Straks wintertarwe zaaien? A.T m mmm wou: .ik r rubriek voor I omi.*r LANDBOUW en VEETEELT i GRIEPINENTING GEMEENTE TEXEL enige brandwachten Wij bieden aan: Fa. A. Boon, De Cocksdorp Alles moet weg! Ford Gortina '67 Daf stationcar '68 SCHROTEN 1x5 95 cent per meter FRANS ZEGEL Er is f500.000.- nodig om een kinderhuis te bouwen voor spastische en andere gehandicapte kinderen in Noord-Hoiiand boven het IJ Op 14 oktober komen we om uw geld Geef wat u missen kunt De oppervlakte wintertarwe, die op Texel wordt verbouwd is in vergelij king niet de hele graanteelt op ons ei land maar zeer beperkt. Er is een tijd geweest, waarin die verhouding heel anders was. Ik denk nu aan zo'n 30 - 35 jaar geleden, dus in de periode tus sen 1930 en 1940. De tarwe, die er de laatste jaren op ons eiland wordt verbouwd is voor een belangrijk gedeelte zomertarwe. Wc hebben daarover al diverse keren een ffesprek gehad niet akkerbouwdeskun- digen van het vasteland. In verband niet het feit, dat wintertarwe over het algemeen een hogere opbrengst geeft dan zomertarwe vroeg men zich af of de Texelse akkerbouwers er goed aan deden om deze verhouding wintertra- wc-zemertarwe aan te houden. Onze argumenten voor het feit, dat er op ons eiland belangrijk meer zo mertarwe dan wintertarwe wordt ver bouwd waren dan de volgende. a Het feit, dat de voor de tarweteelt in aanmerking komende grond over het algemeen zeer slempgevoelig is. Bij zware regenval in de herfst slaat de grond dicht en het gevolg is, dat er vrijwel ieder jaar plekken ont staan, waar de tarwe in het voor jaar een dunne stand heeft en de structuur bovendien zodanig is be dorven, dat de overgebleven plan ten onvoldoende uitgroeien, b. De ieder jaar weer optredende vo- gelschade in de wintergranen. Voor al grote koppels trekspreeuwen kun nen enorm veel schade aanrichten. Overgang naar zomertarwe Op grond van het voorgaande zijn diverse akkerbouwers er toe gekomen de verbouw van wintertarwe te staken. Voor een groot gedeelte werd, vooral in de aanvang, overgegaan op de teelt van zomergerst. In latere jaren is men wat meer in de richting van zomertarwe gegaan, omdat op de daarvoor geschikte gron den de teelt van tarwe in hert algemeen financieel aantrekkelijker is dan van zomergerst en haver. Het feit blijft echter bestaan, dat bij vergelijking van de opbrengsten van wintertarwe en zomertarwe het ver schil ten gunste van wintertarwe in de meeste gebieden wel 400 - 600 kg per ha is. Als het dus mogelijk is om win tertarwe voor dezelfde kosten te ver bouwen als zomertarwe betekent dit een voordeel voor de wintertarwe van ƒ130,tot ƒ200,per ha. Dit ver schil is groot genoeg om de vraag nog eens te stellen of er op Texel niet meer wintertarwe kan worden verbouwd dan de laatste jaren het geval is. En persoonlijk zijn we dan geneigd om die vraag bevestigend te beantwoorden. Enkele wenken Op het moment, dat we dit artikeltje schrijven zijn de omstandigheden om de grond te bewerken ideaal. Dat heeft er waarschijnlijk aan meegewerkt, dat al in de week van 21-27 september wintertarwe werd gezaaid. In het alge meen acht men dit te vroeg. Mei: het oog op het gevaar van voetziekte wordt in het algemeen aangeraden om niet vóór 15 oktober te zaaien. Dit geldt vooral voor grond, waarvan bekend is, dat er heel gemakkelijk voetziekte op treedt. Voor bedrijven, die een beperkte op pervlakte wintertarwe zaaien kan de rassenkeuze naar onze mening gemak kelijk zijn. Het ras Manella blijkt ook voor de Texelse omstandigheden een goed ras te zijn. Wat de voorvrucht betreft komen vooral percelen, waar in 1969 aardap pelen, haver en suikerbieten zijn ver bouwd in aanmerking. Wij menen, dat het moet worden afgeraden om winter tarwe op gescheurd oud grasland of een kunstweide te zaaien. De laatste jaren is men er op een aantal bedrijven toe overgegaan om de tarwe breedwerpig te zaaien. Dit wordt vooral gedaan om structuurbederf door het rijden met werktuigen te voorko men. Hoewel de aanblik van deze breedwerpig gezaaide wintertarwe dik wijls niet aantrekkelijk is, is er naar onze mening aan deze methode weinig bezwaar verbonden. Als met de zaaimachine wordt ge werkt is hel naar we menen gewenst om met het oog op het gevaar van vo- gelschade iets aan de diepe kant te zaaien. Een punt, waarover verschil van me ning bestaat is of de tractor, waarmee gezaaid wordt uitgerust moet zijn met z.g. kooiwielen. Dikwijls ziet men op de plaatsen, waar de kooiwielen gere den hebben meer vogelschade (ondie- fi—- 8'Ihm killas til 4* vpC' MUN VERSTAND TE BOVEN De gemeenteraad is op reis geweest, Ik vraag me af is dit nu feest? De vrouwen zijn ook meegegaan, Voor een miljoen had ik het niet gedaan Gemeenteraad wat is er aan de hand, U hebt toch zeker een goed verstand Om naar een nudistenkamp te gaan, Dat doet u Texel toch niet aan, En kijk nu daar eens om een hoekje, Daar lopen zij nu zonder broekje, Daar zitten ze nu, op het terasje, Met hier een hoop en daar een plasje, Wij zijn toch aan de beesten niet gelijk, Daarvoor zijn wij toch veel te rijk, Draait alles om dat stomme geld, Bent u niet op uw eer gesteld Ik kan het werkelijk niet geloven, Dit gaat mijn verstand te boven. N. v. Tatenhove-Stark pe zaai) en treedt er op deze plaatsen ook meer slemp op. Er wordt daarom wel gepleit voor het weglaten van de kooiwielen, omdat men redeneert, dat een smal, diep spoor minder schade veroorzaakt dat het brede spoor van de kooiwielen. Het komt ons voor, dat de ze redenering het overwegen waard is. DE JAARLIJKSE INENTING TEGEN GRIEP zal plaats vinden te Den Burg, het wijkgebouw van het Groene Kruis maandag 6 oktober 13.00 uur; vrijdag 10 oktober 16.00 uur. De Cocksdorp, Kikkertstraat 12 maandag 6 oktober 14.15 uur. Den Hoorn, in het Dorpshuis donderdag 9 oktober, 13.00 uur. De Koog, Brink 20 dinsdag 7 oktober 11.00 uur. Oosterend, Kotterstraat 24 zaterdag 4 oktober 9.00 uur. Oudcschild, in het Dorpshuis zaterdag 4 oktober 11.00 uur. Kosten ƒ10,bij de inenting te voldoen. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦- Bij het korps Vrijwillige Brandweer kunnen worden geplaatst. Aanmeldingen kunnen schriftelijk worden ge daan aan de commandant van de Vrijwillige Brandweer, Groeneplaats 1, Den Burg. Op bovengenoemd adres kan men zich ook voor eventuele nadere inlichtingen vervoe gen. MENTOR pootaardappelen a ƒ30, SATURNA pootaardapelen a ƒ33, per 100 kg., franco, inclusief zakken. Sloophout, deuren, glas enz. a.s. zaterdag a contant af te halen bij „Lentevreugd", E 104, van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 5.00 uur. Schoonmaakbedrijf HARM SPIGT ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHUIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllLllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilOi^ Wegens overcompleet te koop ƒ2250,—. ƒ3750,—. AUTOVERHUUR JAN GEUS telefoon (02220) 2872. Sll'HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllI Wij ontvingen een mooie partij in lengtes van 3.35 tot 6.40 meter afname 100 meter OUDESCHILD - TELEFOON 2719 KOMTE 500.000 gulden: dat is een bedrag dat er niet om liegt Dat is ook zo. En toch is het voor ons doel maar net voldoende. Hier gaat het om: er moet een internaat komen bij de z g. Mytylschool in Bergen (NH). Die Mytylschool zelf gaat eindelijk een feit worden. Over de finan ciering déarvan hoeven wij ons niet meer druk te maken: dat doet het Ministerie van Onder wijs wel Maar dat internaat, dat kinderhuis, daar moeten wij ons achter zetten. Dat wordt niet van overheidswege gefinancierd. En niettemin is het broodnodig. Want zonder kinderhuis en aangepast vervoer kan een Mytylschool in deze streek eenvoudigweg niet bestaan. De Mytylschool in Bergen is bestemd voor zo'n 60 kinderen - van alle gezindten - uit geheel Noord-Holland boven het IJ. Kinderen uit Limmen en Alkmaar, uit Castricum en Zaandijk, uit Purmerend en Anna Paulowna en misschien wel voor een kind uit uw naaste omgeving. Ongeveer 25 kinderen, voor wie de vervoersafstand niet te groot is, zullen elke dag gehaald en gebracht worden. Daar moeten aangepaste busjes voor komen. De andere kinderen zullen in het kinderhuis gehuisvest worden. Zijn er dan geen scholen dicht bij huis? Nee, die zijn er niet! Afgezien van de centrumschool van Heliomare in Wijk aan Zee en een bescheiden Mytylklasje bij een BLO-school in Hoorn, is er voor de meeste lichamelijk gehandicapte kinderen geen onderwijs mogelijk! Op een normale school zullen ze zich alleen maar ongelukkig voelen Ze kunnen niet mee komen. Niet met de lessen, niet met de gymnastiek, niet met de spelletjes, niet met al die fijne dingen die andere kinderen wel kunnen doen. Daar staan ze buiten. Langs de lijnen. Het is erg als een kind niet mee kan doen. Daar kan verbittering uit voortkomen Wrok. Een agressieve houding. Of soms kan zo'n kind hard en cynisch worden. En wie weet hoeveel intens verdriet er achter deze facade schuilgaat Daarom is het goed dat er speciale scholen voor deze kinderen komen. Waar ze wèl mee kunnen komen. Waar bijzondere aandacht voor ze is. Daar komen ze tot hun recht. Daar ontplooien ze zich tot mensen die zich goed kunnen redden in deze maatschappij. Weliswaar met hun gebrek, maar zonder wrok en zonder cynisme. Daarom is dit kinderhuis een prachtig ideaal Waard om door ons allen verwezenlijkt te worden. Dat huis in Holland moet er komen t Vera, 8 jaar Vera is een ernstig-spastisch meisje Haar vader is grond werker. Vera is hulpbehoevend en eist voortdurende aandacht van haar moeder. Er zijn echter nóg twee kinderen die hun moeder nodig hebben. Naar school gaan is er voor Vera niet bij: want welke school is in gesteld op zo'n handicap? Er is nu maar één oplossing: naar een Mytylschool „ergens" in Nederland. Maar die zijn vrijwel altijd vol. Dus maar niet naar school? Kees, 12 jaar Kees heeft kinderverlamming gehad en moet zich nu in zijn rolstoel zien te redden Een leuke jongen, die goed kan leren, maar dan moet er wel aan dacht aan zijn lichamelijke toestand besteed worden tijdens de lesuren. Dat kan alleen op een Mytylschool. Die is er (nog) met Dus zit Kees thuis, wordt behandeld door een heilgymnast- masseur. maar leert niet. Straks gaat de Mytylschool in Bergen open Zal er dan voor Kees aangepast vervoer zijn? Job, 13 jaar Job is geboren met een open rug. Hij is verlamd aan beide benen. Met enorme inspanning heeft hij de lagere school doorlopen. Maar voortgezet onderwijs aan een normale school is niet meer mogelijk Daarom zal voortgezet Mytyl- onderwijs in Bergen voor hem de enige oplossing betekenen. Iedere dag op en neer"? Nee, dat kunnen we niet van hem vergen. Voor hem zal dat kinderhuis er moeten komen! .aktie bouw internaat provinciale mytylschool bergen De aktie „In Holland komt een huis" staat onder auspiciën van het Prinses Beatrix Fonds voor polio-patienten. spastici, lijders aan spina bifida, multiple sclerose, spierdystrophie en andere verlammingsziekten en de Dr Winthrop M.Phelps- stichting voor spastische kin deren. Weer gaat de bel. Weer wordt er een beroep op u gedaan. Wij rekenen nu al op uw milde hand. Op uw sympathie voor uw kleine medemensen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7