4 a p I p a P P Coude beter te verdragen dan warmte Psychologische weerstanden tegen de pil F P F P F F F p P 11 F p P p P F F P F F P F F P F F P F P F Oorzaak eerder kleine garnalen dan wijziging fiseaal systeem U wetenschap ontdekte: Mosselparty TEXELSE MOSSELEN „DE ORANJEBOOM" Veel vrouwen stoppen ermee KRUISWOORDPUZZEL 9 18 27 56 J2 Residu-vraagstuk uiet verontrustend Afnemende animo voor garnalenpellen DE MANIER waarop de mens on- meet de aarde bewoont, komt dui- tot uitdrukking dat hij zich ge- i heeft aan de bijbelse opdracht aarde te bevolken. Er is bijna plekje van enige betekenis op te vinden dat niet op de een of wijze door mensen wordt be llen de verschillende klimaten t dit bewonen der aarde van de groot lichamelijk aanpas- er mogen. icrikaanse en Duitse geleerden en op dit gebied uitgebreide on- >ekingen verricht. Hun studies be- het biometeorologische pro van het acclimatiseren. «ding en kleding hebben evenals re verschillen in lichaamsbouw en physiologische processen bij de lenrasscn hierin een belangrijk eel. Het zijn deze vier factoren die 21 m hun samenspel de mens onmo- maken zich op dikwijls wonder- wijze aan de sterk uiteenlopende aten van de wereld aan te passen. J ONS stofwisselingsproces ver- dt energie en deze moet door het igen van voedsel gecompenseerd len. Een mens die slaapt, gebruikt ïvolge van hetfeit dat zijn levens- ties als het ware op een laag pitje i, slechts 65 kilocalorieën per uur. zwaarder het werk wordt dat hij t verrichten, zoveel meer moet er ]n lichaam verbrand worden. normaal wandelen worden 200 aioneen per uur verbruikt, bi; nmen 500 kcal. per uur, bij trap- Een energieverbruik van een zo- jfltwikkeling van deze zogenaamde tbolische warmte (metabole is het kse woord voor „omzetten") kan sportwedstrijden gedurende kor- jd zelfs tot 3000 kcal. per uur stij- Een energieverbduik van een zo- ge omvang heeft binnen een halve uut totale uitputting tot gevolg. Te- wer de warmte-ontwikkeling in het selijk lichaam als gevolg van che- :he processen, staat de afkoeling r natuurlijke factoren, gauw de temperatuur van de it om ons heen zakt beneden die onze huid, die gemiddeld 34 gra- Celsius bedraagt, wordt er warmte geven aan de ons omringende it. 'Al 1155 id 2 Infra-rode uitstraling UNDER BEKEND is wel, dat het nselijK lichaam ook afkoelt door de r het lichaam zelf uitgestraalde in- rode stralen van lange golflengte, rbij spelen echter bepaalde natuur- dewetten een rol en wel in verband de temperatuur van de lucht. Hoe er de temperatuur, hoe groter de M oeling door stralingsverlies bij de Daarin liggen bijvoorbeeld de ige gevaren voor een leek, die de ht wil doorbrengen onder de blote nel in de tropen. )e belangrijkste afkoeling vindt de wel in het uittranspireren van 2 te miljoen zweetdruppeltjes, in e streken transpireren wij ongeveer vierde uit van de 2 te tot 3te liter eistoffen die wij per dag tot ons ne- n. En dat gebeurt door een volko- normale afscheiding waarvan wij wel niets merken. Bij bijzonder te hitte kan een mens wel komen het uitstoten van niet minder dan liter vocht per dag. Het daaraan ver- iden warmteverlies is de beste re- aar van onze lichamelijke warmte- ishouding, vooral in de tropen. Voor naar buiten brengen van elke liter dit worden 590 kilocalorieën ver- likt. afkoeling die hiermee kan wor- bereikt, is slechts mogelijk, wan- :r de omringende lucht in staat is vocht op te nemen. Is dit door een ditverzadigde lucht om ons heen mogelijk, dan krijgt de mens zoge- amde warmtestuwingen of een „zon- steek", dingen die vooral in tropi- gebieden kunnen voorkomen. Beste temperatuur DE IDEALE TEMPERATUUR voor naakte lichaam bij een middelma- vochtigheidsgraad van de omrin- [ide lucht is wel 29 graden Celsius. In gebieden waar de temperaturen ihet vriespunt liggen, moet de mens deze temperatuur gewend is, zijn Uabolische warmteontwikkeling tot t achtvoudige verhogen Hiertoe is et iedereen in staat, hetgeen bleek fen in december 1961 de vorst bij uit- ndering ook doordrong tot het overi gs altijd vorstvrije gebied van noord- dia. Toen het kwik daar in één nacht onder het vriespunt zakte, bevroren vele mensen. Ook aan het aanpas- igsvermogen van de mens zijn blijk- ar grenzen gesteld. Over het algemeen hebben wij echter der geleerd ons tegen de koude te fsohermen dan warmte te verdragen, verband hiermee zou men zich nog der een dichte bewoning van de pool den kunnen voorstellen dan die van t warme vochtige Amazone-gebied in aid-Amerika. Het klimaat waarin de mens leeft is to groter invloed op hem dan velen vermoeden. Zo kunnen culturen zich slechts tot grote hoogte ontplooien on der bepaalde klimatologische omstan digheden. Zowel de tropen met hun ac tiviteit verlammende hitte, als de pool gebieden die van de mensen geweldig energieverbruik eisen in de strijd tegen het barre klimaat, weaken remmend op culturele ontwikkeling. Hieruit vloeit voort, dat grote culturen of minstens toch bepaalde redelijke beschavings vormen zoals we die kennen in Europa en Amerika, gebonden zijn aan de re gionen van middelbare breedte, waar zich ook de trekroute bevindt van lage drukgebieden. Zij scheppen daar blijk baar een soort klimaat dat stimulerend op de menselijke activiteit werk, door dat de mens hier niet al te veel energie moet gébruiken in zijn strijd tegen het klimaat. CURSUSSEN VAN OVERKOEPELING Door het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties zullen in de ko mende maanden de volgende cursussen worden georganiseerd Cadeautjes maken te geven door mevr. De Gier-Schonewil uit Stompetoren. 6 lessen, ƒ7,50 per per soon. Dinsdag 7, 14, 21, 28 oktober en 4 en 11 november, te Den Hoorn, 's middags van 2.00 tot 4,30 uur in het Verenigingsgebouw naast de pastorie. Opgeven bij mevr. De Graaf, De Westen, tel. 263, en Den Burg, 's avonds van 19.30-22.00 uur in de Kerkekamer van de Doopsgezinde Kerk, Kogerstraat. Opgeven bij mevr. v.d. Knaap, Witte Kruislaan 22, tel. 2536. Vervolgcursus naaien te geven door mej. J. Ham, Heiloo, 6 lessen, 7,50 per persoon. Dinsdag 7, 14. 21, 28 oktober en 4 en 11 november, te: De Cocksdorp, 's middags van 2.00 tot 4.30 uur in Hotel Kikkert. Opgeven al daar, tel. 207. En te Oudeschild ,'s avonds van 19.30 tot 22.00 uur in ,,'t Skiltje". Opgeven bij mevr. Visser, Loodssingel 42, tel. 2768. Variaties met brood Eenvoudige en feestelijke broodmaal tijden, broodsoorten, beleggingen, scho tels, slaatjes, lunchpakket, picknick mand. Te geven door mej. P. Hage, Alk maar. 3 lessen, 4,50 per persoon even tuele ingrediënten. Maandag 13, 20 en 27 oktober, te De Waal, 's middags van 2.00 tot 4.03 uur in het Dorpshuis. Opgeven bij mevr. Plaatsman, Hogereind 18, tel 3190, en Oosterend, 's avonds van 19.30 tot 22.00 uur in de Bijenkorf. Opgeven bij mevr. Zegers, Achtertune 23, tel. 458. Woord en Wederwoord Spreken in het openbaar door mej. Van Zoelen uit Den Haag. 4 lessen, ƒ6, per persoon. Dinsdag 7, 14 en 28 oktober en 4 november; te Den Burg, 's mid dags om 2.00 uur bij mevr. Timmer, Beatrixlaan 100. Opgeven bij mevr. v.d. Knaap, Witte Kruislaan 22, tel. 2536. en Eicrland, 's avonds om 19.30 uur bij mevr. Dijkshoorn, ,,De Oorsprong", op geven aldaar, tel. 208. ERNA KAGER (8) WINNARES BALLONNENWEDSTRIJD De ballonnenwedstrijd voor de lage re- en kleuterscholen op 18 juni ter ge legenheid van het bezoek van de ko ningin is een beetje teleurstellend ver lopen. Oe meeste ballonnetjes kwamen als gevolg van het ongunstige weer niet ver; veel balonnetjes werden zelfs gevonden in Den Burg. De meeste an dere zijn waarschijnlijk in zee verlo ren gegaan, zodat er slechts tien terug meldingen waren. Het verst kwam het balonnetje van de 8-jarige Erna Kager (B 132 a) dat op ongeveer 100 mijl ten noorden van Terschelling werd opge vist door de kotter TX 38. Erna Kager heeft een boekenibon ont- (vangen, beschikbaar gesteld door de gemeente. IDe tweede prijs, ook een boekenbon, was voor de 5-jarige Ma- rinda Luiken uit De Waal. Haar bal lonnetje werd door een Duitse toerist gevonden op een parkeerplaats in Sneek. (advertentie LM.) vrijdag (heden) vanaf 19.00 uur serveren wij in vele variëteiten. Voor slechts 3,50 (all in), zoveel eten als U wilt Alle mosselen worden geserveerd met velerlei garnituur. Den Burg telefoon 2157 DE ONTWIKKELING en hel gebruik van de ovulatieremmers (kortweg: „de pil") is een van de belangrijkste fac toren in de snelle evolutie van de wes terse mens ten opzichte van seksuali teit. In deze ontwikkeling is de pil zon der meer een mijlpaal, al was het al leen omdat de geneeskunde de seksue le problematiek van haar patiënten niet meer uit de weg kan gaan. Con traceptie in de vorm van de pil wordt in Nederland door vele tienduzenden vrouwen toegepast en dit aantal stijgt nog voortdurend. Toch is uit recente wetenschappelij ke onderzoekingen gebleken dat vele vrouwen met de pil niet in het reine zijn, zulks om vaak zeer uiteenlopende redenen. Opvallend veel vrouwen blij ken na korte of lange tijd weer met de pil te stoppen en over te gaan op andere, veel riskantere vormen van contraceptie. Meestal liggen aan dit besluit psychologische factoren ten grondslag, waarover prof. Buyse kort geleden een belangwekkend artikel schreef in het Tijdschrift voor Genees kunde. ONDERZOEKINGEN hebben volgens prof. Buyse uitgewezen dat na één jaar biina de helft van de vrouwen het ge bruik van de pil weer staakten. Hij re fereert zich hieribij o.a. aan een groot scheeps -onderzoek, dat door de Ameri kaanse arts Meylan werd ingesteld naar het gebruik van de pil door de Amerikaanse vrouwen. Ruim 7% van de onderzochte vrouwen zette de medi catie stop vanwege nevenwerkingen. Een tweede groep omvatte de patiënten die het gebruik van de pil staakten niet omwille van ongewenste neven werkingen, maar toch omwille van fac toren van „acceptabiliteit". 1 Z A 5 e 7 a 10 11 12 IA IS 16 17 19 20 21 23 2A 26 2ë 29 30 31 32 33 39 35 36 37 39 39 AO 91 A2 A3 kk 95 A6 Aü A9 52 53 SA WJ 55 S7 59 59 60 61 62 65 6A 65 66 67 68 69 70 71 72 73 7A Het zijn o.a. vrees voor kanker, ge brek aan vertrouwen in de doelmatig heid van de tabletten, verzet vanwege de echtgenoot, voortdurend risico het innemen te vergeten, onmogelijkheid om regelmatig op controle tp komen, onbekwaamheid de verkregen instruc ties op te volgen, ongunstig advies van de huisarts, vrees voor gevolgen bij la tere kinderen enz. Ruim 12te°/o staak ten om deze redenen het gebruik. In een derde groep kwamen de vrou wen voor, die de medicatie stopzetten noch omwille van zij effecten noch om redenen van acceptabiliteit, maar om dat contraceptieve maatregelen tijdelijk of definitief nutteloos waren geworden bijv. door huwelijk, door de wens om zwanger te worden, door de dood van de echtgenoot enz. In totaal 12te°/o van de onderzochte vrouwen. Angst NIETTEMIN staat het wel vast, dat vele vrouwen het gebruik van de pil staken uit een soort van psychologische weerstand. Prof. Buyse herinnert aan een onderzoek, dat werd ingesteld door de Leuvense dienst van gynecologie en verloskunde en waarbij ook de psychia ter werd ingeschakeld. Uit dit onder zoek bleek dat de vrouwen, die dreig den de ovulatieremmen stop te zetten, kampten met verschijnselen die men als volgt kan indelen; angstverschijn selen 46°/o; stemmingsverschuivingen 37°/o; somatische klachten 40%; sek suele functiestoornissen 17%. Verschil lende vrouwen noemden meer dan één van deze klachten. Een opvallend hoog percentage vrou wen kampte dus met angstverschijnse len. Deze angst bestond o.m. uit vrees voor lichamelijke beschadiging door het medicament en vrees voor ontremming van eigen driftmatigheid. Somatische klachten waren in hoofd zaak matheid, duizeligheid, ongewone gevoelens in de buik. Opvallend was dat vele patiënten met een agressieve ondertoon over de ze klachten spraken, alsof zij de dok ter hiervoor verantwoordelijk wilden stellen. De stemmingsversohuivingen zijn ofwel van de apathisch-depressieve reeks, ofwel van de prikkelbaar-ge jaagde reeks met opgewondenheid en agressiviteit. Begeleiding DE OVULATIEREMMERS betekenen als chematisahe middelen een ingreep op het lichaam van de vrouw. Toch ge looft prof. Buyse niet dat de weerstand tegen de pil in de laatste plaats bioche misch verklaard kan worden. Er be staat immers ook een sterke weerstand tegen andere middelen van contracep tie en daar kan men de biochemische verklaring toch moeilijk hanteren Daarom moet de verklaring voor de weerstand tegen de pil in de eerste plaats op psychisch niveau worden ge zocht. Ovulatieremmers vormen een Horizontaal 1. voormalig Ned. eiland; 3. blaasinstrument; 10. ws getekend, afk.; 12. bep. windrichting, afk.; 14 verhoogde temperatuur; 15. roede; 16. Russ. gebergte; 19. bep. houten verpak king; 20. iemand met donkere huid; 21. Jacob Russ. diplomaat; 23. versna peringen; 26. stad in Italië; 28. Eerw. Heer, afk. Lat.; 29. waarnemend, afk.; 31. onmisbaar bij schilderen; 33. voor zetsel; 35. meisjesnaam; 37. stad in Drente; 38. verder; 40. gekke; 43. soort antilope; 44. manier, wijze; 45. lofzang; 48. m. versleten schroefdraad; 49. Matheus, afk.; 50. geld in ruil geven; 52. element, afk.; 53. Bescherming Be volking; 55. werkelijk; 57. profijt; 61. bep. bomen; 63. futloos; 64. zilt; 66. vereerd voorwerp; 68. bep. afbeelding; 69. van bep. hout gemaakt; 71. uitge breide aansprakelijkheid, afk.; 72. ver voeging w/w. zijn; 73 maatregel tegen te hoge lonen; 74. bep. Europeaan. Verticaal: 1. bep. vereen, v. landen Wetsontwerp verontreiniging oppervlaktewateren Geregeld worden door diverse in stanties, waaronder het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, onderzoekin gen verricht naar de aanwezigheid van chemische bestrijdingsmiddelen in op pervlaktewateren (polderwateren en grote rivieren). Tot nog toe hebben de onderzoekingen aan het licht gebracht, dat de residuen van insecticiden in op pervlaktewater geen onrustbarende vormen aannemen. Dit delen de ministers van verkeer en waterstaat en van justitie en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid (tweede onderteke naar) o.m. mede in hun zojuist ver schenen memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Vaste Com missie voor Verkeer en Waterstaat en Volksgezondheid over het ontwerp van wet, houdende regelen omtrent de ver ontreiniging van oppervlaktewateren. Waargenomen schadelijke invloed op in het water levende organismen en daarvan levende hogere diersoorten konden tot dusver worden toegeschre ven aan plaatselijke verontreinigingen door bijv. lozingen van fabrieken, of aan calamiteiten. De recente vergifti ging van de Rijn is van het laatste een sprekend voorbeeld. In ondelringe sa menwerking is door diverse instanties aan een meer uitgebredi onderzoekpro gramma van diverse belangrijke wate ren, o.a. de grote rivieren begonnen. Tevens wordt in diverse commissies onderzoek verricht naar de effecten op het milieu van aangetroffen concentra ties van verschillende soorten bestrij dingsmiddelen, waarvan met name de persistente. Over het voorkomen van insecticiden in oppervlaktewater in Oostelijk Fle voland wordt medegedeeld, dat uit een ook in 1968 gehouden onderzoek onder meer bleek, dat in geen enkel monster endusulfan aanwezig was. De residuen van dieldrin waren niet onrustbarend Als hoogste residu werd 0,05 mg/liter aangetoond. Het ligt in de bedoeling, eveneens waarnemingen te verrichten in land en tuinbouwgebieden met een struc tuur, welke verschilt van die in de IJsselmeerpolders. psychische belasting. Prof. Buyse noemt verschillende factoren. Zo krijgt de vrouw het idee, dat zij door de pil in te nemen de seksualiteit mogelijk moét maken zonder lichame lijke vruchtbaarheid. Maar van de bei de partners is de vrouw doorgaans het meest op de vruchtbaarheid en het minst op de erotische gevoelens gesteld. In die zin betekent het innemen van de pil vaak een belasting van de echte lijke relatie omdat een aantal vrouwen het gevoel heeft de pil „voor de man" te moeten innemen. Bovendien meent prof. Buyse dat ve le gehuwde vrouwen toch sterk wensen om kinderen te krijgen. Vaak is dit verlangen onbewust, maar juist kan de vrouw veel weerstand tegen de pil gevoelen. Contraceptie en zeker contraceptie d.m.v. de pil is psychisch dus zo be langrijk, dat de arts dit niet op een louter technisch niveau kan afhandelen zo stelt prof. Bnyse tenslotte. Dik wijls moet het echtpaar ingeleid wor den in de problemen of is begeleiding noodzakelijk. Op die manier wordt orale contraceptie wellicht wél aan- aanvaardbaar voor de vrouw en ook voor haar partner. Door de psychologi sche poblemen te negeren kan de vrouw psychisch in moeilijkheden ko men en kan ook de huwelijksband een ernstige deuk krijgen. afk.; 2. faam; 4. geloofsovertuiging, afk.; 5. eveneens; 6. knoei; 7. hevig ver langen; 8 jongensnaam; 9. Nederl. Spoorwegen, afk.; 10. deel v. e. zin; 11. rijfcuig(en); 13. wortel van standelkruid; 15. plaats in Limburg; 17. spinweefsel; 18. recta rechtstreeks; 20. Militaire Politie, afk.; 22. het scheppen van schoonheid, 24. Eminentie, afk.; 25. verbinding van kiezel en zuurstof; 27. assistent, afk.; 30. op die plaats; 32. vóór anderen; 33. deel v.h. hoofd; 34. gappen; 36. vrucht; 39. bep. misdrijf; 41. tak v.e. andere plant; 42. laan; 45. met peper bestrooien; 46. halm; 47. meer dan andere; 51. Romeins ge schiedschrijver; 53. noemt men kortweg de bootsman; 54. ten bedrage van; 56. bep. Europeaan; 57 vervoeging w.w. vléien; 58. Duits geld, afk.; 59. Spaanse rivier; 60. steekwapen; 62. deel v. h. gelaat; 65 kruisertje: plezierjachtje; 67. dof; 69. bep. Japans spel v. 2 per sonen; 70. bep. windrichting. Bij de moeilijkheden in de garnalen visserij kan het fiscale element slechts van ondergeschikt belang zijn. Onge twijfeld speelt wel een rol de geringe afmeting van de garnalen van de Wad denzee in vergelijking met de grotere die op verder afgelegen gronden wor den gevangen, dan wel uit Duitsland worden geïmporteerd. In het algemeen bestaat er meer belangstelling van de zijde van de kopers voor grotere gar nalen, terwijl ook de pellers de voor keur geven aan garnalen van grotere afmeting. Dit antwoord de minister van land bouw en visserij, tevens namens de staatssecretaris van financiën, aan het Tweede Kamerlid, de heer Harmsen, naar aanleiding van terzake schriftelijk gestelde vragen. Minister Lardinois geeft overigens reeds geruime tijd aandacht aan moei lijkheden in de garnalensector. Ongeacht de belastingheffing van pellers, vinden de buitenlandse garna len, indien zij althans groter zijn dan de Waddenzeegarnalen, een goede, markt in ons land. Zo kunnen ook de Nederlandse garnalenvissers, die gro tere garnalen aanvoeren, een gereder afzet voor hun produkt vinden dan zij, die slechts over kleine garnalen be schikken. Waarschijnlijk ongeveer de helft van alle in ons land gepelde garnalen ko men uit Volendam. Het berust op een misverstand, dat het pellen vóór 1 ja nuari 1969 niet in de heffing werd be trokken. De heffing van de inkomsten belasting over dit loon geschiedde in vorige jaren door inhouding van een forfaitair percentage door de pelbazen. Met ingang van dit jaar worde het nor male voor inkomsten geldende fiscale regiem toegepast. De bewinstlieden be schikken niet over concrete gegevens, of en in hoeverre de terugloop van het aantal pellers mede gevolg is van deze systeemwijziging.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 11