Cjrom <2wartsjexels in het karL, en W. stellen voor: volgend jaar invoering toeristenbelasting f/tmÊkr Zomerhuizen groter; zomerwoningen niet 3144 een andere mogelijkheid om uit impasse te komen AARTJE PER PERSOON PER NACHT NIET GENOEG Nu ook regeling voor verblijf' in (le winter Raad gedwongen geld voor BR uit te trekken v Ze zijn er weer! Red Hot Peppers „Taverne Riche" ELEGTR0HUIS Afscheid van accurate krantenbezorgster Ig 29 AUGUSTUS 1969 EXELSE 82e JAARGANG No. 8397 COURANT N.V. y/h Langevcld De Rood 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den (0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop Raif- fciseubank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon prjjs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Adverts 18 ct. per mm. excl. 4*/# BTW (jet gemeentebestuur ziet zich gaat het hier zelfs om posten, die in Iwongen de raad voor te stellen het verleden reeds weiden geraamd' in principe te besluiten tot in- ring van toeristenbelasting I ingang van 1970. Er zal I een tarief worden gewerkt iminstens een kwartje per per- in per overnachting, maar dit jrag zal later waarschijnlijk merkelijk hoger moeten wor- t. Bii een aantal van 1,9 mil- n overnachtingen per jaar, dat ir de komende periode van vijf r als gemiddelde wordt ver tilt, betekent dit kwartje i jaarlijkse opbrengst van 75.000,Met dit bedrag, arop de niet te onderschatten sten van inning, controle e.d. I in mindering komen, kan chts dekking worden verschaft ir de kapitaalslasten van de ids geraamde investeringen 69 en voor een deel van de ge lde voor 1970. Om tot volle- i dekking te komen van de ka aalslasten over de komende vijf r, zou de toeristenbelasting ge- lelijk zodanig moeten worden hoogd, dat de concurrentie- sitie van Texel in vergelijking st andere toeristengebieden icht zou worden. „Dat mag in tbeiang van de Texelse ge- eenschap vanzelfsprekend nooit beuren", schrijven B en W. ?r let college ziet er weinig heil in de Hstembelasting te combineren met woonforensenbelasting terwijl de staande plaatselijke belastingen solgeld e.d.) ook niet belangrijk meer ar nen worden verhoogd De regering Texel derhalve de helpende hand ^#eten bieden door ihet beschikbaar Hen van middelen die de gemeente niet zelf zal kunnen verschaffen, he regering heeft de laatste jaren irigens ernstig tekort geschoten Gr wat betreft het financiële beleid aanzien de recreatiegemeenten, zo rken B. en W. op. „Het is zeer te- ;r' irstellend dat mede door het door de "faisters van binnenlandse zaken en financien ieder jaar verihoudings- 'ijs slechts betrekkelijk gering ver ten van de uitkeringen uit het ge- *ntefonds een zeer groot aantal ge- *nten reeds noodlijdend is geworden ffcn nog groter aantal noodgedwon- zijn plaatselijke belastingen gedoi- ri de de laatste jaren drastisch heeft ►eten verhogen om zijn begrotingen litend te krijgen". Pogingen ed Pogingen van diverse instanties om regering ervan te overtuigen dat de ten anders moeten worden aange- kt (wijziging van de financiële ver- adingswet) hebben schipbreuk gele- Q. De financiële inpasse waarin de ge- snte Texel verkeert, wordt door B. W. alsvolgt omschreven: iHet is li bekend, dat er in de ge- entebegroting voor het jaar 1969 op kapitaaldienst een groot aantal in- v' steringen is opgenomen dat tot op den door Gedeputeerde Staten nog met is goedgekeurd. Grotendeels maar waarvan de uitvoering, wegens het alsmaar uitblijven van hogere goed keuringen, telkens opnieuw diende te worden uitgesteld. Enerzijds wordt het niet verkrijgen van goedkeuringen op diverse posten veroorzaakt door het inmiddels reeds enige jaren geldende systeem van de centrale financiering. Investeringen boven ƒ25.000,mogen Gedeputeerde Staten nl. pas goedkeuren als in de vaste financiering daarvan is voorzien. En bedoelde financiering wordt slechts zeer mondjesmaat door de Minister van Binnenlandse Zaken beschikbaar ge steld. Anderzijds blijven de goedkeuringen uit door de minder gunstige positie van onze gemeente-fmanciën. Weliswaar zijn de financiële resultaten over het dienstjaar 1968 zodanig, dat een gering batig saldo over dat jaar resteert, maar het laat zich aanzien, dat de dienst 1969 zelfs nog buiten beschouwing gelaten de lasten van de niet goedge keurde in die dienst geraamde kapi- taalwerken uiteindelijk wederom een nadelig saldo zal opleveren. Dit o.a. als gevolg van de per 1 januari j.l. ingevoerde b.t.w. Voorts dient door de gemeente nog te worden goedgemaakt een nadelig saldo van vroegere jaren, dat vóór 1968 is ontstaan en eind 1967 netto ongeveer ƒ460.000,bedroeg". Besprekingen van B. en W. met een der leden van Gedeputeerde Staten leerden inmiddels dat de gemeentelijke investeringen in de naaste toekomst al leen nog zullen worden goedgekeurd als de daaruit voortvloeiende lasten volledig zijn gedekt. Bij dit overleg kwam tevens de wenselijkheid naar vo ren van een vijfjarenplan, om een juist inzicht te krijgen in de gemeentelijke verlangens en de daaruit voortvloeien de lasten. B. en W. hebben dit vijfja renplan opgezet en ter kennisneming aan de raad toegezonden; het zal echter nog niet in de komende raadsvergade ring worden behandeld. Ook wordt een overzicht gegeven van nog niet goed gekeurde investeringen uit de gemeen tebegroting 1969. 33 miljoen Blijkens het vijfjarenplan zal van 1969 tot en met 1974 totaal ƒ33.632.192,moeten worden geïnves teerd. De jaarlijkse kapitaalslast daar van zal tenslotte ƒ1.475.656,belopen. Een enorm bedrag, maar B. en W. zijn niettemin van mening dat genoemde investeringen moeten worden gedaan. (advertenties I.M.) Het trio zaterdag en zondag in De Koog, van 20.00 - 2.00 uur. «Is (advertentie I.M.) LEKKERE BROODJES ONDERWEG Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar BOLLEN EN PUNTJES O ,,Het karakter van een uitgesproken toeristische gemeente als Texel vereist dat zonder meer. Wordt de gemeente niet in de gelegenheid gesteld deze in vesteringen te doen, dan zal in de naaste toekomst het voorzieningen-peil ernstig worden aangetast. Het wordt een onhoudbare toestand als met een systeem moet worden gewerkt van inci dentele subsidies voor noodzakelijke voorzieningen. Het is een methode die als enig resultaat zal hebben het per manent achterlopen op de behoeften, ook ten aanzien van essentiële voorzie ningen. Het toeristische klimaat wordt daarmee stellig met gediend en zal in toenemende mate bij het buitenland achterblijven, tot schade van de natio nale economie. Daarom is het noodza kelijk een speciale uitkeringsregeling gepaard gaande met extra voeding van het gemeentefonds, voor dit soort ge meenten in te stellen. Andere methodes zullen blijken slechts van onvoldoende visie getuigend lapwerk te zijn". Alternatief B. en W. zien dan ook geen andere mogelijkheid dan 'het invoeren van toeristenbelasting. Momenteel kan dat nog niet maar de regering stelt zich voor dat de verruiming van het ge meentelijk belastinggebied (nu nog in behandeling bij de tweede kamer) per 1 januari een feit kan zijn. Mocht de toeristenbelasting om een of andere reden nog niet met ingang van 1970 kunnen worden geheven, of in het geheel niet door de Staten Ge neraal worden geaccepteerd, dan zullen voor 1970 en de volgende jaren andere dekkingsmiddelen moeten worden aan gewezen. Het enige alternatief is vol gens B. en W. een drastische verhoging van de leges van kampeercxploitatie- - vergunningen, tot een veelvoud van het huidige tarief, en gelijktijdig invoeren van woonforensenbelasting en logeer gastenbelasting voor de categoriën (ho tel- en pensiongasten) die in het kader van de bestaande wetgeving wél kun nen worden aangeslagen. De gemeente raad wordt voorgesteld aldus te beslui ten. B. en VV. dringen er met enige klem op aan dit te doen omdat het dan mogelijk is dat enkele in de begroting 1969 geraamde kapitaalsuitgaven bin nen afzienbare tijd worden goedge keurd. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 tot en met 26 augustus 1969 Geboren: Geri, dv Dirk Wuis en Grietje de Wit; John Paul Marcel, zv. Jan D. C. Eelman en Aaltje Ruiter; Rudolf Geradus Johannes, zv. Gerardus J. Schraag en Martha J. Boogaard; Maria Margaretha, dv. Bernardus H. Boogaard en Geertruida J. Bakiker; Robin Patrick, zv. Robert H. Blom en Maria Bonneveld; Peter Jan Anthonius, zv. Anthonius G. H. Wijtten en Hen- rica M. Ruiter. Ondertrouwd: Arie Ellen en Heintje de Jong; Carl Raue en Oda M. Nauta; Jacob M. Koning en Hendrika C. Alta. Overleden Roelof Breman, oud 60 jaar, te Oosterend, Neeltje Pereboom, wiv. Mooijen, oud 81 jaar, te Den Burg. HOGE OPBRENGST OLIEBOLLENVERKOOP De verkoop van oliebollen tijdens de laatstgehouden Folkloredag heeft bru to ƒ758,64 opgebracht voor het zwem bad. Er zal nu nog een 'keer worden gebakken (waarschijnlijk op maandag 8 september) en de opbrengst zal dan ten goede komen aan de Folklorestich- ting. Burgemeester en wethouders gaan ermee akkoord dat de maximaal toege stane oppervlakte van zomerhuizen (va kantiebungalows) van 45 m2 op 70 m2 wordt gebracht. Vergroting van de toe gestane oppervlakte van zomerwonin gen (huisjes die bij een bestaande wo ning worden gebouwd om onderdak te bieden aan de eigenaar als het hoofd gebouw wordt verhuurd) van 35 tot 45 of 50 m2 stuit echter op planologische bezwaren. Het verzoek was gedaan door de heer F. Standaart (Texels Be lang) die van mening is dat zowel zo merhuizen als zomerwoningen voor de huidige tijd te klein en daardoor on leefbaar zijn. In zijn brief aan B. en W. wees de heer Standaart erop dat zo merhuisjes tegenwoordig voor langere tijd worden betrokken dan wel als re- cheaticwoning worden gebruikt, in welke gevallen meer comfort wordt verlangd. Het moet mogelijk zijn grote huis houdelijke apparatuur als koelkast, wascomibinatie e.d. te plaatsen en voor al volwassenen geven er de voorkeur aan te slapen op normale bedden in plaats van de in verband met de be perkte ruimte noodzakelijke stapelbed den. In hte woonvertrek moet het vol gens de heer Standaart mogelijk zijn naast de eethoek ook nog een zithoek met bankstel (inplaats van de traditio nele rotan stoeltjes) te maken, terwijl! in deze omstandigheden ook veelal een tv-toestel aanwezig zal zijn. Hetzelfde geldt voor de zomerwoningen waarin gezinnen soms vijf maanden achtereen moeten verblijven, wat als het gro tere gezinnen betreft in een ruimte van 35 m2 eigenlijk niet mogelijk is. Bezwaar B. en W. konden na overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en de stedebouwkundige supervisir akkoord gaan met de 70 m2 voor zo merhuisjes, maar het bouwen van gro tere zomerwoningen stuit op bezwaren De bouw daarvan is nl. alleen geregeld in de bestemmingsplannen voor de dor pen; voor het buitengebied gelden geen bijzondere bepalingen omdat in de sei- zoemvoonverblijvenverordening is be paald dat zomerwoningen mogen wor den gebouwd op plaatsen waar dit in het bestemmingsplan niet is uitgeslo ten. De zomerwoning zal dus opnieuw moeten worden bezien als de bestem mingsplannen voor het buitengebied aan de orde komen. Het is volgens B. en W. niet uitgesloten dat zomerwonin gen op bepaalde plaatsen niet zullen worden toegestaan, in verband met be scherming van het landsahapssChoon. Wintergebruik Het is verboden een seizoenwoonver blijf te gebruiken buiten het zomersei zoen Voor zover het zomerhuisjes of zomerwoningen betreft kan van deze bepaling vrijstelling worden verleend wanneer het verblijf is voorzien van e'en doeltreffende verwarmingsgelegen heid. Van verschillende kanten is be zwaar gemaakt tegen deze regeling om dat men er een belemmering in ziet voor het toerisme in de Wintermaan den, terwijl het streven er juist op ge richt is het toerisme buiten het zomer seizoen te bevorderen, B. en W. hebben daarom de volgende regeling getroffen. Van de bestaande seizoenwoonverblijven wordt gecontro leerd of de verwarming, konstruktic e.d. goed is. Zo ja, dan wordt de vrij stelling algemeen verleend voor de ge hele periode buiten het zomerseizoen. Als een en ander niet aan de eisen vol doet, dan moet eerst het nodige worden verbeterd. Bij nieuw te bouwen zomer huizen en zomerwoningen worden deze punten gelijktijdig bij de bouw bezien en kan bij het afschouwen van het ge bouwtje een verklaring van geen be zwaar worden gegeven. B. en W. hebben het zomerseizoen nader bepaald op de periode van 15 maart tot 15 oktober. Ongewenst B. en W. blijven het ongewenst vin den dat zomerwoningen en zomerhui zen permanent worden bewoond. De konstruiktie van dergelijke woningen is over het algemeen aanmerkelijk lich ter dan van gewone woningen. Boven dien zou het een doorkruising zijn van het planologisch beleid waarbij de woonkernen in de dorpen zijn aange geven. Incodenteel komt permanente bewoning momenteel wel voor, maar is volgens B. en W. percentueel te ver waarlozen. B. en W. hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt nog een ander punt ten aanzien van de recreatiebouw cri- tisdh te bezien. Bij de bouw van bun galows moet nu een afstand in acht worden genomen van minstens 5 meter. Een afstand van 10 meter lijkt juister om een niet te didhte bebouwing te krijgen. Derhalve wordt voorgesteld de bepalingen in deze zin te wijzigen. Om dat het soms nuttig kan zijn om een kleinere afstand dan tien meter toe te staan (bv. als op een huisjesterrein twee bungalows met de blinde muren naar elkaar toe staan) maar dan zal nog altijd tenminste 5 meter in acht moeten worden genomen. Gedeputeerde Staten grepen in De post Bescherming Bevolking die door de gemeenteraad van de begroting was geschrapt, is er door Gedeputeerde Staten weer opgezet. Het gaat cm een totaal bedrag van ƒ10.300,dat als volgt is gespecificeerd: a. salaris hoofd BB ƒ921,b. salaris coordinator BB 3529,c. opleiding ƒ1600,d. blok- ploegenuitrusting ƒ3000,c. oefenin gen ƒ220,f. telefoon (mobilofoon) ƒ300,g. vervoerskosten materiaal ƒ300,h. reis- en verblijfkosten ƒ150,i. onvoorziene uitgaven ƒ280, Gedeputeerde Staten handelen op grond van artikel 240 van de gemeen tewet waarin staat dat de kosten van bescherming bevolking moeien worden gerekend tot de zogenaamde verplichte uitgaven. In mei van dit jaar hebben GS dit onder de aandacht van B. en W. gebracht maar het college antwoordde dat de raad er bij de begrotingsbehan deling nadrukkelijk op gewezen is dat het hier ging om een verplichte uitga ve, maar dat de raadsleden niet bereid waren het bedrag in de begroting op te nemen. Daarom waren B. en W. niet bereid de raad nogmaals voor te stel len een bedrag voor de BB op de be groting te brengen. Ingreep Gedeputeerde Staten hëbben daarom nu ingegrepen en hebben de BB-post zelf op de begroting gezet. B. en W. hébben dit aan de raad bericht en voe gen er nog aan toe dat G.S. op grond van artikel 240a van de gemeentewet bevoegd zijn tér dekking van de ver plichte uitgaven de overige, niet ver plichte uitgaven te verminderen indien de gemeenteraad weigert dekkingsmid delen aan te wijzen. Mevrouw Van Maldegem, thans woonachtig te Den Burg, heeft haar laak als bezorgster van de Texelse Courant in Oudeschild neergelegd. Een vermeldenswaardig feit als men weet dat mevrouw Van Maldegem dit werk bijna 34 jaar lang heeft gedaan en wel op zeer accurate wijze. De krant van vandaag was de laatste die door me vrouw Van Maldegem werd rondge bracht. Het is een soort afscheidstoer- ncc geworden. Woensdagochtend kreeg onze actieve bezorgster bezoek van direktie en re- dalktie van ide krant. Hun dankbetui ging voor de langdurige trouwe dienst ging vergezeld van een grote mand fruit. Mévrouw Van Maldegem heeft het bezorgwerk altijd met veel plezier ver richt. 34 jaar lang kwam ze tweemaal per week bij ieder op bezoek en dat leidde in het toch al gemoedelijke dorp tot bijzondere banden en wederzijds meeleven in vreugdevolle en droevige gebeurtenissen. Mevrouw Van Malde gem begon destijds alleen; de laatste jaren werd ze bij het bezorgwerk ge assisteerd door haar dochter. Over het bezorgen moet men niet te licht den ken. Het rondbrengen van de 270 kran ten in Oudeschild duurt zeker drie uur en is vooral 'bij slecht weer bepaald geen pretje. De abonnees rekenen op hun krantje. Ook al zeiden ze vaak dat er „weer niks" instond; als de Texelaar door omstandigheden ooit eens wat la ter dan gewoonlijk werd bezorgd, stond de bel bij de bezorgster niet stil. Alle maal mensen die met verongelijkt ge zicht kwamen vertellen dat „Martje" hen had vergeten met de krant. Maar Martje was niet zo vergeetachtig. Som mige abonnees wèl, vooral als het ging om 'het betalen van het abonnements geld dat ook door mevrouw Van Mal degem werd opgehaald, een neventaak die zij ook tot volle tevredenheid ver richtte. Met ingang van dinsdag wordt de krant in Oudeschild bezorgd door de heer S. Kuijper, De Ruyterstraat 58. „Krimplan? Samen goed - armoed"

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1