en de TX 24 werd bij de kop aan bakboord 'geramd. De schepen schampten daarop langs elkaar waarbij de visgiek achterover werd gedrukt zo dat de lijn knapte. De kotter sloeg ge lukkig niet lek, maar de constructie aan bakboord werd danig ontzet zodat re paratie waarschijnlijk kostbaar zal zijn. Na de aanvaring draaide de coaster om de schade op te nemen. Toen bleek dat de opvarenden niet in gevaar waren, zette de Duitser zijn reis voort nadat uitwisseling van gegevens betreffende identiteit e.d had plaatsgevonden. gepakt. Om Koninklijke goedkeuring te krijgen moet er een vereniging met leden zijn en dat is een federatie, het overkoepelend orgaan van alle Neder landse nudisten- en naturistenvereni gingen, niet. Het KG kan verkregen worden als eerst enkele aangesloten verenigingen Koninklijk zijn goedge keurd. De heer Stolk vertelde ons dat een delegatie, waarvan hijzelf deel uit maakte, over deze kwestie heeft ge sproken met de minister van C. R. en M„ mej. Dr. Marga Klompé. De be windsvrouwe bleek niet de minste arg waan te koesteren tegen de naturisten en dat was een prettige ervaring voor de heer Stolk en zijn geestverwanten, die in het verleden wel andere geluiden hebben moeten beluisteren. Op Folklorewoensdag In het kader van de folkloreactivitei- ten zal morgenmiddag een boerenbrui loft worden gehouden, waarbij twee „echte" bruidsparen op het podium op de Groeneplaats zullen komen inteke nen. Genoemde bruidsparen zijn de heer Flier met mej. Veldwisch en de heer R. Sprenger (zoon van de burge meester) met mej. Naeye. De ceremonie van het intekenen geschiedt ten over staan van burgemeester W. H. Spren ger. Het feest begint om één uur 's mid dags als iandauwer en tentwagen naar de jeugdherberg Panorama vertrekken om het daar wachtende bruidspaar Flier-Veldwisch met familie af te ha len. Om half twee gaat het richting Den Burg waar een erelandauwer en brilk aan de stoet worden toegevoegd zodat ook het bruidspaar Sprenger- Naeye en familie kan instappen In drie boerenwagens rijden in costuum gestoken feestgangers mee. Dan volgt een optocht door Den Burg die onder meer langs de bejaardenhuizen voert Om (half dnie komt de stoet lap (de Groeneplaats aan, waar de inteken- pleöhtigheid wordt gehouden. De voor zitter van de folklorestidbting, de heer F. de Jong, zal bruidsparen en familie toespreken, waarna ieder drie dat wil de bruidsparen kan feliciteren. De belang stellenden op het podium worden ge- tracteerd op brandewijn met boontjes. De toeschouwers op de Groeneplaats krijgen bruidsuikers. Om kwart over drie zingt mevrouw J. Craanen-Hemel- rijk Texelse liederen en om vier uur volgt een optreden van de kinderdans groep, terwijl de rond het podium zit tende bruiloftgangers koffie en (Texel se) koek krijgen aangeboden. Om zeven uur 's avonds wordt, het feest voortge zet. De bruiloftsoptocht vertrekt dan ■vanaf het fanfaregëbouwtje en met mu ziek van D.E.K naar de Groeneplaats voor het avondprogramma Toen de DKW-bestuurder A.P.K. (Duitsland) zaterdagavond omstreeks negen uur op de Pontweg reed en rechtsaf wilde slaan om de Amalia- weg op te rijden, lette hij niet op de op het rechterfietspad rijdende brom fietser J. H. Kager uit Den Burg. De brommer botste dus op de afslaande auto, waarbij de duopassagier, P. Roos uit Den He'lder, aan zijn rug werd ge wond Het portier van de DKW werd ingedeukt; de brommer werd aan de voorzijde ontzet. DEN HOORN Donderdagmiddag tegen vijf uur deed zich op de hoek Witteweg - Rommelpotsweg bij Den Hoorn een aanrijding voor, waarbij twee auto's waren betrokken. De heer J J.K. uit Spijikernisse gaf met zijn Re nault 16 geen voorrang aan een van redhts komende Volkswagen, bestuurd door H. Burk uit Bottrop. Bij de bot sing werden beide wagens flink be schadigd Niemand werd ernstig ge wond. Een lichtmast werd geveld. De heer R G. W. Schulz uit Ham burg kwam donderdagmiddag bij de politie vertellen dat uit het dashboard kastje van zijn Opel DM440,- en ƒ75,- was gestolen. De heer Sohulz had zijn wagen op de parkeerplaats van het Hoornderslag gezet en zowel het kastje als het portier (met één sleutel) geslo ten. Niettemin ontdekte hij, na een zes uur durend verblijf aan het strand, dat het geld was verdwenen hoewel de wa gen keurig op slot zat. Vermoed wordt dat de dader over het „dubbel" van de betreffende sleutel beschikte. „Vaklui" beschikken soms over complete series autosleuteltjes. OOSTEREND Onder auspiciën •van 'het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenverenigingen wordt te Ooster- enid, in De Bijenkorf, een bloemschik cursus gehouden. De cursus bestaat uit zes lessen en begint op dinsdag 19 au gustus om twee uur 's middags. De verdere data: 2, 9, 16, 23 en 30 septem ber. De kosten bedragen 7,50 per per soon Opgave dient met spoed te ge schieden bij mevrouw Zegei's, Achter tune 23, telefoon '(02223) 458 De lessen worden gegeven door de he'er Jonges uit Warmenhuizen. De tweede jubileumwandeltocht die „De Vrolijke Cowboys" te Den Hoorn ter gelegenheid van het 10-jarig be staan organiseerde is niet bepaald een succes geworden. Er meldde zich zon dag slechts één deelnemer. De slechte opkomst was het gevolg van de warm te. Die ene deelnemer kreeg de me daille cadeau zonder te hoeven lopen. Ds. \V. A. Soesan, hervormd predikant te De Cocksdorp, heeft 't beroep aangenomen dat de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeen te van Wijnjeterp- Duurswoude in Fries land twee weken ge leden op hem had uit gebracht. Ds. Soesan heeft bij na 20 jaar de N.H. ge meente De Cocksdorp- Eierland geleid. Hij ge niet een grote popula riteit, die bij meerdere gelegenheden door zijn gemeenteleden tot uit drukking is gebracht. Op de archieffoto ziet men de predikant bij de auto, die hij in 1963 van hen ten geschenke kreeg. Aan de collecte die voor dit doel werd gehouden, werd ook en met graagte door niet- gemeenteleden bijge dragen. Ds. Soesan, thans 59 jaar oud, heeft zijn be sluit om te vertrekken zondagochtend in de kerk aan zijn gemeen teleden bekend ge maakt. Hij zal om streeks oktober naar zijn nieuwe stand plaats gaan.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1