Cjroen Twartsjexeh in het harL, 3ouw bejaardencomplex thans volle gang; 42 woningen in uitvoering van al uw effecten orders Groots projekt van Stichting Bejaardenzorg Cultureel Werk nam afscheid van Ds. WA. Soesan Dansen Ott's Family I TELEFOON Met Pasen weer Wikor-festival Indeling M. Binsbergen wordt adviserend lid C.B. De Miljoenenerfenis Dansen in Veronica Humpy Dumpy Uw gehoorapparaat ELECTR0HUIS Oudeschild, (02220) 2800 2712 - 2372 )AG 10 OKTOBER 1969 TEXELSE 'dele 4 ;ave N.V. v/h Langcveld De Rooij JenCinM li Den Burg, Texel - Tel. 2741 83e JAARGANG No. 8409 COURANT Harry de Graaf, Keesoinlaaa 43, Deo tel. (02220) 2741, 's avoods (02220) 2403 bepl „Overdenkende de brooshyt van 's menschen leven, dat als een scha- duwe zeer haest verqaet, en datter niet seeker en is als de dool en niet ónseekerder dan dan tijd en wijze van dien, willende dan (Ton seeker - heit des doots voorkomen met testamentaire dispositie, so heelt hij gele- qateert een huis met drie camere om drie arme menschen daer in te wonen". Met deze wijsgerige beschouwing begint een akte van enkele eeuwen ge leden, waarbij zg. armenkamers in het leven werden geroepen. Er kwamen veel van deze kamers op Texel voor en daarnaast ook z.g. familiehuisjes, be stemd voor huisvesting van minder bedeelde familieleden van de stichters. Eeuwenlang hebben deze stichtingen de oudste dateert zelfs van 12 december 1473 hun werk gedaan. De geldontwaarding maakte het vervullen van die taak echter steeds moeilijker. Het bestuur wilde echter meer doen voor de Texelse bejaarden. Het was duidelijk, dat er nog steeds grote behoefte bestond aan moderne aange paste woningen en daarom werd 't plan opgevat, een complex van deze wonin gen te bouwen. Van de gemeente kon een bouwter rein van 5490 m2 aan de J. P. Thijsse- laan in Den Burg worden gekocht en het architectenbureau Van Harreveld en Van Waardenberg te Haarlem kreeg op dracht een plan te ontwerpen. Dat het complex wordt gebouwd mid den in een nieuwe wijk komt geheel overeen met de opvattingen, die thans bestaan. Zocht men vroeger naar een concentratie van bejaarden, thans gaat men er vanuit, dat de ouderen een we zenlijk onderdeel vormen van Üe be volking en dat hun plaats dan ook te midden va ndie bevolking is. Het was wijlen burgemeester De 'oning, die het initiatief nam tot sa- ■nenvoeging van een aantal van deze stichtingen. Na het gesprek hierover op gang te hebben gebracht, trok het ge meentebestuur zich echter terug en was het aan de besturen van de instellingen om tot overeenstemming te komen. De bestuursleden zagen unaniem het be lang hiervan in en in 1961 kwam een fusie tot stand van 9 instellingen, n.l. de Vooghtlanden, de Armenkamers aan het Kerkhof van Den Burg, de Armen kamers van de Molenstraat, de Armen kamers van de Waalderstraat, de Ar menkamers van de Warmoesstraat, de Armenkamers van Den Hoorn, de Ar menkamers van De Koog, het Familie huisje in de Waalderstraat en het Fami liehuisje in de Weverstraat. Deze com binatie kreeg de naam „Stichting Be jaardenzorg Texel". In 1964 sloot zich hierbij nog aan het Familiehuisje Den Hoorn. De samenwerking is van het begin af aan een succes geweest. De exploitatie van de gecombineerde bezittingen bracht duidelijk voordeel, het woning- bezit werd, voor zover dit zin had, in een behoorlijke staat van onderhoud gebracht, enkele oude en slechte wo ningen werden afgestoten en voor de vrijkomende gelden konden beter ren derende beleggingen worden gezocht. liaal van de openbare bibliotheek. De mogelijkheden hiertoe worden onder zocht. Hoofdbrekens De verwezenlijking van dit plan heeft het bestuur veel hoofdbrekens gekost, ondanks de grote medewerking die zo wel van de gemeente als van het rijk werd ontvangen. Er moeten legio be sprekingen worden gevoerd met diver se instanties voor tot gunning van de bouw kon worden overgegaan. Dank zij de door de gemeenteraad verleende ga rantie kon 't in totaal benodigde kapi taal (bijna 1 Vs miljoen) worden aange trokken. De fa. Drijver bleek de laagste in schrijver te zijn met een bedrag van ƒ944.000,exclusief BTW. De aanleg van de centrale verwarming en de zaterdagavond 7.30 uur Ze komen weer X Bar-dancing „De Toekomst" Komt vroeg - vrij entree NUTSSPAARBANK veilige gezmsbartk voor alle geldzaken 42 woningen De architecten gingen met veel voort varendheid te werk en hun plan, dat zeker een aantrekkelijk element zal vor men in het oostelijk gedeelte van Den Burg, was voor het bestuur volkomen aanvaardbaar. Het omvat 36 bejaarden woningen, 6 woningen voor ongehuw- den (geen bejaarden), een beheerders woning en een recreatiezaal. In deze zaal kunnen eventueel warme maaltij den worden verstrekt. In de keuken accommodatie van de beheerderswo ning is hiermee rekening gehouden. Bij een complex van een dergelijke omvang is een beheerderswoning daar om van belang, omdat de bejaarden dan iemand in hun nabijheid hebben, die bij moeilijkheden hulp kan bieden. Een oproepsysteem maakt het mogelijk, het beheerdersechtpaar onmiddellijk te waarschuwen. Door deze opzet is het mogelijk, dat de bejaarden zo lang mo gelijk zelfstandig blijven, hetgeen ook al weer in overeenstemming is met de moderne opvattingen. Elke woning heeft een hal, een keu ken, een woonkamer van 5,55 x 3,70 m., een was-douche-toiletgelegenheid van 2,30 x 2,22 m., een slaapkamer van 3,70 x 3,21m., en een overdekt terras, bereik baar vanuit de woonkamer en de slaap kamer. Uiteraard worden de woningen centraal verwarmd en is er een warm watervoorziening. Per woning is een bergruimte van 4 m2 beschikbaar. Ver der zijn er twee gemeenschappelijke fietsenbergingen en tenslotte nog een hobbyruimte. Er is een groot plantsoen dat door de situering van de blokken in tweeën is gedeeld. Aan de recreatiezaal zal een zo ruim mogelijke bestemming worden gegeven. Gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat hier zitting wordt gehouden door bijv. een pedicure en een maatschappe lijk werkster. Ruimten hiervoor zijn in de zaal ondergebracht. De zaal is 7 x 10 m. groot, zodat deze ook geschikt is voor bijv. een bejaardensoos en een fi- De stichting „Wikor" is voornemens op Texel wederom een paasfestival te houden. Het is zelfs de bedoeling het festival waarop de jeugd kennis kan maken met uiteenlopende cultuurvor men tot vier dagen uit te breiden. Het bovenstaande werd meegedeeld tijdens de vergadering van het cen traal bestuur van de Stichting Cultu reel Werk, gehouden dinsdagavond in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp. Zo als onze lezers zich zullen herinneren was de belangstelling voor het laatst gehouden Wikor-festival van Texelse zijde uiterst gering. De heer G. J. de Haan vreesde dat de Texelse reacties ook nu zeer lauw zullen zijn als tevo ren niet wat meer propaganda voor het evenement wordt gemaakt. De heer J. D. Koning herinnerde er aan dat de Stichting Cultureel Werk aan het vorige festival aanzienlijk heeft bijgedragen als men de Texelse deel name van slechts twee personen in aanmerking neemt. Voor hem stond nog niet vast of men deze keer weer zo royaal moest zijn. Het betrof hier ecter nog geen voorstel tot financiële medewerking. Afscheid De vergadering werd in De Cocks dorp gehouden in verband met het af scheid van Ds. W. A. Soesan, lid van zowel het centraal als dagelijks be stuur. Aan het slot van de bijeenkomst sprak voorzitter Mr. W. H. Sprenger Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Ralf- feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert. 18 ct. per mm. excl. 4°/o BTW warmwatervoorziening werd opgedra gen aan de fa. Schoo. De uitvoering van het project is thans in volle gang. Het plan omvat naast de beeherders- woning met recreatiezaal drie blok ken. Blok 1 heeft 2 bouwlagen met in totaal 16 bejaardenwoningen, blok 2 eveneens 3 bouwlagen met 14 bejaar denwoningen en blok 3, 3 bouwlagen, met op de le en 2e bouwlaag samen 6 bejaardenwoningen en op de 3e bouw laag 6 woningen voor ongehuwden. De ze laatste hebben geen afzonderlijke slaapkamer maar een ruime zit-slaap- kamer. De aannemer is medio augustus met de bouw begonnen en hoopt blok 1 gereed te hebben na een half jaar, blok 2 na 9 maanden en blok 3 na een jaar. De tekening geeft een indruk van de blokken 1 en 2. Huurprijs Een definitieve huurprijs kan op dit moment nog met gegeven worden. Wel kan worden gezegd, dat, zonder bezui- ningen door te voeren in de bouw, de maximale rijksbijdrage kon worden verkregen, en dat de stichting natuur lijk geen winst beoogt te maken maar de reële huur in rekening zal brengen. Als de woningen hun voltooiing na deren zal dit via een advertentie in de Texelse Courant worden bekend ge maakt, waarna gegadigden zich kun nen aanmelden. Ons nieuwe feuilleton Jacob Heyblom, werkzaam bij een Boerenleenbank ontvangt be richt dat in Amerika een reeds lang vergeten oom is overleden en een belangrijke erfenis heeft nagelaten. Het schijnt dat Jacob de enige is die daarvoor in aan merking komt. Het verhaal doet spoedig de ronde, maar Jacob zwijgt omdat hij het spreekwoord kent van die ene vogel in de hand. Algemeen wordt Jacob al als gefortuneerd man beschouwd en zijn verhouding tot de maat schappij ondervindt daarvan de weerslag. Ook zijn vrouw wordt bij diverse activiteiten betrokken. Zelf wordt hij lid van de gemeen teraad en maakt ook in zijn be roep promotie. Maar van de erfe nis komt niets terecht; de over leden oom bleek nog een zoon te hebben. Het lijkt er dan op alsof de burgers hem meer om zijn ver meende rijkdom dan om zijn kwa liteiten hoog hebben gewaardeerd Jacob begint aan zichzelf te twij felen en er moeten enkele schok kende dingen gebeuren alvorens hij zijn zelfvertrouwen herwint. Aldus de inhoud van onze nieu we feuilleton waarmee wij in dit nummer een aanvang maken. lovende woorden tot Ds. Soesan. Hij herinnerde eraan dat de predikant meer dan tien jaar zitting heeft gehad in het centraal bestuur en als lid van het dagelijks bestuur een weinig kor tere periode. Nooit had Ds. Soesan ver zuimd de vergaderingen bij te wonen waardoor in ieder geval vaststond dat hij aan de Stichting veel tijd heeft be steed. Hij nam altijd met veel elan aan de discussie deel en liet zich kennen als een zeer te waarderen kracht. Mr. Sprenger betrok ook mevrouw Soesan in zijn dankwoord. Tenslotte heeft zij al die avonden alleen moeten zitten. Als zichtbaar blijk van dank had men dan ook iets gekozen waaraan ook zij genoegen zou kunnen beleven. Daarop werden drie schilderijen overhandigd, waaruit de., scheidende predikant er één mocht kiezen. Ds. Soesan koos een ge zicht op De Cocksdorp met de Rogsloot op de voorgrond. Het is geschilderd door de heer J. Veldhuijsen, amanuen sis aan het Rijksatheneum. Op voorstel van mevrouw v.d. Eijk-Bierens werd mevrouw Soesan van huis gehaald om in de afscheidshulde te werden betrok ken. Ds. Soesan zei in zijn dankwoord dat hij met veel genoegen op zijn twintig Texelse jaren terugziet, mede dank zij de medewerking die hij aan het lof waardige streven van de Stichting Cul tureel Werk heeft mogen geven. Het schilderij, een mooie herinnering aan zijn werkgebied, krijgt een ereplaatsje in de (gloednieuwe) pastorie van zijn a.s. standplaats. De dorpscommissie van De Cocksdorp is gevraagd een opvolger voor Ds. Soe san in het bestuur te noemen; dat zal vrijdag (heden) gebeuren. Meegedeeld werd dat de heer W. A. Albers tot voorzitter is benoemd van de studiecommissie sporthal/instructie- bad. Naast de heren Pelgrim en Heet- veld zal ook de heer S. Dros in deze commissie worden benoemd. Gedeputeerde Staten hebben een subsidie van ƒ250,toegezegd in de vervoerskosten die door de lagere scholen zijn gemaakt om twee voorstel lingen van de groep „Arena" te kunnen bezoeken. Bevrijdingsfeest Meegedeeld werd ook dat het be stuur van de Stichting Festival Texel het gemeentebestuur heeft gevraagd de raad voor te stellen een crediet van 5.000,te1 verstrekken voor de vie ring van het 25-jarig bevrijdingsfeest op 5 mei 1970. Bij de 20-jarige viering zo deelde voorzitter W. Albers van de Stichting Festival mee, werd ƒ3.500, gevraagd, sindsdien is alles veel duur der geworden. De heer Joh. C. Roeper uit Oosterend vond het een verkeerde gang van zaken. Hij vond dat de be volking eerst moet „lappen", daarna kan worden bekeken of de gemeente er iets moet bijleggen. De heer J. D. Koning herinnerde eraan dat het hier gaat om de centrale Texelse viering, de viering van koninginnedag moet al door de bevolking van de diverse dor pen zelf worden bekostigd Meegedeeld werd dat het bestuur van de kleuter- (zie vervolg pagina 2) DWARSGEBAKKEN NATUURWIT* BOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN S; (advertentie I.M.) iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|Hi §j E op zaterdagavond o.l.v. M Grandioze slotavond. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bij ons in goede handen i ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Onze telefoonnummers staan in de telefoongids vermeld onder Oudeschild. Ze zijn echter als volgt4 J. C. RAB in Brandstoffen en Bouwmaterialen N.V. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiI

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1