Cjroen cZwarLrJexeU in het hart. Toerisme op Texel staat aan liet begin van kritieke periode Shamporal 3 144 r i Stookolieslachtoffers naar Texel voor „revalidatie" salaris naar een spaargiro rekening ►>yyv^ door Huur de elektrische Hoover shampoo-polisher voor ftfgj per dag e gast bij mosselver waterplaats t Horntje Nieuw verenpak waterdicht UW sfeervol dansen in „Taverne Eiche" Verduisterde auto in Amsterdam gevonden Wijziging verkeersbepalingen Devies moet zijn: zo veel mogelijk service voor zo laag mogelijke prijs ELECTR0HUIS tapijtshampoo Drogisterij A. v.d. SLIKKE - DAG 19 SEPTEMBER 1969 82e JAARGANG No. 8403 ave N.V. v/li Langeveld De Rooij {bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Nabij het laboratorium van de expe- mentele kunstmatige mosselvervvater- aats in 't Horntje is een grote ondie- vijver met strandje gemaakt. Het is it domijn van ruim honderd ciderecn- Q en enkele andere zeevogels die za- rdag vanuit Vlaardingen werden •ergebracht. Het zijn vogels die de wkolieramp van februari j.l. over- efden omdat zij door mensen van de ichting Vcgelolicslachtoffers werden ivangen en gereinigd. Sindsdien werden ze in de daarvoor genchte verblijfplaatsen van de stich- te Vlaardingen gevangen gehouden ant gereinigde zeevogels hebben een verenpak waardoor zij spoedig mden omkomen als zij in de vrije na- ur zouden worden losgelaten. Met it oog op dit laatste werd vooral in atensohappelijke kring zeer betwij - ld of het enige zin heeft zeevogels te iinigen als ze eenmaal met de vuile tokolie in aanraking zijn geweest. De *n$en van de stichting beweerden in wèl, al gaven zij toe dat het niet nvoudig was om de dieren weer „ge- ed" te maken voor harde natuur. De igels moesten de gelegenheid hebben n een nieuw verenpak te vormen. De wetenschap had veel belangstel- ig voor de pogingen om de vogels redden. Twee biologen van het Zoo- et' gisch laboratorium te Amsterdam, de 19 (advertenties I.M.) MUTSSPAAP. BANK uilige gezinsbank voor alle geldzaken HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Zaterdag en zondag met allround muzikanten. Geheimzinnige toestand De Volkswagen 411 personenauto, die begin augustus door het verhuurbedrijf J. Geus te Den Burg was verhuurd aan K uit Amsterdam en niet meer werd teruggebracht, is terecht. K. (lid van een band, die in Sarasani had gespeeld) had verteld, dat hij de wagen aan een an dere jongeman, een zekere B had over gegeven met het verzoek het voertuig naar Texel terug te brengen. De wagen kwam daar echter nooit aan, zodat de heer Geus de politie op de hoogte stelde B. was bovendien spoorloos, zodat ook geen navraag kon worden .gedaan Op 3 september werd de heer Geus echter op gebeld door K., die het onwaarschijnlijk klinkende verhaal vertelde, dat hij de wagen zelf had teruggevonden, op het Europaplein bij het RAI-gebouw. De heer Geus haalde de Volkswagen op, waarbij bleek dat de autoradio was verdwenen en dat er in de drie weken durende periode van vermissing maar liefst 5133 km. mee was gereden. De heer Geus heeft K. aansprakelijk ge steld en hem ƒ1800,in rekening ge bracht, zijnde de kosten van verhuur, de radio, het ophalen en 12% BTW. K. heeft deze aansprakelijkheid echter niet aanvaard, zodat de heer Geus heeft be sloten de zaak bij de rechterlijke macht aanhangig te maken. Het verbod om vanuit het Schilder end de Weverstraat te Den Burg in te rijden, wordt per 1 oktober opgeheven. Tot die datum is inrijden van de We verstraat alleen toegestaan vanuit de Parkstraat. De maatregel heeft gegol den als proef. De bevindingen zullen binnenkort worden besproken. De voor heel Texel geldende maximumsnelheid van 80 km. is inmiddels opgehe ven. Op 15 september (de officiële op heffingsdatum) waren echter nog niet alle borden opgeruimd, maar voor de genen, die harder wilden rijden, kon dat niet als excuus gelden. Zolang de borden er nog stonden, diende men met beperkte snelheid te rijden. Per 1 oktober vervalt ook het par- ,keerschijvensysteem. In de blauwe zónes kan men dan weer zolang parke ren als men wil. Het nachtelijke brom fietsverbod wordt met ingang van de zelfde datum opgeheven. Voor de weekenden blijft voor de betreffende dorpscentra echter het verbod op de bij de borden aangegeven tijden gelden. Tenslotte zal per 1 oktober ook het één- richtingverkeer te De Koog niet langer van kracht zijn. Verschijnt dinsdags cn vrijdags Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4% BTW CURSUS „BETER BEWEGEN" START WOENSDAG In De Koog en Den Burg begint woensdag 24 september de cursus „Be ter bewegen" onder auspiciën van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwen organisaties. De lessen worden gegeven door de heer E. J. van Heijningen uit Heerhugowaard. In De Koog komt men bijeen in de cantine van „Om de Noord'' van 13.30 - 14.45 uur. Opgave (tijdig!) bij mevrouw Veldman, Badweg, telefoon (02228) 208. In Den Burg leert men zich beter be wegen in het Rode Kruisgebouw van 15.15 - 16.30 uur. Opgave bij mevrouw Van der Knaap, Wittekruislaan, tele foon (02220) 2536 De cursus omvat 12 lessen; de totale kosten bedragen ƒ10,per persoon. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 21 september op om 6.24 uur op en gaat onder om 18.41 uur, 24 sep tember op om 6.29 uur en onder om 18.34 u. Maarn: 19 sept. E.K.; 25 sept. V.M Hoog water ter rede van Oudeschild 19 sept. 0.35 en 12.47; 20 sept. 1.13 cn 13.35; 21 sept. 2.31 en 15.10; 22 sept. 4.22 en 17.01; 23 sept 6.07 en 18.38; 24 sept. 7.31 en 19.47; 25 sept. 8.32 en 20.40; 26 sept. 9.19 en 21.22; 27 sept. 9.55 cn 21.58. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Ruim honderd cidcreendcn cn enkele andere zeevogels drentelen over bet strand van bun rcvalidatieoord. Het dode exemplaar op de voorgrond beeft de overgang naar bet nieuwe verblijf blijkbaar niet kunnen verdragen. Op de achtergrond op de dijk de nettenschuur van het MOZ. heren Th. Belterman en S. de Jager zorgden te Vlaardingen voor weten schappelijke begeleiding. Maandenlang bleven de vogels in de verblijfplaatsen van de stichting. Ze werden gevoerd met vis en mosselen, maar de omgeving waarin ze verbleven was geen ideaal milieu. Er was stro mend (zoet) water en een vijvertje zee water, maar men zag spoedig in dat de vogels hier niet zodanig zouden kun nen herstellen dat ze bij invrijheidstel ling een goede kans maakten in leven te blijven. Naar 't Horntje Met medewerking van Staatsbosbe heer werd besloten de vogels naar Het Horntje op Texel te brengen, waar ze in de kost konden gaan bij de mossel- verwaterplaats van het RIVO. De stichting Texels Museum verleende graag de nodige technische medewer kers en zorgde voor een grote uit plas tic gemaakte vijver met strandje, om ringd door een gazen heining. Het zeewater in de vijver wordt voortdurend ververst vanuit de beton nen zandvang van de verwaterplaats waarin ten behoeve van de mosselproe- ven in het laboratorium een grote hoe veelheid zeewater in voorraad wordt gehouden. De eenden worden gevoerd met mosselen die in een speciale bak worden gelegd, waar vers zeewater doorstroomt. Slachtoffers De overgang naar het nieuwe, toch niet bijzonder „harde" milieu schijnt voor de eenden vrij zwaar te zijn. Een tiental dieren heeft inmiddels de geest gegeven. In Vlaardingen hebben de eenden geruid maar of de dieren er voor zullen zorgen dat hun nieuwe ve renpak waterdicht wordt door het in wrijven met vet dat door de vetklier wordt afgegeven, moet nog worden af gewacht. Het zal zeer lang duren al vorens kan worden gezegd dat het ex periment is geslaagd of mislukt. Wat intussen wel voor ieder moet vaststaan is dat het reinigen, in gevangenschap houden en „revalideren" van stookolie slachtoffers een uiterst tijdrovende en kostbare zaak is. In kringen van bio logen, dier- en vogelbescherming be staat voor het huidige experiment zeer grote interesse. (advertentie I.M.) Het toerisme op Texel staat aan het begin van een critieke periode. Nu gaat het nog goed,, zeker in vergelijking met de rest van de Nederlandse kust waar steen en been wordt geklaagd over het wegblijven van toeristen. Maar op Texel is het aantal overnachtingen vo rig jaar niet gestecgen; de cijfers van dit jaar laten misschien een (kleine) stijging zien. Het voorseizoen is niet best geweest, het naseizoen waar we nu inzitten lijkt wat goed te maken. Dat Texel in de bouwvakweek met overstelpende drukte zat, kan het to tale beeld nauwelijks gunstig beinvloe- den want die paar dolle dagen maken de eindeloos lijkende stilte van juni niet goed. Heel voorzichtig kan dus worden gezegd dat het ermee door kan, maar het is toch wel verontrustend dat de sinds vele jaren zo spectaculair ge stegen cijfers zich nu al ongeveer op gelijk niveau blijven bewegen. Ondanks enorme cn kostbare reklamecampagnes van de VVV in het buitenland en on danks veel gratis publiciteit. Het buitenland is een ernstige con current geworden, ook door de sterk gestegen prijzen in Nederland. Het is beslist niet waar dat je tegenwoordig op Majorca goedkoper met vakantie bent dan op Texel, maar het scheelt toch niet zoveel meer en op Majorca (en dat geldt voor het hele Middelland se zeegebied) ben je tenminste verze kerd van zon. Het hoeft geen verba zing te wekken dat Nederlanders in het buitenland meer vakantiegeld uitgeven, dan het bedrag dat buitenlandse toeris ten in Nederland besteden. De toeristi- sohe betalingsbalans sluit met een ne gatief saldo zie het artikel daarover elders in dit nummer Niet stilzitten Dat het op Texel in vergelijking met de malaise elders langs de kust nog goed gaat, mag ons niet in slaap sussen. Meer dan ooit tevoren is het zaak zo veel mogelijk service voor zo weinig mogelijk geld te bieden. De« prijzen zijn vooral het laatste jaar fors gestegen. Wie huisjes of kamers verhuurt weet dat de gasten dat' terdege in de gaten hebben. Het vergelijken van prijzen is de laatste tijd „in". Wie vroeger „kniertérig" was is nu prijsbewust, een loffelijke eigenschap. De mensen zien dat men voor bepaalde artikelen in de Texelse winkels meer betaalt dan voor hetzelfde artikel in hun woonplaats. De verschillen zijn soms nèt even te groot om verklaarbaar te zijn en de critische vakantieganger van tegenwoordig voelt zich dan al gauw genomen en geeft zijn ervaringen door aan anderen. Met nadruk zei gezegd dat het op Texel de spuigaten nog niet uitloopt, zeker niet in vergelijking met andere plaatsen aan de Nederlandse kust. Texel is een zo veelzijdig en aantrek kelijk eiland dat de vakantiegangers wel iets op de koop toe willen nemen maar nu is de grootst mogelijke waak zaamheid gewenst. Waar het op Texel over het algemeen niet slecht mee gesteld is, is de kwali teit van de logiesakkommodatie. De prijzen zijn (alweer in vergelijking met de kust elders) bovendien redelijk. Maar er zijn uitzonderingen die deze regel bevestigen en het griezelige is dat tegen die doodenkele uitzondering weinig is te ondernemen. Uitzondering Een dezer dagen werden wij met zo'n uitzondering geconfronteerd. Een Duitse journalist met vakantie op Texel, kwam ons kantoor binnen voor een collegiaal praatje, nieuwsgierig hoe het bij zo'n plaatselijk blaadje reilde en zeilde. Terloops liet hij zich ontvallen, dat hij bij de VVV had geklaagd over het onderkomen, waarin hij was terecht gekomen. Hij voelde zich bedrogen, te recht naar later bleek. Genoemde Duit ser had een 'appartement gehuurd in een verbouwde boerderij. Volgens de ge stencilde folder ging het om een com fortabel appartement in een luxe boer derij in de directe nabijheid van de Noordzee. Huurprijs ƒ250,per week. Toen hij arriveerde, bleek dat de boer derij een kilometer of vijf van het strand lag en dat het appartement verre van komfortabel was, omdat het wel was gebouwd, maar nog niet afgewerkt. Kale betonnen vloeren, ruwe onbe werkte muren en wat het ergste was: het tochtte in het huis verschrikkelijk. Overal woei de wind door spleten en gaten naar binnen, ook in de slaapka mers zodat zowel vrouw als kinderen hevig verkouden waren geworden. Na klachten had onze zegsman een deel van het verschuldigde huurbedrag geresti tueerd gekregen, maar wie niet klaagde betaalde het volle pond. De boerderij bevatte zeven van dergelijke apparte menten. VW verantwoordelijk De Duitser klaagde bij de VVV, om dat hij in de veronderstelling verkeerde dat de VVV, die hem het adres had ver strekt, een zekere verantwoordelijkheid droeg. Hij was zeer verbaasd te horen dat dit niet het geval was. De VVV (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar maakt propaganda, verstrekt allerlei in lichtingen over akkommodatie van de leden, maar stelt het lidmaatschap niet afhankelijk van de kwaliteit van de aangeboden toeristenbehuizing. Dat iemand lid is van de VVV zegt de toe rist niets. Het is mogelijk dat een enke ling daar misbruik van maakt en ak kommodatie verhuurt die niet aan rede lijke eisen voldoet. Het is niet overdre ven om van een ramp te spreken als het „de verkeerde" treft, dus een man zoals de door ons genoemde die er voor zorgt dat het in de krant komt, mogelijk stevig overdrijft en de indruk wekt dat een dergelijke miststand een normaal verschijnsel is in het betrokken vakan- tiegebied. Nu heeft deze man ervan af gezien te schrijven; we hebben hem op het hart gedrukt, dat zijn ervaring uniek is en dat men de Texelaars een slechte dienst zou bewijzen door hen allemaal slachtoffer te laten worden van dit ene geval. Rampen Met betrekking tot andere gebieden in Nederland hebben zich onlangs wel dergelijke rampen voorgedaan. In di verse Duitse kranten hebben artikelen gestaan, die erop neerkwamen, dat dui zenden Nederlanders krotten aan Duit sers verhuren en daarvoor woekerprij zen bedingen. 't Is niet te hopen, dat Texel zo nog eens in de publiciteit zal komen. Het is hoog tijd, dat de leden van de VVV Texel besluiten voorzorgsmaatregelen te nemen. Om te bereiken, dat iedere aangeslotene akkommodatie biedt, waarvan de kwaliteit in overeenstem ming is met de prijs, zou een eenvoudig controlesysteem in het leven moeten (Zie verder pagina 2). (advertentie I.M.) Parkstraat 20 - telefoon 2371

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1