Groen r^mTtsJexeh in het harL [Wij hebben verantwoord beleid voorbereid en uitgevoerd" I en W over kampeer probleem in bouwvakweekend 3144 Tijdig varen extra boot door nieuw alarmsysteem Geen verdere stappen tegen zondaars bouwvoorschriften «U ELEGTR0HUIS In 1972 kans op betere weg naar „Slufteroord" Chauffeur na met auto uit de bocht Vijf maanden geëist tegen jonge Duitser Bromfietsers met extra boot naar ziekenhuis Jonge bromfietser vrij ernstig gewond Geen voorrang schade B en W komen met preadvies over naturistenstrand Bejaarden gaan 16 september op reis Overtreders moeten alsnog drankgebruik vergunning vragen Ongewenste slapi Texel gestuurd Volkswagen verduisterd Jaar cel voor Texelaar 26 AUGUSTUS 1969 82e JAARGANG No. 8396 N.V. v/h Langcveld De Rooty |llDeo Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesoralaan 43, Den ||)2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Ver»di(jnt dmedage en vrijdags. Bank: Neder). Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct incasso. Advert.1 18 ct per mm. excl. 4°/» BTW md I uit een gewenst Igemeesfer en wethouders heb- :hiittelijk gereageerd op de brief voorzitter van de PvdA-fractie deze het college ernstige be- Jou ten verwijt bij het opvangen de stroom kampeerders in het Jvcrlrweekend. Zoals bekend had factievoorzitter het gemeentebe- l verweten niet tijdig maatregelen ien te hebben om de kampeer- (die niet meer op de erkende ter- i terecht konden, op te vangen. j zagen zich daardoor genood- fterug te keren of ergens een il- l plaatsje te zoeken om de tent fezelfen. Aan het slot van de brief J de verwachting geuit dat B. en |et er wel mee eens zouden zijn \instige beleidsfouten waren ge- It college, zo blijkt uit de brief, die Hdels aan de raad is gestuurd, is har echter helemaal niet mee eens. (gendeci: „Wij menen in de gegeven Ledigheden een verantwoord be- Ivoorbereid en uitgevoerd te heb- I college geeft de volgende ant- Iden op de door de heer Westdorp ■1de vragen. Iderdaad is het juist dat op vrijdag- ftd, 25 juli j.l., evenals enkele daar- ■voorafgaande dagen, de bezetting kampeerterreinen van dien aard Idat ze als vol moesten worden be- Juwd. Dit was bij het gemeentebe- x bekend en eerst toen kon, gezien lijzonder gunstige weersomstandig- i, worden verwacht dat hierin in laarop volgende dag(en) geen wijzi- I zou optreden. Folders J verband hiermede werd besloten, lande vrijdagavond 19.30 uur, bij de Tt te Den Helder folders uit te reiken [rin de adspirant-kampeerders er op i gewezen, dat de beschikbare ak- modatie zeer beperkt was, omdat Ibegrip ,,vol" zeer moeilijk hanteer- p is. Deze waarschuwing werd door i genegeerd. e zaterdag hierop volgende liet het vroeg aanzien, dat er moeilijk en zouden dreigen, zodat een folder j „vol" werd uitgereikt. Geconsta- I is dat het geven van dergelijke Irschuwingen weinig effekt sorteert; aantal personen dat is teruggegaan liet groot. Het is voorts bekend, dat Jchillenden toch de overtocht maak- Imet als resultaat dat zij geen plaats Tden vinden en terug moesten keren. |et gevolg is geweest dat informa- van de VVV en beheerders en loitanten van kampeerterreinen zeer publiek te woord moesten staan (der dat zij een oplossing konden ge- Het effekt van mededelingen via felijke kampeerinformatiedienst, radio en televisie is moeilijk te Verwacht moet worden dat dit j groot is geweest, omdat diezelfde Irdag na 15.00 uur te Den Helder Iwelijks een toename van het ver- irsaanbod naar Texel merkbaar was. Irkend moet worden dat het effekt |rvan langer doorwerkt dan gewenst Ten einde raad inderdaad hebben verschillende men- J ten einde raad hun tent of caravan Ipartikuliere erven geplaatst. Veelal fit voor één of twee nachten geweest jgesteld kan worden dat op woensdag, (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar 30 juli d.a.v. slechts Vs a */*°/o van het totaal aantal kampeerders buiten een officieel kampeerterrein stond, een per centage dat niet verontrustend genoemd kan worden. Wij hebben er begrip voor dat menigeen geneigd is gedupeerde kampeerders te helpen. Het is wel spij tig, dat de hulp weieens met de bijbe doeling op die manier een kampeer- exploitatie-vergunning te verwerven, gegeven wordt. Tegen dergelijke hulp en tegen het klandestien kamperen in het algemeen kan niet genoeg worden opgetreden, doordat het politieapparaat onderbezet is. Op meergenoemde zaterdagmiddag, 26 juli, werd besloten een sportveldje aan de Slingerweg in te richten als noodkampeerterrein, in gebruik te ne men 's avonds om 20.30 uur en te ontruimen zondagmorgen te 10.00 uur. Ons beleid was er in algemene zin op gericht dat geen noodkampeerterreinen zouden worden ingericht en het pu bliek met op de mogelijkheid van nood- kampeerterreinen te doen rekenen; van daar dat wij aan deze beslissing geen ruchtbaarheid gaven voor 's avonds 20.15 uur. Men was gewaarschuwd, zo dat men gelegenheid had gehad elders in Nederland een onderkomen te zoeken als men op Texel geen plaats kon vin den. Voor hen die niet meer terug kon den was deze maatregel bedoeld. Hier van is door 60 personen met grote dankbaarheid gebruik gemaakt. Evenals andere jaren was het te voor zien dat er bij het ingaan van de bouw vakvakantie in heel Nederland een groot aanbod van kampeerders zou ko men. Bekend is ook dat het aantal bouwvakarbeiders, dat op Texel zijn vakantie doorbrengt, relatief klein is. De slechte vakantiespreiding zowel in Nederland als in West-Duitsland leidde er toe dat bij het ingaan van de bouw vakvakantie een groot aantal andere groeperingen reeds met vakantie was Daardoor kwam de bouwvakarbeider min of meer in de knel. Geen noodmaatregelen Zoals reeds gememoreerd, hadden wij besloten geen noodmaatregelen te ne men, omdat nooit voorspeld kan worden van welke aard deze maatregelen zou den moeten zijn. Wie kan voorspellen hoe de weersituatie op een bepaalde datum zal zijn? Wie kan bepalen hoe groot een noodterrein moet zijn? Als het noodterrein vol is wat moet er dan ge beuren? De verwachting was voorts dat op het kampeerterrein Loodsmansduin een groter aantal kampeerders zou kun nen worden opgenomen evenals op het terrein De Krim. De situatie van de waterleiding noop te de directie van de Recreatiestichting echter de capaciteit van Loodsmansduin slechts in zeer geringe mate uit te brei den, terwijl het aantal kampeerders op De Krim in verband hiermede doelbe wust is teruggebracht. Een ongelimiteerde uitbreiding van de beschikbare akkommodatie zou, nog De verbinding tussen het bungalow park „Slufteroord" en de Slufterweg in Eierland zal pas in 1972 kunnen worden verhard. De weg, die in slechte staat verkeert, is nl. bij Staatsbosbeheer in onderhoud. Deze instantie heeft laten weten, dat het in het voornemen ligt het pad grenzende aan het rijwielpad tussen Slufterweg en 's-Hertogenboschweg van een verharding te voorzien. Het laat zich aanzien, dat hiervoor eerst in 1972 kredieten ter beschikking zullen staan. Van gemeentewege is het pad wel pro visorisch berijdbaar gemaakt. afgezien van de vraag of dit oogpunt van openbare orde was, een nog grotere „aanval" op de centrale voorzieningen hebben gedaan, waarvan de konsekwenties voor hygië ne en volksgezondheid niet te overzien zouden zijn geweest. De heer Westdorp stelt voorts, dat wij zouden hebben onderkend, dat er na twee of drie dagen wel weer ruimte zou zijn, getuige het in Den Helder uitge reikte stencil. In dit stencil stond echter letterlijk: Het is mogelijk dat er dan weer plaats is. Vermindering gewenst Wij hadden niet de verwachting, dat er (veel) ruimte zou komen, omdat bij informatie was gebleken, dat veel kam peerders voor een week hadden ver lengd. „Mogelijke ruimte" kon worden verwacht, omdat alle dagen op de grote kampeerterreinen een zeker verloop plaats vindt. Weliswaar kunnen wij toegeven, dat er in de laatste week van juli meer ruimte is gekomen dan ver wacht werd, maar deze ruimte moet met worden overschat, omdat de meeste terreinen overbezet waren en door dit verloop een zekere normalisering van de situatie ontstond. Wij durven dan ook beweren, dat de bezetting als voorbeeld is hier weer woensdag 30 juli gekozen uitzonderlijk goed was. Wij blijven ook stellen, dat, gezien de pre caire situatie van de watervoorziening en de bijzonder gunstige weersomstan digheden. een vermindering van het aantal vakantiegangers gewenst was. (Zie vervolg achterpagina) Tegen de Duitser P.Q. (18) die op 27 juli van dit jaar in De Koog een meisje aanreed dat naderhand aan haar ver wondingen bezweek heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse reahtbank 5 maanden geëist, waarvan drie voor waardelijk met aftrek. Er kon niet op het verzoek van de raadsman worden ingegaan om snel vonnis te wijzen, aangezien voor de reahtbank nog niet vaststond in hoe verre sprake was van grove schuld. Uitspraak zal dedhalve volgende wéék volgen. De bromfietser Fr. v.d. S. werd bij een aanrijding in de nacht van zater dag op zondag zo ernstig gewond, dat hij met een extra boot naar het zieken huis moest worden vervoerd. De brom fietser wilde de kruising Bernhardlaan- Waalderstraat te Den Burg oprijden en kwam daarbij op het linker weggedeel te. Daar botste hij tegen een VW-bestel- auto, bestuurd door Oosterend. Duinker uit Zaterdagavond tegen half negen werd de 17-jarige Pieter D uit Oosterend op de Oosterenderweg aangereden. Hij was teveel naar links uitgeweken en botste op de uit tegengestelde richting komen de auto, bestuurd door K. H. Bruinmg uit Den Burg. De jonge bromfietser werd vrij ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De brommer werd vernield. Toen J. van E. (55) uat Amersfoort donderdagochtend met zijn Opel Re- kord vanuit De Zes de Kogerstraat wil de oprijden, gaf hij geen voorrang aan de voor hem van links komende Volks wagen, bestuurd door H.R. uit Hagien (Duitsland). Een aanrijding was het ge volg waarbij flinke schade ontstond. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld de brief van de Naturisten federatie, waarin wordt gevraagd op Texel een strook naturistenstrand aan te wijzen en het gebruik van een derge lijk strand mogelijk te maken door aan vulling van de algemene politieveror dening, voor pre-advies in handen van B. en VV. te stellen. Dit betekent dat in de raadsvergadering van 2 september nog niet over het naturistenstrand zal kunnen worden beslist. Het bestuur van de naturistenfedera tie heeft inmiddels besloten binnenkort in Den Burg een voorlichtingsavond over naturisme te houden, die toegan kelijk is voor serieus belangstellenden en waarvoor tal van personen uit krin gen van gemeentebestuur, raad, politie, staatsbosbeheer, rijkswaterstaat, kerken e.d. zullen worden uitgenodigd. Er zul len onder meer dia's en films worden vertoond en door een uit naturisten be staand forum zullen vragen worden be antwoord. Toegang boven 18 jaar. De bejaarden van Den Burg gaan op dinsdag 16 september op reis. Er zal weer een trip naar de vastewal worden gemaakt; het reisdoel is nog niet vast gesteld. Gegadigden kunnen zich echter alvast opgeven bij mevrouw J. Wasse- naar-Wilmink, Willem van Beieren- straat 34 te Den Burg, telefoon 2181. Als voor een ernstig zieke een. extra boot meet varen blijkt het soms een probleem te zijn om de bemanning (10 personen) van de veerboot snel bijeen te roepen. Vooral in de avonduren, na 22.00 uur, gebeurt het nogal eens dat personeelsleden niet thuis zijn wat tot gevolg heeft dat de boot niet tijdig vaart. Gezien de mensenlevens die van het al of niet paraat zijn kunnen af hangen, heeft Teso voorgesteld de be manning voortaan op te roepen op de zelfde wijze als waarop de brandweer en de bemanning van de reddingboot wordt gealarmeerd, nl. door aanslui ting op het toonfrekwentsysteem van de TEM, dit in samenhang met een con signatieregeling. Als de bemanning moet opkomen, wordt vanuit de TEM-centrale een sein gegeven dat de in de huizen van de be- manning sleden opgestelde kastjes een doordringende zoemtoon laat geven. Omdat alle bemanningsleden zoJn kast je in huis moeten hebben zijn er daar van 40 nodig. De jaarlijkse kosten daar van bedragen ƒ400,Voorts moet per jaar aan de TEM ƒ500,vergoeding worden betaald en ƒ7300,is nodig als beloning voor het geconsigneerd zijn van de bemanning (40 personen ƒ182,50). Totale jaarlijkse kosten van ihet nieuwealarmsysteem bedragen der halve 8200,—. Exorbitant Omdat Teso deze niet voor zijn re kening wil nemen, stellen B. en W. voor dat de gemeente deze kosten be taalt. Omdat per jaar niet meer dan ongeveer 20 extra vaarten wordt ge maakt, betekent dat dat de kosten per reis met ƒ400,stijgen en daardoor ca ƒ880,gaan bedragen. Een exorbi tant hoog bedrag, vinden B. en W. Daarom wordt voorgesteld er niet lan ger naar te streven de exploitatie van het ziékenivervoer sluitend te krijgen en de bedoelde alarmeringskosten zonder meer voor rekening van de gemeente te nemen. De 23-jarige A.C.S. uit Bussum vloog woensdagavond toen hij opweg was naar de boot, met zijn auto uit de bocht. Dat gebeurde nadat hij in een bar in Den Burg, in gezelschap van een vriend, drie pilsjes en een glas jenever had gedronken. Geen bijzonder grote hoeveelheid drank, maar dat glas je never, zo zei hij, daar kon hij niet te gen. Op de hoek Parkstraat-Wever straat nam hij de bocht verkeerd en botste tegen de woning van de weduwe Krijnen. S. werd meegenomen naar het politiebureau waar een bloedproef werd genomen. Burgemeester en wethouders hebben besloten tegen degenen, die op het bun galowterrein van de heer J. v.d. Star in Eierland groter hebben gebouwd dan volgens de gemeentelijke verordening is toegestaan, geen andere maatregelen te nemen dan reeds genomen zijn. Alle overtreders zullen in de gelegenheid worden gesteld een gewijzigd bouwplan in te dienen dat dan zal worden ge toetst aan de in de komende raadsver gadering vast te stellen gewijzigde sei- zoenwoonverblij venverordening. Deze wijziging voorziet in vergroting van het toegestane oppervlakte van zomerhui zen tot 70 m2. De te groot gebouwde bungalows zullen wel allen aan deze norm voldoen, zodat B. en W. alsnog de vergunning kunnen verlenen. Er zal echter ook op worden gelet of het be trokken bouwwerk uit oogpunt van welstand aanvaardbaar is. Wat betreft de aangekondigde reor ganisatie bij bouw- en woningtoezicht delen B en W. mee, dat per 1 oktober een nieuwe kracht aan deze afdeling zal worden toegevoegd. De afdeling bestaat dan uit 3 personen, waarvan 2 ambte naren vrijwel constant in de buiten dienst zullen verblijven en 1 ambtenaar in de binnendienst. Voor effektieve controle zal Texel in vier of vijf rayons worden verdeeld, waarbij iedere dag tenminste één rayon gecontroleerd wordt. Er zal worden toegezien op de naleving van de bepalingen in de ver leende bouwvergunningen, maar ook zal worden uitgekeken naar eventuele klandestiene bouw. De ambtenaren zul len worden belast met het uitzetten van ieder bouwwerk, het tijdens de bouw controleren van fundering, riolering en andere leidingen, de balklagen, de kap en de afwerking Na gereedkomen zal ieder bouwwerk worden afgeschouwd en door het maken van aantekeningen zal worden vastgelegd wanneer de di verse controles zijn uitgevoerd. Even tuele overtredingen worden direct door gegeven naar de directeur van gemeen tewerken, waarna kan worden beslist of maatregelen moeten worden genomen. Bij bouwwerken van geringe omvang kan met eenvoudiger en aangepaste controle worden volstaan. Afdoende B. en W. zijn van mening, dat de con trole zo afdoende zal zijn en zeggen aan de nieuwe regeling meer waarde te hechten dan aan een minitieus onder zoek van hetgeen in het verleden is ge beurd. Wat dat laatste betreft, zeggen B. en W.: „Onze aanvankelijke indruk is door nader onderzoek niet gewijzigd. Samenvattend menen wij te mogen vaststellen dat zowel bij de vergunning houders en aannemers als bij het be trokken gemeentepersonecl misverstan den zijn ontstaan. Wellicht is dit deels veroorzaakt door onvoldoende duidelijk heid onzerzijds. Voortaan zullen wij daarom aan voorlichting en kommuni- katie meer aandacht trachten te beste den. Daar tegenover menen wij te mo gen verlangen dat een ieder naar de mate van zijn verantwoordelijkheid, tracht zijn plichten te begrijpen. Wij hebben het gevoel dat sommigen zich onwetender hebben gehouden dan zij zijn. Wij vertrouwen dat ook zij uit het gebeuren lering hebben getrokken". Voorts wordt meegedeeld dat de bij de bouwvergunning behorende kaartjes doorgaans niet regelmatig worden inge stuurd en dat erop zal worden toege zien, dat dit in de toekomst wel gebeurt. Wat betreft de aantallen bouwver gunningen, die in de afgelopen jaren zijn afgeleverd: In 1960 werden 306 ver gunningen afgegeven; in 1961 271; in 1962 299; in 1963 301; in 1964 313; in 1965 375; in 1966 329; in 1967 329 en in 1968 466. i ers van Drie Franse studenten, allen 18 jaar, die in hun vakantie ook Texel aande den, namen donderdagavond onge vraagd hun intrek in het voormalige huis van de heer S. Ros, thans eigendom van de heer P. Swarthof, op de Hoge- berg. Ze konden binnendringen door een raampje te openen. De politie lichtte hen van het bed en zette hen de volgen de ochtend op de boot. De heer J. Geus, autoverhuurder te Den Burg, verhuurde op 5 augustus aan de bij „Sarasani" werkzame K. uit Rot terdam een blauwe Volkswagen type 411. De wagen zou op 11 augustus wor den teruggebracht door een zekere René B maar dat is tot dusver niet gebeurd De politie is nu op zoek naar René B. om vast te stellen of het hier om ver duistering gaat. De Volkswagen draagt het kenteken 32-55 HE De Ailkmaarse rechtbank heeft Üe Texelaar H. uit Den Burg die verschei dene inbraken heeft gepleegd, veroor deeld tot 12 maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Hij kreeg bovendien 75,boete voor het in bezit hebben van een vuurwapen en soherpe patro nen. Deze attributen werden verbeurd verklaard. RIJVERBOD OPGELEGD Zaterdagavond wilde de 20-jarige S. uit Oudeschild, na rijkelijk drankge bruik in zijn auto stappen. De politie voorkwam dat door hem een rijverbod op te leggen en de autosleutels mee te nemen naar het bureau, waar ze de vol gende dag konden worden afgehaald.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1