Raadsvergadering Enkele grote koelkasten Twee man gered van zinken* schelpenschip „Rival II" B De egel wordt kokosmat in het verkeer VERVOLG VAN PAG. 1 Texelse kotter nam bemanning van zinkende WK 182 over 't Parkeren is bij •••*BAKKER geen probleem Slangevreter; ongevoelig voor slangegif Op een vraag van de heer Standaart zei Mr. Sprenger, dat de bouwstrook aan de Bernhardlaan, (bekend als de goudkust red.) waar oorspronkelijk percelen van 1000 m2 waren uitgezet, zal worden herverkaveld tot een groter aantal kleine stukken. Berusting De raad nam met berusting kennis van het feit dat het bezwaarschrift van de gemeenteraad tegen de indeling van wegen (waardoor de ten laste van de gemeente komende kosten aanmerkelijk hoger worden) is afgewezen. Alleen het stuk Pontweg tussen 't Horntje en Den Burg heeft alsnog de bestemming se cundaire weg gekregen. ,,Erg onlogisch" vond mej. Luijsterburg, „want het stuk Pontweg tot De Koog is toch even breed en even belangrijk". Niet hele maal juist geredeneerd, vond Mr. Sprenger, want daarvan wordt bij de in deling niet uitgegaan. Feitelijk zou ook het eerste stuk Pontweg niet in aan merking zijn gekomen voor een secun daire bestemming, maar dat heeft de gemeenteraad toch nog kunnen bewerk stelligen. Geen restitutie De heer Th. v.d. Laan had de ge meente gevraagd ƒ1176,te restitue ren. Dit bedrag had hij destijds moeten uitgeven voor aanleg van waterleiding naar zijn paviljoen bij de vuurtoren. Onlangs is besloten de kosten van waterleiding naar het strand om te slaan over alle strandexploitanten, dus ook de heer v.d. Laan. Deze vond dit onrechtvaardig, want hij had zijn wa terleiding immers al betaald. Hij wilde derhalve wel meebetalen, maar dan moest het bedrag van ƒ1176,worden gerestitueerd. B en W voelden met de heer v.d. Laan mee, maar waren na rijp beraad toch van mening, dat het bedrijf v.d. Laan niet kon worden vergeleken met gewone strandbedrijven. Tegen de afwijzende beschikking van B en W ging de heer v.d. Laan in beroep bij de gemeenteraad. Deze kreeg ook de com plete correspondentie over deze kwestie ter inzage. Mevrouw Koning-Bruin vond het standpunt van B en W rede lijk; ook de andere raadsleden legden er zich bij neer dat de ƒ1176,niet wordt verrekend. Het schrijven van de heer v.d. Laan werd voor kennisgeving aan genomen; er werd geen stemming ge vraagd. Veiligheid Van harte akikoord ging de raad met een wijziging van de Alkmaarse Poli tieverordening waardoor het voor re creatiedoeleinden in zee gebruiken van luahtlbedden, vlotjes, kano's e.d. wordt verboden. Dit in verband met het grote gevaar voor afdrijven waardoor niet al leen de gebruikers in levensgevaar ko men maar ook degenen die hun leven wagen om hen te redden. De heer P. Smit realiseerde zidh dat de maatre gelen ook géiden voor de Wadden-zee Hoe moet dat met kanovaarders die bij voordbeeld vertrekken vanuit Oude schild? De burgemeester gaf toe dat deze kanovaarders feitelijk in overtre ding zijn, maar moeilijk vervolgd kun nen worden. In een dergelijke situatie moet de verordening uiteraard niet naar de letter maar naar de geest wor den toegepast. Het is de bedoeling ge weest om te kunnen optreden tegen on verantwoord handelende badgasten. Ook het besluit om het pleziervaren met vissers- en andere boten aan een vergunning met allerlei veiligheids voorwaarden te binden werd onder steund Mevrouw Koning-Bruin had dc wenkbrauwen gefronsd toen ze kennis nam van een der voorwaarden, nl dat de schipper een bewijs van goed gedrag moet kunnen overleggen. Wie moet daarover oordelen? Antwoord burge meester: ,,B en W. Dat is niet onge bruikelijk". Weerstand De ijziging van de seizoenwoonver- blijverwerordening waardoor bunga lows tot 70 m2 gebouwd kunnen wor den, ondervond weerstand van de heer C. Koorn. Hij vond dat eerst de wo ningnood maar eens moet worden op geihoven alvorens de bouwmogelijkhe den in de recreatiesector uit te breiden. Velen beschikken op dit moment nog niet eens over een gewoon huis van 70 m2. „Bungalowbouw en recreatiebouw hebben mets met elkaar te maken", zei de heer Standaart. „Het een gaat ten koste van het andere". Dat vond ook de heer Westdorp De heer Standaart ging er voorshands mee akkoord dat de zomerwoningen niet groter mogen worden gebouwd dan 35 m2, maar hij wilde daarop zeker terugkomen. B. en W. hadden vergunning ge vraagd enkele opstallen te mogen slo pen. Een van de opstallen was de boer derij Marico die te zijner tijd moet wij ken voor de uitbreiding van het indu strieterrein. De heren Smit, Dros en Koorn wilden dat het -woonhuis van Marico voorlopig blijft staan, gezien de woningnood. De heer Smit was van me ning dat het huis voorlopig niet in de weg staat. Wethouder Joustra was daar nog met zo zeker van, maar hij en Mr. Sprenger wilden wel beloven het huis zo lang mogelijk intakt te laten. Op grond van zijn -principe dat aan gemeenteambtenaren geen gemeentelij ke credieten moeten worden verstrekt, stemde de heer F, Standaart tegen het voorstel om aan adjunct-comjes I P. Arensman een aanvullend hypothe cair crediet te verstrekken van ƒ6500,- ter financiering van de kosten van aan leg van centrale verwarming in zijn woning. Ook de heer J. Witte (KVP) stemde tegen. BB Verschillende raadsleden lieten zich geirriteerd uit over het feit dat Gede puteerde Staten tegen de zin van de raad een uitgave voor Bescherming Bevolking op de begroting hebben ge zet. De gemeenteraad zal dekkingsmid delen -voor deze uitgave moeten aanwij zen. Gebeurt dat niet, dan zullen GS ook daarvoor zorgen. 'De heren West dorp en Standaart toonden zich aan vankelijk onvermurwbaar en wilden tegenstemmen. De meeste andere raads leden voelden daar ook wel -voor en de EEN VAN DE LEUKSTE dieren die in Nederland in het wild voorkomen is stellig de eqel. Dat hij per abuis wel eens voor stekelvarken wordt uitge maakt en dat een écht stekelvarken een heel ander dier is, achten wij vol doende bekend. U kunt de egel overal aantreffen waar het niet te nat en te kaal is. Ofschoon het dier in ons land vrijwel geen natuurlijke vijanden heeft leeft het alleen op plaatsen met schuil- qeleqenheden: in kreupelhout, heggen, parken, plantsoenen en tuinen, maar niet midden in het bos. Van alle wilde dieren is de egel verkeersslachtoffer nummer één. Hij schijnt niet te kunnen leren dat wegen levensgevaarlijk voor hem zijn en wordt dan ook elk jaar bij honderd tallen doodgereden door auto's, Daar niemand zich om zijn stoffelijk over schot bekommert, blijft dat liggen en zo ontstaan de bekende kokosmatjes op autowegen. Droevig, maar blijk baar niets aan te doen. DE EGEL komt bijna overal in Eu ropa en Azië voor, behalve in het ui terste noorden en boven 2.000 meter. Daar zou hij 's winters dood-vriezen. Er zijn eigenlijk maar twee soorten, nl. de oostelijke die tot aan Berlijn wordt ge vonden en de westelijke, die westelijk daarvan leeft, dus ook bij ons. De egel heeft zelfs kans gezien Engeland, Schotland en Ierland te bereiken. Om dat de egel alleen zwemt als het nodig is om het vege lijf te redden, vermoedt men dat hij in ihet Verenigd Konink rijk is doorgedrongen toen er nog een landverbinding met Europa's westkust bestond. -Dat de egel zo van schuilplaatsen houdt en dan nog pas in de schemering tevoorschijn komt, zou een afweermid del zijn uit de tijd dat de vos nog al gemeen in onze streken voorkwam. Met behulp van -zijn sterke huidspieren kan de egel zich oprollen en zijn stekels naar alle kanten uitzetten. Hij is dan vrijwel onkwetsbaar (behalve helaas voor onze auto's). Maar de -vos weet er raad op! Hij rolt de egel zeer behoedzaam naar een plasje water. En daar de erinaceus eu- ropaeus met van nattigheid houdt, moet hij zich dan wel ontrollen. Fluks bijt de vos toe aan de onderkant. De buikzijde is nl. slechts met haren be zet. Zo komt Reinaard aan een lekker hapje. Gebakken kogel OOK DE zigeuners aten graag egels, want door het veelsoortige menu is het dier erg lekker. Het villen is echter een kwelling en bovendien trekt men dan de huidspieren mee en verliest men vlees. Daarom deden de zigueners het aldus. Zij namen een opgerolde egel en plakten hem vol met vochtige klei of leem. Aldus ontstond een grote, aarden kogel, die in het vuur gelegd werd tot leem of klei hard gebakken waren. Dan sloeg men de bol in stukken en kon men aan de maaltijd beginnen. Opper huid en stekels bleven wel in de klei zitten Zo toebereid moet het vlees werke lijk fantastisch smaken, al verzoeken wij u het niet toe te passen bij uw barbeque buiten! Het gevolg van deze smuulerij was echter, dat de egel sterk in aantal ver minderde. Daarom werd het dier duch tig beschermd via de Mollen-, Egel- en Kikvorsenwet van 1917. De wet is een jaar of tien geleden opgeheven. Het consumptiepatroon van ons volk liet dat toe en zigueners zijn, na de vervol ging m de tweede wereldoorlog, zeld zaam U moet een egel eens goed bekijken. De stekels kunnen grijs, geelwit, bruin zwart en bruingeel gestreept zijn en de buikharen geelbruin, werkelijk heel fraai. De egel is een zoolganger en kan heel goed lopen. Hij eet alles: insecten, slak begrotingspost zou ongetwijfeld weer zijn geschrapt als Mr. Sprenger er niet op had gewezen dat men door een der gelijke halsstarrigheid de hele financiële situatie van de gemeente Texel op het spel zette. Het is nu eenmaal wettelijke plidht om geld voor de BB uit te geven. Dat wilde de raad nu ook weer niet en ieder gaf zich gewonnen. De heer Slandaart zei wel iets voor de BB te voelen als deze organisatie een duide lijke vredestaak zou krijgen. Nu hechtte hij er geen enkele waarde aan. De heer Koorn pleitte voor meer voorlichting Niemand weet dat de BB op Texel heeft te betekenen en welke activiteiten wor- ilen ontplooid. Akkoord ging de raad ook met het in leven roepen van het elektrische waar schuwingssysteem, waardoor op de snelst mogelijke wijze bij nacht het personeel voor een extra boot kan wor den opgeroepen. Het bijeenroepen van personeel geschiedde tot dusver op gebrekkige wijze, waardoor soms ver tragingen ontstonden. De jaarlijkse kos ten van het systeem wil TESO niet dragen en komen daardoor voor reke ning van de gemeente. De heer West dorp vond dat TESO toch tenminste een deel zou kunnen bijdragen en vond dat de gemeenteraad dat moest verzoeken. ken, slangen, hagedissen, kikkers, vo gels (als hij ze te pakken kan krijgen), muizen, -zaden, vruchten enz. Als u dit geheel overziet kunt u het met erg schadelijk vinden. Laat hem gerust zijn gang gaan. Het nut overtreft de „sdha- de". Stekelige vraagstukken VAN NOVEMBER tot maart houdt de egel een winterslaap in een hol dat grotendeels met bladeren is opgevuld. Als hij kans ziet ergens onder een vloer te kruipen, doet hij dat nog liever. Na de uitputtende winterslaap komt het liefdeleven op gang als er voldoende voedsel is. De bronstijd is van maart tot juni. Alleen in die tijd zoeken egels elkaar op: voor de rest zijn ze eenzel vig en honkvast. Voor het liefdeleven zijn de stekels geen bezwaar De paring heeft plaats door rug- en buikligging. De draagtijd varieert van 5 tot 7 weken en mevrouw c-gel ziet kans een of twee worpen per voorjaar te brengen, elk van 3-7 jon gen. De jongen zijn blind en de ogen gaan pas op de 14e dag open. Ook de geboorte is ondanks de ste kels geen probleem: de jongen hebben die pennen wel, maar ze zijn wit en zacht. Pas naderhand worden ze hard en dan acht moeder egel de tijd rijp om met haar kroost op stap te gaan. Het is een koddig gezicht en het ineenrollen gebeurt instinctmatig. Slangevreter DE EGEL wordt gemiddeld 3 tot 5 jaar oud, maar bij wat bescherming en verzorging van de mens wordt ook wel eens 10 jaar gehaald. In het wild zal een egel ook slangen aanvallen. Een adder ziet wel eens kans een egel daar bij te bijten. Geen gevaar, de egel is absoluut ongevoelig voor slangegif! De naam egel betekent ook niets an ders dan slangevreter. Toch komt de naam stekelvarken ook buiten Neder land wel voor. In zijn uiterlijk heeft de egel wel iets van een miniatuur wild zwijn. In onze taal heeft het dier zijn sporen nagelaten in uitdrukkingen als: een stekelig vraagstug, zijn stekels opzetten enz. Voor de jeugd zijn de stekels aantrekkelijk speelgoed. Men kan iemand foppen door hem een zak met een egel er in toe te werpen en men kan het dier op allerlei plaatsen verstoppen. Vooral in beddengoed le vert dat aantrekkelijke verrassingen op. Een hond met hem laten spelen is óók al een oud vermaak. De egel houdt daar echter niet van. Zet eens een schoteltje melk voor hem neer en een appel. Bij -goede behande ling vergeeft hij u uw streken en wordt hij minder schuw. Wie enige tijd een ziek of gewond egeltje verzorgd heeft, weet dat het dier uit dankbaarheid kopjes kan geven als een kat. Maar in een terrarium kunt u hem niet houden. Op dc Waddenzee ter hoogte van Dijksmanshuizen is gisterochtend om streeks elf uur het 176 ton metende schelpenschip „Rival II" gezonken. Schipper-eigenaar G. Kalkhuis uit Harlingen en zijn 20-jarige zoon wer den gered door de garnalenvisser A. A. dc Puijsselaar die vanaf zijn kotter TX 81 de zwaar slagzij makende Rival opmerkte. Schipper Kalkhuis was met 250 m3 schelpen (ca 70 ton) op weg van Ter schelling naar Den Helder. Bij het ver trek viel het al op dat het schip enigs zins slagzij maakte, maar hieraan werd geen bijzondere aandacht geschonken. Het sdhip moet echter lek geweest zijn want naarmate de reis vorderde kwam de Rival steeds dieper in het water te liggen en maakte tenslotte een slagzij van 45 graden. Kalkhuis en zijn zoon zagen in dat hun schip zou zinken en zetten zo snel mogelijk koers naar de Texelse kust met de bedoeling het zin kende vaartuig zo hoog mogelijk aan de grond te zetten. Dat lukte maar de afstand was nog vrij groot en er was geen sprake van dat de twee opvaren den de wal konden bereiken. Gelukkig had garnalenvisser De Puijsselaar het in moeilijkheden verkerende schip op gemerkt. Hij nam vader en zoon Kalk huis aan boord. Het was niet mogelijk méér mee te nemen dan wat handba gage, reddingboeien en wat kostbaar heden. De geredden werden naar Ou- deschild gebracht waar ze zolang in hotel Havenzicht werden onderge bracht. Bij -het ter perse gaan van de krant was juist besloten een sleepboot met pomp naar de gezonken Rival te diri geren. Het is de bedoeling bij laag wa ter de deklast weg te scheppen en het water boven de in -het ruim geladen schelpen weg te zuigen. Schipper Kalk huis is ervan overtuigd dat de Rival BIJWONEN INTREDE DS. L. KOOPMANS Zondag doet Ds. L. Koopmans in trede in zijn nieuwe standplaats Haar lem. Daarbij zullen ook Texelaars aan wezig zijn. Zij hebben een bus gehuurd die vanuit Den Helder vertrekt na aan komst van de boot van acht uur. Wie meewil, dient zich met spoed op te ge ven bij de heer J. de Boer, tel. 2422, of de heer D. Bruin, tel. 2507. De kosten bedragen ƒ5,per persoon. BURGEMEESTER MET VAKANTIE Burgemeester W. H. Sprenger is met vakantie. Hij heeft daarom maandag- ochend geen spreekuur. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 6 september t/m 12 september, telefoon 2182, b.g.g. tel. 2406. Daar hij niet de minste behoefte -heeft aan gezelschap (behalve even in het voorjaar) kan men soms een paar jaar plezier hebben van een egel in de tuin En als hij zich daar eenmaal op zijn gemak voelt, trekt hij ook niet meer weg. dan weer zal drijven en na proviso? sche reparatie naar de thuishaven kj worden gesleept. De machine is fE bruikbaar aangezien deze geheel onó water -is komen te staan. !e' tv; ur De kotter TX 25 „Harm Johanna |e heeft dinsdagavond de vijfkoppige »n manning overgenomen van de in zit kende toestand verkerende Wierinjt - kotter WR 182, eigenaar H. Bolt. Opt öi tien uur varen ten noorden van D< Helder merkte de bemanning van i Wieringer dat hun schip water maak! Toen ze een onderzoek instelden was zoveel water binnengestroomd dat ui e|? meer was na te gaan waar het lek u B Het achterschip met de machinekap (j{ zonk gedeeltelijk weg. Dc schipp w vroeg via de radio hulp, een sein i 31 werd opgevangen door dc in de bum vissende Texelse kotter (schipper Vi Dijk, Oosterend). De bemanning stap! ,ri over en de Wieringer werd op sleq touw genomen in de hoop dat deze ni su verder zou zinken. Die hoop bleek ijd want een tijd later lag de kotter i Q diep dat het niet lang meer kon dun - Snel werden de trossen gekapt; ni KB lang daarop zonk dc WR 182 naar! |e| bodem van de Noordzee. Woensdagmiddag omstreeks écn m w kwam dc TX 25 met de geredde bt 2É '01 manning in Den Helder aan. jq; WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur. Dokter BARNARD, Oosterend, te (2223) 234. c. Dokter COUTINHO, Den Burg, ti il (02220) 2023. I GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot enm J maandag 13.00 uur Zr. RIETVELD, Den Burg, telefos il (02220) 2414. ai DIERENARTSEN van vrijdag 18.00 uur tot t maandag 8.00 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon 292 rr CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de bea zijn, worden op het bureau verwac o>p de tijden dat hun eigen huisar zitting heeft. Deze tijden zijn als vol» dokter Siebinga, dinsdag 9 septemta om 15.00 uur. dokter Van Loon, woensdag 10 septe ber om 13.00 uur. dokter Coutinho, woensdag 10 septen ber om 15.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 7 september 1969 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds D. J. Froentji De Cocksdorp 10.00 uur ds. W. A. Soes Den Hoorn 10 uur ds Visser De Koog 10 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.45 uur ds. C. Rozemond collecte voor de kerkeraadskas Oudeschild 11.00 uur ds. Rozemond GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. B. Borreman, van Noord-Scharwoui 19.30 uur ds. B. Borreman Oosterend 10.00 en 19.30 u. ds. Kruitb GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Diensl in het Gebouw voor Chr. Belang DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur dr. Hooykaas (Herv. pred. te Den Haa Oosterend 11.15 uur dr. Hooykaas R.K. KERKDIENSTEN weekend 6 en 7 september 1969 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zaterdag 20.00 uur zondag 10.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 uur Oosterend: zondag 10.00 en 19.30 uui Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur zondag 10.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 7 september op om uur en gaat onder om 19.14 uur; 10 sepw ber op om 6.05 en onder om 19.07 uur. Maan: 11 sept. N.M.; 19 sept. E K. Hoog water ter rede van Oudeachild 5 sept. 1.27 en 14.04; 6 sept. 2.34 en 15-' 7 sept. 4.05 en 17.02; 8 sept. 5.32 en 18- 9 sept. 6.47 en 19.29; 10 sept. 7.43 en 20- 11 sept. 8.28 en 21.04; 12 sept. 9.09 en 21' 13 sept. 9.44 en 22.14 Aan het strand ongeveer een uur ®crJ hoog water. i mpt hrpprl vriesvak en met breed vriesvak en 4^ automatische ontdooiing kastmodel 170 ltr. nu f 360, 210 ltr. nu I 416, 240 ltr. nu f510.; Met 5 jaar garantie. Ijzerhandel/supermarkt Tel. 2346

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2