mmm V Hip Voor u 3 /2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en vooru.., De heer Van Wissen sprak op vredesbijeenkomst Visserij dodelijk bedreigd SMID JE VERHOLEN EN DE RARE ALCHIMIS fnijriyftRDrs de bank waar ook zich thuis voelt Daalderop coffeemaker nu 59,50 Parkeren is bij SIISBAKKËn geenprobleen VOOR BABY'S HUID. PANTYNYLONS Fotoclub vanavond weei bij een ai In het kader van de door de kerken georganiseerde vredesweek werd dinsdagavond in de jeugdherberg Panoramaeen bijeenkomst gehou den. Spreker was deze keer de heer C. J. M. van Wissen uit Amsterdam. Hij is secretaris van de federatie van jongerengroepen in de Partij van de Arbeidtevens leraar godsdienst en maatschappijleer. In tegenstelling tot soortgelijke eerder gehouden avonden had deze bijeenkomst een minder be vredigend verloop. Het betoog van de inleider riep nogal wat vragen op die niet allen tot genoegen konden wor den beantwoord; in de discussie die voortdurend dreigde te verzanden zat weinig lijn. De bijeenkomst werd geopend door ds. Visser uit Den Hoorn, die slechts weinig belangstellenden kon verwelkomen. Hij legde voorts uit dat het onderwerp „vrede" in dit geval niet in de engere zin moest worden verstaan (afwezigheid van oorlog), maar in de betekenis van een algehele toestand van gerechtig heid, de sjaloom. De wereld is nog vol van onrecht. Er is oorlogsdreiging, be wapening, toenemende verschillen tus sen rijke en arme landen. Steeds meer mensen zien in dat daaraan wat moet worden gedaan De heer Van Wissen schilderde de si tuatie waarin de wereld zich momen teel bevindt. Dat de bewapeningswed loop de machtsverhoudingen in even wicht zou houden is maar zeer gedeel telijk waar. Beide machtsblokken trach ten de balans nl. telkens te laten door slaan door steeds weer nieuwe en ver schrikkelijker wapens te ontwikkelen. Illustratief is het onlangs in Amerika geaccepteerde anti-raket-systeem, waarmee 370 miljard dollar was ge moeid, een bedrag dat vijftien keer zo groot is als dat van de hele Nederlandse Rijksbegroting. De situatie is uiterst ge vaarlijk, mede door de snelle communi- katiemogelijkheden. In geval van een aanval heeft de andere partij maar tien minuten de tijd om te reageren. De Amerikaanse strategische luchtmacht vliegt dan ook voortdurend met atoom- bommenwerpers rond om direct te kun nen ingrijpen. Wat zijn de gevolgen van een vergissing? De wapen hebben een onvoorstelbare vernietigingskracht. USSR en USA kunnen samen honder den malen de wereld verwoesten, om nog maar niet te spreken van bacterio logische en chemische wapens. Het geld voor deze bewapening wordt onttrok ken aan andere zaken. In Amerika was geen geld om de negerwijken te sane ren. Dan is er het probleem van de uitbuiting van arme landen door rijke landen. Aan de derde wereld wordt ont stellend veel verdiend. Er worden goed kope grondstoffen vandaan gehaald voor een produkt, dat er voor hoge prij zen naar wordt geëxporteerd. Op lange re termijn gezien houdt ook dat een oorlogsdreiging in. „We kweken op die manier de mensen waartegen we straks een Nato moeten opbouwen". Geloof en politiek Geloof heeft alles met politiek te ma ken, aldus de spreker. Hij wees er met nadruk op dat een Christen zich nooit met de huidige toestand in de wereld kan verenigen. Oorlogsvoering en oor logsvoorbereiding is altijd verwerpelijk; het druist in tegen het evangelie. Er is geen twijfel aan dat oorlog zonde is. De heer Van Wissen vond het dan ook ver werpelijk om op feestdagen met kanon nen en aanverwante artikelen te para deren; ook toonde hij zich tegenstander van militaire taptoes, die ertoe bijdra gen dat het gruwelijke oorlogsbedrijf wordt geromantiseerd. Het verbeteren van de situatie in de ontwikkelingslan den is een uiterst belangrijke zaak. Het westen zal een stap terug moeten doen. Het zou een goed begin zijn als de produkten van de ontwikkelingslanden tegen redelijke, vooral stabiele prijzen zouden worden afgenomen. Dat het wat dat betreft nog lang niet in orde is, blijkt uit het voorbeeld van de riet suiker. Deze suiker zou hier in Neder land aanzienlijk goedkoper zijn (ca. 0,50) dan de bietsuiker, als er niet zul ke hoge invoerrechten zouden opkomen. De spreker had een eenvoudig advies: Nederland moet uit de Nato en met het geld dat dan overblijft, kan de wereld een stuk vooruit worden geholpen. Hij gaf toe dat deze ontwapening gevaar in houdt, maar de huidige situatie is in ieder geval gevaarlijker Nederland heeft in dat opzicht meer mogelijkhe den dan een groot land. Persoonlijk kan ieder zijn bijdrage leveren door mee te doen in de politiek, door het tonen van interesse. Verder dient in de op voeding veel duidelijker te worden bij gebracht dat oorlog slechts is. Er wordt nog maar betrekkelijk weinig dienst ge weigerd hoewel ieder daartoe het wet telijk recht heeft. Vragen Een probleem waar men niet uit kwam werd opgeworpen door een vra gensteller, die vond dat men geweld niet zonder meer mag veroordelen. On derscheid moet worden gemaakt tussen twee vormen van geweld: geweld ter verkrijging van menselijke rechten en Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg; Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. dat van oorlog en onderdrukking. Als een guerilla tot resultaat heeft dat in een bepaald land een verbetering in de sociale omstandigheden ontstaat, is die guerilla niet zo verwerpelijk. De inlei der had daarop geen antwoord. Hij bleef van mening dat geweld zondig is, maar in de door de vragensteller ge schetste situatie wellicht toch onaf wendbaar. Een andere vragensteller had de indruk dat de inleider de Christenen een zekere macht wilde toekennen, maar dat is strijdig met het principe. Christus is niet gekomen om te heersen maar om te dienen. Dat bracht de dis cussie op geweldloos verzet, dat als ac tief machtsmiddel kan werken. De deel nemers aan de discussie bleken echter niet alle begrippen op dezelfde wijze te interpreteren, waardoor er veel langs elkaar werd gepraat. Niettemin vond ds. Visser dat de avond nuttig was ge weest, omdat ook bij het niet kunnen geven van een bevredigend antwoord, toch wordt opgeroepen om zich te inte resseren voor vraagstukken op het ge bied van de vrede. Verheugend noemde ds. Visser het dat vooral de jeugd be reid is deze problematiek onder ogen te zien en zonodig de gevestigde orde in grijpend te wijzigen. zorgt snel voor 12 koppen koffie ITzerhandeljsupermarkt Tel. 2346 Op de Nationale Visserijdag te Den Oever hield de voorzitter van de Ned. Vissersbond een toespraak, waarin hij zich tot vraag stelde: „Waar gaat het met de Waddenzee- en kustvisserij naar toe?" Evenals de heer Van Es tijdens de Vissenjdagen in Harlingen zat ook de heer Hoekstra vol bittere klachten. De achteruitgang begon, zo zei hij, in de trawlersektor. De lasten werden steeds zwaarder, de besommingen bleven op hetzelfde peil of daalden. Men kampt vooral met de steeds hoger wordende sociale lasten. Een last, die het gehele volk boven het hoofd hangt en waarvan men zich afvraagt waar het einde zal zijn. Ook de maatschap komt nu aan de beurt. Was er in het verleden nog on dernemingsgeest, het gezamenlijk op vangen van mindere vangsten, het trachten door een extra trek dit te compenseren, thans wordt dat alles zin loos gemaakt. Wat velen dachten, dat een uitkomst zou wezen voor de garnalenvissers, nl. de mogelijkheid voor WW-uitkering in aanmerking te komen bij vorst en slechte vangsten, bleek juist een tegen overgestelde uitwerking te hebben Wat men dacht, dat een binding aan het be drijf zou zijn, bleek ontbindend te wer ken. De hogere premies, die vooral door de sociale wetten opgebracht moesten worden, dienden uit het bedrijf te ko men. Wat niet uit de lengte kan, moet dan uit de breedte. Schepen, die gewoon waren met drie opvarenden te werken, gingen ter compensatie varen met twee. Werk, dat anders verzet werd door drie man, moet nu door twee man geschied den. Dat gaat echter maar voor korte duur. De besommingen daalden. De ex ploitatie, dus het netto overschot, werd minder. Wat men dacht te besparen, werd een verliespost. Met twee man wordt het vissen bovendien gevaar lijker. Het is nu de vraag of men de maat schap maar niet zo spoedig mogelijk moet opdoeken, maar dat zal tot gevolg hebben, dat een groot deel van de vis serij verloren gaat. Het zal een eerste stap zijn naar het verlies van Neder lands sterke positie als grootste aan- voerland van garnalen en tong. Spr. kantte zich ook sterk tegen even tuele inpoldering van de Waddenzee en het leggen van dammen naar Ameland. Ook dat is een strijd op leven en dood, zoals er nu in Zeeland een strijd op le ven en dood gaande is in verband met de voorgenomen afsluiting van de Oos- terschelde. De situatie in de garnalenvisserij be gon reeds in 1968 zorgen te baren. De natuur werkte niet mee en waar het HOOFDPIJN POEDERS personeel WW-uitkering genoot was dat voordeliger dan mogelijk onrendabel te varen. De ondernemer werd daardoor echter brodeloos. Een en ander had tot gevolg, dat er door grotere schepen nu intensiever op Syltgarnalen werd ge vist, waardoor de Waddengarnaal nog meer in de verdediging werd gedron gen. Ook de concurrentie uit het buiten land werd groter. Daarnaast ontstonden toen de moeilijkheden met de huispel lerij in Volendam, waar, door het heffen van hogere belastingen, het pellen te weinig lonend werd. De Waddenvissers werden daarom ge dwongen steeds meer bewust op het op- vangfonds te vissen. Met garnalen voor de doordraai trachtten ze tenminste nog een schamele boterham te verdienen. Op de duur moesten velen het er bij la ten zitten en sanering aanvragen. Een sanering, die voor de meesten weinig soulaas bood omreden de fiscus reeds aanspraak maakte op de saneringsgel- den. Spr. somde nog enkele zaken op, waarmee de Waddenvissers in het na deel staan ten opzichte van de Noord zeevissers; zijn motorbrandstof is duur der en hij komt niet in aanmerking voor teruggaaf van invoerrechten. Dat bete kent een zwaardere belasting op de ex ploitatie. Wat thans met de garnalenvissers ge beurt dreigt in de nabije toekomst ook bij de kleine zeevisserij het geval te zul len worden. In Nederland zijn de vis- prijzen lager dan in het buitenland, maar de bedrijfskosten blijven maar stijgen. De sociale lasten dreigen als een zwaard van Damocles. Ook hier zullen velen straks de voorkeur geven aan WW boven varen en vissen. In Kat wijk worden dientengevolge reeds nu vele schepen uit de vaart genomen. De enige kans voor behoud van de Nederlandse visserij zag spr. in het be houd van de maatschap, die weer zijn oude waarde terug moet krijgen. Daar toe dient ten spoedigste het overleg tus sen overheid en bedrijfsleven op gang te worden gebracht. Voorts pleitte hij er voor, dat de over heid het tekort in het garnalenfonds voor haar rekening gaat nemen, waar door het mogelijk wordt dat de vissers hier weer gaan vissen op kwaliteitspro- dukten. En dat alles dan zo snel mogelijk (Overname uit de Harlinger Courant) NOG TE WEINIG BEL ANGSTELIJ a VOOR „BETER BEWEGEN" De cursus „Beter bewegen", woensdag is begonnen, zal voor Den Burg betreft meer deelnei moeten trekken om te kunnen won voortgezet. De lessen worden in Rode Kruisgebouw gegeven van 3,15 4.30 uur 's middags. Totale kosten t 12 lessen ƒ10,per persoon. Aam ding bij mevrouw v.d. Knaap, W Kruislaan. BURGERLIJKE STAND VAN TEI Geboren: Hendrik Christiaan, Jacob P. G. Schraag en Maria J. 2 Remco, zv. Jacob Bijlsma en Wilhel na Kars. Ondertrouwd: Jan Vonk en Cora M. Koorn; Jacob C. Groen en Jozirn Boon; Gijsbertus van der Vring LieSbeth F. J. Marinus. Overleden: A'bram Blom, oud 57 ji wonende te Den Burg; Pietje Drij* ev. van Bekkum, oud 66 jaar, worn te Oosterend; Trijntje Vlaming, Eelman, oud 79 jaar, wonende te Burg. i(iiiiDiiiiiiHiiiiiniiiiiiiiiiii)niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHr,c zijn de nieuwste modekleuren u fantasie en effen, geel, rood, groen, griji marine, bleu, bruin, beige zwart, rose, wit MODEHU DEN ÓUIS GRAVÊNSTH. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia Vrijdag 26 september Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur, Fo- toklub De Kiekendief, openingsavond en fotocursus les 22. Zaterdag 27 september De Cocksdorp, Ver. Oud-leerlingen LLS, ploegwedstrijd op het bedrijf van B. van Beek, Mariahoeve, Vuurtoren- weg, aanvang 14.00 uur. Vrijdagavond (heden) komt de club De Kiekendief voor het eerS het nieuwe seizoen bijeen, nu id cantine van de LTS. Op de es avond zal het programma voor de mende winter worden besproken wordt les 22 van de beginnerscu.' gegeven. Belangstellende niet-leden ook welkom. De fotoclubavonden den zoveel mogelijk gehouden o 2e en 4e vrijdag van de maand. 3SS 8. Er gebeurde iets heel naars, want al rennende struikelde smidje Verholen over een dikke boomwortel, die half boven de grond uitstak. Meteen smakte hij voorover, met zijn gezicht tegen de natte aarde „Wel papperlepap nog 'es an toe!'' mopperde hij en krabbelde weer overeind. Hij keek eens na of-ie niks gebroken had en wilde het wéér op een lopen zetten. Doch toen nam hij een ander besluit. „Kom nou'gromde hij. „Ben ik smidje Verholen of niet? Zal ik weglopen voor de Zwarte Klud- de? Dat nooit! Volgens professor Nosco is de Kludde gewoon een soort plaag- spook. Wie zal mij dan tegenhouden, als ik opnieuw het Knekehvoud wil binnengaan? Hij balde dus zijn vuisten en doorkruiste opnieuw het donkere woud. Hij sloop over het mos en keek achter alle bomen en toen hij zo min stens een uur gelopen had, kwam hij onverwacht op een open plek terecht, waar de overblijfselen stonden van een groot kasteel. „Dat moet het slot van Balderik de Woeste zijn", daaht de smid. „Nou, nou, een somber gebouw, hoor, met die grote hoektorens. Het ziet er niet erg vriendelijk uit. En hij had gelijk, want sombere wolkenflarden joegen voor de bleke maan langs en wierpen geheimzinnige schaduwen over de verweerde muren. En terwijl hij zo naar dat oude kasteel stond te kijken, meende hij plotseling een kaarslid te zien flakkeren achter een van raampjes. „Hè!' riep hij verbaasd „Zijn er mensen in dat oude W werk? Of zouden dat de spoken1 waar boer Krelis van vertelde? D moet ik het mijne van hebben, j gens!'' Hij liep op het oude kasteel wilde juist de eerste stap zetten o? planken van de slotbrug, toen een bekende hem met een zakje zand doffe klap op het hoofd gaf2 der verder nog een kik te geven, de arme smidje Verholen in elkaar. (Wordt vervolgd) de heer W. van Klaveren, Voorlichting kantoor Terneuzen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2