Renteverhoging! Bij de NMB nu al 4>4%op gewoon spaartegoed Id; <2 5 7% G* MET DE ZILYEKEN LEPEL ;ede blad Wees zuinig op uw melkvee -L Opzegtermijn 1 maand: rente 4V2% Opzegtermijn 3 maanden: rente 5% LANDBOUW en VE ETEEU de bank waar ook zich thuis voelt Plattelandsvrouwen hadden Israël-avond TEXELSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 ubriek voor De weersomstandigheden zijn in sep- mber zodanig geweest, dat er weinig vaar was voor de ziekte, die ieder ar in voor- en naseizoen weer slacht- fers vraagt, nl. de kopziekte. Dit kan bter in korte tijd veranderen. Zeker voor bedrijven, waar genoem- ziekte al meermalen is voorgekomen Idt het, dat uitkijken op z'n plaats is. ooral als de dieren in de wei lopen iel kort, eiwitrijk gras is het zaak om dra de weersomstandigheden minder lastig worden direkt over te gaan tot t nemen van de bekende maatregelen aarschijnlijk is het beter om het ad- es te geven om op kopziektegevoelige drijven nü die maatregel al te nemen. Tot nu toe is het verstrekken van agnesium in een of andere vorm de ste manier om kopziekte te voorko en. U kunt die magnesium geven via bekende kopziektekoekjes, of via 't rooien van 30 kg gebrande magnesiet LSS r ha net vóór het moment, waarop dieren in een andere weide komen, sde periode, waarin de dieren in een oaald perceel lopen langer is dan i dag of tien is het zaak om genoem- hoeveelheid nog eens te geven. Bedenk, dat het verlies van een goe- melkkoe, ook al wordt de schade ge- *ltelijk door de verzekering gedekt, n belangrijke schadepost is. CONTROLE OP GRASKUILEN Dat wij het maken van een goede askuil als een zeer belangrijke zaak louwen kunnen de lezers van deze rubriek weten. Met alleen het maken van een goede kuil zijn we er echter niet. We moeten er daarnaast voor zor gen, dat het materiaal, dat ingekuild is ook in de winter nog van goede kwa liteit is. iDe eerste zorg is er voor te waken, dat er geen water- en luchttoetreding •kan plaats hebben. Voor alle kuilen is water een grote vijand. Het is dus zaak, dat de bedekking zo is, dat er geen wa ter bij het gras kan komen. Dit bete kent, dat óf het gronddek voldoende dik moet zijn om het water uit de kuil te houden, óf dat het plastic deze func tie vervult. Nu er alle kans is, dat in de komende maanden wel zoveel regen zal vallen, dat een dunne grondlaag of beschadigd plastic dit niet tegen kan houden is er reden voor om het dek van de kuil nog eens te controleren. De leveranciers van plastic beschikken over plakband om eventuele gaten te dichten. Zorgt u er ook voor, dat het water dat op en om de kuil valt niet de kans krijgt om onder de kuil te lopen. U kunt er zeker van zijn, dat er van de goede kwaliteit van de onderste laag dan weinig overblijft. HOGE PRODUCTIES ZEER BELANGRIJK In één van onze landbouwbladen werd nog weer eens gewezen op het belang van een goede productie van het melkvee. Er werd in dit artikel ge steld, dat het houden van 25 melk koeien, die gemiddeld 5.500 kg melk per jaar produceren voor een veehou der van meer belang zijn dan 35 melk koeien met een gemiddelde productie van 4.500 kg. Er zijn nl. heel veel kos tenposten, die voor dieren met een lage of matige productie even hoog zijn als voor dieren met een hoge productie. In een groot gedeelte van het jaar zijn de voerkosten van een productieve koe niet hoger dan van een dier met een matige of slechte productie. Een slech- to koe vraagt voor huisvesting en ver zorging een zelfde bedrag als een koe met een hoge melkgift. Zo zijn er nog wel een aantal zaken te noemen. Ik ben er van overtuigd, dat een flink aantal lezers wel bereid zijn het verhaal tot zover te onderschrijven. Maar ze staan al klaar met de tegen werping, dat een productieve koe heel moeilijk te fokken of aan te kopen is. De schrijver van bedoeld artikel is van mening, dat een productieverho ging van gemiddeld 100 kg melk per jaar bereikbaar is. Hij wijst zelfs op voorbeelden, waar in een periode van 3 jaar een productiestijging werd be reikt van 4.400 kg tot 5.400 kg. Als middelen om tot een productie verhoging te komen worden genoemd: een goede selectie, een betere ruwvoe- derwinning, bestrijding van ziekten, het voorkomen van een daling van de productie in de nazomer en een verbe tering van het melken. Het feit, dat op enkele bedrijven in een paar jaar tijd een sterke productieverhoging werd bereikt wijst er op, dat vooral de maat regelen, die de 'boer direkt in de hand heeft zeer belangrijk zijn. We denken daarbij in de eerste plaats aan het win nen van goed ruwvoer. Het aantal vee houders, dat er van overtuigd is, dat de top van de productie alleen bereikt kan worden als de voedermiddelen van het eigen bedrijf van eerste kwaliteit zijn wordt wel groter, maar er zijn nog altijd te veel veehouders, die menen, dat zij met extra krachtvoer een ach terstand in de kwaliteit van hooi en kuilgras kunnen goed maken. Dit laat ste gelukt maar zeer gedeeltelijk. ill Voor u nu nog hogere rente bij de NMB. De 4% spaarrekening wordt nu 41/2°/o. Praktisch vrij sparen: 2500,-direct opvraagbaar.' Voor de rest 1 maand opzegtermijn. De rente op de spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden nu 5% in plaats van 4!4%- De NMB heeft nog veel meer aantrekkelijke spaarvor- men waaruit u een keus kunt maken - tot aan 7% toe. Voor u is er nóg een belangrijke reden om naar de NMB te stappen: de prettige, vlotte behandeling, de f51 deskundige voorlichting,kortom de heer C. H. M. Mackaay, Voorlichting Centraal Kantoor voor Amsterdam. Eerste inleg ten minste 10,-. Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 3 maanden. Opzegtermijn 6 maanden: 35% rente 5£% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed: 6 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, Opzegtermijn 24 maanden: rente 7% Eerste Inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100, Opzegtermijn 12 maanden: rente 6% Eerste inleg ten minste 100, Opzegtermijn voor gehele tegoed: 12 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste f 100,—. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. Donderdagavond kwamen de platte landsvrouwen (afdeling Texel) voor het eerst in het winterseizoen bijeen in de LTS-kantine. Op het programma stond een lezing met diavertoning door me vrouw Bausch-Polak uit Kijkduin over Israel. Het was een actueel onderwerp maar de huidige verwikkelingen in het midden-oosten stipte mevrouw Bausch slechts zeer terloops aan. De zestig aanwezige dames kregen veel interessants te horen over het ont staan van de staat Israel. De spreek ster had vijfmaal een bezoek gebracht aan deze 21 jaar oude natie. Dat het Israel in die tijd ondanks tal van weer standen van buitenaf voor de wind is gegaan (hangt samen met het feit dat men over goed opgeleide mensen be schikt, dat deze merendeels jonge men sen een bijzonder grote werklust aan de dag leggen en het feit dat in deze jeugd veel wordt geinvesteerd via de kibboets en de overige opvoedingsin stituten. Al heel gauw kunnen jonge lui in Israel de leiding van een kib boets op zich nemen. Over het kib boets-systeem vertelde mevrouw Bausch veel wetenswaardigs. Het is een volstekt democratische samenleving; ieder lid van de kibboets heeft dezelf de reahten en verantwoordelijkheden. De kinderen worden .apart opgevoed maar zijn elke dag een poos bij de ou ders voor spel en ontspanning. Theodor Herzl, een Oostenrijks advocaat, is de grondlegger van het zionisme aan het eind van de 19e eeuw. Als jonrnalist maakte hij het beruchte Dreyfus-pro- ces mee, een affaire waarbij het apti- semitisme een rol speelde. De eerste Joden die zich in Israel vestigden had den het zwaar. Het was voor studenten zelfs onbegonnen werk. Nu heeft men goede voorlichting op land- en tuin bouwgebied. Er werden en worden nog steeds bossen aangeplant waarbij ook schoolkinderen worden ingezet. Er staan nu 90 miljoen bomen. De men sen in de kibboets kan men als eliten beschouwen, aldus de spreekster. Ove rigens zijn er in Israel ook kleine par ticuliere ondernemingen. De tachtig nationaliteiten hebben elkaar gevon den in één taal: het nieuw-Hebreeuws. Het klimaat is voor een land dat onge veer zo groot is als Nederland, zeer uiteenlopend. In het noorden valt veel regen en er ligt daar zelfs sneeuw op de bergen, in het zuiden de droogte van de Negeb en aan de kust een aange naam middellandse zeeklimaat. De dia's lichtten het gesprokene op aangename wijze toe, zodat men een goede indruk kreeg van dit veelbesproken land. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 30 sepL 11.15 en 23.22; 1 okt. 11.38 en 23,46; 2 okt 12.04 en 3 okt. 0.14 en 12.41; 4 okt. 0.54 en 13.34. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Miiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiyiuiiiuiiiiiuiiiiiin^ FEUILLETON door TOM LODEWUK iifffiiiiHuwnimiiiiiiiimiiiniii!iiiiiiiiiiiiiniii niifimiHHiiiiiiiiiiiiiiiuHiiiiiiuiMiumiiiminuHiiiiiittiiiniininiiHmiiiHiiiiHiiiiHiimiiiHiiiiiiiHii 37. Hij was toch wel moe. Dat zou het voorjaar wel zijn. Hij luisterde met een half oor naar de profetieën van de col lega's, die een over-de-mand-lopende oogst voorspelden, (want het waren nu eenmaal exporteurs) en keek verder zo eens rond. Wat waren er veel vreemde gezichten gekomen de laatste tijd, en wat werden er vertrouwde figuren ge mist. En wat zat er veel jong bloed in het vak. Opeens richtte zich z'n starende blik op de jonge man, die zoekend tussen de tafeltjes doorging. Het was als zag hij in een spiegel het verleden. Dat was hij zelf, Reindert Stok; alleen had deze jon gen donker haar en donkere ogen. Maar precies datzelfde naarstige, dat jagen of er iets te verdienen viel, die ingehouden energie, die hem de zaak van R. Stok Zoonen had doen opbouwen. En met een schok herkende hij zijn kleinzoon Rein, de zoon van Hans. De jongen lachte verheugd toen hij zijn grootvader zag en stevende recht op hem af. „Grootvader, ik zocht u". „Zo, had je geen school?" „Kwaad was ziek, we hadden een uur eerder vrij". „De een z'n kwaad, de ander z'n baat" lachte een van de exporteurs aan het tafeltje. „Nou Rein, je hoeft niet te vra gen van wie dat er een is al is het een donkere uitgave". „Mijn kleinzoon, ook Reindert Stok", zei Rein met kwalijk verborgen trots. Ja, het was een Stok op en top, alleen had hij het donkere haar en de donkere ogen van Sara. De jongen had joods bloed, dacht Rein, en het flair van za kendoen, een generatie overgeslagen, was daardoor zeker niet verminderd. Wonderlijk toch, hoe had hij in de put gezeten, toen zijn zoon Hans een „klad schilder" worden wilde, en nu was de zoon van Hans, zoals hij hem graag ge zien had Nu ja, late haver kwam ook op. „Kom er bij jongen, en kijk of je nog koffie krijgen kunt". „Als ik voorover leun, loopt het over mijn kin", zei de jonge Rein en keek te vreden naar zijn grootvader. Was dat even 'n boffie? Hij was van de tuin bouwschool maar niet naar het huis van tante Nel gegaan, eerst even naar de beurs. En daar zat me warempel groot vader ook „Zoals je daar liep", zei Rein senior, was je sprekend je grootvader in z'n jonge jongen. Zo liep ik ook op de beurs te spieden naar een klant". „Ik heb nog geen klanten", antwoord de de kleinzoon, „maar dat komt wel. De handel is niet vlot, grootvader". „Zo, dat weet je al, ik hoef jou niks meer te vertellen". „U moet me nog een heleboel ver tellen". „Ik heb geen uitgaansverlof van je grootmoeder". „En grootmoeder is de baas niet?" „Ja, jongen", zuchtte Reindert, kwasi somber, „daar heb ik m'n leven lang on der gebukt gegaan". „Het is u aan te zien", leefde de jon gen lachend mee. „Maar dan kom ik vanavond een uur tje buurten. We zouden het nog over darwinhybriden hebben, weet u wel?" „Je komt maar", zei Reindert verge noegd. Op zijn oude dag vond hij nog deze vreugde, dat zijn droom een „wordt vervolgd" op het verhaal van Rein Stok Zonen, toch nog bewaarheid werd, Nel en Piet bleven kinderloos, dat stond wel vast helaas en dat was een kruis voor die twee, maar Nel leefde op nu de jonge Rein daar in huis was, zo lang hij de tuinbouwschool bezocht. En Bas en Greet? Och wie zou het zeggen, daar kon nog best eens iets gebeuren, maar hij zou het niet meer meemaken, dat een zoon van Bas naast hem over de tuin liep. En wat wist je dan nog? Veronderstel dat het net ging als bij hem, zijn eerste zoon professor, de twee de artiest? Op Rein Stok Jr. had hij zijn hoop gebouwd, en die hoop scheen niet beschaamd te zullen worden. De jongen had niet alleen een neus voor zaken, maar ook kijk op teelt. En daarbij was hij een aardige vent, die zowel met de zakenmensen als met het personeel heel goed kon opschieten. „Bloed van mijn bloed", dacht Rein dert Stok, en al vond hij Saartje een lieve schoondochter, haar grootste ver dienste was, dat ze deze zoon aan het bedrijf geschonken had. „Oom Bas wil me meenemen naar En geland", vertelde de jongen. „Heb je zin?" „En of!" Ook bij Bas en Greet was de jongen altijd welkom, en dikwijls fietste hij naar de bungalow in Bennebroek. „Tante Greet vindt het niet leuk dat ze helemaal alleen thuis is, ze denkt er over om voor een paar maanden te gaan assisteren in het diaconessenhuis". „Waarom zou ze niet, niks doen is voor niemand goed". Reindert kénde de laatste aanwinst van de familie, Greet Vermeulen had „geen luie draad aan d'r lijf", zoals moeder Janna het placht uit te drukken. Hij dacht aan zijn moe der, die al zo lang niet meer leefde. Och, als ze dit alles nog eens had beleefd! En opeens wist Reindert Stok dat hij een oude man was geworden. Zo veel zou hij zelf óók niet meer beleven. En hij keek opnieuw naar al die jonge mensen, al die mannen in de kracht van hun leven, die het zo druk hadden met hun werk en er net zo min aan dachten als hij tóen, dat voor allen eens het uur zou slaan. Hij keek ze erop aan, de oudgedien den uit het vak, die hij had gekend toen ze nog vol energie waren, toen de kop pen nog niet kaal, of de haren nog niet grijs waren, toen ze nog een borrel kon den drinken en geen sucretjes hoefden te doen in de koffie. En hij benijdde de jonge Rein zijn jeugd. Maar die gedachten beheersten Rein Stok nooit lang. „Kom", zei hij, „ze wachten thuis met eten, jongen, ga je mee?" „Ik ben op de fiets grootvader, en oom Piet is vandaag naar Den Haag. Anders zit tante Nel zo alleen". „Hou jij je tante maar gezelschap. Tot vanavond!" Hij wuifde naar de anderen en zocht langzaam de uitgang. Maar toen hij die avond met zorg het puntje van zijn sigaar ontdeed, zag hij opeens de blonde kop van Bas voor het raam. En daar was Greetje óók warem pel!" Hij stond zelf op, haastte zich naai de deur. Vreemd was dat, zo blij als hij tegenwoordig was, wanneer een van de kinderen of kleinkinderen zich vertoon de. „Kom d'r in, kom d'r in", noodde hij, „heeft Greet vergeten eten te koken en kom je hier kijken of er nog wat over is? Misschien is er nog wat in de keu ken". „Waarom moet u me altijd zo omlaag halen?". De grijze ogen van Greet lach ten naar hem. Hij zag haar opmerkzaam aan, zag hoe ze kleurde, en een gedach te flitste door hem heen, die hem ner veus maakte. Magda kwam vanuit de keuken bin nenlopen. „Wat zijn jullie vroeg?" „Ga zitten mensen", zei Bas breed, op eens weer een kwajongen, dacht Rein dert, en zijn vermoedens werden ster ker. Hij keek naar Magda, ze knipte even met haar ogen, zou ze ook „Mag ik even voorstellen?" zei Bas met een brede zwaai naar zijn vrouw, „Bas, Greet en Rob". „Gekke kerel, verweet Greet met een hoge kleur, „ben je heelméél, is dat een manier?" „Een manier om wét?" vroeg Rein dert, maar zijn ogen waren gespannen op Greet gericht. „We weten nog niet of het een Rob is, misschien is het wel een Greetje, zei Bas vol trots, „maar ik hou het op Rob". Magda legde haar handen op de schouders van Greet, „O, wat heerlijk voor jullie!" „Voor óns soms niet?" zei Reindert, en hij straalde van plezier. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5