en voor u.... I Voor u 31/*7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet ROTATOR Sier/w j^hocolade^ melk SMID JE VEEHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST de bank waar ook zich thuis voelt IIDe verkwikkende,! ma sportieve ^drank ^®isssaasi5aE5s(^;.V!misg®8H^ Naturistenstrand Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2%> rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Naturistenstrand (III) ^hurt In Den Burg slechts 800 m2 bouwgrond beschikbaar ng bylUn •«nl«ooi4a(^Md <aa r«daltl»'.r~w Op dö eerste publicatie in de „T.C." dit onderwerp heb ik aanvanke- c naar de „pen" willen grijpen voor t plegen van een „ingezonden". Maar vermoedelijk door mijn leeftijd, 69 r heb ik 't bij het voornemen ge en, met de gedachte: „Maak je maar >t 'druk, 't helpt allemaal tooh geen labe! Uw volgende publicatie in het nr. 19 augustus is in feite een uitda- en daarom ga ik dan toch over .het „inzenden" van mijn opinie. Ik wil begiinnen met te vertellen dat al vanaf 1949 zonder onderbreking Texel kom, de laatste tien jaar wel ongeveer twee maanden per jaar. n hoef ik er zeker niet de nadruk op leggen hoe ik over Texel denk. Ik dit: het ligt er diuimendik op. En ilk elke keer weer met grote vreugde ar dat mooiie eiland. En als ik nu die reeks van jaren erzie, dan zeg ik: geleidelijk aan at 't achteruit. Gaat men op Texel ;t teveel in guldens denken? Is dan economische en het finanoiële ar- ment het één en het al? Wat blijft over van de roep en de reputatie i 't sublieme vogeleiland met z'n on- •gelijkelijke natuur en heerlijke rust, alles geofferd wordt op het altaar economische voordelen? Straks is voor die grote groep van „vrienden m Texel" geen rustig plekje meer er. Nü is 't al zó, dat ik alleen van •t schone dat Texel eigen is, in het oege voorjaar of het late najaar kan nieten. Ik zou in het drukke seizoen et graag op het eiland zijn En nu zal er dan misschien o, oede vaderen, bespaar ons die ramp itublieft! een naturistenstrand bij- men (Als 't mocht komen, dan toch oral niet in de omgeving van De ufter). Verwacht wordt dan een nóg grotere eloop ook buiten het seizoen! het eiland van wie-weet-hoeveel itunsten en nudisten. Dat betekent een deel van het strand voor niet- aktlopers ontoegankelijk wordt, want gaat dan dat stuk strand mijden, teraard! Béhaive waarschijnlijk, vooral in het izoen een man of meer grote groep ji lieden die er met opzet heen gaan, ch aan gescheld en minder nette uit- ukkingen te buiten gaan, met het et-denkbeeldige gevaar, dat er vecht- irtijen ontstaan. Een naturistenstrand tl dan ook stellig ontoegankelijk moe it zijn voor personen die zich niet in itura aan de elementen willen bloot ellen. dat alles dreigt 't gevaar dat de putatie van Texel als eerste Neder- ndse naturistenstrand tot gevolg zal ibben dat het aantal van hen die tot nog toe „vriend en van Texel" waren geleidelijk aan kleiner gaat worden omdat mien niet laniger gast wil zijn op een eiland dat door het hele land de faam geniet van naakt'loperseiland. Is Texel en zijn Texelaars daarmee gebaat? Ik hoop van harte dat B. en W. èn gemeenteraad standvastig „nee" zeggen. Misschien economisch gezien niet verstandig, maar als 't alleen nog maar vanuit de gezichtshoek van de gullden wordt bekeken, dan wordt Texel op de duur grondig verpest, en dat zou een massa mensen een groot verdriet doen. Gemeenteraad, doe het in vredes naam niet! Met wat minder guldens, méér vreugde en betere reputatie'. Aan die laatste wordt toch al zo veel ge knaagd. Met dank voor plaatsing, H. L. van Bruggen, Bilthoven NASCHRIFT. U overdrijft. Natuurlijk is er op Texel in de afgelopen 20 jaar veel in ongunstige zin veranderd, maar dat men er voor he<t genieten van het schone alleen nog in vóór- en najaar terecht kan is gelukkig met waar. Ook in het drukst van het seizoen (bouw vak!) kan men nog uren langs het strand en door diuin en bos wandelen en daarbij niet meer dan enkele men sen tegenkomen. Er kan nog heel wat bij voordat het wérkelijk druk wordt. De grenzen worden op dit ogenblik meer bepaald door de capaciteit van de centrale voorzieningen (water, riole ring, elektriciteit) en door het feit dat het niet mogelijk is rendabele verblijfs- accommodatie te creeëren die maar ge durende een zeer korte topperiode kan worden verhuurd. Om accommodatie tegen een redelijke prijs te kunnen aanbiëden is het nodig dat het seizoen langer wordt, m.a.w. dat ook buiten de topperiode, vooral in het voorjaar meer mensen naar Texel komen. Zoals de kaarten nu liggen is daarop weinig hoop. Vakantiespreiding is er nauwe lijks en de mensen die tot de sociale laag horen die zélf kunnen bepalen wanneer zij met vakantie gaan, zoeken hun heil veelal in het buitenland. Feit is dat het merendeel van de naturisten juist tot die laag behoort en het is be grijpelijk dat men hen graag met open armen ontvangt. Redenerend dat natu risten over het algemeen liefhebbers zijn van rust, niet op brommers komen, geen illegale kampeerders zijn en er uit eigenbelang terdege opletten dat men niet zal kunnen zeggen dat zij zich tebuiten gaan aan „uitspattingen" van welke aard dan ook, is men het er wel over eens dat Texel van grote groepen naturisten heel wat minder hinder zal hebben dan van veel kleinere groepen jongeren die er volgens velen in enkele jaren dn zijn geslaagd De Koog tot een derderangs badplaats te maken. Dat lieden naar het strand zouden komen om zich daar te buiten te gaan aan ge scheld en minder nette uitdrukkingen de heer IV. van Klaveren Commercieel Medewerker kantoor Terneuzen Den Burg; Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. en dat daaruit wellicht vechtpartijen zouden voortkomen, is wel heel on waarschijnlijk. Onwaarschijnlijk is het oök dat belangrijke aantallen vakantie gangers niet meer naar Texel zouden gaan als daar een strookje naturisten strand is aangewezen. De houding van het publiek jegens het naturisme is de laatste jaren bijzonder tolerant gewor den, wat ook overduidelijk bleek uit de reacties op onze artikelen over dit on derwerp. Red. Hierbij een bijdrage in de discussie omtrent het verzoek van de Naturisten- federatie inzake het beschikbaar stel len van een gedeelte strand op Texel van een oud-Texelaar die binnen be trekkelijk korte tijd weer op het eiland hoopt te komen wonen. Daarbij ga ik er van uit, dat, ondanks de bekende gemoedelijkheid van de autochtone Texelaar, de inwoners van Texel, uitzonderingen daargelaten, niet van plan zijn bedoelde levenshouding zelf aan te nemen en ook niet bereid zijn zidh het etiket „nudist" te laten op plakken. Ik dacht dat in het algemeen de Texelaar er de voorkeur aan geeft zijn baadje aan te houden. Als ik op dit verzoek mede zou moe ten beslissen, zou ik het afwijzen. Ik zal proberen uit te leggen waarom Het gaat mij niet om principiële of godsdienstige redenen als ik dit zeg. Wat mij betreft hoeft het niet, maar ik gun een ieder de vrijheid er anders over te denken. Een andere vraag is, of het algemeen belang van Texel er mede gediend is door een gedeelte strand voor dit doel af te zonderen. Deze beschikbaarstel ling houdt dus in, dat het zo hoog ge roemde vrij bewegen op Texel meer ingeperkt wordt. De Vereniging van Natuurmonumenten weet er, dacht ik, reeds voldoende weg mee. Daarnaast echter, en ik zeg dit als voormalig Texelaar, wonende aan de vaste wal, zal naar mijn overtuiging bij 'het toelaten van bedoelde proepe- rinig, Texel de naam krijgen van Nu dist en eiland. Dit komt omdat een ei- larïd een afgesloten geheel is. Zou men een stuk strand elders niet op een eiland beschikbaar stellen dan komt de nadruk te liggen op het kamp zelf. Op Texel echter vanwege zijn afgeslo ten gebied als eiland, komt de nadruk te liggen op het eiland Texel als Nu- distcneiland. In werkelijkheid is dit na tuurlijk niet zo, maar de gegeven situ atie bnjgt deze gedachtengang over op de massa die elders woont. Men kan zeggen dat er meer toeris ten naar Texel komen bij besohikbaar stelling van een gedeelte strand. Ik ge loof er niet in. Er zullen eerder minder komen. Het percentage van de bevolking dat bedoelde leefwijze voorstaat is dermate laag in Nederland dat men bij het af wegen van voor of tegen dit kan ver waarlozen. In het buitenland, met name in Duitsland, ligt het anders, maar gere kend op de totale bevolkang is het ze ker een gering percentage. Men kan natuurlijk niet zeggen wat de toekomst in dezen brengen zal. Wij leven in een veranderende maatschap pij. Of het naturist zijn gemeengoed zal worden? Ik weet het niet al geloof ik er niet in.' In elk geval is het voors hands nog niet zo, en ik kan niet zien waarom Texel, in aanmerking genomen zijn kwetsbare positie, als koploper bij stranduitgifte in den lande ten deze zou moeten fungeren. Ik geloof dat als het ooit zover komt het zeker nog wel enige decennia zal duren voor het zover is. In dit verband en dan gelet op de situatie zoals iik deze hiervoor heb ge schetst inzake de naam Nuddsteneilanld, kan men aannemen dat bij het toestaan van dit kamp een zeer groot aantal, momenteel in de toekomst te verwach ten toeristen voor Texel, zal afvallen vanwege de image die Texel zich dan heeft laten aanmeten als Nudistenei- land. Deze teruggang zal m i. sterker zijn dan de toeloop van de naturisten. Dan nog de extra kosten die Texel bij zijn propaganda zal moeten maken om aan te tonen dat het geen Nudis- teneiland is, doch dat het slechts een kamp als zodanig betreft. Deze propa ganda is drur en slaat niet aan omdat het publiek nu eenmaal veel meer ge loof hecht aan het sensationele dan aan de nuchtere werkelijkheid. Verder nog de extra voorzieningen die dan gemaakt moeten worden inza ke toegangsweg, perkeerterrein en ove rige zaken verbonden aan strandexploi- tatie, geheel apart voor deze groep, want zij zijn in dit verband los van het openbare leven. Men zal dit t.z.t. clai men en terecht want het is een konsekwentie van de beschikbaarstel ling op grond van het toerist zijn op Texel. Het betekent echter voor de gemeen te dat ze extra uitgaven zal moeten doen voor een bepaalde groep, doch waar de overige toeristen niets aan hebben. Voor zover ik het uit de verte kan bekijken, dan lijkt het er todh wel op, hoewel een sluitende begroting aanwe zig is, dat de financiële arm^slag) van de gemeente vanwege frekwent optre dende krampen zodanig verstijft dat er geen beweging meer in te krijgen is en men in feite geen kant meer op kan. Dus afgezien van alle principiële of godsdienstige overwegingen zou men dit zo men deze zienswijze deelt reeds op economische gronden moeten afwijzen. Persoonlijk ben ik als bestuurder heus niet huiverig voor een experi ment of een stunt, maar dan moet er ook de kans zijn dat er iets uit komt ten gunste van de inwoners wier alge mene belangen men behartigt. Dat zie ik in dit geval niet. Integendeel, bij aanvaarding van dit experiment neemt men m.i. onverantwoorde risico's. Overigens zal men bij het toestaan van de vestiging van bedoeld kamp zonder twijfel wrevel opwekken bij dat deel van de bevolking dat op princi piële of godsdienstige gronden bedoel de levenshouding verwerpt. Tenslotte zal men bij zijn beslissing rekening moeten houden bij een tot standkoming van het kamp met de minder goed klinkende naam die de massa of anders gezegd; de volksmond elders, aan hd eiland zal geven. Hoe wel men op Texel niet veel last heeft van overgevoeligheid kan dit todh lei den tot frustatie-gevoelens bij de Texelse bevolking. Het wil mij voor komen dat men dit de Texelaars niet mag aandoen. Vriendelijk dank voor de plaatsruim te. S. de Waard, Warffum NASCHRIFT Van de zijde van de Naturistenifede- ratie geeft men hierop het volgende commentaar; In Nederland zijn 3000 georganiseerde naturistengezinnen. Zij zijn aangesloten bij een der Nederland se naturisteiwerenigingen. Er zijn ech ter veel meer zg. „wilde" naturisten. Zij hebben geen toegang tot Nederland se naturistenterreinen en brengen hun vakanties door aan buitenlandse natu- ristenstranden. Het toaal aantal „wilde', en georganiseerde naturisten kan wor den geschat op minstens 10 000. Ge noemde aantallen vertonen een groei die gelijke tred houdt met het verdwij nen van het naakttaboe in Nederland. In Duitsland gaat de ontwikkeling veel sneller, maar is daar ook eerder be gonnen. Het aantal Duitse naturisten heeft de acht miljoen inmiddels over schreden. Alle Duitse waddeneilanden beschikken sedert jaren over grote stukken FKK-strand. Naturistenstrand is daar voor het toerisme onmisbaar; al vroeg in het jaar is het op de FKK- stranden druk. Nooit is gebleken dat het aanwijzen van aklkommodatie voor naturisten een ongunstig effekt had op de toeristische ontwikkeling, in tegen deel. Natuurlijk geeft de aanwijzing van een naturistenstrandje op Texel enorme publiciteit, maar zelfs als dat tot gevolg zou hebben dat het publiek zou gaan praten over „Texel het nudis- teneiland", dan nog is niet te verwach ten dat belangrijke aantallen mensen daardoor worden afgeschrikt. De prak tijk heeft geleerd dal ook ongunstig lijkende publiciteit vrucht afwerpt. Nooit is gebleken dat de belangstelling voor een bepaald gebied achteruitging als de kranten er op sensationele wijze over schreven. De angst dat mensen wegblijven hangt samen met het feit dat dit verschijnsel zich nog wel voor doet in kleine gemeenschappen waar ieder elkaar kent. Als de bakker in het dorp een scheve schaats rijldt, gaat hij over de tong en dat kost hem klan ten. In de sferen van het internationale toerisme heeft men te maken met de naamloze massa en die reageert anders. Zakenlieden weten dat al lang: „Het geeft niet hóe ze over je praten, èls ze maar over je praten!" Naar aanleiding van een desbetref fende vraag in de vorige raadsverga dering hebben B. en VV. de gemeente raad laten weten dat momenteel in Den Burg nog slechts 800 m2 grond voor woningbouw direkt beschikbaar is. Dit stukje dat plaats biedt aan hoogstens drie woningen, ligt in Den Burg Oost. In de naaste toekomst zal voor Den Burg gelukkig aanmerkelijk meer bouwgrond beschikbaar komen, nl. 42.560 m2 in Den Burg-Oost en 17.000 m2 in Den Burg-Zuid-oost. Laatstgenoemde plannen worden mo menteel nog beoordeeld door de com missie gemeentelijke plannen. Op den zeer lange duur zal in Den. Burg- Noord-Avest nog 75.000 m2 beschikbaar komen en in Den Burg-Zuid-west 40.000 m2. In de raad wordt gevreesd dat de voortgang van de woningbouw door het niet tijdig ter beschikking ko men van bouwgrond, word vertraagd. In De Cocksdorp ligt 800 m2 (twee percelen) direkt gereed; later komt daar nog 33.000 m2 bij. In Den Hoorn is momenteel niets beschikbaar maar over enige tijd komt hier 21.500 m2 vrij voor woningbouw. In De Koog is momenteel de grootste oppervlakte grond direkt voor de bouw van huizen gereed, nl. 12.500 m2; later komt daar 8 000 m2 bij en op den lange duur nog eens 100.000 m2. In Ooster end en Oudesdhild is momenteel niets. Voor Oosterend heeft de commissie ge meentelijke plannen 16.000 m2 en voor Oudesdhild 8.700 m2 in behandeling. De Waal kan over 2.500 m2 beschikken, als ontsluitingswerkzaamheden zijn uitgevoerd en in het plan Hel Horntje is direkt 7.100 m2 voor woningbouw beschikbaar. 2. „O, kastelein, help mien toch!" kreun de de boer. „Ik val van mien stokje, als ik niet gauw een brandewientje met suuker krijg! Foj, foj, foj, wat ben ik geschrokken!" Hij stommelde mompe lend naar de toog, legde er een kwartje op en sloeg met één teug zijn „brande wientje met suuker" naar binnen. „Hèhè....", zuchtte hij toen opge lucht. „Daar knapt een manskerel van op!" „Vertel 'es op, Krelis?" vroeg een andere bezoeker, die met het boertje bekend scheen te zijn. „Waarvan ben je zo geschrokken7" „Ik heb de Zwarte Kludde gezien!", antwoordde Krelis triomfantelijk. In de veilige bescherming van de herberg vatte hij weer moed en hij meende, dat het aanschouwen van de Zwarte Kludde zijn aanzien bij de andere bezoekers wel zéér moest verhogen. „Heb je de Zwarte Kludde gezien?" riepen de kastelein en Krelis' kennis ongelovig. „Net wat ik zeg: ik heb de Zwarte Kludde gezien", bevestigde Krelis en hij dronk nog een brandewientje met suu ker. „Dat wil zeggen.ik dacht da'k hem zag, vat je wel. En als ik had ge weten, dat hij in mien buurt was, dan had ik nog wel veel beter gekeken". „Nou sta je te zwammen, Krelis", zei de herbergier. „Eerst zeg je, dat je hem zag, en dan zeg je weer, dat-ie mis schien wel in je buurt was. Wat is er nou eigenlijk gebeurd?" „Ik zwam niet", zei Krelis geprikkeld. „Luuster maar goed. Ik was op weg naar huis en om de weg te bekorten liep ik dwars door het donkere Knekelwoud Daar zie ik opeens een mooi gouden uurwerk op de grond liggen. Je weet wel, zo'n grootvadersklok om te kieken hoe laat of het is. Ik pak dat alloozie natuurlijk op en steek het in mien zak. Toen wandelde ik verder en even later wil ik nog 'es naar dat mooie gouden uurwerk kieken. Ik steek mien hand in de zak en wat denk je da'k vind? Een grote, dikke pad! Ze keek mien vals aan, kwaakte dreigend en sprong weg!!" (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7