Straks nog gras inkuilen SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIST ET DE ZILVEREN LEPEL 15e vliegengeneratie bestand tegen 30-voudige dosis rubriek voor l LANDBOUW en VEETEELT r. Door gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen 2JWEEDE BLAD We kregen de laatste dagen enkele ragen over de wijze, waarop men in eptember en mogelijk begin oktober l0g gras kan inkuilen. We hadden eer- ijk gezegd niet verwacht, dat er nog veel in te kuilen zou zijn. De regen van je tweede helft van augustus en het mooie weer van begin september heb ben echter een flinke grasgroei be werkt. Vooral op de bedrijven, waar men nog weer eens flink aan het stik stof strooien is geweest, is het op het moment weelde met de grasvoorraad. Als we daarbij bedenken, dat op di- verse bedrijven de ruwvoedervoorraad aan de krappe kant is, dan is er alles I voor te zeggen om met dit gras nog iets meer te doen dan het beschikbaar stel- jen van weidegras aan koeien en scha pen. Een moeilijke zaak Het inkuilen van voorjaarsgras vraagt al bijzondere zorgen. Als men die zorgen echter neemt, dan kan men vrij zeker zijn van een goede kuil. Het mkuilen van herfstgras is echter veel moeilijker. Dat is vooral een gevolg van een andere samenstelling van herfstgras. In het algemeen bevat dit gras nl. veel minder suikerachtige stof- - fen, terwijl deze voor een goed verloop van het kuilproces zeer belangrijk zijn. In de tweede plaats is het weer in sep- j tember en oktober heel vaak ook min der geschikt voor de voederwinning dan in mei. We willen drie mogelijkheden noemen om in de nazomer een zo goed moge lijke graskuil te maken. a. Voordrogen Als we nog enige tijd het weer hou den, dat we op dit moment (9 septem ber) hebben, dan is het nog mogelijk het gras zover vóór te drogen, dat er met succes een voordroogkuil kan wor den gemaakt. We stellen ons voor, dat men met intensief schudden in drie da gen het drogestofgehalte kan bereiken, dat voor een voordroogkuil nodig is. Na deze drie dagen kan het dan geperst in pakjes of in losse toestand in één dag worden ingekuild. Het is gewenst om voor het afdekken vrij zwaar plastic te gebruiken. Is dit polyaethyleen van 0,15 mm, dan kan met een laag van 20 cm. grond worden volstaan. b. Maaikneuzen. Ook hier geldt, dat het voor een goed slagen nodig is, dat we hetzelfde weer type hebben als op dit moment. Er is dan een goede kans, dat er zoveel suiker is gevormd, dat bij het kneuzen vol doende suiker vrij komt om het kuil proces goed te laten verlopen. Bij min der goed weer zou men nog kunnen pro beren om op de kuil melasse of suiker toe te voegen. Onze ervaring is, dat het in dit geval heel moeilijk is om suiker of melasse goed te verdelen. c. Verwelkt gras met toevoeging. Als het aantal droge dagen te klein is om een voordroogkuil te maken en daarom ook de omstandigheden voor 'n maaikneuskuil minder goed zijn, kan men proberen door het toevoegen van suikerhoudende stoffen toch een vrij goed kuil te krijgen. Ook in dat geval zal men altijd nog moeten proberen om gras in te kuilen, dat al een deel van het groeivocht kwijt is De kans, dat van gras met 30°/o droge stof een goede kuil gemaakt wordt, is in ieder geval groter dan bij gras met 20°/o droge stof. Ook bij gras met 30 of 35% droge stof is er echter een toevoeging nodig om een goede kans van slagen te krijgen. Als toevoegmiddel kan men naar onze mening het beste melasse gebruiken. ^HIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIUUUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllUllllllllllllllllllHi 32. Bas, ik heb er al lang met Nel over gesproken. Ik ben ook niet op mijn achterhoofd gevallen, ik hoor en zie veel op mijn kantoor. Ik heb al op het punt gestaan naar jou toe te gaan, maar dat was moeilijk geweest. Je zou hebben kunnen zegggen: waar bemoei je je mee? En dan had ik moeten zeggen, dat het ook om Nels belang gaat. Nou, dat zou een heel verkeerde start zijn ge weest, ik zou me als een pottekijker hebben gevoeld. Snap je nou waarom ik zo blij ben, dat jij hier komt? Niet om dat ik dat zo leuk vind voor jou of voor nüj, maar omdat we nu tenminste kun nen praten en het eens worden". „Nou", zei Bas en het slappe, gesla gene was opeens uit zijn houding ver dwenen, „ben ik dan even blij dat ik het erop gewaagd heb? Greetje, zie je wel, dat je weer gelijk had?" „Wij vrouwen hebben altijd gelijk", zei Nel tevreden, „wat jij Greet?" „Zit nou maar niet zo op te scheppen" wees Piet zijn gade terecht, „en kijk jij nou es of we in de kast nog een staartje hebben van die hele beste cognac. Dan doe je tenminste iets nuttigs". Hij wuif de Nel's protesten weg. „En dan zullen wij er vanavond es lekker induiken en zien hoe het land ligt. Bas, kerel, Reindert Stok Zoonen is nog niet op de fles en hij géat niet op de fles, zo waar als er nog wat in de fles is". Deze melasse kan het beste op het veld over het gras worden gebracht. Als het gras op lichte walen ligt, kan men er met een vat melasse op de tractor of met de giertank de melasse over bren gen. Op de hoeveelheid beslist niet be zuinigen. We moeten uitgaan van 5% van de hoeveelheid gras. Dit betekent in ieder geval 750 kg. melasse per bun der. UW AANDACHT VOOR Bewaring van pootgoed. De pootgoedtelers hebben wat de prijs van hun produkt betreft de wind duide lijk meer mee dan de twee laatste jaren het geval was. Op dit moment is al vrij veel pootgoed voor goede prijzen ver kocht. Wat de kilo-opbrengst betreft, kan er m.i. van een vrij normaal jaar worden gesproken. De kwaliteit valt naar we menen, gezien de vrees voor ernstige schurftaantasting tijdens de droogte periode, niet tegen. Weliswaar zal er hier en daar wel wat uitschot komen door ernstig met schurft bezette knol len, maar of dit percentage abnormaal hoog ligt, betwijfelen we. De pootgoedtelers zullen wel alles in het werk moeten stellen om de aantas ting door rhizoctonia zoveel mogelijk te gen te gaan. In dit stadium is daarvoor een goede ventilatie van de partij de enige mogelijkheid. In het verleden heb ben we duidelijke voorbeelden gezien van een ernstige aantasting door rhizoc tonia in niet geventileerde partijen. Uiteraard is het ventileren niet al leen voor dit punt van belang. Ook an dere belagers van het pootgoed worden door ventileren verdreven. Tot welke datum gras inzaaien We kregen enkele vragen tot welke datum gras kan worden ingezaaid. We moeten daarbij wel een verschil maken tussen de verschillende mengsels. Voor inzaai van een mengsel voor blijvend grasland zouden we het liefst 15-20 september als uiterste grens willen stellen. Wat niet betekent, dat er nooit eens een meevaller uitkomt bij in zaai eind september of begin oktober. Speciaal wat de aanslag van witte kla ver betreft, moeten we echter liefst niet na 20 september inzaaien. Als het om inzaai van een kunstweide van Italiaans raaigras gaat, kan het wat meer lijden. We mogen wel stellen, dat bij goede weersomstandigheden in zaai van Italiaans raaigras eind septem ber en begin oktober in het algemeen nog een goed resultaat geeft. We willen in dit verband nog eens wijzen op de noodzaak om voldoende zaaizaad te gebruiken. Voor blijvend grasland niet minder dan 35 kg. per ha, voor Italiaans raaigras moeten we het aanhouden op 50 kg. zaaizaad per ha. Onkruidbestrijding in grasland. Met de goede groeiomstandigheden van dit moment, is er zeker nog gele genheid om iets te doen aan de onkruid bestrijding in grasland. We denken hierbij in de eerste plaats aan de hier en daar nog voorkomende stekels. Be strijding op dit moment kan nog een HOOFDPIJN poeders KIESPfJN poeders werken verrassend IIIIIIIIIIIUIIUIIIllliillllllllllllllUlUlUllüUIIllllllllllllUllllllllUIHIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllll „Je hebt er zin in", constateerde Greet vergenoegd. „Ja, ik heb er zin in, dat is nou een kolfje naar mijn hand. Die zaak is zo gezond als wat, maar een beetje uit de hand gelopen. Nou, dat komt wel goed. Alleen Bas, we moeten het goed eens zijn. Daar moet niemand tussen kunnen komen. Wij moeten het eens zijn en de anderen verdelen. Verdeel en heers, weet je?" „Piet", zei Bas, „er zijn dingen waar jij veel meer verstand van hebt dan ik. Als het er om gaat die zaak financieel weer op poten te zetten, ben jij de man die moet zeggen hoe". „Wij gaan met elkaar niet twisten. Dat hebben we vroeger genoeg gedaan. Ik wil alleen dat als vader straks terug komt, hij geen beroerte krijgt vanwege de zakelijke situatie". Greet luisterde stil, ze had gelijk ge had. Bas was iemand die een partner nodig had, in zaken en in het dagelijks leven. Hij was geen man die alleen kon staan. Maar dat hoefde ook niet. Wan neer hij zich geruggesteund wist door liefde en vertrouwen, dan zou hij iets kunnen presteren. Véél kunnen preste ren, wellicht. Ze keek appreciërend naar haar aanstaande zwager, zijn intelligent gezicht achter de zware zwarte bril, dat was een vent waar je mee in zee kon gaan. Het geluk werd haar opeens te machtig. Het was waar, haar werk had veel voldoening gegeven. Ze had de ver- TEXELSE COURANT heel goed resultaat geven. Verder ko men er op diverse percelen grasland an dere schadelijke onkruiden voor. Als dit ridderzuring is, kan men die heel goed bestrijden met de groeistof MCPP. Dit laatste middel is eveneens bruikbaar voor de bestrijding van muur. Vooral in pas ingezaaid grasland kan muur veel schade doen. Een bezwaar van een be spuiting in het laatste geval is, dat ook de klaver een flinke afrekening krijgt. Zijn er veel paardebloemen aanwezig, dan kan men die bestrijden met het middel 2 4 D-P. TOEN VEERTIG JAAR terug de che mische insectenverdelgingsmiddelen verschenen, heerste er een „hoera- stemming" en een groot optimisme, want de resultaten waren schitterend en velen zagen reeds de tijd opdoe men, dat we in het geheel geen last meer zouden hehhen van schadelijk ongedierte. Anderzijds waren er deskundigen, die de gang van zaken met zorg ver vulde. Zij vreesden dat een zo ernstig ingrijpen in de natuurhuishouding zou leiden tot schade of storingen op ge heel andere gebieden in de natuur, iets dat reeds vroeger was voorgeko men. Momenteel heeft men enkele jaren er varing met insectenbestrijdingsmiddelen (insecticiden) en er mag gezegd worden dat zij die indertijd jubelden, te vroeg verheugd zijn geweest. Niet alleen ble ken bepaalde insecticiden als D.D.T. ook giftig voor de mens, maar bovendien heeft de natuur in veel gevallen de enorme aanval afgeslagen. Tot grote ontsteltenis van de chemici komen bij steeds meer schadelijke insecten zoge naamde resistente stammen voor, die zelfs sterk vergrote hoeveelheden over leven, of krachtiger bestrijdingsmidde len weerstaan. De genetici en deskundi gen met betrekking tot de evolutie- pleging weloverwogen gekozen. Mensen helpen die haar nodig hadden, dat wilde ze. En toch had ze naarmate ze ouder werd, wel eens verlangd naar een eigen leven. Patiënten kwamen en gingen, je moest oppassen dat je werk geen rou tine werd. Meermalen hadden mannen toenadering gezocht, soms serieus, soms uit lust tot een avontuur met een knap pe verpleegster. In Bas Stok had ze de man ontdekt voor wie ze iets kan zijn, want ze was geen type om op te gaan in de huishouding. En nu zat ze hier en ze wist dat ze goed gekozen had. Deze mensen zouden straks haar familie gaan uitmaken. Ook met hen voelde ze zich verwant. Het le ven werd met iedere dag rijker aan in houd en geluk. „Greetje, wat ben je mooi als je zo zit te kijken", zei Bas opeens. Ze kleurde verrast. Piet glimlachte. Hij vond dat zijn zwager gelijk had. Die Greet, hoe had een vent als Bas op een gegeven mo ment z'n ogen zo wijd open gehad, dat hij gezien had waar zijn geluk lag. Ook voor haar moest het terecht komen, ze moest geen mislukte zakenman trouwen. Bas moest slagen, anders zou hij zijn leven lang tegenover zijn vrouw een gevoel van minderwaardigheid behou den. Er zat meer aan vast dan alleen het behoud van de firma Stok. Het ging om het geluk van twee mensen. En mis schien van nog meer, wie weet. „We zullen twee dingen doen", zei Piet. „Allereerst ga ik es poolshoogte nemen hoe de zaak er precies voor staat, en wat er eventueel moet gebeuren om wat scheef is gegaan weer recht te breien. En ten tweede wachten we af, waar de heren mee voor de dag komen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 14 september op om 6.12 uur cn gaat onder om 18.59 uur; 17 septem ber op om 6.17 uur en onder om 18.51 uur. Maam: 19 sept. E.K.; 25 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 12 sept. 9.09 en 21.41; 13 sept. 9.44 en 22.14; 14 sept. 10.17 en 22 44; 15sept. 10.44en 23 11; 16 sept. 11.16 en 23.39; 17 sept. 11.45 en 18 sept. 0.06 en 12.15; 19 sept. 0.35 en 12.47; 20 sept. 1.13 en 13.35. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. theorie zijn hierin bijzonder geïnteres seerd. Oude strijdvraag BIOLOGISCH gezien is de bestrij ding van insecten met chemische stof fen niets anders dan een voor het in sect ongunstiger geworden levensom standigheid. Deze is in zekere zin te vergelijken met een klimaatverandering die volslagen natuurlijk ontstaat en het dier eveneens dwingt tot aanpassen of uitsterven. Dergelijke klimaatverande ringen in het verleden worden door de deskundigen gezien als zeer belangrijke factoren voor de evolutie. Wat betreft de chemische resistente stammen ontbrandde dadelijk weer de oude strijd onder de deskundigen over de vraag op welke wijze de dieren aan hun immuniserende erffactoren komen. Een groep deskundigen meent, dat bij de dieren op den duur een erflijke im- munitie ontstaat. Door het regelmatig tot zich nemen van steeds groter wor dende dosis vergif, en dat generatie na generatie, zou op dergelijke wijze de immuniteit ontstaan, die dan zelfs.... erfelijk zou worden. Een andere groep is een andere me ning toegedaan. Zij meent dat de gewo ne dieren wel aan het gif sterven, maar dat er onder hen enkele sterke exem plaren zijn, die van nature een grote weerstand tegen de invloeden van het gif hebben. Weerstanden die reeds erfe lijk zijn, waardoor de gehele nakome lingschap van dergelijke individuen re sistent wordt. Laat eerst de schildpad zijn kop maar eens uitsteken". „Van hun kant hebben ze ook niet he lemaal ongelijk", meende Greet, het gaat ook om hun boterham. Is een zaak het privé-eigendom van de baas? Ik hij ook niet verantwoordelijk voor de men sen, die met hem aan de zaak werken?" Bas kon daar nog zo maar niet over heen. Voor hem liep de scheidslijn nog scherp en duidelijk zichtbaar tussen de „baas" en de „knechts", al reden die knechts ook in grote auto's. Maar Piet knikte bedachtzaam „Tja", zei hij, „in dit geval is het wel héél duidelijk. „Inderdaad, Bas, waar zou je zijn als al je reizigers wegliepen? Als je het al leen moest opknappen? Als die mensen hard werken voor de zaak, hebben ze er recht op dat de zaak zo wordt geleid, dat hun toekomst verzekerd is. We kun nen niet allemaal baas zijn, maar je kunt met een zaak ook maar niet doen wat je wilt. Daar zijn te veel belangen mee gemoeid. We hebben het onlangs nog gezien, hoe een fabriek door wan beleid moest worden opgeheven en de werknemers zonder een cent op straat stonden, mensen die er al vijf en twin tig jaar en langer werkten, gespeciali seerde vakmensen, die moeilijk een an dere baan konden vinden. Dat nemen ze niet meer. De vakbonden zijn machtig, hebben een grote politieke invloed. Wanneer wij niet willen dat straks de overheid ingrijpt, moeten we zelf zorgen dat het in onze bedrijven zo geregeld is, dat dit ingrijpen niet nodig is. „Vader zou zeggen dat je een echte rooie was", grinnikte Bas. „Och wat rooie! Die zijn er niet eens meer". VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 Het lijkt er op, of het eerste meer waarschijnlijk is dan het tweede, aange zien men zich moeilijk kan voorstellen, dat enige insecten van nature immuun zouden zijn voor een sterk en niet na tuurlijk, maar door mensen uitgevon den vergif. Wennen aan het gif IN HET INSTITUUT voor Genetiek van de Vrije Universiteit van Berlijn zijn jarenlang proeven genomen op dit gebied. In zes jaar heeft men daar 150 vliegengeneraties achter elkaar ge kweekt, die alle bewerkt zijn met steeds groter wordende dosis D.D.T. Men doet dit door aan het voedsel zoveel D.D.T. toe te voegen, dat de dieren nog net niet of slechts een deel van hen er aan. ster ven. Het bleek dat de dieren na 150 ge neraties nog precies waren als in het begin, hetgeen wil zeggen dat zij tijdens de aanpassing aan de gewijzigde levens omstandigheden geen veranderingen hadden ondergaan, ze hadden geen en kele eigenschap verworven, nog verlo ren. Uit de grote groepen vliegen die voor deze experimenten werden gebruikt, se lecteerde men voor een speciale proef die dieren die een speciaal grote weer stand demonstreerden tegen grote dosis D.D.T. Met deze geselecteerde dieren kweekte men verder een speciale stam. Het bleek dat de telgen van de 15e ge neratie van deze vliegen bestand waren tegen een dosis D.D.T. die 30 maal zo groot was als de dosis die de norma le controlestam toegediend kreeg. Dat is trouwens ook de ondervinding die boeren en tuinders opdoen met de hedendaagse bespuitingen. Zij consta teren, dat zij steeds krachtiger vergiften of grotere doses moeten gebruiken bij de bestrijding van schadelijke insecten en dat in weerwil hiervan het resultaat steeds minder wordt. Zij hebben door het gebruik van insecticiden ongewild en zonder het te weten resistente stam men gekweekt. Voor de wetenschap wordt het op den duur moeilijk om weer zwaardere en nieuwe vergiften te ontwikkelen, om dat de ouden geen uitwerking meer hebben en nog sterker geconcentreerde dampen levensgevaarlijk worden voor de mens die ze wil toepassen. De men sen die bij het begin van de chemische strijd tegen de schadelijke insecten dat de mens op den duur zou moeten terug grijpen op de vogels, als de beste be strijders van schadelijke insecten, krij gen langzamerhand gelijk. Op veer plaatsen in de wereld heeft men weer vogels te hulp geroepen „Maar heus, Bas, wat we vroeger ge had hebben, in de middeleeuwen, die strijd tussen de burgerij en de ridder schap, die heeft de burgerij gewonnen, eenvoudig omdat de heren ridders de tekenen der tijden niet zagen. De lijf eigenschap is verdwenen. Was vroeger doodgewoon, hoorde tot het maatschap pelijk patroon. Nu beleven we weer een andere verschuiving. En willen we baas blijven op ons eigen erf, dan moeten we zorgen dat we volgens moderne opvat tingen te werk gaan. Anders zitten we achter de tijd voor we het weten. Met onwillige honden is het kwaad hazen vangen. Ik hoop dat we met de heren tot een zodanige overeenstemming kun nen komen, dat ze weer fris van de le ver voor R. Stok Zoonen op pad tij gen. Daar moet het heen Laat het dan eerst maar een donderen en bliksemen, dat zuivert de lucht". „Iedere reiziger is een zelfverzorger", meende Bas. „Iedere baas ook, als je het zo bekijkt. Maar iedere reiziger is nog geen eigen ondernemer, geen bedrijfsleider. Als ze moeten kiezen tussen reizen voor een goeie zaak die hen goed laat verdienen, of al de wisselvalligheden van het eigen bedrijf meemaken, waar misschien hun kinderen later pas de vruchten van plukken, nou, dan kiezen de meesten voor het eerste, behalve natuurlijk die lui die de capaciteiten hebben en de lust om op eigen benen te staan. De meesten van onze reizigers zijn zo jong niet meer.Als die merken dat de zaken goed worden aangepakt en dat alles weer op zijn pootjes terecht komt, zul len ze maar al te blij zijn om door te kunnen gaan. (Wordt vervolgd) 5. Professor Nosco zette zicb bij smidje Verholen neer en vroeg: „Hecht gij ook geloof aan het bestaan van de Zwarte Kludde?" „Ik heb vandaag voor het eerst van hem gehoord", antwoordde de smid. „Wat is dat eigenlijk, die Zwarte Kludde?" Professor Nosco haalde zijn schouders op en zei: „Een onduidelijke en histo risch totaal onverklaarbare figuur met middeleeuwse tendenzen. Zijn oor sprong ligt volkomen in het duister. De bevolking hier in de buurt beschrijft hem echter als een in het zwart geklede gedaante, die de mensen aan het schrik ken brengt, doch vrijwel nooit handtas telijk wordt. Hij jaagt dus alleen maar schrik aan, en professor Daasmans noemt zo'n spook een plaagspook. In dat patroon past dus precies het gouden horloge, dat veranderd werd in een pad. Maar ja, wij kennen hier boer Krelis al lemaal als een echte fantast. Gelooft U dus maar niets van dat verhaal". „Krelis lijkt me anders geen vent, die zulke verhalen uit zijn duim zuigt, pro fessor", merkte smidje Verholen droog °P- „Hij zuigt ze ook niet uit zijn duim", antwoordde professor Nosco. „Hij ver telt gewoon verder, wat hem op zijn beurt is verteld door vader en grootva der. Het zijn immers eeuwenoude over leveringen, die hier rondwaren? Leest U maar eens na wat professor Santtroofe in zijn inleidende beschouwingen hier over schrijft: de Zwarte Kludde zou duidelijk in verband staan met de my then aller volkeren en tijden. Zijn we tenschappelijke klassering lijkt mij ech ter zwak. Professor De Cinck daarente gen ziet noodlotsmachten als wederge boren achtergronden van de gegroe peerde Kludde-cyclus. „Het duizelt me, professor", stamelde smidje Verholen. „Ik snap er geen biet van!*' Professor Nosco glimlachte fijntjes en zei: „Ach ja, hoe dom van mij! Slechts na jarenlange, ijverige studie kan men zich de kennis hierover eigen maken. Edochik zie, dat het mijn tijd is. Het was mij aangenaam kennis met U gemaakt te hebben. Mijnheer, Uw die naar! Gegroet en tot ziens!" Zwierig maakte professor Nosco een buiging en even later was hij verdwe nen. (Wordt vervolgd) UllllillllllllllllllllllllllillH!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIUIUIIill[!HHIIIIilllllUlllliillllUllllllllll!IUIIIUIIIIillUII!IIIIMIIIIIIIillllillllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll!lll!llllllllllillllHII FEUILLETON door TOM LODEWIJK

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5