Groen 2rwarL-Jexels in het karL, len buurtwerker kan voor Texelse samenleving nuttig werk doen LLEEN OOSTEREND ZIET NOODZAAK NIET IN uitvoering' van al uw effecten orders tudiecommissie concludeert in rapport: DEK en Texels Fanfare werken samen maar gaan geen fusie aan Museum krijgt zeewaterpijpleiding voor aquaria en robbenbassins HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME RAKKERS NUTSSPAAF.BANK )AG 3 OKTOBER 1969 83e JAARGANG No. 8407 nve N.V. v/h Langcvcld De Roojj )US 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- f eisen bank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert. 18 ct per mm. excl. 4°/o BTW studiecommisie die in september ng jaar aan het werk ging om de gelijkheden voor buurtwerk op iel te bestuderen heeft een dezer da- een positief advies uitgebracht n het Centraal Bestuur van de Stich- jg Cultureel Werk. De commissie is P°- o mening dat moet worden overge- an tot aanstelling van een buurt- rier wiens scholing gericht is ge lest op het aspect van de samenle- igsopbouw. Op zo kort mogelijke mijn zou dan moeten worden ge- cht een subsidie-toezegging van de 'Sinister van C, R en M te krijgen. Het uitwerk kan ter hand worden ge- men door de bestaande Stichting jtureel Werk maar de statuten zou- dan gewijzigd moeten worden; een afzonderlijke stichting buurt- >rk kan in het leven worden geroe- De commissie vindt dat met oed advies over het een en ander jt worden gevraagd aan het Pro- jciaal Opbouworgaan voor Noord- Hand. het ministerie van C, R en M de Nederlandse Bond voor Sociaal illureel Vormingswerk. De aan te illen buurtwerker moet zo doelmatiq gelijk samenwerken met de jeuga- recreatieconsulent. De studiecommissie stond onder orzitterschap van ds. L. Koopmans en ;tond verder uit mevr. N. van Heer- sarden-Koopman, mevr. T. Moor- uin, mevr. T. Zegers-van der Knaap, 'j K Beekenkamp, de heer S. A. ïrsma, mevr. M. Beekman-van Ros si, mej. T. Blom, mevr. M. A v d. irg-Witte, en de heer Gé Oskam (se- etaris) Als adviserende leden hadden de commissie zitting mej. M. M. Bak- :r, consulente van de Nederlandse >nd voor sociaal-cultureel vormings- irk en de heer J. M. de Vries, jeugd- recreatieconsulent. Onderdeel van de studie was een tearing" in alle Texelse dorpen om na gaan hoe men daar tegenover het lurtwerk stond. Overal sprak men er :h positief over uit, behalve in Ooster- I, waar de commissie te horen kreeg it er niet de minste behoefte aan be- )nd Men was daar van mening dat een roepskracht de bestaande activiteiten met veel enthousiasme worden ge- even eerder zou afremmen dan bcvor- :ren. Men zou het geld liever besteed id aan eigen plaatselijke activiteiten. Definitie Onze lezers zullen zich wellicht niet ter herinneren wat onder buurtwerk oet worden verstaan. Het rapport van studiecommissie geeft de volgende tfinitie Het buurtwerk is te beschouwen als fn vorm van werken aan de samenle- Qg in het directe woon- en leefmilieu; iarbij kunnen de bewoners gestimu- erd worden tot het nemen van initia len ter verbetering van het milieu, innen contactmogelijkheden gescha- ?n en service geboden worden aan or- nisaties en groepen. Het buurtwerk ordt gedragen door hen, die er belang hebben met gebruikmaking van ge- lecialiseerde hulp Er wordt gewerkt et wisselende groepen; veeleer dan et kaders (organisaties, verenigingen), lerdoor kan de bewustwording van de iwoners omtrent de moeilijkheden èn i mogelijkheden van het eigen woon- i leefmilieu versterkt worden en kun- =n nieuwe kaders ontstaan. Het buurt- erk kan zich bezighouden met alle Wen van de samenleving en wordt ïekend tot de normale, noodzakelijke xrzieningen van een wijk of plaats in iweging. Het kan ook onder eigen (advertentie I M.) hoede aktiviteiten entameren indien daar behoefte aan bestaat en voor zo ver andere organisaties dit niet doen. Het streeft ernaar, dat, indien nodig, voor deze activiteiten zelfstandige in stituten worden gevormd. Het kan de totstandkoming van buurt- of streek- opbouw stimuleren en tijdelijk plaats vervangend optreden, indien daarvoor nog geen geëigende organen bestaan. Tot het territoir voor het buurtwerk wordt gerekend een gebied, dat geken merkt wordt door een of meer gemeen schappelijke behoeften of problemen, zoals onvoldoende voorzieningen, te kort aan organisatieleven, structurele werkloosheid e.d. Het buurtwerk heeft naar inhoud en methodiek een algemeen karakter. In de laatste tijd wordt het niet juist meer geacht te spreken van buurtwerk, omdat het werk zich vaak afspeelt op een veel groter terrein (stadswijk, grote plattelandsgemeente, regio). Gesproken wordt van samen levingshulp". Wat de „hearings" betreft, consta teerde de commissie overal een verheu gende activiteit op het gebied van het verenigingsleven, zij het dat men dit verenigingsleven niet overal even doel matig vond opgezet en georganiseerd. De commissie werd ook geconfronteerd met een vrij sterk verloop in het ver enigingspatroon en vele bestuursmuta- ties Dat kleine eenheden niettemin tot sprekende resultaten kunnen komen, ge tuig de uit negen dames bestaande zus- terkring te De Waal, die er niettemin in slaagde door middel van een bazar ƒ1800,bijeen te brengen. Jeugd Vrij algemeen is de klacht dat voor de jeugd speciaal in de buitendorpen te weinig mogelijkheden en activi teiten zijn. Dit geldt zowel voor de jeugd tussen 8-14 jaar als voor de jon- gerengroeperingen die vaak geheel op eigen intiatieven zijn aangewezen. Ook aan de bejaarden moet meer service worden geboden. Verder worden meer cursusmogelijkheden gewenst. De vrij willige medewerkers, die met moeite nog gevonden kunnen worden, hebben behoefte aan nieuwe inspiratie. De dorpshuizen beperken zich als regel tot verhuur van de akkommodatie en ko men aan de opzet van eigen aktiviteiten nauwelijks toe. In de zomerperiode zou meer gedaan moeten worden, ook ten behoeve van de gasten, vooral in het vlak van de slechtweer-recreatie. In de verschillende dorpen kwam de studiecommissie tot de volgende con clusies De Koog: Het dorp heeft dringend be hoefte aan een goed geoutilleerd dorps- en recreatiecentrum, dat ruimte biedt zowel voor de eigen activiteiten als voor de zomerrekreatie. Niettemin lijkt de realisatie nog een lange weg, waardoor in het dorp nog weinig enthousiasme voor de plannen bestaat. Ook de exploi tatie van een dergelijk project zal veel zorg geven. De dorpsgemeenschap is met grote zorg vervuld t.a.v. de aan trekkingskracht, die bars en dancings op 13- en 14-jarige jongeren blijken te hebben. De jeugd is ongebonden vrij en het dorp biedt hen ook zeer bepaald te weinig mogelijkheden. Het dorp ver toont ook te weinig samenhang door de grote import en de zakelijke gerichtheid van de bewoners „Het seizoen" heeft voor het verenigingsleven een nadelige invloed en die invloed wordt steeds lan ger merkbaar. Het jongerenwerk zou het beste een centrale aanpak voor het gehele eiland kunnen krijgen. Het liefst zou men aan het eigen dorpshuis een stimulerende kracht verbonden zien. De Cocksdorp-Eierland: Als een be zwaar wordt ondervonden dat het ge bied te weinig een lijn trekt en zich nog te weinig als een eenheid manifesteert, hoewel de onderlinge afhankelijkheid en verbondenheid toch wel duidelijk is. Het gebied ontbeert ook nog behoor lijk toegeruste verenigings- en ge meenschapsvoorzieningen, hoe moeilijk de exploitatie daarvan zich ook laat aanzien. Het verenigingsleven vertoont te weinig stabiliteit en ontmoet in het algemeen weinig enthousiasme bij de bevolking. De kadergroep is te klein en het leidingprobleem bij voortduring ac- cuut. Het verbrokkelde scholensysteem draagt er weinig toe bij bij de jeugd gemeenschapsgevoel aan te kweken, waardoor deze groep zich al spoedig op andere delen van het eiland richt. Alge meen zou men een stimulans van de zijde van een beroepskracht wel nuttig achten. De Waal Het dorp is verdeeld over de noodzaak van uitbreiding van het dorpshuis en de wijze, waarop zulk een uitbreiding zou moeten worden gereali seerd. Het dorpshuis wordt ook minder door de totale bevolking bedragen, dan bij de start het geval was, getuige het feit dat het moeilijk bleek in het beheer van het buffet te voorzien. Waar het dorp geen kleuterschool heeft zou een periodiek onder deskundige leiding opgezette kindercrèche in een be hoefte kunnen voorzien. Een het dorps- huisbestuur ondersteunende vakkracht wordt wenselijk geacht. Oudeschild: De realisatie van het dorpshuis heeft het verenigingsleven in aanzienlijke mate gestimuleerd, al heeft het jeugdwerk er weinig stimulans door ondervonden. Hieraan kent men dan ook de grootste urgentie toe, waar om men het liefst een vrijgestelde jeugdleider voor het gehele eiland aan getrokken zou willen zien Gebrek aan geschoold plaatselijk kader is er oor zaak van dat verschillende zaken niet of met voldoende van de grond komen. Den Hoorn Ook hier wordt het ka derprobleem urgent geacht, tengevolge waarvan op gezette activiteiten wel eens gauw doodlopen. Het dorp be hoeft dringend openbare speelgelegen- heid voor de jeugd. Een verbreding van de functie van het dorpshuis wordt mogelijk geacht wanneer de eigen acti viteiten door een vrijgestelde kracht zouden worden aangevuld. Oosterend: De dorpsgemeenschap gonst van activiteit en enthousiasme en geoordeeld wordt dan ook, dat het dorp niet de minste behoefte heeft aan een ondersteunende activiteit vanwege een vrijgestelde beroepskracht. Een derge lijke kracht zou het aanwezige enthou siasme eerder belemmeren dan bevor deren. Liever ziet men de hiervoor be schikbare gelden aangewend ter onder steuning van eigen plaatselijke acti viteiten. Tot de nog te vervullen wen sen van het dorp behoren: een bejaar denhuis, een badgelegenheid bij Nieu- weschild en verblijfsrekreatieterreinen nabij Oosterend Ook wordt de behoefte aan een zaterdagvoetbalafdeling ge noemd. De commissie betreurt het wel, dat het alleen tijdens deze hearing niet goed gelukte de bedoelingen van het buurtwerk voldoende duidelijk over te brengen. Den Burg: vertoont een vrij stedelijk patroon, waardoor de samenhang wel licht ook het moeilijkst ligt, getuige het feit dat een dorpscommissie zich tot (Zie verder pagina 2). D.E.K. cn Koninklijk Texcls Fanfare heipen elkaar door een der moeilijkste periodes in hun bestaan. Beeld van een gezamenlijke repe titie in „De Waldhoorn". Het koninklijk Texels Fanfarekorps en 't muziekkorps DEK uit Den Hoorn werken sinds kort nauw samen. Beide korpsen repeteren gezamelijk en ook de komende uitvoeringen zullen gezame lijk worden gegeven. Van een fusie is echter geen sprake. Beide muziekver enigingen blijven onafhankelijk voort bestaan. De huidige situatie ziet men als noodgedwongen en tijdelijk. Beiden hadden nl. gebrek aan leden. Door sa menvoeging wordt weer een voldoende krachtig geheel verkregen. De samen werkingsvorm is vooral nagestreefd door de heer P. Heertjes, dirigent van zowel DEK als Fanfare. De heer Heertjes is zelfs niet afkerig van fusie maar hij ziet in dat beide korpsen graag hun eigen identiteit be houden. Vooral in Den Hoorn is men erg ge steld op het „eigen" korps. „Door Ei gen Kracht" is een naam die op dit mo ment eigenlijk niet van toepassing is. De leden van DEK zowel als het Texels fanfare zijn over het algemeen zeer in genomen met deze noodmaatregel die tot de winteruitvoering als een proef wordt beschouwd. De gezamelijke re petities worden beurtelings in Den Hoorn en Den Burg gehouden. Op 24 januari a.s. bestaat DEK 45 jaar. De twee jubileumconcerten zullen met ver sterking van het Texels Fanfare wor den gegeven. De winteruitvoering van verst. Tankauto's halen dan nieuw wa ter terwijl het oude wordt afgevoerd, een kostbaar karwei dat daarom niet vaker wordt uitgevoerd dan hoogst noodzakelijk. Als tot verversen wordt overgegaan is de kwaliteit van het wa ter meestal sterk teruggelopen. De robbenbassins bevatten 200.000 liter kunstmatig zeewater. He't telkens ma ken van dit water is ook niet goedkoop, maar toch belangrijk voordeliger dan aan- en afvoer per as. De zeewater- leiding betekent dat vers zeewater in onbeperkte hoeveelheden in de aquaria en bassins kan worden gepompt. Door dezelfde of een andere leiding kan het gebruikte water ook weer worden af gevoerd zodat een circulatie ontstaat. Het is de bedoeling alleen bij hoog wa ter te pompen omdat het zeewater dan van de beste kwaliteit is. Bijdrage Het bestuur van de stichting Texels Museum heeft de provincie een bijdra ge gevraagd in de kosten van aanleg. Door het filter alvast op genoemde wij ze in de strekdam op te nemen worden de kosten van aanleg teruggebracht van 30.000,tot ƒ18000,De afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het ministerie van CRM heeft al een bijdrage van ƒ10.000,ter be schikking gesteld; de rest van het be drag, ƒ8.000,wordt nu van de pro vincie gevraagd. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben inmiddels gunstig advies uitgebracht aan provin ciale staten, en wel met het oog op de belangrijke recreatieve en educatieve functie van het Texels Museum. Voor gesteld wordt het gevraagde bedrag te onttrekken aan het „Fonds Ontwikke ling Openluchtrecreatie". Het Texels museum gaat een pijp leiding aanleggen naar zee voor het aanzuigen van zeewater ten behoeve van de aquaria en de zeehondenbassins. De leiding met een doorsnee van 10 cm wordt dwars door de duinen naar het strand nabij paal 17 gelegd en zal aan sluiten op de aquaria en bassins in het nieuw te bouwen natuurredreatieren- trum van museum en staatsbosbeheer aan de Ruijsweg. Het zal nog geruime tijd duren al vorens met de bouw van dit natuurre- creatiecentrum een aanvang wordt ge maakt, maar met de aanleg van een deel van de installatie waarmee het verse zeewater wordt aangevoerd zal spoedig worden begonnen. Dit hangt samen met de plannen van Rijkswater staat om mogelijk aan het eind van dit jaar het aantal strekdammen langs de Texelse westkust uit te breiden. Een nieuwe strekdam komt ongeveer ter hoogte van de te bouwen natuurrecra- tiecentrum en het is de bedoeling in deze dam een filter te bouwen dat via een zuiglciding in verbinding komt te staan met een in de duinen geprojec teerd pomphuis. Als het filter gelijk met de aanleg van de strekdam wordt ingebouwd is dat heel wat goedkoper dan dat men later de strekdam moet verbouwen.. De zeewaterleiding zal de exploitatie van het Texels Museum aanzienlijk verlich ten terwijl het ook mogelijk wordt het aantal soorten levende zeedieren uit te breiden. Verbetering De aquaria van het Texels Museum hervatten momenteel 12.000 liter zee water dat regelmatig moet worden ver- het Texels Fanfare, een week later, zal met DEK-versterking worden gebracht. Momenteel wordt voor deze uitvoerin gen hard gestudeerd. Een technisch probleempje was het feit dat het Texels Fanfare over een laaggestemd instru mentarium beschikt en DEK over een hooggestemd. Samenspelen was pas mo gelijk na het omstemmen van enkele instrumenten. Voor het overige spelen de DEK-mensen op het van de opgehe ven PTT-fanfare (Den Helder) overge nomen instrumenten van het Texels .Fanfare. Het gecombineerde korps telt nu 40 werkende leden. De „inbreng" van van DEK bestaat uit 17 man. De in strumentverhoudingen zijn niet ideaal. Er zijn wat teveel altsaxofoons en de bugels zijn zwak vrtegenwoordigd. Niettemin acht dirigent Heertjes het mogelijk tot een acceptabel „gezamen lijke productie" te komen. Beide be trokken korpsen hébben leerlingen in opleiding: DEK 5 en Fanfare 8. Actiecommitc in moeilijk parket TREKKINGSAVOND KAN NIET DOORGAAN OOSTEREND Het ministerie van justitie gaat er niet mee akkoord dat zaterdag (morgen) de trekking wordt gehouden van de loterij ten bate van de restauratie van de' N.H. kerk te Oos terend. Van de 20.000 loten zijn er nl. slechts 10.000 verkocht waardoor het bedrag aan prijzen niet in de voorge schreven verhouding staat tot ihet aan tal verkochte loten. Het actiecommité staat nu voor de keus: de resterende loten alsnog aan de man te brengen of het aantal prijzen verminderen. Het verkopen van 10.000 loten wordt als onmogelijk beschouwd gezien de moei te waarmee men van de eerste tiendui zend stuks is afgekomen. Gebleken is dat het publiek over het algemeen niet bereid is een rijksdaalder voor één lot neer te tellen. Vrijdag 3 oktober De Waal, 20.00 uur, jaarvergadering klaverjascluib. Den Burg, 20.00 uur, Doopsgezinde ge- meentoavond in het zaaltje bij de kerk. Zaterdag 4 oktober De Dennen, „Dennenoord16.00 uur, trimmen o.l.v. de heer J. M. de Vries. (advertentie I.M.) veilige gezinsbank voor alle geldzaken

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1