4% 4y2% 5% 6% 7% AMRO BANK AMRO-spaarders profiteren nu van de volgende rentepercentages: Toeristenindustrie dreigt zeer slecht 1969 te krijgen Minder buitenlanders en vluchtNederlanders Parkeren op Irottoirs met toegestaan... Schapenfokdag op 1 september Jongens zochten slaapplaatsje AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Voor de Nederlandse toeristen-industrie dreigt 1969 een zeer slecht jaar te worden. Het aantal bezoekers uit het buitenland loopt terug en vooral het aantal Nederlanders, dat de vakantie in het buitenland doorbrengt, is steeds groter. Aangenomen wordt dat de horeca-bedrijven die voor een belangrijk deel van het toerisme afhankelijk zijn, bij het opmaken van de balans een daling van de omzet van enkele honderden miljoenen guldens zullen vaststellen. De belangrijkste oorzaak lijkt de prijsstijging, ondermeer als gevolg van de invoering van de BTW. Nederland is geen goedkoopte-eiland meer. Volgens een Italiaans onderzoek is het op het ogenblik zelfs op Frankrijk en Zweden na het duurste vakantieland van Euro pa. Bij een Duits onderzoek was de uit slag voor Nederland gunstiger Het zou goedkoper zijn dan Duitsland. Maar ,,Butterfahrten" naar Nederland beho ren tot het verleden. Er gaan in de grensstreek eerder Nederlanders naar Duitsland om goedkoop inkopen te doen. Een tweede tegenslag voor de toe ristenindustrie is dat de vakantiegan ger uit buiten- en binnenland meer prijsbewust is geworden. Het geeft zijn geld minder gemakkelijk uit. Zelfs in het huidige hoogseizoen is de situatie verre van rooskleurig. „Vooral aan de kust vallen op het ogenblik klappen", zegt drs. Jac J. Ko- nings, algemeen secretaris van de bond van werkgevers in hotel, restaurant, café en aanverwante bedrijven, Hore- caf. „In ieder behoorlijk hotel aan de kust kunnen een vader en moeder met drie kinderen rustig binnenstappen. Er zijn kamers vrij". Bij plaatselijke en provinciale VVV's getrokken informaties leveren een iets gunstiger beeld op, maar ook daar is men over het algemeen niet optimis tisch. Gezien een misverstand tussen de hotellerie in Scheveningen en de Haags- Scheveningse VVV dient rekening ge houden te worden met de mogelijkheid dat de VVV's geflatteerde indrukken geven Scheveningse hotelhouder» hebben fel geprotesteerd tegen medede lingen van de VVV dat ook de grote en duurdere hotels goed bezet zijn, terwijl deze in werkelijkheid half leeg staan. Niettemin melden de VVV's een ronduit slecht voorseizoen. Buitenlan ders vooral Duitsers hebben in ernstige mate verstek laten gaan. Op het ogenblik gaat het weliswaar wat beter, maar men betwijfelt of de terugslag goed gemaakt kan worden. „Nee", zegt de heer J. P. de Regt, directeur van de provinciale VVV Zeeland, „juni en be gin juli zijn zo slecht geweest dat dat niet meer kan". Nieuwe terugslag Hij schat het percentage Duitsers dat minder is gekomen op twintig. Half augustus, wanneer de Nederlandse en Westduitse vakantiepieken voorbij zijn, vreest en verwacht hij een nieuwe te rugslag. Over de situatie op het ogen blik zegt hij: „Iemand die nu bij de VVV komt, hoeft niet bang te zijn dat hij geen bed krijgt. Het zou zo moeten zijn dat er geen vuist tussen te krijgen Op Terschelling is de situatie niet beter, VVV-directeur K. Rooyaards noemt het voorseizoen slecht en krijgt voor de huidige situatie het woord „re delijk" met moeite over de lippen. Het bezoek is minder dan vorig jaar. Hij zet een groot vraagteken bij de vraag of een goed naseizoen, zo dat al zou komen, nog iets kan redden. Mr. T. Landheer, directeur van de Haags-Scheveningse VVV houdt zich op de vlakte. Zijn indruk is dat het niet zo slecht gaat. Het dagbezoek is beter dan vorig jaar. De campings zijn vol, maar de grotere hotels hebben bedden te over vrij. Gunstige geluiden over de toestand op dit moment komen uit Noordwijk. VVV-directeur R. A. Dek ker zegt goede hoop te hebben, dat de in het voorseizoen opgelopen achter stand weggewerkt kan worden. Zo goed als het nu gaat, heeft hij het nog nooit meegemaakt. De afgelopen weekeinden heeft hij zelfs mensen voor onderdak naar Hoofddorp en Aalsmeer moeten verwijzen. Ook hij zegt echter: „Veel hangt af van de tweede helft van augus tus". Bij de VVV in Zandvoort, waar direc teur J. Hugenholtz wegens verblijf in het buitenland enkele dagen ontbreekt, gaat het minder goed. Het is er slechts „tamelijk vol". Ook buiten de kuststreek wordt een teruggang geconstateerd. Drs. P. Heg gen, directeur van de provinciale VVV Limburg, die, de gang van zaken overi gens niet benauwend noemt, signaleert een lichte teruggang bij het aantal va kantiegangers uit eigen land en bij de langer dan één dag blijvende buitenlan ders, met name de Engelsen Het dag- bezoek uit Duitsland en België vertoont geen achteruitgang. Opvallend noemt hij de geringere gulheid, waarmee de vakantiegangers met hun geld om springen. Zijn indruk is dat de meer luxe bedrijven het hierdoor moeilijk hebben. Goed gaat het in Amsterdam. VVV- directeur B. Luyken ziet bepaald een toename van het aantal toeristen. Hoe groot dit is, valt nog niet te zeggen. Hij maakt echter de kanttekening dat het nog de vraag is of de stijging van het aantal bezoekers, gezien de uitbrei ding van net aantal hotelbedden, ook relatief gunstig zal zijn. De heer Vet van de Arnhemse en Gelderse VVV zegt: „Ik ben niet panie kerig, maar ik heb er een hekel aan een put te dempen als het kalf al ver dronken is. Wij zitten op de grens van wat in het buitenland überhaupt nog verkoopbaar is. Als er niet op korte termijn veranderingen komen, voorzie ik een grote domper. Een totale men taliteitsverandering is noodzakelijk. De overheid moet het toerisme meer in passen in de totaliteit van het beleid Men is zich onvoldoende bewust dat een verpaupering van de toeristische be drijfstak ver daarbuiten doorwerkt. Ook in de horeca-wereld zelf is een mentali teitsverandering nodig. De laatste 25 jaar is hier in Nederland teveel de na druk gelegd op de rechten en te weinig op de plichten. Dienstbetoon wordt niet meer gezien als een deugd, maar als iets minderwaardigs. Willen wij kunnen concurreren dan is dienstbetoon al is het alleen maar professioneel brood nodig. De tijd dat de gasten veel voor lief namen, omdat het hier goedkoop was, is voorbij". (Uit: Nieuwsblad van het Noorden) Parkeren op plaatsen waar dat is verboden, is verreweg de meest ge pleegde verkeersovertreding in dit sei zoen. De wagens worden op de Groe- neplaats te Den Burg zelfs neergezet op het plateau voor het raadhuis en op de trottoirs van de vismarkt. De meeste overtreders weten wel dat zij fout zijn, maar nemen graag het risico, temeer daar de boete een overkomelijk bedrag vertegenwoordigt. De politie heeft echter opdracht sdherp op te let ten, zodat het bij herhaling op genoem de wijze parkeren toch wel een kost bare affaire wordt GEEN BOUWLUST DE KOOG Zoals bekend bouwt de sportvereniging De Koog eigenhandig het nieuwe kleedlokaal. De animo voor de bouwerij is echter sterk geslonlken waardoor het bestuur met zorg is ver vuld. De leden hebben allen een schrij ven ontvangen met het verzoek de han den weer uit de mouwen te steken maar de reacties daarop wordt „treu rig" genoemd. Blijkbaar voelt niemand er meer wat voor om ziich door het le veren van een werkzaam aandeel voor de vereniging verdienstelijk te maken. Vóór de competitie moeten rond het terrein van S.V. De Koog ook palen worden gezet. Dit moet zaterdagmid dag as. gebeuren. Gehoopt wordt dat men bij die gelegenheid wel op hulp van de leden kan rekenen. De schapenfokdag van het Texels Schapenstamboek is Noordholland, wordt dit jaar op maandag 1 september te iDen Burg gehouden. Het evenement wordt 's morgens om 9 uur tijdens een bijeenkomst in hotel „De Lindöboom- Texel" geopend. Voor de keuringen zijn de volgende categoriën dieren ingeschreven: Oude re rammen (20 stuks); Tweejarige ram men (19); één-jarige rammen 39 in 2 groepenTweetallen ramlamme- ren i(I22); Drietallen ramlammeren (30); schapen met 2 of meer 'ramlammeren (31); schapen met één ooi- en één ram- lam (4 groepen: 73); schapen met één ramlam (10); schapen met 2 ooilam meren (13); Vier oudere ooien (6); 4 1-jarige ooien (2 groepen: 30); Vier ooi lammeren (15). In de nacht van zaterdag op zondag kreeg de politie de melding dat enkele jongens peuterden aan de portieren van op het haventerrein ('t Horntje) gepar keerde auto's. Bij nader onderzoek ble ken het K. en J. te zijn, opvarenden van Hr Ms „Zeeland". Ze waren al een auto binnengedrongen met de bedoeling er de nacht door te brengen. Ze waren voor een dagje naar Texel gekomen, maar hadden de laatste boot naar de marinestad gemist NOG GEEN TWEEDE MEIMAAND De maand augustus staat bij de vee houders vanouds bekend als een tweede meimaand. Bij die aanduiding denkt men vooral aan de grasgroci. Na de minder gunstige weken in de eerste helft van juni en de maand juli kreeg men in augustus veelal weer een ver beterde grasgroei. Dit is vooral te dan ken aan het feit, dat gerekend over de jaren in augustus meer regen valt dan in juni en juli. We kunnen rustig aannemen, dat dit jaar de hoop op een tweede meimaand bij heel veel veehuoders op ons eiland leefde. Na een minder goed begin van het seizoen hebben we een betrekkelijk korte tijd gehad, waarin veel gras groeide, maar daarna is er weer een periode gekomen, waarin de grasgroei minder was dan normaal. En deze pe riode duurt nog steeds voort. Te oorde len aan de berichten van het KNMI moeten we op dit moment nog wel re kenen op een aantal droge dagen. Er zijn al bedrijven, waar zo weinig gras is, dat nu al een begin moet wor den gemaakt met het voeren van win- tervoer. Er zullen gevallen zijn, waarin dit geen bezwaar is, omdat de voorra den ruw voer voldoende zijn. Deze ge vallen zijn edhter vrij zeldzaam en het is dan een vrij pijnlijke zaak om nu al genoodzaakt te zijn wintervoer te gaan geven. We willen aan veehouders, die een te krappe voorraad ruwvoer hebben nogmaals het advies geven om uit te kijken naar aanvulling van die voor raad. Er gaat nog steeds hooi van ons eiland af en dit hooi is voor geen en kele veehouder goedkoper dan voor de Texelse veehouder. Uiteraard zal men alles in het werk moeten stellen om in de komende maanden op eigen bedrijf nog ruwvoer te winnen. Er is nog zeker 6 weken ge legenheid om een goed gebruik van de stikstof te maken en we kunnen het er direkt mee eens zijn, dat een ruim ge bruik van stikstof nog voorrang heeft boven aankoop van ruwvoer Maar wees er wel yan overtuigd, dat wan neer omstreeks 'half augustus de voor raad wintervoer nog veel te klein is, dat dan de kans op die voorraad nog op peil te brengen door produkten uit het eigen bedrijf ook zeer klein is. Gcrstoogst in volle gang Eerder dan aanvankelijk werd ge dacht is de oogst van de zomergerst be gonnen. Omstreeks half juli werd nog gedacht, dat dit jaar de oogst van de gerst niet eerder dan 10 augustus zou kunnen beginnen. Op dit ogenblik mo gen we wel aannemen, dat bij aanhou dend goed oogst weer op 10 augustus een flink gedeelte van de zomergerst in de pakhuizen geborgen zal zijn. De afrijping heeft zeer snel plaats gehad. Naar het oordeel van heel wat akkerbouwers in feite te snel. Daarom werd er gerekend op een niet geheel volgroeide korrel. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat op een aantal percelen, waar door gebrek aan water nog enigs zins van noodrijpheid moet worden ge sproken de korrel inderdaad iets aan de fijne kant zal zijn. Toen we dezer dagen onze eerste „peilingen" verrichtten waren de eer ste indrukken over de opbrengst niet ongunstig. Er zullen zeker percelen zo mergerst geoost worden met een op brengst van 5.000 kg. per ha. Bij na vraag in één van de Texelse pakhuizen kregen we op onze vraag naar de oogsti\esultaten het volgende commen taar: „Het lijkt best. Een goeie korrel en een best hectolitergewicht. Wat het laatste betreft duidelijk hoger dan vo rig jaar. De meeste partijen behoeven niet nagedroogd te worden. De meeste vochtgehalten liggen tussen 14% en 17%". En verder kwam er nog dit com mentaar: „Ik werk hier al 20 jaar. Maar telkens weer blijkt het, dat droge jaren meevallen". OOK DIT JAAR KA LI GEBREK IN AARUAPP0 I In 1968 werden door ons een proefvelden aangelegd met hel na te gaan of het advies om qq brieksaardappelen geen of weinjc te geven in alle gevallen vereng was. We meenden nl. te hebben i genomen, dat het streven om een zetmeelgehalte te krijgen in beu gevallen ten koste van de op£ ging. Deze laatste gedachte we,- één van de proefvelden bevestig! het tweede proefveld bleek de fc mesting geen enkele uitwerkt hebben op de opbrengst en er dit geval een lichte daling van meelgehalte. Dit jaar zijn er geen proeh( aangelegd. Wel hebben we de b dat diverse telers een wat zwa® kalibemesting hebben gegeven d: het verleden. We menen wel te n* zeggen, dat dit zeker bij de wee; standigheden van deze zomer eej ^r luk is geweest. Het is bekend, dot U gebrek vooral optreedt in droge j; Intussen is gebleken, dat niet fc gevallen de kalibemesting voldoen geweest. We zijn de laatste wekej sm kele ernstige gevallen van kalig in fabrieksaardappelen tegen gefcj Uit deze gevallen blijkt bovendien het niet mogelijk is om een algg $1 advies voor de bemesting van fabr ize aardappelen te geven. Dit zal afhs ir. van kaligetal van de grond grondsoort. Op een zeer lichte musarme grond zal het vrijwel j |p< nooit verantwoord zijn om de ki mesting achterwege te laten of eeo lichte kalibemesting te geven In de twee gevallen, die we oj oog höbben is nl. in één geval i 120 kg zuivere kak per ha. gegew in het andere ruim 140 kg. Tochl :ee het kaligebrek in deze percelen zo stig voor, dat we moeten rekeng een schade van zeker 5-10 ton pg 1 Toen we kort geleden een b; brachten aan een bedrijf in een ge te van ons land, waar de teelt va brieksaardappelen de kurk is, wa» akkerbouw op drijft vertelde de in kwestie ons, dat zijn kalibema op fabrieksaardappelen in het algei 160 kg zuivere kali per ha was hebben de indruk, dat er ook eiland heel wat bedrijven zijn, die in die richting zullen moeten zoe&Jerl Nieuwe ziekk in aardappel •Het vorige jaar is in percelen appelen, speciaal in het zuiden va: land, een afwijking opgetreden, van men toen en ook nu nog niet ledig de diagnose heeft kunnen Deze ziekte komt dit jaar in veel tere omvang voor en is ook op T waargenomen. Het begin van de ziekte doet de aan primair bladrol. De bovenste deren van de plant rollen naar b: op. In bepaalde rassen gaat dit rc gepaard met een blauwachtige kleuring van de bladeren. In een stadium komen er bruine plekke de bladeren, die als een afsterving ten worden beschouwd. Opgevallen is, dat de ziekte m- kelijk dn „nesten" optreedt, d.w.z. spreid door het veld. Daarom d sir men direkt aan een verspreiding de ziekte door luizen. Het is iniSd wel vrij zeker, dat inderdaad van verspreiding van deze ziekte door zen moet worden gesproken. Ment «1 dit o.m. geconcludeerd uit het feit, op percelen, die in een vroeg sta: tegen luizen zijn bespoten, de BV1* minder ernstig optreedt. Voor de er nog veel duister in de herkomst ter de bestrijding van de ziekte. Wat duidelijk is, is dit. Bij ernstig opto ivan deze ziekte kan de schade bels rijk zijn. Dit blijkt duidelijk uit van de gevallen op ons einland. ne ees Tot 7% rente! rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2