Open brief leraren VWO/Havo ROTATOR KOFFIE^ ROOM «ataffl Fat men moet open van een weten bij het of pony paard Een nationaal park in de Duitse Waddenzee? VERALAC FII.MMKl WS Geweldig Voor volmaakt Jkoffiegenot Oud-leerlingen naar jubileumtentoonstelling Rundveestamboek Nieuw bibliothecaraat van Bijbelgenootschap Ook niet-aquarianen mee naar „Dolfirama" Belangrijke vergadering van S.V. Oosterend Training SVC het moderne Sierkan melkprodukt vetarm,eiwitrijk Judo Oosterend draait weer op volle toeren it vrijwel alle bevolkingsgroepen er in de laatste jaren kopers van rden en pony's bijgekomen. Velen deze kopers doen hun best om meer nis va bet paard op te doen, ook op :el, maar er zijn er ook die het ,der serieus opnemen. Als er door onkunde lichamelijke of psychische ijkingen ten oprechte bij het paard staan, wordt de verkoper nogal eens antwoordelijk gesteld. leverkoper is, volgens art. 1540 van Burgerlijke Wetboek, gehouden tot waring wegens verborgen gebreken het verkochte goed, die hetzelve «eschikt maken tot het gebruik, irtoe het bestemd is, of die dat ge- ik in dier voege verminderen dat ddien de kouer de gebreken gekend hij bet goed, of in het geheel niet, niet dan voor een mindere prijs, ge- :ht zou hebben. Volgens art. 1541 is verkoper niet gehouden in te staan it zichtbare gebreken, welke de ier zelf had kunnen ontdekken. n het kort kan men dus stellen, dat ir een koopkwestie het gebrek voor koop aanwezig moeten zijn, bij de Dp verborgen moet zijn, en het paard leschikt of minder geschikt moet ma li voor het doel, waartoe het is be- md. De verkoper draagt dus niet de nste verantwoordelijkheid voor af- jkingen, die na de koop zijn ontstaan, nder oorbare handelspraktijken ko- ■n gelukkig niet vaak voor. Ze kun- n nog afnemen, als de koper zich tot trouwbare handelaren wendt, en ge- mk maakt van de bijstand van des- indigen. Alvorens tot de koop van een paard er te gaan, moet de adspirant-koper ed nagaan welke mogelijkheden hij eft en wel bestemming hij aan het ird of de pony wil geven. Heeft hij de schikking over voldoende ruwvoeder; er voldoende weiland; hoe is het met stalling? De paardestal moet ruim n; dc ventilatie moet aan bepaalde *n voldoen; de afvalstoffen moeten ■ed kunnen worden verzameld en af- voerd De ponystal kan kleiner en i »«n Uier, bullen >«enluoonJeiiKeld een 4* Of eigenlijk: wat wij zeggen wilden! ij, één van de bruidsparen die het iddelpunt mochten zijn van de boe- nhruiloft in het kader van het fol- oreprogramm^. Op dit moment wor- ;n we al weer enige dagen omringd nor de talloze flats van de verregende ote stad het werk en de studie epen! en denken we met een wat atteng gevoel terug aan de zomerse gen op Texel, met als hoogtepunt de «renbruiiloft. Via deze weg willen wij 'kn hartelijk danken, die er toe heb- !n bijgedragen dat deze ondertrouw tegenwoordig gereduceerd tot een [eerloze formaliteit voor ons zo'n ivergetelijke gebeurtenis is geworden, n dan bedoelen we niet alleen alle tieve medewerkers van de folklore, gemeenteambtenaar (en ook niet te rgeten de bijzonder sympathieke bur- meesler!), die er allemaal hun tijd tor vrij wiilden maken, maar ook die- enen, die op andere wijze hun steentje ijdroegen, met name alle bejaarden ie zich de moeite gaven om onze kleu- ge bruiloftsstoet te begroeten; een di of en wuivende hand van hen doet beseffen, dat je niet uitsluitend Midrijdt en handtekeningen zet voor ile klikkende fotocamera's, maar dat et allemaal werkelijk een feest is. Een sst zonder zorgen: zonder geluidshin- er (de microfoons waren op het juiste olumo afgesteld!), zonder drinkwater- ebrek (de brandewijn met boontjes en koffie smaakten naar nog veel 'eer!), zonder kampeer- en recreatie- rcblemen (iedere bezoeker he'eft een tod staanplaatsje kunnen vinden!), onder ongelukken (en dat op de 13e!). ht was Texel op z'n best. Wij hopen at alk1 andere gasten evenveel vreug- s en vitaminen in hun koffers hebben toegenomen als wij, want dat zijn de uge souvenis waar je nooit op uitge- token raakt. En wat de stichting fol- lore betreft: van harte proficiat met it enorm sulksesvolle seizoen! Dat kan Heen maar het resultaat geweest zijn an eendraohtige samenwerking en in- panning. Aan al degenen, die nog aar den om ook hun medewerking toe te eggen door zidh in een Texels kostuum steken, kunnen wij slechts zeggen: 'et is misschien wel eens warm om er te lopen, maar dan toch vooral om dat het eigenlijk zó leuk is, dat je er Heen maar voor warm kunt lopen! Dieneike Naeyé en Rien Sprenger primitiever zijn. Heeft de koper zich goed op de hoogte gesteld van de kosten o.a. van de voeding, de verzorging, de verzekering en is hij goed op de hoogte van de prijs van een paard of van een pony7 Wanneer de adspirant-eigenaar hier mede op de hoogte is, en zeker is van de richting, die hij als bezitter van een paard wil opgaan, kan hij met een des kundige bij een betrouwbare fokker of handelaar trachten tot aankoop te ko men. Men dient er dan ook nog reke ning mee te houden, dat zich in de paardenhandel moeilijkheden kunnen voordoen, hoewel beide partijen te goe der trouw zijn. Een paard, dat bij de verkoper een toonbeeld van braafheid en makheid was, en alle werkzaamhe den tot tevredenheid verrichtte, kan bij de nieuwe eigenaar moeilijkheden ople veren en zelfs onbruikbaar zijn. Soms is hiervoor geen oorzaak aan te wijzen, en moet worden aangenomen, dat psychi sche moeilijkheden zijn ontstaan door milieuverandering. Bij het kopen zal een deskundige tij dens de betrekkelijk korte beoordelings- tijd veel van een paard te weten kun nen komen, maar een aantal onzeker heden moeten op de koop toe worden genomen, o.a aangaande de vele karak tereigenschappen en het verrichtings vermogen. Velen kopen daarom bij voorkeur een jong paard, omdat men selijke handelingen hieraan nog niet veel zullen hebben bedorven. Er zijn in ons land nog veel paardenliefhebbers, die bij verkoop meer waarde hechten aan een goede verzorging dan aan de hoogte van de prijs. In het gedrag van het paard kunnen veel afwijkingen voorkomen, soms zijn het ernstige gebreken, die de geschikt heid voor een bepaald doel sterk ver minderen. Soms wordt door de verko per bedongen, dat hij nergens voor wil instaan, het z.g. voetstoots verkopen. Dit gebeurt nogal eens in gevallen, waarbij de verkoper weet, dat er iets niet in orde is. In de paardenhandel bestaat nog een ongeschreven gewoonterecht, dat wel degelijk rechtskracht heeft. Het is het zg. „afzien" d.w.z. de koper heeft het recht, nadat de koop op de markt is gesloten, op een bepaalde plaats o.a. de ogen na te zien en de ademhaling te onderzoeken. Voor dit onderzoek kan gebruik gemaakt worden van de dien sten van een dierenarts. Wanneer dit onderzoek niet goed uitvalt, kan de koop nog ongedaan worden gemaakt. Indien een paard wordt verkocht zon der dat er bepaalde voorwaarden zijn gesteld en binnen een korte tijd, over eenkomstig de aard van het gebrek, een afwijking wordt geconstateerd die bij de koop verborgen was, zijn er een paar mogelijkheden de verkoper heeft het gebrek ver zwegen, hoewel hij er mee op de hoogte was, bijv. comage, op hol slaan etc. Indien dit kan worden bewezen, is le verkoper, behalve tot teruggave van de daarvoor ontvangen koopprijs, nog jegens de koper tot vergoeding van alle kosten, schaden en interes sen gehouden (art. 1544). Omdat het verzwijgen een ernstig ongeval tot gevolg kan hebben, is de verantwoordelijkheid zwaar. 2. Indien de verkoper de gebreken van het goed niet gekend heeft, is hij slechts gehouden tot de teruggave van de koopprijs, alsmede om aan de koper de kosten op de koop en de levering gevallen, te vergoeden, voorzover hij die mocht hebben be taald (art. 1545). Het is zeer gewenst, dat de koper zich onmiddellijk tot een dierenarts wendt, zodra er een afwijking bij het gekochte paard wordt opgemerkt. El ke dag, dat er gewacht wordt met het inroepen van veterinaire bijstand, wordt het moeilijker te oordelen over de duur van het bestaan van de af wijking. Op 4 en 5 september zal het Neder- landschc Rundvee Stamboek in 's-Her- togenbosch ter gelegenheid van het 95- jarig bestaan een jubileumtentoonstel ling houden. Op dinsdag 5 september zullen de leden van de oud-leerlingen vereniging van de landbouwschool deze belangrijke expositie bezoeken. Het gezelsdhap vertrekt met de boot van 7 uur 's morgens en keert met de boot van half negen 's avonds naar het eiland terug. Gebruik wordt gemaakt van een Teso-bus. De totale kosten per deelnemer bedragen ƒ14,50. Opgave dient vóór 1 september te geschieden bij de heer C. P. Laan te Den Burg of de heer F. Breman te Oosterend. Op de NRS-tentoonstelUng zullen 950 stamboekrunderen worden geexposeerd nl. 550 runderen van het zwartbonte ras, 300 runderen van het roodbonte Maas-Rijn-IJsselras en 100 blaarkoppen Bij de keuringen op 5 september zal voor het eerst in de geschiedenis een zwartbonte koe die meer dan 100.000 kg melik heeft gegeven in de ring ko men om mee te dingen naar een prijs. Het is voorts nog niet eerder voorgeko men dat in de produiktieklassen voor het zwartbonte ras een tweetal uitzon derlijke rubrieken konden wonden sa mengesteld en wel één uitsluitend be staande uit Preferente Stammoeders en één waarin uitsluitend Preferente Stammoeders voorkomen die bovendien nog het predikaat Produktie Koe voe ren. Door het vertrek van ds. L. Koop- mans is een wijziging gekomen in het bibliotShecariaat van de afdeling Texel van het Nederlands Bijbelgenootschap. Bijbels kunnen voortaan worden ge kocht of besteld bij de nieuwe biblio thecaresse mevrouw A. van der Kooi- Koorn, Binnenburg 15 te Den Burg, tel. (02220) 2295. Pogingen om, zoals b.v. de National Parks in de Verenigde Staten, ook in West-Duitsland reservaten van grote oppervlakte in te richten ten behoeve van natuur- en landschapsbescherming, zijn bij onze oosterburen reeds lang in behandeling, aldus R. K. Holander in het tijdschrift Nordfriesland. Een van de gebieden, die steeds weer hierbij naar voren worden gebracht, zijn de wadden, eilanden en Halligen van Nordfriesland. Een beslissing in deze is echter nog niet gevallen, omdat er meerdere belangen hiermee gemoeid zijn, die niet gelijk gericht zijn. Begin van dit jaar heeft de heer H. Behnke, voorzitter van het Landesjagd- verband van Schleswig-Holstein, een stap in de goede richting genomen. In een schrijven aan de Minister van Voed selvoorziening, Land- en Bosbouw van Schleswig-Holstein, Engelbrecht-Greve, heeft hij voorgesteld om in dit gebied van de Duitse Waddenzee een Nationaal Park aan te wijzen. Nergens in Duits land, zo stelt Behnke, is met zo weinig kosten een dergelijk uitgestrekt gebied zo gemakkelijk in een nationaal park te verwezenlijken als hier, doordat het in elkaar overgaan van land en zee over een uitgestrekte oppervlakte optimale levensvoorwaarden zijn voor een tal rijke en soortenrijke fauna en flora. Behnke schrijft verder: Een Nationaal Park „Nordfriesisches Wattenmeer" vanaf de Deense grens tot het schier eiland Eiderstedt zou de volgende voor delen bieden 1 Vissen, vogels en zeehonden kunnen zich alleen dan handhaven en ver meerderen, wanneer men de vangst van jonge vis verbiedt. De jacht en de vangst met behulp van kooien zijn in dit gebied nu al niet meer moge lijk. 2. De bedoeling van ieder nationaal park de sensatie van het gade slaan van wilde dieren in een na tuurlijk landschap is in dit gebied ideaal Zoals in elk nationaal park kunnen bepaalde wegen hier prie len en geulen voor speciale vaartui gen b.v. oude vissersboten voor het publiek opengesteld worden. Uit kijkposten met verrekijkers e.d. zou S.V. TEXEL A.s. zondag speelt Texel tegen Alkm. Victrix. Dat deze oefenwedstrijden nut zal afwerpen hopen we. Indeling junioren: 2e kl. A. Flevo 2; Geelzwart; HCSC 2; Helder 2; Texel; Texelse Boys; WGW 2; Wieringermeer en ZAP 2. Adsp. 1 F: Cocksdorp a; De Koog a; Oosterend a; Texel a; Texelse Boys b en ZDH a. Adsp. groep 2 A: Helder c; HRC c; Sohagen b; Succes b; Texel b; Water vogels c; WGW c; Wierinigermeer b en Zeemadht c. PUPILLENCOMPETITIE De clubs die aan deze competitie deelnemen verzoek ik op donderdag avond 28 augustus met enige afge vaardigden samen te komen in de kan tine (Kletskeet) van S.V. Texel, aan vang half negen. D.D. TEXELSE BOYS De trip naar Amsterdam is helaas niet doorgegaan. De terreinen waarop gespeeld zou worden modhten i.v.m. de droogte niet gebruikt worden. De v.v. ODOS komt zondag a.s. wèl naar Texel. De wedstrijden op het Boys-veld vangen aan; half 12 Boys 2 en half drie Boys 1. De elftallen wor den in het kastje bekend gemaakt. De ,veraf"-woners krijgen wel bericht. Terreindienst: Er moet de eerste keer veel gebeuren. Zaterdag a.s. dus zoveel mogelijk helpers om het terrein in orde te maken. Bel even telefoon 2988 of 2230. W. De leden van de aquariumvereniging ,,In Aqua Vita" maken op 6 september een excursie naar (het Dolfirama ifci Zandvoort. Op de terugreis wordt Am sterdam aangedaan Ook niet-leden kunnen mee als zij interesse heb ben. Zowel voor leden als niet-leden geldt dat zij zidh voor 30 augustus moe ten hebben opgegeven bij voorzitter H. Ellen in de Weverstraat. De totale kos ten bedragen ƒ11,50 per persoon. OOSTEREND Dinsdagavond om half negen komt de sportvereniging Oosterend in Jatry voor een belangrij ke vergadering bijeen. Gesproken zal worden over de mogelijkheden tot op richting van een zaterdagafdeling voor junioren. Zondagmiddag om twee uur speelt te Oosterend een combinatie van SVO te gen Texel 2. DE COCKSDORP De sportvereni ging De Cooksdorp traint iedere zater dagochtend Senioren en junioren van 8.30 - 10.00 uur en adspiranten en wel pen van 10.00 - 11 00 uur Het S.V.C.- bestuur hoopt dat alle leden van deze trainingsgelegenheid gebruik zullen maken omdat daardoor de kansen op een gelukkig competitieverloop aan merkelijk worden vergroot. de aanblik van de terreinen kunnen vergroten. 3. De inrichting van dit nationaal park schaadt (nog) niemand. a. Het gebied behoort aan de staat. b. De jacht is grotendeels uitgeschakeld c. De vissers mogen slechts volwassen vis in bepaalde gebieden vangen en zijn, voorzover ze het parkgebied moeten vermijden, de juiste mensen om de bezoekers rond te leiden en toezicht te houden. Ze zullen er dan binnen een paar jaar beter voorstaan dan tegenwoordig. Tot slot wijst Behnke op de grote betekenis van het Nationale Park „Nordfriesisches Wattenmeer" voor het toerisme. Vooral de westkust van Schleswig-Holstein zou hiermee gebaat zijn, temeer omdat ook hier gebieden van grote natuurwetenschappelijke en recreatieve waarde verloren zijn ge gaan. Het lijkt ons een goed begin om tot een dergelijk nationaal park te komen. Weliswaar omvat het slechts een deel van de Duitse Waddenzee, alleen het Nordfriese gedeelte. Maar wellicht is dit de eerste stap, tot het door Prof. Dr. Ir. F. M. Maas al eerder in het Wadden bulletin genoemde Europees natuur park, dat gevormd zou moeten worden door de Nederlandse en Duitse Wadden zee. Hopenlijk kan ook binnen het ka der van het Natuurbeschermingsjaar 1970 dat veel aandacht besteed aan de Nederlandse Waddenzee hieraan meegewerkt worden. (Uit het Waddenbulletin, het orgaan van de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee). door J. Abrahamse Bij deze voldoen wij aan het verzoek van enkele leraren van het Rijksathe neum Texel om dc open brief van de raad van leraren bij het VWO/Havo in dc landelijke dagbladen heeft gepubli ceerd ook in enze krant op te nemen. Het onbehagen over het in de brief uit eengezette probleem is zo groot dat het merendeel der leraren (70°/u) heil ziet in een korte staking. Door de open brief hoopt men voor eventuele acties begrip te kweken bij de ouders. 1. De Raad van Leraren, waarbij 90°/o van alle leraren aan scholen voor VWO en HAVO zijn aangesloten, ndht zidh met deze open brdef tot u die een kind heeft op een gymnasium, een atheneum of een scihool voor HAVO. 2. De scholen voor voortgezet onder wijs werken sinds 1 augustus 1968 on der de zg. „mammoet-wet". De invoe ring van deze wet heeft bij u en bij ons veel verwachtingen gewekt. 3. Als vei/beteringen noemen we o.a.; a. Meer individueel gericht onderwijs; b. Betere keuzemogelijkheden, aange past aan de bdhoeften van de leerlin gen, c. Meer zekerheid dat het kind op het voor hem geschikte» schooltype te rechtkomt; d. Uitgebreider gebruik van de technische onderwijskundige hulp middelen (bijv. het talenpraktik urn); e. Meer aandacht voor de expressievak ken (tekenen, muziek, e.d.). 4. Na een jaar praktijk moeten we vaststellen dat gevoelens van onbeha gen bij veel docenten zozeer de over hand krijgen, dat zelfs van „staking" wordt gesproken. 5. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat het onderwijzend personeel dit jaar niet in staat is gesteld en zoals de zaken nu staan ook in de toekomst niet in staat gesteld zal worden de be doelingen van de wet uit te voeren. 6. Immers: a. Tot op heden wordt door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen eenzijdig vastgesteld op welke wijze de wet moet worden uitge voerd. De financiële en niet de onder wijskundige motieven zijn daarbij door slaggevend, b. Er wordt door de rege ring niet voldoende geld beschikbaar gesteld om op verantwoorde wijze te kunnen vaststellen in welke richting uw kind zich verder kan ontplooien; c. Niet alleen voor het aanschaffen van de noodzakelijke hulpmiddelen om het onderwijs te vernieuwen in de zin van de wet ontbreekt het geld, ook voor de vervanging en aanvulling van het aan wezige materiaal worden geen of on voldoende middelen ter beschikking ge steld; d. Aan de kinderen die dit jaar in een tweede klas zijn blijven zitten en daarom nu onder de „mammoet wet" vallen, moet veel extra aandacht worden besteed, zeker op het terrein van het wiskundeonderwijs en het on- derridht in de moderne talen. Gelegen heid noch geld zijn daarvoor in vol doende mate beschikbaar; e. Door de mogelijkheid is in de hogere leerjaren een keuze te doen uit de verschillende vakken, zullen kleinere groepen leer lingen ontstaan. Aan een scholenbouw die hierbij is aangepast schijnt nauwe lijks te worden gedacht. 7. De hiieihoven gegeven opsomming kan gemakkelijk uitgebreid worden. De Raad van Leraren meent echter, dat het gestelde voldoende is om u de ach tergronden van het algemeen onbeha gen duidelijk te maken. 8. De Raad heeft gemeend u allen van de huidige stand van zaken op de hoogte te moeten stellen, omdat wij ge loven dat de belangen van uw kind niet, worden gediend door de schriele wijze waarop de nieuwe wet moet worden uitgevoerd. Wij achten het niet verant woord, bij komende desillusies en te leurstellingen géén openlijke waarschu wing te hebben laten horen. 9. De Raad zal alle middelen ter hand nemen die dienstig zijn om in de huidige situatie verandering te bren gen. Hij hoopt zich daarbij gesteund te weten door uw begrip. Vrijdag 22 en woensdag 27 augustus, 20.00 uur: „Via mala" naar het bekende boek van John Knittel. Het verhaal van de beestachtige Jonas Laurentz, die door vergif om het leven komt. De kinderen die als gevolg van 's mans tyrannieke houding moordplannen koesterden, wor den verdacht, maar als ook moeder Laurentz sterft, blijkt uit haar testa ment, dat zij haar man om het leven heeft gebracht om haar kinderen te be hoeden voor een daad, die zij op het punt stonden uit te voeren. (In kleuren). Zaterdag 23 en maandag 25 augustus, 20.00 uur: „Wie is de dader, wie is de vader". Dr. Kingsley, psychiater, krijgt grote moeilijkheden met zijn 17-jange dochter, die deelneemt aan studenten demonstraties, slordig is, slecht stu deert en met alle mogelijke jongens vriendschap sluit, onder wie de behaar de beatnikschilder Bart, waarvoor zij poseert. Ze treedt, na een verblijf in ge zelschap van veel jongelui, plotseling in het huwelijk en daarmee is Leiden he lemaal in last. En toch komt alles weer op zijn pootjes terecht. (In kleuren alle leeftijden). Zondag 24 augustus 15.00 en 20.00 uur en dinsdag 26 augustus 20 00 uur: „Op vrijersvoeten", een film van Louis de Funes, We zien de Franse komiek als de gendarme Cruchot, die als politie man in grote moeilijkheden komt te verkeren. (In kleuren alle leeftijden). In de nachtvoorstelling van zaterdag avond (aanvang elf uur) draait „Ver dorven liefde" (La peur et l'amour). De rijke industrieel Veuillot die veel op reis is, wantrouwt zijn mooie vrouw Linda en laat haar door een detective schaduwen Veuillots dochter, fotomo del, wordt verliefd op een vriend van de detective en deze vriend verzet zich tegen het plan om Kim te chanteren door haar op minder gelegen momen ten te fotograferen. Er is een betere manier om aan geld te komen, vindt hij. Hij vermoordt een diamanthande laar en rooft een partij kostbare dia manten. De concurrentie in de onder wereld besluit nu Jo de stenen afhan dig te maken. De jadht he'eft fatale ge volgen, maar Kim vindt tenslotte het geluk. (Toegang boven 18 jaar.) OOSTEREND Met het naderen van de herfst komt het verenigingsle ven op gang. Ook de judoclub Ooster end draait weer op volle toeren. In clubverband wordt nu ook gelegenheid gegeven voor conditietraining voor ou dere heren. Ook boksen staat weer op het programma. Nieuwe leden zijn vrijdagavond om acht uur welkom in het dorpshuis De Bijenkorf. Voor nadere inlichtingen over judo, boksen of conditietraining kan men daar ook teredht.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7