Groen 'ZwartsJexels in het harL> Zweef vlieg club noteerde 2000ste start van dit seizoen Shamporal r 144 )eciale actie om goedkope en veilige hobby te propageren CO tapijten ^tUW! door Huur de elektrische Hoover shampoo-polisher voor fggper dag e\ Veilig idee Meevliegen Plechtigheid Applicatiecursus voor café-restaurantkelners BTW-voorlichting voor verenigingen Winterseizoen filmclub begint vanavond M Schoolkinderen steken bij de Keesomlaan het meest de Pontweg over ELECTROHUIS Reuzenzonnebloem Naturistenstrand (VII) tapijtshampoo Drogisterij A.v.d. SLIKKE AG 23 SEPTEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8404 N.V. v/h Langeveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 gr> de Graaf, Keesomlaan 43, Deo (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ralf- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4°/0 BTW rat; llli: zweefvliegerij op Texel is geen by voor een blauwe maandag ge ien. De zweefvliegclub Texel be- nu vijf jaar en de animo is nog r ((Ids bijzonder groot. Het aantal sgbewegingen" is sterk toegeno- i. Vorig jaar werden amper 1000 gemaakt, maar dit jaar is de ruimschoots gepasseerd. Deze kibbeling van aktiviteiten in één was zondagmiddag j.l. aanleiding enige feestelijke aktiviteit op het field Texel. De 2000ste start, zo het bestuur van de club besloten, M worden meegemaakt door de jkteur van de Texelse Courant, kon die ook eens aan den lijve •winden wat een verrukkelijke rt dat zweefvliegen is en hij zou gunstige ervaringen ongetwijfeld zijn lezers doorgeven. Een beetje •agenda zou goed van pas komen I de nu 25 leden tellende club zou gelederen graag wat versterken, de Texelse club nog leden kan emen is iets bijzonders want bij de is elders in het land wordt ge it met wachtlijsten ecretaris Hans de Porto uit Den g heeft wel een verklaring voor drempelvrees. Er doen nl. twee Ènekkige misverstanden de ronde IISA deze enerverende sport. Zweef- gen, zo zegt men, is peperduur en lalve uitsluitend weggelegd voor luiszoontjes. Bovendien is zweef- |gen gevaarlijk en het zijn de ou- die hun zoons (of dochters!) ver- ien om aan deze waaghalzerij mee I !oen. Het tegengestelde van beide eringen is waar. Zweefvliegen zou r zijn als deze sport van rijkswege enorm zou worden gesubsidieerd, clubleden die een beroep uitoefenen derhalve verdienend zijn, betalen maandelijkse contributie van 30. „Roken is duurder'zegt de uit Helder afkomstige instructeur J. Os. „Voor dat geld kunnen ze vlie- zoveel ze willen; er hoeft dus per niets extra's te worden betaald". Aktie a eens en voor altijd af te rekenen het misverstand dat zweefvliegen elitesport is, is de Texelse club een speciale wervingsactie voor dieren gestart. Scholieren van 16 - jaar die zich aanmelden zijn aan- kelijk gratis lid en mogen in die ode maar liefst vijftig starts ma- Besluiten ze dan om lid te blijven de opleiding te vervolgen, dan be- aze ƒ10,per maand. Voorwaarde 'el dat de jongelui leerlingen zijn Mavo, Atheneum, Havo of Uts en dijk goede schoolrapporten kunnen Alleen voor deze categorie jon- n stelt het rijk nl. een subsidie van - per start beschikbaar. Het rijk ft belang bij de zweefvliegopleidin- omdat men uit de geslaagden pt verkeers- en militaire vliegers te kunnen ree ruteren. De jonge zweefvlie gers verbinden zich daartoe echter be slist niet. En wat dat gevaar betreft: de leer lingen werken onder leiding van uiterst bekwame instructeurs. Deze zijn ver antwoordelijk, ook als de betrokken jongeman tenslotte „solo(alleen) de cockpit kruipt. Dat laatste gebeurt uitsluitend als de instructeur er zich van overtuigd heeft dat de adspirant zweefvlieger het toestel geheel in zijn vingers heeft en onder alle omstandig heden precies weet hoe te handelen om gezond terug te komen. Een veilig idee is dat je met een zweefvliegtuig nooit motorpech kunt hebben. Een toestel dat onverhoopt toch eens ongelukkig neer zou komen, vliegt uiteraard nooit in brand. Een echte „crash'' heeft men in de Texelse club overigens nooit mee gemaakt. In het algemeen gesproken doen zich bij de zweefvliegerij in Ne derland zelden ongelukken voor en het is dan ook belangrijk veiliger dan auto rijden of bromfietsen. Wat niet wegneemt dat het voor ie mand die het voor de eerste of tweede keer doet een ware sensatie is om zo de lucht in te worden getrokken en daar voor langere of kortere tijd met de wind en de wolken alleen te zijn. De vier leden van de Texelse club die over het zweef vliegbewijs beschik ken, zijn gemachtigd passagiers mee te nemen, zodat ieder die eens een zweef vlucht wil maken daartoe de gelegen heid heeft. Men hoeft slechts een der bestuursleden op te bellen en een af spraak te maken. Uit ervaring weet 't bestuur dat het met zal stormlopen, w^nt de Texelaars zijn in de meest let terlijke zin van het woord nogal sterk aan hun geboortegrond gebonden en sommigen zouden zelfs hun klompen niet met „zo'n dingmeegeven. Wie de stoute schoenen aantrekt, heeft daar echter geen spijt van en de kans is zelfs groot dat degene die aldus met de zweefvliegerij kennis maakt, besluit een cursus te gaan volgen. Het zijn niet uitsluitend jongelui; een man van mid delbare leeftijd als de heer E. Breen is ook een enthousiast beoefennaar. De oudste Nederlander die nog regelmatig voor een zweefvlucht de lucht in gaat is 75 jaar. Veel zweefvliegers beschou wen hun sport als een middel om de spanningen van het gejaagde dagelijkse bestaan te doen verdwijnen. „Je kunt er een maagzweer mee voorkomen", zegt instructeur Van Os, die ons ook weet te vertellen van een KLM-vlieger die al zijn vrije uren te baat neemt om te gaanzweefvliegen. Zondagochtend 11.15 uur. Alsof het een hoge autoriteit gold staat een groepje zweefvliegers midden op de uitgestrekte Texelse luchthaven te wachten op de T.C.-redakteur die als passagier de 2000ste start van dit sei zoen gaat meemaken. Als hèt moment is aangebroken laat het weer zich van zijn slechtste kant zien. Het regent uit een steeds zwarter wordende lucht en uw redakteur heeft goede hoop dat het feest niet hoeft door te gaan. Tot zijn schrik zijn de omstanders het er een stemmig over eens dat het e i g e n 1 ij k geen weer is, maar dat het er toch maar op gewaagd moet worden. Met kloppend hart hijst de journalist zich onhandig naar binnen en laat zich in een wirwar van riemen vastbinden. Ook de piloot neemt achter de stuur- knuppel plaats, de plastic kap gaat dicht en de man aan de lier, 1200 meter verderop, krijgt een sein. De kabel spant zich strak en weinig seconden later wordt het 2-zits Rhönlersche toestel stijl de grauwe Eierlandse he mel ingesleurd, als een vlieger die wordt opgelaten. De hoogtemeter geeft 450 meter aan, de stijg/daalmeter ver telt dat we per seconde twee meter zakken. Er is geen thermiek; de vlucht kan niet lang duren. Als het weer gun stig is wordt al rondcirkelend hoogte begonnen; dat is pas het echte zweef vliegen. Een vlucht kan dan uren du ren. Vorig jaar zat een der leden van (vervolg naar pagina 2) De Stichting Vakonderwijs Horeca bedrijven, die reeds bijne 25 jaar de vakopleiding verzorgt van werkgevers en werknemers in de horecabedrijf stak, organiseert dit najaar weer op enkele plaatsen in ons land applicatiecursus sen voor café-restaurantkelners. Bij voldoende belangstelling zullen deze cursussen plaatsvinden op cen traal gelegen plaatsen in Limburg, Noordbrabant, Noordholland, de rand stad Holland en het noorden van ons land. De cursussen zullen zo spoedig mo gelijk na het seizoen beginnen. De in- strüktie wordt verzorgd door eigen in- strukteurs van de Stichting Vakonder wijs Horacabedrijven, die zijn uitge rust met de modernste instruktie-hulp- middelen. Iedere cursus omvat 16 les- dagen. De opleiding wordt afgesloten met een officieel examen. Belangstellenden kunnen inlichtingen vragen en zich laten inschrijven bij de Stichting Vakonderwijs Horacabedrij ven, Johan de Wittlaan 8, Den Haag, telefoon (070) 652810. Ook besturen van verenigingen kun nen te maken krijgen met de gevolgen van de per 1 januari j.l. in werking getreden wet op de belasting toege voegde waarde (btw). Dit is het geval bij het heffen van entree bij uitvoerin gen, wedstrijden, dansavonden en het verstrekken van consumpties e.d. De verenigingen dienen te weten welk ta rief zij moeten betalen wanneer zij zijn vrijgesteld, welke formaliteiten moeten worden vervuld en wanneer men voor aftrek of terugbetaling in aanmerking komt. Op een suggestie uit het vereni gingsleven zelf heeft de Stichting Cul tureel Werk besloten daarom een voor lichtingsavond te beleggen waarop en kele deskundigen van de inspectie voor de invoerrechten en accijnzen te Alk maar nadere informatie zullen ver strekken. De avond wordt gehouden in „De Witte Buroht", Molenstraat te Den Burg en is gratis toegankelijk voor alle verenigingsbesturen. In het bijzonder worden de penningmeesters van de verenigingen uitgenodigd de avond mee te maken. Vanavond komt de filmclub Texel voor het eerst na het „zomerreces" in het souterrain van hotel „Bos en Duin" bijeen. Op deze eerste avond zullen on der meer enkele films worden vertoond die door leden in de afgelopen maan den zijn gemaakt. De vertoning geldt als een wedstrijd, waarbij de toeschou wers zelf als jurylëden optreden. De na men van de makers zullen niet bekend worden gemaakt. De toeschouwers kennen cijfers toe voor idee, uitwer king, belichting, compositie en afwer king. Het gaat erom van de fouten te leren. De filmclub komt om de veertien dagen bijeen. De tweede avond wordt dus op 7 oktober gehouden. Dan zal er varing worden opgedaan met het mon teren van films. Nieuwe leden zijn zonder vooraf gaande aanmelding op elke bijeenkomst van de filmclub welkom. Van de kinderen die een der vier la gere scholen in Den Burg bezoeken moet een groot aantal dagelijks de Pontweg oversteken om van huis naar school of omgekeerd te gaan. Van de Sint Jozefschool steken 91 kinderen deze drukke verkeersader één of meer dere malen per dag over. (1 kind één maal, 42 kinderen tweemaal en 48 kin deren viermaal) Er zijn 24 Thijsse- schoollecrlingcn die dagelijks de Pont weg moeten oversteken (10 kinderen tweemaal en 14 viermaal). Van de Bea- trixschool steken 2 kinderen tweemaal Texels belangrijkste verkeersweg over en van de leerlingen van de CVO- school kruisen er dagelijks 16 tweemaal en 6 viermaal de Pontweg. Een en ander blijkt uit de resultaten van een enquette die op initiatief van B. en W. op de lagere scholen van Den Burg is gehouden. Aanleiding was een brief die mevrouw Y. Boerhorst-Feen- stra op 11 maart van dit jaar aan de gemeenteraad schreef en waarin zij pleitte voor de aanleg van e'en tunnel onder de Pontweg, dit met het oog op de grote aantallen kinderen die dage lijks de Pontweg moeten oversteken om naar en van school te gaan. B. en W. achtten een dergelijke oversteekplaats niet mogelijk in vreband met de hoge kosten maar toonden zich bereid het oversteekprobleem te onderzoeken en zich over andere maatregelen te bera men. Uit de enquette blijkt ook dat de „grootste oversteekdichtheid" valt te constateren tussen 8.30 - 8.45 uur. 139 kinderen kruisen dan de Pontweg om naar school te gaan. Tussen 12.15 - 12.30 uur steken 68 kinderen over, evenals tussen 13.00 - 13.30 uur. Drukste punt Het kruispunt met de Keesomlaan is de meest gebruikte oversteekplaats: 78 kinderen maken van dit punt ge bruik. De andere kruispunten blijven daarbij ver achter: Akenbuurtsweg 18, Gasthuisstraat 8. Elemert 24 en elders 11. Op drie na maken alle kinderen gebruik van de fiets. Het is derhalve duidelijk dat het kruispunt Keesomlaan het eerst voor een beveiligde oversteekplaats in aan merking moet komen. (advertentie I.M.) Ons telefoonnummer is gewijzigd. Draai niet 2000, maar De omgeving van Den Hoorn is blijkbaar een ideaal gebied om zonne bloemen te kweken. Enkele jaren ge leden fotografeerden wij er een zonne bloem die de respectabele hoogte van 4.60 meter had bereikt. Vorige week werd weer zo'n zonnebloemrecord ge meld. De heer S. P. Troost oogstte er in zijn tuin in De Kuil een die niet al leen zeer hoog (vier meter) was maar waarvan het hart van de eigenlijke bloem een doorsnede had van maar liefst vijftig centimeter en een gewicht van vijf kilo! Het was een vertegen woordiger van het soort Helianthus Gigantha Uniflores. De hoge plant was uiteraard topzwaar en zou ongetwijfeld voortijdig tegen de grond zijn gegaan als de heer Troost niet voor tuien had gezorgd. Vermeldenswaard is dat de bloem niet bewust is gekweekt, maar „vanzelf"' is gegroeid uit zaden die er het jaar toevallig zijn terechtgekomen. Op de foto de heer Troost met zijn reu zenzonnebloem. »«n Itxn b«IU« ««•MvoordaCTdaid d» radabU* Zonder enige moeite valt ook voor de meest-eenvoudige uit Genesis 2 en 3 af te lezen, dat het juist niet de bedoe ling is, dat wij mensen hier op aarde ongekleed met elkaar verkeren. H. Barnard, Oosterend (advertentie I.M.) Parkstraat 20 - telefoon 2371

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1