Cjroen TjwarL-J~exeh in het harL. Tevokoorganiseert eilandcompetitie 50 jaar Elect rolux! Gratis Jubileum- Cheque Waarde totflOO.ri j Berry Bush Set! Verhuizing NIOZ naar Horntje is spoedig voltooid Texelse bevolking wordt weer röntgen ologiscli onderzocht uitvoering van al uw effecten orders ULIÜHU Dansen x Ook voor „ongeorganiseerde" spelers Recreatiestichting krijgt 99 Os. R. S. Kuitse doet zondag intrede Bakker's Ijzerhandel N.V. Vier weken cel geëist tegen Texelaar eigen kantoorgebouw Afdeling studiemateriaal blijft in Den Helder Van 14 november t.m. 1 december Maximale opkomst noodzakelijk J'Elleboog I SIRIUS Op het kantje af Electrohuis droogautomaat ügave N.V. v/h Langeveld De Rooü Utbus 11 - Den Burg, Texel - Tel, 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741^ 's avonds (02220) 2403 Voor de eerste keer zal op Texel een ■ilandcompetitie volleybal worden ge- louden. De organiserende vereniging fevoko is van mening dat daarvoor foldoende volleybalaanhang bestaat, al jf niet in officieel verenigingsverband. Om het leuk te houden zullen de beste [eremgingsteams (zoals de in de pro- üotietieklasse spelende dames- en he- tnteams van Tevoko) niet meedoen, iodat de spelers engeveer aan elkaar aagd zullen zijn. Het Tevokobe- luur hoopt op deelname van zeker tien earns, waarvan de helft damesteams. Omdat alle teams twee wedstrijden aoeten spelen, zal de hele competitie Dentallen wedstrijden omvatten, die al en gratis voor publiek toegankelijk rijn. Het idee voor een eilandcompetitie sntstond na het succesvolle senioren- lumooi van vorig jaar. Er bleek toen reel volleybalanimo op Texel te be- laan, niet alleen binnen de „officiële" 'évroko maar ook van de zijde van erenigingen Smash 68 te Oosterend en jymnasten, voetballers en van mensen iie met collega's uit bepaalde bedrijven if scholen volleybalteams hebben ge smeerd De data, waarop de competitie van tart gaat is nog niet vastgesteld. Texe- aars die met minstens zeven anderen ?n team kunnen vormen moeten zich el voor .15 november hebben laten in- [JDAG 31 OKTOBER 1969 83e JAARGANG No. 8415 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ3,90 p. kw. 40 et incasso. Advert. 18 ct. per nun. excl. 4°/o BTW Dis. R. S. Kuitse uit Eqmond aan fee, voorheen adviseur van de Raad ran Kerken in het kader van het in- mationale „Islam in Afrika project" i Ghana, zal zondaq a.s. om half elf \Den Burq intrede doen als predikant ran de doopsqezinde qemeente Texel, raar hij beroepen is in de vacature ran ds. L. Koopmans, die op 17 auqus- van dit jaar naar Haarlem is ver tikken. Roeit' Sytse Kuitse werd in 1924 te i'eendam geboren. Hij bezocht eerst de rJi.b.s. in zijn geboorteplaats, deed na- lerhand staatsexamen gymnasium A n studeerde vervolgens aan de rijks- tniversiteit te Groningen, waarhij zijn iandidaatsexamen theologie aflegde en taderhand ook nog aan de gemeente- ijke universiteit te Amsterdam, waar tij zijn doctoraal examen theologie af- Nadat de heer Kuitse in de oopsgezinde kerk te Amsterdam was itgezonden werd hij eind 1952 te Kelet ap Midden Java in Indonesië bevestigd ds predikant. Drs. Kuitse was tot 1955 fêrst ongeveer ruim twee jaar docent m de theologische school te Pati op Hidden Java en daarna tot 1961 onge veer vijf jaar docent aan de theologi- che school Bale Wyata te Malang op )ost Java. Naderhand was hij van 1962 ot juni van dit jaar, toen hij naar Ne erland terugkeerde adviseur van de ^ad van Kerken in het kader van het internationale „Islam in Aifrika pro leet". Als zodanig was hij werkzaam verst m Noord Ghana en naderhand in Zuid Ghana. (advertenties I.M.) Telef. 02220 2346 schrijven. Met nadruk zij vermeld dat het beslist geen bestaande echte of of- ficieuse vereniging hoeft te zijn. Ieder die uit zijn omgeving een clubje kan vormen is welkom. Tevoko zal ten behoeve van de com petitie zaaluren in de Burgemeester De Koning-hal afstaan. Deze vereniging zorgt tevens voor de scheidsrechters en heeft zich met de gehele organisatie belast. Als de competitie een succes wordt, zal het een jaarlijks weerkerend evenement worden Het is de bedoeling een wisselprijs uit te loven. Belang stellenden kunnen contact opnemen met mevrouw R. Zoetelief-Bakker, Park straat. ALKMAAR De 23-jarige Texelaar P.B. hoorde dinsdagmiddag voor de Alkmaarse arrondissementsrechtbank vier weken celstraf tegen zich eisen waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, ontzegging van de rijbevoegdheid voor tien maanden en een geldboete van ƒ90,voor ge constateerde gebreken (gladde band) aan zijn auto. B. stond terecht voor het feit dat hij in de nacht van Ouwe Sunderklaas '68 roekeloos en onvoorzichtig de berm van de Westerweg was ingereden en tegen het openstaande portier van een taxi was gebotst. De heer J. Kloosterman die achter het portier stond, werd ern stig gewond. Verdachte verkeerde in de mening dat een dronken autobestuurder hem aan de linkerzijde van de Westerweg in Waalenburg tegemoet kwam. Om 'n aanrijding te vermijden was hij rechts de berm ingereden, met de bedoeling hem zo voorbij te komen. Toen bleek dat de auto niet reed en dat de be stuurder nog achter het geopende por tier stond. B. had echter alleen de koplampen gezien. Een vervelende bij komstigheid voor B. was dat hij een aantal glazen pils had gedronken waardoor de bloedproef een uitslag van 1,3 promille aangaf. De officier van justitie, mr. M. G. Kooperberg vond dat verdachte had gereden op de wijze van iemand die niet geheel bij zijn positieven is en eiste de genoemde straf. B. verklaarde in zijn „laatste woord" dat hij de gemaakte verkeers- fout ernstig betreurde en beloofde er voor te zullen waken dat hij in de toe komst niet weer onder invloed van al cohol achter het stuur van zijn auto kruipt. Uitspraak over veertien dagen. De Recreatiestichting heeft plannen voor de bouw van een eigen nieuw ge bouw. Het ontwerp van de architecten Visser Van Heeringen voorziet in een kantoor in laagbouw dat zou moeten worden gebouwd op een terrein gele gen aan de Keesomlaan, tegenover ga rage Kaczor. Mogelijk zal worden sa- mengewrekt met het arbeidsbureau dat op hetzelfde terrein ook een nieuw kantoorgebouw wil stichten. Het bedoelde terrein is in het be stemmingsplan als „openbaar groen" aangeduid en dat maakt het noodzake lijk de plannen van Recreatiestichting en Arbeidsbureau aan een artikel 20 procedure te onderwerpen. Om protes ten van omwonenden te voorkomen zal het totale complex op dat kwetsbare punt aan de rand van Den Burg een harmonieus geheel moeten worden, dat samenwerking tussen de architecten van het kantoor van de Recreatiestich ting en die van het Arbeidsbureau noodzakelijk maakt. Met het ontwer pen van het nieuwe arbeidsbureau, 'n overheidsgebouw, zal zich de Rijksge bouwendienst bezig houden. De Recreatiestichting is momenteeel nog gehuisvest in het Weeshuis aan De Zes. Daarin was ook de Sociale Dienst van de gemeente Texel ondergebracht, totdat het nieuwe raadhuis in gebruik werd genomen. De bestemming voor het straks vrijkomende weeshuis staat nog niet vast. Het Arbeidsbureau heeft een nieuw gebouw nodig omdat de eigenaar (er ven Boekei) van het thans in gebruik zijnde pand aan het Schilderend de huur heeft opgezegd. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt op 2 november op om 7.36 uur en gaat onder om 17.10 uur; 5 november op om 7.42 uur en onder om 17.05 uur. Hoog water ter rede van Oudeschild 31 okt. 11.47 en 23.53; 1 nov. 12.24 en 2 nov. 0.28 en 13.09; 3 nov. 1.19 en 14.09; 4 nov. 2.25 en 15.56; 5 nov. 3.46 en 16.46; 6 nov, 5.03 en 17.57; 7 nov. 6.10 en 18 59; 8 nov. 7.07 en 19 48. Dc verhuizing van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee van Den Helder naar Texel vordert met ras se schreden. Medio december zal het het nieuwe bedrijf in 't Horntje op Texel officieel in dienst worden gesteld en zal dan, naar wordt gehoopt, per 1 januari 1970 op volle toeren draaien. Het overhevelen naar Texel is zelfs nagenoeg voltooid. Terwijl daar de grootst mogelijke activiteit heerst, valt in Den Helder een langzame stilte. Het stemt een beetje droevig dat dit merk waardige instituut, dat achter ver weerde muren aan het Nieuwediep wordt verborgen en altijd een licht ge heimzinnige sfeer uitademt, gaat ver dwijnen, zo schrijft het Noordhollands Dagblad. Het Zoölogisch station, onder die oude vertrouwde naam is het nog bij velen bekend, is de tweede weten schappelijke instelling, die zich na de oorlog van Den Helder distancieert. Het Van 14 november tot en met 1 de cember zal op Texel weer een bevol kingsonderzoek naar tbc en andere ziekten van de borstorganen worden gehouden. Hoewel tuberculose ook op Texel sterk is teruggedrongen worden bij elk onderzoek weer gevallen ent- dekt. Het is daarom van het grootste belang dat iedere Texelaar aan het on- (advertentie I.M.) IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllillllllllllllEIII j Bar-Dancing vrijdag, zaterdag, zondag Tsjechisch combo H Vrijdag gratis entree. H Zaterdag en zondag ƒ1,50. Geopend tot 1 uur. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii derzoek deelneemt. Niet alleen ten ei gen voordele maar vooral in het be lang van anderen want een tbc-patiënt is een voortdurende besmettingsbron, waardoor explosies van deze eens zeer gevreesde ziekte nog altijd mogelijk zijn. Bij het laatstgehouden bevolkings onderzoek op Texel, in 1967, werden tal van afwijkingen ontdekt. Er was één duidelijk geval van tbc, twee an deren vertoonden tbc-achtige verschijn selen en moesten voor nader onderzoek worden opgenomen en vier personen bleken longtumoren te hebben in uit eenlopende stadia. Er werden maar liefst 57 gevallen van hart- en vaatafwijkingen ontdekt, wat overigens een vermindering is in vergelijking met het onderzoek van '65 toen 76 gevallen werden aangetoond. Bij het onderzoek zal weer de grote röntgenauto worden gebruikt dit' op de bekende plaatsen in de gemeente zal worden opgesteld. De kosten van het onderzoek bedragen per persoon 2,50. Zij di^e na 1 oktober 1955 zijn geboren worden niet onderzocht op hen wordt door de schoolarts reeds voldoende con trole uitgeoefend. Ontkleding is niet nodig. Per minuut kunnen drie perso nen worden onderzocht; zodat met deel nemen weinig tijd is gemoeid. In de komende weken zullen de oproepings- kaarten worden verzonden; men dient ervoor te zorgen op tijd op de aangege ven plaats aanwezig te zijn en met ge past geld te betalen. Nadere mededelingen volgen. Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek dat was gevestigd in een gebouw nabij de Koopvaardersschutsluis is naar IJ- muiden verplaatst, waar een nieuw centraal laboratorium werd gesticht. Gelukkig blijft er nog een kleine bin ding met de marineveste, want de af deling „studiemateriaal" zal daar blij ven. Er zal een kleine afdeling worden ingericht voor het in ontvangst nemen van nieuw materiaal, waarvan de grootste aanvoer op naam van de vis sers staat. Octopus De zee blijft altijd merkwaardigheden bieden. Onlangs werd nog een „maan vis" aangevoerd en een der vreemdste dieren was wel een levende octopus (zeespin), die door schipper J. Post van dc HD 7 op zestig kilometer west van Den Helder was gevangen. Dit dier be gon zich onmiddellijk na aankomst in het aquarium een nest te bouwen van schelpen cn stenen. Merkwaardig was, dat hij het „dak" van zijn iest van schelpen maakte, die door de tentakels op zijn plaats wer den gehouden, zodat hij ze onmiddellijk kon verwijderen, als hij zijn nest wilde verlaten. Het beest at krabben en kon van kleur veranderen in rossig geel, tot wit of donkerrood. Het „Zoölogisch Station" heeft talrijke bezoekers ge trokken, niet alleen wetenschapsman nen van vele nationaliteiten, maar ook de gewone man, die op excursie ging en in de talrijke stenen bakken de rijke fauna kon zien die onze zeebodem be volkt, Zo was er een pijlstaart-rog te zien, met giftige stekel, grote krabben en kreeften met prachtige kleuren. De harder, kabeljauw, zeepaling en gul zwommen door de grote betonnen bak ken en voor wie nimmer een knorhaan had gezien, was er altijd wel een pre sent. Texel moet zich wel bijzonder ver rijkt voelen met al die prachtige zee dieren, waarvan de aanblik beslist niet aan het personeel van het NIOZ voor behouden zal blijven. Maar met dat al heeft Den Helder een gevoelig verlies geleden. Advertentie I.M. NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken OUDESCHILD Het gebeurt niet dagelijks dat een vijftien ton wegende kraan uit de bocht vliegt want zo hoog is de snelheid van zo'n gevaarte niet. Toch gebeurde zoiets woensdag in Ou deschild met een kraan van J. C. Rab n.v. Bestuurder J. M. Witte (40) kwam uit de Barentszstaat met de bedoeling de Heemskerckstraat op te rijden. Bij het nemen van de bocht naar rechts kwam de stuurinrichting door een de- fekt muurvast te zitten waardoor de machine de weg afreed en op een lager gelegen woning van de familie J. D. Bakker afschoof. Door het hoogtever schil begon de machine op het talud te kantelen waarbij de lange kraanarm te'gen de daklijst van de woning sloeg en daarbij enige schade veroorzaakte. De hevig geschrokken bestuurder sprong uit zijn cabine maar tot zijn vrebazing kantelde de kraan niet door maar bleef scheef hangen. Een uurtje later was men er met man en macht weer in geslaagd het gevaarte weer in normale positie te brengen (advertenties I.M.) HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Verrassend (kastklaar) droognieuws bij: U krijgt 25 ct. per knijper (tot 25,bij aankoop van een En U mag dat gerust eerst eens 14 dagen proberen. „passend" in elk huis Zaterdag 8 uur m.m.v de formatie allround Bar-dancing „De Toekomst" J

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1