50 jaar Elect rolux! Gratis Jubileum- Cheque Waarde totf100.-f Kerstplaat van „Texelaartjes" binnenkort in de handel Chaos na buiteling -r* VERVOLG VAN PAG, 1 Vormingscentrum Bejaardenomroep Jongeman de mist in; urenlange zoekaktie Voor Baby „Horen en Zien" weer boeiende show Bakker's Ijzerhandel! N.V. Gevaar voor kolendampvergiftiging komt, die als De Grote Waarheid moet worden geaccepteerd. Het doel is be reikt als de deelnemers zichzelf dwin gen over bepaalde zaken na te denken en daarbij open oor hebben voor de afwijkende mening van anderen. Het is in het belang van de discussie dat jon geren uit zoveel mogelijk verschillende milieus en van verschillend opleidings niveau deelnemen Vóóroordeel moet worden uitgebannen. Men moet bereid zijn bestaande toestanden zonodig te bekritiseren, maar ook kritisch staan tegenover zichzelf. Dat laatste is het moeilijkst, vooral als anderen een hand je helpen óm het eigen falen op sommi ge gebieden aan het licht te brengen. Succesvolle deelname is alleen mogelijk als men tegenover elkaar eerlijk en on bevangen is. Wie erop uit is zijn me ning aan anderen op te dringen of kwaad wordt als andere gesprekspart ners hem ontmaskeren als een fascist of rascist, kan beter wegblijven. Naturisme en discriminatie De discussiegroep heeft een interes sante avond over (rassen)discnminatie achter de rug. Er werden dia's vertoond over discriminatie in het buitenland, maar het aardige was dat bij de discus sie werd „ontdekt" dat ook de eigen gemeenschap tal van minder ernstige, maar toch duidelijke vormen van discri minatie kent met als zeer bekende vorm de veroordeling van duizenden jonge ren, die vallen onder de categorie „lang harig, werkschuw, schurftig tuig" om niet te spreken van de velen, die op een andere wijze „anders" zijn en „dus" niet geschikt om als volwaardig medemens mee te praten. Maandagavond j.l. werd gediscussieerd over naturisme, een vooral voor Texel uiterst actuele zaak. Er was een naturist uitgenodigd, de heer Theo Waterman uit Den Helder, die een aantal dia's vertoonde en een uiteenzetting gaf over de naturistische leefwijze. De jongeren slikten niet alles voor zoete koek en slaagden erin de aanvechtbaarheid van bepaalde stellin gen aan te tonen. Enkele jongens ble ven het naaktlopen afwijzen, maar wil den toch niet zo ver gaan daartoe an deren de mogelijkheden niet te gunnen. Politieke plaatsbepaling Andere onderwerpen, die op het in overleg samengestelde programma staan zijn: sexualiteit, mode, reclame, alcoholisme .ontwapening, de betekenis van de kerken, de behandeling van onze misdadigers, de opkomst van het natio naal socialisme, zelfmoord. Curieus is ook het onderwerp „politieke plaatsbe paling", waarbij men door een soort enquête tracht de politieke kleur van iemand te bepalen, zonder overigens partijnamen te noemen. Dat wordt ech ter beslist niet het voorspel van een „bekering". De ontdekte rechtsen en linksen moeten van harte broederlijk blijven keuvelen. Doe-groepen De toenemende hoeveelheid vrije tijd dient zodanig te worden besteed dat men er zelf voldaan over is en derhalve gelukkig. Het is zaak de eigen creatieve mogelijkheden te ontdekken en te ont wikkelen om te voorkomen dat de mens devalueert tot een wezen dat zijn vrije tijd uitsluitend op passieve wijze vult. Misbruik van de tv is dan te voorko men. Dat is een van de doelstellingen van de doe-groepen die regelmatig bij een komen om kennis te maken met allerlei vormen van handvaardigheid. Stofbedrukken, potten bakken, werken met gips, het maken van linoleumsne- des, schilderen, fotograferen enz. staan op het programma. Tot dusver hebben de doe-groepen zich onder meer be kwaamd in het schilderen en emaille ren onder leiding van deelnemers die de techniek al voldoende beheersen. Be schikt men niet over eigen instructeurs dan worden ze gezocht en uitgenodigd. De mogelijkheden van het nieuwe insti tuut zijn legio. Onder de noemer „toe komstinformatie" denkt men bijvoor beeld aan een korte kookcursus, wo ninginrichting, het doen van kleine kar weitjes zoals het repareren van elek trische apparatuur, het geven van sex- uele voorlichting aan kinderen en ma ken van excursies naar bepaalde bedrij ven. De deelnemers zullen af en toe ook eens naar het vasteland gaan, bijvoor- Een chaotische toestand ontstond woensdag middag om half één op het fietspad van de l'ontwcg nabij „Tubantia" toen daar een be stelauto van de weg raakte en kantelde. De auto bleef vrjj zwaar beschadigd op z'uu kop liggen, de losgebroken aanhangwagen bleof 'n eind verderop steken en de lading, bouten buddings, lag her en der verspreid. De auto, een tamelijk nieuwe Ford Transit van de aannemer C. Duin uit Den Burg, werd bestuurd door de 25-jarige M.M.. Hij kwam uit de richting van zijn woonplaats Den Burg. Toen een tegenligger, een autobus, hem passeerde begon de auto als gevolg van de daardoor ontstane rukwind te slingeren waar aan mogclük ook de geladen aanhangwagen debet was. De auto slipte ondanks remmen en bijsturen naar links en kantelde over de berm- struikjes op bet fietspad. De bestuurder bleef ongedeerd. Met behulp vim een kraan werd de wagen later rechtop gezet en naar buis ge sleept. (Vervolg van pagina 1) en hij komt graag even langs om te kijken of er iets geschikts bij zit. Dat de bejaardenomroep functioneert is mede te danken aan enkele goede ge vers. Van de AMRO-bank Texel kreeg men ƒ250,ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bankgebouw in de Binnenburg. Daarvan werd een bandrecorder gekocht. Een tweede recorder kreeg men cadeau van de Ro- taryclub Texel. Het ene apparaat wordt gebruikt voor het maken van opnamen die dan op het nadere worden overge speeld bij het samenstellen van het de finitieve programma. Zeer gewaar deerd werd ook een gift van Henny Kok in de vorm van 14 fraaie lang speelplaten en 7 kleine platen met een draaitafel. Andere benodigdheden kon den bekosiigd worden uit de opbrengst van een standje op de jeugdmarkt en de verkoop van tweedehands boeken op de folklorewoensdagen. Stichting De Bejaardenomroep zal tot stichting worden gemaakt. De acte is gereed en zal een dezer dagen door de notaris worden verleden. De omroep heeft zich reeds aangesloten bij een overkoepe lend orgaan, de Zieken Omroep Neder land (ZON). Bij de discotheek van deze instelling kan men platen lenen, hoe wel de collectie op alle leeftijden is afgestemd, zodat een eigen uitgebreide discotheek toch wel de voorkeur ver dient. Gehoopt word dat de plaatselijke middenstand bij de aankoop van platen flinke korting wil geven. Verder staat op het verlanglijstje een behoorlijke studioruimte, waar de apparatuur per manent blijft opgesteld. Een simpele, doch centraal verwarmde kamer is een of ander gebouw (raadhuis, bejaarden complex of een rusthuis?) is voldoende. Wie voor deze of gene in een der be jaardenhuizen een plaatje wil laten draaien via de omroep kan speciale aanvraagformulieren bij de rusthuizen afhalen, maar ook een telefoontje aan mej. G. v. d. Berg (2857) of P. Arens- man (2253) is voldoende Het werk kan financieel worden gesteund door een bijdrage te storten op de rekening die de Bejaardenomroep heeft bij de Am- ro-bank. beeld voor het zien van een toneelstuk, musical of cabaret of voor het meema ken van een cursus aan een volkshoge school. Het nuttige wordt zoveel moge lijk met het aangename verenigd. Van het organiseren van een gezamenlijke feestavond is men bepaald niet afke rig. Maar ook bij deze toekomstplan nen geldt dat de jongeren zelf de dienst uitmaken. Mej. v. d. Knaap: „Vorming is een proces dat een ander niet bij je bewerken kan!" Meerdere deelnemers maakt uitbrei ding van het aantal groepen mogelijk Wie er belangstelling voor heeft kan voor nadere inlichtingen terecht bij mej T. J. M. v. d. Knaap, Warmoesstraat 38 te Den Burg, telefoon 3065. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode 25 oktober tot en met 31 oktober, tel. 2182, b.g.g. telefoon 2069. DE KOOG Een nogal onderne mende 15-jarige jongeman uit Amster dam, met vakantie in De Koog, heeft maandagavond zijn ouders in ongerust heid gebracht en de politie een hoop last bezorgd. In de dichte mist begon hij 's middags om één uur aan een strandwandeling na zijn ouders meege deeld te hebben dat hij spoedig terug zou zijn. Om zeven uur s avonds was hij echter nog niet op zijn vakantie adres teruggekeerd. De politie werd ge waarschuwd die met twee man een zoekaktie langs het strand begon. In de dichte mist leverde dat geen resul- laat op. De jongeman had een stuk in noordelijke richting willen lopen en bij een der strandslagen ten noorden van De Koog rechtsaf willen slaan. Hij raakte verdwaald, kwam in De Slufter en via omzwervingen tenslotte op de Postweg terecht. Hij kwam nie't op het idee om zijn ouders telefonisch te waarschuwen en wandelde doodbe daard naar De Koog, waar hij om kwart voor negen op de Boodtlaan door de politie werd opgevangen. De vader van de jongeman was intussen de dui nen bij De Koog aan het afzoeken in de' veronderstelling dat de knaap een ongeluk was overkomen en wellicht er gens hulpeloos lag. Aangenomen mag worden dat vader en zoon na de hereniging enkele woor den hebben gewisseld POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Drie Texelse N.V.'s, Electrohuis Bak ker, J. C. Rab en Langeveld De Rooij houden in hotel „De Lindeboom- Texel" momenteel een tentoonstelling onder het motto Horen en Zien. Dat motto is nu minder van toepassing dan in het verleden toen alleen Electrohuis (met vooral geluidsapparatuur) en Lan geveld De Rooij (vooral foto- en film artikelen) exposeerden. Rab N.V. toont vooral keukenbuffet ten en ander keukenmeubilair, waaron der uiteraard aanrechtbladen. Een nieuw materiaal voor deze bladen, ocron, combineert tal van gunstige eigenschappen en zal wellicht het ocriet en roestvrij staal min of meer gaan ver dringen. Een benijdenswaardig middel punt van dit onderdeel van de show is een luxueuze aanbouwkeuken, bestaan de uit aanrecht, elektrisch fornius met oven en automatische grill, wasemkap, vaatwasmachine en koelkast. Het kost ƒ6150,maar déar koopt men dan ook een heleboel comfort mee. Langeveld De Rooij toont een reeks kasregisters, merk Precisa, kan toormeubelen, schrijfmachines en boek houdsystemen. Trekpleister is een elek tronische rekenmachine (ƒ3.340,die geluidloos absoluut correct en snel werkt. Ook het 3M droogcopieerappa- raat is een prettig hulpmiddel op kan toor en spaart veel werk uit. De pro ductiekosten per kopie komen op on geveer ƒ0,33. Veel hobbyisten worden aangetrokken door de> fotohoek van L. R. Hier wordt een op een tv- toestel gelijkende automatische casset teprojector gedemonstreerd, evenals 8 mm geluidsprojectoren. Een keur van projectieschermen (aardige Sinterklaas cadeaus) is opgesteld waaronder scher- Telef. 02220 - 2346 De kerst-langspeelplaat van het kin derkoor „De Texelaartjes" o.l.v. de heer Henny Kok is klaar. De plaat komt over ongeveer drie weken in de han del. De eerste oplaag is geperst en op dit moment wordt de hees gedrukt die een aantal „Texelaartjes" tegen sfeer volle (Texelse) achtergrond toont. De plaat, door Philips opgenomen en on der het merk Decca uitgebracht, ver schilt sterk van wat men op het ge bied van kerstplaten gewend is. „De Texelaartjes'' zingen namelijk met mo dern rhytmische begeleiding. De reac ties van diegenen die de proefopname van deze kerstbeat beluisterden waren zo positief dat men bij Philips op een stormachtige verkoop rekent. Dat is in de platenindustrie helaas niet alleen afhankelijk van de kwali- Ongevccr deze voorstelling toont de hoes van de kerst-lp. Een aantal „Texelaartjes" zingend temidden van sparren op het „martelveldje" in de Dennen. men met een metaalachtig oppervlj 31 dat dia's of films grotere briljance he< te geven. Ontwikkelen en vergroten boeiend werk voor de doe het zelve die de hoge kosten van het laten d<* wil uitsparen. Moderne apparatus maakt het hem gemakkelijk, zoals e* elektronische belichtingsklok bij hi vergroten. Electrohuis toont op geluidsgebie geen gewone radio's maar uitsluiten stereo- en hi-fa-apparatuur. Er zijn te genwoordig betaalbare en toch uitste kende apparaten op de markt, zo bliji hier. Een set hoogwaardige luidspn kertjes voor niet meer dan 79,bij voorbeeld. Voor minder dan J 300,- heeft men tegenwoordig ook al een vet sterker die aan de hi-fi-normen vo doet. Het dure, maar door zijn vormg« ving zeer aantrekkelijke merk B is ruim vertegenwoordigd, maar o;jE Philips dat zich nooit zo heeft ingt spannen bij het op de markt brenge van hi-fi-apparatuur, toont veel renswaardigs voor met eens zo hei veel geld. Er zijn ook duurdere insta] laties van dit merk; een comply „spulletje" voor iets minder da ƒ2.000,maar dat is dan ook het neus je van de zalm. In de tv-sector worde alleen kleurenontvangers getoond. E zijn op Texel al meer kleuren-tv's ge plaatst dan men enkele jaren geledei had durven hopen. In de sector „wit goed" worden bij Electrohuis wasauto maten, centrifuges en koelkasten ge toond. Interessant is de combinati »r auto-wasmachine en droogtromrne voor nog geen ƒ1000,Het weer isi commerciële zin momenteel zeer ge schikt voor de verkoop van wasdroog apparatuur, zoals de hoge droogkas jr met een capaciteit van 12 meter was lijn. De show „Horen en Zien" is vanmu dag en vanavond nog geopend. Ook op Texel hebben zich de laatst dagen gevallen van kolendampvergifti ging voorgedaan. Van een der artse ijj vernamen wij, dat geen enkel geval fc dusver noodlottig is afgelopen Ernst ger symptomen dan hoofdpijn, duize lingen en misselijkheid deden zich ni voor. Het gevaar voor kolendampvor ming is groot door het stille nevelig weer, waardoor de schoorsteen onvo! doende trekt, vooral als de kachels o een zo laag mogelijk pitje zijn gezei Het is aan te raden de kachel 's nachi uit te laten gaan. Als dat bezwaarlijk kan beter flink worden gestookt, de noods met de ramen open. Krijgt me met kolendampvergiftigingsverschijnse len te maken, dan is het zaak de rame open te zetten en naar buiten te gaai Bij het bestrijden van eerste verschijc selen is het drinken van melk aanbeve lenswaardig; uiteraard moet niet \vö: den verzuimd de arts te waarschuwen. teit maar vooral van de manier waarop de plaat via radio en tv wordt geintro- duceerd bij het publiek. Deze promotie is in voorbereiding. De plaat zal in ie der geval voor de radio (waarschijnlijk ook Veronica) worden uitgezonden. „De Texelaartjes" waren niet de enige me dewerkenden aan deze productie. De muzikale en rhytmische begeleiding verzorgden enkele bekende musici: Ruud Bos (orgel), Cor en Piet Baan (basgitaar-gitaar) en drummer Huub Jansen van de DSC-band. De plaat biedt elck wat wils. Niet alleen 16 bekende en minder bekende kerstliedjes (met solozang van Johan nes Siebinga en de sterk op de bekende Heintje gelijkende Henry Schipper uit Emmer-Compascuum) maar ook een kerstverhaal, verteld door Gerard de Vries, bekend van „Het spel kaarten" en op soortgelijke manier voorgedra gen. De plaat heeft een speelduur van ongeveer een uur en zal in de winkel een gulden of elf gaan kosten. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, t< (02220) 2016.. DIERENARTSEN van vrijdag 18.U0 uur tot maandag 8.00 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, te (02220) 2527. GROENE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en rw maandag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 2414. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beui zijn, worden op het bureau verwad! op de tijden dat hun eigen huisart zitting heeft. Deze tijden zijn als volg dokter Barnard, woensdag 29 oktolx om 13.00 uur. dokter Elias, woensdag 29 oktob* om 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 25 en 26 oktober 1969 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 10.00 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 en 19.00 ut Oosterend: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag 10.30 uur Den Hoorn: zondag 9.00 en 19 00 uur PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Vrijdag 24 oktober 1969 GEREFORMEERDE KERK Den Burg 14.30 u. Huwelijksbevestigb Zondag 26 oktober 1969 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes Jeugddienst. Onderwerp: „Heb] de bijbel nodig om te kunnen loven?" De Cocksdorp 9.30 uur ds. Visser Den Hoorn 11.00 uur ds. Visser De Koog 19 30 uur ds. Waardenburg De Waal 10 uur ds. Waardenburg gezins-oogstdankdienst (gaven zaterdagsmiddag 4 uur graag in kerk). Oosterend 9.45 uur ds. Rozemond in de Doopsgezinde kerk collecte voor de Kerkvoogdij Oudeschild 11.00 u. Eerw. heer Veldhit GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Dienst 16.30 uur ds. Kruithof Oosterend, 9.30 uur, ds. Kruithof 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belang* DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur mej. ds. C. A. Schip? van Den Helder. Kerkbusje 0= Hoorn. Aansluiting rusthuizen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2