Groen 'wartsJ~exehin het harL, eeuwse mosselindustrie kan naar Texel worden overgebracht Sylt is met Texel nauwelijks te vergelijken losselcommissie" en Jonge Ondernemers: rijdag^bespreking te Den Burg P. Jongejan en P. Witte werden winnaars van ploegwedstrijd Helft van aantal badgasten zwemt er naakt Eiland biedt tal van voordelen Zaterdag trekkingsavond in Oosterend Vrijdagavond in Oranjeboom Kennis maken met de mosselen i\G 30 SEPTEMBER 1969 83e JAARGANG No. 8406 N.V. v/h Langcveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jjry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 1rijdag wordt in hotel „De Oranje- >m" te Den Burg een mosselparty leven waarbij ieder die dat wil in gelegenheid wordt gesteld om op dei wijze bereide mosselen te even. De mosselparty wordt 't be lt van een mosselcontactdag die !oeld is om de aandacht te vestigen Texel als mogelijke vestigings eis voor de mosselindustrie die in band met het afsluiten van de Oos- zhelde uit Zeeland moet verdwij- De organisatie van het een en ter berust bij de zg. mosselencom- sie, die een sub-commissie is van gemeentelijke industriecommissie, initiatief is genomen door de Jon- Ondernemersorganisatie. Er hebben =e Jonge Ondernemers in de com- ssie zitting, de heren J. Zuidewind I. v. d. Meer en de voorzitter van afdeling Texel van de vissersver- ging, de heer J. Th. Boom. Voor het cement zijn tal van autoriteiten jenodigd die met een eventuele plaatsing van de Zeeuwse mossel- hstrie aar Texel te maken hebben, alleen zijn vertegenwoordigers gemeente, provincie en rijkswater- nf aanwezig, ook voormannen van Zeeuwse mosselindustrie zullen ac tie précence geven, evenals verte- v/oor digers "uit Wieringer visserij- ogen. Betrokken bij het evenement ook Drs. A. C. Drinkwaard, de lei van de proefnemingen in de kunst- tige mosselverwaterplaats in Het rof/e. )e mosselindustrie is van grote eco- nische betekenis. Er is in Zeeland er dan ƒ100 miljoen omzet per jaar e gemoeid. De in het kader van het 'taplan af te sluiten Oosterschelde ft de Zeeuwse mosselindustrie ech- voor grote problemen gesteld. Hoe- I momenteel plannen worden bestu urd om de Oosterschelde open te hou- ien men zelfs denkt aan een pijplei- ig (kosten 80 a 80 miljoen) ziet het toch wel naar uit dat de mossel- Sustrie naar een ander gebied moet fden verplaatst. De grote vraag is: arheen? Het meest voor de hand ligt waddengebied en voor Texel en igeving zouden de papieren wel eens tl gunstig kunnen liggen. Spoed geboden Oosterschelde hadden de Zeeuwen dig voor het verwateren van de in de ddenzee gevangen mosselen. De sselen moeten nl. in de gelegenheid •rden gesteld het binnen hun schelpen lenomen zand naar buiten te werken, om tandengeknars bij de (hoofdza ak Franse) consumenten te voorko mt. Voor het verwateren heeft men omend zeewater van voldoende zui- keid nodig. De Oosterschelde func- neerde tot dusver als verwaterplaats, Toekomstbeeld maar over vier jaar is dat afgelopen. Dan gaat de dam dicht en moeten de mosselen ergens anders heen. Van over heidswege heeft men dat uiteraard zien aankomen en om vast te stellen aan welke voorwaarden een nieuwe verwa terplaats elders langs de kust moet vol doen, werd besloten in 't Horntje op Texel een kunstmatige experimentele mosselverwaterplaats aan te leggen. Dit miljoenenproject is inmiddels vrijwel gereed; de proefnemingen zijn op kleine schaal al begonnen. Binnen vier jaar moet Drs. Drinkwaard rapport uit brengen over zijn bevindingen. Geschikt gebied De Jonge Ondernemers achten het feit, dat de verwaterplaats op Texel is gekomen al een belangrijke vingerwij zing. Zij concluderen dat hier aan de voorwaarden, waarvan stromend zuiver zeewater de belangrijkste is, kennelijk wordt voldaan. Waarom zouden op of bij Texel de definitieve verwaterplaatsen niet kunnen worden aangelegd? Meer dan de helft van de Zeeuwse mosselen komt al uit de Waddenzee en als ook de Zeeuwse handel zich op Texel zou ves tigen, zou zijn voldaan aan de vraag om een vorm van schone industrie, die vooral in de wintermaanden een flink stuk werkgelegenheid zou bieden om nog maar niet te 9preken van allerlei nevenverschijnselen, die een injectie voor de plaatselijke economie zouden kunnen betekenen. Eén van de neven- effekten: Als de mosselvissers naar Texel komen, wordt de kottervloot met tenminste zestig vaartuigen uitgebreid, wat geen probleem is gezien de op han den zijnde havenuitbreiding en waar door een bij de nieuwe haven te stich ten onderhouds- en reparatiedok renda bel zou kunnen werken. De boot niet missen Als van Texelse zijde niet met veel nadruk op de voordelen van deze om geving wordt gewezen, gaan genoemde mogelijkheden voor het eiland zeker verloren. Vestiging van industrie op Texel wordt vaak onmogelijk genoemd, waarbij men wijst op de geïsoleerde eilandpositie en de beperkte mogelijk heden van aan- en afvoer. Dat geïso leerd zijn van Texel, zo meent de mos selcommissie, is voorgoed verleden tijd. Er is een frequente veerdienst, die de (gekoelde) vrachtauto's (afzetcontainers) met mosselen in korte tijd kan overzet ten. Als het nodig is kan men bovendien schepen laten varen. De route Texel- Parijs vergt slechts drie uur meer dan Zeeland-Parijs. De voordelen die de mosselindustrie op Texel straks geniet zijn: ruime haven te Oudeschild met het daarbij geprojecteerde industrieterrein van 10 ha., het schoonste water van de gehele Waddenzee voor de verwater plaatsen, arbeidskrachten juist in de tijd dat de mosselindustrie de meeste hulp krachten nodig heeft en faciliteiten voor onderhouden en reparatie van schepen. De mosselcommissie wil bereiken dat Texel de boot in deze niet mist. Het is niet denkbeeldig dat de verwaterplaat sen eventueel bij Texel worden aange legd, maar dat de rest van de industrie en de eigenlijke mosselhandel in Zee land blijft gevestigd. Texel redt dan de Nederlandse mosselindustrie, maar wordt er geen cent wijzer van. Hoe dat te voorkomen zal 't thema zijn waarover vrijdagmiddag door een groep van on geveer 25 genodigden in de Kristalzaal van De Oranjeboom wordt gesproken. Aktie restauratie N.H. kerk OOSTEiREND Zaterdagavond wordt in het Gèbouiw voor Christelijke Belangen te Oosterend ten overstaan van notaris Van Wij land de trekking gehouden van de loterij die de afgelo pen maanden werd gehouden ten bate van de restauratie van de N.H. kerk. De lotenrverkoop is enigszins teleur stellend geweest; ongeveer de helft werd niet aan de man gebracht. Voor degenen die wel loten hebben gekocht betekent dat echter dat hun kans op een der prijzen twee keer zo groot is. Overigens is het op dit moment en op de trekkingsavond nog mogelijk loten te kopen. Telefonische bestellingen kunnen worden gedaan bij de heer C. de Jong, telefoon (02223) 283. De trek kingsavond begint om acht uur. Ook voor niet-lotenlbezitters is het de moei te waard om te komen. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. Ralf- fetsenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4% BTW HOORNDER BEJAARDEN MORGEN WEER BIJEEN DEN HOORN Woensdagmiddag (morgen) om half drie komen de Hoornder leden van de bejaardensoos weer in „De Waldhoorn" bijeen. Nieu we leden zijn bij die gelegenheid ook welkom. Volgende week, 8 oktober, bestaat de Hoornder bejaardensoos 10 jaar. Dat zal worden gevierd tijdens een gewone soosmiddag die echter gevolgd wordt door een broodmaaltijd en een door de leden zelf verzorgde gezellige avond. Ter gelegenheid van het tweede lus trum krijgt de Soos de bejaarden, van Oudeschild op bezoek. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 1 oktober om 13.00 uur. dokter Elias heeft vakantie. EIERLAND De heren P. Jongejan (rondgaande ploegen) en P. Witte (wen- telploegen) zijn zaterdagmiddag win naars geworden van de jaarlijkse ploeg wedstrijd van de oud-leerlingenvereni- ging van de landbouwschool. De wed strijd werd deze keer gehouden op het bedrijf van de heer B. v.d. Beek, „Mariahoeve" aan de Vuurtorenweg. De weersomstandigheden waren slecht (harde wind en buien) maar de toe schouwers hadden zich hierdoor niet la ten weerhouden. Ook het aantal deelne mers was hoger dan vorig jaar: 14. Er werd met 6 rondgaande en 8 wen- telploegen gewerkt. De lichte tot zeer lichte zandgrond op dit meest noorde lijk gelegen stukje bouwland van Texel leverde nogal wat problemen op; vooral de lichtste plekken speelden de deelne mers parten. Loting besliste op welk perceel geploegd moest worden. Vooral in het begin waren de moeilijkheden groot. Men moest de grond eerst leren kennen alvorens goed ploegwerk kon worden getoond. De beginvoor was bij de meeste deelnemers dan ook uitge sproken slecht. Ook de aanstorting en de voren werden door de meeste jury leden slecht en soms zelfs zeer slecht genoemd. Favorieten Al gauw werd duidelijk dat de win naar van vorig jaar, Piet Jongejan, die bij de loting een der beste perceeltjes had getrokken, weer knap werk lever de. Ook Piet Witte en Geert Timmer staken ver boven de overige deelnemers uit. Het zijn geroutineerde ploegers, die elk jaar meedoen en zo hun ervaring nog vergroten. Overigens bleken onder de zes deelnemende nieuwelingen ook talenten te zitten. A. Saai en C. West- Op Sylt is het toerisme op een zo to taal andere wijze georganiseerd, dat een vergelijking met Texel nauwelijks mo gelijk is. Dat is een van de conclusies, die B. en VV. en gemeenteraad hebben getrokken bij hun bezoek aan dit bij de Deense grens gelegen Duitse Wadden eiland. Dat Sylt als doel voor het jaar lijkse raadsreisje werd gekozen, hield verband met twee actuele problemen: het verzoek van de Nederlandse Fede ratie van Naturistenverenigingen om op Texel een stukje strand voor naaktba- den ter beschikking te stellen en het inmiddels genomen besluit tot invoering van toeristenbelasting. Sylt is befaamd om zijn naaktstranden; in de loop der jaren heeft men de stukken „FKK"- strand telkens moeten uitbreiden omdat steeds meer badgasten tcxtielloos wilden zwemmen en zonnebaden. Dit jaar be stond de helft van het aantal gasten dat naar Sylt kwam uit FKK-mensen en volgend jaar, zo wordt verwacht, zal het aandeel van de blootzwemmers te gen de zestig procent lopen. Sedert ja ren wordt op Sylt 'n toeristenbelasting geheven, de Kurtax. Het is een bestem mingsheffing, die niet door de gemeente wordt geïncasseerd maar door een apar te stichting, de Kurverwaltung, die met de aldus vergaarde miljoenen allerlei toeristiche attracties sticht en exploi teert. Zoals op alle Duitse eilanden ligt de nadruk meer op „Heilung" dan op „Er- holung". Men gaat niet alleen om z'n plezier naar Sylt, men komt er vooral om gezondheid op te doen. De Kurver waltung heeft op Sylt (vooral in groot ste gemeente Westerland) dan ook een complex van gebouwen gesticht waarin zijn ondergebracht: verwarmd zeewa- tergolfzwembad, stoombaden, slikba- den, saunabaden, gelegenheden voor koud-warmwaterkuren, gelegenheden waar men de damp van zeewater kan inhaleren („inhalatoriums"), lighallen, gelegenheden om zeewater te drinken, Schotse douche, lichtbaden, massage gelegenheden. Dezelfde Kurverwaltung exploiteert echter ook een casino ten behoeve van de goklustigen; ook de ge meente Westerland exploiteert zo'n ge legenheid. Sylt is half zo groot als Texel, telt 24.000 inwoners en 10 gemeenten. Vorig jaar werden 3,5 miljoen toeristi sche overnachtingen geregistreerd. (Texel 1,7 miljoen). Hoewel ook hier sprake is van een topseizoen, draait de toeristenindustrie, dank zij al deze overdekte recreatie- en genezingsmoge lijkheden, het gehele jaar. Lange reis Dinsdagochtend vertrok het Texelse gezelschap met de eerste boot, op de heer Barendregt na allen in gezelschap van echtgenote. Alleen de echtparen Timmer, Roeper en Zijm waren niet van de partij. De reis per TESO-bus duurde maar liefst 12 uur. TESO had dan ook twee chauffeurs meegegeven, 's Avonds om half negen kwam het gezelschap in Niebüll aan, waar in een hotel werd overnacht en vanwaar de volgende ochtend het laatste stukje naar Sylt met de trein werd afgelegd. Dat was nood zakelijk, want over de 12 km. lange Hindenburg-dam, waarmee het eiland sinds 1927 met de vastewal is verbonden rijdt alleen de Bundesbahn. Auto's met bestemming Sylt moeten daarom ook in wagens worden geladen. Afhankelijk van het gewicht van de betrokken auto kost dat DM 16,30,— (enkele reis, 11% BTW niet inbegrepen). Op het station van Westerland werd het gezelschap begroet door de heer Schnittgart, de public relationsman van de Kurverwaltung. Men wandelde daarop naar het centrum van de 11.000 inwoners tellende plaats, terwijl Herr Schnittgart vertelde over de vele veran deringen die Westerland de laatste ja ren had doorgemaakt. Westerland maakt een grootsteedse indruk, vooral door de flatgebouwen, die het silhouet van de stad beheersen. Overigens wordt op Sylt overal laagbouw toegepast, vaak heel rustiek en met rieten daken. Leeg strand Het strand maakte een verlaten in druk. Er was juist een storm geweest (de orkaan die vooral in Scandinavië veel schade heeft aangericht), zodat alle strandstoelen en andere attributen naar boven waren gehaald. Westerland heeft een boulevard die aan Scheveningen doet denken. (Zie verder pagina 2). dorp deden het bijvoorbeeld helemaal niet gek. Voor de geploegde sneden kon de jury over het algemeen weinig bewon dering opbrengen; de zeer losse struc tuur van de grond sprak hier waar schijnlijk een woordje mee; de deelne mers konden hun ploeg vaak niet juist afstellen. De dekking van groen en stop pel was over het algemeen wel heel goed. De eindvoor liet bij de rondgaan de ploegen veel te wensen over; geen enkel jurylid kende voor dit onderdeel meer dan 16 punten toe (maximaal was (vervolg naar pagina 2) De heer A. G. v.d. Berg van „De Oranjeboom" weet alles over de berei ding van mosselen. Vrijdagavond a.s. zal dat blijken tijdens de „mosselparty", waaraan ieder kan deelnemen, die eens met mosselen als delicatesse kennis wil maken. Op Texel worden praktisch geen mosselen gegeten. Ze zijn er onbekend, derhalve ook onbemind. Daar moet ver andering in komen, vindt de „mossel commissie" (bestaande uit de heren J. Zuidewind, J. Th. Boom en J. v.d. Meer), want Texel moet weten waarover het praat als het de mosselindustrie wil aantrekken. „Er heersen over mosselen allerlei nare misverstanden", zegt de heer v.d. Berg. „Mensen die nooit een mossel hebben geproefd, hoor je vol af schuw praten over de mosselparasiet en over mosselen, die in een bepaalde tijd van het jaar giftig zouden zijn. Alle maal vreselijk overdreven en voor een deel gewoon niet waar! Als mosselen op de juiste wijze worden bereid, is er geen vuiltje aan de lucht". Mosselen worden vooral gegeten in België en Frankrijk, op allerlei manie ren. De heer v.d. Berg heeft er een stu die van gemaakt en kan bogen op be reidingservaring in zijn vorige werk kring. Veel mensen beginnen niet aan een openbare mosselmaaltijd, omdat ze niet weten hóe ze de mosselen moeten eten. Ze peuteren met mes en vork, maar dat is niet nodig. Bij het eten van gekookte mosselen is het de gewoonte het dier uit de schelp te halen met be hulp van een andere lege schelp. Mos selen worden gekookt tezamen met een bepaalde groente en zekere ingrediën ten, waarover de heer v.d. Berg het stil zwijgen bewaart. Aldus ontstaat een soort soep, die na afloop van de mos selmaaltijd wordt gedronken, niet uit een beker of met een lepel maar zó uit het pannetje. Ieder moet zijn pannetje dus zo aan de lippen zetten en dat is voor beginners wel even wennen. De „mosselensoep" heet een probaat mid del tegen verkoudheid te zijn. Naast de gekookte vorm kunnen mos selen in het zuur of gebakken worden opgediend. Populair is mosselen met roggebrood en bier en dan bestaat er een heel collectie van sausjes, waarmee gekookte, zure of gebakken mosselen worden opgediend. Verrukkelijk is bijv. mosselsaté, waarbij gebakken mosselen aan stokjes worden geregen en in een pikante saus gedoopt. Het aantal varia ties wordt zo oneindig, hoewel er be paalde standaartrecepten zijn die in België en Frankrijk populair zijn en op elke menukaart prijken. Ieder, die er zin in heeft, kan vrijdag avond vanaf zeven uur komen proeven. De kosten bedragen ƒ3,50 per persoon, maar voor dat bedrag mag men zoveel mosselen eten als men wil. Het is de bedoeling de mosselparty iedere eerste vrijdag van de maand te houden.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1