(fro en '/warL-Jexels in het hart. Burgemeester Sprenger trad op tegen hinderlijke café-muziek WM~ HORECA-EXPLOITANTEN 0ELEN ZICH GEDUPEERD 3144 'a vergeefse waarschuwing: LECTR0HUIS Jonge kottervisser moest been missen Slapende vakantiegast op strand overreden Ds. L. Koopmans neemt afscheid Duitse sportvisser door pijlstaarlrog gestoken Aantekenplechtigheid hoogtepunt van geslaagde boerenbruiloft Lg 15 AUGUSTUS 1969 82c JAARGANG No. 8393 t N.V. v/h Langcvcld De RooiJ u 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 [arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den L (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Qigemcester Sprenger heeft maat- elen getroffen tegen een viertal Ho- i-explo it anten die volgens hem met muziek voor de omgeving overlast iben veroorzaakt. De burgemeester (t bepaald dat de betrokken bedrij- vcortaan zonder speciale onthef- na half twaalf 's avonds geen le de muziek meer mogen maken, be- ve op de woensdagavonden 13 en 20 Qstus en op de vrijdag- en zater- ivonden. Bovendien zijn de bedrij- gelast vóór 23.30 uur de geluids- vte van alle muziek zodanig te tcm- n, dat deze voor de omgeving van lokaliteit niet hinderlijk is. VA burgemeester maakt dus gebruik de bevoegdheid die de politiever- Jeiiing hem sinids kort toekent. De i.Mjven waren sdhriftelijk gewaar- awd in verband met klachten van •onenden en vakantiegasten. Er rd op gewezen dat men zich stipt de voorwaarden van de muz iek- funning diende te houden, anders worden opgetreden, lij „J'Ellöfooog'' en ,,In den grooten ik" te Den Burg en bij ,,De Toe- ost" en „Vat 69" te De Koog had dit igement niet het gewenste effekt. klachten bleven voortduren en der ive werd op genoemde wij-ze inge- pen Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: NcdcrI. Middcnstandsbank; Coop Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.i 18 cL per mm. excl. 4<>/o BTW Te zwaar )e getroffen exploitanten, hoe kan anders, voelen zioh gedupeerd. „De gemeester tilt veel te zwaar aan het lidsprobleem", zegt de heer F. Lan- eld van hotel „De Toekomst". „Op i£ manier wordt het Texelse uiilt- nsleven kapot gemaakt. Het stoppen de muziek om half tweaif heeft >r ons hetzelfde effekt als sluiten, ira de muziek ophoudt, beginnen de Men weg te lopen, Dat betekent een veldige strop, vooral omdat de men- als gevolg van het mooie weer pas id een uur of negen beginnen binnen stromen. Ze zitten nauwelijks of ze ten alweer weg!" )e heer Langeveld zei van mening te dat hij al het mogelijke had gedaan de overlast tot een minimum te be- „Maar er is nu eenmaal een «ald geluidsvolume nodig. Als de mek zo zacht speelt dat je buiten its merkt, is ook binnen niets te 'ho- Dat kan dus gewoon niet, maar de rgemeester wil buiten praktisch niets "en. Onze zaak is behoorlijk van ge ladvertentie I.M.) LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar luidsisolatie voorzien, maar dat heeft geen effekt als de ramen open staan. En houd de ramen maar eens dicht met 400 man en veel warmte!" Weinig klagers? De heer Langeveld zei voorts zeker te weten dat maar een paar mensen héb ben geklaagd De meeste buurtbewo ners gaan akkoord met het geluid. Lan geveld heeft zich daar bij het begin van het seizoen van verzekerd door met hen te gaan praten. Enkele men sen bleven eohter verbeten klagen en dat werd nog erger toen de burgemees ter van de gemeenteraad vergaande be voegdheid kreeg om zonodig tegen ge luidshinder op te treden. Langeveld vindt de macht van de burgemeester één man, in deze veel te groot. Liever zou hij een raadscommissie of iets der gelijks belast willen zien met het be oordelen van de geluidshinder. Wat het lawaai betreft doen de Horecabedrijven volgens hem weinig voor elkaar onder. De bedrijven waartegen nu niet is op getreden hebben geluk gehad. Vruchteloos protest De heer Langeveld heeft bij de bur gemeester geprotesteerd tegen de „•strafmaatregel" maar kreeg nul op het rekest. Hij heeft er zich eohter niet bij neergelegd en voert momenteel met „gestrafte" collega's koortsachtig overleg omtrent te nemen stappen. Een aantal raadsleden heeft al laten blijken afwijzend te staan tegen het optreden van de burgemeester. Soortgelijke geluiden vernamen we van de heer Hillen, van „Vat 69". Hij is echter veel minder gedupeerd omdat Ihij geen levende muziek ten gehore brengt. De platenmuziek, door zijn „vlakkere" dynamiek veel minder doordringend, moet echter zo zadht zijn dat buiten het gebouw geen over last wordt veroorzaakt en dat is wel licht doenlijk, hoewel reeds is geble ken dat de stérkteknop dan zóver moet worden teruggedraaid dat zowat niets meer te horen is. Ernstiger bezwaar dan tegen deze „straf" heeft de heer Hillen tegen het sluitingsuur van half één. Hij noemt dat „belachelijk vroeg voor een toeristenplaats". Wie mensen wil ontvangen en vermaken moet daar van de consek-wenties trékken en be reid zijn enig ongenoegen voor lief te nemen. Teleurgesteld Teleurgesteld in het beleid van de burgemeester is ook de heer J. Jellema van „J'Elléboog". Toen hij zijn bar- dancing liet bouwen stelde hij alles in het werk om een zo goed mogelijke geluidsisolatie te verkrij'gen. TNO kwam er zelfs aan te pas en dat kostte ettelijke duizenden guldens extra. Het dak van de „J'Elléboog" is aan de bin nenzijde met geluid werende platen be- Vrcselijk ongeluk op TX 40 Een afschuwelijk ongeluk aan boord van de TX 40 „Gceske" van de Gebroe ders De Vries uit Oudeschild heeft dins dagmiddag rond half twee het been ge kost van de 19-jarige Anne de Vries. Het gebeurde toen de kotter 30 mijl ten noorden van Terschelling bezig was de netten binnen te halen. Anne de Vries gleed met zijn voet onder het sncl- draaiende en niet beschermde aandrij- vingswiel van de lier. De voet werd door het wiel gegrepen, waarbij meer dere open beenbreuken ontstonden. Ook het andere been brak. Via radio Scheveningen werd alarm geslagen. Een Neptune van de Marine luchtvaartdienst nam de positie van de kotter op, waarna een helicopter met dokter werd gestuurd. Intussen werd aan boord eerste hulp verleend volgens adviezen, die via de radio van een arts op de wal werden ingewonnen. Pas om half vijf (het ongeluk gebeurde om half twee) verscheen de helicopter bo ven de kotter. De zwaargewonde jonge man, die intussen liters bloed had ver loren, werd naar binnen gehesen en naar het ziekenhuis in Leeuwarden ge bracht, waar tot amputatie moest wor den overgegaan. timmerd; tóch komt nog geluid naar buiten, o.a. door de onmisbare venti latieopeningen en de m moderne mu ziek rijkelijk lage tonen doen zelfs de hele kap resoneren, waardoor juist de ze „dreunende" geluiden buiten goed zijn te horen. Toen de heer Jellema de eerste waarschuwing ontving, ver klaarde hij zich bereid TNO andermaal in te schakelen om koste wat het kost alsnog een betere geluidsaf dichting te krijgen. Men kan de heer Jellema dan ook moeilijk van kwaad willigheid betichten. Het recente op treden van de burgemeester wekt ech ter de indruk dat Jellema zich van de waarsdhuwingen niets heeft aangetrok ken, waardoor het publiek oordeelt: eigen schuld, wde niet horen wil moet maar voelen. Ernst Dat het Jellema ernst is met zijn streven naar zo weinig mogelijk ge luidsoverlast, bewees hij onlangs door een nieuwe band na één avond te ont slaan. Reden: de jongens speelden te hard en waren nie't bereid volume te- fug te nemen. Het verbreken van het contract kwam de J'Elleboog-eigenaar op een niet gering bedrag te staan. De heer Jellema vindt het een verdrietige zaa'k dat het exploiteren van een bar- dancing tegenwoordig afhangt van het toevallig al of niet aanwezig zijn van een buurman die zich aan het geduid erger. „In alle uitgaansgelegenheden wordt tegenwoordig muziek gemaakt die ook buiten goed hoorbaar is. Het publiek vraagt erom en dit genre mu ziek noet vrij luid klinken om tot zijn redht te komen. De tijd van dwarsfluit en viool is voorbij. Twee tot driehon derd man in mijn zaak worden nu de straat opgestuurd omdat een stukje verdeTop een paar omwonenden het raam van hun slaapkamer niet willen sluiten en ook niet bereid zijn met naar bed gaan te wachten tot half één. Dat is toch absurd!" Tot het bittere eind Dat vooral degenen die klagen over de geluidshinder van „J'Elléboog" niet bereiid zijn wat door de vingers te zien is wel te begrijpen. De omwonenden (hébben destijds fel actie gevoerd tegen de bouw van de bar-dancing met als voornaamste motief de te verwachten overlast. Nu zij die overlast inderdaad ondervinden, willen ze de strijd tot het bittere einde voortzetten. DEN HOORN Op liet strand Hoomderslag werd woensdagmiddag omstreeks vijf uur de 23-jarige toerist A. R. den Heijer uit Heemstede door een jeep overreden. Met vrij ernstige ver wondingen moest hij naar het zieken huis yvorden gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de 20- jarige M C. V met de jeep een voor raadje patates frites wilde gaan halen ten behoeve van het strandpaviljoen. Hij reed naar de strandafgang. In het zand lag de heer Den Heijer te slapen V. zag hem niet en reed over hem heen. Het slachtoffer liep kneuzingen op en verwondingen aan het hoofd, die zich aanvankelijk zeer ernstig lieten aanzien. Naderhand bleek dat de toerist niet in levensgevaar verkeerde. Onder de velen die de bruidsparen (op de foto de lieer Flier en mej. Veldwisch) kwamen fe liciteren waren er ook uit een zeer ver Texcls verleden: Ada van Holland en de schout en schepenen. Zondagochtend om half tien zal ds. L. Koopmans voor de laatste keer in de dienst voorgaan als predikant van de Doopsgezinde gemeente Texel. Na de dienst bestaat voor allen die dat dan willen gelegenheid om van hem en zijn vrcuw afscheid te nemen. Die gelegen heid wordt ook gegeven maandagavond om half acht tijdens een receptie in de Doopsgezinde kerk. Niet alleen geno digden maar ook gemeenteleden en an dere belangstellenden zijn daarbij wel kom. Ds. Koopmans zal zondag 7 septem ber intrede doen als predikant van de Doopsgezinde Gemeente van Haarlem en wel in de kerk aan de Grote'Hout straat waar hij vooraf wordt ingeleid door de voorzitter van de kerkeraad, de heer P, A. Dijkema uit Heemstede. Ds. Koopmans werd beroepen in de vaca ture van mej. ds. C. Soutendijk, die per 1 juli van dit jaar op 60-jarige leeftijd met emiritaat is gegaan. Ds Koopmans zal de Doopsgezinde Gemeente Haar lem gaan dienen in de nieuwe wijk Heemstede-Sdhalkwijk. Lieuwe Koopmans werd 19 juli 1928 te Hallum (Ferwerderade'el) geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Leeuwarden, studeerde aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam waar hij in 1952 zijn candidaatsexamen theologie aflegde en aan het Doopsge zind Seminarium, ook te Amsterdam. In 1954 werd hij predikant van de ge combineerde doopsgezinde gemeenten De Rijp, Graftdijk en Noordeinde van Graft in Noordholland. In 1958 vertrok ds. Koopmans naar Nieuw Guinea waar hij te Temanaboean (Vogelkop) vier jaar werkzaam was als zendmgspredd- kant. Na terugkeer in Nederland deed hij op 10 mei 1964 intrede als predikant van de Doopsgezinde Gemeente Texel Een Duitse sportvisser, de heer A. Russel uit Emmendingen, werd maan dagavond tijdens het vissen vanuit een bootje op de Waddenzee door een grote Pijlstaartrog gestoken. De man was in gezelschap van een landgenoot en was zeer verheugd toen de hengel bijna dubbel boog onder de last van een bij zonder grote vis. Hij trok de vis, een pijlstaartrog met een doorsnee van 65 centimeter, aan boord, maar bij die ma noeuvre kreeg hij een klap van de staart tegen zijn been, waarbij de gif angel diep in het vlees drong. De man wist echter niet dat de rogge- steek dodelijke gevolgen kan hebben en viste nog een uurtje door... Toen merkte hij dat zijn been dik en stijf be gon te worden en ging naar de wal Toen hij daar het verhaal van zijn rog- gevangst vertelde en klaagde over zijn stijve been, wefd alarm geslagen De dokter was twee uur met de patiént bezig. Hij sneed het vlees in de directe omgeving van de steek weg en diende medicamenten toe. De onfortuinlijke sportvisser maakt het thans goed, zij het dat hij het getroffen been nauwelijks kan gebruiken. Het staat wel vast, dat de man slechts een geringe hoeveelheid van het gif heeft binnengekregen. An ders zouden de gevolgen stellig veel ernstiger zijn geweest. Het bovenstaan de moge als waarschuwing gelden voor andere sportvissers. Het is zeer wel mogelijk, dat in de komende dagen meer pijlstaartroggen worden gevangen. En kele jaren geleden werden in korte tijd ook diverse „pielroggen" aan de haak geslagen. Wie een rog vangt, dient zeer omzichtig te handelen. Met de lan ge staart, waarop de giftige stekel zit, zwiept het dier in het rond. De slag kan zo hard aankomen, dat de stekel door een rubber laars dringt. De boerenbruiloft, woensdagmiddag in het kader van het folkloreprogram- ma, is een bijzonder geslaagd festijn ge worden. Hoogtepunt was het aanteke nen op het podium op de Groeneplaats door twee echte bruidsparen ten over staan van burgemeester Sprenger, ge assisteerd door de heer A. Poel. Eerst verschenen Henk Flier (21) en Lianne Veldwisch (20) voor de tafel van de magistraat en daarop volgde Rien Sprenger, zoon van de burgemeester, die in ondertrouw ging met mej. Dineke Naeyé uit Utrecht. Burgemeester Sprenger richt zich tot z(jn zoon en aanstaande schoondochlcr: „Als ambtenaar houd ik mij buiten Uwe zaken, daar beeft veeleer de vader van de bruidegom mee te maken". Burgemeester Sprenger kondigde te voren aan: „Dames en heren, we gaan nu beginnen. Houdt U de praatjes en de pretjes even binnen? Wal hier gebeurt, lijkt op vermaak Maar 't is een heel ernstige zaak". Na het aantekenen con stateerde hij: „Nu Hendrik Jan en Lia Annette, hun handtekeningen hebben gezet, bevestig ik met deze klap: dit was heus geen folkloregrap Een Panorama goede wensen, begeleidt deze twee Tessel-mensen. Een Flier op een Veld, wisch en zeker, wint vandaag de folklorebeker De boot in Het paar Sprenger-Naeyé kreeg te horen: „Voordat dit paar de boot in wandelt, moet nog één vraag worden behandeld: als bruigom Sprenger praat met bruid Naeyé, is het dan steeds ja-ja of ook wel eens ja-nee? Alleen een dwaas stelt zulk een dwaze vraag op zulk een dwaze feestdag als vandaag. Als ambtenaar houd ik mij buiten Uwe zaken, daar heeft veeleer de vader van de bruigom mee te maken. Na de plechtigheid kwamen de zeer vele in oud-Texels costuum gestoken bruiloftgangers de paren feliciteren. De brandewijn met boontjes kwam op tafel en het duurde niet lang of dé stemming was er! De heer F. de Jong, voorzitter van de stichting Folklore sprak een redevoering ter felicitatie uit, traditie getrouw ook op rijm. Hij onderstreepte zijn woorden met het overhandigen van geschenken.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1